Peek Cloppenburg EXPOSITIE M. DE GIST ZOON. SOMMEiSDIJK. ZUID Demisaisons Fantasie Overjassen. Ulster Demisaisons I en II rij knoopen. Regenjassen Pantalons. AFBRAAK!! HAARGROEI. HYPOTHEEKBANK Hoogstraat 209, Rotterdam. VANAF HEDEN der laatst uitgekomen Nouveauté's voor het a.s. Seizoen. Zie de Etalages. Flakkeesche Boekhandel, i andsre Flakkeesche Boekhandel, Avondteekenschool MDHOLLANDSCH LANDBOUW CREDIET. Kassiers en Commissionairs in Effecten, Administratie yan Onroerende Goederen, enz. ailillilÜllilÜllSlllHillSniHinillSuSHillSlliHlllSllSHlHlHlHSlllldUjllblIlllHlMlHinSltiulMillllllnSlllllbdHbd, Anton's Er UNZE EILANDEN van 24 SEPTEMBER 1910. Tentoonstellingsdief Angelmi Kurd die beschouwd wordt a!s het hoofd van de dievenbende, welke by den brand op de Wereldtentoonstelling te Brussel een groot aantal juweelen heeft gestolen, is aan boord van het s.s. „Louisiana", dat te New-York aankwam, gearresteerd en zal aan Belgie worden uitgeleverd. Ingezonden Stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie 1 In de „Vooruit!" van 21 September 11. no. 44, komt een bericht voor uit Stad aan 't Haringvliet over besmetting van de Molen kreek door typhusbacillen. Volgens een ge rucht zouden, geruimen tyd, de uitwerpselen van een lyder aan buik typhus in de kaai zijn geworpen, daar die uitwerpselen niet van gemeentewege werden opgehaald. U zult mij toestemmen dat besmetting van water eene ernstige zaak is, en ware het gerucht juist dan zoude er onverant woordelijk zyn gehandeld. Toch zyn de feiten eenigszints anders dan Uw correspondent mededeelt. De Molenkreek zoude besmet zyn van uit de haven. Door inlaten van water zouden aldus de typhusbacillen in de Molenkreek zyn gekomen. Van bevoegde zyde is my medegedeeld, dat deze zomer geen water in de polder is ingelaten. Verder dat de uit werpselen niet zyn geworpen in de haven, maar in de bestekamer van de woning. Die bestekamer komt uit in een gemetselde beerput, welke 6 d 7 meter van de haven is verwyderd. Trouwens zouden typhus bacillen het niet lang in het zoute haven water uithouden, een eigenschap waarin zij verschillen van de cholerabacillen. Het zoutachtige water uit de Molenkreek wordt niet gedronken, wel worden er in de Molenkreek goederen uitgespoeld. Waar dus de uitwerpselen zyn geworpen in een ge metselde beerput 6 a 7 meter van de haven verwyderd, en geen water in de polder is ingelaten, is, langs dien weg, besmetting van de Molenkreek vrijwel uitgesloten. Een feit is het dateenigen tyd de uitwerp selen van den lyder niet van gemeentewege zyn gehaald. Op mijn vraag waarom zulks niet was geschied, werd ik ingelicht dat de behandelde geneesheer wel een bewijs had afgegeven van het voorkomen van besmet telijke ziekte, maar geenerlei aanwijzing bad gedaan van de maatregelen noodig tot voorkoming van besmetting door uitwerp selen enz. De veldwachter was nog wel een paar maal by de moeder van patient geweest om te vragen of de geneesheer nog niets had gezegd van ontsmetting en ontsmettings middelen. Hem werd meegedeeld dat de geneesheer zulks wel aan den veldwachter zoude zeggen. Eerst veel later is zulks schriftelijk door den geneesheer aan den burgemeester gedaan, de veldwachter heeft geenerlei mededeeling ontvangen, wat trouwens in dezen niet de weg was. U dankend voor de verleende plaats ruimte, Uw dw. dnr. Dr. Van TOORENENBERGEN, Arts. Landbouw. Het stroo. Zeker, graau is hoofdzaak. Den landbou wer die tarwe, rogge, gerst verbouwt, is het in de eerste plaats te doen om de vruch ten, maar ook het stroo heeft zyn waarde en voor sommige landbouwers zelfs zeer veel. Wanneer we de waardeverhoudingen bepalen van de tarwekorrels en het tarwe- stroo, dat I HA. by een normalen oogsten gemiddelde prijzen oplevert, dan komen we tot de cyfers 6 a 6 en 1. Dat wil zeggen, dat het stroo ongeveer een vyfde of een zesde heeft van de waarde van het graan. Doch daarom niet alleen moet de landbou wer zich met aanhoudende zorg toeleggen op vermeerdering en verbetering van zijn stroo. In elk gemengd landbouwbedrijf en zoodanig zijn de meeste is het stroo onontbeerlijk en geen enkele landbouwer gaat er gaarne toe over zyn stroo te koopen. Maar ook de kwaliteit van het stroo is van het grootste gewicht. Hoe harder het stroo is, des te beter is het geschikt om de gier op te slorpen en vast te houden. By hard stroo krygen we dus stalmest Yan beter kwaliteit. En niet alleen voor de bereiding van mest dient het stroo hard te zijn. Want zoowel voor paarden als koeien is hard stroo beter geschikt om op te staan en te liggen dan week stroo, dat spoedig vochtig en papperig wordt. Ten laatste is hard stroo beter geschikt om de wanden |van het darmkanaal te prikkelen en tot afschei ding van verteringstoffen te dwingen dan zacht en week stroo. Ziedaar tal van redenen, waarom het' gewenscht is, dat de landbouwer zich toe- legge op het verkrijgen van veel en hard stroo. Nu rest nog de vraag te beantwoorden: „Hoe verkrijgen wy veel en hard stroo Behalve op diepe bewerking, juiste keuze van het zaad, hebben wy in de eerste plaats meer acht te slaan op verstandige bemes ting der granen. Tal van boeren hebben kunnen opmerken, dat een niet te karige kalibemesting het gehalte van het stroo zeer verbetert. Kalniet op rogge b. v. geef t hard, lang en veel stroo. En dit is niet te ver wonderen, wanneer men er aan denkt, dat de kaliverbindingen uit het kaïniet vooral dienen tot opbouwing der celwanden, al thans tot vorming van die stoffen, waaruit ook de celwand bestaat Rogge, in den herfst bemest met kaïniet, geeft vóór den winter nog plantjes met harde celwanden, bestand tegen den invloed van het gure jaargetijde. Doch ook voor tarwe en gerst zyn kaliverbindingen de oorzaak van harde celwanden. En by die gewassen is bard stroo dubbel noodig, daar dit tevens het omverwaaien, het legeren belet. In sommige streken is de wetenschap reeds doorgedron gen, dat de rogge met kainiet, minstens twee zak per gemet, moet bemest worden. Doch niet in alle. Een proefneming zij daar aanbevolen. Aan korrel en stroo wint men veelvoudig de gemaakte onkosten uit. Ook daar, waar men alleen met stalmest placht te mesten, geve men bovengenoemde hoe veelheid kainiet. Vooral in de voren, als men het land heeft opgeakkerd, voordat men de stalmest op het land heeft gebracht, strooie men het kainiet wat ruimer uit. Vóór den winter. De tyd is weldra weer aangebroken dat alom in de landbouwende streken van ons vaderland de wintergranen worden gezaaid. Overal vergaderen reeds de lanbbouwver- eeDigingen om kunstmest aan te besteden voor dit doel. Onlangs sprak ik een landbou wer die me het volgende vertelde: „In onze streken bestellen de meeste boeren in 't najaar slechts auperhosphaat enkelen nemem ook kainiet. Nu heeft men ons in den laatsten tyd geleerd, dat de planten slechts kunnen groeien en volop gedijen, als ze drie voorname voedingstoffen, stikstof, phospbozuur en kali in voldoende hoeveelheid in den grond vinden. Insuper- phosphaat en kainiet zit toch geen stikstof. Zou er dan in den herfst nog zooveel stik stof in den grond zijn, dat de wintergranen afzonderlijk bemest moeten worden met phosphorzuur en kali en niet met stikstof Ik voor my geloof dat niet en ik heb dan ook altyd gemeend dat men ook in het najaar evengoed als in het voorjaar voor alle zekerheid een volledige bemesting moet geven. Hoe denkt gy daarover?" „Goed geredeneert," zei ik, „inderdaad bestaat er geen enkele reden om in het algemeen aan te nemen dat op het einde van de zomer of la ter de bodem nog vol doende stikstof zou bevatten voor den vol genden oogst. Integendeel, bestaat er alle kans, dat de stikstof verdwenen zal zijn en ik vind het juist van je geredeneerd dat daar, waar de voorraad phosphorzuur en kali wordt vernieuwd, dit zeker ook gebeu- reD moet met dien van de stikstof Het is noodig dat de uitgozaaide granen zoo spoedig mogelyk ontkiemen en de jonge planten voor den winter nog zoo kachtig mogelyk opgroeien, om zoo des te meer kans te hebben den winter te doorstaan en in het voorjaar met een gezonden stengel onstevige worteltjes den groei weer te hervatten. De geheele winter- of hefstzaaiïng moet dus eenigszins geforceerd gaan. Wat er ontbreekt aan zonnewarmte en licht, want de dagen worden kort en de zon verliest haar kracht, moet aangevuld worden door een krachtigere en vooral snellere werking van den bodem. Hoe gy dus ook bemest, uwe mest moet volledig zyn en snelwerkend. Behalve uwe phospbozuur- en kalistoffen, kunt ge dus niets anders geven dan een zekere hoeveelheid cilisalpeter. Nu weet ik wel, dat de meeste landbouwers bezwaren zullen hebben die meststof vóór het natte jaar uit te strooien. Welnu, myn raad voor komt uw bezwaren, waut ik bedoel datgy betrekelijk slechts een kleine boeveelheid moet uitstrooien. Zoowel bij win tergerst als bij wintertarwe en rogge, hebt gy slechts 50 a 100 K.G chilisalpeter per H A., direct by h6t zaaien in te eggen. Gij kunt dan de helft van de rest der chilisalpeter die gy wilt geven (stelt dat gij per H.A. 3 a 4 zak wilt gebruiken) direct voor den winter uitstrooien, en de andere helft der rest nog een maand later. Ik geloof dat dat de beste manier is, en nu moet gy het zelf maar eens zóó probeeren, dan zullen we eens zien hoe het uitvalt. Kerknieuws. Predikbeurten op Zondag 25 Sept. 1910. NED. HERV. KERK. Middelharnis, vm. de Hr. Hack, hulpr. Langstraat, (Collecte.) 'sav. Ds. Bruining. 8onimelBd(jk vm. en 's nv. De. Westrik. Dirkeland, vm. De. Lammere. Meliseant, vin. Ds. Bruining uit Middelharnis. Herkingen, nm. Ds.Lammere uit Dirkeland. Stellendam, vm. en nm. De. Hoogendgk. Goedereede, vm. en nm. De de OidtB. Ouddorp. vm. en nm. Ds. v. d. Kooij. Nieuwe Tonge, vm. De. Wentmk. Oude Tonge, nm. DB.Wentink uit Nieuwe Tonge. Ooltgensplaat, vm. en nm. De Luteijn. Den Bommel vm. en nm. De. Etnmen Stad aan 't Haringvl. vm. en nm. Ds. Polhugs. Langstraat, nm. de heer Hack. EVANGELIE8ATIEGEBOUW. Middelharnis, vm. eD 'e av. De Heer v. Leeuwen van Vrieseveen. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'e ar. De. W. Diemer, Emer. Pred. te Bcissum. Ooltgeneplaat, vm. en 'e av. De Dekker. Stad aan 't Haringvliet, vm. en 'e av. Ds. Eeeelink. DOOPSGEZINDE KERK. Ooddorp, De. K. W. Róssing. Advert entiën. TE KOOP een huis, waarin 20 jaren eene 3 torood-toalilEOxij is gevestigd met winkel en afzonderlijk staande werkplaats daarachter, alles in goeden staat, aan de Westdijk te Middelharnis. Brieven onder letter K aan den Boekhandel van L. VROEGINDEWEIJ te Middelharnis. Dordrechtsche TE DORDRECHT. Directeuren Mr. F. N. SICKENGA. I H. PHILIPSE. De Bank leent Geld onder eerste Hypothecair verband tegen billijke voorwaarden en geeft i pCt Pand brieven uit van f 1000, van f 600. van f 100 en van f 60. Inlichtingen worden verstrekt door de Bank en door den heer P. 1. m BUDREN, Hotarls, MIDDELH4RHIS. (tegenover de Hoofdsteeg). Te koop 300.000 harde Waalsteen, een grooie partij zware Binten, en verder zeer soliede Atbraak. Alles aan diep vaarwater gelegen. Te zien en te be vragen op het werk te Schiedam, Buiten havenweg 110 en bij CORN. OOSTERWIJK, Herlaarstraat 10, Noordsingel W.Z., Rotterdam. Westdijk, B 280 middelharnis Heeft voorradig een groote partij met en zonder overslag. Leesboeken op elk gebied voor Jon gens en Meisjes. Prentenboeken, Kinderspelen, Portret- Poëzie-, Ansicht-, Zwartjesalbums en Portretlijsten, in verschillende soorten en prijzen. Verder alle soorten als Rekeningpapier, Kasboeken, Mu- ziekpapier, doozen Luxe post, alle inktsoorten enz. Alle benoodigdheden voor de Am bacht- en Avondteekenschool. Ver schillende soorten Bordpapier. Levering van alle soorten Tijdschriften, Mode-, Dag- Week-, Maandbladen en Leerboeken. Plaatsing van Advertentien in alle binnen- en buitenlandsche bladen, zonder verhooging van prijs. Goedkoopste adres van alle soorten DRUK- en BINDWERK. Verder: Ansicht-, Fantasie- en Felicitatiekaarten, enz. enz. Bestellingen op boeken worden spoedig en tegen Uitgeversprijzen geleverd. Aanbevelend, W van der Schenk. in geheel Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaal hoofdigheid of welke haarziekte betook zyn moge zooals schedelpyn, vette haren, roos en weelderige haargroei willen bevorderen, wenden zich tot het vertrouwdste adres Nederland „CRINOFLOOR" Jonkerfransstraat 27, Rotterdam. Advies eiken werkdag gratis. Franco toezending van eerlyke attesten van herstelden uit Uwe onmiddelykenabybeid. Bekroond Parijs Gouden Medaille. Rome Hoogste onderscheiding. Succes by na altijd zeker. Westdijk B 280, Middelharnis. Heeft voor de NIEUWE VOORRAAD Passerdoozen, Teekenhaken, Driehoeken. Penseelen, Verf in verschillende klenren, Oost-Ind. Inkt stukjes en flacons, Teekenpennen, Zwart Kryt, Houtskool, Teekenpapier, en verder alle benoodigdheden die mochten voorkomen, tegen beslist de laagste prijzen. DOET UW VOORDEEL! Aanbevelend, W. VAN DER SCHENK. Bert el s' Lijnkoeken- en Meelfabriek „De Hinde", Amsterdam Dc Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Midd.ellxa.rni3, levert alle DRUKWERKEN tegen matige pryzem HOOFDKANTOOR ALKMAAR. VOORD AM C 11. AGENTSCHAPPEN: HOORN, Kaasmarkt 16. LEIDEN, Kort Rapenburg hoek Breestraat. DELFT, Koornmarkt 99. ENKHUIZEN, Westerstraat 6. 's-GRAYENHAGE, Molenstraat 46. ROTTERDAM, Leuvehaven 107. KapitaalTwee Millioen Guldeu waarvan geplaatst en volgestort f 1.600.000. De VENNOOTSCHAP verleent Cre- dieten, neemt gelden in deposito, belast zich met den aan- en verkoop van effecten en coupons, sluit beleeningeu en prolongatiën en verricht verder alle werkzaamheden tot het Kassiersvak behoorende. Deposito rente Hl/2 °/o. STAAT op 30 Juni 1910. Loopende Credieten f 5.348.635,31 Deposito's- 1.132.539,81 Reserve- 217.853,92 Jhr. Mr. P. v. FOREEST, J. F. MOENS, Vice-President Commissaris. Directeur. Correspondent voor Middelharnis en Omstreken J. VAN DER KOOGH TE MIDDELHARNIS. ifiqiifiipiniiiViiiiKiiSif|Viji>iii!iiSiniiSiiSiiSii!ivSii|iinQiiSivSiiSifSiiSiiSiiSiiSii!iiii>piSiiSiV|iiSiiSiiSiiSii!ilSiV!iiPi|i Dit Blad verschijnt Prijs per kwartaal Afzonderlijke numme Ofiicieele Met NATIONALE Indeeling van loteling korps Da Burgemeester der Gt brengt ter openbare kennis voor de militie ingeschreve van inlijving ter volledige wonschen te komen om worden ingelijfd, bij deze vóór den 30sten November tarie aan te melden |of te d De aandacht wordt voorts vermelde. I Algemeene b< Voor indeeling bij een dei in de eerste plaats in aanm zich daartoe hebben aangen bij een daartoe vóór de inde kundig onderzoek, voor inli schikt zijn bevonden. Het opgeven kan geschieden zo van do lichting van 1910, ingelijfd, als door de lote van 1911. Verdere vereiachten zijn voor do Bereden Artillerie teD miaate 1.02 M. voor de Cavalerie eene minste 1.65 M.. met een lH hoogste 75 K. G. Do lotelingen bestemd vc reden korpa worden, met uil gen hunner, voor wie de aanvangt, eerst in het laa eerate-oefening in werkelijk band daarmede worden de te Hjven| en voor do beredf lingen der lichting van 191 in Maart moeten worden ing gezonden tot het laatst var Voordei In vergelijking met de korpsen genieten de ingel(j: de navermelde voordeelen: lo. eene hoogere soldij vi 2o. bij verleende vergunr dienst, krachtens art. 112 willig onder de wapenen zonder zich als vrijwilliger van VIJFTIEN GULDEN maanden aid as onder de gedurende welk verblijf om bovendien met 7 cents per 3o. minder herbalingsoeft 4o. geen landweerdienst. Wijze van aa Het aanmelden of doen mondeling op eiken werkd voormiddag, of schriftelijk niet op gezegeld papier bel bij door den loteling opgav daan van a. naam en voornamen b. lotingsnummer c. beroep d. gemeente, waar hij wo onderdeel der gemeente, t huisnummer; e. wapen, korps of korpsei wenscht te worden ingelij garnizoensplaats (het ver dan één korps op te geven f. of hij zich ook voor d< heeft aangemeld of doen op De loteling zal tevens kt wonschen de eerste-oefeninj hetgeen slechts bij nitz schieden dan wel in Sej wenscb zooveel mogelijk FEÏ7ILI 16 Verontrust je dus brengt myn boerderij tegen de verwachting in, die hartelijk lacht mensch, dat boeren aangepakt. Neen, Lo maar niet bezorgd ove mij nu eens wat van man, Louise en de kir Lotje vertelt nu all< de pastorie en van V handig op een ander ot als het kasteel slecb tapijt komt. Eindelijk is zy uitg Cbrisje's gesmoorde st je niets van hem, Lo wel weten, hoe 't he. lukkig is." H e m, hy - Natuurlijk. Ik b menschen, die zich min wien zy liefhebben, i dat de herinnering aa

Onze Eilanden | 1910 | | pagina 4