JDIJK. ten NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ZUID-HOLLANDSCIE EN ZEEDVSGHE EILANDEN. loederen, enz. Blauwe ostuums uiterst RIJZEN 1W250 DAM=== alléén naii. '.EKBANK ender, 1 elsdijk. De verliefde Peetoom !EpSpBpl|IIJH|ll|l ONZE EILANDEN in alle prijzen. 'egel is: 1ÉÉÈÉÈ ;htsche )REGHT. B1. N. SICKENGA. HILIPSE. Geld onder eerste ud tegen billijke beft 4 pCt Pand- 1000, van f 500, 50. ii verstrekt door de er ottris, HIDDELHSRHIS. voor de Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. I Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 17 Zaterdag 19 Maart 1910 17E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advertentiën van 15 regels 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Buitenlandscli Overzicht. Hamlin ELS leenige plaatsin de Kin edel toonkarak- der registers zijn MAYSON HAM- en aanbevol endoor lOgewocrd 90. Omstreken inlich- t te Oirksland. De uitslag van den verkiezingsstrijd voor het Engelsche Lagerhuis heeft toch blijkbaar meer invloed op de conservatieven van het Hoogerhuis gehad dan men aanvankelijk wel dacht. Terwijl nog voor enkel6 maan den de Lords elke wyriging in't Hoogerhuis of elke inkorting van de bevoegdheden der Lords verre van zich wierpen, heeft thans de conservatief liberale leider Lord Roseberry een drietal motie's ingediend, waarin op hervorming van het Hoogerhuis wordt aan gedrongen. In eeD redevoering in hetHooger- huis verklaarde Roseberry ronduit, dat het Hoogerhuis enkele (I) gebreken aankleven. De samenstelling deugde niet, er waren te veel leden om goed te kunnen werken, de leden hadden voor 't grootste deel te veel gemeenschappelijke belangenhet erfelijk beginsel moest worden prijsgegeven. Hoe Roseberry zich de samenstelling van het Hoogerhuis dacht, vertelde hij niet, doch uit zijn vroegere verklaringen valt gemakkelijk af te leiden, dat deze samenstelling in den grond al heel weinig van de bestaande zal verschillen. Ook in het hervormde Hooger huis wil Roseberry aan de pairs en vroegere grootwaardigheidsbekleeders een groot aan tal zetels zien toegewezen. En van een directe verkiezing door het volk wil by, naar hy eergisteren ronduit verklaarde, niets weten de graafschapsTaden en andere groote licha men zullen de leden van het Huis moeten kiezen. Om een vermindering der machts bevoegdheid zou verder geen sprake kunnen zynalleen het aantal leden zou beperkt kunnen worden. Een hervorming dus, die niets beteekend en er slechts op gericht is den schijn te redden. Want ook in zijn nieuwe samen stelling zal het Hoogerhuis blijven wat het tot nu toe altijd is geweest: een gewillige handlanger van elke conservatieve regeering en de reactionaire rem voor elk liberaal kabinet. Gelukkig blijken alle liberale bladen in Engeland den truc van Roseberry te doorzien. Zijn motie's zijn precies als de sprongen van een benauwde kat. Om zooveel mogelijk aan den eisch tot hervorming van het conservatieve bolwerk te ontkomen, zal het Hoogerhuis zelf met een voorstel tot schijnverbetering komen. Met Roseberry's plan zal geen enkele liberaal tevreden kunnen zijn. Niet alleen toch de samenstelling van het Hoogerhuis, doch vooral ook de bevoegdheid der Lords moet gewijzigd worden, zoo dat het finan- tieele beheer geheel aan het Lagerhuis blijft en het Hoogenhuis niet allentoegevenden arbeid der liberalen kan verijdelen. Daarom moet aan het Huis der Lords het vetorecht worden ontnomen.De liberalen doorzien Rose berry's taktiek om de hervorming zoo on schuldig mogelijk te maken, geheel. De re geering zal zich er evenmin door om den tuin laten leiden. Daarom komt het er be trekkelijk al heel weinig op aan of het Hoogerhuis de voorstellen van Roseberry aanneemt of verwerpt. De algemeene ver wachting is, dat zy zullen worden aange- FEÜILLETON, ko tai W: (Slot.) Ik knikte hem even toe en schreed over de binnenplaats naar myn kamer terug. Lieve God, als ik niet tydig naar hem toe was gegaan die heetgebakerde kerel Enfin, ik was ook eens van mijn leven byna zoo eraan toe, maar bij dien dekselschen Felsenberg vergeleken men behoefde hem maar in de oogen te zien was ik de ge- latenheid in eigen persoon I XIV. Nu zat ik weer voor mijn schrijfbureau fcnffi brandende lamp met een kop sterke tnna Vóór en een si8aar tusschen de eQ scbreef als een bezetene. Onder- «,-Ro eiJ Palite Böhme weer in, wat hy be- afgepakt had, en gaf den knecht last zes uurte wekken om zeven uur ■'Dg de sneltrein. nomen, niettegenstaande het verzet van een niet onbelangrijk aantal Lords, die er hun lidmaatschap van het Hoogerhuis door bedreigd zien. Er heeft zich zelfs al een vereeniging van die groote meneeren gevormd, die met alle macht zal opkomen voor het behoud van het Hoogerhuis in zijn tegenwoordigen vorm. Dit verzet zal hun weinig baten. De meer derheid zal ongetwijfeld de voorstellen aan nemen in de hoop daardoor grooter kwaad te keeren. Het gebeurde in het Hoogerhuis bewijst intusschen, dat de Lords in den stembusuitslag wel degelyk een votum zien, dat de kiezers tegen hun overmacht hebben uitgebracht. Groote opschudding heeft in Frankrijk de onthulling van een schandaal opflnantieél gebied verwerkt. Toen de monnikorden, die zich niet aan de scheidingswet wenschen te onderwerpen, het land verlieten, vervie len hun goederen aan den staat, evenals de kerkgebouwen. Een groot deel dezer goede ren werd verkocht en met de bereddering dezer zaken een drietal liquidateurs belast Op ontzettende wijze blijkt met de afdoening dezer zaken geknoeid te zijn en een zekere Duez is de grootste schurk in het zwendel- complot. In de Fransche Kamer kwam de zaak ter sprake en vele leden der rechter zijde hoopten er een politiek fortuintje uit te slaan om de regeering te doen duikelen. Echter hetlikwidatieschandaal heeft voor het kabinet geen directe nadeelige gevolgen gehad. Na een rumoerige zitting werd een motie van vertrouwen in de regeering aan genomen. Dat dankte het kabinet aan zijn krachtigen leider Briand, die meer en meer op den voorgrond treedt als de bekwame leider der republikeinsche partijen behalve de socialisten. „Ik had, zei Briand, heden voor de Kamer kunnen komen met daden, dit wil zeggen, niet slachtoffers, maar het is mijn gewoonte niet een arrestatie te gelasten, enkel omdat „men" het vraagt. Indien „men" myn per soon wil, om zich gerust te stellen, indien de republikeinsche party die noodig heeft om ter verkiezing 1e gaan, ben ik bereid af te treden," Briand zei voorts, dat, indien Barthou gister gezegd had dat de magistrateur wasbe smet, hy zou hebben geprotesteerd. (De rechterzijde roepthij heeft het toch gezegdl) Barthou heeft toen gezegd dat er, z. i., „aan leiding bestond om na te gaan, of er niet iets verrot is aan onze gerechtelijke organisatie, en of het geen tyd werd, er het gloeiende mes in te zetten." Barthou bedankte te midden van het rumoer Briand. Hij zei dat hy slechts van gerechtelijke beheerders had gesproken. Het rumoer dwong den minister te gaan zitten. In het eind van zijn rede betoogde Briand dat het republikeinsche regime niet ver antwoordelijk is voor dit schandaal. Het land heeft niet gemeend, profyt te trekken van het wereldrijke werk. De paar ontbre kende millioenen zullen de kiezers er niet toe brengen, het wereldlijke werk af te kernen. Een brief aan tante Klara dat was wel het zwaarste karweitje een brief aan myn petekind, en een aan Felsenberg, af te geven om acht uur. En dan moeten zy zelf maar zien hoe zfi 't zaakje opknappen Ik sliep nog een paar uur, daarop wan delde ik in den donkeren winterochtend de Wardelinger poort uit. - - - - Heb ik goed gedaan, Lena? Juist had ik in den coupé een hoek plaatsje uitgezocht, toen voor het nog ge opende portier een slanke gestalte verscheen, gehuld in langen, ruimen mantel, waarmede de wind speelde. Een hand werd my toe gestoken, die de mijne met stevigen druk omknelde. Majoor .1 Zijn tong weigerde hem den dienst. Het is al goed, m'n waarde Felsenburgl De groeten aan Sabine, als je haar van middag spreekt om haar jawoord te halen. Mijn brief zal je binnen een uur worden overhandigd. Vaarwel! Van Berlyn uit schreef ik Leeden een paar woorden, waarin ik hem van den toestand op de hoogte brachthy zou anders nog half De radico-sociaal deed een heftigen uitval naar Millerand. Hij verweet dezen minister te zyn geworden, na flinke honoraria te hebben opgestreken in de zaak der congre gaties. Men moet een eind maken aan het be staan van parlementsleden, die zich met andere zaken bezighouden dan die van het land. „Is het kabinet solidair met Millerand vroeg Binet leukweg. Jaurés verweet Briand te aarzelen om Millerand en de gemeenschappelijke eer van het kabinet te verdedigen. Toen snelde Briand weer naar de tribune om te verklaren „Millerand is voor my een medewerker en vriend. Ik laat myn vriend nooit in den steek." Briand zonderde natuurlijk zyn vroegere revolutionaire vrienden uit. Maar zyn verdediging werd koel ontvan gen, zelfs ging er eenig gejouw op. Van de 7 ingediende moties werd er één door de regeering aanvaard. Om half negeü gister avond had Briand de vertrouwens- motie met groote meerderheid (340—80) binnen. Te Weenen is na een langdurig lijden burgemeester Luéger overleden, deleider der christensocialisten. De politiek dier party kenmerkt zich vooral door een heftig anti- joodsch streven en Luéger heeft daar ruim schoots gebruik van gemaakt om op de schouders der kleine burgerij, die hy voor namelijk in het gevlei kwam, tot den hoog- sten post te "Weenen op te klimmen. Daar was hy gevreesd ais een koning. Zyn par- tygenooten betoonden hem die soort eerbied, welke b.v. de zwammeidamsche antirevo lutionairen op een feestavond met lichtbeel den aan dr. Kuyper een telegram doen zenden, dat zy zjjn geliefde beeltenis in helderheid hebben aanschouwd. Voor zyn dood had hy bevelen uitgegeven hoe het in de party moest gaan. In de gisteren gehouden plechtige bijeen komst van de Chiistelijk-Sociale Vereeniging te Weenen werd Prins Alois Liechtenstein by acclamatie tot leider van de party geko zen, geheel in den geest van den door Lueger uitgesproken wensch. De benoeming van een candidaat voor het burgemeesterschap werd, wegens de groote oneenigheid, verdaagd. Er is daaromtrent een verslag gepubli ceerd, waaruit blykt dat de vergadering Gessmann en Weiskirchner dwong te be kennen, dat zij een afspraak gemaakt had den, volgens welke Weisskirchner minister van Koophandel zou blyven en Gessmann burgemeester van Weenen zou worden. Tengevolge van de groote ontevredenheid over deze ongehoorzaamheid aan Lueger's uitersten politieken wil, en overGessmann's impopulariteit, waren zij echter genoodzaakt dit plan op te geven, en door een ander te vervangen. Volgens deze laatste overeenkomst, ver klaart Weisskirchner zich bereid binnen twee jaar den post van burgemeester te aanvaarden, waardoor hy tijd heeft zijn gek zijn geworden by het lezen van de ver lovingsaankondiging van freule Sabine Bayer met., luitenant Von Felsenberg. Toen ik in myn garnizoenstad aankwam, lag er reeds een brief van hem voor mij klaar. „Je moet niet denken, oude vriend, schreef hij, dat ik boos ben om de wending, die de zaak heeft genomen, want daardoor heb ik je als vriend behouden. En nu zul je toch een familie hebben, want zooals de verhou dingen schijnen te zijn, te oordeelen naar hetgeen je mij geschreven hebt, huw je een dochter uit en kryg je een schoonzoon. Ik feliciteer je met je toekomstig grootvader schap." Ik glimlachte even om die scherts, en ging daarna door de drie gezellige kamers van myn vrygezellenwoning. Daar lag alles nog precies zooals ik het had verlaten op den dag, toen ik in zoo vreeselijke haast naar Wardelingen vertrok. De verbleekte foto grafie van Lena stond op de schrijftafel en zag my aan, alsof zij wilde vragen,zooals voorheen „Nietwaar, jij zult mijn kind tot steun zyn in moeilijke oogenblikken Ik heb het gedaan, Lena Daarop begaf ik my naar de stallen en streelde de paarden over hun spiegelgladden ambt als minister van koophandel neer te leggen. In dien tusschentyd zal een van de vice-burgemeesters de functie van burge meester vervullen. Daarvoor kan alleen de tweede onder-burgemeester Porzer in aan merking komen, omdat de eerste,Neumayer, stokdoof is. Bijzonder ingenomen schijnt Weisskirch ner met deze oplossing niet te zijn, maar hy kan er zich, wil hij't vertrouwen zyner partij niet verliezen, moeilijk aan ont trekken. Volgens de laatste berichten heeft er zich echter reeds een party gevormd, die ener giek optreedt tegen het plan om Porzer tot burgemeester te benoemen. In Pruisen heeft de zwarte bloc van cle- ricalen en conservatieven het allertreurigste kiesrechtontwerp er doorgehaald, dat den rijkskanselier Bethmann Hollwegstempeld tot een gewillig dienaar van hetconserva tieve bloc. Door een eindeloos geknoei en gekonkel van het centrum en de conserva tieven hebben die twee partyen Pruisen opnieuw ongelukkig gemaakt met een kies stelsel, dat hei land weer voor jaren in de macht laat van bureaucratie en adellijke landjonkers. De sociaaldemocraat Liebknecht zeide in den Pruisischen Landdag dat die een winkel van woekeraars en uitdragers was, waarin de heiligste goederen en rechten van het volk verschacherd werden. Deze woorden leiöeD tot een geweldig tumult. Wat in den Landdag is gebeurd, zal zich in het heele land herhalen. En men kan er zeker van wezen dat het dan niet zoo kalm zal toe gaan. „Zulke woeste scènes schrijft het Berl. Tageblatt „zijn gelukkig tot nu in de Duitscbe parlementen geen gewoonte ge weest; maar men moet vreezen, dat de op winding over het nieuwe kiesrecht nog tot zeer ernstige gebeurtenissen zal voeren. De heer Von Bethman Hollweg heeft niet alleen de linkerzijde van het Huis van Afgevaar digden, maar ook het geheele Pruisische volk „gebruskeerd". Hy moet het zelf weten hoe ver hij meent te kunnen gaan, en hoe ver hij de verantwoordelijkheid er voor meent te kunnen dragen. Doch hy vergete niet,dat wie wind zaait, storm zal oogsten." Voor Elzas Lotharingen, öatDuitschlanö in 1870 aan Frankrijk ontnam, schijnen wat betere dagen aan te zullen breken, wat de politieke vrijheid der inwoners betreft. De Rijkskanselier heeft een voorstel in gediend om Elzas Lotharingen voorloopig een gedeeltelijke autonomie te verleenen. Dit voorstel wordt ook door de gansche vrijzinnige pers ten zeerste toegejuicht. De Berliinsche Lokal Anzeiger bevat daar omtrent de volgende, waarschijnlijk officieuse mededeeling „Aan Elzas-Lotharingen zal een vrijzinnig kiesrecht worden toegestaan. De stadhouder zal voortaan voor zyn leven worden noemd. Er zullen waarborgen zijn dat de stemmen van den Elzas in den Bondsraad voortaan niet ongunstig voor Pruisen uit vallen." hals. De goudvos hinnikte zacht; hy had my herkend. De kinderen van den hospes kwamen aangeloopen en keken my aan met oogjes van verlangen Arme kleinen, ditmaal heb ik jelui glad vergeten, ik heb niets meegebracht als leege handen en een leeg hart— maar wacht, Böhme zal jelui wat koopen. Och, en mettertijd zal zich ook die wond heelen De mensch went immers aan alles! Het leven zal wel weer worden voortge sleept En inderdaad, het werd voortgesleept. Op de bruiloft te Wardelingen werd ik natuur lijk niet genood, ofschoon ik het was, die myn petekind uithuwde en de kosten voor het feest betaalde. Veertien dagen later ontving ik een pak ketje, mij toegezonden door de jonge vrouw. „Beste oom, misschien bereidt het u een genoegen, het dagboek van mama te le zen. Zij heeft het voor my geschreven." Meer bevatte het begeleidende briefje niet. Ik sloeg de bladzijden open; ze waren beschreven met Lena's klein handschrift, en weldra viel mijn oog op een passage, die door een klein grauwachtig vlekje, zooals Wat schynt te beteekenendat Elzas- Lotharingen 't algemeen kiesrecht zal krij gen, dat, zooals er reeds Maandag een ge rucht in den Rijksdag liep, de vierde zoon van keizer Frederik Wilhelm tot stadhouder zal worden benoemden dat de aan Elzas- Lotharingen toegestane autonomie ruim ge noeg zal zijn, daar men afgevaardigden naar den Bondsraad zal zenden. Een zaak, die ook voor Nederland van groot belang is, is de regeling der rivier- tollen in Duitschland. Bij de begrooting van Buitenlandsche Za ken in den Rijksdag ontkende minister van Schoen, dat het besluit der Pruisische regee ring betreffende de scheepvaarttollen een contractbreuk tegenover Nederland is. Deze moeilijke kwestie, zei de minister kan ongetwijfeld op geen andere wijze op gelost worden als door een vriendschappe lijke overeenkomst. Uit een geheimzinnige verklaring van een Saksisch minister in de Kamer, werd on langs geconcludeerd dat Saksen, evenals Baden, in het vraagstuk van den riviertol bijdraaide. Van zeer gezaghebbende Duitsche zyde wordt bericht, dat, „volgens absoluut be trouwbare inlichtingen, te bevoegder plaatse verkregen, het onjuist is, dat Baden en Saksen ten aanzien van het vraagstuk der scheepvaarttollen van meening zouden zijn veranderd. Vast staat, dat beide bondssta ten, gelijk voorheen, bij hun afwijzende houding volharden." Op de algemeene vergadering van de Ver eeniging voor de Scheepvaart op den Boven- Ryn, dezer dagen te Bazel gehouden, werd er nadruk opgelegd dat de invoering van de scheepvaarttollen de voordeelen van de scheepvaart eenvoudig denkbeeldig maken. Voor onzen minister van buitenlandsche zaken zal scherp toezien hier zaak zjjnl Haaysche Brieven. LX VII. Dat is me daar Woensdag Spaansch in de Kamer toegegaan 1 De lezer heeft waar schijnlijk al over het groote verzekerings debat gelezen. Na het antwoord van mini ster Talma, vroeg de Kamervoorzitter,-wie nog het woord verlangde. En daar bij ver gissing de sprekers, die door den heer Talma persoonlijk waren aangevallen, zich niet hadden laten inschrijven voor repliek, om- -iat de een dacht, dat de ander het al had gedaan, sloot de voorzitter de discussie's. Dat hier inderdaad een vergissing in het spel was, blykt uit biz. 1B64 der Handelin gen, waar staat dat de heer Borgesiusden heer Talma toeroept„Maar ik zal bij mijn repliek u verder daaromtrent antwoorden." Wel een bewy's, dat mr. Borgesius het vaste plan had te spreken. Toen hij een voorstel indiènde om het debat te heropenen, ver wierp de clericale coalitie dat voorstel. De broeders waren blijkbaar erg blij, dat ze het fortuintje hadden hun zoo uiterst zwak ken voorganger dominee Talma de uitne- traneD altijd achterlaten, geteekend was. Toen las ik „Stem er nooit in toe, myn lieveling, een huwelyk zonder de echte, ware liefde aan te gaan. Je hebt geen flauw vermoe den, hoe smartelijk en doodend dit is voor een vrouwVerzet je met al de kracht, waarover je kunt beschikken, tegen hen, die je ertoe willen overhalen, hetzy terwille van uiterlijk voordeel of uit andere beweeg redenen. Blijf liever alleen, blyf arm en verlaten. Je zult je gelukkiger gevoelen dan met een levensgezel, die je niet dooi de liefde is toegewezen. En wanneer jij je niet sterk genoeg gevoelt, je te beschermen tegen een huwelyk zonder liefde, zoo wend je tot Oom Victor. Hy zal je steeds'n trouw raadsman zyn, een oprecht vriend hy beloofde het mij in een oogenblik, dat het treurigste en gelukkigste tevens van myn geheele leven was." Ik las niet verder, Arme kleine Sabine 1 Hij, die je zou be schermen, was tevens degeen, die aanzoek had gedaan om je hand en dien je niet liefhad 1 Maar het is op den duur töch nog in hel reine gekomen. Hij heeft je beschermd

Onze Eilanden | 1910 | | pagina 1