SDIJK. ten r ZUID-HOLLANDSGHE EN ZEEUWSGEE EILANDEN. I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. loederen, enz. CLSDIJK. i Goedereede." •EKBANK Boekhandel, Ilplpql ll!llill!ll!ll!llill!l k kilo. ONZE EILANDEN voor de aratie zal van .pril de dienst boot „Onder- Rotterdam op vice versa, worden ge- DIRBCTIB. keesche delsdrukkerij lharnis kwerken tegen pryzen. jhtsche F. N. SICKENGA. 'HILIPSE. Geld onder eerste nd tegen billijk eeft 4 pCt Pand- 1000, van f 500, 50. [n verstrekt door de er otaris, MIDDELHARNIS. Middelhamis. sn groote partij rndere! Ier overslag. i gebied voor Jon- Meisjes. iderspelen, Portret- Zwartjesalbums en oorten en prijzen. r, Kasboeken, Mu Luxe post, alle ïeden voor de Am- teekenschool. Y er- Bordpapier. soorten Je-, Dag- Week .eerboeken. Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,5U Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 20 Zaterdag 9 April 1910 17E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelhamis. Prijs per advertentiën van 1—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Bnitenlamlsch Overzicht. President Roosevelt is na zijn aftreden als president een jachtreis gaan maken in Afrika, i Na daar eenige honderden dieren van diverse grootte gedood te hebben, is hij Europa in beroering komen brengen. Eerst heeft bij in Egypte zich de vijandschap van alle Egyptenaren, die naar zelfbestuur van hun land streven, op den hals gehaald door een lofrede te houden op het Engelsch be stuur. Vijandige betoogingen waren het ge volg van zijn optreden en de Engelsche autoriteiten zaten niet weinig verlegen met zijn toespraak. Nu weer staan de bladen vol over het conflict, dat tusschen den oud president en den Kaidinaal Merry Del Val als vertegenwoordiger van den paus is ont staan. De oudpresident had den Paus een bezoek willen brengen, doch de kardinaal stelde als voorwaarde, dat Roosevelt dan niet mocht gaan spreken in de Methodisti sche gemeente te Rome. Kort en bondig heeft deze daarop geweigerd op zulke voor waarden den Paus een bezoek te brengen. Waarin hij zeer zeker volkomen gelijk heeft. Het gevoel van eigenwaarde en zelfstandig heid, waarvan de president te Rome blijk geeft, strekt hem alleszins tot eer. De heele zaak schijnt een onhandigheid te zijn van den pauselijken secreteris. Terwijl de koning van Engeland en de keizer van Duitschland door den paus zonder eenige voorwaarden werden ontvangen, stelde hij Roosevelt, die hij mag dan al geen president meer zijn, zeker heel Amerika achter zich heeft, de voorwaarde, dat hij niet mocht gaan spreken in een Methodistengemeente, die de paus als zijn tegenstanders beschouwt. Niet alleen is het van Merry del Val onhandig geweest, dat bij door de bejegening van den president de Amerikaansche Katholieken voor het hoofd heeft gestooten, doch ook om de dubbeltjes had hij wel dubbel mogen be denken wat bij deed. Immers uit Europa vloeit de Pieterspenning elk jaar trager. In Amerika daarentegen zijn de bijdragen der katholieken nog steeds hetzelfde gebleven. Het is te vreezen, dat het gebeurde met Roosevelt, die de lieveling is der Ameri kaansche katholieken de geldzendingen naar Rome minder ruim zullen doen vloeien. Een telegram uit Washington meldt reeds dat de katholieken daar zeer ontstemd zijn door de bejegening van den oudpresident. De sympathie voor den oudpresident is in de Vereenigde Staten zoo mogelijk nog grooter geworden en zijn kansen om opnieuw president der Unie te worden, zijn zeker aanmerkelijk gestegen. Roosevelt zelf behandelt het voorval op sympathieke wijze. Aan het blad, waaraan hij voortaan zal medewerken, heeft hij een telegram gezonden, waarin hij het incident .teekent als zuiver „persoonlijk", waardoor de goede betrekkingen in de V. S. tusschen protestanten en katholieken, en tusschen de Amerikaansche regeering en het Vati- kaan niet verstoord mogen worden. FEUIZjIJETO IV. tentien en buitenlandsche rhooging van prijs. 5 van alle soorten BINDWERK, ht-, Fantasie- en enz. enz. p boeken worden Uitgeversprijzen Ld, ran der Schenk. Op wankelenden bodem. Het is hard, wat ons getroffen heeft," ging hij voort, „maar er dreigt ons iets dat veel harder is, wanneer Elisabeth's toe stand zoo blijft. Er moet iets gebeuren, dat haar uit dezen willoozen toestand geheel wakker schudt. De dokter zeide mij, dat het de hoogste tijd is. Zij bedrijft allerlei dwaas heden. Weliswaar vervult zij haar plichten als huisvrouw zoo stil en voorbeeldig als altijd, maar zij spreekt geen woord meer over haar verloren lievelingen, zij vermijdt iedere gemeenschappelijke herinnering met my en onderhoudt niettemin een kinder achtige wijze van aandenken. Nu, ik weet het zeker, zit zij tusschen al die voorwerpen, die den kinderen hebben toebehoord, en dit prikkelt haar smart zooveel te meer. Het wJ1 °P een zware zonde betrapt, Dneer ZÜ zich onbewust laat medeslee- ieven zyn rechteD te doen her- ovSaaiJang8' ^oorbeeld, heb ik haar een h»?™U.me8 saan naar ae kerk> waar Barh iw»t™ r®an'8top het schoone fraaie Bach-instrument een concert gat. ZQ houdt En op een verklaring van de Methodisten kerk te Rome, waarin het voorval tot een anti-clericalen aanval werd verwerkt, heeft hij geantwoord met een terechtwijzing aan het adres dier kerk, waarin hij alle mani festaties, die leidden tot opwekking der godsdiensthartstochten,scherp veroordeelde. De Zuid Amerikaansche republiekjes Peru en Ecuador staan gereed elkaar in de haren te vliegen. De grensgeschillen hebben tot gewelddadigheden geleid en zoo schijnt een oorlogje onvermijdelijk, tenzij, de Vereenigde Staten er belang bi) hebben, dat het vrede blijft. De strijdmacht van Peru is onder de wapenen, zoowel het leger als de vloot. In 't grensgebied staan de troepen gereed om op te rukken. In vredestijd beschikt Peru over een legertje van 4000 man. Aan marine bezit Peru 4 kruisers van 1700 tot 3300 ton en wat kleine schepen. Ecuador heeft een „leger" van 4500 man, maai daarvan zijn niet minder dan 2367 officieren o. a. 12 generaals, 63 kolonels, 350 luitenant-kolonels enz. De vloot bestaat uit 1 kruiser en een paar transportschepen. Maar men behoeft nog niet bevreesd te zijn, dat deze geweldige machten in botsing zul len komen. Officieel wordt gemeld, dat beide staatjes hun geschil aan het oordeel van de regeering te Washington onderwierpen. In Engeland begint het in het Lagerhuis meenens te worden met den strijd tegen de ongehoorde voorrechten van de Lords in het Hoogerhuis. De meerderheid van 106 stemmen die het Engelsche kabinet haalde om de veto- besluiten af te handelen, brengt plots de kwestie van nieuwe ver- k i e z i n gen op den achtergrond. Waarvoor nu nog weer een beroep op de kiezers, als de huidige regeering vast in den zadel blykt te zitten, al is zij dan ook genoopt tot concessies aan de Ieren op 't stuk van de belasting in Ierland. Toen het al dagen geleden vaststond dat de Ieren met Asquith zouden meegaan, betoogden liberale bladen, o. a. de „Daily News", dat er nu geen nieuwe verkiezingen meer noodig waren. Ook aan den conservatieven kant is men minder happig op een hernieuwde kiescam- pange, die veel geld kost en hoogstwaar schijnlijk de partijen-verhouding zal laten zooals zy op dit oogenblik is. Het is eigenaardig dat ook de Ieren, die nu 't gewicht in de parlementaire schaal leggen, niet volkomen vrij zijn in hun ei- schen. Zy dienen rekening te houden met de arbeidersparty, die zich verklaard heeft voor de radicale begrooting van Lloyd George. De Ieren zullen later de stemmen der arbei ders niet kunnen missen voor hun Home Rule-ontwerp, en hebben goed ingezien dat zy de lyn niet te strak konden aanhalen. Er wordt nu spoed achter die veto-kwestie gezet. Gister heeft Asquith het zg. guillotine-besluit veel van muziek ik zag het haar aan hoe zy haar leed vergat onder deze klanken. Iets van de zachte teedere uitdrukking, die haar zoo goed staat, verscheen weer op haar gezicht, en toen Ik had slechts eenmaal den blik vluchtig naar haar toegewend, toen ik midden in de prachtigste passage de deur onzer bank hoorde dichtvallen zij was verdwenen. Ik spoedde haar na en vond haar in onze kamer, het gezicht verborgen in een buisje van onze jongste, bevend van het hoofd tot de voeten en zich onder het storten van tranen beschuldigend van harte loosheid, dat zy hem ook zelfs één oogen blik kon vergeten. Maar, vroeg ik in hooge mate ontroerd, waar is Elisabeth's berusting in den wil van God gebleven? Een poosje bleef hy zwijgen. Eindelijk vroeg hy Wie heeft niet eenmaal getwijfeld aan een goeden barmhartigen God Hoe velen zyn inderdaad in staat om in het aangezicht van zulke beproevingen te spre ken Uw wil geschiedde, Heer, ik mor niet I Het is zoo echt menschelyk, dat zy vraagt: „Waarom geeft Gjj, Heer, om weder te ne men Hebt gij niet ongeveer hetzelfde gevraagd, toen gij aan de lijkbaar stondt van uw echtgenoot, die u werd ontrukt in de volle kracht zijns levens Jabekende ik oprecht. Ik heb haar er nog op gewezen, hoe ingediend, waarbij de beraadslaging over het veto tot 5 dagen wordt beperkt. De veto wet zal, zoo verklaarde Asquith, niet alle fasen doorloopen. Ook voor de be raadslaging over de oude begrooting, die opnieuw ingediend wordt, zal niet meer dan één week worden gegeven. Vóór ,t einde dezer maand kan 't Lagerhuis dan nog zyn drie-weken-vacantie nemen, zooals de eerste minister bij de opening van het Lagerhuis beloofd had. Maar dan moet alles van een leien dakje gaan ten gunste van de regeering 1 In Duitschland dreigt een groote uitslui ting in de bouwbedrijven. In 1904 werd na langen stryd een overeenkomst tusschen de Duitsche bouwondernemers en hun arbeiders voor den tyd van drie jaar gesloten. Deze termijn is thans verstreken, zonder dat het contract is vernieuwd. De werkgevers wen- schen een ander contract, waarin verschil lende bepalingen veranderd zouden zijn. Zy melden in een vergadering, den 21 sten Maart te Dresden gehouden, een nieuw sche ma op. Daarin werd door de werkgevers verlangd, dat de contracten zouden worden afgesloten door de centrale besturen der organisaties, terwijl volgens de arbeiders de plaatselijke onganisatie's dit hebben te doen. Bovendien wilden de bouwondernemers af schaffing van de bepaling der minimumloo- nen en daarvoor in de plaats een regeling betreffende gemiddeld loonschalen. Dit sche ma werd aan de werklieden onganisatie's gezonden. Die voor 8 April antwoord moes ten zenden. Dit machtmisbruik van de zijde der werkgevers werd voor de arbeiders, die zich maar niet zoo aan handen en voeten gebonden wenschten over te leveren, beant woord met een weigering. In een gisteren te Berlijn gehouden ge meenschappelyke bijeenkomst van de metse laars en by het bouwbedrijf betrokken losse werklieden is metalgemeenestemmen besloten tot verwerping van het voorstel der werkgevers en den stryd aan te bidden. En eveneens met algemeene stemmen heb ben zich de timmerlieden en de Christelijke bouwarbeiders van geheel Duitschland by deze beslissing aangesloten. Een uitsluiting schijnt thans onvermijde lijk, want de Bond van werkgevers heeft besloten, dat wie niet voor 14 April met het schema accoord gaat, ontslagen zal worden. De uitbarsting van den stryd zou een economische ramp voor [Duitschland betee kenen. Niet minder dan 400000 arbeiders in de bouwbedrijven zouden er door worden getroffen en veilig kan men het aantal, dat in aanverwante bedrijven tot werkloosheid zou worden gedoemd, op nogmaals 100000 stellen. Juist nu een opleving in het bouw vak is gebleken, zouden de gevolgen van deze uitsluiting ontzettende schade beteeke- nen voor heel Duitschland. Hetistehopen, dat die overweging den werkgeversbond alsnog zal terughouden van zyn onzalig voornemen. gelukkig zy zich kan prijzen boven velen. Zy heeft broers en zusters, die haar lief hebbeneen hunner, denjongsten broeder, wil ik tegen den zomer hier in huis nemen, dan kan hij hier op het gymnasium komen. Zij heeft veel vrienden in de stad, die zy door haar lieftallig, goedig karakter voor zich heeft gewonnenwy stelden in die smartelijke dagen die vriendschap op zeer hoogen prijs. En dan heeft zy toch ook mijvoegde zij er op zachten toon by. Het klonk roerend bescheiden, wat hy het laatst bad gezegd. Plotseling zweeg hij. Juist zweefde een donkere gestalte binnen. Zy had een merk waardig lichten gang, men hoorde ternau wernood een kiezelsteentje onder haar voe ten knarsen. Je kamer is gereed, Anna," zeide zy tot my. Dank je wel, Liesje Maar ik moet noodzakelijk nog even naar het hotel, om mijn bagage te halen. Zou je niet met my willen meegaan het liefst zou 't my zyn, als ook je man meeging. Ik verzoek je mij te verontschuldigen, maar Herman nietwaar, jij Hy was bereid en weldra liepen wy naast elkaar op de stille straat. De avond was zoo recht feestelijkde geur van frisch meigroen drong tot ons door, een wonder- schoone maneschijn lag als zilverglans over Vermeldden wy in ons vorig overzicht, dat de aanstaande verkiezingsstrijd in Bel- gie zal staan in het teeken van fel anti- clericalisme, ook in Spanje is de tegenstand tegen de clericale overmacht en tegen het misbruik van deze overmacht gemaakt, ge groeid. De clerus heeft tot nu in geen land zoo oppermachtig geregeerd als in Spanje. Met welk resultaat hebben wy eenigen tyd ge leden uiteengezetmeer dan 70 procent der bevolking is analfabeet, kan lezen noch schrijven. Om van den economischen en socialen achterstand nog niet te spreken. Thans schijnt echter, wanneer niet alle tee kenen bedriegen, ook voor Spanje, het einde van de clericale heerschappij althans in haar scherpsten vorm nabij. De jongste regeeringsverklaring, door Canalejas afge legd, geeft hier reden tot goede verwachting. „Men moet eindelijk aldus de minister president in Spanje volkomen gewetens vrijheid invoeren. Men moet Spanje van het clericalisme bevrijden, opdat het Spaansche volk een Europeesch leven kan beginnen. Wij zullen methet Vatikaan onderhandelen om het eigendom der kerk op een redelijker basis te stellen en ook om de congregaties aan de wetten onderworpen te maken. Er zullen geen uitzonderingswetten, geen be gunstiging, geen vervolging, maar gelijkheid voor allen zyn. Het ware echter belachelijk de monniken in naam der vrijheid uit het land te verdrijven. Myn programma vraagt wederkeerige achting, erkenning en ver draagzaamheid. Ik wensch vrede en een dracht." Men ziet hieruit, dat het den nieuwen minister-president ernst is met zijn wil om de oppermacht van den clerus te breken doch ook, dat hij niet van plan is onder den schyn van stryd tegen het clericalisme, ook strijd tegen den godsdienst te voeren. Alleen aan het misbruik dat de geestelijkheid van baar geestelijke zoowel als wereldlijke macht maakt, wil hy een eind maken. Een onderscheid dat wel even naar voren mag gebracht worden, omdat het van kerkeiyke zyde vaak zóó wordt voorgesteld, alsof stryd tegen clericalisme en tegen godsdienst één en hetzelfde waren. Hoe brutaal dit clericalisme in het onge lukkige Spanje durft optreden, blijkt het program, dat een fanatieke katboliekenver- eeniging, de Union de los Catolicos dezer Daarin schrijven deze clericalen openlijk de volgende, ongelooflijke eischen „De godsdienstige verdraagzaamheid moet streng beperkt blijven binnen de grenzen van de grondwetelke openbare godsdienst oefening van niet-katholieken moet dus beslist verhinderd blijven, en aangezien het onder wijs tot de godsdienstoefeningen behoort, moet elke niet katholieke school vtrboden worden. Het onderwijs aan de Hoogescholen, gymnasia, seminaria en aan alle openbare zoowel als particuliere volksscholen moet zich streng naar de leer der katholieke kerk richten het stadje en de bergen erom heen. zacht klaterde de fontein en ergens werd op de harmonika gespeeld, waarbij een wellui dende meisjesstem een Thüringsch volks liedje ZODg. V. Onder den lindeboom van mijn hotel waren alle banken bezet en de deksels der bierpotten klapperden open en dicht. Een heel gezelschap studenten uit Jena, wier bonte petten schitterden in het licht der lantaarns, zongen daar hun liederen het was een uitgelaten gezelschap. Ik bemerkte ook twee dames onder hen, en ik herinner my nog levendig, hoe ik naar de eene nogmaals het hoofd omwendde. Het was een slanke, jonge vrouw, wie een kroon van matblond haar het hoofd dekte, zy stond met neergeslagen armen tegen den boom geleund en alles lachte aan haar, de roode lippen en de groote, donkere oogen. De flinke student, die voor haar stond, scheen haar juist iets aangenaams gezegd te hebben, terwijl hy haar een dronk wijdde. Ik was blijven staan. Menschelijke schoonheid, zoo'n werkelijk verrassende schoonheid, had altijd mijn bewondering opgewekt. Zonder twijfel had zy myn be wondering opgemerkt, want haar groote, zwart6 oogen vlamden eensklaps dreigend De geestelijkheid aldus eischte verder de „Union de los Catolicos", woef vrijge steld zijn van belasting en dienstplicht. Een geestelijke zal, wanneer hy dit niet wil, niet als getuige voor den rechter behoeven op te treden; mocht een geestelijke zelf ver oordeeld worden, dan zal dit vonnis alléén na goedkeuring door den bisschop voltrokken kannen worden. Voorts moet elke niet-katho- lieke vereeniging, met name elke vereeniging, die niet op den grondslag der „Christelijke moraal" staat, onderdrukt worden waar voor de beslissing moet liggen bij de ker kelijke autoriteit. De bisschoppen moeten het recht hebben een executeur-testamen tair te dwingen, zonder ingrijpende burger lijke autoriteit, een aan de kerk vermaakt legaat uit te betalen. Ten slotte moet het allen jongelieden van beiderlei geslacht, van de puberteitsjaren af, vrij staan zich te be geven in elk door de kerk erkend klooster." Dat is nog maar een kleine bloemlezing uit het program dezer brave menschen. Men behoeft niet te vragen hoe het met de ge wetensvrijheid in het arme Spanje is ge steld I Haaysche Brieven. LXX. Verleden jaar hebben ze hier in den Haag een verschrikkelijke drukte gemaakt over twee van onzen Raad, de heeren Janse en Liefland. Ik heb indertijd uitvoerig over die twee knappe menschen geschreven en ze naar myn zwakke krachten het toelieten de hand boven het hoofd gehouden. De lezer herinnert zich misschien nog wel, dat die twee meneeren, die leden van den Raad waren, heel mooie zaakjes gedaan hebben met de wereldbefaamde bouwmaatschap pijen Zandoord en Wijk VII. Meneer Janse heeft door een heel civiele manier van zaken doen daarbij aardig wat lapjes van duizend gulden verdiend en hy heeft zelfs op een zegeltje dankbaar erkend, dat ie solide be handeld is geworden. Meneer Van Liefland heeft op een handige manier ook zoo'n stuk of wat bankjes van 1000 als architectenloon gezakt. Hebben ze me daarover 'n boom opgezetMotie's van kiesvereenigingen, protestvergaderingen, nijdige stukken in de kranten, enkel en alleenig omdat de raads leden Janse en van Liefland in de bouw maatschappijen zaten, die de gemeente zoo veel mooie koopjes hebben geleverd. Meneer Janse is er zelf om „gezondheids redenen" voor uit den Raad gegaan. Geluk kig is zjjn beurs gezond gebleven en kan hij rustig op 'n mooi villaatje uitrusten van alle vermoeienissen om de duiten aan de bouwmaatschappijen en derzelver transac ties met de gemeente te verdienen. Meneer Van Liefland is wijzer geweest. Die is stil letjes in den Raad gebleven al zeiden ze dan ook, dat ie een olifantshuid heeft en dat ie niet wist, wat fatsoen was. Bar hé. Ik zeg maar, die meneer van Liefland moet een ontzettend pientere kerel wezen, want in naar my op en een verachtelijke trek plooide haar mond. Toen nam zy een glas van de tafel en dronk het langzaam uit, terwyl zy haar blik weder op de studenten richtte. Dezen hieven een nieuw lied aan, terwyl ik, met moeite my afwende van dien boeien de aanblik, het huis binnentrad. De pre dikant was reeds de geheel ledige gelag kamer binnengegaan, waar hy, naar hij my gezegd had, op my wachten wilde. Ik voegde my by hem en beloofde hem, zoo spoedig mogelijk terug te komen. Daarop pakte ik boven in allerijl mijn ba gage, die ik nog niet uit de koffers geno men had. om die met behulp van het ka mermeisje bijeen te ruimen. Zeg eens," zoo begon ik het meisje uit te hooren, „woont die mooie, blonde vrouw hier in huis? u weet wel, die daar be neden by de studenten staat. Zeker een van de tooneelspeelsters. Hm Die I zeide 't meisje verachtelijk. „Ik begrijp niet, dat mynheer die lui in huis houdt. Haar man is nog al fatsoenlijk, maar zy Zy denkt, omdat zij de vrouw van den directeur is, dat zij over iedereen kan kommandeeren, en bovendien kan zij zich ook niet met haar man verdragenzy leven met elkaar als kat en hond. U moogt wel blij zijn, mevrouw, dat u hier het huis uitkomt, want juist boven uw hoofd liggen

Onze Eilanden | 1910 | | pagina 1