ten ZUID-HOLLANDSCHE EN ZEEUWSGHE EILANDEN. SDIJK. 7—i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. i jSDIJK. LS S^DER, iKBANK Boekhandel, ïdereKerkboeken De verliefde Peetoom Goederen, enz Jii!iihi!ii!ii!iiilia kilo. ÏAMLIN ïige plaats in de edel toonkarak- 3r registers zijn YSON HAM- aanbevolendoor ;ewoerd 90. nstreken inlicb- te Dirksland. itsche N. SICKENGA. ILIPSE. eld onder eerste d tegen billijke »ft 4 pCt. Pand- 1000, van f 500, 50. verstrekt door de r taris, MIDDELHABHIS. Middelhariiis. n groote partij pr overslag, gebied voor Jon- ierspelen, Portret- Jwartjesalbums en lorten en prijzen. Kasboeken, Mu Luxe post, alle eden voor de Am- .eekenschool. Ver- Bordpapier. soorten ie Dag- Week oerboeken. tentien Ln buitenlandsche rhooging van prijs. 3 van alle soorten BINDWERK, ht-, Fantasie- en enz. enz. p boeken worden Uitgeversprijzen id, van der Schenk. TERDAM. BALLEN, KALE Attesten franco FLOOR" HAAR- Telefoon 6756. aille Parys 1907 I ijna altijd zeker. ipqiipipiiiipiiHSi ONZE EILANDEN voor de Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,5U Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 16 Zaterdag 12 Maart 1910 17E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advertentiën van 4—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Buitenlandse!) Overzicht. Verleden Zondag hadden de sociaaldemo craten besloten tot een groote manifestatie tegen het schandelijk kiesrechtontwerp van de Pruisische regeering. De betooging zou plaats hebben in het Treptowerpark, een groot wandelpark te Berlijn. DeBerlijnsche politiepresident, Von Jugow, verbood direct dezen optocht, natuurlijk onder den druk der reactionaire regeering. Hy is door de socialisten allerkoddigst bij den neus geno men. Terwijl toch de president van de po litie al wat in Berlijn aan agenten beschik baar was, naar het Treptowerpark had ge zonden en dit park had herschapen in een politiekamp, waarvan de toegangen werden bewaakt door een heel leger van agenten, trokken de betoogers Daar den Thiergarten, waar slechts een paar agenten waren achter gebleven voor het bewaren der orde. TegeD 12 uur waren in den Thiergarten tusschen 100000 en 150000 betoogers aanwezig. Die allen hadden trouw het wachtwoord opge volgd, dat de sociaaldemocraten den avond te voren hadden uitgegeven. En al die be toogers bewaarden een voorbeeldige orde, het verkeer in het park werd geen oogen- blik gestremd. Alles ging goed, tot de politie op het tooneel kwam; Toen was bet met de orde gedaan. Terwijl de betoogers rustig in groepen door het park marcheerden, ging de politie plotseling aan het chargeeren. De menigte bleef rustig en antwoordde met den kreet: weg met de jonkers en de reactie. Geen oogeublik werd de orde verstoord en de politie kon zich bepalen tot toekijken. Niet zoo rustig liep het af in het Trepto- I werpark, waar het tot bloedige botsingen kwam. Charge op charge voerde de bereden A politie uit. Met de blanke sabel werd er op M ingehakt en wie zich niet tijdig uit de voeten maakte, werd neergehouwen. Alle berichten N in de Duitsche bladen stemmen hierin over- I een, dat alleen de politie verantwoordelijk m is te stellen voor haar onzinnig optreden. Haar zenuwachtigheid deed haar in elke 7 groep menschen socialisten zien en die moes- ten voor de orde uit elkaar gehouwen worden. Zelfs conservatieve bladen laken scherp fc het optreden der Berlynsche politie. De ge- I beurtenissen van Zondag zullen zich onge il twijfeld uiten in een groote stemmenver- I meerderiDg der sociaaldemocraten by de I eerstvolgende verkiezingen. Hoe het is toegegaan, vertellen ons de Duitsche bladen. „Wanneer de politie niet begonnen was," zoo verklaart het liberale Berliner Tageblatt, „dan zou alles iD de grootste orde zijn afgeloopen." De agenten vielen in de Schmidtstrasse een groote menigte kalm voortwandelende nieuwsgierigen aan drie kanten te-gelijk onverhoeds met de blanke sabel aan. Drie personen werden hierbij t zwaar gewond. Naby het Ryksdaggebouw was de politie zoo opgewonden, dat zy met V paarden en al op de stoepen van het paleis klom. FEUILLETON. - Je moet? vroeg hij, nu duidelijk ver- staan baar. „Ja, moet je? Vaarwel dan! S! Zie niy uiet met zulke blikken aan, George 1 Daarop hoorde ik, hoe er aan den klink van de deur werd gerammeld, en daarop een opangstigentoon gefluisterd :„0 God, de deur Bis dichtgevallen 1 NB Opnieuw werd met blijkbaren angst ge poogd de deur te openen, en opnieuw een smartelijk woord van afscheid gefluisterd. jd[ George k^n D'et; ^even zor,der jou, j. Maar je zegt toch, datje moet, Sabine! Ja, maar ik kdn niet liegen En ^■voortaan zal myn leven niets anders zyn ■Pan ééne groote, onafgebroken logen. )?s,klaPs 5ad ik de kracht gevonden, den had te v®rschuiven. Toen ik dit gedaan Ij leunde ik my tegen den muur aan. Nog óéns vaarwel voor altijd ik auid het niet, ik kèro, ik wil het Een regeeringsgezind blad de„LokalAnz", meldt, dat 5 vrouwen door sabelslagen aan 't hoofd gewond zijn. In den Thiergarten geraakten kinderen onder de paardenhoeven. De politie erkent slechts een 5-tal gewon den volgens den „Matin" waren er echter 100 en ruim zooveel gearresteerden. In het Treptower-park waren ook recher cheurs met politie-honden aanwezig. De toegangen tot het park waren door 600 700 agenten afgezet. Op de Spree zag men tal van booten met agenten. In de stad patrouilleerden gansche legers agenten te voet en te paard, en gendarmes, gewapend met sabels, revolvers en karabijnen. Geschoten is er gelukkig niet, al ging 't hier en daar ruw genoeg toe. Het „Tageblatt" beoordeelt den heer von Jagow als volgt: Ieder niet bevooroordeelde getuige kan en moet constateeren, dat in den Thiergarten alleen en uitsluitend de politie den vrede van dezen mooien Maartdag heeft verstoord, wanordelijkheid stichtte en het leven van vrouwen en kinderen in gevaar bracht. Het is niet bekend, om welke redenen de heer von Jagow benoemd is tot politie president, maar na de schitterende fiasco zou hy redenen hebben, om zich terug te trekken. Om rechtvaardig te zyn moet men echter zeggen, dat dit fiasco, deze kolossale bla mage, waarover geheel Europa lachen zal, niet hem alleen treft, maai het systeem, om het volk te regeeren met paardenhoeven". Ook de „Morgenpost" zegt dat er schan dalen voorvielen, waar de politie kwam, en dat het betrekkelijk kalm bleef, waar de politie niet verscheen. Zelfs* de conservatieve „Voss. Ztg." wyat er op, dat het publiek zich vrij kalm ge droeg, en dat de politie en gendarmes tot den aanval overgingen. In de provincie betoogden ook tiendui zenden, doch juist daar waar de betooging was toegestaan en de politie zich kalm hield, o.a. te Keulen, Essen, Maagdenburg, vielen geen incidenten voor. Wel te Bochum en Solingen, waar enkele gewonden vielen en velen gearresteerd werden. Te Bochum werd een kind door een paard doodgetrapt. Het is te hopen, dat het eindelijk deliberate partyen gelukken zal aan dat Pruisische stelsel om het volk te regeeren met paar denhoeven, zooals de kliek der Pruisische jonkerbent dit gewoon is, een einde zal weten te maken. Gelukkig is de nieuwe coalitie der Duit sche vrijzinnigen deze week definitief tot stand gekomen. Na het tweejarig verbond met de conservatieven hebben de liberalen hun versnipperde krachten nu weer bijeen De gemeenschappelijke partijdag te Berlijn van de vrijzinnige volkspartij, de vrijzinnige vereeniging en de zuidduitsche volkspartij besloot eenstemmig tot samensmelting onder den naam van vooruitstrevende volks partij. De nieuwe partij zal in den Rijksdag 50 leden sterk zyn. niet dulden 1" stoof plotseling de man op. „Je moogt my niet verlaten, Sabine! Daarop weer een kus, waaraan geen einde scheen te komen. Toen vloog de deur met zulk een heftige vaart open, dat zy my bijna tegen bet hoofd sloeg, en wankelde Sabine den tuin in. Zij merkte mij niet op. De tuiudeur werd buitenwaarts dichtgeslagen, langzaam, met op de borst gezonken hoofd, schreed het meisje voort het duurde een eeuwigheid eer zij in het huis verdween. Langzaam richtte ik mij op. wischtemij de regendruppels uit het gezicht en schoof den grendel weer terug. Toen betrad ik het open veld. Geen mensch was in den geheelen om trek te zienzoo eenzaam en somber was het op dit plekje, als ware hier niet zooeven het noodlot van drie menschen voor altijd beslist. In het hotel teruggekomen, zette ik mij in de verwarmde kamer bij de kachel neder en schelde dadelijk om mijn oppasser. De goede oude Böhine zag mij met een ontsteld gezicht aaD. U voelt u toch niet ziek, majoor? Neen, neen Maar die vervloekte reis en dat hondenweer!" bromde ik. Het unionistische (lees conservatieve) blad de Times beweert uit gezaghebbende bron te weten, dat de plannen van de regeering met de hervorming van het Hoogerhuis als volgt zyn: Nadat by de wet het veto van het Hoo gerhuis over finantieele aangelegenheden en dat over gewone wetgeving beperkt zal zyn, zal de regeering ten opzichte van de beper king van het veto over gewone wetgeving een nieuwe regeling voorstellen nl. een her vorming van het Hoogerhuis zoodat het slechts uit een betrekkelijk klein aantal leden zal bestaan en die leden verkozen worden. Kunnen Hooger- en Lagerhuis het niet eens worden over een wetsvoorstel, dan stemmen zij er samen over. Een regeering met een eenigszins ruime meerderheid in het Lager huis zou op die manier haar wil kunnen doorzetten. Om het tegenwoordige Hooger huis tot aanneming van een dergelijke rege ling te krijgen, zal de regeering nu eerst met medewerking van de Kroon een wet trachten aangenomeD te krijgen waardoor een wetsontwerp ook tegen den zin van het Hoogerhuis tot wet wordt, wanneer het Lagerhuis het twee- of driemaal binnen den duur van een Parlement heeft aangenomen. In 1907 wisten by de verkiezingen voor den Londenschen graafschapsraad de zoo genaamde „gemeentelijke hervormers" (lees conservatieven) voor het eerst de macht in handen te krijgen door verovering van een zeer groot aantal zetels op de progressieven, de vooruitstrevenden, die voorstanders zyn van gemeentelijke exploitatie van bedrijven als trem, gasfabriek enz. In 1907 wisten die conservatieven de kiezers op hun hand te krijgen door de leuzen van bezuiniging en het hoog geroemde particuliere initiatief. Hun overwinning is van korten duur ge weest. Bij de verkiezing van Zaterdag jl. werden 59 hervormers gekozen tegen 57 progressisten en waarschijnlijk zullen de twee partijen in den Graafschapsraad op gelijke sterkte kornen. De progressisten heb ben dan 23 zetels veroverd. Die snelle omkeer der Londensche ge meentelyke kiezers, die, als meer gebeurt, rich in de zegeningen van een conservatief gemeentebestuur, deerlijk teleurgesteld zien, is zeker zeer merkwaardig ook in verband met deD uitslag der verkiezingen voor het Lagerhuis in de Londensche districten. Ook deze waren voor de conservatieven een groote teleurstelling. Een der moeilijkste vraagstukken, waar voor het Amerikaansche volk zich geplaatst ziet, is dat de bevolking der Vereenigde Stateu vlugger toeneemt dan de productie der levensmiddelen. Het is niet zoozeer de miDdere productiviteit van den bodem dan wel de ongelijkmatige verdeeling der bevol king, die de oorzaak is van de hooge eischen, die aan den Amerikaan voor zyn levens onderhoud worden gesteld. Het grootste deel der bevolkiDg woont in het industri eels westen des lauds, terwijl in het land bouwend oosten nog groote oppervlakten vruchtbaren grond braak liggen. Niet het minst hebben aan de hooge prijzen dei- levensmiddelen de trusts schuld en de be ruchte vleeschtrust is wel de voornaamste oorzaak van de opdrijving der vleeschprjjzen. "Welk een roofinstelling zoo'n trust is, bewijst het onderzoek naar depractijkvan dien vleeschtrust. In de verschillende koelkamers worden zoo ongeveer 14 millioen stuks rnndvee, 6 millioen kalveren, 25 millioen lammeren en hamels, en 50 millioen varkens aan de markt onttrokken. Bovendien is er nog een hoeveel beid visch tot een bedrag van 26 millioen dollars. Ook bestrijden de bezitters van deze koelkamers niet dat er 1800 millioen eieren, 130 millioen pond gevogelte, en verschil lende vruchten ter waarde van 50 millioen dollars, benevens een waarde van 100 mil lioen aan melk, boter, kaas en groenten opgeslagen zyn. In 't geheel beloopt de waar de der voorloopig achtergehouden voedings middelen in de koelkamers ongeveer 3000 millioen dollar. Evenzoo is er herhaaldelijk op gewezen dat de trust er eerder toe over gaat groote hoeveelheden van levensmiddelen te ver nietigen, dan ze tot billijker pry's te ver- koopen. Het is dus niet te verwonderen, dat het spreekwoordelijk geworden geduld van de Amerikaansche bevolking bijna uit geput is. - Er is een briefje voor u gekomen, majoor I Ik scheurde de enveloppe open; zy be vatte een uitnoodiging van mijn ouden chef, den kolonel, die als ritmeester bij dit re giment had gestaan, toen ik luitenant was. Hy had vernomen, dat ik in de stad was aangekomen en verzocht my, hem en den anderen kameraden het genoegen te doen, deel te nemen aan het oesterpartijtje, dat dien avond zou plaats vinden. Ik kende dat gebruik van vroeger, toen ik nog te Wardelingen in garnizoen had gelegenhet officierskorps liet uit Hamburg een vaatje oesters komen en genoot ze in voltallige zitting boven in de eetzaal. Ik hield den brief besluiteloos in de hand. Gelast u, majoor, dat ik zal mededeelen, dat u te vermoeid zjjt van de reis? Neen, ik zal komenBreng maar de boodschap, dat ik de eer zal hebben, aan. de uitnoodiging gevolg te geven Help my aankleeden, Bühme XIII. Een half uur later zat ik op de eereplaats te midden van het genoegelykste gezelschap, dat ooit om een oestertafel vereenigd was. Ik sprak, ik dronk, ik haalde met den ko lonel allerlei herinneringen uit onze jeugd op het is my heden ten dage nog een In het bekende Belgische blad „de Inde- pendance" wordt toenadering bepleit tus schen ons land en Belgis. De toenadering, aldus het Belgische blad die men tot stand zocht te brengen, moet zich dus uitsluitend bepalen tot economisch terrein. Zy moet een stevige basis vormen voor de handelsbetrekkingen tusschen beide landen, alle aanraking op bet reusachtig economisch terein vergemakkelijken. Daar wordt, gelukkig, aan gearbeid. Doch het dient wel geconstateerd, dat deze toe naderingsbeweging tot nu slechts weinig werkelijke vorderingen heeft gemaakt, en dat de wisseling van gedachten, die tot nu zonder eenig offlicieel contact heeft plaats gehad, tot heden slechts zeer ondergeschikte punten heeft geraakt. Ongetwijfeld zou echter het bezoek van de Belgische Souvereinen aan Den Haag, of dat van Koningin Wilhelmina aan Brus sel, een manifestatie zijn, die niet nalaten zou de aandacht van de openbare meening te vestigen op deze belangrijke kwestie, terwyl zy tevens de taak der-mannen van goeden wil, die zich thans inspannen om de belangen der beide volken practisch te dienen, zeer zou vergemakkelyken. Er zal nog wel heel wat water, door de zee moeten vloeien, eer het zoover isl Haaysche Brieven. LX VI. Onlangs las ik in het bekende weekblad „de Groene Amsterdammer" een jamroer- raadsel, hoe ik tot dit alles in staat was. Maar ik voelde niets meer. Het was mij te moede, alsof eensklaps alles in mijn bin nenste gestorven was. Waar zit Felsenberg toch vroeg in den loop van het gesprek de luitenant-kolonel, waarop ieders oogen zich wendden naar den ledigen stoel aan het benedeneinde der tafel. - Hij was daar straks reeds op weg hier heen," deelde een van het gezelschap mede. „Ik begrijp niet, waar hy blijft! Daar komt hij juist De deur werd geopend en de lang ver wachte trad binnen. Hy begroette deaanwezigen, wendde zich. daarop naar de zetels aan het hoofd der tafel en bood den kolonel zijn verontschul diging aan over zyn te laat komen. Hy sprak volkomen rustig, geheel meester over zichzelf, als had by niet zoojuistwant na tuurlijk was h ij het geweest als had hij niet zoojuist My zag hij niet aan. Ik duidde het hem niet ten kwadeik zou hem eerder het te genovergestelde hebben kwalijk genomen. Hy ging op zyn plaats aan het benedeneinde zitten en begon te eten. Het was mij onmogelijk een oog van hem af te wenden. Hy at zeer gejaagd en telkens, wanneer hy twee oesters naar beneden had agen anders kon men het niet noe men ledigde hij zijn glas. Maar eensklaps i klacht, dat men by de departementen in ons land er geen flink salaris voor over had om een bepaald persoon in dienst vaD den staat te doen treden 't Verbaasde nu, hoe zoo'n jeremiade in de courant kon voorkomen, waar de feiten zoo'n uitspraak totaal weer leggen. De nieuwe directeurgeneraal, die be last is met het oppertoezicht op de uitvoering van de veiligheids- en Arbeidswet, trekt „maar" f8500,— in het jaar. Majoor Pop, de directeurgeneraal dei Posterijen moet het doen met f7000,— De Directeurgeneraal van den Landbouw trekt jaarlijks f6000,— Elk van de drie directeuren der Staatsmijnen trekt f 5000.— Durft men dan nog zeggen, dat er aan de departementen geen hooge salarissen worden betaald aan die heeren 'k Zou zeggen 't is al erg genoeg, er behoeft waarlijk niet dieper in de staatsbeurs te worden gegrepen. Maar 't is opmerkelijk. Komt in de Kamer een ontwerp om de trak tementen van hooge heeren te verbeteren, zooals verleden week voor de rechterlijke ambtenaren, dan worden salarissen van f 6000 en f 7000 goedgekeurd zonder veel tegenkanting. Komt echter een voorstel aan de orde om mindere ambtenaren wat beter positie te verschaffen, dan valt een minister op f 50,— dood en zyn er dadelijk genoeg conservatieve heeren in de Kamer te vinden, die er tegen waarschuwen de loonen toch vooral niet in de hoogte te drijven Scheept de wet een onderwijzer met de hoogste bevoegdheid niet af met het reuzen- salaris van een f 1000 na 20 jaar dienst? Doet hij dan werk, dat ook maar eenigs zins achterstaat bij de taak van een griffier by een kantongerecht of een rechtbank, menschen, wier salaris na denzelfden dienst tijd al gauw naar de f 3000 of4000loopt? Die ongelijke bedeeling doet iemand met verbazing een jeremiade lezen, als ik hier boven aanhaalde. Zij leidt er vanzelf toe, dat op de schrille contrasten wordt gewezen, die in onze samenleving voorkomen. Of is het niet ontzettend, in de Staatscourant b.v. to lezen, dat mr. C. J. Ridder van Rappard gepensioneerd is met f 4500, mr. Alpherts met f 4000, mr. Byleveld met f 5000, mr. Wendt met f 5000, terwyl tegelijkertijd de bladen berichten, dat zich aan 't "werkhuis te Amsterdam een 70-jarig man aanmeldde uit honger en gebrek, een man, die na 20 jaar trouwen dienst bij de Delibrouwery was weggezonden met een mooi ge tuigschrift Zie, het is niet socialistisch, het is niet ophitsend er op te wijzen, hoe schandelijk zulke tegenstellingen in onze maatschappij zyn. Die feiten bewijzen, hoe treurig in onze samenleving de christelijke plicht is ver waarloosd om voor middenstand en arbeiders broodgebrek op den ouden dag te waarbor gen. Die feiten spreken van de schande onzer wetgeving, waarin voor ouden van dagen geen voorziening in den nood wordt getroffen, 'k Zou willen, dat in millioenen circulaires die treurige contrasten aan allen werden voor oogen gesteld om den drang te doen groeien op ministers en Kamer, dat hield hij op en bleef met doodsbleek gelaat zitten, terwijl hy zenuwachtig aan zyn knevel trok. De reeds door den wijn wat vroolyk ge worden kameraden plaagden hem. Die ziet er uit als de Vliegende Hol lander zeide een luitenant. Pros't Georgeriep een ander. Hij beantwoordde den dronk en zat toen weder zwijgend voor zich uit te staren, ter wijl zyn oogen in het verre verschiet tuur den. Van tijd tot tyd beproefde hy my aan te zien, maar telkens gleden zyn blikken langs my heen, terwyl hy onophoudelijk zyn glas ledigde en na ieder glas werd hy bleeker. Ik kon het niet langer aanzien, en stond op, maakte mijn verontschuldiging wegens mijn vroeg opbreken, dat ik aan vermoeid heid wegens de reis toeschreef, en verliet de zaal. Ik zat weer boven op myn kamer, moe derziel alleen met myn arm ledig hoofd en mijn arm ledig hart Wat er in my om ging kan ik niet beschrijven. Er zyn om standigheden, zoo eenvoudig, zoo vreeselyk eenvoudig en die toch den mensch het ha.it breken Neen Lena, neen, dat had ik niet be« doeld !-W ij beiden weten, wat het zeg-

Onze Eilanden | 1910 | | pagina 1