2 ONZE EILANDEN van 16 APRIL 1910. schandaal tevens, of is het geen schandaal, dat die acht ton, verkregen uit een zuiver monopolistisch bedrijf vloeien in de zakken 1 van voor 99 procent rijke aandeelhouders' in plaats van in de gemeentekas zooals het behoorde te zyn. Ia het geen „schitterend" schandaal dat diezelfde rijke trammaat- schappy haar ambtenaren afscheept inetj onvoldoende salarissen voor het levenson derhoud in de stad en speculeert op de fooien, die het publiek wel zoowelwillend is den conducteurs te gevenI Dien menschen is het niet kwalijk te ne men, dat zy den vriendelijken gever van 'n halven stuiver fooi welwillender aan-1 kijken dan hem, die enkel zyn pasje betaalt. Voor hen maakt het bedrag der fooien een deel uit van hun weekloon. Is het geen I schandaal, dat de ryke trammaatschappij, i die acht ton uitkeert aan haar gefortuneerde, aandeelhouders feitelijk bij deloonstandaard voor haar personeel rekening houdt met de goedgeefschheid van het publiek Is hot geen „schitterend" schandaal, dat die maat schappij de Scheveningers, die tot dezelfde gemeente behooren als de overige Hage naars door de traradirectie bezwaard worden met dubbel tarief? Is het geen „schitte rend" schandaal, dat diezelfde maatschappij, die dank zy de kortzichtigheid onzer voor vaderen de duizenden winst in een verkeer den zak kan doen vloeien, op de kleinzie- ligste wijze de letter der concessie steeds ten nadeele der gemeente en te haren bate zoekt uit te leggen Och, gemopper baat weinig, nog meer dan 16 jaren zitten we aan de Haagsche vast en zal de gemeente-1 kas de winst derven, die de burgerij thans als cy'DS betaalt aan de gelukkige bezitters der aandeelen van de Haagsche tram. 't Is jammer dat de tramversieringen1 achterwege blijven, anders kregen we vast| en zeker ook 'n tramwagen versierd als „Chaatecler." Sinds Bosland zijn beroemde en beruchte dierencomedie schreef, heeft de ontzettende groote Haagsche familie der meedoeners zich gespitst op de komst van het Fransche gezelschap, dat thans deze week de residen tie op de Chantecler-sago zal vergasten. De plaatsen zijn tegen gepeperde prijzen reeds lang uitverkocht. Als voorproef hebben de tingeltangels ons reeds eeDige weken ver gast op 'n Chanteclerparodie. Met 'n variatie op het oude rijmpje kan men zeggen:'tls Chantecler, al wat men ziet. Chantecler op ansichten in de boekwinkels, Chantecler als sieraad op de wanstaltige pannendek- sels, waarmede het schoone geslacht zich dit jaar het lieve hoofdje weer zal ont sieren. Chantecler voor de etalages van confi- serieön en patisserieën, in goed Hollandsch i gezegd suikerbakkerswinkels. En zoo waar verscheen Zaterdag bij het 25 jarig gedenk feest van de Scheveningsche Manege een brave viervoeter uitgedost als de wachter' van den dageraad. Dit ontbreekt er nog maar aandat de dames zich gaan versieren met een Chanteclerstaart zooals ze zich voor ettelijke jaren verwanstaltigden met het bekende „queutje." Nog enkele weken en het badseizoen breekt weer aan. Dan is tevens het einde gekomen van de sfcratenopbrekery, waar mede minstens dehelftdesjaarsde bewoners van een of andere straat gelukkig worden gemaakt. Is de tram met het opbreken klaar, dan komt al heel gauw de waterlei ding het pas herstelde plaveisel vernielen. Is de boel weer gereed, dan komt de gas fabriek met het breekijzer. Zoodra de straat in orde is, komt Open bare Werken om te rioleeren. Yoor eenige jaren hebben B. en W. tot de verschillende chefs van dienst al eens een aanschrijving gericht om by het opbreken der straten zooveel mogelijk elkaar in de hand te wer ken. De uitwerking dier circulaire is ge-1 weest, dat de een nooit gelegenheid heeft, als de ander aan den gang is. Maar wie weet, ook daarin zal na lengte van dagen wel verbetering komen. Er loopt in de po litieke kringen een gerucht, dat ik nog maar niet zoo dadelijk voor waar aanneem. Do antirevolutionaire Statenclub, die het lot der Zuid-Hollandsche Eerste-Kamerleden in haar handen heeft, zou besloten hebben baron Van Heeckeren en den heer Van Löbensels te laten vallen als straf, omdat ze het gewaagd hebben tegen dr. Kuyper te opponeeren. We zyn van de clericalen ge woon dat ze, h la deputatenvergadering ge willig ja en amen zeggen op hetgeen zeker leider wil, doch dat ze zoo gedwee zullen bukken voor de leidiDg uit de Kanaalstraat, wil er bij mij nog niet zoo dadelijk in. Zoo'n volslagen gemis aan ruggegraat durf 'k zelfs bij de Kuypermannen niet te ver onderstellen. Maar bij de clericale coalitie is alles mogelijk. Ik herinner daarvoor maar weer aan de ongelooflijke benoeming van I een Sybrandi tot schoolopzienerDatschan- delijk feit spreekt boekdoelen I Wij Hollanders hebben den naam dat we1 de zaken vaak afdoen met echt Hollandsche i traagheid en lakscbheid. De kat—uit—den, boom kijkerij is de ondeugd, die vaak oorzaak is, dat men zich voordeelen ziet ontglippen, die by tijdig aanpakken, ni6t in I vreemde beurs waren gekomen, 't Is nu al reeds eenige jaren geleden dat Carnegie zijn vorstelijke gift gaf tot stichting van een Vredespaleis. Jaren zijn toen verspild voor men het eens werd over het plan van uit l voering. Jaren zijn daarna verknoeid voor de keuze van een terrein was bepaald. Eindelijk, 'zoo heette het, zou het Paleis klaar zyn in 11913. Wie aan den Scheveningschen weg j het reuzenwerk ziet verrijzen, kreeg al hoop, i dat we dan toch eindelijk ons figuur tegen- over den gever en het buitenland zouden igaan redden. Te vroeg gejuicht. Hoogst' waarschijnlijk, zoo heet het, zal het paleis niet klaar zijn voor 1915 't Wordt toch heusch belachelijk. Onze ingenieurs gaan j naar Zuid Amerika, naar China, naar Ru- menie om hun bekwaamheden. Onze aan nemers en architecten zijn niet in staat ons het malle figuur te besparen dat we al zoo lang bezig zijn met bet Vredespaleis te slaan 1 Zou het niet hoog tijd worden, dat we door onze Hollandsche traagheid een goede dosis van den Engelschen „spirit" of het Fransche „elan" gingen mengen. De bouw van 't Vredespaleis zou er zeker niet door vertraagd worden 1 Plaatselijk Nieuws. GflEOEftEEDE- Aan den Heer G. Joppe is op zyn verzoek door deD Heer Commissaris, der Koningin eervol ontslag verleend als Zetter der Directe belastingen alhier. Op de voorloopig vastgestelde Kiezers-1 lijst 1910/11 alhier komen voor 241 namen 1 van kiezers tegen 234 in het vorig jaar. i OUDDUHP- De heer A. v. d. Kemp thans i Onderwijzer aan de Christelijke School te den Bommel is als zoodanig benoemd aan |de Chr. School alhier. W. de Kluiver alhier is benoemd tot i ouitengewoon opzichter aan de werken van de Dijken bij Melissant. i Binnenland. De vermiste jongen te Zeist. Steeds romantischer worden de geruchten omtrent het uit Zeist vermiste knaapje v. d. W. Wel gelooft de overgroote meerder heid, dat de arme jongen by het spelen in de nog zoo maagdelyke streek, in welke hy woonde, in een der talryke kuilen gestort, onder zand bedolven en daarin gestikt is. waarom dan ook nog telkens in de z.g. duinen gezocht wordt, doch „men" ook ons dorp heeft „men", die hulptroepen uit den omtrek recruteert als-ie zelf te zwak is spreekt van een vorig huwelijk der moeder, 'twelk door echtscheidingzou zyn ontbonden. In dat eerste huwelijk zou de nu vermiste zoon geboren zijn en de eigen vader zou den knaap hebben ontvoerd of hebben laten ont voeren naar Amerika. Deze Kaffeeklatsch" vond via een plaatselijk blad zijn weg tot de pers. Sedert wordt men met den dag meer romantisch. Volgens sommigen woont de Amerikaansche vader in Duitschland of houdt daar nu althans verblijf. Het nieuwste is, dat de jongen van uit Amerika een brief geschreven heeft aan zyn ouders 6n daarin de ontvoering-door-den vader bevestigt. Ziehier nu wat de inspecteur van politie mededeelde aan een correspondent van het „Vaderland"De heer v. d. W. is voor de tweede maal getrouwd. Zijn vrouw was bij haar huwelijk slechts negentien jaar. Uit dezen echt, die zeer gelukkig was, werden tjen kinderen geboren. De Amerikaansche" vader bestaat alleen in men's verbeelding, de door den jongen uit Amerika geschreven brief eveneens. Dit zal wel voldoende zijn om de vele [praatjes te weerleggen. I Verder informeerden we nog naar den jongen in zijn vorige woonplaats, Ede. Hij was daar allesbehalve een lummeltje.Inte gendeel 'n echte robbedoes en dolleman, die graag kattekwaad uithaalde. Juist de dolheid en speelschheid doen ver moeden, dat hy in de heuvels en kuilen in den omtrek een ongeluk gekregen heeft. De ongelukkkige geschiedenis met dit knaapje doet by ons opnieuw de vraag rijzenwaarom worden voor alle politie diensten herdershonden, airdales en Dorber- mannpinchers gebruikt, die verdederings- honden en geen speurhonden zijn? Zou in dergelijke gevallen de bloedhond niet wel eens een spoor vinden, dat de herdershond by gebrek aan neus niet waarneemt? Verplicht kerkbezoek. De bepaling van den minister van oorlog betreffende het verplichte kerkbezoek, als ouders of voogden het aan vragen, gaf Zondag in Den Bosch, naar het Huisgezin meldt, aanleiding tot ontvluch ting van twee manschappen. Onder geleide van den oudste der minderjarigen, die naar de kerk moesten gebracht worden, trok een veertiental miliciens uit de citadelkazerne. Alles ging eerst goed, maar op eens ontliepen er twee ijlings den troep, of zooals de volks mond zegtsmeerden 'm. Naar de Mis gin gen zy niet, maar zy kwamen ook verder den geheelen dag niet meer in de kazerne. [Men vermoedt, dat zy gedeserteerd zyn. Bij de. veldartillerie deed zich het geval voor, dat een manschap zich zelf naar de kerk moest brengen. Daar hy de eenige was, die door de ouders daartoe verplicht werd, werd die zorg, overeenkomstig het minis- terieele voorschrift, aan hem zelf overgela- ten. De misdaad te Sittard. Te Roermond heeft de politie aangehouden den 48-jaiigen A.S., I verdacht de dader te zijn van de in den nacht van Maandag op Dinsdag te Si ttard gepleegde i levensgevaarlijke verwonding. De verdachte werd geboeid naar Sittard vervoerd. 1 'n Qoede dag voor de kwartjesvinders 1 Men meldt, dat gisteren vijf reizigers van 's Gra- venhage naar Amsterdam in trein 14 weer l de slachtoffers van eeD bel endigen oplichter zyn geweest, die hun door middel van spel resp. 115, 50, 22 en 5 gulden samen dus byna 200 gulden, afhandig maakte en toen 'met zyn buit verdween. Het individu is een [jonge man met lichte fletse oogen,- ovaal gezicht, blond kneveltje en licht fantasiepak Slaapziekte. Te Oudewater doet zich een geval voor van slaapziekte. De patient, de heer R., is sinds Woensdagavond slapende. Voor geen kleintje vervaart. Toen Vrijdag avond de zoon van den heer Linthorst, vleeschwarenfabrikant te Deventer, de fabriek buiten het Pothoofd inspecteerde, hoorde hy in een derrookkasten een verdacht geluid. Op zyn sommatie aan den vermoede- lijken inbreker om te voorschijn te komen, werd geen antwoord gegeven, waarop de heer Linthorst den brand stak in het hout dat beneden in de kast was gelegd, met het doel, 's nachts de hammen te rocken. Hierop sloot hij de kast af met een ijzeren deur. De heer L., die overtuigd was dat iemand in de kast was verborgen, wan thy had niet alleen een vreemd geluid gehoord, maar ook een paar beenen gezien, dacht dat de man door den rook het wel zoo benauwd zou [krijgen, dat hij eieren voor zyn geld zou, kiezen. Doch de heer L. had buiten den waard gerekend, want de inbreker klom I 'langs de spijlen naar boven en wist op het I dak te komen. Voordat de politie kwam, was de onbeken-1 de dader gevlogen. i Een ham werd vermist, die echter later op het dak werd teruggevonden. De heer Schaper en de anti-revolutionairen, j Het Kamerlid, de heer Schaper, heeft I Donderdagavond te Appingedam, in zyn1 district, eene voordracht gehouden. I De anti-rev. kiesvereeniging was uitgenoo- digd om een debater te zenden. Het bestuur der kiesvereen. heeft dit verzoek geweigerd in te willigen. Men wenschte van anti-rev. zijde in geen geval met den heer Schaper te debatteeren, zoolang hij de uitdrukkingen: „smerige bende" en „smerige dompers", aan de Rechterzijde toegevoegd, niet heeft teruggenomen en daarvoor verontschuldi ging gevraagd heeft. Bovendien was de uitnoodiging aan een verkeerd adres gericht. De anti-rev. toch hadden den heer Schaper niet mede naar de Kamer helpen afvaardigen. Aan hen was hij dus geen verantwoording schuldig. Radicaler ware het geweest, zoo de heer S. zich gewend i had tot de andere partijen, die den heer S. I gesteund hadden. De uitnoodiging werd dus door het bestuur der anti revolutionaire kiesvereeniging posi- i tief geweigerd. Om een kind te redden Te Kuinre viel een kind in het diepe ka naal. De heer S., denkende, dat het zyn kind was, sprong dadelyk te water, en even- zoo zyn vader. Een oogenblik daarna sprong ook de werkelijke vader te water. Het kind werd spoedig gered, maar de 'redding van de drie mannen gelukte eerst: Ina veel moeite. dreigde, maar .lieve hemel, wat raakten mij die wildvreemde menschen en hun hui- selijk leven? Deze overweging weerhield wij echter niet, j I eenige malen het hoofd om te wenden en [het kind na te kijken. Dat had juist even ,eens het mooie kopje omgewend, en toenj 'ik het een kushandje toewierp, Het het va-1 Iders hand los en maakte een door haar [linksheid juist zoo bekoorlijke buiging,' waardoor de schalksche lieftalligheid van' de kleine zeer werd verhoogd. Langs een omweg kwam ik weer thuis, juist tegen het avondeten. Elizabeth kwam mij in den tuin tegemoet. Arme Anna," voegde zy my op treu- rigen toon toe, „wat moet jy je toch ver velen I Wist ik toch maar, hoe O, neen, lieve Elisabeth, ik heb een heel interessanten ontdekkingstocht ge maakt. Wij gingen in het prieeltje zitten en om haar gedachten wat afleiding te verschaffen, bracht ik het gesprek weer op onze jeugd en het leven op de kostschool. De komst van haar echtgenoot stoorde ons in die herinneringen aan het lang verleden. Eerst dien avond kou ik een juisten blik werpen in de verhouding tusschen die twee Chantage in Den Haag. Een paar dagen geleden werd een heer te 's Gravenhage des avonds door een vrouw op straat aangehouden en uitgenoodigd met i haar mede te gaan naar haar woning in een van de zijstraten van het Stationsplein. Dom te over, ging de ongelukkige haar ach terna, gelijk „een os ter slachtingen gelijk een dwaas tot tuchtiging der boeien." In het huis binnengekomen, werd het paar overvallen door den man der vrouw een berucht individu en een zijner vrienden, die er vlak naast woont, mede een bekend chanteur. De in de klauwen der chanteurs gevallen man, gaf ter voorkoming van erger, het in zyn bezit zijnde geld, een vrij aanzienlijk bedrag, en kwam spoedig tot de overtui ging van de noodzakelijkheid de politie te hulp te roepen. Deze heeft na onderzoek het feit van zoo ernstigen aard bevonden, dat een agent voor genoemde huizen is ge plaatst. Eindhoven krijgt de gewenschte neutrale Hoogere burgerschool. Gedeput. Staten I hebben de gemeentebegrootiDg goedgekeurd. Nog dit jaar zal de school worden opgei richt. Vier Friesche arbeiders, die in Duitschland werkzaam waren, zyn naar huis terugge-' keerd om kievitseieren te zoeken, waarmede i zy meer meenden te kunnen verdienen dan l met den veldarbeid in den vreemde. I De Ginnekensche belastingbetalers ont vingen dezer dagen hun aanslagbiljetten der personeele belasting en kwamen alstoen tot de minder aangename ontdekking, dat de opcenten voor de gemeente waren verhoogd van 10 tot 25. Het 11-jarig zoontje van den winkelier H. Hidding te Stieltjeskanaal geraakte door het grijpen van een touwtje, bevestigd aan een wagen strooisel van een in beweging zynde stoomtram, dezer dagen onder de tram, waardoor zijn rechtervoet werd over reden. Het kind is naar het Sophia-ziekenhuis te Zwolle overgebracht. De teenen moeten het kind worden ge amputeerd, zoodat het 't volledige gebruik van zijn rechtervoet zal moeten missen. hit Duitschland uitgewezen. In het grens- plaatje Huthum bij Emmerik zyn eenige Nederlandsche arbeidersgezinnen, welke het vreemdenschoolgeld hunner kinderen niet wilden betalen en dezen van onderwijs ver-1 stoken lieten, als lastig deze week Pruisen uitgewezen. Den munt uit denRomeinschen tijd. Te Och j ten is den kleine bronzen Romeinsche munt gevonden van keizer Constantinus, 336 n. C. De voorzijde vertoont het gelauwerde hoofd i i met het omschrift Imp. Const. Aug. De keerzijde bevat een zinnebeeld, de rechter hand opgeheven, in de linker den aardbol. Aan weerszijden daarvan staan de letters i F. F. daaronder aanduiding der muntplaats A. F. R. en het omschrift luidt: Soli invicto comiti (aan de zon, den onverwinnelyken leidsman 1 Een goud- en zilverkashouder te Amster dam heeft aangifte gedaan, dat bij van een i ongeveer 25-jarig Vlaamschsprekend jong- i mensch een (schijnbaar) gouden ring, wel ke op de toetssteen 18 karaat toetste, voor 'f20 heeft gekocht, terwyl by nader onder- l zoek de ring van binnen ander metaal bleek te bevatten. Een 3-jarig zoontje van den koopman C. onder Neder-Hardinxveld is van een brug te watex geraakt en verdronken. In het kanaal door "Walcheren is drijvende1 gevonden het 1 ij k van zekere v. d. P., i wonende te Middelburg. Het werd overge- bracht naar de begraafplaats te West- I Souburg. Een zonderlinge geschiedenis. Binnenkort zal de Am3terdaniBcbe recht bank een zaakje ter behandeling krijgen, dat zeker niet alledaagsch te noemen is., „De Tijd" weet daarover het volgende mede te deelen: Een echtpaar was niet met kinderen ge zegend en bovendien ook niet met den zoo hoognoodigen kuiselijken vrede. De oude liefde was reeds lang beneden het vriespunt gedaald en men peinsde beiderzijds op raid delen om elkaar zooveel mogelijk te bena- deelen, tot zelfs aan gene zijde van het graf. Geen hunner zou na den dood van den ander een cent hebben. Zoo was beslist. Nu werd de man ziek en de vrouw zag hem gaandeweg inzinken. Vragen of hij te haren gunste een testament zou maken, echtelieden. Gedurende den in volkomen stilzwijgen genuttigden maaltijd viel het mij als een centenaarslast op het gemoed, hoe na en toch hoe ver die twee tot elkander stonden. Zij vermeed het angstvallig naar hem op te ky'ken, terwyl hy als 't ware haar blikken zocht. Zy betoonde hem de meeste opmerk zaamheid, zooals, naar het scheen, haar gewoonte was. Zij smeerde hem zyn kadetje en beantwoordde ook zyn vragen, maar alles werktuigelijk, als een automaat. Her haalde malen schudde hij zwijgend het hoofd, terwyl hij alle mogelijke moeite aan wendde om op een of andere wy2e een gesprek aan te knoopen. Zoo was het den vorigen dag ook g9weest, maar nu vi6l het my meer op, daar Elisabeth my alles had] medegedeeld. Toen het halfelf sloeg, meende ik dat die kwelling lang genoeg geduurd had en stond ik op om goedennacht te zeggen.Toen kwam eensklaps Katrien aanloopen meteen haast, die men van haar oude voeten bijna niet verwacht had. Dominee "zy kon de woorden haast niet uit de keel krijgen, „dominee, of u astublieft zoo spoedig mogelijk in de „Forel" komt die eene komediant heeft zijn vrouw dood gestoken I Toe mijnheer, maakt u toch wat spoed vóór zij sterft. Hy snelde haastig weg. Ik zat bewegen- was naar haar oordeel overbodig; de man I zou het toch weigeren. Toen haalde ze een kruier en nu vangt de historie aan. De kruier, die dacht dat hij mijnheer moest komen afleggen, was weldra in een zeer vertrouwelijk gesprek met de verscli gepromoveerde weduwe gewikkeld, een ge sprek, waarby' zyn slimmeoogen glinsterden van geest en zyn kruiershart bonsde van vroolijke opgewektheid. In weinige minuten was de doode door beider vereenigde pogin gen van het bed genomen en in een ander deel van de woning gedeponeerd. Dit ge schied zijnde, ontdeed de kruier zich van zijn uiterlijke kenteekenen van het kruier schap en ging welgemutst in het bed lig gen, nogmaals de lessen by zich zelfrepe- teerend, die de jonge weduwe hem van bui ten had doen leeren en die hij overigens ook met zijn gezond verstand wel gesnapt had. Hij .had zoo eenigen tijd van beiaad en overleg gehad, toen de deur der sterf kamer openging en een deftig heer ver scheen. n.l. de... notaris. Deze was door de weduwe in groote haast ontboden, wijl het geen uitstel lijden kon. De man der wet begreep, na een paar korte inlichtingen van de vrouw en ook van den stervende, dieerg kreunde, wat er gaande was en hij zette zich neder om het testa ment te schrijven. Met aandacht luisterde de vrouw naar het dictée van baar stervenden ega en een glans van vergenoegen kwam over haar weduwelijk aanschy'n, toen het hooge woord van den lijder met veel moeite i eruit gebracht, op het notarieel papier stond al wat haar man zyn eigendom mocht noe men was haar! Nu had evenwel de stervende een byzon ider verzoek en hij vroeg den notaris, of hy hem niet even alleen kon spreken. En ja, dat kon natuurlijk. De vrouw werd dus be leefd verzocht even het vertrek te verlaten, wat zy meende dat geheel en al in de rol paste en bij de plechtigheid hoorde. Nauwelijks was echter de vrouw weg, of de stervende wenkte den notaris wat nader bij te komen en toen verklaarde hy hem, met grooten nadruk, dat hij van denzooeven ge- dicteerden uitersten wil hoegenaamd niets gemeend had en hy er slechts toe was over gegaan om van het lastig aandringen van zijn vrouw af te komen, die hem het sterven zoo moeilyk maakte! De notaris vond ook deze verklaring niet ongelooflijk en zeide nauwkeurig zijn plicht te zullen vervullen. Welnu, dan moest het zooeven gedicteerde 1 vernietigd worden en moest in het testament I worden geschreven, dat het geheele vermo gen „door ondergeteekende, my, Notaris, bekend", moest worden uitgekeerd aan den kruier, genaamd zoo en zoo, en nu volgde, precies aangewezen, de persoon van den man, die in het bed lag. De notaris had niet het minste bezwaar. Hoe kon hy dat ook, begrijpende hoe vele menschen een oud zwak hebben voor hun kruiers, die vaak lief en leed met hen deelen en trouwer en vrien delijker zyn dan de naaste nabestaanden. Enfin, het testament kwam gereed en nu had de stervende nog slechts te teekenen, bij welke ceremonie de vrouw wel weet tegen woordig mocht wezen. En toen nam de nota ris zyn ambtsgeheim mee naar huis, het ambtsgeheim van den uitersten wil van „my Notaris bekend Toen diens ministerie was afgeloopen kwam de kruier het bed uit en hielp de weduwe het lyk van haar man weer voor den dag halen en op de stervenssponde deponeerenen nu moest hy dadelijk weg om den dokter te halen, die zoo spoedig mogelijk kwam, om te constateeren, dat de overledene werkelijk dood was. De ontknooping kwam by de ontzegeling van het testament. Hoeveel verbaasde ge zichten werden daarby wel getrokken f Toen de streek van den kruier aan den I dag kwam kon de weduwe zich niet inhou den en ze verklapte alles wat ze gedaan had. Tegen de openbare huizen van ontucht. Burgemeester van Leeuwen van Amster dam heeft den strijd tegen de openbare huizen vau ontucht gevoerd zonder dat de sluiting daarvan gelast werd door B. en W., overeenkomstig de voorschriften der alge- meene politieverordening. Hy heeft heel wat inrichtingen doen verdwijnen alleen door posten. De nieuwe Burgemeester der hoofdstad, gaat het evenwel op andere wijze probeeren. Althans gisteren is bet sluitingsbesluit, ov6ereenkomstig art. 201 der Alg. Politie verordening, aangeplakt aan twee huizen aan de O.Z. Voorburgwal. In een huis aan de Parkstraat te Arnhem had een ernstig ongeluk plaats: EeD dienstbode was, staande in de ven sterbank van een kamer op de eerste ver dieping aan de achterzijde van het hui3, loos naast Elisabeth. De gang der geschie denis stond my zoo duidelijk voor oogen als ware ik daarby tegenwoordig geweest. leder woord had ik kunnen nazeggen, iedere kleine bizonderheid kunnen schet sen. Dat arme kind I riep ik uit, terwyl ik aan de kleine dacht. Toen sprong ik op om mij naar het huis te begeven, maar Liesbeth hield my aan den arm vast. Een kind, Anna? Heeft die vrouw ;6en bind? 1 Ja, een lief klein schepseltje. En de moeder sterft? vroeg zij adem loos. Dat weet ik niet Ik zal er heengaan. Wacht ik ga mede VII. Na verloop van een paar minuten waren wy aan het hotel, waarvoor een groote massa volk stond, die de vensters aan gaapte. De meeste lieden waren nog onder den invloed van de Pinkstervreugdeze hadden de groene twijgjes nog om de hoe den en hunne gezichten straalden. (Wordt vervolgd. plekje van vroegere grootheid tot een in alle opzichten aangenaam wandeloord. Geen mensch was er op de paden te vinden. Aan den ingang van een der zijlanen stond een wegwijzer met het opschrift: Weg naar het vorstel yk Hoftheater. Ik volgde de aangegeven richting, en oen helling afloopende kwam ik op een groot veld, waarop een bouwvallig miDiatuur- schouwburgje stond. Alle deuren en vensters waren geopend, en een oude man was bezig ware stofwolken uit te jagen. Dien avond zou „Faust" worden opge voerd. Ik vatte het besluit die voorstelling bij te wonen, want zulke reizende tooneelgezel- scbappen trokken mij altijd aan. „Elisabeth zal er wel medetevreden zijn." overlegde ik bij mijzelf, „zy is toch het liefst alleen." Ik vroeg den ouden man, of hij toegangs kaartjes verkocht. Neen," was het antwoord, maar toe vallig was de vrouw van den directeur aan wezig. Ik had maar alleen aan de deur te kloppen. Ik was namelyk het sombere gebouwtje binnengetreden en stond nu tegenover een deur, die waarschijnlijk toegang verleende naar het tooneel. Op mijn kloppen kreeg ik geen antwoord ik opende de deur en deed onwillekeu rig eenige schreden achterwaarts. Het was volkomen donker op het tooneel, maar tusschen de zijcoulissen drong het zonlicht heen. Daar stond de schoone vrouw, die ik den vorigen avond zoozeer bewon derd had. Haar slanke gestalte kwam schit terend uit tegen den donkeren achtergrond en de zwarte oogen blikten een jonkman, in de vlugge kleeding der Jena'er studenten, in het gelaat. Hy stond vóór haar, zoodat hy mij den rug toewende. De scherp be grensde zonnestraal lag tusschen beiden in als een vurig zwaard. Ongemerkt drukte ik de deur weer dicht en verliet het gebouw. Eerst toen ik my buiten in de friseche lucht bevond, heradem de ik. Al het bloed was my naar het hart gestroomd, als had ik daarbinnen een geest verschijning aanschouwd. Ik kon ternau wernood myn gevoel van afgrijzen bedwin gen. Maar zie daar sloeg een heer de zij laan in het kind, dat ik gisteren op de trap had zien zitten, voerde hy aan de hand. Het was sierlijk in het wit gekleed en de lange blonden krullen waren met blauwe lintjes omstrikt- Het was my te moede, alsof een ongeluk

Onze Eilanden | 1910 | | pagina 2