ONZE EILANDEN van 4 DECEMBER 1909. wekkende redevoeringen gehouden. Morley, de minister voor Indiö vroeg, of het van politieke schranderheid der lords getuigt, dat zij als kampioenen der rijken tegen de armen de grondwet geweld aandoen. De motie moet leiden tot Grondwetsherziening en z(j is de eerste stap van een verschrik kelijke reis. Na de stemming zullen de lords beseffen, dat het sein gegeven is voor een verwoeden en langdurigen strijd. Minister Crewe richtte namens de regee ring een ernstige waarschuwing tot de rijke heeren. Aanneming der motie zoubeteeke- nen het eind van een jarenlange vriend schappelijke betrekking tusschen Hooger- en Lagerhuis en wanneer de verkiezingen de regeering in 't Igelijk stelden, dan zou de samenstelling van 't Hoogerhuis aanmer kelijk gewijzigd worden en zouden de grond wettelijke rechten gewaarborgd moeten worden door inperking der macht van Hoogerhuis. De waarschuwing heeft niet geholpen. De Lords, gedreven door de protectiouisten, den drankhandel en de grootgrondbezitters, bot welke drie klassen de kapitalisten of zelve behooren of in nauwe betrekking staan, hebben den strijd gewild. Feitelijk is de aanstaande kamp niet anders dan een strijd tusschen democratie en conservatisme, die in de heele beschaafde wereld de aan dacht zal trekk'en. Onnoodig te zeggen, dat elk vooruitstrevende van harte hoopt, dat de strijd zal eindigen met een verpletterende nederlaag der hooghartige Lords, diemeeren- deels uit eigen belang tegen de belasting plannen der regeering gekantzijn. Van groot gewicht is het, of de liberalen en de arbei derspartij' het eens kunnen worden over de verdeeling der zetels. In Engeland geldt de eenvoudige meerderheid en kent men geen herstemmingen. Worden dus voor één plaats een liberaal, een conservatief en een candi- daat der arbeiderspartij gesteld, dan is er alle kans dat de conservatief het wint, al hebben de andere candidaten samen ook veel meer stemmen. Daarom is het gebiodend noodzakelijk, dat de twee partijen voor Januari tot overeenstemming komen. De berichten luiden daaromtrent gelukkig hoopvol. De nieuwe Duitsche belastingen, die zoo'n enormen last op de bevolking leggen, blij ken op verre na niet op te brengen, wat de regeering er van had verwacht. De tabak-, sigaren- en sigarettenbelasting zouden vol gens de raming 48 millioen meer opbrengen. Op de vorige begrooting stonden zij met 25 millioen geboekt, op de nieuwe echter met 38 millioen, dus eeD vermeerdering van 13 millioen in plaats van 43. Dat scheelt maar eveDtjes 30 millioen. De" brandewijn- belasting brengt 180, in plaats van 200 mil lioen op, de brerbelasting brengt 44 millioen minder op; de lichtbelastingen 15 millioen minder enz. In plaats van een overschot van ruim 50 millioen, waarop voor 1910 gerekend werd, is er alweer een tekort van 152 millioen I De regeering heeft zich maar de kleinigheid van een paar honderd millioen verrekend. Het eenige redmiddel zal voor de conservatieve regeering wel zijn een nieuwe aanslag op de schrale beurzen. Want aan het paal en perk stellen aan het idiote verspillen der millioenen aan het krank zinnige militairisme denken de grooten niet. Het gevolg blijft niet uit, by elke verkiezing worden meer socialistische stemmen uitge bracht. In niet minder dan 23 steden is het stemmenaantal der sociaaldemocraten aan zienlijk gestegen. In tal van gemeente besturen heeft de roode partij reeds meerderheid. Dat alles is zeker niet voor het minst het gevolg van de schandelijke roofbelastingen der Duitsche regeering en haar kruiperige houding tegen het militairis- tisohe gedrocht. De Duitsche Rijksdag is deze week geopend. Ook daar was te zien, hoe het militairisme hoogtij viert. Door de schittering van uniformen, behangen met tallooze blikjes werd het burgerlijk element geheel in de schaduw gesteld. De keizer las zelf de Troonrede voor. Zij bevat weinig nieuws, doch bevestigt de reeds vroeger gedane toezegging van wetten op den huis arbeid, uitbreiding der verzekering enz. Het belangrijkst was de verklaring dat het Ma rokko verdrag tot tevredenheid aanleiding geeft. De keizer sprak zijn vreugde uit over het voortbestaan van den Driebond en zeide dat Oostenrijk daarover ook verblijd was. Van Italië repte hij wijselijk niet. Immers hoewel de regeering daar officieel aan den Driebond vasthoudt, gaat de sympathie der bevolking in gausch andere richting en wil van den Driebond niets meer weten. Hoe langer hoe meer blijkt uit het-op treden der Russische regeering in Finland dat zij vastbesloten is tot wederinvoering Wij stonden stilzy met verbleekt gezicht en 'n hartverscheurend lachje. Maar toen be gon zij op gejaagden toon verder te praten. Weetje nog, neef, waarom ik Sophie von Plessen 'n plaatsje naast jou heb ge geven Je moet aan trouwen gaan denken, begrijp je! Je bent nu zesentwintig jaar, en je moeder koestert denzelfden wensch. En voor ik nog kon antwoorden, liet zij erop volgen: Laat ons nog eens even dan sen, Victor! Ik legde mijn arm om haar heen. Maar Lena, hindert dat dansen je dan niet? Zooeven heb je gehoest! Och ja, antwoordde zij treurig, de dokter heeft 't mij dan ook verboden. Maar zou je zoo goed willen zyn, Victor, een sjaal voor my te halen Ik wil even naai de kleine gaan zien. Ik haalde het verlangde kleedingstuk uit de als vestiaire ingerichte zykamer en vroeg haar Mag ik mee Welzeker! De kinderkamer was op de bovenverdieping gelegen en was een groot stil vertrek, dat door een nachtlampje slechts flauw verlicht was. Op de teenen slopen wij naar de wieg. De bejaarde kinderjuffrouw, die in een hoekje zat te dutten, verdween toen zy ons zag na deren, blij dat zij zich door een glaasje li keur in de keuken wat kon verkwikken. van een stelsel in het ongelukkige land, zooals in Rusland zelve heerscht. Na de ont binding van den Landdag is tot gouverneur- generaal benoemd een Z6kere Seyn, een reactionair van de ergste soort. In 1900 werd deze onder den gehaten gouverneur Bodrikoff tot directeur der Finsche Kanse larij benoemd. Bij de Finnen is hy omzijn hardvochtigheid en ruwheid minstens zoo gehaat als Bodrikoff dit indertijd was. De vorige gouverneur van Finland is terugge roepen op grond van ongunstige rapporten die Seyn over zijn chef naarst.Petersburg zond. Aan dit individu is nu het bestuur van het arme Finland toevertrouwd. Men kan zich voorstellen, welk een ongelukkige toekomst het Fihsche volk tegemoet, gaat. Het is steeds dry ven der reactionaire kliek in St. Petersburg geweest om Finland even zoo te tiranniseeren als Rusland, Vadertje Czaar heeft eindelijk aan dat drijven toe gegeven. Toch moet men medelijden heb ben met zoo'n ongelukkigen heerscher. die naar lichaam en ziel gevangen zit in de klauwen der reactie. Zijn vrouw verkeert in zoo voortdurenden angst over moord aanslagen op haar kinderen, dat zij aan een ernstige zenuwziekte lydt.eu vaak zoo overstuur is dat zy niemand herkent. Dat zijn de gevolgen van een regeerstelsel dat alleen in stand blyft door den steun van bajonetten en geweren en voor het Rus sische volk Jslechts beteekent ellende en verderf. De telegrammen uit Madrid en van het Morokkaansche oorlogsterrein schynen er op te wijzen, dat de Morokkaansch Spaan- sche oorlog nu inderdaad zyn einde nadert. Bij de laatste expeditie hebben de Spaansche troepen den berg Atlanta zonder eenigen tegenstand bezet. Volgens verschillende be richtgevers is het verzet der oproerige stam men geheel gebroken, de mannen hadden genoeg van het oorlogvoeren en wilden weer in vrede en rust hun akkers bebou wen. Of het werkelijk er zoo rooskleurig uitziet als deze berichtgevers meldeD.isde vraag. In Madrid schijnt men er echter zeker van te zijn. Volgens een telegram heeft de regeering zelfs al besloten een commissie naar het Morokkaansche gebied te zonden om te bepalen welke plaatsen voorloopig bezet zullen worden. De troepen zullen geleidelijk worden teruggezonden, zoodra generaal Marina het geschikt oor deelt, 't kon wel eens zyn dat dat oogenblik nog in een verre toekomst ligt. De Spaan sche regeering heeft den oorlog al een paar maal voor geëindigd verklaard, 't Is dus de vraag of de Mooren werkelijk het hoofd in den schoot zullen leggen. Zaterdag heeft de door het DeenscheFol- kething, ingestelde commissie van onder zoek naar de millioenen-verduisternis van den vroegeren minister van justitie, Alberti besloten aan het parlement voor testellen den vroegeren minister-president Christen- sen en den vroegeren minister van Binnenl. Zaken Berg in staat van beschuldiging te stellen wegens hun betrekkingen tot het vergrijp van Alberti. Het is nu zoo goed als zeker, dat beide ministers zich binnen kort voor het „Rignet" het Staatsgerechts- hof, te verantwoorden zullen hebben. Christensen zal worden beschuldigd, dat by, niettegenstaande er sterke verdenking tegen Alberti bestond, niet alleen alle onder zoek naar diens daden heeft nagelaten, doch er zich zelfs tegen verzet heeft; en verder dat by aan Alberti H/s millioen kronen uit de Staatskas heeft geleend. De oud-minister Berg zal zich er voorhebben te verantwoorden, dat hij zijn plicht tot contróle over dr. Alberti's Spaarbank" der Zeelandsche boeren niet heeft nagekomen. In Griekenland is, zoo meldt een telegram, een steeds toenemende beweging gaande tot begenadiging van Typaldos, den muitenden zeeofficier. De koning zou van plan zyn aan- deze beweging tegemoet te komen door een algemeene amnestie. Intusschen weet hetzelfde telegram ook te melden, dat de juristen der kroon ont dekt hebben dat Typaldos eigenJyk niet aan de bevelen van den officierenbond behoefde te gehoorzamen en dat er dus ook geen sprake kon zyn van een vergrijp tegen de tucht Deze en meer dergelijke berichten vesti gen wel den indruk, evenals het feit, dat er nog altijd over Typaldos en de zijnen geen recht is gespioben, dat de officieren- bond eigenlijk met 't geval deerlijk ver legen zit, omdat Typaldos feitelijk niet anders heeft willen doen dan wat de bond, alleen met meer succes, óók heeft gedaan. Lena boog zich over het wiegje heen en haar bekoorlijk gelaat drukte zich zacht op het teere hoofdje van haar lieve ling. Mijn klein, arm schatje!" hoorde ik haar fluisteren. Toen zonk zij in een leunstoel naast het bedje neer en speelde, in gedachten ver zonken, met de kwastjes van de kanten sprei. - Ze slaapt al," zeide ik, mij geweld aandoende om te schertsen, anders zou ik in wiegeliedje gaan zingen. Ik schoof een tabouretje naderbij en zette mij neer aan haar voeten. Zij vouwde de handen op haar schoot; ik hield den sleep van haar japon tusschen de vingers en speelde er mee. Wat was het stil; slechts de lichte ademhaling van het kind en het eentonige tikken van de Sch wars wal der koekoeksklok aan den wand vormden het eenige geluid, dat tot ons doordrong. Ik kon geen oog van haar afwenden ik had die vrouw ook zoo zielslief gehad, was beslist overtuigd geweest, dat zy eens de myne zou worden. Uit bezorgdheid, uit waanzinnigen aDgst, dat haar gezondheid te zwak was, ben ik steeds haar uit de verte blijven aanbidden als een Madonna, wie aardsche verlangens niet mochten na deren. Haaysche Brieven. LIV. In den heelen winter heerscht er in de stad zeker niet zoo'n gezellige drukte als in deze dagen. De winkelstraten baden tot laat in den avond in een zee van licht. Komt ge in gewone tijden om 9 uur in de stad, dan vindt ge in de voornaamste stra ten de lichten gedoofd. De winkeliersbe dienden gun ik het graag, datde9-uurslui- ting hun tenminste wat korter arbeidsdag bezorgt. Doch het is niettemin waar, dat het gezellig aanzien der straten er door lijdt. Dat merkt ge nu vooral op. DeSintor- klaasdrukte noopt de magazynen tot laat openblijven. Want deze dagen beteekenen voor heei veel zaken een belangrijke post op creditzijde van de balans. De concur rentie brengt er ieder tue zijn etalage zoo smaakvol mogelijk te maken. Sommigen speculeeren op de attractie, die de verschijning van den goeden Sint met zijn zwarten knecht nog altijd heeft. De Grand Bazar de la Paix, in den volksmond, het Warenhuis, heeft voor zwarten knecht een onvervalschten neger, die in zyn sieriyk rooden rok en zyn glimmenden cilinder door het reuzengebouw wandelt, zich ten volle bewust van zyn waardigheid. Het Apollo-theater laat den gryzen bis schop op een heusch paard in de zaal ver schijnen en geschenken aan de kleinen uit dealen. Een melkinrichting heeft den ouden man vooreen veertien dagen logies verleend en zoo groot is de toeloop, dat een agent wacht moet houden voor de deur. Wie zich verheugt in het gelukkig bezit van eenige veelbelovende spruiten ontkomt natuurlijk niet aan het brengen van een bezoek aan diverse gelegenheden. Doch ook de grooten laten zich niet onbetuigd. Het nufje, dat anders voor geen geld ter wereld met een pakje zou loopen, torst nu een wagenvracht surprises, waarmee ze de uitverkorenen haars harten gelukkig zal maken. Oudjes van dagen is het aan te zien, dat ze weer opleven by de inkoopen voor de kleinkin deren. Wat er in zulke dagen minder pret tig stemt? Dat zooveel honderden kleinen van al het moois en lekkers zoo weinig of niets zullen bekomenHet energieke Sint- Nicolaascomité, dat reeds wekenlang de gelden bijeen brengt om ook die armen te doen deelen in de feestvreugde, ondervindt helaas niet die medewerking, waarop het toch zooveel recht heeft. Er is veel minder ontvangeD dan verleden jaar en toch zijn er meer kinderen, waarvoor het comité wil zorgen. Er zit toch in onze residentie rykdom genoeg om het benoodigde geld bijeen te brengen. Zoovele kleinen hebben van de ouders niets te wachten, omdat die een voudig niet hebben. Gisteren werd de in schrijving van werkeloozen aan het Ge meentehuis aan de Groenmarkt geopend. Honderden meldden zich reeds dien eersten dag aan. Zegt dit niet genoegzaam, hoe- velen het onmogelijk zal zijn hun kinderen iets te doen genieten van de goede gaven van den Sint Nu is één ding waar, om te voldoen aan alle verzoeken, die in een groote stad tot iemand komeD, moet men een goed gevulde beurs hebben, 'b Is me nog deze week gebeurd, dat ik in mijn brievenbus op één morgen een smeekbrief vond van de Middernachtszending, het Heilsleger en het Armbestuur. Voor een burgermensch is 'tniet mogelyk aan al die aanvragen te voldoen. Wie er bly zullen zyn, dat Sinterklaas wat afwisseling brengt, zeker wel onze Ka merleden. De dagzittingen worden elke week twee of drie keer gevolgd door avondzittin gen, die tot middernacht duren.'k Bewon der werkelijk de menschen, die op zoo'n avondzitting nog den moed hebben voor een halfleege zaal, ja soms voor een paar dozijn Kamerleden of minder een speech af te steken. En welke speechen soms. Mi nister Heemskerk praatte deze week vier uur aan één stuk! Die duizendkunstenaar wist zelfs het kunststuk te volvoeren in al die duizenden woorden zoo goed als niets stelligs te zeggen. Hoe handig spreker hy is, uit zyn betoog spreekt zelden vuur, zelden een kloek beslist optreden, zelden een vast omlijnd beginsel. Polst men hem over de christelijke beginselen, dan geeft hij een ellenlang, vaag betoog, dat u nog even wys laat als te voren. Dan vertelt hij, dat het hem genoegen zal doen al3 mannen der linkerzijde tot dezelfde resultaten komen als rechtsche broederen, maar de christelijke „rechtsbeginselen (zoo heet het tegenwoor dig) toont hij niet aanOf zyn „jolig" christendom op den duur wel zooveel sym pathie zal vinden by zijn eigen broederen, betwijfel ik zeer. Een troetelkind der Kamer zou men den minister van Buitenlandsche Zaken, mr. Marees van Swinderen, kunnen noemen. Van alle kanten werd hem lof gebracht. Van één kwestie zal de minister echter niet zoo gemakkelijke afkomen. In de Kamer werd geinformeerd, waarom de gezant Van Heeckeren Van Keil ontslag had genomen. Alleen om gezondheidsrede nen, zei de minister. Een geheim dossier over een zaak van Heeckeren is er niet. Die zeeslang wilde de minister in eens den kop indrukken. Dit kon de ministev gerust zeggen. Maar er is ook geen sprake van een geheim-dossier Van Heeckeren,doch wel van een geheim-dossier Van Lynden, dat een aantal stukken bevat, betrekking hebbende op het geschil tusschen den mi nister Melvil van Lijnden en dr. Kuiper. Daarin zyn instructies, die dr. Kuyper buiten den minister om in 1904 aan veraehillende Nederlandsche gezanten m den vreemde gaf. Over dit geheime dossier gaat het. Zou de minister ontkennen, dat het bestaat Ik geloof het niet. Het Vaderland zegt rond uit, dat het weet, dat er afschriften van dit dossier bestaan. Er wacht dus dr. Kuyper na den lintjeshandel nog een surprise. Als men dan bedenkt, dat mr. Tideman nog niet verder heeft willen spreken, om dr. Kuyper geen nieuwe onaangenaamheden te bezorgen, dan staat men er paf over, dat spijt al het geknoei (en het woord is zeker niet te sterk) antirevolutionaire kiesver- eenigingen maar steeds voortgaan aan dr. Kuyper hartelijke telegrammen te zenden! Een Rotterdamsche jongelingsvereeniging spreekt zelfs de bede uit, dat de Heere hem sterken zal om voort te varen met zyn gezegenden arbeidIs het niet diep treurig, dat zulke menschen Gods naam durven aanroepen, waar het vaststaat, dat de anti revolutionaire partijkas gespekt is met het geld, dat een juffrouw van Mathilda's repu tatie wist aan te brengen. Wordt dat soms ook als een deel beschouwd van dr. Kuy- pers gezegenden arbeid Men verbeelde zich niet, dat, al Is de lintje3zaak dan in de Kamer beëindigd, ze daarmede is afgedaan. Dat za-1 spoedig genoeg anders blykeD. Tenzij dr. Kuyper alsnog er in toestemt, dat een soort eereraad alles zal onderzoeken. Met genoegen kan ik melden, dat er voor de aanstaande Statenverkiezingen overeen stemming is verkregen tusschen de Vrij zinnig democraten, unie- en oud-liberalen. Het is te hopen, dat men ook in de toe komst dien weg zal opgaan. Zooals 't bij de laatste raadsverkiezing ging, toen de oud-liberalen een oerconservatieven anti revolutionair aanbevolen boven een vryzig- nig-democraat, is het te begrijpen, dat de vooruitstrevenden feestelijk voor zoo'n ver bond bedanken. De Statenverkiezing zy het begm eener hechtere samenwerking. Wie weet of de goede Sint dat niet als surprise by de Hoofdbesturen brengt! Vrijdag middag vierden de kinderen op de bewaarschool het Sint Nicolaasfeest, Allen gingen opgeruimd naar huis, voorzien van speelgoed en lekkernijen. Vrijdag kwam de stoomboot de Onder neming door den zwaren storm om half twee in plaats van H3/4 uur in de kaai. SOMMELSDIJK- Onze vroegere dorpsgenoot de Heer Mr. J. Plet Jz. thans kantonrechter te Tholen is benoemd als zoodanig te Hoorn. DiliKSLAiMD- Toen Dinsdagavond de land bouwer A. C. L. met zyn wagen van den tram kwam, werd het paard schichtig van het afrijden. Voor hem uitreed de landbou wer G. B., die hij H. Braber in de Winster- straat even moest stilhouden. In volle vaart ging nu de karos van L. langs het rijtuig vau B. en raakte den aehterdomp zoo hevig, dat de as van dat rijtuig brak. L. reed nog een eindje door en daar sloeg zijn paard en wagen onderstboven. De inzitten den kropen door de kap er uit. De knecht A. H. had zich nog bezeerd. L. kwam ca rnet een paar lichte kwetsuren af en zyn vrouw was ongedeerd. Vrijdag 10 December zullen in deze gemeente alle straten moeten worden ge schuurd. GOEDEUEEDE- De in de Ned. Herv.Kerk alhier gehouden Oogsteoliecte heeft 168 opgebracht. - Door de bemanning der blazerschuit G O 20 züa alhier als strandgoed aange bracht 340 behakte kolders, een 40 tal rond houten en 40 gemerkte battings. Aan den veldarbeider J. H. alhier is vanwege H. M. de Koningin f25,— geschon ken, als tegemoetkoming in het verlies van zijn eenig stuks melkvee. - Door schipper A. Groenendijk alhier is 20 mijlen bewesten het vuurschip „Maas" een nieuwe ankerboot met nieuwe witte doften en één riem, gemerkt M D opgevischt en alhier aangebracht. Thans is gebleken, dat deze is wegge spoeld van het werk aan 't Horntje en toebehoort aan den Heer M, Daalder, aan nemer te Alkmaar. Bijna alle zeevisschers van hier zijn ter assistentie en inname van lading uit gevaren naar het tegen de zandbank „Ban- jaard" gestrande eu met verfhout geladen driemastschip „Marie." Plaatselijk Nieuws. ii. Lena was de eenige, die tante Klara van vijf volwassen dochters was overgebleven; de anderen waren allen gestorven in het zoele zuiden, waar zy gemeend hadden haar zieke longen te kunnen sterken en te genezen. Op raad van den dokter was tante met Lena in het vaderland gebleven, daar zij schijnbaar gezond was en toch was zij in oos aller oogen een aan den dood gewijd offer. Haar teere, by na bovenaard sche schoonheid hadden myn hart en tong verlamd, zoodat ik haar niet aan myn hart trok om haar te zeggen„ik heb je lief, Lena wees de mijne 1 Maandenlang leefde ik voort als in een droom, steeds worstelend tegen mijzelf, altijd in twijfelMag ik haar begeeren Immer en altijd mijzelf overredend, dat ik haar vredige 'ïust, haar zonnig jonkvrou welijk bestaan, niet mocht verkorten steeds in de overtuiging dat Tante my hetzelfde zou toevoegen als tot haar schoonzoon, toen haar op één na jongste dochter stierf na een huwelijksleven van nauwelijks één jaar: „als zy stil naast my had kunnen blijven ik zou haar nog bezeten hebben! Neen, ik vond den moed niet, tanlehaar laatste kleinood te ontnemen. Ik wist ook niet, of Lena mij lief ha'd. Tot op dit oogenblik wist ik het niet. Ik MlüDELIIAUNIS- Uit goeden bron kunnen wij mededeelen, dat door de Kinderzang- vereening, onder leiding van den Heer P. de Mooy, in studie is genomen de Wilhelmina- Cantate. Waar wy vernomen hebben dat dit zangstuk zeer in den smaak valt, kun nen wy niet anders dan prijzen dat zulke stukken door de jeugd worden geleerd. Ouders die hunne kinderen op de Zang- vereeniging alsnog willen plaatsen, kunnen we mededeelen dat de zanglessen plaats hebben in Sommelsdijk iederen Maandag avond en in Middelharnis iederen Dinsdag avond van half zeven tot 8 uur. Deze lessen worden gegeven in de Openbare Scholen. Het doel is om in het laatst der maand Januari in Sommelsdijk en in Februari in Middelharnis een uitvoering te geven. Wij twijfelen niet of deze zanguitvoeringen zullen een succes zijn. Woensdagavond had de tramboot, die den dienst tusschen Hellevoetsluis en Mid delharnis waarneemt, het ongeluk by het binnenkomen zoodanig tegen het nieuw- geplaatste remmingswerk in 't begin dei- buitenhaven, te varen, dat daardoor twee palen en de gording, daaraan bevestigd, stuk braken en daarna nog een gat in den oosthavendam te maken. Behalve genoemde schade liep verder alles zonder verdere ongelukken af, Door den hevigen storm, in den nacht van Donderdag op Vrydag werden in deze gemeente eenige glasruiten en dakpannen vernietigd. Het water in den Oudlandschen-Polder van Middelharnis, is zoo hoog gestegen dat de peilschaal bijna 80 Centimeter teekent, wat wel als zeldzaam kan worden be schouwd. was buitengewoon terughoudend geweest ons verkeer was steeds de innige verhou ding gebleven tusschen broeder en zuster. Slechts ééns het was op een bal - meen de ik iets te lezen in haar oogen, dat wij tot in den hemel verhief om mij daarna nog dieper terneder te drukken. Zy mocht slechts weinig dansen, maar wij waren toch gebleven tot na den cottillou. Toen bracht Sophie von Plessen mij een orde. Van deze Sophie werd verteld, dat zij 'n goed oogje op rojj had de kameraden hadden mij dikwijls met haar geplaagd. Ik zelf' had er nooit iels van bemerkt, my nam de gedachte aan Lena geheel in beslag. Maar nu, toen ik met de slanke blondine, die een voorbeeld was van stralende ge zondheid, dansend door de zaal zweefde, vervolgde ons Lena's blik met een uitdruk king, die ik nog nooit daarin gezien had. Uitvorschend, somber bijna, zag zij ons na. Wat is 't Lena? Gevoel jij je niet wel? vroeg ik haar. Zfj beproefde te glimlachen, maar het ging haar slecht af. Na 'n poosje fluisterde zy nauwelijks hoorbaar: 'n Mooi meisje, die Sophie .vindtje niet, Victor? Ik weet het niet," antwoordde ik, misschien houden velen haar voor mooi - ik heb er nooit over nagedacht." Binnenland. Bij het overvaren viel de werkmansjon gen P. v. d. Graaff uit krimpen a. d. Lek over boord. Hy zou zeker verdronken zyn, als zyn kameraad A. Berkouwer hem niet gekleed was nagesprongen. Hetmochtdezen, hoewel met veel moeite, gelukken hem be houden aan wal te brengen. Den Leider trouwDe 6e anti-rev. partij- vergadering beeft op voorstel van ds, Peter sen besloten aan dr. Kuyper het volgende telegram te zenden „Dl-. A. Kuyper, minister van Staat te 's-Gravenhage. De Grooingscheanti revolu tionairen op hun landjuweel samengekomen gevoelen behoefte in deze voor u zoo moei lijke dagen te betuigen hun hartelijke liefde voor en innige verknochtheid aan den man, die voor Nederlands christenvolk zoo onnoe melijk veel heeft gedaan." Weer een diefstal in de Oranje-Nas- saukazerne Pas is de korporaal-kok wegens diefstal naar Haarlem overgebracht of een nieuw feit brengt de Oranje-Nassaukazerne te Amsterdam in opschudding Toen de sergeant van de eatine Vrijdag morgen opensloot, merkte hij spoedig, dat or ongewenscht bezoek geweest was en bij nader onderzoek bleek, dat er ruim f 17 en eeu partij van 900 sigaren gestolen waren. De sergeant waarschuwde den luitenant der cantine, die op zijn beurt den kapitein van het geval verwittigde. De kolonel, mede in kennis gesteld met de zaak, gelastte een onmiddellijke inspectie. Alle manschappen en ook het kader moest aantreden en een nauwkeurige inspectie had plaats. Bij nie mand werd echter iets verdachts gevonden. Toen werd de politie gewaarschuwd en de rechercheurs Cohen en Van Zutphen hebben met den kapitein van politie een nauwkeurig onderzoek ingesteld tot dusverre zonder resultaat. Wij hebben voorts vernomen, dat in den laatsten tyd de veiligheid van goederen in de kazerne wel iets te wenschen overlaat. Zoo moeten kort geleden twee overjassen ToeD straalde een gelukkig glimlachje over haar bekoorlijk gezichtje en met een flikkering in haar lichtblauwe oogen ver volgde zij „Och Victor, ik zou zoo graag eens met dansen vanavond éénmaal zal toch niet hinderen! En toen dansten wy tezamen. In dien nacht vatte ik het vaste voor nemen op, den volgenden dag met tante Klara te spreken. Het liefst was ik er reeds zoo vroeg mo gelijk heengegaan, maar de dienst weer hield mij en das middags hadden wy gas ten aan de officierstafel in de sociëteit, zoo dat ik er eerst des avonds toe kon komen, de woning van tante Klara, het oude fa miliebuis der Von Bresken's, op te zoeken. Ik kwam daar bijna dagelijks op dit uur en het was geen gebruik, dat mii de oude Liesje, de dienstmeid, eerst aandiende. Ook dien dag ging ik de breede trap, die ik reeds zoo dikwijls had bestegen, in stille hoop of angstige vrees, al naar de omstan digheden, op, en trad, na even te hebben aangeklopt, de woonkamer binnen. De laatste schemering van een Februari zonnetje bescheen flauw het lieve, oude ver tre' - -ar toch nog genc-K om uii/ur<-oo- r VAIN'" 'et ha aangedaan. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1909 | | pagina 2