SUSS. ram- EN Aimmrrauii I ZUID-IOLLANDSCHE IN ZEEÜWSCHB EILANDEN. ■oederen, enz. llig^l!ll!ii!ii!ii!i LANDSCH fGREDIET. Boekhandel, mdereKerkboeken De verliefde Peetoom Iipigivpipipiglljl lï ALKMAAR. J C 121Ï?. HAPPEN ENKHUIZEN, Wester straat 6. 's-GRAVENHAGE, Molenstraat 45. ROTTERDAM, Leuveliaven 107. Millioen Gulden bt en volgestort 0.000. HAP verleent Cre- n in deposito, belast l- en verlcoop van s, sluit beleeniugen I verricht verder alle 1 het Kassiersvak jute 2l/2 °/o. September 1909. f 4.579.829,78V2 - 1.580.789,44 - 209.759,92 EST, J.F. MOENS, sar i5. Directeur. por Middelharnis en :r koogh ;lhami§. 0 Middelharnis. len groote partij per overslag, k gebied voor Jon- iderspelen, Portret- Zwartjesalbums en poorten en prijzen, •rten sr, Kasboeken, Mu n Luxe post, alle jheden voor de Am- lteekenschool. Ver- i Bordpapier. s soorten ide-, Dag- Week, Leerboeken. •tem. tien en buitenlandsche prhooging van prijs, s van alle soorten BINDWERK. :ht-, Fantasie- en enz. enz. p boeken worden i Uitgeversprijzen ONZE EILANDEN VOOR de Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 8 Zaterdag 15 Januari 1910 17E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advertentiën van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Buiteiilandsch Overzicht. Hoe zal de uitslag der Engelsche verkie zingen zijn Daarover loopen de meeningen zeer uiteen. Terwijl sommigen van meening zijn, dat de liberalen zullen winnen met een meerderheid van een tiental stemmen, ver wachten anderen, dat er een geringe con servatieve meerderheid zal zijn. Optimisten- spreken de verwachting uit, dat de nieuwe meerderheid zal komen aan de liberalen en nog grooter zal zyn dan ze thans in 't Lager huis is. By dezen voorspeller zal de wensch wel de vader der gedachte zijn geweest. De strijd wordt met buitengewone felheid ge voerd, en persoonlijkheden ontbreken er evenmin als ten onzent. Vooral de Engel sche minister der Schatkist Lloyd George moet het ontgelden. Dat vindt wel zjjn oor zaak hierin dat hjj een der krachtigste strijders is. Deze minister is van zeer een voudige afkomst. Zyn vader was een een voudig schoenmaker in Wales, die zyn zoon slechts de lagere school kon laten doorloo- pen. Bovendien was hy non-conformist en geen lid der Staatskerk, die nog altijd in Engeland bestaat. Het is daarom te meer opmerkelijk, dat zyn zoon het zoover heeft kunnen brengen. De Engelsche aristocraten ergeren zich er over, dat iemand van zoo need'rige afkomst, thans op zoo hooge sport aan de maatschappelijke ladder staat en zy geven zelfs in 't openbaar aan die ergernis lucht. Zoo zeide in een verkiezingsspeech niemand minder dan lord Lansdowne, de bekende reactionaire leider der conservatie ven uit 't Hoogerhuis en de steller der be ruchte motie die tot de ontbinding van het Lagerhuis leidde, minachtend van den En- gelschen minister: „Wie had een twintig jaar geleden ooiteen Lloyd George mogelijk geacht. Een ander minister heeft daarop onmid- delyk de handschoen voor zyn collega op genomen en in een rede, na tegenover Lans- downe's vraag deze gesteld te hebben „wie zal over twintig jaar een Lansdowne mo gelijk achten?" onder meer het volgende „Wat vertegenwoordigt de heer Lloyd George? De democratische vrijheid van de Britsche Grondwet, die een man van verdienste en gaven in staat stelt van een dorpsschool te stijgen tot een plaats van de hoogste macht onder den troon. Het is een voorbeeld van den roem van de Britsche grondwet die het voor eiken zoon van onzen grond mogelyk heeft gemaakt met goedkeuring en op gezag zijner mede burgers groote eer, macht en aanzien in den lande te genieten. „Dat is het wat 's beeren Lloyd George's loopbaan vertegenwoordigt. En wat verte genwoordigt Lord Landowne's loopbaan Zij vertegenwoordigt voorrechten en gunsten van begin tot eind. Van aanvang tot slot is hem alles voortdurend en onafgebroken met FEUILLETON. Sabine, SabineLijk ik dan werkelijk zoo veel op myn mama? Ik antwoordde niet en juist op dit oogen- blik kwam de oude draak, die dit huis be waakte, van haar burenpraatje terug en schrikte geweldig, toen zij menschen in den maneschyn met elkaar gemoedelijk zag spreken, alsof die hier thuis hoorden. Gussiemijneen ik heb toch ge sloten I riep zij uit. Neen, de deur stond open, vrouw Busch," antwoordde het jonge meisje. Wel, heere m'n tijdJa, men wordt vergeetachtig, meneer de generaal, of wat bent u toch eigenlijk? Ja, ja moeder Busch, en daarom is't goed, dat hier nog meer menschen komen wonen. Morgen komt mevrouw von Bren- ken met haar beide kleindochters dan slaat u maar 'n uurtje vroeger op en opent alle ramen en deuren, dan kan Meneer, viel de beleedigde vrouw mij in de rede, „boven is 't eiken dag open den paplepel ingegeven. Zijn loopbaan is de breede weg naar gunst en werk." Het merkwaardige hierbij is, dat deze sympathieke woorden komen uit den mond van... Winston Churchill, zoon van Lord Randolph Churchill, die weer de zoon van den hertog van Marlborough was! Dat de Lords bijzonder op Lloyd George zyn gebeten vindt ook wel zyn reden in de scherpe en vaak geestige wijze, waarop hij hen bestrijdt. By een zijner vele toespraken, in een tooneelzaal in een groote stad, viel er achter het podium een voorwerp met oorver- doovend geraas op den grond. Lloyd George knoopte er dadelijk een politieken zet aan vast en zei: „Ik geloof, dat het Hoogerhuis instort." Een ander maal betoogde de minis ter dat de liberalen zouden brengen zelf bestuur voor Ierland, Schotland en voor Engeland. Geroep: „En voor de hel." Lloyd George :„Ik respecteer altijd iemand, die opkomt voor zijn land!" De Pruisische Landdag met een troonrede van keizer Wilhelm, die slechts in vage be woordingen aanduidde, wat de Regeering voor plannen heeft. Veel duidelijker was de redevoering, die minister vanRheinhaben in dezelfde zitting over de Pruisische finantién hield. In een helder overzicht scheide hy de ontwikkeling van het Pruisische finantie- wezen in de laatste jaren, om duidelijk aan te geven, hoe hy zich voorstelde het land uit den berooiden toestand te helpen, waarin het zich betreffende 's rijks geldmiddelen bevindt. De inkomsten van het rijk werden doorhem voor 1910 becijferd op 13,907,412,963mark, de uitgaven op 3,929,412,963 mark, zoodat er wel is waar nog een tekort van 22 millioen mark zou zyn, dat niet anders dan door een leening gedekt zou kunnen worden. Maar zoo betoogde de minister, wanneer men dit tekort vergeleek met. dat der vorige jaren, dan was er alle reden tot verheugenis. Immers in 1908 had het tekort op Pruisen's begrooting nog 202 millioen bedragen en in 1909 nog 155 millioen. En thans was dit cijfer reeds op 90 millioen gebracht. Dit was, zeide Von Rheinhaben, onge twijfeld nog altijd een bedenkelijk hoog cijfer. Doch de verminderende lijn in het tekort gaf alle reden om te hopen, dat dit een volgend jaar weer kleiner zou zijn ge worden. Bovendien moest men niet vergeten, dan de ongunstige economische conjunctuur der laatste jaren voor dit tekort voor een niet gering deel aansprakelijk gesteld moest worden. Daarbij had de salarisverhooging van bijna alle regeeringabeambten zéér veel van de schatkist geeischt. Doch er was,zoo besloot de minister, alle redenen om te ver wachten, dat de gunstige economische ver schijnselen van den laatsten tijd zouden aanhouden en dat hierdoor en door een nóg sterker doorgevoerde zuinigheid, mét een betere regeling der financieele verhouding tusschen de staatsbedrijven en het rijk, het geweest. Daar is 'n lucht, meneer, die is voor prinsesjes niet te slecht, en geen zier tje stof. En toen ik met het meisje reeds buiten op de stoep stond, jankte de versleten stem van het oudje ons nog achterna: „Enalles is als fonkelnieuw, en van den vloer kunt u eten, zoo proper ia 'ter. Goedenacht, meneer de mejoor, of wat bent u toch ei genlijk Ik liep voort naast Lena het was my als leefde ik in een droom. Ik gaf mij ook niet de minste moeite, mijn fantasie, die geheel in het verleden toefde, weder naai de tegenwoordigheid ferug te verplaatsen. Zy sprak met zachte, min of meeromfloersde stemik weet niet meer wkt zy zeide. Ik luisterde niet naar de woorden, maar slechts naar den lieven, mij zoozeerbekenden klank, en toen wij eindelijk voor de deur van haar woning stonden, toen trok ik haar hand vol eerbied aan mijn lippen, als ware zy een jonge vorstin; ja, ik kuste Lena de hand en het was toch myn petekind, die ik pas drie jaar geleden poppen ten ge schenke had gegeven. En ik was zoo ver ward als een schooljongen, toen ik haar met behoorlijke verlegenheid hoorde sta melen Maar oom. dat moogt u niet doen Ik aarzelde en hield de kleine hand met alle twee de mijne vast. gevaar van een latent tekort op Pruisen's begrooting weldra voorgoed verdwenen zou zijn. Het Berliner Tageblatt bespreekt dezerede in een uitvoerig artikel. De minister heeft oorzaak van het tekort de Salarisverhooging der ambtenaren genoemd. Een kinderachtig betoog, meent het Berl. Tageblatt. Want men had het op zijn vingers al lang kunnen na rekenen, dat de steeds verhoogde indirecte belastingen op vleesch, brood en alle eerste levensbehoeften het aan de lagere beambten en ambtenaren al zeer spoedig onmogelijk moesten maken met hun inkomen rond te komen I En ook nu nog is van een te ruime betaling der ambtenaren althans der lageregeen sprake. Een andere verdediging van het tekort is, dat de staatsspoorwegen niet meer zóó voordeelig werken als vroeger. Een treurige uitvlucht, meent het blad. Want elke par ticuliere maatschappij zorgt, dat zij een fonds heeft, dat een tegenwicht vormt als op vette jaren magere volgen. Neen, zegt het Berl. Tageblatt, de eigen lijke oorzaken van het tekort liggen in de slechte en partijdige regeling der belastingen en in de spilzucht der bureaucratie. Het grootgrondbezit betaalt een schandelijk klein deel van wat het zou moeten betalen. Voor millioenen en raillioenen ontduikt het jaar lijks aan belastingen. En de regeering, met baar agrarische vriendjes, durft hiertegen geen ingrijpende maatregelen te nemen. In den strijd tusschen haar agrarische en haar fiscale ziel, gaat de eerste altijd met de over winning strijken En dan hetbeambtendom. Niet alleen dat er veel te veel beambten en ambtenaren in Pruisen zijn, maar de hoogere ambtenaren hebben een gevoel alsof het volk er is om hen te dienen in plaats van omgekeerd. Ieder hoog ambtenaar houdt zich vooreen klein koninkje en de ministers steunen hem in dezen waan. Vandaar dat men - van regeeringsgeld - den landraden en spoor wegpresidenten paleizen bouwt, waarvan rente of huur vaak hun geheele salaris overtreffen. Vandaar dat men de jacht op rijksjachtgebied niet verpacht, opdat de heeren Oberförsten hun jachtvermaak niet zullen derven.Vandaar dat duizenden ambte naren telkens maar op reis gaan, zooge naamd voor regeeringswerk, waarbij ZÜ onkosten-rekeningen indienen, die in be lachelijke verhouding staan tot hetgeen werkelijk uitgegeven is. Op deze en nog vele andere manieren worden het rijk millioenen en millioenen te kort gedaan, die bij slot van rekening door den belastingbetaler opgebracht moeten worden 1 Men behoeft waarlijk geen groot kenner van Pruisische toestanden te zyn, om in te zien, dat dit blad inderdaad den vinger legt op de juiste wonde-plek in de flnantieele huishouding van het Pruisische rijk. De voorstanders der doodstraf beweren, Goedennacht, Lenal Zij liet zich nu dat „Lena" welgevallen zonder mij te verbeteren. Goedennacht, oom, tot ziens I Ach, oom, u zult morgen veel treurig nieuws vernemen. Daarop stond eensklaps, als was hij uit de aarde verrezen, een reusachtige huzaar voor ons. Hij melde zich aan, terwijl hij de strikt voorgeschreven houding aannam. Luitenant Von Felsenberg stuurt mij op post. Goedennacht I" zeide zij nog eens tot mij. Daarop wendde zij zich tot den huzaar „Wilt u inedegaan Toen stond ik alleen. In de wonderlijkste stemming, waarin ik ooit had verkeerd O, die lucht van myn geboortestad, de hel dere maneschijn en Groote God, die gelijkenis, die wonderbaarlijke gelijkenis I Als in een droom vond ik myn weg naar het hotel. De eigenaar begroette my reeds in de deur zoo beleefd mogelyk Wenscht u te dineeren, majoor? U zult de biefstuk jes nog even smakelijk vinden als twintig jaar geleden. Kent u my nog, majoor? Ik ben Jean, die toen hier oberkellner was. U weet wel majoor, Jean Ik ben getrouwd met de kleine Emilie, die herinnert u zich zeker ook wel, nietwaar, majoor? De kleine Emilie, die hier koken leerde! Wenscht u te dineeren in de eetzaal van de heeren of- dat deze toekomstige misdadigers van het misdrijf zou afschrikken. Men merkt daar van in Frankrijk, waar de doodstraf voor eenigen tijd weer in toepassing is gebracht, al heel weinig, Wij hebben reeds gemeld hoe onlangs te Montauban het veertiende hoofd onder de handen van den beul Deibier is gevallen sedert Januari van het vorige jaar, toen de feitelijk afgeschafte doodstraf „op veelvul dig verlangen" weer in eere werd hersteld. En ook na deze terechtstelling is het aantal moord-misdaden er niet minder op gewor den. Integendeel. Over het verwoed straatgevecht te Parijs tusschen agenten en een Apach, waarbij van de eersten er drie werden gewond en één gedood, hebben wy reeds bericht. Verder is er Maandagochtend te Parijs,op Montmartre, een oude portierster in haar hok vermoord gevonden; haar geld was gestolen. Dien zelfden ochtend vond een werkman in de voorstad Neuilly-Plaisance op straat het lijk van een dame. En in Batignolles heeft een jonge man op straat een jonge vrouw door het hoofd geschoten en daarna zichzelf. Deze sinistere feiten zyn een bloedig démentie op den „afschrikwekkenden" in vloed, die van de doodstraf heet uit te gaan Deze week is de Fransche Kamer weer bijeengekomenhaar eerste werk was het bureau te herkiezende voorzitter Brisson werd met 300 stemmen zonder tegencandi- daat gekozen. De Kamer heeft nog heel wat te doen vóór zij uiteen kan gaan voor de nieuwe algemeene verkiezingen, die wel niet eerder dan in 't laatst van Mei zullen gehouden kunnen worden. Zy moet o. a. nog behan delen de begrootingen van openbaar onder wijs, schoone kunsten, openbare werken, staatsspoorwegen, post en telegrafie, kolo niën, oorlog en Marineverder de middelen wet bespreken, die zeker vrij wat tijd zal vragen, daar by de behandeling der ont vangsten de kwestie van de 200 millioen aan nieuwe belastingen het voorstel van Cochery zal ter sprake komen. Bovendien zal de Kamer het wetsont werp betrefiende de werklieden-pensioenen onderhanden nemen, dat dan van den Se naat teruggekeerd zal zijn de regeeringen de meerderheid der Kamer staan erop, dat het ontwerp vóór de nieuwe verkiezingen tot wet verheven wordt. Haaysche Brieven. LVII. Het zal nu toch wel den langsten tijd geduurd hebben, dat het voorschrift dei- Woningwet eindelijk wordtopgevolgd, waar bij elke gemeente wordt verplicht een plan van bebouwing vast te stellen. Jaren reeds werkt onze Woningwet. Doch als alle goede Nederlandsche wetten, wordt ze of zoo slof uitgevoerd, dat ze haar doel slechts ten deele bereikt of, zooals de Zondagswet maar heele- ficieren, majoor ?^Eenige heeren zijn nog boven, ritmeester Von Schlieben, luitenant Randow en luitenant Von Felsenberg. Alweer die Felsenberg! De duivel hale dien vent 1 Moet die dan overal bij zyn dacht ik. Op dat oogenblik werd de deur van de eetzaal geopend en een knap jongmensch, wien de flatteerende uniform tot een soort halfgod maakte, richtte zyn schreden naar de straatdeur, terwijl zijn sabel langs den vloer rinkelde. Goedenavond mijnheer Von Felsen berg" groette de gedienstige hotelier met een alleronderdanigste buiging. Ik keek den knappen jongen na, totdat hy in de duisternis verdween. Zoo zoois dat Felsenberg, dacht ik „Hm Ik wil op mijn kamer dineeren, zeide ik tot den waard. Boven zou ik toch niet met m'n gewonen appetijt kunnen eten. Van de vermoeidheid natuurlijk. Wat anders Hopende gauw den slaap te kunnen vat ten, zocht ik myn bed op 't Hielp niet! De verwenschte maneschijn! Die geboorte stadslucht I Voort! Eruit, morgen al, zoodra ik met het grootoudje" zou hebben gesproken Op, naar het zonnige zuidenDie heele „her inneringsdroom" was niet goed voor me, maal niet uitgevoerd. We zouden niet in Nederland moeten wonen om van zoo'n wet te verwachten, dat ze van haar invoering af stipt werd nageleefd. Zoo heeft het dan ook een jaar of acht geduurd, eer voor een halve wereldstad als den Haag gevolg werd gegeven aan het genoemde voorschrift. Dat lange uitstel is te danken geweest aan de merkwaardige rekbaarheid, die vele onzer wetten kenmerkt nl. dat ontheffing van haar bepalingen kan worden verleend 1 Maar waarom te klagen? We zijn dan toch ein delijk zoover, dat het uitbreidingsplan in den Raad zeer spoedig in behandeling komt. B. en W. hebben in hoofdzaak het bekende plan Berlage gevolgd. Zy hebben er uitge schrapt de monumentale gebouwen, die Berlage zich had voorgesteld, den aanleg van een groot park met arbeiderswoningen, de samensmelting van de twee stations, die we rijk zyn, tot één groot Centraalstation de verbetering der binnenstad en enkele dingen meer. In hoofdzaak evenwel blijft het plan ongewijzigd. Als in den Raad de sluizen der welsprekendheid niet te wyd worden opengezet, is er kans dat we met een paar maanden een wettelijk goedge keurd plan hebben. Voor de werklieden in de bouwvakken is dat van groot belang. Aan verschillende bouwmaatschappijen toch is reeds vroeger te kennen gegeven, dat B. en W. haar plannen niet konden goedkeu ren, voor het uitbreidingsplan er was. Wordt dit wat spoedig aangenomen, dan beginnen die maatschappijen direct den arbeid, wat voor de werklieden natuurlijk van zeer groot belang is. Sommige lezers van ons blad hebben misschien wel eens gezien hoe langs den ge heele Scheveningschen weg een uitgestrekt landgoed, Zorgvliet ligt. Door verkoop kwam het in handen van de combinatie-Goekoop, die het indertijd de gemeente te koop aan bood. De Raad vond den gevraagden prijs te hoog en weigerde. De eigenaren zijn nu van plan het landgoed, waarvan een deel verkocht is voor het Vredespalies, om te zetten in een villa-park. B. en W. hebben ook deze plannen nog niet goedgekeurd en schijnen voornemens bij tijdige aanneming van het uitbreidingsplan, te probeeren Zorg vliet te verkrijgen langs den weg der ont eigening. Of dit zal gelukken wordt door velen betwijfeld. De groote bouwplannen wyzen er wel op, dat de zomer zich voor de werklieden gunstig laat aanzien. Maar laat ik niet praten van zomtrwant we hebben dit jaar tot nu toe geen winter ge kend. In de stadstuintjes bloeien zelfs nog lustig rozen en staan zwellende knoppen op open barsten! De bermen van sommige wegen zijn groen al was 't reeds Maart of April't Moet nog heel wat veranderen, als de schaatsen nog voor den dag zullon komen Er zijn liefhebbers, die als Surrogaat van 't ijsvlak het asfalt der straat begunstigen met hun zwaaien en zwieren. In Amster dam worden Kal verstraat, Utrechtschestraat en het Frederiksplein lang door rolscliaat- senryders benut voor bun vermaak, dat nu die was er alleen maar op aangelegd, om een anders nog al tamelijk verstandigen kerel van streek te maken. Eerst tegen den ochtend sluimerde ik in. VI. Ja, het was wèl treurig nieuws, dat den volgenden morgen tante Klara mij mede deelde. Ella met haar gevolg, „Drommeltje" en „Paraplu", deden mij de eer aan mij om tien uur in het hotel op te zoeken en my te melden, dat grootmama mij wachtte. Zy was al om negen uur „opgeta keld", vertelde het ondeugende kind. „Dat duurt tegenwoordig 'n heelen tijd, oom Vic tor. Zij begon al om zeven uur zich „op te dirken" ik geloof, dat zij met alle geweld uw hart wil veroveren. Maar, Ella, jij bent 'n verschrikkelijk meisje Waarom De blauwe oogen, die ook nu weer spo ren van tranen vertoonden, keken mij ver baasd aan. Omdat je uitdrukkingen gebruikt, die een welopgevoede jonge dame moet ver mijden, en dat nog wel als jy van je groot moeder spreekt. Zij haalde de schouders op. Ik ben ook niet voor jonge dame

Onze Eilanden | 1910 | | pagina 1