1 I LSDIJK. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ZUID-HOLIANDSGME EN ZEEUWSCH EILANDEN. HEID". TERDAM. Hamlin SELS SENDER, jiiPTO e Boekhandel, 1 e Goederen, enz. De verliefde Peetoom. 90S, No. 34). Indeling van alle nenten ke_ accoorden iten inbegrepen; aktenenz. enz. u tarief. arnis, hebben zich RHEID" te geven. i ITTERDAM. |rVALLEN, KALE ijk. Attesten franco OFLOOR" HAAR- M. Telefoon 5756. I ,ltyd zeker. el eenige plaats in de Hun edel toonkarak- en der registers zijn Ie MAYSON HAM- den aanbevolen door floogewoerd 90. en Omstreken inlich- eer list te Dirksland. akkeesche mdelsdrukkerij cLelhamls, ïUKWERKEN tegen :e prijzen. JSO Middelhar 11 is 1 een groote partij n andere Mkkl onder overslag. jj elk gebied voor Jon- In Meisjes. <inderspelen, Portrat- k Zwartjesalbums en soorten en prijzen. 1 [oorten pier, Kasboeken, Mu zen Luxe post, alle tdheden voor de Am- Eidteekenschool. Ver ten Bordpapier. [lie soorten VlodeDag- Week Leerboeken. ortentien - en buitenlandsche verhooging van prijs, .res van alle soorten i BINDWERK, sicht-, Fantasie- en sn, enz. enz. op boeken worden gen Uitgeversprijzen tllilliHiiltllillilltllIl ONZE EILANDEI voor de Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 6 Zaterdag 1 Januari 1910 17E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiên worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advertentiên van 4—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,40 Groote letters naar plaatsruimte. Bij het einde. Nog enkele stonden en met den twaalf den slag van de middernachtelijke ure zal wederom een jaar zijn toegevoegd aan de eindelooze reeks, die het grijs ver leden vormt. Weer is een jaar afge schreven op onze levensrekening. Zooals de koopman zijn balans opmaakt en de winstcijfers stelt tegenover de verlies posten, maakt onwillekeurig elk de rekening op van het geluk, dat het jaar hem bracht. Met duizend en één goede wenschen ging men den jaarkring in. 't Ging er rnee als met schoone droomen de werkelijkheid bleef zooverre beneden het ideaal. Van de goede voornemens werden er zoo weinige verwezenlijkt. Veel heil en zegen werd ons toegewenscht op den eei'sten dag. Bleef wel iemand ramp en tegenslag in het afgeloopen jaar gespaard? Élk krijgt vroeg of laat zijn deel te dragen in de zorgen van het leven, voor ieder breken eenmaal de stonden van rouw en smart aan. Ge lukkig mag hij zich prijzen, die in den afgeloopen jaarkring al de zijnen zag gespaard in den huiselijken kring tevre den en gelukkig den blik mag laten gaan over ziju gauschen familiekring. Voor elk, die in het voortbestaan van ons Oranjehuis een waarborg ziet voor het behoud onzer constitutioneele monar chie, zal 1909 de heugelijke herinnering oproepen aan de geboorte van ons kroon prinsesje. Dat het oude vorstenhuis zal voortleven in deze jonggeborene, mag gerekend worden tot het goede, dat het jaar ons bracht. Wie den blik laat teruggaan in de parlementaire historie en het onvoor waardelijk afkeurt, dat een bekrompen partijzucht meer en meer ons volk zoekt in te deelen in hokjes en vakjes naar den godsdienst, dien men aanhangt, herinnert zich met weemoed en droefheid dat de stembus der Junidagen de meer derheid gaf aan die partijen, die door hun verderfelijke vertroebeling van godsdienst en staatkunde de verfoeilijke antithese trachten door te voeren die elke gezonde partijgroepeering belet. Voor hem, die in de coalitiepolitiek een ramp ziet voor het vaderland, zal 1909 wat het staatkundige aangaat, wor den aangeteekend als een jaar, dat droeve ervaringen bracht. In nevelen ligt de toekomst voor ons. Een dichte sluier hangt over den jaar kring, die ons wacht. Wat zal hij bren gen Zal hij ons bereid vinden tot meerdere betrachting van 't schoone ideaal der naastenliefde? Ons krachtig doordringen van het be sef, dat het leven zoo goed mogelijk dient besteed en geen oogenblik ver loren mag gaan? Wie op den oudejaars avond de balans voor zijn eigen geweten heeft opgemaakt, treedt onbeschroomd 1910 onaer oogen. Want hij heeft dan het ernstig voornemen opgevat nog meer dan vroeger bij elke daad zich af te vragen of recht en billijkheid er aan ten Wie zoo het nieuwe jaar ingaat, mag hoop koesteren, dat hij bij het einde den rechter in zijn binnenste goedkeurend zal hooren oordeelen. Den lezer heil bij den aanvang van 1910. feuilleton. „Myn lieve Oom Victor" Mijn hartelyken dank voor Uw fraaie kerstgeschenken, die my weder groote vreugde bereidden. Immers daaruit zie ik weder, dat U nog altijd aan my denkt, oischoon U mij in 't geheel niet kent en aueen maar van mij houdt, omdat die goede arme Mama U daarom verzocht. Lieve Oom Victor, ik zou U zoo gaarne ook iets schenken, maar ik weet niet wat, want ik ben met Uw gewoonten geheel en al onbekend. Mocht ik maar eéns 'n sigarenkoker voor U borduren Rookt U Ik heb totnogtoe niet den moed gehad U jets aan te bieden, maar nu ben ik met handwerken al goed op de hoogte. En nu heb ik nog een groot verzoek aan U, lieve oom. Stuur my toch geen pop meerIk word met Paschen al aan genomen zelfs Ella speelt niet meer met De Accijnsverhooging. Wat zijn ze druk in de weer geweest de laatste dagen. Bijna geen krant kon men in handen nemen, of men las van vergaderingen van kasteleins. Het was dan ook wel een gewichtige zaak, die ze bezighield. Daar wordteen wetsontwerp ingediend, bepalende dat de accijns op net gedistilleerd in het vervolg niet f 63 per H.L.zal bedragen, maar f 90. De wet wordt aangenomen en treedt warempel bijna dadelik in werking.) Dat gat een ontsteltenisBij de tappers en bij hun klanten. Want ook de laatsten was de schrik om het hart geslagen bij de gedachte, dat ze straks hun dierbaar borreltje een paar senten duurder zouden moeten betalen, of wel: dat de prijs misschien dezelfde zou blijven, maar dat het glas wat kleiner zou worden. „Het glas kleiner, nóg kleiner, maar dat kan niet!" zeiden sommigen. „Ze zijn al zó klein, dat er dan helemaal niks zou overblijven!" „Ja, m'n goeie mensen, daar zal toch niemendal aan te doen zijn. Wees er verzekerd van de tappers zullen wel zorgen, dat zij geen schade lijden, en daar hebben zij van hun standpunt gelijk in ookze hebben vergaderd, wacht nu maar af, wat zij over U beslist hebben óf een kleiner glas, óf een paar senten meer. Maar niet alleen de tappers waren in de weer, ook de klanten roerden zich. Ieder wilde, vóór de drank straks duurder zou zijn, een flinke portie in huis hebben. Dat geld konden ze gemakkelik verdienen, meenden ze. En zo hebben we de eerste dagen van Desember het hartverheffend (1) schouw spel kunnen zien, dat het in de slijterijen haast storm liep van klanten, die nog poppen en lacht mij uit, omdat ik van al die mooie kindertjes en baldamtszoo veel houd. Het zyn immers geschenken van U1 Ik geloof, dat ik er nu in 't ge heel tien stuks heb. Wat zou 't toch prettig zyn, als Uzelf eens zoudt kunnen komen. Grootma zegt, dat U ons niet meer liefhebt, maar dat geloof ik niet. Ella is ook nieuwsgierig, U te zien. Nogmaals veel dank, lieve oom! Uwe liefhebbende Sabine" Ik lachte luidkeels. Dat zoo'n kind nog groeit ook, neen, ddaraan had ik niet ge dacht. Die tiende pop was juist woer zoo'n verstrooidheid van my, alsof een meisje haar leventang met poppen speelt! Ik was plotseling majoor geworden en had my daarover verwonderd, en plotseling had ik een bijna volwassen peetdochtertje en verwonderde my opnieuw Arme kleine Sabine I Wat was die brief toch hartelyk Den volgenden dag kocht ik een mooie broche, die ik haar stuurde als schadeloos stelling voor de pop, die zy toch wel zou wegschenken. Maar daarop antwoordde zy my neen, die laatste pop zou zij juist héél zorgvuldig in eere houden. wilden profiteeren van de goedkope drank. Ja, in een van onze steden kwam men ten laatste zelfs kruiken te kort. De slijters hadden ze niet meer en in de winkels waren ze ook niet meer te krijgen. Welnu (nood breekt wet, niet waar I) dan de drank maar vervoerd in melkbussen Ja, wel is het een tijd van beroering geweest, die eerste helft van Desember. „En waarom nou? Waarom wordt er nu meer belasting geheven? Is een dubbeltje al niet genoeg? Een arme drommel kan op het laalst niet eens meer een borreltje toelopen, 't Is toch werkelik al te bar. Dit zijn de klachten en verzuchtingen die men zo nu en dan kan opvangen. En sommigen voegen er met een stem, waarin zo iets als verontwaardiging trilt, bij„dat het allemaal de schuld is van die Geheelonthouders. Och, arme Geheelonthouders, wat hebben jullie weer op je geweten. Waar bemoeien jelui je ook mee. Is het al uiet erg genoeg, dat jezelf nooit een borrel gebruikt, dat aan jezelf nooit wat. te verdienen valt. Waarom moet je ook nog anderen bewegen niet te drinken. Be moeien jelui je toch met jezelf. Verdeeld heid zaaien jelui, anders niks. Ja, 't is wel verschrikkelik, wat wij, geheelonthouders, op ons geweten heb ben. Och de wereld leek zo schoon. De mensen leefden in zo'n heeriike vrede met elkaar. Nooit klonken uit herbergen ruwe vloeken je tegen. Geen door de drank verhitte gezichten brulden ruwe liederen langs de straten. Geen mannen, die in dronkenschap de messen tegen elkaar trokken. Geen vrouwen, wier leven een hel was, door de drankzucht van de man. Geen kinderen, die hon gerden, die liepen te bedelen, omdat de vader dronk. Niets van dat alles! Zie, zó was de toestand enkele jaren geleden. Een Paradijs bijna En toen kwamen de geheelonthouders en die brachten de verdeeldheid in het land en mét die verdeeldheid al de boven geschetste ellende. En nu bezorgen ze ook nog weer de verhoogde belasting. Ja, 't is wel erg Maar laat me U geruststellen. Want wat de onthouders ook op hun geweten hebben, aan die verhoogde belasting hebben ze even weinig schuld als gij, of eigenlik nog minder. Want toen minister Kolkman om geld verlegen was en daarom een verhoogde belasting op het gedistilleerd voorstelde, rekende hij op Uiv verslaafdheid aan de drank, rekende hij er op, dat Gij, ondanks de IV. Drie jaren waren verloopen, toen ik be richt ontving van het overlijden van advo caat Bayerhij was plotseling aan een be roerte gestorven. Ditmaal schreef ik, evenals myn petekind, eenige woorden van deelneming aan tante Klara. Een paar weken bleef ik zonder nader bericht, totdat ik van tante een brief ont ving, die my hevig deed schrikken. Zij smeekte mij namelijk, haar en den beiden kinderen een toevluchtsoord toe te staan in ons oude huis. Bayer had zijn dochters in de meest denkbare ongunstige omstandigheden achtergelaten, zoodat de kinderen op haar gering weduwpensioen, dat, naar mij bekend was, slechts driehon derd thaler jaarlijks bedroeg, moesten bou wen. En hoelang had zy nog te leven En daar ik voorloopig niet wist, wat met de leegstaande vertrekken te beginnen, zóó verzocht zy my, daar weder haar intrek te mogen nemen. Ik was juist van plan om mijn koffers te pakken, teneinde, nu de manoeuvres waren afgeloopen, een verlofreisje te makeD. Ik zou te Beilyn een ouden kameraad, rit meester Von Leden, aantreffen en van daar uit met den sneltrein over de Alpen naar het Zuiden reizen om 'n beetje van de Na- politaansche zon te gaan genieten. duurdere borrel, evengoed door zoudt gaan met drinken. En omdat wij weten, dat hij gelijk heelt omdat we kennen de duivelachtige invloed, die de drank heelt op ons volk, zoodat met recht in vele gevallen be weerd kan worden, dat niet de man de borrel neemt, maar de borrel de man omdat we weten, dat een groot deel van de Nederlanders zich gewillig buk ken onder het juk van vorst Alcohol, ook al slaan ze vol trots zellbewustzijn met de hand op de borst, bewerende dat ze sterk zijn, o zoo sterk omdat we dit alles weten, daarom en om nog meer redenen hebben wij, ont houders, een verzoekschrift ingediend bij de Tweede Kamer, waarin gevraagd werd de verhoogde accijnsverhooging op het gedistilleerd niet aan te nemen. In dit opzicht waren we het dus vol komen eens met de tappers anders onze medestanders niet! die een gelijk verzoekschrift indienden. De redenen waarom we dit deden, hoop ik in een volgend artikeltje nader te ontvouwen. (Wordt vervolgd.) H. D. Buitenlandsch Overzicht. Het „Vrede op Aarde" heeft dezer dagen in alle bedehuizen geklonken uit orgeltonen en van menschenlippen. Duizenden hebben het aloude kersthymne aangeheven. En niet temin spijt alle vredesbonden en vredes conferenties staan de volkeren van Europa gewapend totaan de tanden, gereed elkaar te verscheuren door mitrailleuse en snelvuur kanon, zoodra tusschen de machtige heer- schers een conflict losbreekt. Milliarden en milliarden worden door den schrikkelyken vloek van het railitairisme onttrokken aan der volk'ren welvaart. En steeds doorgaat het werpen van de belastingpenningen in den muil der militaire hydra. Europa, de Vereenigde Staten en Japan geven thans elk jaar aan oorlogstoebereid- selen5100 millioen gulden uit, d.w.z. een derde gedeelte van het totale budget van byna 17 milliard! Of voor Europa meer gespecificeerdOostenrijk geeft jaarlijks 17 procent van zyn inkomsten uit voor oorlogs doeleinden. Duitschland 21, Italië 22, Rus land 25, Engeland 29 en Frankrijk 35 procent. Dit laatste land staat dus bovenaan. En eigenlijk zyn voor Frankrijk de cijfers nog ongunstiger. Immers op de begrooting van dit jaar, op 4152 millioen francs genaamd, staan voor schulddelging en rente grooten- deels het gevolg van vorige oorlogen 1250 millioen, en voor leger en vloot 1100 millioen als noodzakelijke uitgaven, d.i. 2350 Wat stond nu eensklaps mij alles leven dig voor den geest 1 Het oude huis, de groote tnsschenplaats en de donkere trap, over welker leuning zich een bekoorlijk, bleek meisjesgezichtje heenboog. Ik zag die oogen zoo duidelijk vóór my, en even duidelijk hoorde ik een stem Ben je daar, Victor? Dat vind ik nu eens aardig van je Karei! riep ik naar de zijkamer, waar mijn oppasser zat. Present, majoor Een telegram bezorgen, direct! Ja, majoor! Pak voorloopig alleen mijn handkoffer. Inplaats van morgenochtend, vertrek ik vanavond met den trein van tien uur. Karei verdween met het papier, waarop ik mijn reiskameraad heel lakonisch ver zocht, my maar vooruit te reizen, daar ik eerst nog een familieaangelegenheid had te regelen, maar dat ik hoopte mij binnen vyf of zes dagen bij hem te voegen. Voorloopig was myn adres: Wardelingen in Branden burg. Om tien uur nam ik plaats in een coupé eerste klasse van den sneltrein. Karei ver dween met den koffer in de derde klasse en in ijlende vaart ging het mijn geboor testad tegemoet. Een lange rit! maar ditmaal kon lk de onbetaalde rekening niet langer op zijde millioen, of 57 procent, alléén voor oorlogs-, d.i. voor improductieve doeleinden Frankrijk heeft in de laatste veer tig jaren voor d i t doel alleen 50 milliard van zyn nationaal inkomen moeten gebruiken: vijftig duizend millioen... Maakt dit cijfer bet niet ontzettend duidelyk hoe duur de vrede, waarin optimisten zich verheugen, is gekocht, ten koste van den socialen voor uitgang, die thans tot staan gedwongen blijft omdat er geen geld meer beschikbaar is? Duitschland gaat in den razenden kamp zyn ouden erfvijand met krankzinnige geld verspilling nog voor. Het Rijksdaglid Got- heim heeft berekend dat de landsverdedi ging aan het Duitsche ryk 1400millioen mark per jaar kost waarbij nog komen 200 mil lioen voer schulddelging en rente, en 1400 millioen die het land jaarlijks schade lijdt omdat 700,000 mannen in den werkkrach- tigsten tyd van hun leven gedwongen wor den soldaatje te spelen. Wij behoeven zeker niet meer cijfers te geven om het duidelijk te maken hoe duur deze vrede wordt gekocht. Een vrede dan nog op zóó wankelen grondslag, dat zy elk jaar opnieuw dreigt verstoord te worden. Daar is maar één middel, dat aan dezen wantoestand een einde kan maken. En dat is een onderlinge overeenkomst der groote mogendheden tot beperking harer krijgs toerusting. „De eenige waarachtige financieele her vorming zoo schrijft bovengenoemde Duitsche Rijksdagafgevaardigde Gotheim in de Liberale Courier is een onderlinge over eenkomst tusschen de Europeesche mogend heden betreffende beperking der krijgstoe rusting. Dat moeten de afgevaardigden, dat moeten de kiezers-massa's zich duidelijk voor oogen stellen. Want de wijsheid der regeering bestaat tot nu alléén in een ver grooting van deze uitgaven. En zoolang leger- en vlootbestuur er nog zeker van zijn dat zij hun eischen toch ingewilligd krijgen, is op eenige bezuiniging niet te rekenen. Deze zou echter tot stand komen, wanneer door internationale afspraken de hoogte der landverdedigings-begrooting werd be perkt. Dat is op dit oogenblik de belang rijkste taak der politiek, waarbij alle andere op den achtergrond, moeten gesteld wor den het is een taak, die als geen andere den vrede dienen kan". Och, schoon en edel is dit voornemen. Helaas is er zoo weinig hoop, dat in afzien- baren tijd paal en perk zal worden gesteld aan een opdrijven der militaire uitgaven dat onvermijdelijk de volkeren ten verderve zal voeren. De Engelsche regeering heeft als eerste verkiezings-datum vastgesteld Zaterdag 15 Januari en niet Donderdag 13 Januari, zoo als eerst algemeen was bekend gemaakt. De conservatieven toornen hierover zeer tegen de regeering, omdat zij hierin een niet geoorloofde verkiezings truc meenen te zienen. Op Zaterdag middag toch zijn de arbeiders schuiven, en ditmaal viel het mij ook niet zwaar, want de man, dien ik steeds had zoeken te vermijden, was dood. Eindelijk kon ik mijn belofte gestand doen. Lena's kind had behoefte aan mijn steun. Den volgenden middag stoomde de trein reeds door het eentonige landschap van Brandenburg. O myn lieve,zondige geboor tegrond, hoe bekoorlijk zyt ge steeds ge bleven in myn oogenWat zoete droef geestigheid ligt over deze eenzame dorpjes, over de kleine stadjes! Hoe gaarne heb ik gewandeld langs deze met wilgen om zoomde landwegen, vol van smachtend ver langen naar een paar heldere meisjesoogen, die eens myn hoop waren en mij tot jammer zijn geworden. Daar lagen reeds de houtvesterswoning met de jachthuisjes, waar wy als kinderen rondsprongen en ravotten, en achter de boomen dook de oude scheeve toren der Mariakerk te voorschijn, in wier schaduw ons oud familiehuis stond. Als voorheen speelde de stralen der ondergaande zon in de vensters van het hooge raadhuis; als voorheen stonden een paar menschen op het perron, een paar boeren met hun vrou wen en eenige officieren, die een scheiden den kameraad hadden uitgeleide gedaan of 'n uitstapje wilden maken naar Hannover als voorheen stond daar ook de stationschef

Onze Eilanden | 1910 | | pagina 1