DIJK. ZÏÏID-EOLLAMDSCBE 9 ZEIUWS011IIAHH. NIEUWS- II ADVERTENTIEBLAD. Hamlin 3ELS ENDER, EEKBANK 1ANDSGH KREDIET. I loederen, enz. Boekhandel, illNS qiqiipvpipqiiii De verliefde Peetoom iTTERDAM. TVALLEN, KALE tik. Attesten franco OFLOOR" HAAR- M. Telefoon 5756. ltjjd zeker. il eenige plaats inde Hun edel toonkarak- en der registers zyn e MAYSON HAM- rden aanbevolendoor ïi. [oogewoerd 90. n Omstreken inlich- er ist te Dirksland. I jchtsche DFtEOHT L F. N. SICKENGA. PHILIPSE. Geld ouder eerste »and tegen billijke geeft 4 pCt Pand- f 1000, van f 500, f 50. len verstrekt door de eer Notaris, MIDDELHARNIS. I)R ALKMAAR. i c 12—13. ^happen: ENKHUIZEN, Westerstraat 6. 's-GRAVENHAGE, Molenstraat 4ö, ROTTERDAM, Lenvebaven 107. Millioen Gulden tst en volgestort 0.000. CHAP verleent Cre- «i in deposito, belast I- en verkoop van s, sluit beleeuingeu verricht verder alle t het Kassiersvak nte 2l/2 °/o. September 1909. f 4.579.829,78'/, - 1.580.789,44 - 209.759,92 EST, aris. J. F. MOENS, Directeur. or Middelharnis en R KOOGH LliARIKIS. Middelharnis. 'feu nieuwe Abon- men op erde bladen f 3, per jaar, |,75. 9vs gratis. DER SCHENK. ONZE EILANDEN VOOR DE Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 10 Zaterdag 29 Januari 1910 17E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advertentiën van 1—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Builenlandscb Overzicht. De laatste Jagen der Engelsche verkie zingen die tot Zaterdag duren, brengen eigenlijk geen verrassingen meer. Want het staat vast, dat de unionisten, hoe groot ook het aantal zetels is, dat ze op de libe ralen hebben weten te veroveren, er niet in zullen slagen om de liberale regeering om ver te werpen. Tot nu toe zijn gekozen 255 UDionisten en 3-40 regeeringsgezindeD, nl. 230 liberalen, 38 arbeiders en 72 Ieren. De winst voor de unionisten oedraagt tot nu toe 117 zetels. Onder de trouw gebleven districten vall te vermelden Fifeshiie, waar de bekende minister Asquith met grooter meerderheid is herkozen dan in 1906. Ook Lloyd George, Jobs. Burns en andere voor name liberale leiders hebben, reeds hun zetel opnieuw veroverd. Uit de verdeeling der zetels over de verschillende partyen blijkt dat de Ieren zich verheugen iu de aange- nome actie op de wip te zitten. Zonder hen kan de regeering feitelyk niets doen. Onge twijfeld zullen zij bf openlijk bf stilzwijgend als voorwaarde voor dien steun stellen, dat eindelyk hun ideaal zal worden verwezen lijkt nl. dat aau Ierland zelfbestuur zal worden verleend. Die oude kwestie, als Home Rule bekend, speelde al een rol onder Engelands beroemdste liberale le.der, Glad stone. Het staat er voor de Ieren gunstig voor, dat zy thans de verwezenlijking van hun ideaal zullen verkrijgen. Een bekend blad, de Westminster Gazette had een balletje opgeworpen van een andere partijgroepeering in het nieuwe Lagerhuis De liberalen moesten zich met de conser vatieven verstaan over verschillende her vormingen, zoo heette het. Dat beteekent eigenlijk niet anders, dan dat de unionisten op deze wyze hopen een fortuintje uit de verkiezingen te slaan. Enkele ministers heb ben zich echter al uitgesproken tegen dat plan. Lloyd George noemde de voorstellen onbeschaamd en ondenkbaar. Churchill gaf te kennen, dat de liberale party van het volk een overwegend mandaat kreeg ten gunste van den vrijhandel en ten voordeele van den vrijhandel en ten voordeele van de afschaf fing van het veto van het Hoogerhuis. Dit mandaat, zeide hy, zal de liberale party onversaagd ten uitvoer brengen en met de begrooting de hervorming van hetHooger huis doorzetten. Ook minister Grey verklaarde, dat het de eerste plicht der liberale party zou zyn na afdoening der begrooting het veto van het Hoogerhuis te beperken. Merkwaardig is het, dat op Portsmouth na alle havensteden van Engeland, liberaal stemden. In den stryd weren zich de beruchte En gelsche kiesrechtvrouwen geducht. Vooral minister Asquith werd op zy n rondreis door zyn district door hen leelyk geplaagd. De dame3 liep6n hem onophoudelijk na, hem toeroependGeef kiesrecht aan de feuilleton. Het ging my nu op klaarlichten dag als den vorigen avond bij maneschijn het gansche verleden herleefde aan de zyde van mijn bekoorlyk petekindje. Het kostte mij moeite den blik van haar at te wenden en drong mij, al mijn opmerk zaamheid aan den tuin te wijden. fa> klik nu eens, oom," begon zy vnendelyk, „hoe hier alles verwaarloosd is. De wegen zyn groen van het onkruid, het kreupelhout niet gesnoeid, de rhabarber zoo maar aan haar lot overgelaten. Doet zoo iets geen zeer? Ik kan het niet aanzien. Kyk eens naar die vrucbtboomen het mag wel een wonder heeten, dat zy nog gedragen hebben Ik mag hier toch wel 'n beetje orde scheppen, nietwaar Het is my een aangename gedachte, dat ik tenminste aan de boomen een weinig uwe groote goed heid kan vergelden. Maar lief kind, jy Zeg maar niets, oompje, het is zoo. En verbeeld u, ik ben bovendien nog vree vrouwen I 't Publiek werd eindelijk het ge zeur zoo moede, dat het tegen de betoogsters party koos en de kiesrechtvrouwen van den weg drong. In Amerika is een reusachtige boycott begonnen. De trusts, die vreeselijke uitwas sen van het grootkapitalisme hebben i.i dat land letterlijk de gansche macht, zoowel op Staatkundig als op economisch gebied in handen. De groote vleeschtrusts te Chica go hebben in de laatste weken den prij3 der vleeschwaren enorm opgedragen.Door dat zy feitelijk de eenige opkoopster is van het vee en de eenige leverancierster, staat dat in haar macht. Meer dan 3 millioen Amerikanen hebben nu besloten de vleesch- waren dier trusts te boycotten en dat dit uit werking heeft, bewyst wel de ingetreden prijsvermindering. De bondsjury, die belast is met het onderzoek of eeuige trust de wet telijke voorschriften overtreedt, heeft de directeuren van die monstermaatschappijen voor het gerecht laten brengen. Het staat echter te bezien of een veroordeeling zal plaats hebben. De enorme macht der groot kapitalisten zal wel een middel vinden om ongestraft de gestelde weken te kunnen overtreden en de maatregelen, die de regee ring der Vereenigde Staten tot nu toe tegen de trusts heeft genomen, zijn zoo weinig afdoende gebleken, dat het volk zeer weinig vertrouwen in de gerechtelijke tusschen- komst stelt. Uit Frankrijk komt een eindelooze reeks van eentonige berichten van rampspoeden en onheilen, door de buiten hun oevers ge treden rivieren veroorzaakt. De Seine en haar bijrivieren bedreigen uitgestrekte vruchtbare streken en dorpen met vernieling. Parijs zelve is niet veilig. Tal van kaden staan ouder water en voorname gebouwen zijn in de beneding verdiepingen reeds ge heel overstroomd. Welk eeu ramp de water vloed voor de Fransche hoofdstad is, blijkt uit onderstaande beschrijving: „Er is een scheur ontstaan inden eersten py'ler van de Auteuilbrug. Een verzakking voor het station St. Lazare belet het ver keer. De dijk Varenne-St. Hilaire is door de Marne overstroomd. Het water begint door te sijpelen in het sousterrain van het stadhuis nan de Avenue de Choisy. De goten van het Grève-plein, Clichy en de St. Honové- straat, alsmede verscheidene straten in No- geth en St. Maur zyn overstroomd. Matrozen ontruimen de algemeene magazynen aan de Bercykade. De rue Royale is verboden voor rijtuigen. Aan de Louvrekade zyn ver zakkingen ontstaan. De telefoondienst is verbroken voor 4000 abonnés. De gangen der conciergerie van het palies van justitie zijn overstroomd. De gevangenis de la Sauté moet ontruimd worden, evenals de opslag plaats in St. Chapelle, die onder water staat." Het Paleis-Bourbon, waar de volksver tegenwoordiging zetelt, is telefonisch en telegrafisch afgesloten, steeds meer water dringt in de kelders en machinekamers, selyk onbescheiden. Mag ik u om iets ver zoeken Natuurlijk, Lena, vraag maar gerust. Maar u moet 't eerlijk zeggen, als u het niet gaarne toestaat I" Zij boog het blozende gezichtje voor zich heen en keek my over haar fraaigevormde wimpers ernstig en trouwhartig aan, geheel zooals Lena altijd deed Ik sta je alles toe, Lena I fluisterde ik. Sabine, oom, SabineMaar als u mij het verzoek, dat ik u doen wil, toestaat, dan zal ik u ook wat toestaan, dan moogt u my „Lena" noemen en ik zal steeds naar dien naam luisteren. Ik zou immers best naar mama kunnen heeten," voegde zy er by „waarom ook eigenlijk niet, oom Ik maakte onwillekeurig een beweging alsof ik een zwaar brok doorslikte. Kom nu voor den dag met je verzoek," zeiöe ik. Dus, oom, als u mij antwoordt, dan zegt u ï>f„Ja, Lena," öf „neen, Sabine 1". maar niet boos zyn, lief oompje! ZÜ valte myn hand en over haar betraande j oogen vielen de donkere wimpers omlaag, zóó verlegen was zy nu zij haar verzoek moest uitbrengen. Vrouw Busch heeft my zooeven de kamer laten zien, waarin mama als jong meisje gewoond heeft, en nu wilde ik u vragen vrouw Busch zegt wel, dat u 't zoodat men vreest dat weldra ook de gas verlichting stop gezet zal moeten worden. Er worden daarom reeds petroleumlampen in orde gemaakt. Er liep gisteren zelfs al een gerucht, dat de Kamer haar zittingen in Versailles zou gaan houden. Ditgeri,cht is echtei nog niet bevestigd. Wel lezen wij dat de vrees voor drink watergebrek voor Parys, door een mogelijke overstrooming der opstuwingsmachines, grooter wordt. Tal van dorpen langs de rivieren zyn reeds verlaten, van andere zyn alle hulzen inge stort De Kamer heeft eenige millioenen toe gestaan tot leniging van den nood. De be richten wijzen er op, dat dit geld bij lange na niet afdoende zal zyn om de ontzettende schade eenigszins te dekken. Soldaten en matrozen zyn in grooten getale opgecom mandeerd om te helpen bij bet redden der ongelukkigen. Alleen in het nabij Parijs gelegen Alfortville zyn 16000 dakloozen, welk getal eenigszins een denkbeeld geeft van den nood, waarin duizenden door de overstroomingen verkeeren. Duitschland geeft onze Nederlandsche vrijzinnigen thans een goed voorbeeld. Nog eenige maanden en de vereeniging der drie links liberale partijen in dat land zal een feit geworden zijn. Uit alle doelen des ryks tocb komen nog steeds van de afdee liogen verklaringen van instemming met het vereenigingsprogram. De erkenning van het beginsel dat alleen door eendracht de linkerliberale partijen uit hun positie van machteloosheid kunnen gerakeD, leidt echter tevens in den boezem dier partijen tot een andere vraag nl. of de nieuwe party wel democratisch genoeg zal zyn. Welopmerke lyk is, dat de bestaande Democratische vereeniging, door wijlen dr. Barth opgericht, van de vereeniging niets wil weten. Maar één ding is zeker, zooals het thans ging, kwam de democratie voortdurend in het gedrang door de heerschappij van het conservatisme. Om dat te breken, is aller eerst noodig een krachtige, eensgezinde party en daarom is de tot stand-koming der Duitsuhe Volkspartij met vreugde te begroeten. Uit Hongarije kwamen berichten, die be wijzen, dat het Parlement daar nog steeds een groot gekkenhuis gelijkt. De tooneelen in het Hongaarsche Volks huis gaan nl. weer beginnen. Bij de voor stelling van het kabinet Khuen Hedervary is het weer woest toegegaan. Toen het ministerie binnenkwam hief de Onhafban- kelykheidsparty een woest geschreeuw aan en riep den ministers toe:„Gij ziit slechts knechten van den Keizer. Weg met u, gij hebt hier niets te maken ["MinisterKhuen gaf onder dat geschreeuw het handschryven, waarin zijn benoeming stond, aan den grif fier, om het voor te lezen, maar die voor lezing ging verloren onder het algeen ge schreeuw. Jutsch eischte daarop de opening van het debat over het handschryven en nooit zoudt toestaan bent u boos, oom? Ja, u wordt op eens zoo bleek Neen, neen, ik wil 't ook niet, oom, het was ook te onbe scheiden van my zelfs de gedachte dat ik daar gaarne zou wonen Och, oompje 1 Ik had myn hoofd neergebogen, natuurijk om een paar takjes» van het seringenboom pje van spinragen te zuiveren. Zy stond bewegingloos achter my en stamelde de laatste op smeekenden toon uitgebrachte woorden bijna onhoorbaar. - Alle donders, kerel, hou je goed 1 brulde ik inwendig, dat spreekt van zelf, - want hardop zei ik, zoo bedaard als ik maar eenigzins kon Neem er maar gerust je intrek, hoor Lena I Ja? O,duidendraaal dank,lieve, goede oom 1 Toen ik haar aanzag, biggelden haar een paar tranen over de wangen, maar toch glimlachte zy. Kom toch eens mee uaar boven in het kamertje, oom Victor 1 vleide zy. Later, Lena, later! haastte ik my af weren. Om alles ter wereld had ik nu Diet met haar kunnen meegaan naar d i e kamer, die naar ik bepaald had, zoolang ik leef niet meer zou bewoond worden; die ik tante Klara na Lena's bruiloft, eenvoudig had weggenomen onder voorwendsel, dat ik daar boekeu wilde bewaren, die op mym daarover begon men zoo te redetwisten, dat de president liet stemmen. De meerderheid verklaarde zich er tegen. Maar eer die pre sident het resultaat der stemming kon meedeelen, liepen de aanhangers van Justh naar de tribune en rukten den Koninklijken brief uit de handen van den griffier, scheur den hem in stukken en lieten de snippers door de zaal vliegen. De vergadering werd geschorst. Na heropening kreeg Justh het woordhy stelde een motie van wantrouwen voor zonder de regeeringsverklaring af te wachten. Daarop legde de minister het pro gramma bloot. De party van Justh verstoor de tot het einde toe de orde. Het debat werd ten slotte verdaigd. Heérlyk toch voor de behartiging dei- volksbelangen, zoo'n vertegenwoordiging! Haaysche Brieven. LVIII. De hoop, die ik in myn vorigen brief uit sprak, dat de Raad het totaal mislukte Noordsche stelsel van verzekering tegen werkloosheid van de baan zou helpen is he laas niet verwezenlijkt. Met een onbegrype- lyk groote meerderheid heeft de Raad, spyt de totaal onweerlegbare en schitterend ge argumenteerde redevoering van prof. Treub, de motie Hoejenbos verworpen, waarin op afschaffing van het volkomen mislukte stel sel werd aangedrongen. Het is wethouder de Wilde gelukt zijn troetelkind alsnog iu het leven te houden. Niet het minst is dit voorzeker te danken aan het antisocialis tisch relletje dat met name deheerVegtel over deze kwestie heeft weten op te zetten. De totaal verkeerd gestelde kwestie, dat liet ging om de macht der overheid dan wel die der Vakvereeniging, heeft den Raad waarschijniyk tot zyn treurig besluit ge bracht de proef met het Noordsche stelsel voort te zetten. We zullen dus nog ettelijke jaren meteen werkloozenvereenigingvoort sukkelen, die totaal onvoldoende is en waar van het eenige totaal voordeel is, dat ze de gemeente eeu schijntje kost. De Raad heeft deze week een aanvang gemaakt met de besprekingen over het uitbreidingsplan. Dit is over het algemeen vrij gunstig ontvan gen. Een der belangrijkste beslissingen, die wel zijn genomen, betreft het park Zorg vliet. De lezer weet, dat de Raad indertijd den aankoop van dit uitgestrekte landgoed heeft geweigerd, omdat de prijs te hoog was. De maatschappij, die het thans in handen heeft, wenscht het te oestemmen voor bouwterrein en heeft reeds vroeger den Raad goedkeuring verzocht van een plan tot bebouwing, dat algemeen als leelyk wordt veroordeeld. De Raad besloot, dat Zorgvliet volgens het plan Berlage bestemd zal worden tot villapark. Men vraagt wel licht, hoe de Raad daartoe de macht heeft. Heel eenvoudig; Zorgvliet loopt langs den ouden Schevemngschen weg. De berm daarvan is gemeente eigendom, De bouwverordering eischt voor bebouwing vrijgezellen „kast" te veel ruimte in beslag namen maar in waarheid omdatenfin, weg daarmee 1 Oompje, ik zal dat kamertje in eere houden als een heiligdom." ging het jonge meisje voort. „U kunt u niet voorstellen, hoe lief my alles is, wat my aan mama herinnert. Ja ziet u, ik kan mij nauwkeurig herinneren, hoe zy mjj gekust heeft, zoo lief eu zoo zacht, en hoe vreeselijk het werd, toen zij er eensklaps niet meer was, en hoe bitter ik geweend heb, toen grootma het blauwzijden kussen, dat mama zich altyd onder het hoofd schoof, als zy in den leun stoel een Blaapje wilde doen, weg schonk omdat het besmettelijk was. Het scheen mij altijd toe, als ik er myn gelaat in drukte, alsof ik het hare naast my voelde. Dwaas van mij, nietwaar, oom, Neen, vindt u 't niet dwaas Ik verheug my er zoo op boven te mogen slapen. Vrouw Busch zegt, dat het 't zelfde bed is, dat mama als jong meisje gebruiktezoo'n ouderwetsch hemelledikant met gedraaide kolommen. Is dat zoo, oom 1 En dan geef in myn werk tafeltje er ook 'n plaatsje, en mijn portretten, eu de oude latafel is er ook nog O, hoe dankbaar ben ik u, oom I Zy drukte mij de band en nogmaalsbukteik het hoofd, uit angst, dat zij my haar frissche lippen tot een kuszoude bieden - ik had baar niet den kus vau een oom kunnen geven. op meer dan 10 M. achter de rooilyn de toestemming van den Raad. Feitelijk heeft dus de Raad het in zyn macht om den uitgang voor de toekomstige Zorgvlietbe- woners te böletteu. "Wethouder Lely zei het dan ook openlijk en krachtiggeen macht ter wereld kan ods dwingen van onze rech ten afstand te doen, en wij sullen dat niet doeD wy zullen geen misbruik maken van onze macht; maar wy eischen, dat Zorgvliet niet anders bebouwd zal worden dan wij nuttig en noodig achten en aan dien eisch zul men zich moeten onderwerpen - of niet bouwen, dus rente blyven verliezen. Die krachtige houding door wethouder Lely aangenomen, zal de bouwspeculanten doen inzieD, dat het nu toch ernst wordt met het voornemen van den Raad om in de toekomst stroppen te voorkomen als de gemeente met de beruchte wyken Zandoord en wijk VII heeft opgeloopen. Ook in auJer opzicht grijpt het dagelijksch bestuur thans krachtig in. In geen stad van ons land ver rezen de speelholen zoo als paddestoelen uit den grond als in de residentie. Er was zelfs een club, die er een eigen auto op na hield om de op spelen beluste vreemdelingen naar de zaal des verderfs te voeren. De dames van de kwaliteit, die laatstelijk nog ver maard zijn geworden in zekere geldschen- kiug, vormden van die speelclubs een voor naam deel der clientèle. Laatstleden Zaterdag beeft de politie op het Gevers-Deynootplein een inval in zoo'n nachtelijk spelonk gedaan. Tegen de aanwe zigen werd procesverbaal opgemaakt, de vreemdelingen, die er waren, werden over de grenzen gezet, de dames opgezonden om in hun geboorteland anderen met hun be koorlijkheden te vermaken. Flink zoo I Het gevolg van dit optreden der politie is al geweest, dat anderen, die in het esploiteeren der speelzucht bun sinister bestaan vonden reeds het hazenpad hebben gekozen en het bezoek der politie niet hebben afgewacht. Door de plaatsing van een politiepost voor de beruchte huizen is het nachtelijk geraas van snorrende auto's en ratelende vigilantes opgehouden en zullen de firmanten der speel clubs wel verhuizen naar het buitenland, dat we deze gasten zeer gaarne afstaan. We hebben dan toch eindelijk den winter gekregen. Woensdag dekte al heel vroeg een kleed van reine sneeuw de straten, sierde het glinsterend wit in reine pracht de kale twijgen der boomen. Daar barstte, toen scholen en kantoorlokalen hun deuren had den geopend, een sneeuwstorm los, zoo woedend, als we ons niet heugen ooit te hebben bijgewoond. In een oogwenk dekte de sneeuw voetenhoog alle wegen. Hoe ont zaglijk de kracht is van stoom en electrici- tiet, ze moest het afleggen tegen het geweld der sneeuwmassa. Spoedig was het treinverkeer gestopt, stonden de auto's te hy'gen zonder dat ze voortkwamen.Dan pas, als de trem nietrydt, ondervindt men, hoe onmisbaar dit vervoer middel is iu een stad als den Haag. Lang duurde de stremming niet. In ongelooflijk „Goddank, daar kwam moeder Busch en riep ons toe, dat er een paar kavalleristen waren gekomen met de meubels, en dat de freule moest komen om te gelasten, waar alles moest worden neergezet. Het kind liep zoo snel zy kon naar binnen. By de deur wendde zy nog eenmaal hot hoofd om. „Maar oom, vanavond moet u by ons komen theedrinken, om zeven uur, dan is alles in orde en ziet ,t er uit alsof wij al honderd jaar hier wonen." Zij wachtte mijn antwoord niet af, en ik volgde haar, om door het huis weder de straat te bereiken. In het voorbijgaan zeide ik tot vrouw Busch, dat de kamer, waarin mijn oude boekenkisten stonden, voortaan door de freule zouden worden bewoond en dat zij daarom de kisten maar naar beneden moest laten brengeD. Wel heb ik van m'n leven 1" riep het oudje uit. Neen, en ik zei nog wel tegen d'r verbeeld u je maar niet, freule, dat hij u de kamer zal afstaan. Daar kon de Keizer zelf komen! Heeft ie niet nog pas't vorige jaar geschreven, toen ik hem heb laten we ten, dat de oude kachel zoo waggelde, dat in de kamer niets veranderd mocht wor den En nu? Nu, mij is'tgoed, nieneer de generaal meneer de majoor, wou ik Ik maakte, dat ik het huis uitkwam, zocht den mij van vroeger bekenden kolonel op,

Onze Eilanden | 1910 | | pagina 1