1 1. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ZUID-HOLLANDSCHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN. !DUK. 1 INDSCH !RED1ET. ioederen, enz. ALKMAAR. 12-13. IPPEN: ENKHUIZEN, Westerstraat 6. Ï-GRAVENHAGE, Molenstraat 45. BOTTERDAM, Leuveliaven 107. illioen Gulden en volgestort 100. AP verleent Cre- in. deposito, belast en verkoop van sluit beleeningeu Berricht verder alle het Kassiersvak e 3»/2 °/o. pteffiber 1909. f 4.579.829,78>/2 - 1.580.789,44 - 209.759,92 ',T, J. F. MOENS, ■is. Directeur. Middel har nis en t KOOGH U&BNU. ;eesche els drukkerij hctrnls, WERKEN tegen rijzen. ONZE EILANDEN voor de Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 22 Zaterdag 23 April 1910 17E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advertentiën van 1—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Buitenlandsch' Overzicht. De zittingen van het Engelsche parlement worden steeds belangrijker, doordat helder aan den dag komt, dat de regeering vast besloten is den strijd tegen het Hoogerhuis ten krachtigste aan te binden. Zoo verklaarde in de zitting van Maandag 11 April jl. de Iersche leider, Redmond, voor het eerst duidelijk en onomwonden, dat zijn partij ongeveer 70 leden naar m9n weet de regeering tot het eind toe zal steunen, óók by de behandeling der begrooting van het vorig jaar. De jongste verklaring van Asquith was voor hem en zjjn partij, zei Redmond, voldoende geweest. Zij hadden daardoor vertrouwen genoeg in de regeering gekregen om overtuigd te zijn, dat thans de beweging voor Home Rule snel voorwaarts zou schrij den. Vermelding verdient ook uit de zitting van gisteren bet feit, dat Asquith uitdruk kelijk verklaarde, dat zijn jongste mededee- ling absoluut niet het gevolg was van onderhandelingen met de Ieren ook zonder Redmond's goedkeurig zou hij zoo, namens de regeering, gesproken hebben. Een verkla ring, die de tegenpartij natuurlijk niet wenschte te gelooven en die werkelijk dan ook nog alwonderlijk klinkt. Asquith deelde ten slotte ook nog mede, dat de opnieuw ingediendebegrootingslechts in enkele zéér ondergeschikte punten, alléén in technisch opzicht van de oude zou afwij ken. Waaruit dus schijnt te blijken, dat er geen concessies aan de Ieren zijn gedaan. Aan het eind werd een nieuw guillotine- besluit der regeering, waarbij de debatten over deze begrooting tot vijf dagen werden beperkt, met 315 tegen 252 stemmen aan genomen. Lord Rosebery heeft naar men weet, den minister verzocht bij den a.s. verkiezings strijd de tariefkwestie uit te schakelen. Men weet ook dat zijn verzoek te laat kwam. Uit alles blijkt trouwens reeds dat er van deze zijde ook dan weer krachtig met den protectionistischen heilstaat zal gewerkt worden. Blykens een belangrijke mededeeling van minister Churchill zullen echter de vrijhan delaars niet weerloos tegenover deze cam pagne zijn. Er is in hun boezem een grootsch plan uitgewerkt om het Engelsche publiek de beginselen van den vryhandel en zijn voordeelen uiteen te zetten. Daartoe zullen in 't geheel 2500 lezingen door de eminentste leiders uit de vrijhandelsbeweging over het geheele land gehouden worden, elke week 60. Zij zullen zich in 't bijzonder richten tot de üandelaars en de landbouwers, terwijl vrouwelijke sprekers het onderwerp zullen behandelen met 't oog op de belangen van het huisgezin. Een groot bedrag voor de uitvoering van dit plan is reeds ter beschikking van Win ston Churchill gesteld. JRDAM. LLEN, KALE rttesten franco .OOR" HAAR- lelefoon 5756. Ie Parijs 1907 a altijd zeker. WWWIi F E U I L L E TON. Op wankelenden bodem. iün!n!niu!nlllil Moeders, met kleine kinderen op den arm stonden gedrongen naast jonge meisjes in lichte japonnetjes, die zóó van de danszaal naar beneden waren geloopen. Allen wilde het ongelooflijke hooren, als 't kon ook zien. De dominee is juist naar boven gegaan," hoorden wij zeggen, „en de burgemeester en de politie ook Onder den lindenboom, waarheen wij met moeite doorgedrongen waren, zaten in druk gesprek een kring oude mannetjesuit de vensters van de groote danszaal, die op den weg uitzag, klonken de wiegelende tonen van een wals, die het klapperen van de deksels der bierglazen overstemden, „.redelijk waren wy in het portaal, daar itoe» 8lec5ts één politieagent, die ons den sabet?8 wi^e weigeren, maar toen hij Eli- —^twaarde eerbiedig terzijde trad. al dood. mevrouw." zeide hii. 1 dood, mevrouw." zeide hij. Dat"* i8 haarkind? luidde haar vraag, on nnmm Wel bÜ komedianten zyn Het ontwerp tol verknoeiing van het kies recht, dat onlangs in den Pruisischen Land dag is aangenomen, is voor het Pruisische Heerenhuis, het non plus ultra van het allerverste oer-conservatisme, dat ooit in eenig onbeschaafd land triomfen vierde, nog telach niet, lezer, nog tede mocratisch. Alle sprekers verklaarden na een redevoering van den rijkskanselier het wetsontwerp in den vorm en door het Huis van afgevaardigden aangegeven, vo'or onaan nemelijk. Het ontwerp werd daarop naar een commissie van twintig leden verwezen. De conservatieven schijnen daar niets te leeren. Toch kan de tusschentydsche ver kiezing in een district hun vertellen, lioe verbitterd het volk is tegen de reactionaire bent, die het kiesrecht voor Pruisen ver knoeide en het volk in den Rijksdag de zwaarste lasten oplegde. In het Oostprui8ische districtLyck Oletzko Johannisburg is 'n Rijksdagverkiezing met een verpletterende nederlaag voor de con servatieven geëindigd. Het was een vast conservatief distrikt, en de onlangs overle den 'voorzitter van den Rijksdag, graaf Stolberg, had het sedert 1895 vertegenwoor digd, en by diens laatste verkiezing in 1907 vereenigde hij van de 21.860 uitgebrachte stemmen er 20.348 op zich. Nu is de nati- onaal-liberale landheer Kochan in datzelfde district met ongeveer 13.000 stemmen tegen over den conservatieven landraad Krümer, die het niet verder dan tot een goede 10,000 bracht, gekozen. De conservatieven hadden de ergste mid delen gebruikt om de liberalen te bestrij den. Dezen konden geen zalen krijgenhun aanhangers werden geboycot, zy mochten geen kiezerslijsten afschrijven, zoodat de minister den Landraad ter verantwoording geroepen heeft. De liberalen hopen op een grooten mo- reelen invloed van dezen conservatieven déb&cle in het hartje van Oost-Elbié op het geheele land. Zou 'twaar zyn? De onverzoenlijke werkgevers in het bouwbedrijf hebben spijt alle bemiddeling pogingen der regeering en spijt de tegemoet komende houding der arbeidersorganisaties de uitsluiting van duizenden arbeiders door gezet. Algemeen is zy echter overal niet. Een aantal bouwondernemers, die eerst het reeds begonnen werk willen of moeten afmaken, laten doorwerken, hier en daar met niet- georganiseerdenin Duitschland nog altijd 50 pCt. der arbeidersbevolking. In andere plaatsen is men nog aan 't onderhandelen en wordt er zoolang onder de oude voor waarden gewerkt. Het juiste aantal uitge- slotenen is nog niet op t geven, wisselt ook bovendien nog met den dag. Het schijnt echter op ongeveer 200,000 gesteld te moeten worden. Intusschen hebben de werkgevers in de andere bedrijven zich solidair verklaard met den bouwondernemersbond. Het hoofdbe stuur van de Duitsche werkgeversbonden Geschiedde het ongeluk in den schouw burg? vroeg ik. Ja, mevrouw, op hettooneel daar kwam in zyn spel, geloof ik, een dolk te pas. Elisabeth ijlde de trap op en opende, zonder eerst aan te kloppen, de deur van nummer zeven. Nooit zal ik dat schouwspel vergeten. Een talklichtje op een porseleinen blaker tje verlichte schaars het betrekkelijk groote vertrek, en daarbinnen zaten en stonden zes of zevën vrouwen, nog in het costuum van „Faust" met gezichten, die onder de schminklaag doodsbleek waren. Zy, die volgens baar kleeding de rol van Martha vervuld had, hield het kind op schoot. De anderen, die tot „het volk" hadden be hoord, en gehuld waren in wonderlijk bij elkaar geflansde oudduitsche kleederen, wilden het verschrikkelijke nog altijd niet gelooven nog nooit heb ik zulke ver schrikte aangezichten gezien. Is dat het dochtertje van de overleden vrouw? vroeg Elisabeth. De oude matrone begon, in plaats van een antwoord te geveD, hevig te snikken. Het kind, angstig geworden door al die ver bijsterde gezichten, ving eveneens aan jam merlijk te huilen. Is de man werkelijk de moorde naar vroeg my'n vriendin verder, zonder de en de vereeniging van Duitsche werkgevers bonden hebben een verklaring afgegeven, waarin zy erkennen dat de houding van den Duitschen werkgeversbond voor het bouwbedrijf gerechtvaardigd was, en dat tegenover de zich steeds verder uitstrek kende aanspraken en het streven der arbeidersorganisaties ook eens het gerecht vaardigde standpunt van den werkgever moest worden gesteld. „De in den strijd betrokken werkgevers in het bouwbedrijf kunnen diensvolgens van den krachtigen steun der overige georgani seerde werkgevers in nijverheid en bedrijf zeker zijn". Wat deze verklaring voor de uitgeslotenen beteekent is duidelijk. De strijd voor hen zal zéér zwaar zyn. Over den uitslag valt nog niets te zeggen. Naar het heet hebben alle arbeiders organisaties te zamen, de Christelijke medegerekend, een weerstands kas van 15 millioen mark ongeveer. Deze zal echter door contributies van niet uitge slotenen (10 pf. persoon per dag) versterkt worden. De ondersteuning begint echter, naar men weet, eerst 14 dagen na het begin der uitsluiting. De oud President Roosevelt zet zijn zege tocht door Europa's Staten voort. Hy is in Hongarije geestdriftig ontvangen. Te Pres burg waren byna alle huizen bevlagd, en was een ontzaglijke menigte op de been. In antwoord op een toespraak van den burge meester, zei Roosevelt: „In het westen van Amerika onder cowboys opgevoed, koester ik van jongsaf groote vereering voor de nakomelingen van Arpad's ruiters. Ik be groet met vreugde het historische land het welk eeuwen lang de toevluchtsplaats van vrijheid, gerechtigheid was". Namens de Hongaarsche pers door een journalist welkom geheeten, antwoordde Roosevelt, dat hy, indien hem nog eens de leiding in de Vereenigde Staten mocht wor den opgedragen, zich het lotderHongaarsche werklieden in Amerika zou aantrekken. Kenmerkend is, dat het Weenergemeente- bestuur besloot zich van elke feestelijke ontvangst te onthouden, waarschijnlijk om dat Roosevelt het bekende conflict heeft gehad Merry del Val. Te Berlijn zal de oud president door keizer Wilhelm feestelijk woiden ontvangen. Te Kopenhagen zal de oud-president de gast van den koning zijn. De Deenschepers put zich al uit in vleiende artikelen. Roosevelt zal, naar thans bekend wordt, op vereerend verzoek; zy De verblijf iu Dene marken iets langer maken, dan aanvan kelijk het plan was. Vandaar dat zyn ver blijf in Nederland iets korter wordt. Hy gaat niet van Zweden uit weer naar de V. S. doch via Engeland. Ook daar wacht hem een geestdriftige ontvangst. Hij zal er o.a. de gast zijn van den Koning, die hem een Derby zal laten zienverder zal de Londensche City hem eere-burger maken. De schitterende ontvangst van den oud president is wel voor een groot deel hieraan oogen van het blonde schepseltje af te wenden. Ja." luidde het eenstemmige antwoord. Hy speelde Valentyn,"zeide een jong meisje „Na het eerste bedrijf hadden zij eeh erge woordenwisseling gevoerd. Hij verweet haar, dat zy van het tooneel af blikjes had toegeworpen aan een student. Ik heb het ook gezienik zat met twee of drio anderen in de 1 o g e g r i 11 e. Dat deed zy altijd, en de directeur was zoo jaloersch als Otello. Ja" bevestigde een andere, „reeds voor een paar weken, in Eschwege, dachten wij dat hy haar dood zou schieten. Nu zal hij in de gevangenis komen. Of nog erger," snikte Martha. Ja, die wordt een kop kleiner gemaakt," klonk een bevende stem in den hoek. Een door al de overigen geslaakte kreet van ontzetting deed die sombere profetie verstommen. Neen, beweerde een derde, „zy heeft hem zoover gebracht. Dat zou ik kunnen Heeft de ongelukkige man of de vrouw ook bloedverwanten vroeg Elisabeth. Geen sterveling, zoover wij weten. Wat moet er dan van het kind wor den? klonk nogmaals de stem mijner vriendin. Ja, dat weten wij niet. toe te schrijven, dat men in hem den opvol ger van Taft ziet. Deze heeft zich reeds herhaaldelijk uitgelaten dat hij zich na het eindigen van zyn zittingstyd niet meer be schikbaar zal stellen. De republikeinen heb ben al hun hoop op Roosevelt gevestigd. Dat zy er niet gunstig voorstaan blijkt uit het volgende. In een van de kiesdistricten van New-York heeft gisteren een tusschentydsche verkie zing voor het congres plaats gehad. Daarbij is de rupublikeinsche meerderheid van 6000 stemmen, in 1908 verkregen, omgeslagen in een democratische van 4000. De uitslag dezer verkiezing is door de democraten met gejuich begroet, zy hebben nu de beste ver wachtingen van de verkiezingen voor het congres, die dit najaar zullen plaats vinden. Zal de populariteit van Roosevelt die zege praal kunnen stuiten? De voorbereiding van den verkiezingsstrijd in Frankrijk brengt de leiders der partyen op het Oorlogspad. Vooral de twee gewezen sociaaldemocraten, de ministers Millerand en Briand hebben het hard te verantwoor den van hun expartygenooten. Millerand, de minister van openbare wer ken, die, als Kamerlid aftredend, opnieuw candidaat is gesteld, zou Maandagavond in een der buitenwijken van Paryseen ver kiezingsredevoering houden in een besloten vergadering, die de socialistisch republikeinsche commissie had uitgeschre ven in een school- De vergadering is niet door kunnen gaan, daar revolutionnaire socialisten het spreken onmogelijk gemaakt hebben. Toen er hun opgewezenwerd.dat het hier een besloten vergadering gold, waar zy niets te maken hadden, antwoord den zy, dat een vergadering in een school altijd openbaar was. Toen de rustverstoor ders met de gewapende hand uit het lokaal verwijderd werden, smeten ze steenen dooi de ruiten en maakten buiten zoo'n herrie, dat Millerand van het woord moest afzien. Zouden dit soms voorproefjes zyn van den socialisfischen heilstaat Haagsche Brieven. LXXIII. De bladen hebben deze week melding ge maakt van een nieuwen vorm van chantage. Een „beer", die zich liet verleiden door de loktonen van een straatsirene, ging met de „juffrouw" naar haar woning. De „echtge noot" betrapte de minnende tortelduifjes op beeterdaad en zyn gramschap liet zich alleen tot bedaring brengen door het offer der vrtf belangrijke som gelds, die de „heer" by zich had. Daarmede was het slachtoffer echter van den regen in den drop gekomen. Bijgestaan door een vriend maakte het edele trio het hem zoo lastig, dat hy in wanhoop deed, waarmee hy had moeten beginnen hij wendde zich tot de politie. Toen deze na onderzoek een politiepost voor bet huis Nu stond Martha op en wilde de doode verschrikkelijke beschuldigingen nazenden, maar Elisabeth legde haar het zwygen op. Genoeg I Wy zyn allen zondaars, staat in den Bybel. Misschien herinnert gij u dat woord nog uit uw kinderjaren. Zy stond nu dicht voor de verblufte vrouw en nam haar eensklaps het kind uit de armen. Kom, kleine! Naar mamma! snikte het kind, terwijl zy haar armpjes vertrouwelijk om den hals van Elisabeth sloeg en het gezichtje met de slaperige oogjes tegen haar wang vlijde. Ja, naar je moeder," troosite deze. Toen zy zich naar de deur wendde, trad de dominee binnen. Hy zag zijn vrouw aan als ontwaarde hij een geestverschijning. Elisabeth Ik houd het by my klonk het zacht, doch vastberaden. Draag het naar buiten, de vader wil afscheid nemen. De deur viel achter ons dicht. In het portaal stond, door eenige politie dienaren vastgehouden, een groote, slanke, nog jonge man. met doodsbeek gelaat, ter wijl het klamme zweet langs het voorhoofd parelde. Wees niet ongerust over het kind," zeide Elisabeth opzachten toon. „Ik zal het zette, ging de brutaliteit der straatroovers zoover, dat zij een gedrukt protest de we reld inzondenHet slachtoffer is zoo flink geweest een aanklacht tegen de moderne roofridders in te dienen. Het is nu maar te hopen, dat een voorbeeldige straf de su jetten, die dat vieze chantage-bedryf uit oefenen, even spoedig een ander terrein voor hun werkzaamheid zal doen zoeken als de speelhuisbazen dit hebben gedaan. Voor vreemdelingen is het een waarschuwing te meer de vriendelijke lachjes van de Spui straatdames dubbel te wantrouwen. Men meene nu niet, dat de residentie een zoo veel slechter reputatie heeft dan andere groote steden. De Zandstraatrooveryen van Rotterdam, de ontelbare nachtvlinders, die Amsterdam telt bewijzen, dat ook daar het kwaad tiert, dat in elke groote stad te vinden is. Een gewaarschuwd man geldt voor twee en het is niet het minste deel van de taak der pers te waarschuwen voor gevaren, die arge- loozen of onwetenden dreigen. Geen beter middel om de chantage in al zyn vormen te bestrijden, dan de publiciteit, 'tls jammer, dat die publiciteit ook geen remedie is tegen de breedsprakigheid in onze bestuurscolleges. Daar hebben we Maandag in den Raad weer van genoten, 't Ging eerst zoo'n aardig gaDgetje. De voorstellen gingen onder den hamer van den voorzitter door zooals ballen rollen van een leien dakje. Maar toen kwam het. De machinist aan hel stoomgemaal van het Afvoerkanaal is uit den dienst ontslagen. B. en W. hebben hem een maand of vijf van te voren aangezegd, dat hy naar ander werk moest uitzien. De heer Ter Laan erkende de rechtvaardigheid van het ontslag, doch bepleitte plaatsing van den ontslagene voor ander werk. En daarvoor waren nu eenige uren van den raadstyd noodig? Waar moet het heen, zou 'k willen vragen, als voor een ontslagene, die men rechtvaar dig ontslagen acht, beslag gelegd moet wor den op den tyd der raadszittingen? Op die manier wordt de afdoeniDg der zaken nog meer vertraagd. Aan het einde der zitting van Maandag kwam het tot rumoerige debatten. De heer Wesseling wilde interpol- leeren, waarom de Julianadag niet is opge nomen onder de vacantiedagen voor de scholen. De voorzitter weigerde die inter pellatie, omdat z.i. de regeling der vacanties alleen B. en W. raakt en niet tot de com petentie van den Raad behoort.'t Was jam mer, dat de voorzitter zoo sprak, want wethouder van Sandick was tot het geven van alle inlichtingen bereid geweest. De heer de Wilde vroeg stemming over het al of niet houden van de interpellatie. Hef tige protesten daarop van den heer Ter Laan die daarin een verkorting van het recht der raadsleden zag. De heer De Wilde kreeg het met zyn coalitiegenoot Wesseling geducht aan den stok. Het slot was, dat de inter pellatie in het water viel, doordat het meerendeel der raadsleden reeds bleek ver trokken te zyn en de Raad te onvoltallig liefderijk verplegen, wanneer gij het my wilt toevertrouwen. Zyn oogen vestigden zich op haar, als wilden zy onderzoeken, aan wie hy zijn eenigen schat zou afstaan. - Het is de vrouw van den dominee, gij kunt tevreden zijn," fluisterde een politie agent hem medelijdend in. Toen scheen het, alsof een lichtstraal van vreugde over het door de wanhoop verstarde gelaat vloog. Hy drukte het nog steeds schreiende kind in zyn armen en kuste het zonder ophouden, en toen hy het Elisabeth terug gaf, sprak hy op nauwelijks verstaan baren toon: - God zij geloofd en gedankt, dat gU ontferming betoont aan het kind van een moordenaar en een eervergeten vrouw I Het was alsof die woorden mij den toe stand duidelijk maakten, want totnutoe had ik daar gestaan als leefde ik in een droom. - Maar Elisabeth 1 fluisterde iu haar in het oor. Het was stil geworden. De voetstappen van den gevangene en zyn bewakers stier ven weg. Alleen de dominee, zijn vrouw en ik stonden nog in het portaal. Zonder een woord te spreken knoopte zy haar sjaal los en wikkelde het kind daarin, dat slechts in een nachtponnetje gekleed was. Haar man aan schouwde dit zondereen beweging te maken.

Onze Eilanden | 1910 | | pagina 1