rë [SOIJK. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ZDID-HOILANDSGHE ZN ZEEUWSCHE EILANDEN. in. uil. uzoen. )FLOOR" IANDSGH «TCREDIET. Ie Goederen, enz. Anton's Erfgenamen. willen vinden bij kaal- t ook zijn moge zooals weelderige haargroei net vertrouwdste adres lam. jnmiddelijke nabijheid, ucces bijna altijd zeker. tkeesche idelsdrukkerij elbarnis, IKWERKEN tegen prijzen. OR ALKMAAR. •AM C 11. CHAPPEN: ENKHUIZEN, Westerstraat 6. 's-GRAVENHAGE, Molenstraat 45. ROTTERDAM, Leuvehaven 107. e Millioen Gulden iatst en volgestort >00.000. SCHAP verleent Cre- Iden in deposito, belast tan- en verkoop van ons, sluit beleeningen en verricht verder alle tot het Kassiersvak rente 3l/2 °/o. 30 Juni 1910. Len f 5.348.635,31 - 1.132.539,81 - 217.853,92 IEEST, J. F. MOENS, nissaris. Directeur voor Middelharnis en DER KOOGH DELHAMII. IjllJIIJllillJllplplplp ONZE EILANDEN voor de Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 45 Zaterdag 1 October 1910 17E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advertentiën van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Olficieele Mededeelingeii. NATIONALE MILITIE. Indeeling van lotelingen bij de bereden korpsen. De Burgemeester der Gemeente UIDOELBARNIS brengt ter openbare kennis dat de in deze gemeente voor de militie ingeschreven lotelingen, die, in geval van inlijving ter volledigo oefening, in aanmerking wenschen te komen om bij een bereden korps te worden ingelijfd, bij deze worden uitgenoodigd zich vóór den 30sten November e. k. ter Gemeentesecre tarie aan te rueldeD [of te doen opgeven. De aandacht wordt voorts gevestigd op het hierna vermelde. Algemeene bepalingen. Voor indeeling bij een der bereden korpsen komen in de eerste plaats in aanmerking de lotelingen, die zich daartoe hebben aangemeld of doen opgeven en bij een daartoe vóór de indeeling in te stellen genees kundig onderzoek, voor inlijving bij die korpsen ge schikt zijn bevonden. Het aanmelden of liet doen opgeven kan geschieden zoowel door de lotelingen van de lichting van 1910, die nog moeten worden ingelijfd, als door de lotelingen van de lichting van 1911. Verdere vereischten zijn voor de Bereden Artillerie eene lichaamslengte voc ten minste 1.62 M. voor de Cavalerie eene lichaamslengte van ten minste 1.66 H„ met een lichaamsgewicht van ten hoogste 76 K. G. Pc lotelingen bestemd voor indeeling bij een be reden korps worden, met uitzondering van de weini gen hunner, voor wie de eerste-oefening in Maart aanvangt, eerst in het laatst van September voor eerste-oefening in werkelijken dienst gesteld. In ver band daarmede worden de ter volledige oefening in te lyvenf en voor de bereden korpsen bestemde lote lingen der lichting van 1911. welke; loteliDgen allen in Maart moeten worden ingelijfd,[alslregel met verlof gezonden tot het laatst van September. Voordeelen. In vergelijking met de miliciens der onbereden korpsen genieten de ingelgfden der bereden korpsen de navermelde voordeelen: lo. eene hoogere soldij van 5 cents per dag 2o. bij verleende vergunning om, na den eersten dienst, krachtens art. 112 der Militiewet 1901 vrij willig onder de wapenen te blijven of te komen, zonder zich als vrijwilliger te verbinden eene premie van VIJFTIEN GULDEN 15,-) voor elke drie maanden aldns onder de wapenen doorgebracht, gedurende welk verblijf onder de wapenen de soldij bovendien met 7 cents per dag wordt verhoogd; 3o. minder herhalingsoefeningen. 4o. geen landweerdienst. TVij'ze van aanmelding. Het aanmelden of doen opgeven kan geschieden mondeling op eiken werkdag tasschen 10 en 12 uur voormiddag, of sohriftelijk bij verzoekschrift fdat niet op gezegeld palier behoeft te zijn gesteld) waar- a. naam en voornamen b. lotingsnummer c. beroep d. gemeente, waarbij woont, met aanduiding van onderdeel der gemeente, wijk, straat of gracht en huisnummer; e. wapen, korps of korpsen, waarbij hij bij voorkenr wenscht te worden ingelijfd en c, q. gewenschte garnizoensplaats (het verdient aanbeveling meer dan één korps op te geven) f. of hij zich ook voor den dienst bij de zeemilitie heeft aangemeld of doen opgeven. De loteling zal tevens kunnen opgeven of hij zou wenschen de eerste-oefening aan te vangen in Maart hetgeen slechts bij uitzondering zal kunnen ge schieden dan wel in September 1911, met welken wensch zooveel mogelijk rekening zal worden ge- 1 EUILLETON 16 Verontrust je dus niet over my. Veel brengt myn boerderij niet op, maar ik heb, tegen de verwachting van de dorpelingen in, die hartelijk lachten om dat „vrouw- mensch, dat boeren wou", de zaak flink aangepakt. Neen, Lotje, maak je heusch maar niet bezorgd over my En vertel my nu eens wat van de pastorie, van je man, Louise en de kinderen." Lotje vertelt nu alle bizonderheden van de pastorie en van Wartau en weet heel handig opeen ander onderwerp te springen, als het kasteel slechts van verre op het tapijt komt. Eindelyk is zy uitgepraat en nu klinkt Chrisje's gesmoorde stem. „Waarom vertel je niets van hem, Lotje Ik wil toch ook wel weten, hoe 't hem gaat en of hy ge lukkig is." H e m, hy Mohrmann Natuurlijk. Ik ben niet een van die menschen, die zich minachtend uitlaten over wien zy liefhebben. Ik beken openhartig, dat de herinnering aan hem altijd bij my houden. Hjj echter, die zich voor een bereden korps heeft opgegeven en na geschiktbevinding daarvoor if aangewezen, zal zich niet kunnen terugtrekken, in dien hij mocht worden bestemd voor indienststelling op een ander tijdstip dan waarvoor hy zich heeft opgegeven. Geneeskundig onderzoek. Vóór 26 Januari 1911 zal het hiervoren bedoeld geneeskundig onderzoek worden gehouden. Dag, uur en plaats van het onderzoek zullen door den Pro vinciale-Adjudant nader worden bekend gemaakt aan den loteling die tot het ondergaan van zoodanig on derzoek in aanmerking komt. Het onderzoek geschiedt in eene der garnizoens plaatsen. Woont de loteling binnen het Rijk builen eene garnizoensplaats, dan wordt deze tot het onder gaan van het onderzoek en voor de terugreis naar zijne woonplaats kosteloos vervoerd voor zoover er reisgelegenheid per spoor, tram, of stoomboot be- staat en de afstand tasschen de gemeente van in woning en de gemeente waar het onderzoek zal worden gehouden meer dan 5 kilometer een klein nur gaans) bedraagt. De loteling, die voor het onderzoek de gemeente van inwoning moet verlaten, ontvangt,onmiddellijk na afloop van het onderzoek een gulden als ver goeding voor verblijfkosten. Bekendmaking van den uitslag. In den loop van Februari 1911 zal door den Minis ter van Oorlog aan den loteling, die zich voor den dienst bij een bereden korps heeft opgegeven, wor den bekend gemaakt of bij al dan niet daarby zal worden ingelijfd, en, in bevestigend geval, bij welk korps en jin welk tijdvak zijne inlijviDg ~- en zoo noodig het begin der eerste-oefening zal plaats vinden. Middelharnis, den 1 October 1910. De Burgemeester voornoemd, ULBO J. M1JS. Bnitenlandsch Overzicht. Het verbond, dat Rumenie en Turkije gesloten hebben tegen Bulgarye, heeft in dat land groote ontstemming gewekt. Men heeft getracht dit verbond te ont kennen, doch een correspondent van het Engelsche dagblad de Times houdt niet alleen de waarheid van het bericht staande, doch voegt er nog de volgende verklaring aan toe Ik ben in staat te constateeren dat op of voor den 4den September de Roemeensche minister van buitenlandsche zaken de vol gende verklaring heeft gedaan aan den Turkschen gezant te Boekarest, dat by een eventueel uitbreken van een conflict tusschen Turkye en Boelgarye, Roemenië al haar legercorpsen zal mobiliseeren langs de mili taire grens van Boelgarye, om voorbereid te zijn voor iedere gebeurlijkheid en aldus een nieuw bewijs te geven van haar vriend schap voor de Turksche regeering. De heer Bratiano voegde er nog aan toe, dat deze beslissing moest worden beschouwd als een gelukkig voorspel van een politiek van ernstige vriendschap welke de Roemeen sche regeering wenscht in te wijden met de regeering van het constituoneel Turkije. Een ander bericht uit Athene aan de „Times" meldt, dat nu de mogelijkheid van een militaire entente tusschen Grieken land en Boelgarye daar ernstig besproken wordt als een tegenwicht tegen de Turksch Roemeensche onderhandelingen, men het er voor houdt dat er ook voorstanders voortleeft en ik eiken dag bid voor zijn geluk. Je kunt dus vry over hem spreken." Staat 'tzóó met je I" zucht Lotje. „En hy geen haar op zyn hoofd denkt meer aan jou" wil zy zeggen, maar zij slikt de woorden nog bijtijds in. „Nu, als je dan volstrekt wilt. Hy is dan met Edith ge trouwd. Een dominee uit Leipzig heeft het huwelijk voltrokken, je begrijpt dat Robert dit niet kon doen. 't Was een kleine bruiloft zy trouwden ook niet in de kerk, maar op het kasteel, dat nu geheel ia verbouwd en een waar feeenpaleis is geworden, wat 'n aardig duitje moet hebben gekost. Toen gingen zij naar Italië. Dat heeft my ook geërgerd. Met jou was hy nooit de deur uit en nu Chrisje legde haar de hand op den mond. „Dat doet er allemaal niet toe. Als ze hem maar gelukkig maakt. Kun je mij daar niets van zeggen. Hm". antwoordt Lotje ontwijkend. _Wie kan een mensch in 't hart zien? Me vrouw Heine zegt, Jdat hy niet meer zoo opgewekt en vriendelijk is als vroeger. Maar natuurlijk, nu zal zijn gelaat wel vroolyk staan, nu hy een zoon heeft, die Zy houdt verschrikt op, daar haar zuster is opgestoven, als door een slang gebeten. Wat scheelt je, Chrisje Maar deze slaakt een kreet en is in 't volgende oogenblik verdwenen naar de zyn onder de personen die hierin te slissen hebben. In Bulgarije is men allesbehalve gerust over het Turksch-Roemeensche verbond. Men werpt daar thans, en niet alleen van ééne zyde, de geheele schuld voor den onzekeren en misschien hachelijken toestand op Koning Ferdinand. Zoo schrijft o. a. de Russisch gezinde Den: „Deomsingeling van Bulgarye is de vrucht van de geniale politiek van Koning Ferdinand, die er zich openlijk op beroemd, dat hy de leiding heeft der Bulgaarsche buitenlandsche poli tiek en zich zelf de long noemt, waardoor Bulgarye ademt. Maar met den blik op den ijzeren band, waarin thans het Konink rijk schijnt geklonken, zullen zelfs de grootste lofzangers van don Koning wel begrijpen, dat hy het is, die na zooveel geheimzinnige tochten, na zooveel lawaai en onrust ons van alle kanten door onze tegenstanders liet insluiten". In denzelfden geest schrijft de socialis tische Kambana „De persoonlijke politiek van Koning Ferdiuand ten opzichte van de buitenland sche aangelegenheden heeft volkomen schip breuk geleden. Concrete resultaten voor zuiver Bulgaarsche belangen hebben wij er nooit van gezieD, het succes van Ferdinand had steeds slechts betrekking op zijn per soonlijke positie en die zijner dynastie. Het is hoog tyd, dat wy aan onze builenlandsche politiek eens een richting geven, die voor alles rekening houdt met de Bulgaarsche nationale belangen in plaats van met die des Konings". Het blad meent voorts, dat Bulgarye zich thans wel behoort aan te sluiten by de Triple-Entente. Te Berlijn hebben dezer dagen' zeer ern stige ongeregeldheden plaats gehad. Nadat er sedert Zaterdag reeds herhaal delijk in de Berlynsche arbeiderswijk Moabit allerlei minder ernstige botsingen hadden plaats gehad tusschen de stakers van de kolenfirma Ernst Kupfer en Co. en politie, welke de' door deze firma aangenomen werk willigen beschermde, is het eergisteren en gisteren gekomen tot een reeks botsingen van de arbeiders en het bij dergelijke gelegenheden natuurlijk onmiddellijk uit alle sloppen en stegen opduikend janhagel met de politie, die de Duitsche hoofdstad den geheelen dag het aanzien van een stad in oproer hebben gegeven en een waar bloedbad tengevolge hebben gehad. Maandagavond begon het reeds. Nadat, aldus een verslag in het Berl. Tageblatt, de stakers eerst door hun schijnbare wer keloosheid de politie in slaap had gesust, begon er op eens om 7 uur, als op een gegeven teeken, uit alle stegen en straten een stroom stakers, gevolgd door groote troepen janhagel en gespuis, onder luid ge joel en geschreeuw, door te dringen naar de kolenopslagplaats der firma Kupfer. De politie verzette zich met de blanke wapens in de hand en weidra was het straatge vecht in vollen gang. Revolverschoten wer den uit de volksmenigte gelost, straatkeien slaapkamer, waarvan zy de deur achter zich sluit. Ach," jammert Lotje, „had ik nu maar niets gezegd Chrisje, maak open f Wees toch verstandig I Chrisje I Maar deze hoort 't niet. Zy zit voor haar bed en byt zich op de lippen om haar arm gebroken hart het zwijgen op te leggen. Hy is vader en zy, zy is een eenzaam, rampzalig, verstooten schepsel. Zoo zit zij daar geruimen tijd, niets anders voelende dan die knagende, schrijnende pyn in de ziel, totdat Marie van uit de gang haar toeroept, dat de avondbrij klaar is. Nu springt zij op, bet de oogen met koud water en spreekt zich moed toe. Al3 zij bij haar zuster komt, is zij uiterlijk weer kalm en bedaard, maar haar oogen zijn gezwollen van het weenen. Neem 't mij niet kwalijk, Lotje," zegt zy smeekend. „Ik kreeg plotseling een aan val van zwakte, maar het is nu al over. Vertel mij nu gauw. Is de jonge vrouw wèl en hoe oud is de kleine nu - Tien dagen," antwoordt Lotje op me- delydenden toon, „en de moeder is uitste kend. Maar laten wy nu over iets anders spreken." - En op wien lijkt het kind vraagt Chrisje, zonder op den raad te letten. Niet op hèm, zegt de dokter. Het heeft meer een Wartau's gezicht en het wordt werden naar de politie geslingerd, uit de huizen werden potten, scherven en allerlei projectielen op de agenten geslingerd. Slechts met groote moeite slaagde de politiemacht er in de menigte te verspreiden. Doch te 9 uur had zich in de Sickingerstrasze weder een reusachtige menschenmenigte verza meld, die met gejoel en geschreeuw en met projectielen weer even vijandig tegen de politie optrad. Ook nu slaagde de politie, tot 300 man versterkt, er in haar uiteen te dry'ven. Doch niet dan na een heftigen en bloedigen strijd en nadat de allererger- lijkste tooneelen zich hadden afgespeeld. Een herberg, waarin een agent, van zijn patrouille afgesneden, een wijkplaats had gezocht, werd geheel vernield, de herbergier en zyn vrouw zwaar gewond. Trams werden aaugehoudeD en een predikant in een dezer er uitgehaald en mishandeld. Een reclame zuil werd in brand gestoken. Uit enkele kroegen werd op de politie geschoten en uit de vensters regende het bloempotten en scherven op de hoofden der agenten. Slechts na herhaalde charges met de blanke sabel worden de straten schoongeveegd. Er vielen 38 gekwetsten, waaronder enkelezeer ernstig aan den kant der politie, en een ongeveer gelijk aantal aan den anderen kant. Dinsdag herhaalde zich het tooneel. Ook nu weer den ganschen avond samenscho lingen, opstootjes, botsingen, charges. Ook nu weer werd uit huizen met flesschen, briketten en steenen naar de politie gewor pen. Een man smeet zelfs met een bran dende petroleum-lamp, die echter onder het vallen uitging 1 Herhaaldelijk werd er uit de menigte op de politie geschoten. Bizonder fanatiek traden vooral de vrou wen op, volgens den berichtgever der Frank f. Ztg. verschenen zy overal waar de strijd het hevigst was met kinderen op den arm om de politie in haar optreden te belem meren terwijl zy tegelijk de mannen tot aanvallen ophitsten. De brandweer werd herhaaldelijk loos gealarmeerd, en wanneer zy verscheen met gehoon en steenworpen ontvangen. Een aantal winkels werden ver nield. Te middernacht was eindelijk de ru3t hersteld. Niet minder dan 90 personen hebben ernstige verwondingen opgeloopen. De con servatieve bladen wijten de opstootjes aan de stelselmatige opruiing der sociaal-demo craten. Deze ontkennen natuurlijk van hun kant de waarheid dier beschuldiging en schuiven de schuld op de onderkruipers, die de staking belemmeren. Het congres der Duitsche sociaal-demo cratische partij heeft tot stormachtige too neelen aanleiding gegeven. Het is aan de steile Marxisten gelukt een besluit aange nomen te krygen, waardoor de Baden, als ze weer voor een begrooting durven stem men en aan hofplechtigheden deelnemen, met uitstooting uit de partij, worden be dreigd. Daarop komt de motie van den afgevaardigde Zubeil, welke aangenomen werd, neer grootgebracht als een prins. Het zal een harde dobber zyn voor Mohrmann om zóó'n staat vol te houden." Chrisje ziet verschrikt op. Hij zal toch niet in financieele moeilijk heden komen?" Het is voor hem niet te hopen, maar hy mag wel op zyn tellen passen. Maar nu genoeg over die menschen van Wartau, en over je zelf gesproken. Waarom neem je niet een paar meisjes aan om het land bouwbedrijf te Ieeren Dan was je niet zoo alleen en je kondt er nog een aardig slaatje uitslaan." Chrisje schudt het hoofd. „Mijn eenzaam heid is my dierbaar en ik heb genoeg, genoeg voor mij alleen 1" Den volgenden dag houdt Lotje inspectie over de hoeve en de landerijen, en wat zij ziet stemt haar tot groote tevredenheid. Chrisje is inmiddels bezig met een boter- koopman, die wel tracht iets af te dingen, maar toch openhartig genoeg is om te be kennen, dat de boter van Rödershof de beste is uit den geheelen omtrek. Chrisje deelt nog een en ander uit haar tegenwoordig leven aan haar zuster mede, zy spreekt met matte stem, doch op de vraag, hoe dat komt, antwoordt zy, dat zy vannacht weinig heeft geslapen door de agitatie van het wederzien van haar zuster, na zoo'n lange scheiding. Het officieele orgaan der Duitsche soci aaldemocraten, de Vörwarts, tracht in een hoofdartikel, dat tot opschrift heeft „in den strijd gestaald", zijn lezers te bewijzen, dat de nachtelijke executie der Zuid-Duitsche revisionisten te Maagdenburg niet een dwaasheid maar een bevrijdende daad is geweest. Dit bewijs bestaat in een groote scheldparty waarin de burgerlijke pers wordt beschuldigd, dat zy de gebeurtenissen te Maagdenburg geheel verkeerd heeft voor gesteld en over het optreden der radicale afgevaardigden „Schauerm&ren" heeft ver breid. De burgerlijke verslaggevers worden daarbij o.a. als „zwakhoofdigen" betiteld terwijl hun „dommesensatielust," en „krank zinnige kletslust" en nog meer fraais voor de voeten wordt geworpen. Met dergerlyke scheldwoorden op de „bur gerlijke" pers moet het den lezers der Vor- w&rts duidelijk gemaakt worden, dat het te Maagdenburg eigenlijk alles pais en vree is geweest. Het gebeurt wel eens meer, dat in dat, als in menig orgaan scheldwoorden de plaats van argumenten moeten innemen. Dat hetgeld de politiek helaas beheerscht, be wijst duidelijk de geschiedenis van de leening, die Turkije, dat geld noodig heeft voor zijn hervormingen, in Frankrijk trachtte te plaatsen. Een leening wordt in Frankrijk niet óp de officieele prysnoteering aange kondigd, als de regeermg daartoe baar toe stemming niet geeft. Zoo'n geweigerd fonds, al mogen de aandeelen er in vrij op de Parysehe markt worden verhandeld, geniet natuurlijk bij het publiek niet het vertrou wen van door de regeering toegelaten fond sen. Vandaar dat de Turksche regeering de Fransche verzoekt de leening goed te keuren. Dat de Fransche regeering nu waar borgen voor de soliditeit der nieuwe effecten vroeg, is licht begrijpelijk. Ook onder het Jong-Tursche regime zyn de financieele vooiuitzichten van Turkije nog niet zóó dat deze waarborgen overbodig zouden zijn. Doch de Fransche regeering verlangde meer. Zy eischte de instelling van een financieel systeem in Turkije, van contröle tevens volgens hetwelk Frankrijk eigenlijk het Turksche financie-wezen in de toekomst zou regelen, en Turkije in de Porte voor de toekomst by een eventueelen nieu wen geldnood vrijwel alleen op Frankrijk zou zyn aangewezen. Het was te begrijpen, dat de Jong-Turken, met zelfbewustzijn van het autonome Turkije, eeD dergelijke finan cieele suzereiniteit niet konden dulden. De Fransche regeering eischte echter nog meer. Zy knoopte aan haar toestemming een aantal strijdvragen vast, o.a. betreffende de regeling van den rechtstoestand der Al- geriers en Tunesiers die in Turkije wonen en de grensregeling van het Tripolitaansche achterland zy eischte de erkenning van het Fransche protectoraat in Tunis, welke tot nu door Turkije steeds was geweigerd Ook op dezen eisch verbood het nationale gevoel der Jong-Turken in te gaan. En ten slotte was er nog een derde reden Ja," begint de domineesvrouw opnieuw, „het is ook 'n akelige gedachte voor my, te weten, dat jij, na je zoo den geheelen dag te hebben afgetobd, hier zoo verlaten zit, als was je uit een steen gesprongen." Och, ik heb wel omgang met andere menschen. De predikant en zijne vrouw, en de opperhoutvester met zijn familie en de grondbezitter Wendlandt zyn zeer aardige, beschaafde lui. De laatste is sinds kort we duwnaar, anders zouden wy, als naaste buren, elkander maar kunnen toespreken. Dan heb ik Dog lectuur my'n oude Garten- laube weet my ook hier te vinden." Inmiddels heeft Marie het avondeten klaar gezet. Ja," zegt Chrisje, „Meyer, de oudste knecht, en Marie eten 's avonds mee aan tafel. Zy moeten wat vóór hebben boven de twee andere knechts en de stalmeiddat geeft hun wat gezag." Onder het eten spreekt Meyer met haar over den prys deraardappelen. De „vrouw" heeft een mooien prys gemaakt!" zegt hij, blykbaar vol bewondering voor de handels routine van de „vrouw". Wat klinkt, dat „vrouw"' komiek," zegt Lotje, als Marie en Meyer zich met een hartelijk „goedenavond" verwijderd hebben. Hoe moeten zij mij anders noemen? Mevrouw Mohrmann" kan ik niethooren, het enkele „mevrouw" zou in deze lande-

Onze Eilanden | 1910 | | pagina 1