SU ZUID-EOLLANDSCHE II ZESUWSCHE EILANDEN. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. SLpEpP; Goederen, enz. merken [iddelharnis LLANDSCH WCREDIET. tndel idelharnis leans No. 3 Zaterdag 11 December 1909 17E Jaargang De verliefde Peetoom. l!ll!aiSiiiiÉi!aii!ii!i LLES EIGEN iBRIKAAT E DOOSJES I0R ALKMAAR. [M C 1212. SCHAPPEN: ENKHUIZEN, Westerstraat 6. 's-GRAVENHAGE, Molenstraat 45. ROTTERDAM, Leuveliavon 107. e Millioen Gulden lalst en volgestort >00.000. SCHAP verleent Cre- den in deposito, belast an- en verkoop van ims, sluit beleeningen m verricht verder alle Itot het Kassiersvak rente 21/z °/o. September 1909. i f 4.579.829;78'/2 - 1.580.789,44 - 209.759,92 EEST. J.F. MOENS, lissaris. Directeur. voor Middelharnis en IER KOOGH »KLHAMI§- voorraad ELK GEBIED irtjes albums PR- EN POST- jDOOZEN ENHOUDERS ortefeuil7.es irrespond ance ZE PRIJZEN l-, SCHRIJF- SEHOEFTEN goedkoop en net ïk. SCHENK I ONZE EILAND1I VOOR DE Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 11e voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advertentiën van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Buitenlaiidsch Overzicht. FRANKRIJK. De minister van justitie en de minister van financien hebben het derde rapport doen verschijnen over de verrichtingen tot uitvoering van de wetten betrekkelijk de boedelberedding der opge heven godsdienstige vereenigingen. Het rapport betreft het jaar 1908. De in dat jaar ten einde gebrachte boedelbereddingen hebben een actief opgeleverd van 6,839,255 frank, een passief van 4,147,966 fr. Blijft een actief van 2,691,289 fr. Aan het einde van het vorige jaar was van 329 gods dienstige vereenigingen de boedel bereden die bereddingen hebben aan de schatkist 5,414,791 frank opgeleverd. Er moeten nu nog 400 boedelbereddingen plaats vinden. In hun rapport aan den president zeggen de ministers o.m., dat de boedelberedders er over blijven klagen dat hun tegenstanders hei hun zoo moeilijk maken. Bijna overal werd het verk vertraagd door processen, die van de eene rechtbank naar de andere verwezen werden, wat de kosten voor den staat aanmerkelijk verhoogd heeft. De taktiek van de geestelijkheid was geheel dezelfde als die zij in vorige jaren by de boedelberedding gevolgd beeft. Ziehier een staaltje uit het rapport. De congregatie van het Heilige Hart bezat te Caudéran een inrichting voor onderwijs. In Mei 1907 werd de sluiting der inrichting bevolen tegen October. De superieure vroeg uitstel, dat haar niet verleend werd. Toen de zusters zagen, dat er geen kans meer bestond zich in het huis te handhaven, hebben ze er zich aan strafbare handelingen schuldig gemaakt, n.l. aan beschadiging tot een waar de van 100,000 frank. Daarvoor zyn de superieure en een der zusters van de school in Februari 1909 voor de rechtbank te Bordeaux bij verstek tot twee maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Door naar het buitenland uit te wijken hadden ze zich aan de straf onttrokken. De Débats meent, dat de wyze, waarop de boedelbereddingen in 1908 hebben plaats gehad, reden tot eenige voldoening geven, al was het maar dat, naar het blad meent, aan het soms onbehouwen optreden der boedelberedders een eind gemaakt is. Tegen drie is met gestrengheid opgetreden moeten worden. De bewering in het rapport, dat het met het boedelberedden zoo lang duurt door de talrijke processen, komt bet blad zeer zwak voor, daar hetjuist z.i. de boedel beredders zijn, die deze processen uitlokken. Iedereen, zegt de Débats, weet nu wel, wat die boedelberedding beteekent, een werk van hartstocht en vinnigheid," zonder toezicht, d.w.z. het omgekeerde van wat het had moeten zijn. En iedereen vraagt nu nog maar één ding: dat er spoedig een eind aan komt. DUITSCHLAND. Het ambtelijke Dres- dener Journal heeft Woensdagavond een, FEUILLETON. Daar stond het lieve bekoorlijke wezen, omstrengeld door den arm van een groot, krachtig man voor hen de moeder, die beider handen in de hare hield. Het slot- tooneel van een gelukkig eindend tooneel- spel scheen hier te zijn afgespeeld. Ik weet niet meer, hoe ik de trap afkwam en later in mijn woning belandde. Dat bad ik met verwacht l Het was my niet onbe kend gebleven, dat advocaat Bayer 't op Helena verzien had, maar in alle eeuwigheid zou de gedachte met bij m« ZnD opgeko men, dat deze lompe, onbehouwen kerel de hand dorst uitstrekken naar het door mij aangebeden meisje. Wat vreeselyke uren braken nu voor mü aan! Aanvankelijk dacht ik er aan om overplaatsing aan te vragen, maar toen maakte de trots zich van mij meester !k wilde blyven I En werkelijk gelukte het my, haar met een glimlachje op de lippen in overleg met de Badensche regeering, op gestelde memorie van de Saksische regee ring tegen den riviertol openbaar gemaakt. De memorie somt nog eens alle redenen op, die tegen den tol pleiten, en verklaart, dat de memorie van Pruisen van 29 November niets bevat, dat die argumenten ontzenuwt. De Badensche en de Saksische regeering behouden zich voor, dit nader aan te toonen. In een inleiding verklaren de twee regee ringen, dat de verwachtingen, die indertijd op de afschaffing van de riviertollen zijn gebouwd, nie.t alleen door de grootsche ontwikkeling van de Duitsche binnenscheep vaart vervult maar zelfs overtroffen zyn. Deze ontwikkeling is niet slechts aan de scheepvaartondernemers en aan de bevol king van de havensteden tot voordeel ge weest, maar heeft de geheele Duitsche volkswelvaart bevrucht. De tolvrijdom op de natuurlijke waterwegeD heeft het pas moge lijk gemaakt, goederen van verre te laten komen en ook grondstoffen van geringe waaide op groote schaal te doen bewerken en te gebruiken. De handhaving van den tolvrijdom is in het belang van de verdere ontwikkeling van de nyverheid noodig, vooral met het oog op de invoerrechten. Uitvoerig worden de oeconomische nadeelen opgenoemd, die de invoering van den tol ten gevolge zou hebben een prysverhooging van belangrijke levensmiddelen en ver bruiksvoorwerpen. Ook staat te vreezen, dat de tol de werkingssfeer van de zeehavens aan de Ryn-, de Wezer-en de Elbe-monden ten huize van de havens aan de Middelland- sche Zee zal benadeelen en daardoor de Duitsche volkswelvaart ernstige afbreuk zal doen. De memorie bestrijdt verder art. 5 van het ontwerp volgens hetwelk de Bondsraad de bondsstaten kan verplichten, tot het Zweckverband (publiekrechtelijk lichaam tot beheer van het rivierfonds enz.) toe te tredeD en rivierverbeteringen toe te laten. Sedert het bestaan van het riik is geen wettelijk voorschrift aan de verbonden regeeringen ter goedkeuring voorgelegd, dat zulk een diepe inbreuk in de souvereiniteit van de bondsstaten, zulk een verstrekkende beperking van hun vrijheid van beslissing bevatte als deze bepaling, en die aan de ryksregeering, in casu aan Pruisen, zulk een groote uitbreiding van hare bevoegdheid over de op zichzelf staande staten toekende. De memorie besluit: „De regeeringen van Saksen en Baden gelooven hiermee aangetoond te hebben, welke buitengewoon ver strekkende, prin cipieel bedenkelijke gevolgen van oecono- mischen, polieken en constitutioneelen aard de door Pruisen verlangde riviertollen zou den meebrengen. Zij kunnen de ernstige bezorgdheid niet van zich af te zetten, dat de bepalingen van het Pruisische ontwerp uitgebreide kringen van Duitschiand oecono- misch zouden benadeelen, het federatieve karakter van het ry k aantasten, de eendracht onder de bondsstaten verstoren en het ver trouwen in de onverbrekelijkheid van de geluk te wenschen, omringd door een me nigte van andere bezoekers, die met het zelfde doel gekomen waren. Toen ik de keukendeur voorbijliep, stond oude Liesje in de gang; zy hield my aan de mouw van myn mantel vast. „Luitenant" fluisterde zij, „de fieule kan niet helpen, wat er met haar gebeurd is. Onze mevrouw och hemeltje, luite nant u gelooft niet, wat Lena gestre den heeft tegen haar kleine hartje. Ik meen, luitenant, dat die twee niet bijelkaar pas sen. Zoo, was 't mevrouw zeide ik. „Nu, het zal wel in ordt komen, Liesje Van dat oogenblik af was mijn vereering voor tante Klara opeens spoorloos ver dwenen. En nu? Ja, ik wist het allang, dat zij niet geluk kig was I En op dat oogenblik zat zy vóór mij iedere trek op haar lief gezichtje sprak van innerlyken tweestrijd en op de teedere wangen bloeide een blosje, dat maar al te duidelijk sprak van heengaan, van scheiden. En zij was niet de mijne geworden Ik had niet den moed bezeten, haar te zien sterven aan myn zyde, haar af te staan na grondwet schokken. Zij geven zich over aan de hoop, dat men er in zal slagen, de tolvrijheid van de Duitsche stroomen, dit merkteeken van de Duitsche eenheid, dit bolwerk van de goede verstandhouding tus- sehen de Duitsche bondsstaten, te bescher men en te behouden." Baden en Saksen hebben hun memorie langs diplomatieken weg aan den rijkskan selier toegezonden. ENGELAND. De Birmingham Daily Post omschrijft in een artikel het tarief van in voerrechten dat, als een unionistisch mini sterie door de aanstaande verkiezing aan het bewind kwam, aan het Parlement zou worden voorgesteld. Liberale bladen merken op, dat dit pro gram ongeveer overeenkomt met dat Cham berlain in 1903 ontvouwde, met twee uit zonderingen van beteekenis. Chamberlain wilde destijds spek en maïs onbelast laten, mals „omdat het het voedsel is van een deel der armste menschen en ook omdat het een grondstof is voor de boeren, die er hun vee niee voeren", en spek, „omdat het alweer een voedsel is van een deel der armste menschen." Die uitzondering voor maïs en spek komt te vervallen. De tweede afwijking is, dat Chamberlain geenerlei recht van koloniaal graan geheven wilde hebben, maar het plan nu is, het wel te belasten, schoon minder dan het graan uit vreemdelanden. Nu nog iets meer uit het artikel van Cham berlain's lijfblad. „Het plan is", zoo staat er, een algemeen invoerrecht te heffen van nagenoeg alle waren, die niet gerekend wor den tot de grondstoffen, met het doel, ten eerste, om inkomsten te trekken; ten tweede om den binnenlandschen voortbrenger in wedijver met den vreemdeling op de markt aan de beurt te laten komen; ten derde om met de koloniën voorkeur-overeenkomsten aan te gaanten vierde om voor den Engel- schen uitvoer betere voorwaarden te be dingen in landen, die dien uitvoer nu door overgroote rechten buitensluiten; en ten slotte om de binnenlandsche voortbrengers zoo aan te moedigen, dat het kwaad van werkeloosheid aanzienlijk verzacht wordt. Het tarief van invoerrechten zal van den eenvoudigsten vorm wezen, en zal niet be schermend zyn in den zin waarin dat woord in Duitschiand of de Vereenigde Staten wordt verstaan. Er is, gelooven wy, geen plan om menigvuldige rechten te hebben, die de deur openen voor gekuip en gekonkel in het Parlement" Er zullen slechts drieërlei invoerrechten zijn, gemiddeld ten bedrage van 10 pet. Er zullen geen invoerrechten worden geheven van grondstoffen voor de nijver heid. Er zal een invoerrecht van 5 pet. worden geheven van goederen, waaraan slechts weinig werk is verrichtvan 10 pet. van goederen, die bijna afgewerkt zijn, en van 15 pet. van geheel afgewerkte goederen. In elk van die drie tarieven zullen er drie schalen zijn. Een tarief van lOpctb.v. zal het standaardrecht zijn, toepasselijk op een kortstondig geluk dwaas, die ik wasMisschien zou zij niet sterven als k haar had bezeten. Hoe kan de dood iets rooven, dat zóó vast gehouden wordt, in zulk een mate wordt aangebeden? Onmoge lijk immers En nu? Mijn eenige troost was nog, dat zy mis schien mijn liefde niet had beantwoord, dat zij slechts aan my gedacht had als aan een broeder. Lena! antwoordde ik. Victor je moet mij wat belo ven 1 Wat je wilt, Lena Zy boog zich naar mij toe, zoodat haar bekoorlijk gelaat my in de oogen schitterde. Victor, ik weet, dat ik het niet lang meer zal maken Neen, spreek niet te gen, maar wees kalm Haar klein handje legde zich op mijn lip pen, terwijl zij voortging: „Laat mij toch, zij 't ook slechts voor éénmaal, rondweg verklaren, wat my dag en nacht op het hart ligt sinds het oogenblik, dat de kleine het levenslicht aanschouwde. Ik weet beslist, dat ik spoedig zal sterven, en ik zou licht van hier kunnen scheiden, wanneer mij dat niet terughield." - Zij wees naar het wieg je „Nu weet ik echter niemand op de wereld, neef, als jou, die ik zou kunnon verzoeken om een grooten liefdedienst. Jij vreemde landen, die in handelszaken Enge land vriendschappelijk behandelen. Maar een lager recht, misschien 71/2 pet. zal dan van den invoer uit de Engelsche koloniën wor den geheven, en een hooger recht, misschien 121/2 pet. of 15 pet., van den invoer uit landen, die den invoer uit Engeland onbe boorlijk belasten. Naar de opvatting nu is zal er op graan uit vreemde landen 2 shilling het quarter (2.9. H.L.) invoerrecht worden gelegd; op graan uit de koloniën minder. Meel zal een hooger recht betalen, wegens het werk dat er aan besteed is. Verder geeft de Birmingham Daily Post aan, dat er op vleesch en zuivelproducten een invoerrecht van 5 pet. zal vallen, behalve wanneer ze uit de koloniën komen, in welk geval ze 2% pet. zullen betalen. Uit dit tarief, zoo heet het, berekent men een opbrengst van tusschen de 16 en 20 millioen pond sterling. De kosten van invor dering, door liberalen sprekers zoo hoog gesteld, zouden op zijn meest een kwart milioen pond bedragen. Erkend wordt, dat in het eerste jaar van een unionistische regeering het invoerrecht nog niet zyn volle opbrengst zou hebben, maar men zal zijn best doen de nieuwe rechten op de begroo ting van 1910 te brengen, althans ten deele; en dan zal men beginnen met de rechten waarmede men de koloniën kan bevoordee- len (graan, vleesch, zuivelproducten, b.v.), En dan zou in 19il het volle tarief „zyn verschijning maken, met deze uitzondering, dat het hoogste recht twee jaar buiten werking zou blijven, ten einde tijd te laten voor vriendschappelijke onderhandelingen over handelsverdragen met vreemde mo gendheden. De liberale bladen waren gisteren nog niet gereed met hun kritiek, maar enkele gaven toch reeds enkele opmerkingen. De Manchester Guardian zei 0 a. dat het graan recht, aanbevolen als „aanmoediging van den binnenlandschen graanbouw", „zuiver agrarisch protectionisme" is en het begin van nieuwe graanwetten." De Westminster Gazette spotDit tarief zou geen aanleiding geven tot gekonkel in het Parlement I Heilige onDoozelheidDie drie verschillende schalen in elk van de drie tarieven, die bepaling van grondstoffen, waarvan geen, weiDig of veel werk is ver licht, die vermindering van rechten voor de koloniën en in de handelszaken be vriende mogendheden zouden de belang hebbenden daarover niets te zeggen hebben in de kiesdistricten en in het parlement En waar vraagt het blad zijn nu de ontheffing op thee, suiker, bier en tabak, die Chamberlain eertijds den werkman be loofde om hem er schadeloos voor te stel len, dat zyn brood en zijn vleesch duurder worden Zoo is dan het protectionisme het be gin 1 dat Engeland zal krijgen, indien de unionisten de verkiezing winnen. Maar als zij haar al verliezen, zal dan een volgende verkiezing weer de liberalen in het bewind bevestigen, en dan weer? Dat zou nauwe- bent altijd goed voor mij geweest, Victor, zoo goed Zy zweeg een poosje en daarop vervolgde zij„Vindt je niet, dat zy veel op mij lijkt Och, en dat is zoo vreeselykZy zal juist zoo'n arm, verlaten wezen worden als haar moeder. Bayer zal het haar nooit vergeven, dat zy geen jongen is, en wanneer zij een maal een stiefmoeder heeft, dan zal zij op groeien met even weinig waren zonneschijn als ik, en even als ik daarnaar verlangen en zoo diep ongelukkig worden als ik Maar Lena! riep ik ontroerd uit, „wie, wiens liefde je ooit verlangt hebt, zou je die geweigerd hebben 1 Zy drukte haar hand in de mijne. - Jij! Dat woordje klonk als een gesmoorde jammerkreet. Daarop liet zij mijn band vallen en zonk krachteloos in haar leun stoel terug. Had zij het werkelijk uitgesproken, dat „jij" Of was het slechts een zucht geweest, die in mijn ooren had geklonken als dit woordje een dwaze, zondige verbeelding Wij zwegen beidenmaar mij klopte het hart alsof het bersten zoude. Ik voelde, dat dit zwijgen niet lang mocht duren, even min als onze samenkomst hier in dit ver trek, wanneer ik haar niet te voet wilde vallen om haar alles te bekennen, wat ik had geleden ter wille van haar. Als door lyks te denken zyn. En komen de unionis ten aan het bewind, dan is het met den vrijhandel in Engeland voorloopig gedaan. Tenzy er een keer in de stemming van de unionistische party komt en de vrijhande- laars in de party, thans een zeer kleine minderheid, weer de overhand krijgen. Dat zou b. v. een overstelpende nederlaag aan de stemmen kunnen bewerken, of een paar nederlagen achtereen. Dan zouden allicht de voormannen inzien, det het Engelsche volk niet van protectionisme gediend is, en het van het partijprogram schrappen. Dezer dagen heeft de party der unionis tische vry handelaars vergaderd. Wat er was voorgevallen in hun bijeenkomst is niet openbaar gemaakt, maar er verluidt, dat zij besloten hebben de leden der vereeni- ging vry te laten, wat bij de verkiezing te doen. En men zegl, dat hun indruk was, dat de unionisten de verkiezing zoudeu verliezen. Binnenland. De nieuwe portretten van prinses Juliana. Naar de firma Guy de Coral te Amsterdam mededeelt, zijn tot dusver van de nieuwste portretten (den boekhandel inbegrepen) van H. M. de Koningin en Prinses Juliana tweemaal 100,000 exemplaren verkocht. Het rolschaatsen-vcrmaak te Amsterdam. In Amsterdam neemt het rolschaatsen-ver- maak met den dag toe. Op het Leidscheplein en Frederiksplein, die zorgvuldig geasphal- teerd zyn, heerscht des Zondags in het heldere licht van de electrische booglampen een groote levendigheid. Op beide pleinen rijden dejongeluirondom de plantsoenen, in mooie forsche streken en de meer geoefenden wagen zelfs nu en dan een „beentje-over." 't Is een aardig tooneeltje, waarnaar vele voorbij gangers met pleizier staan te kijken. Alleen zal het de vraag blyven of op den duur het verkeer deze op zichzelf heel aar dige sport „op straat" zal kunnen velen. Een fortuintje. Door den Helderschen bot ter 78, schipper Zegel, is Dinsdag op de reede van Texel in de garnalen kor opgevischt een torpedo, afkomstig van het pant3erschip „Heemskerk", onlangs bij de| oefeningen verloren gegaan. De schipper ontvangt nu als belooning f 250. Eet kamerlid Duys. „Politicus" schrijft in zijn „Van het Binnenhof" in de „Oprechte Haarl. Ct." over het optreden van den heer Duys De heer Duys streed tegen „de lintjes", niet te verwarren met „het"De Zaan- damsche afgevaardigde is een echte „groen" in het parlement. Hij kan zich nog niet ontrukken aan de „atmosfeer" der S. D. A. P. waar alles en nog wat mag gezegd, geinsinueerd, hoe feller tegen de „bour geoisie" hoe beter en waar niemand u krampachtige pijnen gemarteld, omklemde ik den rand van het bedje en voelde, hoe het klamme zweet mij langs het voorhoofd Lenat fluisterde ik, terwijl ik met moeite opstond, doch allengs werd myn stem krachtiger, „Lena, als het jou tot troost kan strekken, dan beloof ik je, dat ik mij tegenover de kleine freule zal gedragen zooals het een goeden peetoom betaamt. Ik ik beproefde te lachen ik zal haar baljaponnetjes koopen, rijponnies uitzoeken en als 't moet ook een mannatuurlijk, wanneer jy je toestemming geeft voor al dat moois. Want sterven, Lena, hoe kun je aan sterven denken? Nog altijd zag zij my even treurig aan. „Ik verlang voor haar niet meer dan 'a goed woord, wanneer het hart baar pyn doet. Misschien bezit je dan een lieve vrouw, een gezelligen huiselijken kring. Och, laat haar daarvan een weinig genieten, hier in huis zal haar niet veel geluk zijn beschoren. Ach, het zou my zooveel lichter vallen, van haar te scheiden, wanneer Zij was opgestaan en boog zich weder over de kleine. Kom, zeide zij vervolgens, terwijl zy haar hand op miin schouders legde, „kom Victor, ik weet, dat je woord zult houden. Ook al heeft je mond het niet beloofd heeft je hart dit reeds gedaan. Groot kind 1',

Onze Eilanden | 1909 | | pagina 1