ONZ E EILANDEN van 7 MEI 1910. 3 je hoede van een inspecteur en een paar agenten ter beveiliging met eenige vrienden naar het commissariaat Nieuwe Haven ge bracht. De politie moest echter bij den hoek Spui-Spuistraat nog een charge met de blanke wapenen maken, om zich van het opdringend publiek te bevrijden. Geheel onthouders-Zangersfeest. 31 Juli a s., den dag vóór de Algemeene Vergadering der Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dran ken, geeft de Bond van Geh.-Onth.-Gemengde Zangkoren te Zwolle in een der stadsparken met medewerking van het Stedelijk Orkest een groot concert. Behalve de nummers, die elk koor afzonderlijk zal zingen, zullen eenige strijdliederen gemeenschappelijk ge zongen worden onder leiding van den heer L. Anholt, directeur van het zangkoor „De Blauwe Vaan" te Zwolle. Verscheiden zang koren uit verschillende deelen van het land zullen aan het feest meewerken. Een metselaar, werkzaam bij de Staats mijn Wilhelmina te Heerlen viel van een aanzienlijke hoogte naar beneden. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is hij kort daarop overleden. Te Nijmegen liepen twee jongens van 13 en 1-1 jaar langs den Voerweg en zagen in een daar hangende jas een kruikje jenever zitten. Fluks was hun plan gemaakt en namen zij heimelijk het kruikje weg, om ook eens van dat nat te proeven. 't Gevolg was dat beiden zeer onder „den invloed" geraakten, zoodanig zelfs, dat voor een hunner door den dokter opneming in een ziekenhuis werd noodig geoordeeld, ter wijl de andere zijn roes op het politiebureau moest uitslapen. Een 3-jarig meisje te Clinge geraakte spelende met haar kleeren onder een in be weging zijnde stroosnij machine. Het kind werd zoo ernstig verwond, dat het aan de gevolgen is overleden. Gemeen Onder de groote volksmenigte, Zaterdag avond op den Vijverberg in Den Haag aan wezig hy het waterfeest, heeft men weder eens de lafheid begaan om van een 13-jarig meisje de haarlokken af te snijden. Buitenland. Hard om hard in Turkije. Dag aan dag vinden er in het oproerige Albanië nog ge vechten plaats, waarbij talrijke slachtoffers vallen. De Albaneezen schieten bij voorkeur op officieren daarom zijn er betrekkelijk zoo veel officieren onder de dooden en gewonden. Onder de officieren heerscbt verbittering tegen Sjefket Toergoet, den bevelhebber. De bezetting van Uskub is versterkt met een bataljon Redifs uit Melnik. Gisteren is er een ander bataljon Redifs naar Weriso- wits doorgereisd. Twee bataljons gaan heden naar Koemanowo en Prochowo om de vech tende Albaneezen in den rug te vallen. De gevechten in de buurt van Ketsjauik duren voort. Over den uitslag is niets bekend. Volgens een telegram uit Konstantinopel, zijn er een aantal voormannen der opstan delingen gevangen genomen en zullen die, worden opgehangen in de engte van Kats janik, die de opstandelingen onneembaar hadden geacht en waarvan het verlies hen ontmoedigd heeft. In de verschillende gevechten, die in Alba nië geleverd werden zijn ongeveer 1000 Ar- nauten gedood, terwijl aan Turksche zijde ongeveer 100 soldaten en 16 officieren ge kwetst werden. De hertog der Abruz3en en miss Elkins. Indertijd kon men zoowat eiken dag lezen van het aanstaande huwelijk tusschen den hertog der Abruzzen en de Amerikaansche miss Katherine Elkins, vooral ook over de diplomatieke en andere moeilijkheden, welke deze echtverbintenis in den weg stonden. Men herinnert zich nog wel, hoe het voor genomen huwelijk op die moeilijkheden af sprong en hoe de hertog een groote reis naar het Himalaya-gebergte ging maken om alles te vergeten. Volgens de Amerikaansche bladen is hem dit echter niet gelukt, want, zoo beweren ze, nog dezer dagen zond hij aan miss Elkins 2 prachtige honden, „Het valt wel niet met zekerheid te zeggen of de prachtbeesten wer kelijk door den hertog gezonden zijn, want alles is strikt geheim gehouden, maar vele omstandigheden geven ons het recht om een dergelijk besluit te trekken en immers: I „oude liefde roest niet". 1 Kunstmatige gummi. De behoefte aan I gummi breidt zich snel uit, sneller dan haar aanplant. Wel heeft men in verscheidene tropische gewesten zich op het kweeken van gummiboomen toegelegd, maar er zullen nog wel eenige jaren moeten verloopen eer deze nieuwe aanplantingen een voldoenden voorraad leveren. Van dit denkbeeld ging de Weener professor C. Harries uit, toen hij zocht naar een middel om gummi langs I kunstmatigen weg te verkrijgen. Met mede werking van den scheikundige, dr. Fritz Hofmann, moet hij daarin nu geslaagd zijn en in een vergadering van de Oostenrijksche architecten- en ingenieursvereeniging hebben beide geleerden hun procédé uiteengezet. Het Idoor hen verkregen kunstmatig gummi ■moet aan alle eischen, welke het natuurlijke ■gummi gesteld kunnen worden, voldoen, ■zelfa nog taaier en rekbaarder zijn dan dit iwaar... er js een leelijk maar - het kunst- matig gummi zal zeer duur zijn, aanmerke lijk duurder dan het beste uatuurlijkegummi. -De Rhinoceros gaat niet door het spinne- Kiel Ter geruststelling van de angstige die bang waren dat de aarde zou Halh0' wanneer zy door den staart der Er.1n J8°he komeet ging, hadden de sterren- daarvan11 al mee6edeeld, dat onze aarde «een rhin 6Ven weiniS la3t zou hebben als ■Nu knmf roa d'e d°or sen spinneweb gaat. ■bereke,.in eve,)wel het bericht, dat volgens I n£.' gemaakt op grond van waar nemingen door de sterrenwacht te Green wich gedaan, de aarde niet eens door den staart der komeet zal geraakt worden. Diefstal van oudheden. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn te Christiania uit het historisch museum van oudheden 75 zeldzame gouden ringen, armbanden en me dailles gestolen. De waarde aan goud bedraagt ongeveer 5000 kr. Uit een oudheidkundig oogpunt is de waarde onschatbaar. Een opzienbarend echtscheidingsproces. Prins Louis de Bourbon heeft te Nice tegen zijn echtgenoote, gravin Weiss de Valbranca en prins Tullio Capriani een proces wegens overspel aanhangig gemaakt. Het echtelijk leven van dezen nazaat der beroemde Bourbon's is nooit zeer gelukkig geweest. Twaalf jaar geleden trad hij in het huwelijk met gravin Weiss, een schatrijke bankiersdochter, wier adel. van tamelijk re- centen datum is. Het echtpaar vestigde zich op een prachtig kasteel, nabij Lucca, maar reeds weinige jaren later was de prins ge dwongen bij rechterlijk vonnis, scheiding van tafel en bed aan te vragen. In de hooge kringen te Nizza verwekt het thans begonnen proces groot opzien en men verwacht sensationeele onthullingen van de zijde der gravin. Noodlottige onvoorzichtigheid. Te Schwien- tocklowitz, in Pruisisch Polen, moesten twee voerlieden van een expediteur goede ren afleveren bij een koopman. In den kelder, waar zij die goederen opborgen, vonden zij een blikken doos met erwtjes, die zij op het oog voor suikererwten hielden. Zij namen de doos mee, lieten hun paarden van de erwtjes eten en deelden de rest uit onder eenige schoolkinderen op den weg. De erw tjes bleken echter rattekruit te bevatten; een kind en een paard zyn gestorven, terwijl alle andere kinderen, die er van gegeten hebben, ziek liggen. De beide voerlieden zullen zich wegens hun onvoorzichtigheid voor den rechter te verantwoorden hebben. Een ongelukkige reis. Het Engelsche zielschip „Ladye Doris" heeft een reis gemaakt van Port Talbot naar de Westkust van Zuid-Amerika, die zeker alle opvarenden nog lang heugen zal. Het schip was nog geen vyf dagen uit van Poit Talbot toen de kok zelfmoord pleegde door overboord te springen. Den volgenden morgen gleed de hofmees ter op dek uit en brak een der beenen. De kapitein zette het gebroken lichaamsdeel en liep te Madeira binnen om een anderen hofmeester te bekomen. Eenige dagen na het vertrek van Madeira, brak een raatroos een der armen, terwijl een stuurmansleerling ernstige kwetsuren aan den rug bekwam en eenige weken rust moest houden. Het schip werd vervolgens door een hevi- gen storm beloopen, een ontzaglijke golf wierp het plat op zijde, en de lading kolen ging over. De kajuiten aan bakboordzijde stonden onder water en men moest een week lang bijgedraaid liggen om de lading recht te werken. Dezen onafgebroken tegenslag bleek het gestel van kapitein Wood niet te kunnen verdragen. Zijn zenuwen waren geheel in de war, hij was nerveus en opgewonden, zoodat men besloot de Falklands eilanden aan te loopen. Daar verliet kapitein Wood, te ziek om de reis verder voort te zetten, met zijn vrouw en twee kinderen het schip en ver trok naar Engeland terwijl de le stuurman zoolang het bevel op zich nam tot er een nieuwe kapitein was. Maar de ongelukken waren nog nietten einde. Toen de nieuwe gezagvoerder kapi tein James, het schip betrad om het bevel over te nemen, stortte hij in het ruim en bleef op de plaats dood. Nogmaals kroeg het schip nu een anderen kapitein, waardoor het eindelijk behouden op de plaats van bestemming is gebracht. De dief, die in het museum van oud heden te Kristiania verschillende kostbaar heden van onschatbare waarde gestolen had, is in hechtenis genomen. Het is een Noor Peter Olsen Lund, die al verscheidene malen straffen ondergaan en ook herhaaldelijk in een krankzinnigengesticht gezeten heeft. Hy was Maandag uit het gesticht te Gaute- stad ontvlucht. Men heeft de gestolen voorwerpen niet bij hem gevonden. De Engelsche begrooting voor het juist begonnen dienstjaar zal, volgens de Daily Express, de vorige nog overtreffen in anti- kapitalistiscben zin. De belasting op thee, suiker, cacao, koffie, kortom alle belastingen op levensmiddelen, die thans in het geheel tien millioen pond opbrengen, zullen lang zamerband in het belang der onbemiddel- den afgeschaft worden en de verhoogde belastingen op drank, inkomen, erfeni3 en grondbezit aangevuld worden. Lloyd-George, de kanselier van de Engelsche schatkist, is te Luzern aange komen, om er op zijn verhaal te komen. Aanvaring „Memenlo Mori" „Makrele". Het Seeamt te Bremerhaven heeft de aan varing behandeld, welke in den nacht van 6 op 7 April in de Kieler Föhrde tusschen de Nederl. tjalk „Memento Mori" en den Duitschen stoomtrawler „Makrele" plaats had. De „Makrele" was om half twaalf Hotte- nau gepasseerd en stuurde uit de Kieler Föhrde. Toen het vuur van Friedrichsort zich achteruit bevond, gaf kapitein Weddeke zijn stuurman, die geen patent bezit, bevel het Bülk-vuurschip recht vooruitte houden en begaf zich daarna onder dek, om don van het Buik-vuurschip naar Falkebjerg te sturen koers op de kaart aan te teekenen. De wind was N.u. by stijve koelte. De stuurman zag kort na het weggaan van den kapitein het groene licht van een van den tegenovergestelden kant komend zeilschip ongeveer één streek aan stuurboord vooruit op een geschatten afstand van twee zeemijlen. Het stond dus groen tegen groen en als de koersen werden gehouden moest alles goed gaan. Na verloop van drie of vier minuten keerde de kapitein aan dek terug. Hy zag het groene licht van het zeilschip, dat hij nog op een halve zeemijl-afstand.schatte en ijlde toen daar hy, naar hij verklaarde, bemerkte, dat het vuur van Friedrichsort vijf schitteringen vertoonde, naar de brug, waar hy het roer onmiddellijk „hard stuurboord legde. Hy vreesde door het; houden van zijn koers op strand te loopen en poogde nu nog vóór het zeilschip heen te komen. De stuurman, volgens wiens verklaring het Buik-vuurschip zich nog recht vooruit bevond, hielp het roer mee overleggen. De afstand van beide schepen bleek ech ter overschat en te kort om de manoeuvre nog te kunnen uitvoeren. Toen kapitein Wedaeke zag, dat hij niet meer voorbijkomen kon, deed hy eerst lang zaam en daarna volle kracht achteruit wer ken, doch tegelijkertijd had de aanvaring plaats. Het zeilschip werd aan stuurboordzijde by het want getroffen en kreeg een halven meter breed gat, dat van de reeling af U/2 meter naar onder liep. Het aangevaren schip was de Nederland sche tjalk „Memento Mori," welke met gerst van Kastager naar Hamburg bestemd was. De tjalk zeilde voor den wind op Laboe toe en had tot aan de botsing koers en snelheid behouden. Kapitein Weddeke meent goed gehandeld te hebben, daar hy het stranden van zijn schip moest voorkomen. Hy poogt zich te ontlasten door te verklaren, dat zijn kompas wild geweest is en hijzelf niet wel was en zegt voorts verwacht te hebben, dat de voor den wind zeilende tjalk by het dreigend ge vaar ten minste wel uitgeweken zou zyn. Na de aanvaring verleende de „Makrele" aan het zwaar beschadigde zeilschip, dat men op strand poogde te zetten, maar nog in het vaarwater zonk, de noodige hulp. De bemanning, alsmede de vrouw en de kinde ren van den kapitein konden zich in hun boot redden, werden door de „Makrele" op genomen en te Holtenau geland. De „Makrele" kreeg een attest van zee waardigheid en zette nog denzelfden dag de reis voort. De Rijkscommissaris verklaart, dat de aanvaring uitsluitend door de schuld van kapitein Weddeke ontstaan is, die door zyn gansche houding ook voor het Seeamt ge- toont heeft, dat het hem aan kalmte, om zichtigheid en de noodige kennis voor de zelfstandige voering van een schip ont breekt. Op dezen grond eischte hij, dat aan kapitein Weddeke, die ook reeds by een vroeger zeeongeluk groote nalatigheid ge toond heeft, het schipperspatent ontnomen zou worden. Het Seeamt deed de volgende uitspraak „De aanvaring is alleen door de schuld van kapitein Weddeke veroorzaakt, die op zeer ernstige wijze de verordening van het straatrecht op zee, in het bijzonder de ar tikelen 20, 22,23,28 overtreden heeft. Daar om wordt aan kapitein Weddeke in over eenstemming met paragraaf 26 van de wet betreffende het onderzoek van zeeongeval len, het recht tot het uitoefenen van het schippersbedryf ontnomen. Na de aanvaring is door den stoomtrawler naar behooren ge handeld." De gezonken tjalk is sedert weer gelicht. Den 12den dezer zal Florence Nightingale baar 90sten verjaardag vieren. Wat deze merkwaardige vrouw gedaan beeft voor de ziekenverpleging, voor de reorganisatie der hospitalen, tijdens den Krim-oorlog en later in Edinburg en Londen voor de opleiding van verpleegsters, heeft een omwenteling in de ziekenverpleging teweeg gebracht, die niet alleen in Schotland en Engeland, maar ook in ons land zyn .gezegende uitwerking gehad heeft. Als vrucht van haar streven ook is ont staan de vereeniging Het Roode Kruis, want het werk van Dunant kan als een voortzet ting van den arbeid vanFlorence Nightingale beschouwd worden. Deleden van hetHaag- sche Vrouwencomité van Het Roode Kruis zyn van plan op den 12 dezer Florence Nightingale te huldigen en haar een blyk te geven van diepe vereering en dankbaar heid. Peary gehuldigd. De groote Amerikaansche Pool-reiziger Robert Peary bevindt zich in Engeland. Hij beeft daar een begin gemaakt met de reeks voordrachten over zyn reis, welke hij in Engeland en in enkele steden op het vaste land (als Parijs, Rome, Weenen, Boedapest en Beriyn) gaat houden. Nieuws over de reis zelf zal in deze voordrachten wel niet meer worden verhaald. Want over Peary's jongsten tocht en over zyn vroegere reizen zyn de hoofdzaken reeds g6ruimen tijd over bekend. Toch dient over de huldigingen, den eer sten bereiker van de Noordpool in Engeland te beurt gevallen, het een en ander vermeld. Het is eigenlijk Dinsdag al begonnen, toen Peary te Londen de gast was van de Royal Societies Club, welke hem een feestmaal aanbood. Lord Halsbury presideerde, en tal van ontdekkingsreizigers, geleerden 9n no tabelen op elk gebied zaten mee aan. Van de Poolreizigers van den ouderen tyd noe men wij admiraal Beaumont, admiraal Sir George Nares, Thomas Bryant, admiraal P. Aldrich, van den jongeren Scott, Peary's makker kapitein Bartlett, Harry de Windt. De geleerde wereld werd vertegenwoordigd door Sir David Gill, majoor Darwin, die voorzitter is van de Royal Geographical So ciety, Sir Hiram Maxim e. a., terwijl onder de vertegenwoordigers van kunst en letteren moeten genoemd worden Sir Arthur Conan Doyle en Sir Hubert von Herkomer. Er wer den redevoeringen gehouden door Halsbury, Leonard Darwin, Sir Arthur Conan Doyle, Sir David Gill, Sir Robert Herkomer en Sir Hiram Maxim. Ook Peary sprak. Hy gaf een relaas van zjjn laatsten tocht (hy zal er geen nieuwen meer ondernemen, noch naar de Noordpool, noch naar de Zuidpool). Als reden van zyn welslagen by de laatste poging werd door Peary aangevoerd, dat hij toen zoowel do techniek van het reizen in de Noordpool streken volkomen onder de knie had, alsook dat hy, door zyn resultaten op den vorigen tocht, beschikte over alle gegevens betreffen de den werkelijken toestand in het Centrale Poolbekken. Gecombineerde techniek en ter reinkennis, geholpen door gunstige winden, hadden her succes mogelijk gemaakt. Tot zoover de huldiging van Dinsdag. De eigenlijke Peary-avond kwam echter pas Woensdag, toen de Amerikaansche Pool reiziger zijn groote rede heeft gehouden in de Albert Hall, waar hy de gevierde gast was van de Royal Geographical Society. Een dergelijke feestelijke ontvangst door de Royal Geographical Society te Londen is de hoogste eer, die aan een niet-Engelsch ont dekkingsreiziger kan worden betoond. En de huldiging van dezen Woensdag heeft een grootsch karakter gedragen. Majoor D^rwin presideerde, en met hem, Peary en diens verwanten, zaten op het eere-podium o.m. de oude Britsche Pool reizigers Nares, Beaumont en Sir A. Mark ham, en hun jongere college Scott. Verder tal van mannen van aanzien, 0. w. de Amerikaansche gezant, Whitelaw Read. Majoor Leonard Darwin leidde Peary met een korte, uiterst hartelijke toespraak in by het publiek, dat ten getale van 8000 mep- schen de geheele reusachtige zaal vulde. Uitvoerig verhaalde Peary weer van zyn tocht, welk relaas ofschoon in hoofdzaken bekend in ademlooze spanning werd aangehoord. Op voorstel van Nares, ondersteund door Beaumont en Scott, werd een motie van dank aan Peary voordiensredeaangenomeu. Daarna overhandigde majoor Darwin, met een korte toespraak, aan Peary een speciale gouden medaille van de Royal Geographical Society, terwijl een afdruk in zilver werd uitgereikt aan Barlett, die als gezagvoerder van Peary's Poolschip, de „Roosevelt", en als metgezel op den sledetocht naar het Hoogste Noorden over het zee-ys (Barlett ging terug toen de 88e breedtegraad bijna bereikt was) zooveel tot het welslagen van de expeditie had bijgedragen. De medaille draagt de beeltenis van den Pool-reiziger, met om het portret, den naam. De keerzijde draagt een Amerikaanschen adelaar met uitgestrekte vleugels en erom heen de inscriptie: „Presented by the Royal Geographical Society for Arctic Exploration, 1886-1909." Een lastige staking. Maandag werd uit New-York geseind, dat daar broodsgebrek dreigde door een staking van bakkers. Zes duizend hadden het werk al neergelegd. In de groote hotels en restaurants had men al moeite om aan brood te komen. Socialisme en vaderland. In het dorp Michendorf, niet ver van Berlijn, was een sociaal-democraat, die reeds lid van den gemeenteraad was, door dezen gekozen in de schoolcommissie. De benoeming werd echter niet bekrachtigd. De socialist deed een beroep op de bevoegde overheid, maar by eiken aanleg werd hem het recht ont zegd om in de schoolcommissie te zitten. De hoogste rechtbank beriep zich daarbij op een voorschrift van het jaar 1701, waarbij den leden der schoolcommissie de plicht wordt opgelegd, te zorgen, dat de kinderen, aan hun toezicht vertrouwd, opgeleid wor den tot koningsgezinde en zedelijk-godsdien-1 stige menschen. Een socialist nu kan dat, ook volgens de hoogste rechtbank, niet doen. In het Corofin Hospitaal van County Clare in Ierland is een daglooner gestorven, die 119 jaar oud was. Dit op zichzelf al merk waardige feit is nog te opmerkelijker, wijl de grootvader van den overledene nog ouder was geworden en de 120 had gehaald. Een vliegmachine verbrand. Terwijl men op het vliegveld te Apperley Bridge, bij Bradford, bezig was met oefenen voor een vliegtocht, had een ongeluk plaats waarbij 3 menschen ernstig zijn verwond. In de loods waren 5 vliegers bezig een toestel in 01 de te brengen, toen een der benzinemotoren ontplofte en het toestel deed vlamvatten. De 5 heeren vluchtten, maar toen 2 hunner buiten waren viel de deur der loods in het slot en de 3 anderen waren opgesloten. Men sloeg de deur met bijlen open en wist hen nog levend te redden, maar zy hadden ern stige brandwonden bekomen. De vliegma chine werd geheel verwoest, maar de loods bleef behouden. Sterfte onder geneesheeren. De artsen, wier beroep het is het leven hunner medemen- schen zooveel in hun vermogen is te ver lengen, genieten zelf maar weinig van hun wetenschap. Er is namelijk aangetoond, dat de medici niet langer leven dan hun clien tèle, ja, dat het aantal hunner, dat een hoogen leeftijd bereikt, in verhouding veel kleiner is dan dat van alle stervelingen bijeen genomen. Een Fransch medisch tijd schrift heeft een statistiek opgemaakt van de ziekten, waaraan Fransche artsen over leden. Volgens die statistiek stierven 44 pCt. aan hartziekten, 20 pCt. aan zenuwkwalen, 20 pCt. aan raorphinevergiftiging, 7 pCt. aan beroerte, terwijl slechts 9 pCt. aan andere ziekten of aan verval van krachten overleden. Opvallend is het groote percen tage der medici, dat den dood vindt door bovenmatig gebruik van morphine. Als art sen kennen zy de werking van dit pijn stillend gif beter dan andere menschen en toch passen zij dit verdoovingsmiddel op zichzelf zoo vaak toe, dat zy ten slotte aan de gevolgen overlijden. De Daily Mail vertelt vaD het groote be stuurbare luchtschip, dat in Engeland voor de Engelsche luchtvloot gebouwd wordt en in grootte eiken tot dusver bestaanden be stuurbaren ballon zal overtreffen, want het is een achtste langer dan de grootste Zeppelin. Het geraamte bestaat niet uit aluminium, maar uit een mei aal dat zoowel lichter als taaier is. De gasballon is in acht afdeelingen verdeeld, die echter uit verschillend materi aal vervaardigd zyn. Er is daarby 0. m. gebruik gemaakt van een zeer dunne, water- en luchtdichte stof, een nieuwe En gelsche uitvinding. Voor de schroeven heeft men nog geen beslissende keuze gedaan die, waarmede thans proeven genomen wor den hebben vier bladen en meten tien voet diameter. Men hoopt het nieuwe gevaarte een snelheid van 70 K.M. in het uur te kun nen geven, die door twee motoren van 200 p.k. geleverd moeten worden. De gondel kan twintig man bevatten en krygt een inrichting voor draadlooze telegrafie. Vol gens de Daily Mail wordt het luchtschip aan de Noordzeekust gestationneerd en zal voornamelijk gebruikt worden om verken nersdiensten te doen. In Juni zal prinses Clementine, de jongste dochter van koning Leopold II van Belgis, die thans in Hongarije vertoeft by haar zus ter prinses Stefanie, naar Italië gaan om een bezoek te brengen aan prinses Clotilde, de moeder van prins Victor Napoleon. Men weet, dat de Belgische bladen eenige maan den geleden gemeld hebben, dat prinses Clementine in het najaar met den te Brussel wonenden prins Victor Napoleon zal gaan trouwen. Leopold II had zich steeds tegen dit huwelijk verzet. Prinses Clotilde, de weduwe van prins Jéröme Napoleon, een zuster van wylen koning Humbert, woont by Turijn op het kasteel Moncalieri. Het bericht, dat minister Asquith en minister Mc Kenna te Lissabon door koning Manuel van Portugal ontvangen zyn in een lang gehoor, waarbij ook de Portugeesche minister van buitenlandsche zaken tegen woordig was, beeft, Daar uit Londen gemeld wordt, in Engelsche kringen opzien gewekt. Evenals te Lissabon wordt te Londen druk gesproken over een huwelijk van koning Manuel met de oudste kleindochter van koning Eduard, Alexandra van Fife, wier naam reeds genoemd werd als toekomstige koningin van Portugal, toen Manuel dit najaar in Engeland kwam. Een deputatie van handelaars in spiri" tualién kwam eens by den beroemden Engelschen Staatsman Gladstone om zich te beklagen over bepalingen, die hen en hun bedrijf bemoeilijkten. „Aan ons", zeiden zy, heeft de Staat veel te danken, wy zijn een bron van groote inkomsten, want wij betalen de hoogste belastingen." De oude Staatsman antwoordde„Bekom mer u niet over de inkomsten van den Staat. Geeft gy my slechts 30 millioen nuchtere menschen, dan maak ik my sterk, dat die inkomsten er ook zonder u wel zouden komen, ja, dat we nog een aardig overschot ook zouden hebben. Van de vele, die bij de Georgiörs in den Kaukasus in omloop zyn, kwam de volgende fabel in een Russisch blad voor. De zaden van den wijnstok wilden eerst niet ontkiemen. Zy kwamen pas op, toen de bodem, waarin zy waren gezaaid, achter eenvolgens met het bloed van een schaap, van een aap, van een leeuw en van een varken was gedrenkt. Zoo komt het, dat de wyn de eigenschap pen van vier soorten van bloed bevat, die naar volgorde zich kenbaar maken. Drinkt de mensch maar een beetje wijn, dan wordt hy zacht en voorzichtig en spreekt telkens: „pardon", dan spreekt het schapen- bloed. Drinkt hy meer, dan begint hij te dansen, ook zonder muziek: dat bewerkt het apenbloed. Dan stijgt de wyn hem nog meer naar het hoofd, het leeuwenbloed be gint te werken: hij wordt overmoedig en twistziek. Dat is het gevaarlijkste oogenblik. Worden de bekers nog altijd door gevuld en geledigd, dan wordt de mensch zwak hy valt neer, slaapt in op een mesthoop en ronkt vreeselyk. En dat is de uitwerking van het varkens- bloed. Kerknieuws. Predikbeurten op Zondag 8 Mei 1910. NED. HERV. KERK. Micidelbamis, vm. Ds. Bruining. j Souime\sdijk, vm. ennm. [doop] De. Weetrik. Dirkslund, vm. en nm. Ds. Lammere. Melissant, vm. De. Kroese. Herkingen, vm. en nm. Ds. Addink. Stellendam, vm. en nm. Ds. Hoogendijk. Goedereede, vm. en nm. De. de Gidts. Ouddorp, vm. en nm. De. v. d. Kooij. Nieuwe Tonge, vin. en nm. Ds. Wentink. Oude Tonge, vm. en nm De. van Dolder. Ooltgeneplaat.nm. Db. Bruining van Middelbarnis, Dankz. op 't H. Avondin. Den Bommel vm. en nm. Ds. Emmen. Stad aan 'tHaringvl. vm. en nm. Ds. Polbuijs. Langstraat, vm. en nm. de heer Hack. EVANGELIE8ATIEGEBOUW. Middelbarnis, vm. en 'sav. de Heer Bisschop van Rouveen. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnie, vm. en 's av. Ds Dekker v. Ooltgeus- plaat Ooltgensplant, geen opganf. Stud aan 't Haringvliet, vm. en 's av. Ds. Esselink. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Ds. K. W. Rossing. Landbouw. De kalibemesting in dan tuin. Wat is patentkali? zult ge zeggen. Eigenlijk dienen alle menschen, die groen ten verbouwen, dat te weten en dus zeker de tuinlieden, want het is in den laatsten tijd door tal van proeven overtuigend be wezen, dat er bijna geen groenten zyn, waarvoor patentkali niet een uitstekende meststof is, die èn de kwaliteit èn de kwan titeit verbetert, maar laat me eerst zeggen, wat patentkali is. Zooals ge natuurlijk weet, moet ge door uwe bemesting voornamelijk drie voedings stoffen in den grond brengen n.l. kali, phos- phorzuur en stikstof. Welnu, patentkali bevat een dier drie, de kalivoor tuiniers, die op lichten grond groenten telen, en daarbij oog al veel gebruik maken van beer zeker de voornaamste der drie, daar lichte gronden (en ook beer) juist weinig kali in zich hebben. Verder is patentkali een gezuiverd en ge concentreerd kalizout, dat uit kaïniet wordt bereid, door verwijdering van chloornatrium en chloormagnesium. Het bevat ongeveer 50,4 pCt. zwavelzure kali 4 pCt. zwavelzure magnesia, 2,5. pCt. chloornatrium en 11,6 pCt. water. Het wordt dan ook wel genoemd zwavelzure kali magnesia of patentkali magnesia.

Onze Eilanden | 1910 | | pagina 3