NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ZUIMOLLANDSCIE EN ZEEUWSCHE EILANDEN. ten SDI JK. fpiffilljllillii Ikhandel, eken Boekhandel iere! ELSDIJK. pnü Goederen, enz. De verliefde Peetoom "1 w e Concert- ddelharnis, Islslxig'eii ELHABNIS en NIGING TOT PEN. *^(I ii!iilaüniii!iüe Miililclharnis. ksnormaalschool tgeversprijs. 11 der Schenk. Middelhariiis. groote partij r overslag, gebied voor Jon- leisjes. erspelen, Portret- wartjesalbums en prten en prijzen. Kasboeken, Mu Luxe post, alle feden voor de Am- lekenschool. Ver- Bordpapier. soorten e Dag- Week jerboeken. :ontieii |n buitenlandsche fhooging van prijs. van alle soorten klïïDWERK. it-, Fantasie- en [enz. enz. i boeken worden Uitgeversprijzen id, ran der Schenk. TERDAM. ALLEN, KALE Attesten franco l^LOOR" HAAR- Telefoon 5756. lillo Parys 1907. ONZE EILANDEN voor de Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 14 Zaterdag 26 Februari 1910 17E Jaargang Alle voor- de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advertentiën van 1—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Belastingweigering Over het algemeen zijn de meeste mensen op het betalen van belasting niet erg gesteld. Dat vinden ze nu het vervelendste wat er isgeld weggeven, waarvoor je niets terugkrijgt. En al weten we nu bij een weinig nadenken wel. dat dit geld er wezen moet, dat het be slist nodig is voor de instandhouding van de Staat, een feit blijft het toch, dat verscheidene mensen al mopperende hun belastingpenningen naar de ontvan ger brengen. Ik geloof zeker, wanneer het aan ons overgelaten -werd belasting te betalen of het niet te doen, of wel: wanneer we zélf het bedrag, dat we wil den betalen, mochten invullen, dat dan de ontvanger al heel weinig geld zou beuren. Ik houd me er van overtuigd, dat de meeste mensen in dit geval hun geld voor heel iets anders zouden ge bruiken. En nu is er werkelik een belasting, waaraan ieder net zoveel betalen kan als hij zelf wil. Nu zoudt ge verwachten, dat de meeste mensen zich aan deze belasting helemaal zouden onttiekken. Ja, wie dat denkt, heeft buiten de men selike natuur gerekend aan deze vrij willige belasting offeren de meeste veel meer dan aan die andere, waarover ze vaak zo ontevreden zijn. .Welke die be lasting is? Dat zijn de z. g. accijnzen op zout, rundvleessuiker, bierwijn, jenever, brandewijn en azijn. Als ge een pond suiker koopt, en daarvoor b. v. 26 sent betaalt, komt hiervan i3ï!2 sent in de schatkist terecht. Zo wordt er ook belasting geheven van zout, rundvlees, enz. Dus zoveel te meer suiker ge ge bruikt zoveel te meer belasting betaalt ge, en als ge van bovengenoemde zaken helemaal niets gebruikt, dan betaalt ge, in die vorm ten minste, helemaal geen belasting. Is dat voor sommige niet om te watertanden? Nu kunnen we het natuurlik niet stellen buiten suikerzout en azijn, maar aan bier, wijn, jenever en [brandewijn hebben we volstrekt geen behoefte. Wan neer het U dus ernst is met Uw mop peren over belasting betalen, wanneer ge vindt, dat ge te veel betaalt, of dat ge misschien helemaal vrijgesteld moest worden, welnu, begin dan met te weige ren nog langer Uw zuur verdiende sen ten in de vorm van jeneverbelasting in de schatkist van het rijk te storten. Want vindt ge het bij enig nadenken toch niet wat al te gek, dat ge moppert over de paar guldens belasting die ge betalen moet, terwijl ge geheel vrijwillig fjsxjijlleto JZV. kilo. Ik wou, dat die reis al achter den rug wasHoe was ik het in alle opzichten met mijn vriend eensOnophoudelijk zag ik die lieve meisjesoogen vóór mij, ik meende nóg te zien hoe zij vol verlangen schitterden, toen tante Klara van Italië sprak. Wat baatte mij alle hartelijkheid, zoolang mijn hartewensch onvervuld Dleef? Op Capri ontdekte ik echter töch iets, wat mu een oogenblik boeide een kleine villa, geheel verscholen achter hooge muren, het aak door statige palmen overschaduwd, en bloeiende wijnranken versierden deuren en vensters. v ^at zi0 J® toch aan dat oude krot? t^^o«8■^eu,clen, d*e eiodelijk ongeduldig werd, was 1 sf.aaa, alsof ik aan den grond NT- e nam ru?.' anfcwoordde ik, maar in stilte voor efimi1 vo°r>dat idyllisch gelegen huisje teru»keerflnDiU ute huren> wanneer ik zou lerugkeeren, doch met alleen er misschien ieder jaar nog tien of meer bijbetaalt? Zó veel? Ja zeker. Als ge een Liter jeuever koopt, komen van het geen (ge hier voor betaalt 90 senten in de schatkist terecht. Op die manier hoopt minister Kolkman 30 miljoen bij elkaar te krijgen. Dertig miljoen jeneverbelas ting Is 't niet meer dan treurig 1 Is 't niet verschrikkelik, dat de werkman van zijn kleine loontje dikwijls'nog heel wat afneemt om de minister aan zijn 30 mil joen te helpen Schreit het niet teu hemel, dat de moeders soms geen geld hebben om haar kinderen te voeden, terwijl haar man steevast iedere dag de schatkist met enige dubbeltjes verrijkt Och, dat de mensen toch tot het inzicht mochten komen, dat deze toestand niet mag blijven bestaan 1 Dat ze de kracht hadden resoluut te zeggenNee, we willen niet, dat anderen zich tegoed doen aan onze zuurverdiende penningen. We willen niet, dat de schatkist zich verrijkt met onze ellende. We willen de toestand niet bestendigen, dat „de Staat drijft op de kurk van de jeneverfles." En daar om aan die jeneverbelasting betalen wij geen sent. Wat de gevolgen van die weigering zouden zijn? O, wees gerust. Geen deur waarder zou U met een waarschuwing lastig vallen. Niemand die U er iets om zou kunnen maken, zelfs de minister niet. Ja, ge zoudt er deze bepaald een genoegen mee doen, want ofschoon hij ïekent uit de drankaccijns 30 miljoen te slaan, heeft hij zelf gezegd, het gelukkig te zullen vinden, wanneer bet gebruik zodanig afnam, dat de accijns vrij wat minder bedroeg. Niemand zou U er iets om kunnen maken. Integendeel, in verscheidene op zichten zou net een zegen voor U zijn. lo. Voor uw lichaamdat-dan niet langer bedorven werd door de werking van het alkoholvergif en vrij wat beter in staat zou zijn zijn arbeid te verrichten. 2ö. Voor uw vrouw en kinderen, wie dan de senten ten goede zouden komen, die ge nu verdrinkt; die dan konden profiteren van uw vrije uren, die ge nu in de herberg doorbrengtdie dan niet meer te lijden hadden van uw onaange name stemming, die ge nu uit de kroeg meebrengt. 3o Foor uw zedelilc leven, dat door de alkohol verlaagd wordt. 4o Voor alle neringdoenden, bij wié ge minder schulden behoefde te maken. 5o Voor de hele maatschappij, die heel wat meer aan nuchtere arbeiders heeft dan aan drinkende, die door het alkohol gebruik bepaald verarmt. O, dat ons volk toch eens toonde, dat het werkelik is wat het zo graag wil zijn een vrij volkDat het de moed en de kracht had de ketens, waarin Vorst jAl- kohol het geklonken heeft, te verbrekpn. Dat het de minister onomwonden te kennen wilde geven, dat hij het g voor de huishouding van de Staat niet moet halen uit de drankzucht van óns volkl Wat zou dat een zegen zijn. Komt, gij mannen en vrouwen van Nederland Kent uw belang en dat van Uw mede mensen. Steunt ons streven I Schaft de alkohol af, in elke vorml Weigert de drankbelasting H. D. Buitenlandsch Overzicht. Te Napels kocht ik een heele prullen col lectie van lava, schildpad en koraleD, te Rome verdwaalde ik in het magazijn van een juwelier, waar ik tegen een bespottelijk hoogen prijs eigenaar werd van een arm band, die naar een antiek model was nage maakt. In mijn verbeelding zag ik den sier lijken pols, dien het kleinood zou omspan nen. Voor het overige liet ik mij geduldig in kerken en paleizen slepen en ik dacht aan niets anders dan aan den sneltrein, waarvan dejpostwaggon mijn noodlot be vatte in den vorm van een klein, beschreven velletje papier. Hij moest al verzonden zijn, de brief, die over mijn lot besliste. Den volgenden dag zouden wfj in den namiddag Rome verlaten, des avonds te Pisa aankomen, en dan, den daaropvolgenden dag zéér vroeg, zou ik alles weten. Gaan wy vanavond naar den schouw burg vroeg Leeden, waarschijnlijk om mijn gedachtengang een andere wendingtegeven. Ja, mij is 't goed En daarna naar het Duitsche bierlo kaal aan het Corso Mij is 't goed! Mooi ik zal wel voor de kaarten zorgen. Zooals je wilt. Heere mijn God, ik dank U, dat ik niet ben als genezuchtte die Pharizeeör. „Een In Engeland is de toestand nog zeer on zeker. De opening van het Parlement had plaats met een korte troonrede, door Koning uitgesproken. Belangrijker dan deze rede is hetgeen daarna door minister As quith werd gezegd. De Regeering, zoo zeide hij, stelt voor de wetskwestie fd.w.z. de questie van 't Hoogerhuis) in eerste instan tie door het Lagerhuis aangenomen wordt, zal zij in de wet worden opgenomen. Asquith zeide, dat dit voorstel een hervorming be- teekende van het bestaande grondwettelijk systeem. Naar aanleiding van de finantieöle verplichtigen, waaraan op 31 Maart e.k. vol daan moet worden, stelt de regeering voor, dat het Lagerhuis slechts een kortPaasch- vacantie zal nemen, waarna onafgebroken zal doorgewerkt worden, tot de begrooting en de motie omtrent de verhouding van Hooger- en Lagerhuis afgehandeld zullen zijn. Daarna zal het Lagerhuis uiteengaan en vervolgens de wet behandelen, die als gevolg der motie zal worden ingediend. De begrooting zal echter niet aan het Hoo gerhuis worden doorgezonden, voor het Lagerhuis in de gelegenheid is geweest zijn meening te kennen te geven over de ge noemde motie. Asquith eindigde aldus: Wij wenschen dat het goed begrepen wordt, dat wij staan en vallen met de begrooting en de Hoogerhuismotie, omdat wij beiden beschouwen als de voornaamste eischen onzer politiek en wij als regeering moeten ons bestaan op het spel zetten om beide door het Lagerhuis te doen aannemen. Hoe wel de toestand moeilijk is, maken de om standigheden het de regeering tot plicht al het mogelijke in het werk te stellen om deze groote principiéele, hervorming tot stand te brengen. De leider der Iersche nationalisten, Redmond, zeide dat wanneer de regeering een redelijken waarborg gaf, dat de wet op het Hoogerhuis nog dit jaar kracht van wet zou krijgen, de nationalisten voor de begroo ting zoudeD stemmen. vaandrig kon niet gekker doen als jij. Wees toch 'n kerel! Of er komt 'n „ja", of 'n „neen" verder kan niets gebeuren. Het laatste houd ik trouwens voor onmogelijk. Het is heel mooi, als een mensch bescheiden is, maar nu ben je vervallen in 'n soort kleinheidswaanzin. Naar alle waarschijnlijk heid is het meisje torenhoog opgespron gen van geluk en jij laat het hoofd ingen Ik antwoordde niet. Wat wist hij van wat er in mij omging, wat wist hy van het raadsel in een vrouwenhart, die goede, trouwe, eenvoudige ziel? Zij zou „neen" zeggen. Anders was niet mogelijk. Zij kende mij immers ternauwernood. Ik, ja, ik kende haar 1 Of had Lena haar kind de liefde tot mij in het kleine hartje overgeplant? O, Lena, Lena, als dè,t zoo ware Ik verkeerde in koortsachtige spanning, gevoelde my diep rampzalig en was zoo ze nuwachtig en gejaagd, dat ik het nergens kon uithouden en myn reismakker voort durend tot last was. O, die verstikkende lucht in den schouwburg, die parfums, welke uit de waaiers en toiletten wuifden, en de atmosfeer bijna ondragelijk maakten. Er werd „Rigoletto" van den maestro Verdi gegeven. Donna mobile, zong de tenor, „de vrouw is veranderlijk Die woorden vervolgden my naar huis; ik hoorde ze zelfs in de korte sluimering, Na die redevoering beschouwde men alge meen den toestand als zeer onzeker. De debatten, die later in het Hoogerhuis over het adres van antwoord zyn gehouden, heb ben de meening doen kenteren Daar toch verklaarde lord Landsdowne, de leider dei- oppositie, die door zyn bekende motie de aanleiding gaf tot de uitschrijving der al- gemeene verkiezingen, dat, als de begrooting in het Lagerhuis wordt aangenomen, dit ook in het Hoogerhuis zal geschieden. Wat de hervorming van het Hoogerhuis betreft, zeide hjj: „Myn vrienden en ik zyn bereid tot het doorvoeren eener hervorming, die de werkzaamheid van het Hoogerhuis ten goede komt." Lord Roseberry stelde toen voor, dat die ledeD, die een hervorming wenschten, een desbetreffend voorstel zouden indienen, zonder de regeeringsvoorstellen af te wach ten, zoodat het land over twee voorstellen kon oordeelen. De peers(lords) oordeelde Roseberry, moe ten toegeven dat het land zich tegen het principe der erfelijkheid heeft verklaard. De lords hebben dus een mooie gelegenheid om hun eigen huis in orde te brengen. Deze verklaringen maken het niet meer twijfel achtig of de begrooting zal er door komen. De Ieren zullen zich onthouden. De unionisten zullen, zooals hun leider Bal four heoft verklaard, de regeering by haar flnantieele maatregelen geen moeilijk heden in den weg leggen. Al deed het byna ondenkbare geval voor, dat de arbeiders partij zal tegenstemmen, dan nog wordt de begrooting aangenomen. Eerst daarna konrt de groote strijd tegen de overmacht van het Hoogerhuis. Na al deze verklaringen van oppositieleiders en regeeringspersonen beschouwt men in poli tieke kringen den toestand voor de regeering gunstiger dan eerst. Uit de regeeringsver- klaringen valt voorts op te maken, dat de regeering er niet aan denkt af te wijken van de gedragslijn die het kabinet zich had voorgesteld. De vrees dat het waarlijk vrij zinnig ministerie Asquith tot aftreden zou gedwongen zyn, vermindert dan ook meer en Te Berlijn vergaderde deze week de be ruchte Bond der Landwirte, dat is de ver- eeniging van de groote adellijke grondbezit ters, de gehate Pruisische. In de politiek kennen die lui geen ander belang dan hun eigen en naar hun meening zijn zy eigenlijk de eenig ware weldoeners van de maat schappij, de steunpilaren van het Duitsche 1-yk. Men hoore maar eens, wat de voorzitter van den Bond op de vergadering met een stalen gezicht durfde beweren. Wy geloofden en gelooven nog, aldus deze meneer, dat wij met de hervorming der Rijksfinanciën (deze legt, naar men weet, alle nieuwe lasten op alle andere standen, behalve op den agrarischen een nationale daad hebben verricht. Wy hebben den middenstand van stad en land, het bedrijfs leven en de produceerende arbeid voor groote die zich in den morgen eindelijk over my ontfermde. Daarop duurden de uren tot het vertrek nog tot in het oneindige en toen Eindelijk zette de trein zich in beweging. Wy vlogen door deCampagna, de bergen achter ons doezelden weg, voor het laatst groette de door de Decemberzon vergulde koepel van Sint-Pieter Hoe eindeloos scheen de rit mij toe Och, wat zeur je tochvermaande myn vriend, wien myn onophoudelijk opstaan, weer zitten gaan, en andere blijken van ongeduld begonnen eindelijk te vervelen. „Och, wat, vandaag kun je toch nog geen brief hebben, Breuken." Natuurlijk niet! gaf ik toe. Het was volkomen dónker toen wy te Pisa aankwamen. De hotelomnibus nam ons op, en wij ratelden over het hobbelige plaveisel door eenzame, slecht verlichte straten. Toen hielden wy voor het hotel stil. Zyn er brieven vroeg ik, schijnbaar onverschillig. Si, Signore, twee stuks. Ik strekte de hand uit, terwyl my een koude rilling door den rug liep. Uit Wardelingen I zeide ik op een eigen aardig zenuwachtigen toon. Leeden nam my onder de schouders. „Die kunnen wy boven wel lezen, kom mede... Straks kunnen wy wel eten nadeelen behoed. Wy hebben belastingen helpen keeren, die onze heiligste gevoelens (dit slaat op de successiebelastingen zouden hebben beleedigd." De heiligste gevoelens van die jonkerbent betreffen hun brandkasten. Zy hebben het doorgedreven, dat de rechten op allo be hoeften weer sterk zyn verhoogd Het grootste deel van dien roofaanslag vloeit in hun zakken, terwyl zy hun eigen standje zooveel mogelijk hebben wetenvry te stellen. En dat noemt zoo'n voorzitter dan het ver richten van een nationale daad. Tegen het schandelijk zelfzuchtig streven van deze jonkerkliek, is voor eenigen tijd de Hansabond opgericht, terwyl ook de kleine grondbezitters tegen de hebzuchtige jonkers een bond hebben gevormd. Van deze bonden had de adellijke voor zitter der jonkers natuurlijk alles mogelijke kwaad te vertellen. De Hansabond, dat was een Bond, „die geen idealen had", „geen heilige goedeien kende" en, niet uit Dood, doch uit overvloed geboren, geen ander doel had dan het mo biele kapitaal van belastingen vrij te stel lenEn wat den Boerenbond betreft door de kleine grondbezitters opgericht, eveneens tegen de willekeur der groot grondbezitters dat was een product in 't leven geroepen door de nationaal-libera- lenDie willen de kracht van de grondbe zittende kiasse breken I Dat was een inter nationale beweging! (De Joden, de Joden! werd er hierbij uit de vergadering ge schreeuwd Maar het zou hun niet geluk ken het zegenrijke werk van den Bond ongedaan te maken! Ten slotte kreeg de nieuwe rijkskanselier, Von Bethmann Hollweg, een geweldige pluim op zyn hoed, omdat hy beroeps- genoot was en zoo oprecht als decoratief optreden wist te vermijden. Het vervolg der vergadering was voor de adellijke bende (want dat is de naam voor zoo'n kliek) een gereede aanleiding om van zyn antisemitische gevoelens te doen blijken. De joden moesten het geducht ontgelden. En dan te weten dat die adellijke schreeu wers in Duitschland de lakens uitdeelen Uit Marokko komen den laatsten ty'd allerlei onrustwekkende berichten over de gezindheid van Mouley Hafid ten opzichte der Europeanen. Wonder is dat niet.Inde Europeanen zien de Marokkanen indringers, die hun land willen veroveren. Reeds onder Abdoel Azis was er telkens een sterke strooming tegen de blanken en de hoop van vele stammen dat Mouley Hafid min der vriendschappelijk tegen de blanken zou optreden dan de Sultan, was de reden, waarom zy hem in den stry'd om den Ma- rokkaanschen troon hun steun verleenden. Tegenover zyn onderdanen zal Mouley Hafid zich verplicht voelen niet te vriendschappe lijk te zijn tegenover de gehate indringers. Zoo zou de 9ultan beslist weigeren, de voorwaarden, waaronderzijn gevolmachtig de El Mokri onlangs te Pary's met Frank- Hy liet mij op onze kamer alleen. Nu zat ik daar bij het schijnsel van twee juist aangestoken kaarsen en staarde op de brie ven. De eene was met tante Klara's hand geschreven, de andere hy was niet van haar— zoo vluchtig, zoo hoekig, zóó Eerst den brief van tante Klarafluis terde ikik was plotseling heel bedaard geworden. „Tante schrijft natuurlijk af! Lieve God, het w&s ook 'n krankzinnige ge dachte van mij! Ja, ja, zij schrijft af; zij wil den oom natuurlijk niet, de kleine mij, zoo'n ingebeelden ouden gek I Het papier beefde zóó in mijn hand, dat ik niet kon lezen. Ik legde het daarom op de tafel en boog mij erover heen. Mijn lieve Victor, myn allerbeste jongen I Ik schrijf je maar heel kort en bondig, maar wij zyn allen ook nog zóó onder den indruk, zoo opgetogen van het geluk, datje briefin ons arm huis gebracht heeft. Sabine zal je morgen antwoorden; zij heeft mij opgedragen, je te zeggen, dat zy jou graag haar jong hart schenkt, dat zij je liefheeft. Hoe goed God de Vader alles bestiert Wie had d&t kunnen denken na zulke droeve tijdenMaar ik, ik heb het zien aankomen. O lieve, beste jongen, de He-

Onze Eilanden | 1910 | | pagina 1