M. DE GAST 20011, SOMMRSDUK. HAARGROEI. SöjuJUIA' Kassiers en Commissionairs in Effecten, Administratie van Onroerende Goederen, enz. till!ll!ll!llill!ll!llbl!lllllill!ll!ll!ll!lllll!li!ll!ll!llllllll!lllll!llllllli!li!ll!llill!il]lllll!ll!lllll!ai!li!ii!ii!ii!ii!)i!il!l in geheel Nederland „CRINOFLOOR" Flakkeesche Boekhandel, Avondteekenschool NOORDHOLLAHDSCH L AKDBOU W CREDIET. Openbare Vergadering OPROEPING HYPOTHEEKBANK Flakkeesche Boekhandel, BijllMoW-en andere kkkta 4 O N Z'E EILANDEN van 8 OCTOBER 1910. Vit de lucht gevallen. Een jonge Fransche tooneelspeelster, Jeanne Denard en 3 heeren waren te Londen met een luchtballon op gestegen. De vrij sterke wind bracht hen op een hoogte van 1400 meter. Om te dalen lieten de luchireizigers gas ontsnappen, maar toen zij daarop den klep weer wilden sluiten, bleek deze onklaar geraakt, zoodat al het gas uit den ballon stroomde. Deze viel als een blok uit de lucht en kwam neer op een veld, waar de mand een groot gat in den grond sloeg. De luchtreizigers waren in het net geklommen en hadden zoodoende hun val gebroken, maar niettemin werden allen verwond, de dame zelfs vrij ernstig. Vorstelijke drankbestrijders. De kroonprins van Zweden opende eenige weken geleden de feestelijke bijeenkomst van een districts- loge van de Internationale Ordes der Goede Tempelieren (Geheelonthoudersvereeniging). Hij gaf zijn groote vreugde te kennen over den vooruitgang der onthoudingsbeweging en noemde dat een der belangrijkste factoren voorden nationalen vooruitgang, Zyn vrouw lid van de geh.ont.ver. „Het witte Lint", opende onlangs een groot alcoholvrij res taurant in de havenstad van Stockholm. Een ernstige waarschuwing richt de heer J. Arkes te Grand-Rapids (Michigan, Amerika) in het „Nieuws van den Dag" tot onze landgenooten Van verschillende kanten werd mij uit Holland om inlichtingen gevraagd door jongelui, die ook gaarne hun geluk in de Nieuwe "Wereld wenschten teJbeproeven. Zou er nu werkelijk niets aan te doen zijn om den lui dat luilekkerland-idee uit het hoofd te krijgen Dat komt hier zonder de taal voldoende machtig te wezen en denkt dan, dat 't werk hier opgeschept ligt. 't Gaat goed voor land bouwer of boerenknecht; maar jongelui, die als bedienden op kantoor of winkels en magazijnen arbeiden, kunnen immers zonder Engelsch nooit een positie in dezelfde branche krijgen Daarom wenschte ik voor de zooveelste maal 't oude liedje te zingen jongelui, gaat niet naar Amerika voor ge behoorlijk Engelsch kent. Besteedt uw win teravonden om Engelsch te blokken, ed ge zult zien, dat uw moeite ruim betaald is als ge hier zijt. Juist deze klasse van jongelui, die zich, omdat ze altijd als heer gekleed zijn dik wijls ver boven een werkman achten, valt 'thard tegen. Borden wasschen, als duvels toejager in een fabriek gebruikt worden dat zijn de baantjes die hun te wachten staan, als ze niet voldoendeEngelsch kennen. Zoodra echter komen ze meteen voldoende kennis van de Engelsche taal, dan is 't heuseh zoo moeilijk niet, een betrekking in dezelfde branche te krijgen als waar in men gewoon is te werken. Wel is 't. loon in 'teerst zoo hoog niet, maar dat hangt geheel van den persoon zelf af. En dan de Y. M. C. A. (Young Men Christian Association). Zoodra men in een vreemde stad staat, kan ik u niet beter aanraden dan naar 't gebouw der Y.M. C. A. te gaan, waar ge, onverschillig welk geloof ge belijdt, geheel gratis aan adressen voor een kamer geholpen wordt. Verder lest best: de geldkwestie. Neemt zooveel geld mee, dat ge de reis van Holland naar de plaats van bestemming ruim betalen kunt, en verder zooveel dat men 'teen of twee maanden zonder werk kan uithouden, gerekend tegen 6 of 7 dollars per week. Dat hangt echter geheel af van de streek waar men heen gaat. Voortssleept niet te veel kleeren mee, daar 't niet zoo leuk is om, als men hier al eenigen tijd is, op straat nog nagewezen te worden; „Look here, boys, a Dutchman". Rivier-ramp te New York. NEW YORK, 2 October. Een stoomsloep, waarin een groot aantal matrozen terug keerden naar de oorlogsschepen, die in de Hudson voor anker liggen, is lek geworden en gezonken. Van de opvarenden werden er een zestig gered. Men gelooft dat er 12 man verdronken zijn. Later. Blijkens een verschenen officieel bulletin, gelooft men, dat 29 matrozen ver dronken zijn. Ook zyn er telegrammen ontvangen, waar in de mogelijkheid wordt verondersteld, dat nog 18 matrozen, die vermist worden, zich ook in de boot hebben bevonden. Een gelddrager vermoord. In een door 18 huurders bewoond huis, op den Boulevard de la Villette te Parijs, is een gelddrager door twee jongens van 16 en 17 jaar ver moord, met behulp van een zakmes en een strijkijzer. De buitgemaakte som bedraagt niet meer dan 4000 francs. De slager geslacht door de varkens. Ineen trein dieteSt Petersburg aankwam, bevond zich een wagen met varkens. Niemand kwam de dieren opeischen en de spoorbeambten dreven hen uit den wagen om. ze in een stal te bewaren. Toen vonden zij in een hoek van den wagen, het bloederige hoofd van den slager Safronoff, wiens lichaam geheel door de varkens was verslonden. Aan de gendarmes, die een onderzoek in stelden, verklaarden de treinbeambten dat zij op reis wel geschreeuw hadden gehoord, maar zij meenden dat dit van de varkens kwam. Safronoff had zich in den veewagen verborgen om kosteloos te kunnen reizen. Zijn zoon, die, naar men meent, bij hem was, is niet teruggevonden en men vreest dat hy hetzelfde lot heeft ondergaan. Een graaf in handen van roovers. Italiaan- sche roovers hebben een brutaal stukje uitgehaald. Graaf Caen, een grootgrondbe zitter bij Orvieto in Umbrie, wiens vader bankier was van koning Victor Emmanuel II, den grootvader van den tegenwoordigen koning en door hem in den adelstand werd verheven is Zaterdag op een automobieltocht van zijn goed naar het station door gewa pende roovers aangehouden en uitgeplun derd. De Roovers hadden den weg door groote steenblokken versperd. Daar de buit hun niet genoeg was, bevolen zy den chauf feur om al het beschikbare geld uit de villa te halen en hielden den graaf als gijzelaar by zich- De chauffeur bracht 2000 lire, waar op de graaf werd vrijgelaten. Gelddrager vermoord. De 2 verdachten van een moord op den gelddrager der Société Générale te Parijs hebben hun misdaad be kend. De moordenaars zyn knapen: Tissier 17 jaar oud en Desmarets, 16 jaar. De moord had plaats in de woning der moeder van eerstgenoemde, aan den boulevard De la Villette. Vrouw Tissier was afwezig en haar zoon bevond zich met zyn vriend Desmarets alleen in de woning. De geld drager, die in het huis een kwitantie moest ontvangen, werd door de jongens naar bin nen gelokt. Zoodra hij in de woning was deden zij de deur achter hem dicht. Tissier gaf den man een slag met een hamer op den rug. Deamarets, die eveneens een hamer in de hand had, trof hem daarmee gelijk tijdig aan den slaap, zoodat hy bewusteloos neerviel. Daarria maakten de jeugdige moor denaars hem met messen af, namen zyn tasch met geld en verlieten de woning, die zij afsloten en waarvan zij den sleutel meenamen. Toen vrouw Tissier 's avonds thuiskwam, kon zij niet in haar woning en zij bracht den nacht bij de portierster door. Den volgenden morgen liet zij het slot door een smid open steken, waarna men den vermoorde vond De moordenaars waren met het geld den geheelen nacht aan den zwier geweest, 's Morgens hoorden zij op straat al roepen met couranten, waarin het bericht van den moord stond en Desmarets zeide tegen zyn kameraad: „Hoor, 'tis al ontdekt!" Een vrouw, die deze woorden opving, wees een politieagent de beide knapen aan. Tissier, die het eerst bekende, legde niet het minste berouw aan den dag en zeide tegen den commissaris, toen hy zijn bekentenis had gedaan: „Wy hebben vannacht zooveel pret gehad, dat ik er best een paar jaar gevangenisstraf voor over heb, want daar zal het wel mee afloopen." Desmarets bevestigde op alle punten de bekentenis van zyn medeplichtige. Een raadselachtig geval. Te Pegomas, een dorp in Zuid-Frankrijk hadden kort na elkaar 6 branden plaats, die blijkbaar aan gestoken waren. Thans is de dorpspastoor aangehouden onder verdenking de brand stichter te zijn. De geestelijke ontkent alle schuld en protesteert tegen zijn aanhouding. Niettemin is hy te Nice in hechtenis gesteld. Men herinnert zich by dit geval, dat den lslen April 1906 reeds brand gewoed heeft in de kerk en de sacristie. De pastoor, Emile Espert genaamd, die sedert 1900 te Pego mas is, schreef dien brand aan een ongeluk toe, maar men had toen reeds verdenking tegen hem, omdat den dag voor den brand verscheidene voorwerpen van waarde elders waren geborgen. Toch schijnt men destijds geen aanleiding te hebben gevonden de zaak te vervolgen. Thans is echter vastge steld, dat de pastoor met verscheidene dor pelingen in onmin leefde en men vermoedt nu dat de brandstichtingeneen wraakneming zijn. Ook wordt het voor mogelijk gehouden, dat hier politieke hartstocht in het spel is, terwijl men het anderzijds aannemelijk acht, dat de branden in een toestand van ver standsverbijstering zyn gesticht. Landbouw. De weide. n. Ik zou verder de vraag beantwoorden, wanneer de kalibemesting aan de weide gegeven moeten worden. Onder de verschil lende weideplanten, grassen en klaver zyn er vele, die meer dan één jaar bestaan. Zeer vele grassen zyn overblijvend, byv. bijna alle beemdgrassen, het vlokgras, het zwenkgras, het gewone raaigras en nog vele andere. Daarenboven liggen in den bodem van een grasland talrijke zaadjes van ver schillende plantjes, die in den zomer gebloeid hebben en welke zaadjes in het voorjaar zoo vroeg mogelijk ontkiemen. Voor de over blijvende gewassen in een grasland, die gedurende den zomer zooveel mogelijk voedsel aan den grond hebben onttrokken, doordat zy, omhoog geschoten zijnde, tel kens weder van hare stengels en bladeren werden beroofd, is het natuurlijk noodig, dat zij in den herfst reeds weder nieuw voedsel in den grond vinden, hetzij om dat in de wortelstokken of onderaardsche sten gels op te hoopen, om in staat te zyn, in het voorjaar zoo vroeg mogelijk nieuwe scheuten te geven, hetzij om nog voor den winter nieuwe takken en bladeren te vor men. Ook de zaadjes, die reeds vroeg zullen ontkiemen moeten den bodem wel bereid vinden en men mag de jonge plantjes niet laten verhongeren. Om deze redenen moeten wij dus als algemeenen regel aannemen, dat de bemesting van de weide reeds in den herfat moet plaats hebben. Als alge meenen regel, zeg ik. Want het is mogelijk dat er bijzondere redenen bestaan om pas in den nawinter of in het voorjaar de weide te verzorgen. Het is Damelijk niet raadzaam om de weiden in den herfst te bemesten, in laagliggende ongedraineerde landen, als bet water er veel afstroomt, evenmin in die streken, waar het land inden winter geheel overstroomd wordt. Doch in hooger gelegen landen kan men de kalibemesting het best in den herfst geven. De kali wordt toch door den bodem geabsorbeerd, dat wil zeggen „opgeslorpt en vastgehouden" en door den gewonen regen dus niet uitgespoeld. De laaggelegen weiden, die onderloopen in den winter, moeten natuurlijk in het voorjaar zoo spoedig mogelijk bemest worden en dat kan dan in denzelfden vorm en in dezelfde hoeveelheid geschieden als de herfstbemes- ting. En hoeveel kali moet nu in den herfst op de weiden uitgestrooid worden en in welken vorm geeft men de kali het best? Onder de velschillende kalizouten is kaïniet het goedkoopst en om in het groot op de weide uit te zaaien wel het geschikst. Op zandgronden, op veen en moerasgrond en in het algemeen nog op alle bumusryke gronden geve men in in den herfst op de weide kaïniet. Weiland, dat nog niet bemest is geweest, kan men met goeden uitslag 1200 K.G. kaïniet op de hectare gevenna eenige jaren kan men die hoeveelheid terugbrengen tot 800 K.G. Van de verschillende grond soorten moeten de zandgronden de meeste •kaïniet hebben nl. ongeveer 800 K.G. per hectare. De zwaardere gronden kunnen vol staan met 400 K.G. en aan zavelgronden geve men 600 K.G. Al de meststoffen die men op de weide gebruikt, moeten goed fijngemaakt worden. De kainiet is nogal vochtaantrekkend en vormt nog al eens kluiten. De kunstmestbreker moet hierbij geede diensten kunnen doen. Eenige uren niet meer voor dat men kainiet zaait, kan men het vermengen met kalk of met het voor de weide bestemde slakkemeel. Daardoor wordt het droog en beter strooi- baar. Nadat de meststoffen zijn uitgezaaid, zorge men er voor, dat men in het voorjaar de weide goed egt. De lucht treedt zoodoende in den bodem en doet dan de meststoffen beter tot haar recht komen. Ingezonden Stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Kedactie.) Geachte Redactie I Laat mij naar aanleiding van het inge zonden stukje van den heer Knöps mogen mededeelen, dat ook door mij in geen enkel opzicht eenige verantwoordelijkheid wordt aanvaard voor hetgeen hier heeft plaats gehad by het geval van febristyphoïdeain huis wyk A No. 120. Voor 't overige zal ik hieromtrent zwijgen, omdat het meer eigenaardig bij het Staats toezicht op de Volksgezondheid thuisbehoort dan in de krant. U dankzeggend, Mynheer de Redacteur, voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend C. J. STERK, Burgemeester. Aan de Redactie van „Onze Eilanden". In nommer 46 van Uw blad d.d. 5 Octo ber 1910 komt een ingezonden stuk voor van X. om zijn verbazing uit te drukken over mijn ingezonden stuk in „OnzeEilan den" van 24 dezer. Wij schrijven nu 5 October, dus zal wel niet bedoeld zyn 24 October, maar 24' September. Dat X zich verbaast, welnu, dan verbaast ieder zich eens op zyn beurt. Ik heb mij verbaasden over het ingezonden stukje van Dr. Knöps èn van X. Daar X niet royaal voor den dag komt met zijn naam, zal ik van mijD ver bazing geen uitleg geven, daar ik niet in een blad iemand wil beantwoorden die ver stoppertje speelt. X schrijft dat hem nieuw is „dat de behandelende geneesheer moet „zorg dragen voor de verwijdering van al „wat tot besmetting aanleiding kon geven." Neen X voor het verwijderen zorgt de daar voor aangewezen beambte, voor aanwijzing van de maatregelen tot voorkoming van ver dere besmetting, zorgt de behandelende ge neesheer, waaruit blijkt dat er meer dingen tusschen hemel en aarde zijn die denkelijk voor X wel nieuw zullen zijn. Hoogachtend, Uw dw. dn. DB. VAN TOORENENBERGEN. Arts. Kerknieuws. Predikbeurten op Zondag 9 Oct. 1910. NED. HERV. KERK. Middelharnia, vm. Da. Bruining. Sotumelsdijkvm. en 'a av. Da. Keuzenkampuit Kolderveen. Collecte noodlijdende kerken en poraonen. DirkBland, vm. en nm. Da. Lammere. Melisaant, vm. en nm. Da. Kroeae. Herkingen, nm. Da.Bruining uit Middelharnia. Stellendam, vm. en nm. Da. Hoogondijk. Goedereede, vm. en nm. Da. do Gidts. Ouddorp, vm. en nm. Da. v. d. Kooij. Nieuwe Tonge, vm. en nm. Da. Wentink. Oude Tonge, nm. Da. Ooltgenaplaat, vm. en nm. De Lnteijn. Den Bommel vm. D8. Euimen. Stad nan 'tHaringvl. nm. Da. Emmen nit den Bommel. Langatreat, vm. en nm. de heer Haok. EVANGELIE8ATIEGEBOUW. Middelharnia vm. en 'e av. De heer Smit, Gods dienstonderwijzer te Delft. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnia, vm. en'a ar. de heer J. W. Verhaar te Rotterdam. OoltgenBplaat, vm. en '8 av. Da Dekker. Stad aan 't Haringvliet, vm. en 'a av. Da. Eaaelink. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Da.K. W. Róssing. Advertentien. Het Bestuur derVer- eeniging Landbouw-on- derwijs te Middelharnis(in Liquidatie) verzoekt ieder, die iets te vorderen heeft van deze vereeniging, zijn opgaven vóór 15 October 1910 in te leveren bij den waarnemenden pen ningmeester JAN YAN SCHOUWEN te Sommelsdijk. Eet bestuur voornoemd C. J. H. van den Broek, Voorzitter. J. van Schouwen, 33 waarn. Secretaris. Zy, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaal hoofdigheid of welke haarziekte het ook zijn moge zooals schedelpijn, vette haren, roos en weelderige haargroei willen bevorderen, wenden zicb tot het vertrouwdste adres Jonkerfransstraat 27, Rotterdam. Advies eiken werkdag gratis. Franco toezending van eerlijke attesten van herstelden uit Uwe onmiddelijke nabijheid. Bekroond Parijs Gouden Medaille. Rome Hoogste onderscheiding. Succes bijna altijd zeker. Westdijk B 280, Middelbarnis. Heeft voor- die NIEUWE VOORRAAD Passerdoozen, Teekenhaken, Driehoeken, Penseelen, Verf in verschillende kleuren, Oost-Ind. Inkt stukjes en flacons, Teekenpennen, Zwart Krijt, Houtskool, Teekenpapier, en verder alle benoodigdheden die mochten voorkomen, tegen beslist de laagste prijzen. DOET UW VOORDEEL 1 Aanbevelend, W. VAN DER SCHENK. (J/vutA -VaI/WI/" Hertels' Lijnkoeken- en Meelfabriek „De Hinde", Amsterdam. HOOFDKANTOOR ALKMAAR, voordam C 11. AGENTSCHAPPEN: HOORN, Kaasmarkt 16. LEIDEN, Kort Rapenburg hoek Breestraat. DELFT, Koornmarkt 99. ENKHUIZEN, Westerstraat 6. 's-GRAVENHAGE, Molenstraat 45. ROTTERDAM, Leuvehaven 107. Kapitaal: Twee Millioen Gulden waarvan geplaatst en volgestort f 1.500.000. De VENNOOTSCHAP verleent Cre- dieten, neemt gelden in deposito, belast zich met den aan- en verkoop vaD effecten en coupons, sluit beleeningen en prolongation en verricht verder alie werkzaamheden tot het Kassiersvak behoorende. Deposito rente Bl/2°/o. STAAT op 80 Juni 1910. Loopende Credieten f 5.348.635,31 Deposito's- 1.132.539,81 Reserve- 217.853,92 Jbr. Mr. P. v. FOREEST, J. F. MOENS, Vice-President Commissaris. Directeur. Correspondent voor Middelharnis en Omstreken J. VAN DER KOOGH TE nlDftELHARNU, Afdeeling Goeree en Overflakkee van het N. 0. G. op Woensdag 12 October, des avonds ten 63/4 uur te Sommelsdijk in het hotel SPÉE. Spreker: de heer G. MAATHUIS van Rotterdam. Onderwerp: „Zedelijke opvoeding op de bijzondere en op de openbare school". ter vervulling voor de vacante betrek kingen van Machinist en Insteker, bij de Dorschmachine te Sommelsdijk. Gegadigden vervoegen zich vóór of op 12 October a.s. bij P. KIEVIT Dz., Sommelsdijk. De Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelhsirnis, levert alle DRUKWERKEN matige pry zen. Dordrechtsche TE DORDREOHT. Directeuren Mr. F. N. SICKENGA. H. PHILIPSE. De Bank leent Geld onder eerste Hypothecair verband tegen billijke voorwaarden en geeft 4 pCt Pand brieven uit van f 1000, van f 500, van f 100 en van f 50. Inlichtingen worden verstrekt door de Bank en door den heer P. A. YAN BÜUREN, Notaris, MIDDELBARNIS. West «lijk, B 280 Middelharnis. Heeft voorradig een groote partij met en zonder overslag. Leeshoeken op elk gebied voor Jon gens en Meisjes. Prentenboeken, Kinderspelen, Portret- Poëzie-, Ansicht-, Zwartjesalbums en Portretlijsten, in verschillende soorten en prijzen. Verder alle soorten als Rekeningpapier, Kasboeken, Mu- ziekpapier, doozen Luxe poet, alle Inktsoorten enz. Alle benoodigdheden voor de Am bacht- en Avondteekenschool. Ver schillende soorten Bordpapier. Levering van alle soorten Tijdschriften, Mode-, Dag- Week-, Maandbladen en Leerboeken. Plaatsing van Advertentien in alle binnen- en buitenlandsche bladen, zonder verhooging van prijs. Goedkoopste adres van alle soorten DRUK- en BINDWERK. Verder: Ansicht-, Fantasie- en Felicitatiekaarten, enz. enz. Bestellingen op boeken worden spoedig en tegen Uitgeversprijzen geleverd. Aanbevelend, W. van der Schenk.

Onze Eilanden | 1910 | | pagina 4