ZUID-H0LLANDSC9E EN ZEEUWSGHE EILANDEN. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De verliefde Peetoom ONZE EILANDEN voor de Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,5U Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 12 Zaterdag 12 Februari 1910 17E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiên worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advertentiên van 4—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,40 Groote letters naar plaatsruimte. Buitenlaiidsch Overzicht. In het Engelsche blad, het „Liberal Ma gazine" wordt een becijfering gegeven van de stemmenverhoudingen bij de jongste verkiezingen. Liberalen en arbeiderspartij vereenigden in de Engelsche districten 2589889 stemmen op zich, de unionisten (conservatieven) 2538882 stemmen, de libe rale meerderheid bedraagt dus 51007 stem men. In Wales verkregen de regeeringspartijen 206288, de UDionisten 97126 stemmen. Llbe rale meerderheid 109162. In SchoOand stond het 892226 tegen 268861, meerderheid 126365. In Ierland was de verhouding 350000 tegen 150000. Totaal 8538408 stemmen op regeeringscandidaten tegen 3051869 op unio nisten. RegeeriDgsmeerderheid 486534. De meerderheid is inderdaad grooter dan zij schijnt want het unionistische stemraen- tal is door de meervoudige stemmen zoo enorm gezwollen. De partijverhoudingen in het nieuwe Lagerhuis is nu, Liberalen 275, Ieren 82, arbeyiersparty 40, unionisten 273. Regee- ringsmeerderheid 124 zetels. Twee kabinets raden worden deze week gehouden, waarin de regeering hare plannen zal vaststellen. Jn invloedrijke kringen meent men te weten dat het ministerie in het Lagerhuis eerst de begrooting van verleden jaar zal vast stellen, daarna een besluit gericht tegen de te groote macht van het Hoogerhuis en vervolgens de begrooting voor het volgende dienstjaar. Daarna zou het Lagerhuis voor een maand uiteengaan, in welken tusschen- tyd het ministerie een wetsontwerp betref fende het Hoogerhuis zou ontwerpen. Dit wetsontwerp zou de hoofdzaak op het regee ringsprogram zijn, ook by een nieuwe ver kiezing, die zou volgen als het Hoogerhuis dit wetsontwerp zou verwerpen. Sommigen beweren, dat Asquith een plan heeft medegebracht, waarin de ministeries van Oorlog en Marine worden vereenigd onder ééri minister van Landsverdediging. Zullen dergerlyke plannen slagen dan heeft de regeering den steun noodig van het grootste deel der Ieren, meerendeels trouwe volgelingen van hunnen leider, John Red mond. Deze is thans de man, op wien aller oogen in Engeland zijn gericht, want hy verkeert met, zijn party in de benijdens waardige positie, dat hy op de wip zit. De Ieren zullen eindelijk wraak kunnen nemen op de jarenlange onderdrukking, die ze van Engeland hebben ondervonden. Nu zal er voor he' groene eiland wel zelfbestuur ko men. Na den dood van den vroegeren leider ParneU, die door een misstap op zedelijk gebied genoodzaakt was zich terug te trek ken, kwam de leiding der Ieren in 1891 in zijn haoden.Toen hij in 1881 in hetEngelsche parlement kwam, werd hy reeds bij zyn eerste rede verbannen. Sinds dien heeft hij geleerd taktisch te werk te gaan en nu is hy een man, naar wien ieder luistert. Geen FEUILLETON. woord spreekt hij te veel, maar wat hij zegt, is raak. De moeielyke taak, die op hem rust, is het de Regeering te steunen en tegelijker tijd de wenschen zijner landgenooten be vredigd te kry'gen. Een ander leider van beteekenis is Kar Hardi, de voorzitter der Arbeidersparty. Deze heeft juist ook deze week haar con gres gehouden. Moet men naar de rede des voorzitters den steun afmeten, dien de libe rale regeering van deze partij heeft te wachten, dan staat het er niet bijster gunstig voor. Hy begon met een verwijt. aan de liberalen, dat zy de arbeiderscandidaten lang niet heusch hebben behandeld. Immers in verschillende districten hadden zij die candidaten met behulp der Ieren verslagen. Verder verlangde hy absolute opheffing van het Hoogerhuis en verklaarde zich pertinent tegen de plannen der regeering om dat verconsorvatieve college te hervormen. Deze redevoering werd met groote instemming door het congres ontvangen. Blykt zy inder daad de meening der arbeidersparty te omvatten, dan is een conflict tusschen haai en de regeering lang niet onmogelijk. Het is echter de vraag of per slot van rekening de arbeidersparty in het parlement er niet voor zal terugdeinzen een regeering omver te werpen, op wier program zoovele eischen der arbeiders voorkomen, of zal zy, als de socialisten zoovele malen doen, voor de arbeiders slechts een leege dop weten te verkrygen, omdat ze met het halve ei geen genoegen wenschen te nemen 10 Nu, zoo zinnelijk als die Radowitz zyn ze ook nog wel," antwoordde het lastige bakvischje. Het was inderdaad onbeleefd van me, maar ik lachte luidkeels. Jy bent tegenover haar onhebbelijk heden even toegevend als haar vader," ver klaarde tante geérgerd, met een zydelingsch blikje op Sabine, die juist naar de deur schreed. „Schaam je, Ella, ga de kamer uit met je honden onmiddellijk 1 Zeer graag, grootma 1 Kom Drom- meltje! Paraplu! Katjes pak zei Met een geweld alsof de hel was losge broken verdween het dartele kind mot haar blaffend gevolg. Daarna gaf ik tante eenige voorstellen in overweging om haar positie te verbetere.i. Onmogelijk, Victor, dat mag ik niet aannemen .1 weerde zy af. De Duitsche rijkskanselier is met een hervorming van het Pruisisch kiesstelsel voor den dag gekomen., welke algemeen als een paskwil, als een ware bespotting van een hervorming wordt begroet. De oppermacht van het conservatisme, van de klasse van den aanmatigenden jonkerstand, den verwaanden Pruisischen adel, wordt door de voorgestelde wijziging volkomen gehandhaafd, Het stemrecht zal als tot dus verre openbaar blijven, wat zeggen wil, dat niemand, die eenigszins afhankelijk is anders zal durven stemmen dan zyn superieuren of zyn broodheeren het verlangen. Hoe men in Duitschland over dat kanseliersche knoei werk denkt, blykt uit de volgende citaten uit de Duitsche pers. De democratische Morgenpost schrijft: „Zelfs hy, die geen hoop koesterde, zou overbluft zyn door de onverbloemde onge geneerdheid, waarmede de regeering haar reactionaire bedoelingen najaagt." „De bevoorrechting van bepaalde standen aldus de Prankf. Ztg blyft bestaan en de overgroote hoop van de kiezers moet, om de macht van een kleine minderheid te bestendigen, van zyn recht verstoken blijven. Tegen zulk een belofte tot hervor ming dient zoo scherp mogelyk geprotes teerd. Geen voorrechten, maar volksrechten Dat moet de leus voor een ernstig gemeende kieshervorming zyn Een uitdaging" zegt het Berl. Tageblatt boven zijn felle kritiek van het ontwerp, waarin het o.a. schrijft: Alleen met het gemengd gevoel van gloeiende schaamte en heftige verontwaardiging kan men deze ongehoord kleinzielige bepaling lezen." „Neen schrijft de Vossische Ztg. na deze hervorming blijft alles zooals het vroe ger was. De weinige zeer kleine verbeterin gen zyn de moeite niet waard. Het is een jammerlijk en stumperig voorstel, dat hun, die om brood vroegen, steenen geeft." De sociaal democratische pers isnatuuriyk nog veel feller in haar uitlatingen en het prulwerk des kanseliers verdient die felle kritiek ten volle. En het is haast niet te gelooven, de consarvatieve pers is al even feltegen het ontwerp gekant, want het is haar nog te democratisch Men kan zich voorstellen, wat ontzag'lyke reactionaren die addellijke jonkers in Piuisen wel zyn? Uit het heerlijke land der protectie by uitnemendheid, Amerika, komen voortdu rend ernstiger klachten over de enorme stijging van de prijzen der levensmiddelen. Het Amerikaansch departement voor Handel en Arbeid heeft een statistiek ge publiceerd over de styging der levensmid delen in de V. 9. sinds 1899, zoowel in den klein- als in den groothandel. Zy is leerrijk Volgens deze statistiek stegen in de laatste tien jaren de pryzen van het brood, in den groothandel 25, in den kleinhandel 19.4 procent, van boter resp. 29.8 en 30.6, van eieren 39.8 en 36.2 van rundvleesch 11.8 en 14 9 van pekelrundvleesch 41,9 en 10,6, van spek 54,5 en 52,9, van ham 21,9 en 31,8, van melk 30 en 18,1, van aardappelen 70,6 en 25,5, van boonen 59,7 on 19,2 pro cent. Suiker en specerijen waren zoo ongeveer de eenigste produkten, waarvan de pry's niet steeg. Heerlijke protectie tochWaar komen die hooge prijzen uit voort? Men weet dat de groote vleeschpakkerijen de vleeschprijzen vooral opjagen, maar ook de andere voedingsmiddelen worden duur der. 't Blykt dat de vleeschpakkerijen enor me hoeveelheden voedsel in de koelkel ders opstapelen en aan 't verbruik onttrek ken. De vleeschpakkers gaven te kennen dat de verhoogde prijzen 't gevolg waren van voedsel-schaarschte. Maar de statistieken leeren andersEr blykt uit dat er genoeg voedselvoorraad in de koelkamers der trusts aanwezig is om de geheele bevolking maandenlang te voeden. Men schat de waarde van dien voorraad op 1500 millioen gld. Reusachtige hoeveelhe den vleesch worden reeds langen tijd achter gehouden. In de vleeschpakhuizen in 't ge heele land zyn opgestapeld 14 millioen run deren, 6 millioen kalveren, 25 millioen schapen en 50 millioen varkens. 78 vischbergplaatsen bevatten visch tot een waarde van l2'/2 millioen. Bovendien worden 1800 millioen eieren, 130 millioen kilo's groenten en fruit, en millioenen kilo's Tante, u hebt u nu eenmaal tot mij om hulp gewend en dient u die dus te laten welgevallen. Sta mij toe, dat ik die bepa lingen maak. Zy zuchtte, en toen ik eindelijk door mid del van allerlei kunstgrepen haar en den meisjes een eenigermate draaglijk lot meende te hebben verzekerd, zuchtte zy alweer en barstte in tranen uit. Je bent een goed mensch, Victor," snikte zy. „Wat heb je toch 'n hart van goud, wat zou jy een gezin gelukkig gemaakt hebbenik zal je er eeuwig dankbaar voor zijn. Maar nu verlang ik ook een weder dienst, tante! Maar alles watje verlangt, beste Victor Kyk eens aan, hoe je daar zit aan je knevel te draaien. Je lykt wel een tweede luite nant Maar verlang niet, dat het kind mee moet naar Italië, dat zou ik niet kun nen toestaan. Wees maar gerust, tante," zei ik koel. „Ella heeft gelyk het was om je dood te lachen Zy zag my aan alsof zy teleurgesteld was. Ik verlang alleen van u, tante, dat u dien mijnheer Von Radowitz ook niet zulke complimentjes maakt, als zooeven aan my hy zou er oy slot van rekening nog aan gaan gelooven en het zou my oprecht leed doen, als u een zaak zoudt steunen, die de kiem van het verderf bereids in zich om draagt. Ik zou niet graag dat kind ook zoo ongelukkig zien als eensu verstaat mij wel Zy wist niet wat zij moest antwoorden en begon weer opnieuw te snikken. De financieele toestand, Victor, die on gelukkige toestaDd I Wij kunnen jou toch niet eeuwig tot last blijven. Al neem ik ook voorloopig, in het rouwjaar, jouw onder steuning aan maar dan Het is goed, maar beloof mij dan ten minste, gedurende dit rouwjaar, niet te pro- beeren of u Sabine Bayer in BaroneB Von Radowitz kunt transformeeren. Maar heel graag, mijn allerbeste Victor Hier is mijn hand erop Och, lieve God, zy is ook zoo jong, zoo bekoorlijkhet zou jammer zijn voor voor Vertrouw je maar gerust op mij, ik waak over haar hoor. Uitstekend, tante. En nu zult u en de meisjes wel vermoeid zijn, ik zal daarom maar heengaan. Ik moet in het hotel ook nog afrekenen, want ik vertrek nog met den nachttrein van twaalf uur. Nu al En ik dacht nog wel, je eenige dagen te mogen houden. Je had hier zoo gezellig kunnen logeeren, Victor. Wy zou den niets onbeproefd hebben gelaten, om het je hier zoo behaaglijk mogelijk te maken Het is jammer, tante," bracht ik op aardappelen, conserven, palingen, boter en kaas in de schatkamers van vleeschmagna- ten buiten 't bereik van 't publiek gehouden. Aan boter en kaas is voor 50 millioen gld. Ondanks de vervolging der trust door de regeering blijken de groote maatschappijen dus de voedselprijzen willekeurig te kun nen opjagen door reusachtige massa's volk- voedsel achterbaks te houden. In Spanje is op het onverwachtst een ministerieele crisis uitgebroken. Het minis- terie-Moret is afgetreden en er is een nieuw kabinet Canalejas voor in de plaats getreden, dat zelfs reeds den eed heeft afgelegd. De oorzaak der crisis is uit de korte telegrammen, die haar berichtten, nog niet met juistheid op te maken. Volgens den Madrileenschen correspondent van de Köln. Ztg. is zij alleen het gevolg van ouderlin gen naijver tusschen de leiders der verschil lende liberale groepen, die het over de ver deeling der Cortez-mandaten by de a.s. verkiezingen niet eens konden worden. Een triomf voor de reactionairen schijnt echter deze crisis en haar oplossing niet te beteekenen. Canalejas toch is politiek „radi caler" dan Moret, ofschoon ook hy nog op den bodem van een zéér gematigd liberalis me staat. Omtrent de oorzaak der zoo plotseling ontstane crisis,geeft defniparcial op bedekte wyze te kennen dat de pauselijke nuntius zou hebben geweigerd in de gaan op onder handelingen over en wijziging in het con cordaat. De nuntius zou deze afwijzende houding hebben aangenomen, in de hoop dat daardoor het liberale ministerie ten val zou komen. De koning zou zich toen echter aan de zijde van het kabinet hebben gesteld. Haaysche Brieven. LX. Misschien, doordat er een tijdperk van momenteele rust voor onze Tweede Kamer heerscht, worden de beraadslagingen in de Eerste Kamer thans met te meer aandacht- door velen gevolgd. De uitlatingen van lal van sprekers wijzen er op, dat dit Hooge College vooral in een goede stemming komt, als telkens blijkt, hoe het kabinet Heemskerk slechts den weg tot reactie op wil. Komt minister Cool met zijn militaire plannen voor den dag, die minstens weer twee millioen zullen kosten aan de schat kist, dan gaan er dadelijk stemmen op in de deftige Eerste, die Zweden als loffelyk voorbeeld stellen, omdat in dat land niet minder dan 35 pCt. der inkomsten worden besteed voor het militairisme 1 Men behoeft niet te vragen waar het heen gaat als zulke mannen eens de macht in handen kregen! Komt in de voorname bijeenkomst der grootste geldmannen van Nederland de ver zekeringskwestie ter sprake, dan wordt onder instemming van de groote meerder- koelen toon in het midden, maar ik heb al een afspraak gemaakt, Misschien kun je ons met Kerstmis komen bezoeken. Dat zal niet gaan, tante Ik heb twee maanden verlof eu kom dus eerst kort voor het feest terug. Neen, neen, beste jongen, ik neem die verontschuldiging niet aan. Misschien ter gelegenheid van mijn verjaardag in April Wy zullen zien, tante, VaarwelWaar zyn de meisjes? .Blijf maar zitten, tante, ik zal ze buiten wel roepen. Ditmaal het kostte mij wel moeite kustte ik haar de hand, en zy drukte voor de zooveelste maal haar zakdoek voor de oogen. IX- In het breede portaal brandde, even als ten tijde toen tante Klara nog met Lona hier woonde, een klein olielampje op een plankje, dat in een hoek tegen den muur was aangebracht. De groote ruimte werd daardoor slechts spaarzaam verlicht. Ik ontwaarde niemand. In het midden vooraan werden de trappen ondersteund door een naar drie zijden uitslaande leuning links aan het einde, de derde deur, was die van Lena's kamer. Ik klopte aan. Toen z ij nog hier woonde, had ik het nooit gewaagd, heid verzekerd door minister Talma dat Staatspensioneering een soort armenzorg is, die geheel buiten de verzekeringswet geving omgaat! Het is inderdaad een kras stukje zoo'n uitlating te lezen van een dienaar der christelijke barmhartigheid. Deze man, die de nooden der arbeidende klasse slechts heeft leeren kennen van uit zijn studeer vertrek durft het bestaan, staatspensionee ring uit te schakelen als een vorm van ver- zekeriDgswetgeving en ze te verklaren als een soort armenzorg. Als straks zyn ver- zekeringsontwerpen komen (wat we voors hands nog niet zien gebeuren) zaldestryd van alle democraten er op gericht zijn althans voor de laagste loonen vrijstelling van premie te verkrijgen." Terwijl juist van de zyde der Staatspen- sioneerders juist in het licht wordt gesteld, dat staatspensioen ganscbelijk niets uit staande heeft met armenzorg, komt thans de heer Talma reeds by voorbaat verklaren, dat die heele staatspensioneering slechts een bijzondere vorm van bedeeling is, zelfs durft hy beweren, dat de invoering van Staats pensioneering, de actie voor ouderdoms- en invaliditeitsverzekering slechts voor kor ten tijd zou verstommen. Neem de proef eens, Excellentie, zouden we zeggen. Dan pas zal uitkomen, hoe schromelijk gij u vergistReactie troef, dat komt meer en meer uit. De matrozen van onze vloot zullen voortaan dubbel gekerstende preeken krij gen, vooral b la richting Standaard. Dat daardoor de waarheid gediend zal worden, mag op grond van de antecedenten van dat brave blad sterk worden betwijfeld. Terwyl zelfs in antirevolutionaire kringen, men denke aan den Groningschen president van de rechtbank, erkend wordt, dat de grorideD voor echtscheining moeten worden ver ruimd door toelating van de onderlinge toestemming als reden tot echtscheiding, dient minister Nelissen een wetje in om de echtscheiding nog wat moeilijker te maken. De coalitiepers zingt in koor den lof van den minister, die het huwelijk hooghoudt I Maar is dat waarlijk hooghouden Is het iets anders dan een schynvertooning, dat de wetgever thans nog meer dan vroeger twee menschen tot samenleven zal dwingen, wier huwelyk een bron van twist en tweedracht en een treurig voorbeeld is voor de kin deren Dat schynvertoon van een huwelijk heet dan de redding van de huwelijkseenheid, het hooghouden van de echtverbintenis! Aan den politieken hemel vertoonen zich wel donkere wolken, als men denkt aan de dreigende tariefwetten van minister Kolk man, aan den hieuwen rooftocht op de schat kist ten bate der clericale scholen, zonder dat eenige waarborg voor goed onderwijs wordt gegeven i En dat alles het gevolg van de verblinding der kiezers, die de clericale meerderheid in Juni aan het roer brachten In onzen gemeenteraad is deze week het nieuwe reglement van orde in bespreking gekomen, dat hoofdzakelijk ten doel heeft de breedsprakerigheid wat in te toornen. Of ofschoon, zoodra ik die deur zag, het hart mij sneller begon te kloppen. Maar nu was ik do oom, de peet, die kwam om het kind, haar kind, den steun te ge ven, dien ik de moeder voor baar had toe gezegd. En toen een heldere stem „binnen I" riep, overviel my weer het oudehartkloppen, maar sterker nog en nóg meer myn denk vormogen in verwarring brengende als toen. Waarachtig kerel, je bent stapelgek fluisterde my inwendig een stem toe, „Loop weg .of houd je taai! Opgepast, Brenken, ruk je los I Ach, oom Victor, wilt u al gaan al vertrekken Zy had de deur geopend en stond vóór my. Kom toch binneD 1" verzocht zy, terwijl zy mij over den drempel trok met het aan doenlijk vertrouwen van een kind, dat een volwassen mensch zijn fraais wil laten zien. „Zie oom, ik ben juist klaar met de inrich ting ik heb alleen nog maar een paar por tretten op te hangen Oompje," vleide zy verder, „het is eigenlijk verschrikkelijk onbescheiden, maar zoudt u niet voor mii een spijker in den muur willen slaan Het is voor mama's portret Hier hebt u den hamer en de spijkers toe, oom I Zij reikte mij die twee voorwerpen aan, die ik zonder na te denken aannam. Waar moet het dan hangen? vroeg ik fluisterend, terwijl het my moeite

Onze Eilanden | 1910 | | pagina 1