IJK. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ZUID-HOLLANDSCHE EN ZEEUWSGHE EILANDEN. ten ren, enz. )ER, EKBANK elsdijk •WW MLIN klaatsin de toonkarak- ,'isters zijn S HAM- 3volendoor oord 90. ken inlich- lirksland. IDSCH EDIET. Lkmaar. —13. .PEN: NKHUIZEN, ^sterstraat 6. mATENHAGE, Dienstraat 45. OTTERDAM, uvehaven 107. lioen Gulden i volgestort 0. P verleent Cre- deposito, belast n verkoop van uit beleeningen richt verder alle et Kassiersvak e 3°/o. tember 1909. f 4.579.829,78^2 - 1.580.789,44 - 209.759,92 itsche R ECHT. N. SICKENGA. IILIPSE. Sold onder eerste id tegen billijke eft 4 pCt Pand- 1000, van f 500, 50. i verstrekt door de >r itaris, MIDDELBARMS. ONZE EILANDEN voor de Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 21 Zaterdag 16 April 1910 17E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advertentiën van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Offieieele Mededeelingen. Plaatsen van namen op hekken. Het Bestuur van den Polder Dirksland vestigt de aandacht van belanghebbenden op artikel 18 van de onlaDgs opnieuw vast gesteld Keur van dien Polder, luidende als volgd „Ieder eigenaar is verplicht te zorgen, dat „ae dammen of bruggen zijner perceelen, „aan dijken of wegen liggende, van 1 Mei ,,tot 1 November, voorzien zy'n van bekwame „hekken en vleuken en dat de eerste letters „van zijn voornaam en naam met duidelijke „letters, niet kleiner dan 1 decimeter, in „zwarte of witte olieverf, op de dijk- of „wegzijde van het hek geplaatst zijn." Dirksland den 14 April 1910. Het Bestuur voornoemd, De Secretaris, De Voorzitter. J. ROOIJ. G. BOSSCHIETER. Buiteiilandscli Overzicht. In het Engelsche Lagerhuis gaan de debatten over de regeeringsresoluties om d6 macht van het Hoogerhuisin te perken nog steeds voort. De eerste resolutie is reeds aangenomen. De tweede, die men .thans behandeld, heeft ten doel te bepalen, dat elk wetsontwerp wet kan worden na derde lezing in het Hoogerhuis, mits er minstens twee jaar zijn verloopen Jtusschen eerste indiening en derde aanneming. Het Lager huis zal deze resolutie en ook de derde ongetwijfeld aannemen. Daarna pas zal de regeering met een nietig voorstel komen, waarin de inhoud der drie resoluties is samen gevat. Terwijl in het Hoogerhuis dit ontwerp in behandeling zal zijn, zal de regeering baai- middelenwet van het vorig jaar weer aan de orde stellen. Dan pas begint de eigenlijke strijd, want dan zal moeten blijken of de Ieren voldoende vertrouwen stellen in de beloften der regeering om de middelenwet er door te helpen. Een scherp conflict dat tusschen den leider der Ieren O'Brien en den Engelschen minister Lloyd George is uitgebroken, is teekenend voor den politie- ken toestand. Dit conflict vindt zijn oorzaak in de middelenwet. Deze middelenwet bevat, naar men weet, allerlei nieuwe radicale belastingen, welke den tarief hervormers een machtig wapen uit de hand zullen slaan: zij zullen het mogelijk maken ook zonder „bescherming" sociale wetgeving in te voeren en te bekos tigen en Engoland's weermacht op het hoog ste peil te houden. In deze middelenwet is o.a. het beginsel neergelegd, dat van onver diende inkomsten hooger belasting moet worden betaald dan van verdiendeverder wordt er nog een extra-belasting gelegd op inkomens boven de 60.000 gulden; in de derde plaats bevat zij nieuwe belastingen op de grondwaarde en verhoogde successie- F E V I L L E TON. Op wankelenden bodem. kilo. terdam. /allen, kale i. Attesten franco 1floor" haar- i. Telefoon 5756. laille Parijs 1907 oyna altijd zeker. Om Godswil, ElisabethHoe onrecht vaardig maakt je het verdrietriep ik ontzet puit. Neen, Anna, neen, niet onrechtvaardig. Het is helaas de waarheid I Maar waaruit besluit je dat. Zij aarzelde nog even, toen begon zij sta llend, met een stem, die heesch klonk van aandoening: De beide jongsten waren den vorigen dag gestorven, maar onze Johannes was nog gezond en wel. Ik had hem in den tuin gestuurd opdat hij zooveel mogelijk van de [vrue lucht zou genieten, om de besmetting- ptof in ons huis te ontkomen. Hij was een uruk, heel levendig ventje. Ik stond by hel [venster in de keuken en keek er naar, hoe JU tusschen de perken holdedit was den «nieren gewoonlijk verboden, maar dien ag dacht ik niet aan dat verbod. Ik had ie handen gevouwen en bad„Heere mijn a, laat my den eenige, laat hem mij!" _man zat in zyn studeerkamer je weet, aie °P den tuin uitziet. Hy had al eenigo rechten. Met deze korte opsomming wordt het verzet van al wat landheer en conser vatief is tegen deze middelenwet voldoende verklaard. Doch de regeering heeft, en zeker terecht, verklaard, dat de invoering van deze belastingen mede haar levenstaak moet zy'n naast bekorting der remmende kracht van het Hoogerhuis. Deze middelenwet hield echter ook in hoogere rechten van spiritualiën, de vergun ningsbelasting en nog enkele andere kleinere belastingen, waardoor ook Ierland, met zijn groote whiskey-productie, getroffen zou worden. Vandaar het verzet der Ieren tegen deze middelenwet. En nu heeft O'Brien dezer dagen open lijk beweerd, dat in zyn onderhandelingen met Lloyd George deze hem belooft heeft dat de middelenwet zóó zou gewijzigd worden, dat Ierland van de nieuwe belastingen niet had te lijden mits de Ieren verder hun stem gaven aan de wet in haar geheel. Een verklaring die echter onmiddellijk door den minister categorisch is tegengesproken, waarop weer handhaving van zyn verklaring door O'Brien is gevolgd met de aankondi ging, dat hy de regeering binnenkort in het Lagerhuis over deze zaak zou interpelleeren. Men moet nu afwachten, of inderdaad door den minister zoodanige belofte is afgelegd, die zeker dooi de Engelsche liberalen onvrien delijk zou worden opgenomen, daar van de zwaarte der nieuwe belastingen grooten- deels op Engeland en Ierland zou worden gelegd. Het incident vestigt weer dubbel de aandacht op de afhankelijkheid der regee ring van de Ieren. Deze van hun macht bewust, trachten zooveel mogelijk voordeel te slaan met hun machtspositie. Zy eischen voor alles zelfregeering voor Ierland en slechts dan zullen ze de liberale regeering steunen als zy waarlijk den strijd tegen het Hoogerhuis, de gehate tegenstander van de zelfregeering tot het uiterste doorzet. Voor de regeering schuilt daarin het groote gevaar, want tot een willooze speelbal der Ieren kan zij zich uit zelfrespekt niet maken, voor de Ieren zal het zeker ook zaak zijn den boog niet te strak te spannen, want viel de liberale regeering, dan zouden zij met een conservatieve verder af zijn van de verwezelijking van hun ideaal dan ooit. De regeering zal zich ook wel door deze overweging hebben laten leiden bij haar besliste verklaring dat ze de middelen wet van 1907 zal doorzetten. Van weers zijden zal wat moeten worden toegegeven, want de Ieren kunnen evenmin buiten de regeering als deze buiten hen. Voor de Ieren moge de middelenwet niet geheel aangenaam zijn, voor de regeering heeft Home Rule ook haar bedenkelijke zijde: het lot dat Gladstone's regeering trof, de splitsing in de liberale party, juist door haar Home Rule-politiek ligt nog versch in aller geheugen. Daarbij komt dat alle libe ralen, nu Ierland's economische toestand den laatsten tyd zooveel verbeterd is, hun sympathie voor een zelfstandig Ierland, dat waarschijnlijk toch een verzwakking van malen tegen de ruiten getikt, ik geloof, dat hij werktehy k o n werken, moest misschien toen riep hy door het raam Wees stil, Johannes; oogenblikkelyk, ver sta je „Ik weet niet, wat het anders zoo gehoor zame kind inviel was het een onbewust afscheid van zyn jong, liefelijk bestaan, of de koorts, die reeds in het kleine brein woedde maar eenige seconden stond hij stil, om dan op den schommel toe te stuiven, dien in beweging te brengen met zoo'u heftigheid, dat ik, uit angst, dat het dan weer hoog in de lucht vliegende, dan weer tegen den grond zwiepende plankje hem tegen het hoofd zou slaan, naar den tuin ijlde om hem tot rust te vermanen. Toen hy mij zag aankomen,schreeuwde hy „Hoezee, mama. nu vlieg ik naar den hemel, heel hoog, heel, héél hoogl" Johannes I riep ik spoedig uit, maar reeds stond Herman achter mij, greep eerst naar de touwen van den schommel en toen naar het kind Ik zie nog de groote blauwe oogen onder het pelsmutsje, die vol tranen stonden, en den angst in het kleine gezichtje. Herman I riep ik uit, „sla hem niet, sla hem vandaag niet!" Maar het was te laat! Het gestrafte kind de slagen waren niet eens sterk aangekomen lag plotseltng als bewuste- het „Empire" met zich zal brengen, aanmer kelijk hebben voelen verminderen. Terwijl zij tevens van meening zyn, dat een land hetwelk in plaats van in de verhouding 2 15, zooals by de acte van Unie in 1801 was vastgesteld, slechts 2 pCt. in 't geheel tot de algemeene rijkslasten bijdraagt, thans wel wat kl te veeleischend optreedt nu het een oogenblik de macht in handen meent te hebben. Aan den anderen kant zijn de Ieren van oordeel, dat zy wel degelijk het recht daar toe hebben, om los te raken van een rijk, welks bestuur hun land economisch bijna ten gronde üeeft gericht en in een eeuw tijds niet minder dan 4t/2 millioen van zijn zonen naar elders, om daar levensonderhoud te vinden, heeft gedreven. Of niettemin de coalitie van liberalen, radicalen en Ieren een wondelyke coali tie op zichzelf reeds trouwen, waar de Ieren over 't algemeen clericaal zijn te noemen, in hun landbouwpolitiek vrijwel op zuiver agrarisch standpunt staan en allerminst vryhandelaars zyngehandhaafd zal blijven en den arbeid verrichten, dien men van haar verwacht, zullen d6 eerstvolgende weken beslissen. Voor de Ieren is het te hopen om hun Home Rule. Voor de regeering en voor de democratie, omdat een falen een nederlaag der democratie tengevolge moet hebben, welke zy in jaren niet te boven zal komen, In Pruisen hebben laatstleden Zondag in drukwekkende kiesrechtbetoogingen van de democraten en sociaal democraten plaats gehad. Had by een vorige gelegenheid de Berlijnsche. politie president Von Jagow toestemming geweigerd en daardoor veel verbittering gekweekt, ditmaal was voor de openluchtmeetingen verlof verleend. De sociaaldemocratische leiders hadden zelf de zorg voor de orde op zich genomen. En 't moet gezegd, op onovertroffen wijze is de tucht onder de duizenden betoogers gehand haafd. Men schat, dat meer dan 150000 betoogers de meetingen bijwoonden. Indrukwekkend moet het oogenblik ge weest zyn, toen al die 150000 menschen de handen opstaken om uiting te geven aaD hun haat tegen het schandelijk conservatief- clericale blok, dat met de beul der roovende landjonkers het kiesrecht in Pruisen op zoo schunnige wijze heeft verknoeid. Het egoisme der Duitsche bouwonder nemers, wien het er om te doen is de vak organisaties, een geweldigen klap toe te brengen, schijnt onvermijdelijk te leiden tot de geweldige uitsluiting, waarover we de vorige maal reeds schreven. De regeering heeft getracht bemiddelend tusschen beide te komen doch de stijfkoppigheid der werk gevers heeft al hare pogingen verijdeld. Zelfs het instellen eener onpartijdige verzoe ningscommissie is door deze ondernemers geweigerd. Reeds hebben verschillende werk geversbonden bekend gemaakt, dat zij met 16 April de werklieden, die zich niet onder werpen zullen uitsluiten. Welke ontzettende loos in mijn armen. Ik knielde met hem neder in het vochtige gras, en eindelijk was hy in staat te fluisteren„Mama, ik heb zoo'n hoofdpijnDaarbij greep hy naar zijn keel en toen Elisabeth had de haDden voor het gezicht geslagen, terwijl zij my den rug toewendde „toen werd hy ziek i Wat zy nog verder wilde zeggen ging verloren in een kreet, zoo smartelijk en vol van wee, dat ik alles begreep en haar in myn armen nam en met haar, die als buiten zichzelf aan myn borst lag te snikken, mede weende. - Elisabeth, zeide ik eindelijk, „je weet dat wie zijn kind liefheeft, het tuchtigt. Hij had hem alleen wegens zyn kleine on deugendheid willen bestraffen, en - Dat heeft hij my ook gezegd," bracht zij met moeite uit, maar je weet niet, hoe het was. Die verandering op het lieve ge zichtje, die groote, angstig starende oogen Maar wat had hy dan gedaan, het kleine kereltje? Jij kunt het niet weten, Anna,jy kent ze niet, die blikken van kleine kinde ren, wanneer hun onrecht geschiedt, zoo vragend, zoo diep droevigHet laatste, wat hem op aarde geschiedde, was leed, omdat hy' gejuicht had en gelachenSinds dien tijd kan ik geen kind meer hooren weenen, ik ben als zinneloos als een kind geslagen wordt, en heftig heb ik Herman's hand economische gevolgen deze strijd voor Duitschland zal hebben, is bijna niet in cijfers uit te drukken. Vier honderdduizend arbeiders, met vrou wen en kinderen, d. w. z. meer dan een millioen, wellicht zelfs li/2 millioen men schen zullen er door getroffen worden. Stelt men het dagloon dezer 400,000 arbeiders zeker niet te hoog op 3 Mark per dag (1,80 gld). dan beteekent dit een loonverlies 1,200,000 Mark per dag. En al deze 400,000 arbeiders zullen, zoolang de strijd duurt, van hun „kapitaal" moeten geven, d. w. z. zij zullen hun spaarpenningen moeten opteren, of, wat zeker erger is en wel voor de meer derheid het geval zal zyn, op crediet moeten leven. Eerst na 14 dagen strijdt wordt de eerste ondersteuning uitgekeerd dus niet minder dan 16 millioen Mark zullen de ar beiders van hun „kapitaal" hebben in te teren of moeten borgen, vóór zij althans eenigszins een tegemoetkoming ontvangen. En dan nog is deze zeker niet zóó, dat zij en hun gezin er van kunnen leven. Doch daarbij blijft het niet. Bij de uitslui ting in het bouwbedrijf zullen natuurlijk geen huizen meer worden gebouwd. Dit beteekent, dat een bijna absoluut op houden van allen afzet voor die bedrijven welke materiaal voor dezen bouw leveren, voor het glas- en houtbedrijf, voor de fabri kanten van deuren en vensters, kortom voor elke industrie, die het hare tot den bouw van een huis bijdraagt. Daardoor zullen worden getroffen fabrikanten en arbeiders, alle handelaars, die voorraden bouwmate riaal hebben opgeslagen, en niet minder allen die in huizenbouw kapitaal hebben Aldus zullen niet alleen de 400.000 uit- geslotenen zelf door den lock-out getroffen worden, doch buiten hen nog hondeiddui- zenden anderen. „Een nationale ramp" noemt een Duitsch blad den thans naar het schijnt onvermijdelijk geworden strijd. En zeker terecht. „Deze ramp, die onmetelijk ongeluk voor talloozen beteekent", schrijft de Frankf. Ztg. „zal door de werkgevers over Duitschland gebracht worden, alleen om „baas in eigen huis" te blijven. De vraag is maar of het Duitsche volk het zich zal laten welgevallen, dat deze 22,000 werkgevers de baas in geheel Duitschland spelen en, alleen uit egoïsme, zulk een economische catastrofe over Duitschland brengen". De volgende schandalen bewijzen weer eens, hoe heerlijk het toegaat in het arme Rusland, onder de heerschappij der adellijks kliek en de ambtenarenbent. Evenals te Moskou worden thans te Petersburg naspo ringen gedaan in de leger- en marineadmi- Distraties. Men is op zoek naar de groote dieven die de nederlagen in den oorlog met Japan mede op hun kerfstok hebben. Kenschetsend is echter dat te Petersburg de grootste grijp vogels, die tijdens den oorlog 't ergste den Staat bestolen hebben, zich al in 't particu- weggestooten van het zielloos overschot. Ik weet, dat ik veranderd ben, maar men heeft mij zoo gemaakt Zoo snikte zij voort, als brak zich eerst heden de geheele waanzinnige smart baan. Er is een scheidsmuur opgetrokken tusschen my en hem, voor eeuwigriep zij uit. „God moge zich over my ontfermen maar zóó kan ik niet verder leven Ik kon geen troostwoord vindenzij ver wachtte het ook niet. Zij drukte my de hand en fluisterde zacht: „Nu is het genoeg!" Daarop verliet zy het vertrek. VI: By het middageten werd geen woord ge sproken. Na tafel irok Elisabeth zich in haar kamer terugde dominee ging naar de kerk en ik volgde hem met het gezangboek onder den arm. Een jonge hulpprediker sprak voor een klein gehoor van eenige kinderen en oude vrouwtjes. Alles, wat gezonde voeten had, was buiten in de bosschen, om Pink steren te vieren. Ik besloot in den omtrek wat te gaan wandelen. Er lag voor my altijd een zekere bekoring in, in en om die kleine oude stad jes op ontdekkingstochten uit te gaan. De straten lagen onder dé stralende Pinksterzon als uitgestorven. Ik ging ze langs, zonder na to denken waarheen. Hiei liere leven terugtrokken, en nu van hun roof een ongestoord weelderig bestaan voeren. Men ging te Petersburg nog cynischer te werk dan te Moskou. Veel geld werd door de intendanten „verdiend" met 't verzenden van totaal bedorven levensmiddelen naar de Russische troepen in Mantsjoerije. Voor een prikje kocht men ondeugdelijke voeding middelen op, die per schip naar Oost-Azie gingen. Aan dit „soldatenvoedsel" werden schatten binnengesleept. Men berekent dat den Staat 60 k 70 millioen werd ontstolen. Ook op andere wijzen wisten de intendanten millioenen in hun bodemlooze zakken te doen verdwijnen. In Warschau werkt senator Neidhardt aan 't nasnuffelen der knoeieryen600 huis zoekingen werden dezer dagen verricht. Ook in fabrieken, met leger-leveranties belast, werden de rekeningen nagezien en allerwege compromitieerende dokumenten in beslag genomen. In de kringen van intendanten en leveranciers heerscht groote opschudding. Van gerechtelijke vervolging der hoogge plaatste zwendelaars leest men echrer nog niets. Haaysche Brieven. LXXI. Sinds eenige jaren was het gewoonte, dat op Koninginnedag een wedstryd van versierde tramwagens werd uitgeschreven door de tramdirectie. Die wedstryd was steeds een groote attractie voor het publiek. Dagen en weken van te voren beijverden de trambeambten zich om uit te blinken met hun wagen. En in welk een wonderen werden die wagens niet omgezet 'k Herin ner me, hoe verleden jaar de Reuzenolifant aller aandacht trok, de Symbolische voor stelling van den Winter ieders bewondering wekte, de Dorpsherberg allerleukst was nagebootst. Voortaan zal op den jaardag van Hare Majesteit de tramversiering ach terwege blijven. De tramdirectie schrijft in haar juist verschenen verslag, dat de dienst niet toelaat deze tremreclame te maken. Was de Haagsche Maatschappij nu noodlij dend, dan kon men zich dien maatregel nog verklaren als middel tot bezuiniging. Doch het gaat de maatschappij naar den vleesche en wat zou het er nu voor haar op aankomeü, als ze eens gedurende de weken voor den Koninklijken jaardag een zeker aantal reserves aanstelde om de ver sierende ambtenaren te vervangen?Bezwaar hoeft dit niet op te leveren uit een finantieel oogpunt en gebrek aan geschikt personeel kan evenmin voorgewend worden, waar honderden steedssolliciteeren naar 'n baantje by de tram. In het verslag dat 'k hierboven noemde, worden de uitkomsten der exploi tatie over 1909 „schitterend" genoemd. Dat zijn ze ook. Over 1909 behaalde de Haagsche tram het zoete winstje van meer dan acht honderd duizend gulden. Een schittereud winstcijfer voorwaar, maar een „schitterend" en daar zaten een paar oudjes op een bank voor de huizen en vierden het feest op hun manier. Ik wandelde langs eenige breedere, mooier aangelegde stratenkeek met be langstelling naar sommige ouderwetsche gevels en stond daarop zeer verbaasd voor een stil, blijkbaar onbewoond vorstelijk slot, waarachter zich een groot park uitstrekte. Ik vroeg een knaap, die juist voorbijging, of het slotpark publieke wandelplaats was. Wel zeker, u moogt daar wandelen zooveel u wilt," luidde het op vriendelijken toon gegeven antwoord, waarop nog een beschrijving van den weg volgde. Zoo kwam ik dan eindelijk door eenige heel nauwe steegjes in een prachtige lindenlaan, waar, naar het my toescheen, de faeele Borndorf- sche jeugd aan 't ravotten was. In de na bijheid ontdekte ik de geopende poort van het vorstelijk park, waaraan op een houten bord de zeer verstandige verordening werd bekend gemaakt, dat kinderen en houden slechts onder begeleiding van volwassen personen werden toegelaten. Groote, goed onderhouden grasvelden breidden zich voor myn oogen uit en een kleine, snelvlietende vijver stroomde door het park. Dichte bloemperken met bloeiende struiken en boomen, in welker schaduw breede banken tot een zitje noodden, en boven alles wondervolle linden, die eeu prachtigen lommer aanboden, maakten dit

Onze Eilanden | 1910 | | pagina 1