ZUID-HOLLANDSGHE EN ZEEUWSGHI EILANDEN. 1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Om haar g-eld. ONZE EILANDEN voor de Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 1 Zaterdag 27 November 1909 17E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advertentiën van 1—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Buitenlaii 'i.-eli Overzicht. De clericalen in 'frankrijk en Spanje heb ben al het mogelijke gedaan om de nage dachtenis van Ferrer door allerlei lasterlijke aantijgingen te bezoedelen. Tegen de ver spreide pamfletten heeft thans hetParijsche comité tot verdediging van ue offers der Spaansche reactie een manifest het licht doen zien, waarin o.a. staat: „De clericalen hebben gelogen! Zij, die beweren, houden niet op, een doode, Fran cisco Ferrer, te bezwadderen. Zij hebben 'tevergeefs gepoogd het publiek om den tuin te leiden omtrent den man, zooals hij zich Jn-het openbare leven vertoonde. Thans 'illen zij den particulier Ferrer zijn eer rooven. Op smerige plakkaten, te Parijs en in de de provincie verspreid, beweren zij le dat de millionair Ferrer ziju kinderen honger liet leiden. Wy zullen bewijzen dat Ferrer, de beheerder van een vermogen, dat geheel - verd gebruikt voor de verwezenlijkingzijuer lieên qj? onderwijsgebied; nooit heeft opge- - iden zijn dochters te ondersteunen en in haar behoeften te voorzien, door het ge tuigenis van zijn Parijschen gevolmachtigde. 2e. Ferrer zou zijn wettige vrouw hebben yeriaten om met maitressen te gaan 1 'oii. Als Ferrer zich van zijn vrouw moest laten scheiden, dan geschiedde dit, wijl hij onge lukkiger wijze met een vrouw gehuwd was, die hem niet waardig was. Al zijn vrienden kunnen dit getuigen. Is daarin iets oneervols- gelegen De wettige regeling van dezen toe stand kon alleen daarom niet dadelijk volgen wijl er in 7 vj.nje geen echtscheiding bestaat. 3e. De maitresse van Ferrer zou op den dag voor zijd inhechtenisneming een wis sel van 200000 francs hebben ontvangen. Wij zullen bewijzen, dat mevrouw Solidad "Villafranca, de vriendin en mede-arbeidster van Ferrer, te Teruel geïnterneerd was evenals al de beambten van Ferrer's uit geverszaak te Barcelona. Zij zouden ver hongerd zijn, wanneer het verdedigings comité hen niet ondersteund had. 4e. Ferrer zou de gebeurtenissen in Bar celona hebben gebruikt om op de beurs geld te winnen. Het staat echter onomstootelijk vast dat Ferrer het bericht van de alge- meene staking eerst op Zondag 27 Juli kreeg op welken dag de beurs gesloten was." Ook de beide dochters van Ferrer, Tri nidad en Paz komen met verontwaardiging op tegen de leugens over hun vader ver spreid. Vooral de brief, die Paz Ferrer aan de bladen schreef -en waarin zij haar vader een edel mensch en een groot idealist noemt, maakt veel indruk, omdat Paz, zooals zij zelve kenmerkt, heelemaal niet instemt met de ideeén van wijlen haar vader en tot op het oogenblik als „goed katholiek" bekend staat. De clericalen in ons land hebben zelfs ook getracht het voor te stellen als of Ferrer rechtvaardig was veroordeeld en niet als FEUILLETON. (Slot.) Vergiffenis schenken? Hiervan is im mers geen sprake! God zij geloofd, dat je nu weer hiér bent Maar alvorens op te staan, scheurde zij een stukje papier in duizenden snippers. Toen liep zij naar het venster en liet ze wegwaaien als sneeuwvlokken dwarrel den zij door de lucht. Toen zjj zich om keerde zag zij hem aan in de ernstige oogen. Wat was dat.? vroeg hij, terwijl hij haar aan zijn borst trok. Zij sloeg de armen om zijn hals en ver borg de roodbetraande oogen aan zijn borst. Zoo stonden zij aan het open venster in den helderen zonneschijn. Tjilpend vlogen de zwaluwen hen voorbij en 't was óf die elkaar toeriepen: „Weer terug! Weer terug Ook beneden in het huis begon het leven dig te wordeneen klein bruin deerntje maakte de ontbijttafel in de tuinzaal ge reed. slachtoffer was gevallen van het schrikbe wind der inquisitie. Dat men wel degelijk het recht heeft te spreken van een „bende" die in Spanje de bevolking uitzuigt, blijkt uit den brief van een Hollander in de N. R. C. Volgens het concordaat van het Vaticaan van 1858 zijn er slechts drie geestelijke orden in Spanje geoorloofd en er zijn er hon derden, die niet minder dan.7 bOOO inrichtingen als kloosters, kerken, schoten en fabrieken bezitten en 2/% millioen H.A. land,tezamen ter waarde van tien duizend millioen franken, waarvoor zy bovendien geen belasting te betalen hebben. Daarvan is de Jezuitenorde de rijkste, de machtigste, de overheerschen- de. Die orde en de regeering gaan hand aan hand. Zij helpen en steunen elkaar, niet steeds ten voordeele van het Spaansche volk. Nog een voorbeeld. De staat geeft uit 62 millioen peseta's aan de geestelijkheid voor 't onderwijs, waarvan, volgens ruime bere kening, slechts 16 millioen gebruikt worden. Resultaat60 procent der bevolking kan lezen noch schrijven, dat is bijna 11 millioen van de 18 millioen inwoners 1 De lezers oordeele of we het recht hadden te spreken van den bendeEn dan komen waarlijk nog clericale blaadjes hun lezers wijsmaken, dat wy tegen den moord op Ferier protesteerden uit haat tegen den gods dienst! De vuige lasteraars weten zelf wel beter! Neen, niet tegen den godsdienst, gaat het. Maar tegen het misbruik, dat het Spaan sche monnikendom, dat jezuieten en anderen van den godsdienst maken om zichzelve te bevoordeelen.om macht te verwerven, omhet volk te onderdrukken en uit te buiten. Daar tegen gaat het en niemand kan ontkennen dat voor d 'iken in Spanje de naam „bende" volkomen juist was gekozen. Wie meent, dat het zoogenaamde liberale ministerie, dat in Spanje nu heette (jn opge treden iets uitstaande heeft met waar libera lisme, vergist zich. Moret is even katholiek als de vorige leider Maura. Beiden zullen op hun beurt alles doen om het tegenwoordig verderfelijk stelsel in stand te houden. In het Engelsche Lagerhuis zijn de be raadslagingen aan den gang over de begroo ting en de befaamde motie van Lands- downe uitsprekende, dat het Hoogerhuis thans niet gerechtigd is om zich over de beginselen der begrooting uit te spreken alvorens zy aan het oordeel van het volk onderworpen zal zijn geweest. Deze motie, die door de conservatieven met luiden jubel is begroet is feitelijk niets anders dan een inbreuk op de in Engeland geldende grondwettelijke regeling. Het Hoo gerhuis bestaat op het oogenblik uit 3 pairs van koninklijken bloede, 3 aartsbisschop, pen, 32 hertogen, 23 markiezen, 123 graven, 42 burggraven, 24 bisschoppen, 335 baron nen, 16 Schotsche en 28 Iersche pairs. Men hoeft niet te vragen of dit ook een reactio naire collectie is. Van de 618 pairs zijn er 615 stemgerechtigd en daarvan zijn er 92 Twee kopjes, twee borden, én in 't midden een ruiker van rozen. Voor 't laatst, dat ik 't doeNu kan z y er weer voor zorgen." Peinzend bleef zy staan. „Hij be seft niet, hoe goed hij 't treft, dat hy zoo'n geduldig, gehoorzaam vrouwtje krygt als ik ben, fluisterde zy. Maar dat is waar, i k zou mij niet lichtelijk kunnen gaan inbeel den, dat hy mij om m'n geld had genomen Ze moest er zelf hartelijk om lachen. Maar 't wordt toch 'n keurig uitzet, als tante Rosalie er voor zorgt! Zy opende de tuindeur ea liep naar bui ten in het frissc'ne groen. De zon scheen ,zoo heerlijk, de wereld was zoo schoon, en de kleine Adèle hadden kantonrechter zoo hartelijk lief. Zij was roet hem verloofd, in stilte verloofd, daar hy in de gegeven omstandigheden, nu hethuwe lyksgeluk van zyn vriend op het punt stond vernietigd te worden, dezen niet in al de gelukzaligheid van een gelukkig verloofde onder de oogen wilde komen. Zy hadden elkaar in 't geheim eeuwige trouw gezworen en elkaar nög meer in 't geheim - gekust. Het was juist na het drinken van die aardbeien-bowl geweest. Tante Rosalie had hen niet gehoord, die zat op de kanapee 'n uiltje te knappeD. En Frans God alleen wist, waar die ronddwaalde. Maar nu Zy bekeek haar kleine hand jes. Ja, daar zat'waarlijk inkt aan. Ze had juist naar Frankfort bericht„Groote liberaal, waarvan er hoogstens 80 voor de begrooling zullen stemmen. Sedert eeuwen bestaat in Engeland reeds de gewoonte, dat aan het Lagerhuis het toezicht over de geld middelen toekomt en deze geheel van het toezicht van 't Hoogerhuis zijn onttrokken. Dit is reeds zoo sinds de 17e eeuw. Slechts eeDmaal, in 1860 heeft het Hoogerhuis ge- t-acht aan de rechten van 't Lagerhuis te '•■ïmen, toen dit een vermindering van de invoerrechten op papier had voorgesteld. Het gaf toen den strijd spoedig op. Thans gaat het conservatieve bolwerk het opnieuw probeeren. Door het heele land tracht het het volk tegen de begrooting in het harnas te jagen. De protectionistische groep van Chamberlain trekt met de grootgrondbezit ters, alcoholbaronnen en groote brouwers onder leiding van Balfour op om het volk te bewegen de conservatieven bij de aan staande verkiezingen de overwinning te bezorgen. Als de liberalen nu van hun kant maar krachtig "propaganda maken, is er wel hoop, dat het volk zich niet zal laten mis leiden om terwille van 't eigenbelang der grootkapitalisten de conservatieven aan het roer te brengen. Evenals in Engeland is ook in Frankrijk de begrooting een punt van heftige discus sie. Het tekort bedraagt daar maar 200 millioen. Minister Cochery wil daarin voor zien door belasting op alcohol, auto's en andere weeldeartikelen. Evenals in Engeland komen de alcohol- verkoopers krachtig in verzet. Zy doen al het mogelijke om het volk tegen de voor gestelde wetten in te nemen. De groote rem is alweer ook hier de senaat, al is deze dan ook niet zoo ver conservatief als het Ergelsche Hoogerhuis. De senatoren kunnen in Frankrijk niet met hetpinkpillenmiddel der protectie komen aandragen, want pro tectie bestaat in Frankrijk reeds lang en toch is er in de schatkist een reuzentekort. In de Fransche Kamer beschikt het ministe rie over een flinke meerderheid, doch het was de vraag of deze wel met de finantieele plannen zou meegaan, omdat algemeens verkiezingen in het uitzicht zijn. Een afge vaardigde komt niet graag bij zyn kiezers met nieuwe belastingen en vooral niet in Frankrijk waar de afgevaardigden zeer afhankelijk zyn van hun kiezers. Toen echter minister Cochery in een krachtige rede de noodzakelijkheid der ont werpen had aangetoond, eindigde hij met te zeggen Wanneer de meerderheid voor de kiezers verschijnt, dan zal zy tot dezen kunnen zeggen, ziehier de kamer van natio nale verdediging, van de sociale hervormin gen en van de werklieden pensioenen." Na Cochery zette Briand het standpunt der regeering uiteen, Hy wees er op, dat het tekort alleen het gevolg was van de invoe ring van den tweejarigen dienstplicht, van tal van sociale wetten en van de opofferin gen, die Frankrijk zich moet getroosten om brand, groote angst, groote verzoening." Eensklaps stond zy voor een kleinen, dikken heer, met een grijze demi aan en 'n witten stroohoed op. - O la la, kleintje, loop mij niet omver Hij was blijkbaar in een verdrietige stemming, die goeie oom Hendrik. - 'n Mooie boel! Daar komt 'n mensch in het holst van den nacht van Hamburg met den sneltrein aan en moet, nauwelijks uit den coupé gestegen, al hoorenmynheer Baum- hagen, weet u 't al Op Niendorf is 'n vreeselijke brand geweest. Groote schade! „Zoo moe als ik was, kon ik weer in 'n rijtuig stappen en hierheen rijden. Mod kan toch den slaap niet vatten na zoo'n bericht Maar wel duivekaterU zet 'n gezicht, zoo vroolijk als op een kerstavond. - De heele oogst is verbrand 1 vertelde Adèle op 'n toon, alsof zy zei, dat ze de honderdduizend getrokken had. Wat 'n ongeluksvogel is toch die arme drommel Is er al iemand daarginds - hy wilde den naam niet uitspreken - naar naar „Boschrust?" Of heeft men de ver kondiging van de blijde mare soms weer aan mij overlaten Niemand is er heengegaan antwoordde zij schalks. De oude heer keek haar in de poppetjes van de oogen. Zeg eens, jou kleine heks, wat is er toch gebeurd Er is iets gaande, dat zie ik wel. zyn leger prachtig en sterk te houden, de eenigste waarborg voor het behoud van den vrede 1 Na Briand's rede werd met een groote meerderheid besloten tot de artikelsgewijze behandeling der belastingontwerpen. Ook by de inteipellatie's over de Marokko- kwestie gelukte het dank zy het handig optreden van het kabinet de kamer mede te krygen en de aanvullingsc-redieten voor Marokko ingewilligd te krijgen. Toen Duitschland in 1906 nieuwe belas tingen invoerde, was de raming, dat deze 150 millioen zouden opleveren. Die som kwam echter lang niet in de schatkist, de opbrengst bleek slechts 120 millioen. De schandelijke heffingen van het vorig jaar moeten 500 millioen in de schatkist bren gen, doch de opbrengst valt zoodanig tegen, dat men het tekort er lang niet mee zal kunnen stoppen. Het Berliner Tageblatt zegt dat de regeering om 650 millioen te krijgen, het volk met 900 millioen heeft belast. Want die som moet het voor de verhoogde rechten aan de verkoopers be talen. Dat is juist de vloek van indirectie belastingen met name de protectie. Zy leg gen op het volk een nog veel zwaarder last dan de opbrengst aan de schatkist be draagt. Over de samenwerking van de sociaal democraten en de vooruitstrevende liberalen in Duitschland schreven wij reeds vroeger. De bekende sociaaldemocraat v. Koll schrijft ei over in de Socialistische Monatshefte. Hy bepleit samenwerking voor 't groot hertogdom Baden. In zyn betoog komt deze merkwaardige zinsnede voor „Onze geheele economische ontwikkeling dringt om oplossing van het probleem, langs welke ljjn een samenwerken van de soci aaldemocraten met de burgerlijke partyen mogelijk is. Het liberalisme beschikt nog over een zoo 3terk contingent kiezers, dat men er niet over denken kan het politiek uit te schakelen, en de sociaaldemocraten alleen zullen in afzienbaren tyd nog niet in staat zijn de clericaal-conservatieve reactie te overwinnen. Hoe langer deze reactie aan het roer blijft, des te verwarder wordt de toestand." Zou het in ons land ook geen tyd worden dit eeDs te gaan overdenken In Griekenland blijft de militaire offi- cierenbond baas. Hij dwingt het parlement de eene hervorming na de andere aan te nemen. Dat hierby het „haastige spoed is zelden goed" vaak van toepassing is, blijkt uit het volgende Onder de aldus haastig aangenomen wetten ttas er ook een, waarbij alle achter stallige belastingen, dié vóór 1899 betaald hadden moeten worden, doch niet betaald werden, oninbaar werden verklaard. Dit wetje werd ingediend onder voorgeven, dat daardoor de arme bevolking van een - Ik ben verloofdflapte het gelukkige kleine ding uit. Goddank, zy had het nu eindelyk iemand verleid, het was eruit 1 Jou ongelukskind Dat was de felicitatie van oom Hendrik. Maar zij liep lachend weg, op het huis toe. Het ontbijt is klaar, riep zy van het terras naar beneden. „Koffie, thee, ham en eieren." De oude heer, die het- voorplein had wil len opgaan om het tooneel waar de brand gewoed had, in oogenschouw te nemen, sloeg nu rechtsaf en volgde haar. Het is waar ook, mompelde hy. Ik doe verstandiger, als ik eerst wat ga eten. Die lange rit heeft mijn maag geheel en al van streek gebracht. En oom Hendrik strompelde de trappen af en nam de kruk van de glazen deur ter hand. Wel, barmhartige hemel, zag hij goed Daar zit Linden, de arm in een slinger, en naast hem Zou hij die dikken bruine vlecht niet kennen, en die tengere gestalte, die zich vooroverbuigt en het vleesch voor hem in kleine stukjes snydt Kyk, nu heft zij het hoofd op, kust hem op het voorhoofd en zet zich dan weer stil op haar plaats. Wel duizend en nog eens duizend don ders Men moet maar eens op reis gaan Oom Hendrik laat de kruk weer los. Het gedeelte der achterstallige belastingen zou worden ontheven. Thans is echter een der staatsontvangers Papathanassopoelos, komen verklaren, dat de uitvoeringsbepalingen dier wet zoo slecht zyn, dat aan verschillende groote kloosters daardoor millioenen, die zij niet aan belas ting hebben betaald, worden geschonken, en dat eveneens een aantal zeer vermo gende personen, onder welke twee afgevaar digden, rijke maatschappijen en instellin gen, groote geldelijke voordeelen verkrijgen, ten koste van den staat. Zorbas, de leider van den officierenbond, was daarover zeer verontwaardigd. Hy gaf onmiddellijk last, dat de wet niet mocht worden uitgevoerd, doch opnieuw aan de Kamer móet worden voorgelegd, om ge wijzigd te worden Dit is slechts een staaltje van den zon derlingen toestand in Griekenland. Merk waardig is hierin niet het minst, de groote macht van kolonel Zorbas, grooter dan die van den koning, zoodat hy in staat is, een wet, die door de Kamer werd aangenomen, terug te zenden en door haar te laten wijzigen Haaysche Brieven. LUI. Eerder dan wel iemand het zal hebben ver wacht heeft de groote gebeurtenis plaats gegrependr. Kuyper zelve heeft over de lintjesaffaire gesproken. Zyn verklaring werd in diepe stilte aangehoord, maar die stilte was als de voorbode van het onweder. Want hoe mooi gesteld en hoe aandoenlijk het moest klinken, dat dr. Kuyper het boete kleed aantrok, er zijn zooveel onnauwkeu righeden in het document ontdekt, er is zooveel tegenspraak aangetoond tusschen deze en vroegere uitleggingen, er is zooveel onnoozelheid in, dat dr. Kuyper niet begre pen zou hebben, dat er èn voor Mathilde èn voor baron Lehmann wel degelyk ver band bestond tusschen de geldzendigen aan de antirevolutionaire partijkas en de ridder- orde, dat men nauwelijks weet of het ernst, is als dr. Kuyper zich op zijn eer en gewe ten beroept. Dezelfde man, die het boetekleed heette aan te trekken, trad Maandag in de Kamer alweer als redenaar, als leider van zijn partij op. Toen moet hy toch wel ge voeld hebben, dat het niet in den haak was, wat hy deed. Aan de linkerzijde ledige banken, aan dan rechter kant slechts enkele leden, waarvan er zelfs één onder dr. Kuy- per's speech zat te slapenTroosteloos eenzaam stond hij daar zijn betoog te hou den. Was het niet erger dan het boetekleed, dat by, de machtige man van 1901, op die wijze zijn antitheserede moest houden Hoe moet hy zich gevoeld hebben, toen de chris- telyk-historische van Idsinga kwam vertel len, dat wel degelyk de gebruikelijke wyze waarop aan het departement werd en wordt wordt hem raar om het hart; hij is niefe graag aangedaan en houdt er ook niet van, de menschen te storen. Het allerliefst zou hy zich uit de voeten gemaakt hebben. Misschien lukt het nog. Maar neen. Daar opent Truusje reeds de deur. „Oom Hendrik I" zegt zy smeekend. En hy treedt binnen, en doet juist, alsof het er nooit anders heeft uitgezien. Het is puur egoïsme. Emoties bekomen hem nu eenmaal slecht. Ik kom eigenlyk maar om naar den brand te informeeren. Die schijnt nog al flink te hebben huisgehouden. - GoddankEr is geen mensehenleven by te betreuren, zegt Linden. Zelfs geen stuk vee is in de vlammen omgekomen. Wel is de oogst geheel verloren, maar uitdeasch is iets anders verrezen. By de laatste woorden reikte hij Geer- truida de ongedeerde hand. O, la la, bromt oom Hendrik binnens monds, terwyl hij zich haastig bedient van ham en boter. „Ik zeg jelui, kinderen, dat reizen is eigenlyk je grootste dwaasheid, en wanneer er op Helgoland geen kreeften en te Hamburg geen aalsoep was, dan maar Truusje, je lacht en je huilt tegelijk Nu ja, ik ben blij dat ik weer thuis ben, Oost West, thuis best. En als jelui er niets tegen hebt, dan vul ik dit glas met goeden portwijn en ledig het op je beider welzijn en den vrede en voorspoed van Niendorf 1 Pros't

Onze Eilanden | 1909 | | pagina 1