SOUK. ZUID-HOLLANDSCHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Goederen, enz. OFLOOR" Vergadering IEPING 1EEKBANK ie en andere Kerkboeken Anton's Erfgenamen. fUgllSIISHillillilVSI willen vinden bij kaal- et ook zijn moge zooals 1 weelderige haargroei het vertrouwdste adres dam. onmiddelijke nabijheid. Succes bijna altijd zeker. ,n de 3e en Overflakkee t N. 0. G. October, des avonds Sommelsdijk in het Ir G. MAATHUIS van :edelijke opvoeding op p de openbare school". or de vacante betrek en Insteker, bhine te Sommelsdijk. rvoegen zich vóór of s. by P. KIEVIT Dz., ikkeesche mdelsdrukkery lalhurnis, IUKWERKEN tegen e prijzen. echtsche hdheoht. fr. F. N. SICKENGA. i. PHILIPSE. it Geld onder eerste rband tegen billijke geeft i pCt Pand- f 1000, van f 500, n f 50. rden verstrekt door de heer Notaris, HIDDELUARNIS. 280 Middelharnis. een groote partij ;onder overslag, elk gebied voor Jon en Meisjes. Kinderspelen, Portret- |t-, Zwartjesalbums en Ie soorten en prijzen, irten ipier, Kasboeken, Mu- azen Luxe post, alle z. igdheden voor de Am- zmdteekenschool. Ver ten Bordpapier, alle soorten Mode-, Dag- Week-, m Leerboeken. ertentien Q- en buitenlandsche verbooging van prijs. ,dres van alle soorten )n BINDWERK, nsicht-, Fantasie- en ten, enz. enz. op boeken worden sgen Uitgeversprijzen reiend, V. van der Schenk. ONZE EILANDEN voor de Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 47 Zaterdag 15 October 1910 17E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv ir ten tien van 1—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Buitenlandscli Overzicht. Koning Manuel van Portugal zal wel diep overtuigd zijn dat zijn Koningkroon thans reddeloos voor hem verloren is. De republiek, die in zijn land is uitgeroepen, heeft het vooze stelsel, dat in Portugal heerBchte, omver geworpen en de nieuwe staatsvorm zal wel van blyvenden aard zi)n. Duidelijk blijkt intusschen, dat de opstand voor een goed deel een anticlericale beweging is geweest, die groote gevolgen heeft gehad. De nieuwe regeering had het vaste voor nemen de congregaties op te heffen en de geestelijke orden van het gebied der Portu- geesche republiek te verwijderen. Uit Lissabon wordt d.d. 9 dezer gemeld dat de verdrijving der Jezuïeten overal in 'tland begonnen is. Kardinaal Netto en de bisschop van Beja zijn over de grens gezet. Vele kloosterlingen weigeren aan het regeeringsbesluit om het land te verlaten, te voldoen. Dezen zullen met deu sterken arm verwijderd worden. Volgens de Lissabonsche bladen trokken marine-cadetten met matrozen Vrijdagavond langs het klooster der Fransche Jezuïten van den heiligen Lodewyk, toen een bom uit het klooster geworpen werd, die twee matrozen doode en een cadet verwondde. De ijlings toegesnelde troepen werden met een regen van helsche werktuigen ontvan gen. Zij gaven onmiddellijk vuur. Midder nacht duurde het geweervuur nog voort. Naar men zegt, zijn er veel dooden. De aanval uit het Jezuïtenklooster werd geleid door gevluchte gemeentelijke gardes. Op het klooster werd de Engelsche vlag geheschen. De beschieting werd daarom ge staakt. Enkele als boeren vermomde pries ters zijn in hechtenis genomen. Een priester is gedood. Gewapende troepen zijn Zaterdag-nacht binnengedrongen in een klooster in de ave- nida Trinas te Lissabon, waar 160 Spaan- sche liefdezusters gehuisvest zijn. Eenige geestelijke zusters trachtten tegenstand te bieden. Er ontstond toen een schermutse ling, waarbij een 12-tal zusters licht ge wond werden. Het klooster werd daarop door de troepen bezet. De gewonde zusters werden naar het militaire hospitaal gebracht, terwijl de overigen naar Spanje terugge bracht zullen worden. Te Lissabon heerschte gister (Zondag) volkomen rust. Die laatste mededeeling wordt door andere berichten niet bevestigd. Lissabon is, zoo meldt de ,Lok. Anz.", feitelijk in handen van de soldaten, die geen officieren meer hebben, maar onder bevel staan van enkele politici. De buiten sporigheden tegen de Jezuïeten en de roya listen begaan, zouden alleen voor rekening van de soldatenheerschappij komen. De Londensche „Globe" vermeldt een radiogram van het stoomschip „Plassy', luidende F E XJ I L. li, E TON 18 Terwijl zy nog op de sofa ligt te praten, komen beide tantes binnen. Men kan tante Tonette aanzien, dat zij boo3 is. Het is baar, ondanks alle opgeschroefde beschrijvingen, niet mogen gelukken, haar zuster van het nieuwe geluk op Wartau te overtuigen. Op Josepha'3 gelaat stond nog steeds te lezen „Ik geloof het toch niet.". Ook uit het ge sprek, dat nu tuBschen de drie dames ge voerd wordt, blijkt dit, Tante Josepha's aristocratische princi pes komen hier leelyk in 't gedrang," zegt Edith, niet zonder spot. Mohrmann is 'n fatsoenlijk man," zegt Tonette, die alle wenschen zijner vrouw tracht te voorkomen." Ik heb nooit getwijfeld aan Mohrmann's fatsoen." antwoordt Josepha dioogjes, „maar ik weet niet of het verdienstelijk'is van hem, dat hij zyn vrouw iu alles haar zin geeft. Het kan wel eens ontaarden in zwak heid of onverschilligheid, al naar dat Donkerrood van drift springt Edith op. Zy' weet, waarop dat gezegde doelt, doch „Lissabon voorbijgestoomd. Dikke rook wolken hangen boven de stad." Hieruit zou men natuurlijk moeten op maken, dat de republikeinen de kloosters in brand gestoken hebben. Feiten van beeldenstorm zouden zyn voorgekomen in het Jezuïetenklooster Quil- has en van de Santo kerk, die gedeeltelijk vernield zou zyn. Aan een correspondent ven de „Echo de Paris" verklaarde Almeida, de minister van Binnenlandsche Zaken, dat de aanval op de kloosters door de Jezuïeten is uitgelokt. De Jezuïeten vuurden op de soldaten, die het klooster kwamen beschermen. Het woe dende volk drong toen binnen, maar van het vermoorden van Jezuïeten is geen sprake. De betoogers hebben wel heiligen-beelden bestormd, een altaar, stoelen en tafels ver woest. Maar ean hunner, die in een doos geld vond, heeft dat aan den aangehouden geestelijke ter hand gesteld. De komman- dant der troepen, die het klooster omsin geld hielden, heeft mij, zoo vervolgde Almei da, een dynamietbom getoond, die in het klooster gevonden was. De orde heerscht nu algemeen, maar, zei Almeida, ik kan er niet voor instaan, dat misschien de man nen uit de kloosters, om deze omwenteling in slechten reuk te brengen, nog meer schoten zullen lossen, die tegenmaatregelen uitlokken. Het aantal aangehouden geeste lijken ia honderd en twintig. Het parysche „Journal" 'n ernstig blad, spreekt van toenemende uitbarsting van papenhaat te Lissabon. De burgerlijke overheid heeft beslag gelegd op de geestelijke goederen. Honderden monikken ongeestelijke zusters uit Portugal verbannen, zyn te Vigo en Bajaüoz aangekomen. Volgens de bladen te Rome heeft ook de Italiaansche regeering maatregelen getroffen om te beletten dat geestelijke orden zich aldaar vestigen. De instelliDg der repukliek in Portugal is thans officieel aan het Vatikaan meegedeeld. Over de Portugeesche geestelijken wordt zelfs door een fel clericaal blad, dewnmers van Parijs, weinig goeds meegedeeld. Het blad vernam het volgende van een hooggeplaatst kerkelijk waardigheidsbekle der, die „door zyn positie menschen en toestanden in Portugal kent en kanbeoor deelen" „Het portugeesche volk heeft in het algemeen een uitstekenden aanleg, is werk zaam, maar onwetend. Indien de geestelijk heid altyd haar vollen plicht had gedaan, zouden zy zeker in de macht van de pas toors en trouwe zonen van de kerk zijn. Helaas, heeft men zich echter noch in ker kelijke noch in wereldlijk opzicht genoeg om dit begaafde volk bekommerd. Het is nog niet zoo lang geleden, dat de groote hoop van de geestelijkheid zich om geheel andere dingen bekommerde, dan om haar priesterambt. Op het land bv. beheerden de pastoors hun goederen en men zag hen daar meer op de markt dan in de kerk. In de steden heerschten dergelijke toestanden, eer ze nog kan vragen; „U denkt misschien aan Waldenberg," gaat tante voort: ,,Een man met aangeboren aristocratische begin selen zou nooit op verlangen zyner vrouw een hem onbekend heer inviteeren." Tonette staart haar zuster verbaasd aan. „Ik begry'p je niet, Josepha! Zoo, ging het dan achter je rug om Begrijp je niet dat dit vertroetelde mevrouw tje haar man heeft weten over te halen haar vroegere vlam Edith 1" roept Tonette uit „Is dat waar? Is het je dan in het hoofd geslagen Edith staat nu met over elkaar geslagen armen bij een portière, die de opening van de wenteltrap naar Anton'skamer maskeert. Mijn vroegere vlam Hoe komt u dairby - Wel kind," herneemt Josepba, „jy bent n onnoozel bakvischje meer, en wy zyn nog niet versuft. Een man, die jou blinde lings vertrouwt, over te halen iemand onder dak te nemen, dien je altijd tot je echtgenoot hebt gewenscht dat noem ik de onschuld toch wel wat te ver gedreven. Nu vliegt Edith als een razende op haar toe. „Schaam u, tante I Hoe durft u zoo spreken I Als u alleen hier zyt gekomen om my te beleedigen, dan verzoek ik u op staanden voet dit huis te verlaten. In 's hemels naam," sust tante Tonette, wind je toch zoo niet op I" die leken op die van Brazilië voor den val van het keizerschap." Als de berichten waarheid zyn, zal ons vaderland thans gelukkig gemaakt worden met die Portugeesche monnikenorden, die nieuwe millioenen aan onze welvaart zullen onttiekken I Frankrijk heeft te kampen met een reus achtige Spoorwegstaking. Deze is de uiting van lang opgekropte ontevredenheid onder het personeel. Reeds den heelen zomer was er onder handeld en gedreigd. De maatschappijen weigerden een conferentie, waar onder voorzitterschap van den premier of den minister van Openbare Werken het grieven- cahier door een gelyk aantal gedelegeerden van directies en personeel zou worden be sproken. De maatschappijen wilden niet gemeenschappelijk de zaken behandelen, doch wel met haar eigen personeel afzon derlijk 6 October had niettemin een voor- loopige bijeenkomst plaats; Briand waar schuwde het personeel, dat een conferentie, waar een der partyen tegen haar wil heen ging, nutteloos zou zyn. In de arbeidsbeurs vonden de gedelegeerden groote ontevreden heid. Het personeel verloor zyn geduld, en de leiders hadden te dikwijls over staken gesproken om nogmaals uitstel „tot morgen" te vragen. Een klein incident is beslissend geworden. Zaterdag jl. publiceerde de Com pagnie du Nord een lijst van opslag voor zekere categorieönde anderen waren onte vreden en de gedeeltelijke staking brak uit. De leden van het nationaal Syndicaat en de Federatie keurden die partieele staking openlijk af. Maar ten slotte is het stakings comité gedwongen, half tegen zyn zin, de stakingaorder op te geven. De meeste Fran sche bladen bezweren de stakers, wel te weten wat zy beginnen de sympathie van het publiek hebben ze niet, en dat is voor de stakers een leelyk ding. De tegenstanders der staking onder de spoorwegbeambten zelf de leden nl.van van het syndicaat manen het personeel aan, zich niet te laten meeslepen door lieden, die hen met geweld in een onoverdachte staking willen betrekken. Hoe verrassend de staking is gekomen seint de Parijsche corr. der „KolnZtg". daarvan gaf heden het gare du Nord een duidelijk beeld. Wagens, hoogbeladen met bagage, reden aan maar niemand was bereid, de koffers te lossen, en wie in de buurt van Parijs moesten zyn, zagen spoe dig dat zij bet beste deden, niet per trein te gaan. Binnen in het station diepe stilte. In lange ryen stonden de treinen zonder locomotief op de lijnen. De bureaux werden belegerd, ieder wilde inlichtingen. Een keten van soldaten, versterkt door municipale garden en gendarmen, hield wacht en wees nieuwsgierigen af. In de „Hurnanité" wordt gezegd, dat er nog een kansje op verzoe ning was. De groep „Parijs—Noord" heeft eergisteren tegelijk met het stakingsbesluit het besluit genomen, der directie mede te Doch Edith duwt haar op zij en herhaalt „U hebt geen reden my te beleedigen, tante Josepha 1 U bent verbitterd en jaloersch zooals u trouwens altyd waart - Geen reden herhaalt Josepha, niet in staat om de jarenlang opgekropte bitter heid langer te bedwingen. „Mij dunkt, dat de aanleiding tot je huwelijk voldoende is geweest om je ook in 't vervolg te wan trouwen. Wie eens 'n man op zondige wijze tot zich heeft getrokken, is ook voor de tweede maal daartoe niet te goed. Over de slachtoffers, die jij maakt, bekommer jy je al bizonder weinig Zij wil heengaan, doch voelt zich met kracht teruggehouden. Blyf 1" klinkt het gebiedend van Edith's lippen, en, meer schreeuwend dan sprekend barst zy los„Ik was een dom kind, slecht misschien, toen ik moeite deed Anton aan my te boeien. Ik hield van Edi doch was bang voor de armoede. Zeker, ik han delde verkeerd door met Mohrmann te coquetteeren, doch kwam tot bezinning toen ik Edi terugzag. Ik wilde terug, mijn half gegeven woord terugnemen, maar tante Tonette bepraatte my met scherpe woorden en'„wijzen" raad. Zij, tante Tonette, heeft alles op haar geweten, niet ik. Eerlijk en openhartig kan ik getuigen, dat ik nooit van Mohrmann heb gehouden, en hem ook nu uog niet liefheb. Ik heb deelen dat de arbeiders nog tot onderha i- delen bereid zyn. In de Parysche binnenstad heerscl te gisteren groote verwarring. Toen ieder, by gebrek aan een (rijdenden) ceintuurba; n- trein, een tram wilde pakken, kwam het tot gevechten; men vocht met de vuisfo n om een plaats. Voor zoover.uit de berichti n uit de provincie valt op te maken, is da: r de toestand niet anders dan te Parijs. Jaurès dringt er in de „Hurnanité" oj aan, dat de tegen 25 October vastgesteld' rentrée der Kamers wordt bespoedigd, op dat de volksvertegenwoordigers zoo snel mogelyk kunnen tusschenbeiden komen, „ten bate van de flinkste, meest onont beerlijke arbeiders van het land", om hen tegen willekeur te beschermen en hun looneischen te bespreken. Te Brussel wekte de staking groote be roering de post arriveerde noch vertrok, telefoon en telegraaf zijn slechts na uren lang wachten te gebruiken en de treinen gaan slechts tot de grens. De sneltrein Luik-Parijs had drie uur vertraging. De Belgische Regeefing weigerde de treinen tot Parys met Belgisch personeel te laten rijden. In Engeland schy'nt de politieke stryd spoedig hervat te worden. De hoofdwhip der liberalen schrijft aan een vriend in Schotland, dat „de periode van politieken wapenstilstand schy'nt voorbij te zyn" en dat het „voor ons noodig (wordt) den vij and terug te drijven". Dan heeft minister Haldane zijn kiezers Zaterdag in een rede meegedeeld, dat de algemeene verkiezing „wel eens zou kunnen komen gelijk een dief in den nacht"en hy maande zijn hoorders aan, hun verkiezingswapenen in orde te brengen. Voorts zal Asquitb een groote meeting toespreken op Hall op 25 November, terwijl Lloyd George begin November te Huddersfield het woord zal voeren. In zyn bovenvermelde rede zei Haldane nog, dat hy overal in zyn district strijd lustigheid had opgemerkt. De tyd van vrede is die, waarin men zich het best ten oorlog voorbereidt, Wanneer de nieuwe verkiezing kan komen, kon hy niet zeggen niemand weet het. Maar hy meende dat zy' zou ko men als 'n dief in den nacht. Daarom moest men zich reeds nu voor den stryd gereed maken. Haldane had het verder over de aanvallen op Balfour, den jongsten tyd uit de conser vatieve party zelf gedaan. Er waren, zei hy, veel dingen waarover hy met Balfour van meening verschilde: maar toch vond by hem een verstandig man, die zich door zijn party niet verder liet dryven dan hy wil. Maar Balfour heeft groote moeilijkheden met zyn party, en men weet nooit wat er kan ge beuren. Hy Haldane, achtte het een ramp voor het land en de oppositie als Balfour ray opgeofferd voor u en Wartau, en mijn raadselachtig gedrag van tegenwoordig dient om de herinnering aan myn eenige, ware liefde, en de gewetenswroeging, die mij kwelt, tot zwygen te brengen." Geheel buiten zichzelve bad zy deze woor den geuit, nu begeeft zy zich naar de aangrenzende slaapkamer, waarvan zy de deur achter zich dichtsmijt. Ook Josepha verwijdert zich hoofdschud dend en laat Tonette in verslagenhe'd achter. Ongerustheid voor de toekomst en zelf verwijt over het verleden doemen op in het gemoed der oude dame. Groote God, waar isMohrman- ?Zou hy Zy durft niet verder de ,ken en als door een onbestemd voorgevoel gedreven gaat zy naar de portières, acb er de wen teltrap. Voorzichtig licht zij he' gordijn op. Ontzet- deinst zij achteruit. M o h r m a n n I" sta jelt zij. Hy zit op de bovenst j tredevoorover gebogen, het hoofd in de handen, een beeld van diepe wanhoop. Mohrmann I" '.erhaalt de oude freule. Hy staat op en gaat naar beneden zonder naar haar om te zien, zich vastklemmend- aan de leuning, als een beschonkene. O God, i lijn God, wat zullen wij nu beleven bJ .ragt Tonette met moeite uit. Daarop begeeft zy zich naar baar zuster, het leiderschap der unionistische partij zou verliezen. Maar Haldane geloofde niet dat het zou gebeuren. Balfour is er veel te han dig voor, vond hij. In verband met de gebeurtenissen in Por tugal verdient de uiteenzetting van gisteren door Canalejas in de Senaatszitting gegeven van de toekomstige politiek derSpaansche regeering dubbele aandachtimmers de uit breiding der republikeinsche beweging ook tot Spanje zal in niet geringe mate afhan gen juist van de politieke gedragslijn door Canalejas kabinet in de toekomst gevolgd. Reuter geeft van deze Senaatsrede van den minister-president een résumé, waarin het na een verklaring van Canalejas, dat hy de beleedigingen in de Cortez-vacantie hem en zyn regeering door het episcopaat en de reactionaire [elementen naar het hoofd ge slingerd, niet ongestraft zal laten, heet De regeering zal zonder aarzeling haar programma verwezenlijken en met name het bekende wetsontwerp,genaamd decade- las, bandhaven. Het is onjuist, dat er de uinste oneenigheid heerscht in den boezem an het ministerie, waarvan alle leden nauw aaneengesloten zyn en zich ten stelligste hebben voorgenomen te overwinnen of te s' erven. Canalejas rechtvaardigt verder de handel wijze der regeering en der plaatselijke auto- ri eiten by de staking te Bilbao en de Katholieke betoogiDgen te San Sebastian. Hii hoopte de volgende maand verslag te kuanen uitbrengen over de onderhandelin gen met den Heiligen Stoel. 1 [et aanstaand bezoek van den Duitschen kei eer aan de Belgische hoofdstad is den Beijischen socialen natuurlijk een doorn in het oog. Donderdagavond heeft bet bestuur der Brusselsche afdeeling over de by deze geit genheid aan te nemen houding beraad slaagd. Men heeft wel geen bepaald besluit gen >men en het met nadruk afgewezen om de oinste verantwoordelijkheid voor de een of mdere daad van een krankzinnige te aanvaarden, maar anderzijds wil men in ma-isabetoogingen tegen de monarchale idee protesteeren en vlugschriften verspreiden, wa irin zekere uitlatingen van Wilhelm II bet ceffende de socialistische denkbeelden on lerstreept worden. I n de burgerlijke pers en het geheele la) d wordt deze houding der socialisten, din er klaarblijkelijk op uit zyn om taetbe- zoak van keizer Wilhelm nog op bet laatste ocgenblik te verijdelen, ten sterkste veroor- d( eld, en reeds eenige dagen geleden hebben ta l van bladen de uitlatingen van het socia- li: tisch blad Le Peuple met kracht bestreden ei verklaard, dat het bezoek van den kei- zi r in bet gebeele land met sympathie tege moet gezien wordt. m deze het verpletterend nieuws mede te leelen. HOOFDSTUK XXI. Een uur later zyn de dames, met uitzon ering van Josepha, in Emma's kamer by- en. Edith gaat nog allyd met een spot achtig lachje om den mond bedrijvig op en neer. Tante Tonette ligt gedoken in een grooten stoel en laat van tyd tot tijd een snikken hooren. Het is erg druk in 't huis door de voor bereidingen van het doopfeest. De dienst boden hebben de handen vol werk. „Vraag 't maar aan mijnheer 1" beveelt Edith den tuinman, die haar vraagt hoe hy de bloemen op het doopaltaar moet schikken. Maar mijnheer is al vóór een uur uitgegaan." Bemoeit u je er eens mee, tan te Tonette, dat is verstandiger dan huilen," zegt Edith, nadat de tuinman zich verwijderd heeft. Ik k&n niet, ik ben als verlamd. De zaak moet eerst goed zijn afgeloopen. Je moet hem op je knieén excuus vragen, Edith." Ja, lieve, dat m o e t je I" zegt Emma. „Als hij 't je maar kan vergeven-" Edith lacht smalend. Maak jelui je toch niet ongerust 1 Ik

Onze Eilanden | 1910 | | pagina 1