NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ZUID-HOLLANDSCHE EN ZEEÜWSÖEI EILANDEN. De verliefde Peetoom. tra, betref- ïète in de k versche- voorkomt dag en der ioofdstuk I 3 ter zake i den toen- tndsche Za- n Minister- )rleend aan poging van m den heer [ratio bij de beeft onder- it. 129 vgg, •stiet voorstel i, eenonder- E|d in art. 95 Bffoording van verklaringen Br betreffend moeten de gepubliceerd, r zake de uit- Uitvoerende de diensten baar, of door in diequa- oja, van wel en waarin be- ft, belang van deze? minister den i ofinlichtin- omtrent den n om in aan- decoratie, of lartoe behulp- ONZE EILANII! voor de Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 7 Zaterdag 8 Januari 1910 17E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advertentiën van 1—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. De Accijnsverhoging. II. De Ned. Ver, tot Afschaffing van Alkoliolische Dranken heelt dus bij de Tweede Kamer een verzoekschriit inge diend, waarin gevraagd werd de voor gestelde accijnsverhoging op het gedis tilleerd niet aan te nemen. Natuurlijk behoef ik niemand te ver tellen, dat dit niet gebeurde om de tap pers ter wille te zijn. Neen, wij, geheel onthouders, hebben ons nooit erg be angst gemaakt over de beurs van de kasteleins. Dat wordt ons wel eens als een grief aangerekend. Er wordt wel tot ons gezegd, dat we die mensen het brood uit de mond nemen. Ofschoon dit niet helemaal waar is, want er zijn behalve alkoholhoudende dranken ook nog tal van andere, die met een zoet winstje verkocht worden, is er toch wel iets van aan. Maar men moet toch al erg ver blind wezen, of totaal van zijn verstand beroofd, om ons daar een verwijt van te maken. Toen in ons land de doodstraf werd afgeschaft, raakte de beul zonder werk. Maar niemand dacht er een ogenblik aan, om uit medelijden met de beul de doodstraf te behouden. Zo ook is de aanleg van de tram van onberekenbare schade geweest voor de talrijke huurkoetsiers op ons eiland. Maar ter wille van hen kunnen toch al die duizende mensen bezwaarlik van de tram verstoken blijven. Neen, waar er strijd is van belangen, waar er twee belangen tegenover elkaar staan, moet het mindere doodgewoon voor het meer dere wijken. Dat is de wet, die overal regeert. Ook in de zaak, die wij voor staan. En wanneer we vragen wat zwaar der weegtaan de ene kant de belangen van de tappers enz. en aan de andere kant de belangen van de duizende mensen, die door de drank ten gronde gaan (het aantal dronkaards in ons land wordt op 50.000 geschat I)van de tienduizende vrouwen, die door de drankzucht van de man ongelukkig wordenvan de talloze kinderen, wier jeugd zonder enig geluk voorbijgaat, die de hele dag langs de straat slenteren en tot dief, zo niet tot erger opgroeienvan de hele maat schappij, die door het drankmis bruik onberekenbare schade wordt be rokkend, wanneer we vragen welke van deze tegenstrijdige belangen het zwaarste weegt, dan kan ons antwoord niet twij felachtig zijn. Daarom gaan de onthou ders rustig voort met het propageren van hun denkbeelden, omdat ze weten, dat hun doel goed is, n.l. het levens- FEUILLETO KT. „Wel Drommeltjel" riep eensklaps een frissche, jeugdige stem uit, „jij krijgt nog ongenadig op je kop, als jy je broer het lekkerste voor z'n snuit wegvreet!" Deze woorden liet de jongedame verge zeld gaan met het geknal van een leeren hondenzweep over de hoofden van die twee f®.?® 5aormels, maar met zóóveel handig- neid, dat zelfs niet het glanzend zwarte ïïlJüïS- aa?8fraakt. De beestjes met hun htge pootjes bekommerden zich trouwens al ïff T Jat "'««ement en slaan, maar vochten lustig voort. Nu ging het meisje op haar hurken zit ten en scheen het licht uit het eroote ven ster op haar blond hoofdhaar, |at od jon gensmanier geknipt was. Haba, dat is zeker freule Ella, dacht ik. Een veelbelovende jonge dame, dèt moet ik zeggen I Nu begon zfj, terwyl zy de hondjes streelde, met hen te spreken, zoo teeder en liefkoo- zend als tot een kind. geluk van de mensen te vergrooten. En voor dat schone doel moeten onder geschikte belangen van enkelen wijken. Waarom de onthouders dan tóch tegen de accijnsverhoging zijn 7 In de eerste plaats hierom. De belasting op het ge distilleerd is een indirekte belasting, een belasting op verbruiksartikelen. En als zodanig drukt ze op alle ver bruikers even sterk, waar weinig vóór en zeer veel tegen te zeggen is. In het algemeen is het bij het nellen van be lasting regel, dal het meest betaald woidt door hen, die het meest hebben te mis sen. Bij indirekte belastingen, dus ook bij accijnzen, gebeurt dit niet. Of de millionair of de arbeider een borrel ge bruikt, het geld dat ze daarmee in de schatkist storten, is voor beide hetzelfde. Wanneer het nu artikelen betreft waar men werkelik iets aan heeft, die nuttig geacht kunnen worden voor het gehele gezin, daar is zo'n belasting nog meer te billiken dan de belasting op het gedistilleerd. Want hoe men de zaak ook wendt of keert, een feit is, dat door de verhoogde accijns het geld, dat Zaterdags bij «moeder de vrouw" wordt thuis ge bracht, in menig gezin minder zal wor den. Dat geld is uitgegeven voor drank, waaraan vrouw en kinderen niets heb ben gehad. De wetgever veroorzaakt dus, dat het huishoudgeld van^ menige arbei dersvrouw nóg minder zal worden dan het al is. „Maar het drankgebruik zal toch wel verminderen tengevolge van de accijns verhoging!" Ja, dat beweerde minister Kolkman ook. Maar gelooft genu heus, dat dit ernstig gemeend was? Vraag U dan eens even af, waarom de accijns verhoging werd voorgesteld. Alleen om dat de minister geld nodig had. Als hij nu in ernst gemeend had, dat de door hem voorgestelde verhoging verminde ring van het alkoholgebruik tengevolge zou hebben, had hij dan niet verstan diger gedaan zijn wetsontwerp maar stilletjes in zijn portefeuille te houden Vermindering van alkoholgebruik bete kent immers weerverminderiug van de opbrengst der accijnzen I Neen, dat argument van minister Kolk man kan onmogelik ernstig gemeend zijn. Als de regeering werkelik het Drank gebruik bestrijden wil, dan kan ze wel betere middelen vinden. Laat ze dan, om maar iets te noemen, de verschillende onthouders verenigin gen maar wat ruimer subsidie verlenen. Dat geld zou goed besteed zijn. Trouwens, wanneer de minister de geschiedenis had geraadpleegd, had hij Neen, hoor, jelui zult geen honger lijden - liever kom i k van honger om En weg geven doe ik jelui ook niet, zooals die booze oude dame wil dan ga ik metjelui mee. Neen, hoor, jelui zult niet slecht worden be handeld, liever vergiftig ik jelui en myzefj op den koop toe. Ziezoo, eet nu maar verder, Wel, drommeltje, daar ligt nog 'n lekker stukje vleeseh. Eet maar raak, beestjes I Op dat oogenblik had ik zeker een be weging gemaakt, want de honden keken naar mij op en gingen als razenden te keer. Drommeltjeriep het meisje uit Paraplu, ben jelui dol? Hier terug! En z(j knalde er weer op los met haar zweep, zoodat men door dat spectafel en het geblaf van de honden zijn eigen woord niet meer kon verstaan. Toen werd het eensklaps stil en uit een betraand gezichtje keken my 'n paar fiere kinderoogjes nu juist niet bizonder vriendelijk aan. Mijnheer de heeren van 't gerecht zyn, voor zoover ik weet, beneden op 't kantoor," zeide zij kortaf. Neem mij niet kwalijk, freule Bayer, Freule Ella Bayer, nietwaar?" antwoordde ik. „Ik ben niet van plan 'n praatje aan te knoopen met de heeren van het gerecht, maar ik wenschte mevrouw te spreken, Maar sta mij toe, dat ik my eerst aan u voorstel. Ik ben uw oom Victor von Brenken. Een kreet van blijdschap en in 't vol kunnen weten, dat bij vorige gelegen heden, na verhoogde accijnzen, in de eerste tijden het drankgebruik iets ver minderde, maar dat men na een poosje hiervan niets meer merkte. Een ander heel ernstig bezwaar is dit. Dr. Kuyper noemde indertijd het alkoholisme een pestilentie dezer eeuw, erger dan pest en cholera, waarmee niets in vernielende kracht is te ver gelijken. En die pestilentie, die volks zoude, die kanker, die knaagt aan de welvaart van ons volk gaat deze minis^ ter gebruiken, om een voordeeltje uit te slaan voor zijn berooide schatkist. Waarlik, het is al te bar. En zo en dit is een derde grief— worden de belangen van de schatkist hoe langer hoe meer vastgekoppeld aan die van de drankhandel. Zo zal, volgens Dr. Kuypers woorden, de Staat hoe lan ger hoe meer drijven op de kurk van de jeneverfles. Zo zal de minister een vermeerderd alkoholgebruik hoe langer hoe meer met ingenomenheid begroeten. En zo zal het tijdstip steeds verder ver schoven worden, waarop de regering krachtig zal ingrijpen ter beteugeling van het kwaad, dat Dr. Kuyper zo juist genoemd heeft„een pestilentie dezer eeuw." En wij, die ons tot taak gesteld heb ben, de alkohol geheel en al uit onze samenleving te verbannen en die daarbij rekenen op de steun van de regering, wij die hopen, dat de regering eenmaal tot het inzicht zal komen, dat een ver standige huishouding van de Staat geen kroegen duldt, wij beseffen, dat zolang een minister de twintig miljoen, die hij uit onze «nationale schande''slaat, nog niet missen kan, van krachtige Staatshulp bij de bestrijding van het alkoholisme geen sprake kan zijn. En daarom zetten wij ons schrap te gen iedere accijnsverhoging. H. D. Buitenlaiidscli Overzicht. 1909. In het af gel oppen jaar zijn heel wat poli tieke gebeurtenissen voor gevallen, die be roering brachten in [de heele wereld. Men denke maar aan den oorlog der Spanjaarden in Marokko, de burgeroorlogen in Turkye en Perzië, de nogsteedshangendeCreta-kwestie en den geweldigen strijd tusschen de con servatieven en hun tegenstanders in Enge land en Dnitschland. In Dnitschland was wel in 1909 de aanne ming der indirecte belastingen één der be langrijkste gebeurtenissen. Clericalen en gende oogenblik hielden my twee slanke armen omvat en een heetbetraande wang vlijde zich tegen den mijne aan. Oom Victoru Goddank 1Neen, maar dat is prachtig - dat is kolossaal, dat is eenig I Zoo'n prachtoompjeHoe lief dat u gekomen bentNeen maar, dat is En nu volgde een taalfdozyn kussen, en even dol verheugd toonden zich de beide dashondjes, die aan één stuk door tegen mij opsprongen en blaften alsof de heele wereld verging. Maar lieve hemel, Ella, laat, my toch tot adem komenBreng die mormels tenminste tot bedaren ik heb pas 'n fonkelnieuw burgerpakje aan Drommeljte! Paraplu 1" schreeuwde freule Ella en nu werd 't my opeens dui delijk, dat die laag-op-de pootige speelmak kers deze deftige namen droegen. „Je hebt 'n paar heel leuke namen voor die twee rakkers uitgezocht," zei ik, half boos en half lachend. „Dat zal wel 'n prach tig effect maken, als jij ze zóó roept op straat." Dan roep ik niet, oom, dan fluit ik, kyk zóó 1 Zy bracht den gekromden wijsvinger tusschen de lippen en een echte straatjon- gensfluit snerpte my in de ooren. Ik staarde dat wonder van vaderlijke op voeding in de hoogste verbazing aan. Wat conservatieven gingen trouw samen en het tegenstemmen der liberalen leidde tot den val van het vrijzinnige „bloc," dat, Von Bülow tot stand had weten te brengen. Kort daarna nam de rijkskanselier zyn ontslag, Zyn opvolger Bethmann Hollweg toonde al spoedig, dat hij het hoofd is van eene con servatieve regeering,die de Roomschen juist daarom van harte zullen steunen. Een gun stig gevolg van de aanneming dei-gruwelijk hooge rechten is de aaneensluiting van vrij zinnige groepen, die eindelijk gaan inzien, dat ze er zonder eendracht niet zullen ko men. De uitwerking der onzinnige tarief- wetten bleek vooral bij de verkiezingen voor den Landdag in Saksen en Baden. In beide landen steeg het stemmenaantal der soc.- democraten zeer sterk, wat ook het geval was bij tusschentydsche verkiezingen voor den Rijksdag. In Frankrijk viel het kabinet Clemenceau, dat langer dan eenig voorgaand kabinet bet bewind had weten te voeren. Als minister president trad de bekende Bnand op. Dat bracht in de radicale politiek geen wijziging. Briand streeft vooral naar een samengaan van alle republikeinen. Wanneer men2iet, hoe fel deRoomsche geestelijkheid in Frank rijk, weer den strijd voert tegen de Open bare School, is er alle reden voor die tak- tiek van Briand. De hernieuwde toepassing der doodstraf leidde by de terechtstellingen tot de ergerlijkste tooneelen, die geen hoogen dunk gaven van het afschrikwekkende, dat volgens de voorstanders, in de doodstraf gelegen moet zyn. Maanden lang leverde de beruchte Steinbeil affaire stof voor de sensatiepers. De vrijspraak der beschuldigde heeft, ook voor andere gevallen, de aandacht in Frankrijk opnieuw gevestigd op het be denkelijke, de rechtspraak aan jury's toe te vertrouwen. De aanneming van een nieuw belastingstelsel zal eindelijk ook in Frank rijk het beginsel van belasting naar draag kracht meer tot zyn recht doen toekomen. Ook in 1909 bleef de geringe toename dei- bevolking en het niet toenemen van het aantal geboorten de zorg wekken van de regeering, die de andere mogendheden door snellen aanwas der bevolking sterker ziet worden. Ieder zal zich ongetwijfeld den zwaren strijd herinneren, die in Engeland de libe rale regeering heeft te strijden tegen de conservatieven. Het Hoogerhuis verwierp de begrooting wegens de voorgestelde grond en mynbelasting. Dit leidde tot de nitschry- ving der algemeene verkiezingen op 15 Ja nuari. De verkiezingsstrijd is thans in vollen gang. De kans staat voor de liberalen gun stig om opnieuw de meerderheid in het Lagerhuis te verwerven. Gelukt dit, dan zal ongetwijfeld de overmacht der conservatieve lords worden geknot en misschien wel ge heel worden afgeschaft. Het vereenigd Zuid- Afrika werd in 1909 tot werkelijkheid. Her bert Gladstone, de zoon van den grooten staatsman, die eenmaal de bewondering af- een verduivelde onzin, een meisje tot een halven jongen te willen maken „Nu, breng my nu maar naar groot moeder," zei ik. Ja oom, maar ik moet u eerst wat verzoeken, lieve, lieve oom 1 Zy bief haar gevouwen handen op en stak my haar mondje toe, dat alweer heel dicht bij het toeken van liet huilen stond. Och, oompjelief, zeg toch tegen groot ma, dat ik mijn dashondjes wil behouden toe, lieve oom Myn armen Hans hebben ze vandaag verkocht aan Kuhne den tuinman en dat goeie beest moet nu het snikken werd heftiger den aardappelen en groen- tenwagen voorttrekken. En als Hans het vertikt omdat hij 'tniet geleerd heeft, dan krijgt hij smeer. Vreeselyk, hè? Als ze mij die twee nu ook nog wegnemen, dan Och, oompjelief En alweer vlyde zy zich tegen mij aan en h a a r tranen liepen ngs m ij n wangen. Nu, wees maar stiltroostte ik, ont roerd door die kinderlijke smart, je zult ze wel mogen behoudenMaar breng me nu eindelijk naar je grootmama en naar je zuster. Maar grootma ligt te bed, antwoordde zy aarzelend, ze was vandaag niet erg lek ker, en Sabine Ik weet niet, waar die zit. Zooeven zag ik haar de deur uitgaan. Het is toch eigenlijk beter, dat u morgen dwong van heel Europa, zal als eerste gou verneur zan 't Afrikaansche gemeenebest optreden. De Grondwet, die den 4denJuni haar beslag kreeg, waarborgt de rechten van de Nederlandsche taal en het voortbe staan van die nationaliteit onzer Afrikaan sche stamgenooten. Jammer dat de eenheid verkregen is ten koste van zooveel stroomen bloeds en tonnen gouds I Spanje trok in het afgeloopen jaar de op merkzaamheid van heel Europa door het Marokkaansche avontuur. Ter wille van mijnconcessies viel Spanje met zyn legers in het Moorenland. Het verzet der Riff-kabielen noodzaakte de Spaansche regeering tot een kolonialen oorlog, waarvoor het maanden lang een leger van 50000 60000 man op de been heeft moeten houden. In tal van ge vechten verloren de Spanjaarden honderden dooden, waaronder tal van officieren. De uitzending van duizenden reservisten leidde tot groote agitatie onder de Spaansche bevol king. Wat te Barcelona tot een formeelen opstand leidde, kerken en kloosters werden in brand gestoken, daar de bevolking aan de kloosterlingen en terecht haarellen- digen toestand weet. In bloed werd de op stand gesmoord. Versch ligt nog in ieders geheugen de gerechtelijke moord, die het clericale bewind deed plegen op Francisco Ferrer. Zonder deugdzaam proces veroordeel de de krijgsraad, hem ter dood en liet hem fucilleeren. Destorm van verontwaardiging, die in Europa losbarstte was de oorzaak, dat het reactionair bewind onder Maura viel en vervangen werd door het kabinet Moret. De uitslag der gemeenteraadsverkiezingen onlangs in het land gehouden, doet ver wachten, dat de vooruitstrevende kamer verkiezingen ook zullen zegevieren. Groote bèroering in de Europeesche staat kunde bracht ook de inlijving van Bosnië door Oostenrijk. Toch wist de Donaumoaar- chie den vrede te bewaren. De oorlogszuch tige stemming in Servië, die tot een conflict dreigde te leiden, werd bezworen door de pressie van Oostenrijk en den afstand van kroonprins George. De binnenlandsche toe stand in de Donaumonarchie bleef hopeloos verward. De voortdurende tegenwerking van de Czechen belette richtige afdoening van de zaken in het parlement. In Hongarije is zelfs de vorming van een kabinet blijkbaar iets onmogelijks. De scheuring die ia dat land plaats had in de onafhankelijkheidsparty maakt de kans op inwilliging der nationale en hen, welke die partij stelt, geringer dan ooit. Turkije doorleefde in April een stormach tige crisis. De Jong-Turken wisten een einde ce maken aan de absolute heerschappij van Abdoel Hamid II. Een tegenomwenteling door de reactie op touw gezet, mislukte dooi de krachtige houding der Jong-Turken. De grootmoordenaar op den troon van Konstnn- tinopel werd van den troon verjaagd. Thans is Turkye een parlementaire staat, die op ochtend terug komt, want morgen zijn wy nog hier in huis. Overmorgen zy haalde minachtend de schouders op moeten wy het huis ontruimd hebben. Het is best mo gelijk, dat Sabine is uitgegaan om een on derdak voor ons te zoeken. De vrouw van den kolonel heeft ons baar logeerkamer aangeboden, totdat u antwoord zoudt ge stuurd hebben. Maar de meubelen, weet u Maar kindlief, grootma had toch waar lijk niet op mijn antwoord behoeven te wachten, zeide ik eenigzins ontstemd Het huis staat te barer beschikking. Deel haar dat oogenblikkelijk medeikzelf ga onmiddellijk naar de oude vrouw Bu3ch om haar verdere bevelen te geven. Ik maakte rechtsomkeert en ging de trap af. „Adieuriep ik, „breng de groeten aan de dames en tot ziens. Morgen kom ik zoo spoedig mogelijk 1" Zy wilde zich het genoegen niet ontzeg gen, mij tot aan de huisdeur uitgeleide te doen, gevolgd natuurlijk door haar honden, waarby zy, voor my goedennacht te wen- schen, mij nog eens met klem herinnerde aan myn belofte, haar voorspraak te zyn ten bate van de dasjes by haar „grootoudje", zooals zij zich vol respect uitdrukte. Ben jelui nu geheel alleen thuis? vroeg ik, De honden zijn immers hier, ant woordde zij. En bovendien, ziet u oom

Onze Eilanden | 1910 | | pagina 1