NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. .s. Huwelijk NOORDHOLLANDSCH LAHDBOÜWGREDIET. LIJK. SOLINGER an Magazijn AAT 341, o«r de Vlasmarkt, ROTTERDAM ermessen vanaf f 0,75 lol f 12- ALTER WITTE, HYPOTHEEKBANK d Onroerende Goederen, enz. Dordrechtsche 611 HOOFDKANTOOR ALKMAAR. KapitaalTwee Millioen Gulden J. VAN DER KOOGH heer, P. G. oud 38 j.; eigen in de gelegenheid om met omen, wenseht langs dezen nge dochter 30 jaar, P. G. met het doel, later een Vereischten zijn een zacht k aard en goede referentiën, ve naaste bloedverwanten) e annonieme brieven komen rerzekerd. nden zullen worden) onder irant. 3 3 voor de No. 19 Zaterdag 2 April 1910 17E Jaargang Oflicieele Mededeelingen. Buitenlandsch Overzicht. Op wankelenden bodem. 'V het beste alle staalwaren in het ssen, Lepels en Vorken, Voorsnijmessen en Fruitmessen, Vleeschhakmachientjes Allerlei soorten scharen. n de rijkste keuze, welke U kunt verlangen r8te soorten, alles van prima kwaliteit on en (e TE DORDRECHT. Directeuren I Mr- F' N- SICKENGA. Directeurenj H philipSE. De Bank leent Geld onder eerste Hypothecair verband tegen billijke voorwaarden en geeft 4 pCt Pand brieven uit van f 1000, van f 500, van f 100 en van f 50. Inlichtingen worden verstrekt door de Bank en door den heer P. A. VA* BÜDREN, lotaris, MIDDELHARS1S. VOORDAM C 12IS. AGENTSCHAPPEN: HOORN, Kaasmarkt 16. LEIDEN, Kort Rapenburg hoek Breestraat. DELFT, Koornmarkt 99. ENKHUIZEN, Westerstraat 6. 's-GRAYENHAGE, Molenstraat 45. ROTTERDAM, Leuvehaven 107. waarvan geplaatst en volgestort f 1.500.000. De VENNOOTSCHAP verleent Cre- dieten, neemt gelden in deposito, belast j zich met den aan- en verkoop van effecten en coupons, sluit beleeningen Jen prolongation en verricht verder alle werkzaamheden tot het Kassiersvak I behoorende. Deposito rente 3#/o. I STAAT op 30 September 1909. >Loopende Credieten f 4.579.829,781/, Deposito's- 1.580.789,44 Reserve- 209.759,92 Jhr. Mr. P. v. FOREEST, J. F. MOENS, Vice-President Commissaris. Directeur. Correspondent voor Middelharnis en Omstreken: TË IUDDKLHJIRNI8. fliHijiipiffiifffpipipqiiOTipiii MMELSDIJK. ONZE EILANDEN ZDID-HOLLANDSGHE EN ZEEDWSGHE EILANDEN. Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Adverténtiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adverténtiën van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. BEKENDMAKING. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der Gemeente MID DELHARNIS brengen ter openbare kennis, dat op 30 Maart 1910 bij hen is ingekomen een verzoekschrift aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland van J. Hanson, van beroep logementhouder, wonende te Middelharnis, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop alleen aan logeergasten in de achter localiteit van het perceel Westdijk te Middelharnis, Wijk B no. 245. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemees ter en Wethouders inbrengen. Middelharnis, den 30 Maart 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MIJS. BEKENDMAKING. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der Gemeente MID DELHARNIS brengen ter openbare kennis, dat op 30 Maart 1910 bij hen is ingekomen een verzoekschrift aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland van K. J. Meijer, van beroep hotelhouder, wonende te Middel harnis, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van ver koop alleen aan logeergasten in de oostelijke locali teit van zijn perceel aan het Stoombootsplein alhier, plaatselijk gemerkt C no. 28. Binnen twee weken na de dagteekening dezer be kendmaking kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemees ter en Wethouders inbrengen. Middelharnis, den 30 Maart 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MIJS. WAARSCHUWING tegen het lokken van Nederlandsche Werklieden naar DUITSCHLANO. De BURGEMEESTER der Gemeente MIDDEL HARNIS waarschuwt tegen de berichten in de Nieuwsbladen of daartoe uitgezonden agenten, die soms met verstrekking van reisgeld voor de heen reis, ten behoeve van industrieele ondernemingen, Nederlandsche werklieden naar Duitschland lokken. Bij hunne aankomst te dier plaatse toch is her haaldelijk gebleken, dat zij daar niet gebruikt kun nen worden. Het is daarom geraden, dat die werklieden, al vorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten af te gaan, of zelf öf door tusschenkomst van den Burgemeester hunner woonplaats, zich tot den Nederlandschen Consul in de streek, waar die ondernemingen zich bevinden, om inlichtingen wen den, omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woningen aldaar. Wie dit nalaat, stelt zich bloot aan groote teleur stelling en schade. Middelharnis, den lsten April 1910. De Burgemeester voornoemd, ULBO J. MIJS. In ons vorig nummer vermeldden wy, hoe een groot aantal geleerden en staats lieden van grooten naam, Franschen, Duit- schers, Engelschen, Nederlanders een protest feuilleton. Het lieve gezichtje, door de verpleegsters muts omlyst, zag er zoo engelachtig tevre den uit, dat ik my bijna schaamde over het uitbundige van mijn aardsch geluk. Nu, myn lief oud vriendinnetje? vroeg ik haar, toen zy mij omhelsde en feliciteerde, „ben je nu gelukkig en tevreden met je lot? - Dat behoef je niet te vragen, Annetje lien was haar antwoord. „Ik ben heel, héél gelukkig, en ik wensch jou eveneens al het geluk, dat de Lieve God kan geven." Dat waren voor langen tijd de laatste woorden, die ik uit haar mond vernam. Haar kalm gezichtje knikte my nog eenmaal zacht en vriendelijk toe uit den zwerm gasten, toen ik des avonds aan de zyde van myn echtgenoot onder muziek, gejuich en fak kelglans het ouderiyk huis verliet om in het slot Rucknitz als gebiedster op te treden. HL Toen ik twee jaar later als diepbedroefde weduwe alleen zat in het groote, oude slot, hebben gepubliceerd tegen de schandelijke wyzen, waarop de adellijke bent, die aan 't Russische hof de lakens uitdeelt, de rechten knot van het ongelukkige Finland. Het doel der reactionaire kliek is Finland als een Russische provincie by het Czarenryk in te lijven. De geleerden, die het protest in het licht zonden, hebben het antwoord er op reeds van de regeering van „vadertje" Czaar ontvangen. De regeering heeft namelijk een voorstel ingediend, waarbij alle gewichtige aangelegenheden van Finland niet meer zul len worden behandeld door den Finschen Landdag, doch door de Doema en den Rus- sischen Rijksraad. Letterlijk alles wat Finland raakt b. v. het post- en telefoonwezen, de spoorwegen, de tolrechten enz. worden aan het beheer van den Landdag onttrokken. Als vergoeding voor het volkomen verlies der onafhanke lijkheid krijgt de bevolking het recht één lid in de Doema te kiezen en vjjf leden van den Rijksraad. Al die vertegenwoordigers moeten het pussisch kennen en daar er geen enkele Fin is, die het Russisch vol komen machtig is, beteekent dus zelfs die zoo onbeduidende tegemoetkoming niets. Zonder vorm van proces verkracht de hof kliek de rechten van het oude groothertog dom. Toen Alexander I in 1809 den Fin schen Landdag opende, gaf hij het land een eigen grondwet en verklaarde uitdrukkelijk dat het onder zijn eigen wetten stond en vrij was in zijn binnenlandsch bestuur. Nog in 1906 verklaarde de Czaar uitdrukkelijk Finland als een van Rusland onfhankelyk groothertogdom, zooals alle Russische Czaars steeds hebben gedaan. Thans acht de reactionaire troep, die het arme Rus land reeds zooveel jaren ongelukkig maakt, zich sterk genoeg om het kleine volk van zyn vrijheid te berooven. L' histoire se répète. De geschiedenis herhaald zich. Europa zal zich om het ongelukkige Finland niet warm maken. Het zal den Russischen beer zijn gang laten gaan zooals het Engeland de Boeren republieken liet vernietigen en zooals het de christenmoorden in Armenië ongestoord liet plegen. Er zullen protesten genoeg opgaan, doch de officieele regeeringen zullen zwijgen. Ze hebben immers veel mefer aan de vriend schap van het groote machtige Rusland dan aan de dankbaarheid van het kleine Fin- sche volk. Rusland plaatst grooteleeningen, Rusland heeft-rijke mijnen en kan groote werken doen uitvoeren door het buitenland. Dat is immers veel meer waard voor de groote Mogols van Europa dan de onafhan kelijkheid van Finland. Het is wei diep treurig dat in onze 20ste eeuw het onrecht even ongestoord gepleegd wordt als in de ruwe tijden der middeleeuwen. In Mei a.s. zullen in België de algemeene verkiezingen gehouden worden, die zullen uitmaken of het clericale bewind, dat nu al 25 jaar in België heerscht zal eindigen om plaats te maken voor het vrijzinnig kabinet. In de achtereenvolgende verkiezingen der kwam onder de vele brieven dergenen, die my wilden troosten en er toch niet toe in staat waren, ook een van Elisabeth. Deze was de eenige van allen, die tranen by mij te voorschijn brachten; totnogtoe was het mij onmogelijk geweest te weenen. Zy schreef, dat zy temeer het onherstelbaar verlies, dat my getroffen had, vermocht te beseffen, daar zij nu ook met geheel haar hart een man liefhad, dien zy eens haar echtgenoot hoopte te noemen. „Mijn liefde tot hem brengt my nader tot jou als ooit te voren," schreef zy mij onder meer. „Kon ik jou toch maar den troost brengen, dien zyn woord in staat is te ver schaffen Zoodra wy ons eenvoudig huis je hy is hulpprediker hebben ingericht, moet je tot ons komen. Beloof het mij, Anna." Maar er zouden jaren verloopen, eer ik dien wensch kon vervullen. Om mijn ver driet te overwinnen, reisde ik de wereld rond, waarbij ik waarschijnlijk den grond legde voor het nomadenleven, dat ik tot- nutoe met voorliefde leid, want rust heb ik eigenlijk niet meer gevonden sinds den dood van mijn geUefden man. In den zomer zwaaide ik den scepter over Rücknits, dat mij by testementaire beschik king ten deel was gevallen, maarden win ter bracht ik met myn juffrouw van gezel schap dan weer door te Florence, dan weer laatste jaren is de clericale meerderheid teruggebracht tot acht en het is dus begrij pelijk, dat de verwachtingen van liberalen en socialisten, die by de stembus samen werken hooggespannen zyn. De kans op de overwinning is voor hen zeker zeer groot. De strijd zal staan in het teeken van het anticlericalisme en zeker feller gestreden worden onder in die leuze dan wij het in ons land hebben aanschouwd. Dat kan kwalijk anders. Zou het Bien Public (een Kath. blad), zoo vraagt de gematigd liberale courant, de Inde- pendance Beige aan het Roomsche orgaan, inderdaad gelooven, dat wij 25 jaar lang van de stelselmatige verclericaliseering van ons land getuige zouden zijn geweest, van de vernietiging van het openbare ten bate van het clericale onderwijs. Var den openlijken steun gegeven tot, ontwikkeling der religieuze congregaties, dat wij 25 jaar lang getuige waren geweest van een politiek, die de groote belangen van het land opofferde aan de clericale be langen, die de verdediging van ons land aan het toeval overliet, die onzen financi- eelen voorspoed in gevaar heeft gebracht, die onophoudelijk alle edele dryfveeren heeft geremd en dat wy toch tot den stembusstrijd zouden opgaan met de bedoe ling het clericalisme zacht te behandelen, het clericalisme, dat ons zooveel kwaad heeft gedaan en waarvan de zware druk de natie langzamerhand heeft verstikt?" Laat de Bien Public zich geen illusies maken, vervolgt het liberale blad de liberale party heeft slechts één vijand en dat is het clericalisme. De clericale party is de eenige, waarmede zij nooit of te nimmer een compromis zal kunnen sluiten. De dag waarop zy baar anti-clericalisme zou ver loochenen, zou zy haar reden van bestaan hebben verloren. „En daarom trekken wy tot den strijd thans op onder de leus der Geuzen: „h bas la culotte!" Eerst de cleri cale regeering omverwerpen en dan zul len wij anti-clericalen wel onder elkaar weten wat ons te doen staat 1" De clericalen oogstten, wat zy hebben gezaaid. Hun 25 jarige heerschappij hebben zy misbruikt om het openbaar onderwijs te gronde te richten en het clericale onderwijs te bevorderen. Men denke maar als een staaltje van hun verregaande partijgezucht, hoe ze nog verleden week aan de kloosters via de sectescholen een millioen toestopten uit de schatkist en een subsidie voor am bachtsonderwijs weigerdenEen anderen flater, dien het clericale bewind den felleD tegenstand van alle liberalen heeft bezorgd betreft de tariefkwestie met Frankrijk. Dat land heeft een nieuw tarief gemaakt, waar door de Belgische importeurs 3 millioen meer zullen moeten opbrengen. Wat heeft nu minister Liebaert gedaan Hy heeft nog vóór het Fransche tarief- ontwerp definitief zyn beslag kreeg in aller- haast een represaile-ontwerp opgesteld, waarbij speciaal voor goederen uit Frankrijk in België de invoerrechten op geweldige te Rome, of te Londen en te Parijs; ja zelfs Petersburg was evenmin veilig voor my als Konstantiuopel en Athene. Niettemin bleef ik voortdurend op de hoogte, hoe het met Elisabeth ging. Ik wist, dat haar man in middels tot predikant was benoemd, dat zy in de oude, eerbiedwaardige pastorie van Bronsdorf haar intrek had genomen onder het gelui der kerkklokken en over met bloemen bestrooide wegen, en dat in de rui me, aartsvaderlijke vertrekken achtereen volgens drie jongens hun opwachting had den gemaakt, die het grootste geluk van mijn klein Liesje uitmaakten. Toen ik dan eens, zoo tegen Pinksteren, le Rücknitz terug was beland, ik geloof van de Italiaansche meren, en myn koffers nog niet waren uitgepakt, werd mij door het kamermeisje, juist op het oogenblik, toen ik by den opzichter had geïnformeerd naar de vooruitzichten van den oogst, een brief overhandigd, die reeds dien morgen was bezorgd. „Geachte mevrouw," begon de brief, die met een krachtige mannenhand was ge schreven. „Daar myn arme Elisabeth nog altijd niet in staat is te schrijven, draagt zy my op, in de veronderstelling dat u weer thuis zyt teruggekeerd, u mede te deelen, dat my in den tyd van 15 tot 25 December onze lievelingen aan de diphtheritis hebben verloren. Gods hand rust zwaar op ons. Hy wyze werden verhoogdniet tot een bedrag van drie millioen, doch tot een bedrag van ongeveer 20 millioen francs! Een daad van openlijke vijandschap, het begin van een tarieven-oorlog met Frankrijk dusdoor de regeering echter als een daad van vaderlandsliefde verklaard, tot bescher ming van de nationale industrie. Geen wonder dat de liberale partij bier- tegen in verzet komt. Liebaert's optreden moet, zoo protesteert zy, België de vriend schap van Frankrijk doen verliezenhet wil de schatkist met twintig millioen ver rijken ten koste van de verbruikers, die niet buiten den Franschen import, waar onder ook artikelen van dagelyksch ge bruik, levensbehoeften, kunnenEn het motief, behalve zucht om enkele industri- eelen naar de oogen te zien en de schat kist te verriifcen Geen ander dan eindelijk eens het anti-clerieale Frankrijk een duchtigen hak te zetten! En dat noemt de clericale regeering dan een daad van VaderlandsliefdeHet is 't zelfde soort vaderlandsliefde schrijft een liberaal orgaan, waardoor de clericalen zich met hand en tand verzetten tegen elke legerhervorming, het schandelijk stelsel van plaatsvervanging wilden handhaven en de stellling verdedigden, dat België zyn strijd krachten niet moest reorganiseeren, bloot gesteld moest bly'ven aan alle mogelijke verrassingen en gebeurtenissen van buiten omdat het zich „neutraal" had verklaard Uit dit alles blijkt wel, hoe fel de ver kiezingsstrijd in Mei zal worden gevoerd. In het Engelsche Lagerhuis is de behan deling begonnen van de bekende regeerings besluiten betreffende beperking* van de macht van het Hoogerhuis. Asquith hield daarbij een rede, waarin hij de tegenwoordige samenstelling van het Hoogerhuis een bespotting noemde van een volksvertegenwoordiging doch tevens uit drukkelijk te kennen gaf, dat niet afschaf fing doch wijziging van het Hoogerhuis in de bedoeling der regeering ligt. Zij wenseht een Hoogerhuis van weinig leden gekozen op democratischen grondslag. Asquith nam scherp stelling tegen de voorstellen van Lord Roseberry, uit benauwdheid in het Hoogerhuis gedaan. Hij meende dat diens plannen dit Huis juist tot een ongecontro leerd lichaam zouden maken. Alleen de regeeringsvoorstellen zullen den weg kun nen maken tot een wetgevende, van ketenen bevrijde democratie. De ministerieële groe pen in bet Lagerhuis juichten de rede van Asquith warm toe en namens de Ieren en de Arbeiderspartij werden de regeerings- resoluties krachtig verdedigd. Balfour, de leider de oppositie bestreed ze natuurlijk fel. De eigenlijke strijd gaat dus eigenlijk pas beginDen. Van weerskanten zal alles op het spel gezet worden en het slot zal wel onherroepelijk zyn, dat nieuwe verkiezingen het volk zullen moeten doen uitspreken, aan welke zyde het zich in meerderheid schaart. alleen weet, waarom Hy ons dat rijke aard- sche geluk heeft ontnomen Verder las ik niet. Ik stak den brief in den zak van mijn reismantel, droeg myn personeel de belan gen van myn landgoed op het hart en deelde het mede, dat ik opnieuw moest vertrek ken. Daarop wenschte ik myn juffrouw van' gezelschap, die mij handenwringend stond aan te staren, genoegelijke feestdagen, en reed na verloop van een half uur, van al het noodige voorzien, naar het naaste spoor wegstation, waar ik gelukkig den sneltrein nog bereikte, die my weder wegvoerde in de richting, vanwaar ik denzelfden ochtend gekomen was. Op den dag vóór Pinksteren, in den mid. dag, stond ik voor het bestelhuis van den postdienst in het kleine stadje, waar mij de spoorweg in den steek had gelaten, zoodat mij niets anders overbleef, dan met extra post te reizen, wanneer ik dienzelfden dag nog Bronsdorf wilde bereiken. Deze rit en alles, wat daarmee samen hing, ook de gebeurtenissen van de volgende dagen, zijn my tot in de kleinste bizonder- heden duidelijk in de herinnering gegrift gebleven. De weg voerde mij laDgs heerlijke denne- wouden, prijkend in groenen lentedos; de zon speelde op den grond tusschen de hoo rnen, de lucht was frisch geurend, daar het Een merkwaardig heerscher is deze week gestorven en wel Menllik II, de Keizer van den Afrikaanschen bergstaat Abessynië. Aan hem is bet te danken, dat uy dezen staat tot bloei heeft gebracht. Hy wierp de regeering van den vorigen keizer Theodorus omver en wist achtereenvolgens alle stam men aan zyn gezag te onderwerpen. Toen ving hij aan met de instelling van een wel geoefend leger. De Italianen hebben ondervonden dat Menelik van de Westersche beschaving ge bruik had gemaakt om de weerkracht van zijn leger te vergrooten. Toen de Italianen ook aan koloniaie politiek gingen doen om hun kolonie Erythrae ten koste van Abes synië wilden uitbreiden, leden zij bij Adoea zulk 'n nadrukkelijke nederlaag, dat de lust tot kolo niseeren bij de Italianen totaal ver dween. De zege op de Italianen bevochten, ver zekerde de onafhankelijkheid van Abessinië. Hierna heeft Menelik vele administratieve en andere hervormingen bewerkstelligd. In de laatste jaren was Menelik ziekelijk en had de keizerin veel macht, waaraan nu 'ueind schijnt gekomen. De nieuwe negus is de zoon van een doch ter van Menelik en van ras Michael, hoofd der Wollos. Hij is in 1896 geboren en ver leden jaar gehuwd verklaard met een klein dochter van keizer Johannes. Volgens de „Temps" hebben de schoa- hoofden de keizerin de keus gelaten om ach ter slot gezet te worden of strikt de rol van verpleegster van den negus te vervullen. De keizerin heeft toegestemd in het laatste en vertoeft in de particuliere vertrekken van den stervenden keizer, geheel afgezon derd van de buitenwereld. De Fransche Senaat heeft de beraadsla ging over de herziening van het toltarief voortgezet. Artikel 2, betreffende de tijdelijke toelating is aangenomen met een voorstel ten gunste der te belasten weefsels uit Belgische en Nederlandsche fabrieken. Arti kel 9 van het ontwerp, door de Kamer aangenomen, stelt een recht in op de fabri kanten of kooplieden, die meer dan vijf werklieden of beambten in dienst hebben, gewoonlijk buiten Frankrijk verblijf houden de. Dit artikel trof vooral de honderden Belgische werklieden, die dagelijks over de Fransche grens trekken om te arbeiden in de fabrieken van Noord-Frankrijk. Na lang durige beraadslaging is dit artikel uit de wet gelicht op verzoek van den minister en den rapporteur. De geheele wet is met 280 tegen 5 stemmen aangenomen. Haagsche Brieven. LXIX. Voor eenige weken schreef ik meermalen over den krachtigen strijd dien onze politie voert tegen de speelholen, waarvan het resultaat is geweest, dat al die obscure gelegenheden op één na, die zich als sociëteit juist had geregend. De hemel was trouwens nog met wolkjes overdekt. Alles scheen nu reeds het feest met gejubel te willen ont vangen, en dit scheen ook wel de meening te zijn van den postillon cp den bok, die zich verheugde op den feestdag, die hem wachtte, want hij blies byna overmoedig het oudje liedje uit: Jij bent toch de schoonste van allen Ik heb het nooit van my kunnen ver krijgen, iemand door mijn eigen droefgees tige stemming te storen in zyn vroolyken zin, maar dien dag kostte het my moeite, die muziek aan te hooren. Maar toen die vroolyke melodie met de middagkoelte in het inelankolieke genre overging en het Hetj is bestemd in Godes raad mij letterlijk de tranen in de oogen bracht, toen verzocht ik den man, toch asjeblieft zyn muzikaiische toeren te staken. De tonen bromden mü nog in de ooren, toen het postkarretje over het plaveisel van het stadje rolde, terwijl het om mij heen rook naar koeken en meigroen, en het stil hield voor de deur van „De roode Forel." Ik gunde my nauwelijks den tijd het ka mertje te bezichtigen, dat de oude waard mij met alle geweld wilde laten zien. Ik

Onze Eilanden | 1910 | | pagina 1