2 ONZE EILANDEN van 15 OCTOBER 1910. Haaysche Brieven. XCVI. Dat hebben we er de vorige week toch maar beet afgebracht, met groote meerder heid ia de heer Deen al bij eerste stemming gekozen. Die prachtige uitslag is in de eerste plaats te danken aan de krachtige actie, die we hebben gevoerd. De krachten werden voornamelijk samengetrokken op district!, het roode district, zooals men het betitelt. Die naam is thans onjuist gebleken. Dank zij de onvermoeide propaganda is op Deen een veel grooter aantal stemmen uitgebracht dan op Ter Laan. Voor de Kamerverkiezing van 1913 geeft dat voor de vrijzinnigen goede boop, als zij tenminste gaan inzien, dat al leen door krachtige propaganda de sociaal democraten te bestrijden zijn. Juist het drukke huisbezoek, dat die party steeds beeft gedaan, beeft goeddeels tot haar over winningen meege erkt. Dat bewijst niet alleen den Haag, doch ook Amsterdam. Sinds de vrijzinnigdemocraten in de hoofd stad krachtige actie voeren met de wapenen, die de tegenstanders hanteerden, is het succes voor hun partij niet uitgebleven. De Haagsche verkiezing is een gevoelige les voor de Nieuwe-Couranters. Dit oudliberale blad heeft zich onsterfelijk geblameerd door zijn steun aan den nationaalhistoricus, de vleeschwording van het starste conserva tisme, dat er te vinden is. Het onbeduidend clubje oude heeren, dat deze candidaat stelde, is het restje van de vroeger machtige conservatieve party. Het is een teekenend feit, dat de oudliberalen openlijk de party dezer uitstervende generatie hebben gekozen. Die houding is te dommer, omdat de ge houden verkiezing uitwijst, dat de Unie liberalen met de vrijzinnigdemocraten samen sterk genoeg zijn om de overwinning te kunnen behalen. Het gebeurde is intusschen een veeg teeken voor de samenwerking dei- drie linkergroepen tegen 1913. Het gemeen schappelijk program, waarvan sommigen nog droomen, zal wel meer en meer een vrome wensch blijken. De meeningen loopen te veel uiteen. Wie de Nieuwe Courant leest, vindt daarin een voortdurende actie tegen sociale bemoeiingen van den wetgever en juist Unie en V. D. Bond wenschen dat de wetgever krachtig zal ingrijpen. Een typisch staaltje van soc.-democrati sche theorie en praktijk mag'k niet achter wege laten. Die heeren praten altijd vaD goede arbeidsvoorwaarden enz. Toen voor de verkiezing van Ter Laan manifesten gedrukt moesten worden, vroeg een soc. dein. drukkerij, waar de loonstandaard der Typografen geldt, f 60 voor het drukken. Dat was een volstrekt niet te hooge prijs. Een anarchistische drukkerij bood aan het voor f 45 te doen, en het soc. dem. partij bestuur maakte gretig van die aanbieding gebruik. Die praktyk vloekt al heel leelijk met de mooie theorieën en het is dus geen wonder, dat de tegenstanders handig van dit feit gebruik hebben gemaakt. De soc. democraten zijn daar woedend over. Jawel, die heeren ontzien geen middel om de vrij zinnigen zwart te maken en dan zouden ze nog captie maken over het uitbrengen van hun eigen feilen I Het gaat het kabinet Heemskerk met zyn doorjagery van de 40 millioen niet zoo ge makkelijk. De Kamer bleek zeer ontstemd over de geheimdoenery van de regeering met militaire rapporten, die de oorlogsmi nister niet eens in voldoende hoeveelheid beschikbaar stelt voor de Kamerleden om ze te bestudeeren. Het verzoek van den Kamervoorzitter om meer licht, werd afge wezen, waarna zonder hoofdelijke stemming het voorstel Eland om de beruchte 40 mil lioen niet dadelyk in behandeling te nemen werd aangenomen 't Ging er Dinsdag in de Kamer nog al rumoerig toe. De militaire chef van de Kuyperparty', deheerDuymaer van Twist was in volle actie. Hi)' wil er met alle geweld de 40 millioen doorjagen. Of de kleine luyden er het loodje bij leggen en de uitgave volstrekt niet gemotiveerd wordt als noodzakelijk, doet 6r niet toe. De door dik-en-dun getrouwe coalitieman en ultra-militairist zou de clericalen steunen al kwamen ze om het vijfdubbele bedrag. Maar hy kreeg zy'n zin niet. Hij bad al een zeer ongelukkig oogenblik toen hy zei, dat het niet de bedoeling was de 40 millioen er door te jagen zooals de snelvuur- kaDnonnen. Geen wonder dat de heele ka mer lachte. Toch onbegrijpelijk dat de kie zers van Steenwijk zoo verblind kunnen zijn zoo'n militairist naar de Kamer te sturen! Enfin het kabinet Heemskerk zal ze de rekening wel thuis sturen, en dan zullen ze wel wijzer worden! We gaan deze week weer aan het vlie gen, Olieslagers begon Donderdag zyn de- monstratie's op Houtrust. Als het weer nu maar wat meewerkt, zal het er wel stamp vol zyn, want de Antwerpsche „duivel" is zelfs bij iederen straatjongen bekend, 'k Ben benieuwd of de minister vau oorlog Zondag weer op het terrein zal zyn net als in Rotterdam. De antirevolutionaire Rotter dammer is daar erg boos om geweest en heeft den oorlogsexcellentie een leelijk standje geschopt. Hij is toch nog niet wasch- echt coalitie-man hoor. Misschien is hij wel zoo geschrokken van de uitbrander in die antirevolutionnaire krant, dat hij Zondag wegblijft 1 't Komt dan ook niet te pas van een clericaal minister. Van een gewezen liberaal als de MariQeminister, die doodleuk op zijn zetel bleef zitten, toen het kabinet de Meester tuimelde, kan men zoo'n gedrag nog verklaren, zoo'n man is nog niet heele- maal vrij van paganistische smetten en die boosdoeners durven nu eenmaal van alles te doen. 'k Heb laatst wel van een Friesche dominee gelezen, dat er daar heel slechte clericalen moeten zyn, maar dat zyn natuurlijk uitzonderingen. 'k Herinner me hoe-ik op Flakkee eens een orthodox man, die een paganistiachen kuitenflikker had gemaakt, hoorde ver dedigen met de merkwaardige ontboeze ming.- „Uut een vale goote, kan toch wel zuver wèter komme." Zoo zal 't met die Friesche Kuypermannetjes, denk ik, ook zyn. Op Flakkee hoor je al die slechtighedens enkel van de paganisten, dat weten we allemaal. Onze Raad heeft nog heel wat voor den boeg. De schouwburgkwestie is nog lang niet van de baan. 't Zal deze week misschien wel tot een bespreking van de politietoe- standen komen. Op de agenda staat een „geheime" vergadering en zooiets voorspelt meestal weinig goeds. Of alles werkelijk geheim blijft, is een andere zaak. De voor zitter van de Tweede Kamer klaagde van de week ook al, dat er geklapt wordt uit geheime stukken. Hoogst waarschijnlijk doelde hy op een reeks artikelen, die in de Avondpost zyn verschenen en waarin heel wat onthullingen staan over militaire zwen- delaryen. Het woord is niet. te hard gekozen. Wie de artikelen heeft gelezen, zal erkennen, dat het een goeden invloed moet hebben, als de macbinatie's van het militairisme eens onthuld wordeD. Als voor hetgeen in die artikelen staat, geheimhouding noodigis, dan gaat men over de militaire departementen onwillekeurig denben als aan odeurfabrieken met kwaden reukl Er is waarlyk al te vee! reden voor! zal eerst voor de vierschaar worden geroe pen en allerlei boetpredikaties te slikken krijgen - een flinke scène en dan is alles by het oude. Ik zit er volstrekt niet over in." Maar ondanks haar moed blijft zij by Emma in de donkere kamer en luistert, of zy den hoefslag van zyn paard nog niet hoort. Tonette is opgestaan en sluipt door het huis, hier en daar op gedrukten toon bevelen gevend aan het peisoneel. Allengs wordt het rustig en stilde dienst boden behalve Anton's knecht zijn naar bed gegaan, evenals Tonette. Het slaat elf uur. Goedennacht," zegt Edith tot Emma, die tot hiertoe trouw met haar beeft zitten wachten. „Ik ga ook naar bed. Hoe langer hij daarbuiten in zyn eentje uitraast, hoe beter." O, Edith," zegt Emma, „ik ben zoo ongerust, dat hij je niet zal vergeven. Het is ook zoo 'vreeselijk, dht te moeten hooren uit den mond van de vrouw, die men zóó lief heeft I" Wees maar zacht en toegevend. Die zaak met Edi kan je gerust op m ij schuiven. Ik heb dat wel voor je over; mijn man kan ik de waarheid wel mededeelen." Dankje wel. Ik zal er aan denken. Goedennacht." De deur valt achter Edith dicht. Zy blijft voor de deur der kinderkamer staan. Zal zij Lotharius mee naar beneden nemen en Uit de Pers. Onwelkome gasten. De Nieuwe Grt. schrijft: Een Reuter-telegram uit Rome meldde hedennacht, dat de Italiaansche regeering maatregelen heeft genomen om te beletten dat de geestelijke orden die uit Portugal worden verdreven, zich in Italië zouden vestigen. Naar aanleiding daarvan schijnt het van pas te doen opmerken, dat ook Nederland met de vestiging van de uit Portugal ver dreven kloosterlingen, heden naar't schijnt van zeer ongunstig allooi, niet oepaald zou zyn gebaat. Reeds liepen er geruchten, dat uit Portugal gezette congregaties het oog zouden hebben geslagen op landerijen in het Zuiden van ons land, ja over den aankoop onderhande lingen zouden hebben aangeknoopt. Dat zal wel voorbarig zijn maar de omstandigheid dat, naar men beweert, na de strenge in voering der Bcheidingswetten een groot aantal Fransche orde-geestelyken zich in onze zuidelijke provinciën hebben neergezet na daar aankoopen van land te hebben gedaan, maakt het geenszins onwaarschijn lijk dat men ook de uit Portugal verdreven monniken en nonnen voor een deel hierheen zal zien stroomen. Indien dit ertoe kon bijdragen de welyaart of de ontwikkeling onzer nijvere bevolking te verhoogen en nieuw bloed te brengen in streken waar de volkskracht aan 't domme len is, er zou geen reden zijn om zulk een trek van elders verdrevenen met ongunstig oog aan te zien. Maar nederzettingen van vreemde religieuse orde-broeders en -zusters kunnen voor een land in geen enkel opzicht ooit voordeelig zijn assimileeren zich niet, zij dragen niet tot 'a lands welvaart bij ed de geest die van hen uitgaat is aan vrijheid en cultuur vijandig. De heer Van Doom heeft er verleden jaar de aandacht op gevestigd, dat de toeneming van het kapitaal in de doode hand tusschen 1892 en 1909 in Nederland ongeveer 53 millioen bedraagt. „Thans heeft Nederland behoefte aan belastingbetalers",] schrijft ons ter snede een onzer lezers. Anton met het kind op den schoot afwach ten Neen, het theatrale ligt daar te veel boven op. Zy gaat naar Mobrmann's kamer, vlijt zich op de sofa neer en wacht, Wat zy hem zeggen zal, weet zy niet.' Natuurlijk zal hy woedend zyn en 2ij rilt by die gedachte. Zy heeft hem gezien, toen hy zich aan den stalknecht vergreep, daadwerkelijk vergreep, omdat deze in plaats van terstond den dok ter voor den ziek geworden Lotharius te halen, eerst kalm by zyn meisje was aan- geloopen. 't Staat haar duidelijk voor den geest, hoe Anton op hem aanvloog, heen en weer schudde en daarop de deur uit trapte. Zy ziet nbg de gezwollen aderen op zijn voorhoofd en klappertandt van angst. Maar hy zal zich toch niet aan hddr ver grijpen, aan de moeder van zyn kinderen. Wel neen, hy zal weken lang blijven pruilen en ten slotte zal 't wel losloopen. Het slaat middernacht Daar komt hy. Zij hoort, dat hij den knecht roept en dezen beveelt het dier zorgvuldig af te wry ven, daarop zyn voetstappen op het bordes, in de gang nu staat hy in de kamer. By het zwakke licht van het nachtlampje is Edith's gelaat flauw zichtbaar, half ver wrongen door den glimlach, waarachter zij haar onrust tracht te verbergen. Zy ziet doodsbleek. Jy hier?" vraagt hy onverschillig. Met groote belangstelling zal dan ook ongetwijfeld hier te lande worden waarge nomen, welke maatregelen de zeer liberale Italiaansche regeericg meent te kunnen nemen en heeft genomen om de daar even zeer als hier onwelkome gasten uit Portugal de vestiging in baar land te beletten. Voor zoover die maatregelen ook maar eenigszins overeen te brengen zijn met de goede tra ditie die Nederland als toevlucht van van elders om geloofswille verdrevenen heeft te bewaren, zal te overwegen zijn of ook niet hier te lande iets tegen een dergelijke invasie ware te doen. Want deze stelt andere, niet minder heilige tradities van Nederland aan toenemend gevaar bloot. Het is natuuriyk best mogelijk, dat de Portugeesche orden er niet aan denken zoo ver van honk en naar het Noorden te trek ken; het Zuiden is hun aangewezen sfeer en Afrika ligt dichter bij Portugal dan Nederland. Maar het kan toch geen kwaad bijtijds tegen de mogelijkheid gewaarschuwd en erop bedacht te zijn. In „Het Vaderland" van Woensdag 28 September 1910 lezen we: Burgemeesters ingezetenen en niet- ingezetenen. By de begrooting van Binnenl. Zaken is als bijlage een opgave gevoegd van de sedert 1885 benoemde burgemeesters, ver deeld in ingezetenen en niet-ingezetenen. Aangezien van rechts, en in het bijzonder door bladen van antirevolutionnaire rich ting nog al eens wordt beweerd, dat de lei dende gedachte der rechtsche ministeries was, ingezetenen tot burgemeester te be noemen, terwyl ministeries van links de voorkeur gaven aan niet-ingezetenen, waar bij het eerste dan als een a.-r. beginsel wordt voorgesteld, hebben wy de moeite ge daan, de opgaven van dat lijstje na te gaan naar gelang van de kleur der ministeries, en wel sedert 1888, toen voor het eerst na de Grondwetsherziening van 1887 een rechtsch ministerie aan het bewind kwam. Aangezien deze opgaven loopen van Juli tot Juli, terwijl het op- en aftreden dei- ministeries niet altijd, ofschoon wel door gaans, met die maand samenvalt, worden de opgaven niet volkomen, maar toch wel grootendeels gedekt door de kleur der kabi netten; de verschillen, voor zoover zy be staan, kunnen in ieder geval slechts gering zijn. Ziehier het resultaat. Niet-inge- Ministerie. Kleur, zetenen. Ingezetenen. 1888-1891 - rechts - 96 - 66 of 41%») 1891-1894 - links - 143 - 84 of 87 1894—1S97 - links - 184 - 87 of 39% 1897-1901 - links - 188 - 96 of 34% 1901-1905 - rechts - 145 - 87 of 38% 1905-1908 - links - 152 - 54 of 26 1908-1910 - rechts - 91-32 of 26 Hieruit blijkt dat het grootste percentage ingezetenen (41) tot burgemeester is benoemd onder het rechtsche Kabinet-Mackay, waai- op volgt het linksche Kabinet-Van Houten- Röell met 39. Daarna komt het rechtsche ministerie-Kuyper met 38, vervolgans het linksche Ministerie-Tak met 37, daarna het linksche Kabinet-Pierson-Borgesius met 34, en ten slotte het linksche Kabinet-De Mees ter en het rechtsche Heemskerk met een gelijk getal van 26. Voor zoover het bekleeden van ingezete nen met de burgemeesterlyke waardigheid een „echt anti-rev, beginsel" is, kan men niet anders zeggen, dan dat hetsomsmaar zeer schuchter tot uiting is gekomen. Het ministerie dat het grootste per centage ingezetenen benoemde, was van rechts, maar ook een van de ministeries die het kleinste aantal ingezetenen die eere waardig keurde. Het Kabinet-Kuyper (1901—1905) staat, hoewel de a.-r. pers, met De Standaard vooraan, ook op dit punt de beginselvaan het breedst liet uitwappe ren, volstrekt niet vooraan. Het blyft in dit opzicht zoowel bij een kabinet van rechts als bij een kabinet van links ten achter. Opvallend is verder ook, dat het rechtsche Ministerie-Heemskerk tot de Kabinetten be hoort, die het allerminste getal ingezetenen benoemden. Blijkt er dus van de toepassing van dit „echt anti-rev. beginsel" in de praktyk der anti-revolutionnaire ministers van Binnen- landsche Zaken niet zóó veel te zyn over gebleven, dat er in dit opzicht van een in derdaad eenigszins beteekenend verschil tusschen rechts en links sprake kan zynten aanzien van iets anders blykt wèl verschil. Er is nl. meer een wijziging van inzicht te constateeren naarmate de tijd verloopt 1) De percentages zyn tot in halve percenten nauwkeurig. Zij gaat met uitgestoken hand op hem toe en wil zeggen, dat ze zich erg ongerust over hem begon te maken, maar laat de armen zinken. Hij staat vóór haar en ziet haar koel aan. Waarom dat?" vraagt hij. Zij keert zich om en wendt zich naar de deur Nu, dan niet," zegt zij. „Goedennacht I" Goedennachtl" zegt hij ookuiterst kalm. Opeens staat zy weer voor hem. Zul je morgen ook zoo'n humeur heb ben Prettig voor onze gasten Ze zullen er geen last van hebben," antwoordt hy, een sigaar opstekend. Wat bedoel je daarmee 1" Zyn blijkbaar gedwongen kalmte brengt haar géheel van stuk. Dat ik al de gasten behalve den gees telijke, afgetelegrafeerd heb." Ben je krankzinnig? Heb je dat ged Ja, dat heb i k gedurfd, om je de moeite uit te winnen voor een groot publiek ko medie te moeten spelen." Edith is een bezwijmingnaby. Isd&tdie teedere, meegaande man, die totnutoe slechts liefdevolle woordjes voor haar had, die bereid was geweest de sterren voor haar uit de lucht te halen. Was die man plot seling veranderd in dit spottende, koele en men dichter tot het tegenwoordige nadert, dan naar gelang een andere lich ting aan het roer is. Dit veranderd inzicht is in het nadeel van benoeming van bur gemeesters-ingezetenen, een byzondeiheid, die te denken geeft. Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS- Dezer dagen kwam een voor deze gemeente benoemd brievenbestel ler in Jde gemeente om een woning te buren. Na zelf eerst een geheelen tijd gezocht te hebben, ging hij naar een familielid en ver zocht deze met hem mee te gaan om een onderdak voor hem en zijn familie te zoeken. Na weer zeer lang gezocht te hebben, ble ken de pogingen vruchteloos te zijn. Het familielid kwam ten onzen kant ore en vroeg of wjj geen woning voor dien beambte wisten, we verwezen hem naar het lid van den gemeenteraad, den heer Schilperoord, die in den gemeenteraad, toen het ter sprake kwam, om een bouwvereeniging te steunen, mededeelde, dat in Middelharnis geen gebrek aan goede woningen is, dat er vele zeer goede leeg staan. Wij vragen echter thans: „Waar is een eenigszins geschikte en goede woning voor den man te huur Gaarne willen we den man de brieven zenden, die mochten in komen. Woensdagavond werd ter eere van het 65-jarig huwelijksfeest, bij de familie J. Sala en echtgenoote door het muziekge zelschap Sempre Crescendo een serenade gebracht, wat voor dat oogenblik veel volk op de been bracht. Vrijdag voormiddag kon de stoomboot Middelharnis wegens de buitengewoon lage waterstand niet voor ruim 10 ure worden geschut. De stoomnoot Onderneming moest voor diezelfde gelegenheid dadelyk na aan komst zyn goederen lossen en naar de buitenhaven terugvaren. De begrooting dienst 1911 der Gemeente Sommelsdijk. Gevolg gevende aan het onderschrift onder het raadsverslag der gemeente Som melsdijk van 28 September 1910, maken we onderstaand eenige kantteekingen op de bovengenoemde begrooüing. Over de wijze van behandeling, zullen we thans alleen dit zeggen, dat het niet is te verwonderen, dat de voorzitter de heer J. Timmerman, geen inlichtingen of opheldering wist te geven omtrent vele posten en ook de heer Nijgh alles behalve duidelijk was in zijn antwoorden. Immers nu we een afschrift der begrooting wat nauwkeuriger hebben bekeken zijn vele posten niet te verdedigen. Wanneer we de begrooting zoo opper vlakkig beschouwen, dan ziet zij er niet slecht uit. Zonder de belasting te verhoogen is zy immers sluitend gemaakt. Of de finan- cieele toestand der gemeente zoo fraai is? Wij betwijfelen het, zooals uit onderstaand volgt. Zooals algemeen bekend is, zal Sommels dijk zyn school hebben te verbouwen, waar door uitbreiding van onderwijspersoneel het noodzakelijk gevolg zal zyn. Men heeft nu bij de samenstelling der begrooting daar geen rekening mee gehouden. Wy willen niet aannemen, dat dit met opzet is ge beurd, omdat men weinig voor het open baar onderwijs voelt. Ook bij de schatting der Rijksbijdragen had men daar rekening mee te honden, te meer daar een onderwijzer met hoofdakte meer zal moeten worden Op die begrooting komt onder nummer 17 voor dat de gasfabriek aan die gemeente over 1909 heeft uitgekeerd f 1710,— en zal uitkeeren over 1910 f 3500,— en over 1911 f 4000,-. Wat zeggen de opposanten tegen de overname der gasfabriek door de beide gemeenten daarvan In drie jaren tijd de winsten meer dan verdubbeld I en dat niet tegenstaande de zeer ongunstige omstan digheden waaronder die gasfabriek heeft gewerkt door verbouwing en niettegenstaande er een kwart ton gouds te veel voor is gegeven. Hebben de heeren van het dagelyksch be stuur, toen zy de begrooting samenstelden, werkelijk gemeend, dat die winst zoo groot zou zijn? Volgens onze becijfering zal de gemeente Sommelsdijk voor het ten behoeve der gasfabriek geleende geld over 1911 f 2450,- rente hebben te betalen en geniet deze gemeente dus f 1550,— zuivere winst, waaruit f 1000,— aflossing betaald moet worden. In het geheel ontvangt de gemeente dus f 650,— meer van de gasfabriek dan zij moet betalen. Doch er is nog meer. Vol gens ons ter inzage gegeven balanzen der wezen, wier blikken niets dan verachting uitdrukken Nu beseft zy eerst, hoe doodelyk zy' hem beleedigd heeft. Je overdrijft op een bespottelijke ma nier," zegt zy, zoo bitter mogelyk, teneinde hem te dwingen zijn bedaardheid te ver liezen. Werd hy toch maar driftig - kon hy toch maar razen en tieren! Zoo Vindt je V vraagt hy kalm. „Ik denk er anders over. Als men gemeend heeft een diamant te koopen, en later ont dekt dat 'tSimïli is, dan is dat geen aan gename gewaarwording, maar 't kost ook geen moeite van dat waardelooze voorwerp afstand te doen." Dat Simili" slaat zeker op my Dat laat ik aan je eigen acberpzin- heid over." Wil ik je eens wat zeggen, mannetje. Je bent dol jaloersch!" Op wien Op Waldenberg soms Och neen, gisterochtend misschien nog maar nu Och kom 1" Tante Josepha had mi) zoo erg boos gemaakt," zegt zij nu haastig. „En uit drift laat men zich wel eens een en ander ont vallen, dat men later niet verantwoorden kan. Hoe kan je mij dit nu verwijten I Het is je alleen maar te doen om die partij, waaraan je zoo'n hekel hebt, onmogelijkte maken." gasfabriek is er ieder jaar meer gegeven dan betaald moest worden. Dat meerdere mag echter den naam winst niet hebben, maar is voor aflossing van het geleende kapitaal verstrekt. De gemeente moest die bedragen reserveeren om daar uit af te lossen. Nemen _we alleen de balans over 1908 en 1909 dan blykt dat aan Sommels dijk is betaald resp. f 1988,67 en f2300,- waartegeno ver staat dat de gemeente slechts had te betalen resp. f 1282.50 en f 1710, - zoodat f 885,moest worden gereserveerd en verantwoord onder buitengewone ont vangsten, hetgeen men vindt onder num mer 41. Beschouwen we nu dat bedrag van f885 met het goed slot der buitengewone ont vangsten ad f 656,89 mede in verband met nummer 43 der begrooting „Kapitaalvorming voor weegbruggen" f 60,— dan rijst onwil lekeurig de vraag hoe zit dat Heeft men die gelden gebruikt voor andere doeleinden Een der raadsleden wil wellicht opheldering vragen. Men zal ons dus toegeven, dat de begroo ting verre van duidelijk is en in gewone ontvangsten en uilgaven niet sluiten kan en zooals zij daar ligt besltst met een nadeelig saldo sluiten moet Nog andere posten komen er op voor, waarover een en ander te zeggen zou zijn o.a. over de kolossale post van f 10.— voor het prachtige Sommelsdyksche petroleuin- bewaarplaats pardon ziekenhuis, maar genoeg voor deze keer. HERRINGEN Tot onderwijzer belast met het geven van herhalingsonderwys is be noemd de heer J. C. van Loo alhier. Naar de vacant komende betrekking van hoofdonderwijzer hebben zich slechts drie sollicitanten aangemeld. Van L. den Boer brak een zyn er beste ossen een poot in de weide, waardoor het dier moest worden afgemaakt. Daar het vleesch voor verminderden pry's werd ver kocht, gelukte het den slager veel afnemers te krijgen, wat zeker voor beiden een buiten kansje was. Die wist ook wat goed voor hem was? Door den landbouwer R. Bruggeman werd op den mestput een biggetje gehouden, dat steeds het toegediende eten liet staan. Niettegenstaande dit, groeide het diertje als kool wat den eigenaar, hoewel voordeelig toch onbegrijpelijk voorkwam. Dezer dagen werd de puzzle echter opgelost, doordat het beestje hing en zoogde aan den uier eener koe en zoodoende zich voedde met de noodige melk. Dat B. hieraan een einde gemaakt heeft door opsluiting van dezen slimmerd behoeft wel geen nader betoog. Verslag van het verhandelde in de open bare vergaderingJ van clen Gemeente raad van Herkingen op Woensdag 12 October 1910 des namiddags 3 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter, de Bur gemeester. Na opening der Vergadering door den Voorzitter, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goed gekeurd. Komt aan de orde: le. Meded. ingekomen Stukken. a. Eene missive van Ged. Staten dezer Provincie, waarin zy mededeelen, dat door hen de Gemeente rekening over het dienst jaar 1909 is vastgesteld met een batig saldo van f35l.89V2. b. een procesverbaal van opname der boe ken en kas van den Gemeente Ontvanger over het 3e kwartaal van 1910, waaruit blykt dat deze in orde zyn bevonden met een batig saldo in kas van 16.76. c. wordt medegedeeld dat tegelijkertijd de armenkas is nagezien met een batig saldo in kas van f 449.11%. 2e. Wijziging verordening jaarwedden onderwijzend personeel. De Voorzitter stelt voor in geheime zitting over te gaan, tot het geven van eenige inlichtingen, waartoe wordt overgegaan. Na heropening der Vergadering deelt de Voorzitter mede, dat wijziging dier veror dening door B. en W. noodig wordt geacht met)het oog op 't geringe aantal sollicitanten naar de betrekking van Hoofdonderwijzer. Zij stellen daarom voor, de jaarwedde van het hoofd der school te houden zooals die 1) Hoe 18 men aan dat bedrag ad f 17X0,— geko men VolgenB de staat van schulden had de ge meente te betalen in 1909 41/« pCt. van f 22000,f 990, 41/. f 7500,— f 337,50 41/* f 8500,— f 361,25 Te zamen f 1683,75 Ook wanneer men de geleende kapitalen voor de gasfabriek opteld en vergelijkt met het voorkomende bedrag op de bnlons klopt dat niet. Zonder hierop te antwoorden, gaat hij voort: „Ik begrijp, dat't je hard zal vallen, maar 't gesproken woord, al of niet in drift geuit, valt niet te herroepen. Je hebt me nooit liefgehad, houdt ook nög niet van mij - dat heb je gezegd, nietwaar?" Goed. Wil je de zaak tot het uiterste drijven en niet bedenken, dat ik al de jaren, dat ik je vrouw ben, my nooit aan iets heb schuldig gemaakt, dan Aan niets dan aan één enkele, dage lijks herhaalde, afschuwelijke leugen Dan zal ik je van myn tegenwoordig heid bevrijden en heengaan. Maar ver beeld je niet, dat je door zoo'n straf mijn genegenheid kunt afdwingen." Dat ligt ook volstrekt niet in myn bedoeliDg J© wilt dus dat ik heenga? Je wijst mij de deur?" Volstrekt niet. De moeder van myn kinderen zal ik nooit de deur wijzen.— Wil je in die hoedanigheid hier bly ven Maar - als je vrouw, bedoel je dan Zich met gefronst voorhoofd naar het vensier wendende, zegt hij met heesche stem „Ik heb geen vrouw meer-" Nu hoort hy achterzich een vrouwengil Edith heeft 't op de zenuwen. Hij schel! - de kamenier verschijnt. (Wordt vervolgd.) nu is, minimum doch de akte Fran Is de hoofdondt akte of wordt die dan de jaarwedde Van der Velde met 't voorstel va vereenigen. Hy acht dat er te Herkinger in de Fransche taa die voor de een af wenscht te bekwar heid om Fransche ontbreken, wat hi er voor de akte stellen en dan daai salaris te geven. Keyzer zag lieve; plichtend gesteld. I dig op handelsgeb: er ooit alhier per worden, die dat ter dat de mogelykheic is, dat zich later ie of andere wereldde Engelach zeker de De Voorzitter ze 1- 0. by de meeste b heeft en Fransch o wordt. Tegen de meenin voert de Voorzitter B. en W aan beide dat, wanneer geen sollicitanten met a. Raad vry blyft dan die akte. Tweedons als bli en zonder akte Fran, de Raad tot benoet Fransch kan en z dus volkomen vry Zooals de heer gebreke aan vol ten met akte Frans met b.v. f 50,- ve. wat zeker op bezw .Van der Velde zyne bedoeling ligt. B. en W. stellen f 50,— te verhoog onderwijzer in 't be Hy acht het betei verplichtend te stel f 50,— daarvoor t dit toch noodig is Fransch benoemd v De Voorzitter ze zelfde blijft als 't inhoudt met dit vei genoegzaam aantal Fransch, de Raad r die akte te benoen verplichtend, dan dezelfde moeilijkhei den zich sollicitante de Raad k3n deze benoemen, doch de ruimer. Van der Velde J; voorstel van B. en V Den Boer: „Ik vii goed, maar hoofdza goed en degelyk 0 geven wordt en di onderwijzer moet w naar by-akten." Het wordt daarna zonde aangenomen. 3e. Vaststelling ja' wy'zer. De Voorzitter stel de jaarwedde van eec tydelyken onderwyj f 600,— 'sjaars. Mei van hoofd-onderwy; noodig blijken. Nie; aldus besloten. Alvorens verder t zitter mede, dat 1 inwonend was by D. thans weder in 'tl St. Joris te Delft i worden en deze kra niet hersteld ontsla voor rekening der G komen; dit is tenmi dentie, die op 'toogt nog kan bewezen w gelijk geval, waarl Besluit is uitgemaak Over deze zaak hee: met zijne Excellent Koningin op zyn bez< die eenzelfde meenin dat er wel geen twij gemeente moet de ver/ Hij deelt dit den Ra op bet bijzondere geva 4e. Behandeling i grooting I9ii. Wordt na voorlezl vangsten en uitgavei lichtingen op eiker begrooting voor het steld in Ontvangst ei 5e. Heinig St Eliz: Een voorstel van 1 heining te plaatsen a. welke kosten geraam op f 98,— voor bet f 11,— te zamen f 1 de |voorkeur aan ee houten heining al is goedkoopër," omdat zamer is. Keyzer: „Is de zwaarte, als die bij d De Voorzitter: „Zi tram is de heining kosten." Keyzer had liever heining als by den tr voorgestelde De Voorzitter zegt met den smid deheic Keyzer: „Hoe lang De Voorzitter: „Aan tot aan den beer 14,6 Keyzer acht de hei] en stelt voor deze li opdat het gevaar by h' op den afrit worde w Den Boer ducht het de heining voldoende.

Onze Eilanden | 1910 | | pagina 2