Thee r^ndsm^ NIEUWS- EN AOVERTENTIEBLAD. MOORTJES LEUGENTAAL. Nlevr. v. d. Tak. fy H ESTMAAS Vrouwen L Haarkundige, Puike 3 cent Sigaar. A. L. VAN DORSSER, voor de No. 52 Zaterdag 21 November 1908 15E Jaargang Buiteiilandscli Overzicht. feuilleton. Dokter Dannz en zijn vrouw. Ipubliceerd worden in advertentiën, maar HEID boven al gaat en de waarheid de Ie attesten spreken weder over het voor- i gehad door kennis te maken met de zoo It R- ONTVVIKKELINGSMIDOELEN. ZU et kannen herstellen? dootwaardige Attesten. (ït goede herstel mijner hoofdharen, welke rlloor" llaar-ontwikkelingsmiddelen totaal maanden gebruik van „Crinotloor" Haar- ;oed groeien als voorheen, ja zelfs buiten (w.g.) D. M. Iler belanghebbende inlichtingen te geven, t in de courant. nijn dank te zenden voor het herstel der (w.g.) W. H. DE ROO. een kale plek op het hoofd heeft afgeholpen (w.g.) C. VEEN. ij dat op zijn hoofd 14, zegge veertien kale floor" Haar-ontwikkelingsmiddelen. (w.g.) A. DE LEEDE. IMtesten zijn voor ieder belanghebbende bij den die verschillende Haarziekten hadden. nat 19, Rotterdam. Sncces bijna alt\jd zeker. K MEDAILLE PARIJS 1907. Ged. VERLOSKUNDIGE. Tiendstraat 9 einde Westkruiskade. 52-10 ROTTERDAM, is voor dames dagelijks van 2 tot 9 uur gratis te spreken. Inlichtingen per brief op aanvrage met 10 cent in postzegels voor antwoord. en tag Alleen verkrijgbaar bij Middelharnls. Ipakjes verkrijgbaar, voorzien van naam, leerd handelsmerk te JGGE. Middelharnts by C. KOOMEN. IN. Oude-Tonge A. C. A. POOTS. SN. JOH. v.BALLEGOOU Dirksland L. W. ZAAIJER. (Den Bommel A. ZUIDIJK U Wz. it gevestigd op 80UCH0N THEE a f 1.30 de bons LEN, oudst en vertrouwbaarst adres MIDDELEN. Mo. 17. bovenhuis, ROTTERDAM. ONZE EILANDEN ZDID-EOLLANDSGHE EN ZEEÜWSCHE EILANDEN. Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advertentiën van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,40 Groote letters naar plaatsruimte. De verontwaardiging van het Duilsche volk over de houding van Keizer Wilhelm heeft weerklank gevonden in den Duitschen Kyksdag. Van verschillende partijen hebben de woordvoerders hun ergernis geuit en in lang niet malsche bewoordingen is de staf gebroken over de uitlatingen des keizers. 'tGrievendst moet het wel voor den laatste geweest zijn, dat de voornaamste conser vatieve woordvoerder verklaarde, dat hij het geheel eens wasmetdensocialistischen woordvoerder. Toen de kanselier von Bülow het woord kreeg, legde hij de verklaring af dat de Keizer voortaan zijn tong beter in bedang zou houden en hij een onderhoud met Wilhelm zou hebben naar aanleiding der gehouden interpellation. Dit onderhoud had Dinsdag plaats en het is te begrijpen dat heel Lfuitschland daar naar met span ning uitzag. De officieele mededeeling, die de Reichsanzeiger, het Duitsche regeerings- orgaan vermeldt, luidt „In het hem heden verleende gehoor schilderde von Bülow de stemming van het volk naar aanleiding van de mededeeling van de Daly Telegraph en lichtte zijn hou ding bij de debatten in den Rijksdag over den Keizer toe. De Keizer hoorde die mededeeling met grooten ernst aan en uitte zijn wil in dien zin, dat, zonder zich van de wijs te laten brengen door overdrijvingen die bij onbillijk achtte, zijn voornaamste taak was de stand vastigheid van de rijksstaatkunde met in achtneming van de constitutioneele verant woordelijkheden. De Keizer keurde de ver klaringen van den Rijkskanselier in den Rijksdag goed en gaf hem de verzekering van zijn voortdurend vertrouwen. Dat is alles wat over het onderhoud, dat zeker in de historie van Duitschland ver meld zal worden, bekend is geworden. De Duitsche bladen zijn er dan ook niet best over te spreken. Alleen de conserva tieven van allerlei gading heffen er een juichtoon over aan en daarmede zal von Bülow wel voldaan zijn, want dat zijn de partijen, waarmede hij zijn positie staande moet houden. Een ding is opmerkelijk. Het persoonlijk regime d. w. z. het regeeren van den keizer alsof hij alleenheerscher was, zal wel uit zijn. Wie het vroeger ge waagd zou hebben de dingen zoo onomwon den te zeggen, als thans opzichte van den keizer is geschied, zou ongetwijfeld een proces wegens Majesteitsschennis hebben opgeloopen. Het persoonlijk regime heeft blijkbaar heel wat van zijn vroegere kracht ingeboet. In het buitenland heeft Duitschlands aan zien door de uitlatingen van Wilhelm een gevoeligen knak gekregen. Onomwonden spreken verschillende bladen het uit, dat men de Duitsche diplomatie niet meer een geheim kan toevertrouwen, omdat het niet zeker is, dat het op een goeden dag niet IV. „Dat zal ik nooit vergetenAls verlamd staarde ik naar dat onverwachte schouw spel. Ik kon niet weg. Eensklaps wendden beiden het hoofd om en vreeselyk vertoornd voer papa tegen mij uit „Toen ben ik het huis uitgeloopen, naar mijn kamertje aan de overzijde, en wilde tante noch wien ter wereld meer zien. Nooit keer ik weer naar huis terug, nooit Ik wil trouwen, al is 't ook met den eerste den beste. „Vergeef mij, juffrouw Carolina, dat ik u dit alles vertel. Iemand moet ik toch mijn hart uitstorten 1 „Schryf mij spoedig terug. De compli menten aan juffrouw Charlotte voeg ik niet bij, daar de brief alleen voor u be stemd is. „Geloof mij als steeds, Uw dankbare liefhebbende, Marlens." „P.S. Hoe gaat het den dominee? Breng hem mijn besten groet." onthuld wordt. De keizer heeft eens gezegd, dat Duitschland geïsoleerd staat. Dat valt thans niet te verwonderen. Waar de ge wichtigste staatsgeheimen door het hoofd van den Staat bekend gemaakt worden in een buitenlandsch blad, moet onwillekeurig de Staatkunde van zoo'n land den stempel van onbetrouwbaarheid krijgen. Het eenig afdoende tegen een herhaling van 't ge beurde lijkt ons de aanneming van 't wets ontwerp, dat de sociaaldemocratische frac tie in den Rijksdag indiende. Dit bevat be palingen die ten doel hebben de macht van den keizer te beperken in dezelfde mate als in Engeland en in Nederland reeds het gpval is. Ongelukkig zullen de andere par tijen met hun slappen ruggegraat dit ont werp wel doen duikelen. In China is keizer Kwang-Sioe plotseling overleden. Dat brengt in 't groote rijk geen verandering, want feitelijk was het toch de keizerin weduwe Tse-ji die in de plaats van haar neef regeerde. Door allerlei listen en lagen had deze buitengewoon geestkrachtige vrouw zich van het bewind weten meester te maken en de teugels in handen weten te houden. Een enkele zwakke poging van den keizer OOI U16t StöUü tföl" Ciiiiacocolio lior-v-ormiug,o- partij wat macht te krijgen mislukte, ver schillende hoogestaats-ambtenaren, die den keizer in zijn pogingen steunden moesten dat met den dood bekoopen, kinderen kregen levenslange ballingschap. Sedert dien tijd was de keizer een willoos werktuig in handen zyner Tante en leefde hü een droevig bestaan, waaraan de dood een einde heeft gemaakt. Hij werd slechts 37 jaar oud. Thans is ook plotseling de 74 jarige keizerin-weduwe overleden, of men aan een gewelddaad moet denken, ligt nog in 't duister. Verschillende berichten uit de Chineesche hoofdstad Peking wijzen daar echter wel op. Zij zou dan 't slachtoffer geworden zijn van de vijandige hofkliek. Thans is de driejarige prins Pou-Y tot keizer uitgeroepen, terwijl zijn vader, Jornis Tchoun, is benoemd tot regent. Óf deze verandering in de troonsopvolging ook ver andering in de regeering zal brengen, zal nog moeten blijken. Verschillende kenners van Chineesche toestanden beweren, dat thans onder het regentschap van prins Tchoun, tal van her vormingen zullen worden ingevoerd, die China tot een krachtige mogendheid zullen maken. Als dit zoo is, komt het „Gele ge vaar" met eenige jaren zeker in Europa opnieuw aan de orde. De jongste berichten uit deu Balkan luiden weer minder gunstig. Over de conferentie die tot oplossing der hangende kwesties gehouden zou worden zwijgen de bladen. Het heet dat er oorlogsgevaar dreigt tus- schen Oostenrijk en Servië. De aandrang door de groote mogendheden op Servië uit geoefend schijnt niet veel uitwerking gehad te hebben. Men schijnt in Servië onafge- Zy vouwde het papier dicht, frankeerde den omslag en sloot hem voorioopig in haar nécessaire. Toen zocht zfl haar bed op, maar het duurde lang eer de slaap zich over haar ontfermde. V. Het scheen wel dat Mariene, nadat zij haar leed aan het papier had toevertrouwd, zich eenigszins verlicht gevoelde, want den volgenden dag schikte zü zich in alles, wat tante Bertha maar voorstelde. Aan de table d'hote waren byna alle badgasten aanwezig. Gepensioneerde en actieve officieren en ambtenaren met hun vrouwen, wier dochters zonder twüfel allen „aan den man" waren want zij zagen Mariene met een medelijdend blikje aan, alsof zü het jammer vonden, dat zü te Antonsbad was aangeland. Voorts profes soren, dokters zonder praktijk en eindeiyk een troepje giegelende kinderen van zes tot elf jaar. Vergeefs zag de weduwe om naar haar bekenden van vroeger, maar toch kreeg zy en haar nichtje een gezelligplaatsje tusschen een zekeren geheimraad, Dr. Werner en zyn beminnelyke wederhelft en twee oude jongejuffrouwen, de freules vanKlokholm. waarvan de oudste zeventig, haar „zusje" de zesttg heel dicht naderde. broken mét oorlogstoebeveidselen voort te gaan. Aan de grenzen worden steeds meer Servische troepen zamengetrokken en men vreest elk oogenblik een inval dier soldaten op Oostenryksch gebied. Mag men een telegram uit Weenen aan het Fransche blad, de Liberie, gelooven, dan is Oostenryks geduld ten opzichte van Servië byna ten einde. Het zou van plan zyn het eerste het beste voorwendsel aan te grijpen om tegen Servië een militaire demonstratie te houden van zoo beslissend karakter dat Servië daar onmogelijk iets tegen zou kunnen doen. Gebeurt dit, dan zyn de gevolgen niet te overzien. Want de stemming in Servië is zoodanig, dat een enkele vonk voldoende is den brand in den Balkan aan te steken en dien te blusschen zal niet zoo gemakkelijk gaan. Montenegro, de vriend van Servië is ook al bezig troepen naar de grenzen te zenden, terwijl de op winding in de Montenegrynsche hoofdstad Cettinge, dank zy het stoken der Serviërs voortdurend toeneemt. Tusschen Oostenrijk en Turkije schieten de onderhandelingen ook al niet hard op. De boycot van Oostenrijksche goederen in 'tTurksche rijk blijft nog steeds gehand haafd, hoewel de Oostenryksche minister DuiloiilaijQöcho li'duWvil <41 iltol IllOgbiy K6 Reeft go da a ja om doovoon uiao-Olii Een vreeseiijk mijnongeluk in de Duitsche plaats Hamm heeft opnieuw de aandacht gevestigd op de noodzakelijkheid, den myn- arbeid door wettelijke bepalingen zeer sterk te beschermen. In de myn Radbod brak brand uit, terwijl een 350 tal menschen onder den grond waren. Allen zijn reddeloos verloren. Maandag had de begrafenis van 34 slachtoffers plaats. Er waren duizenden menschen langs den weg van de mijn tot aan de gemeente Hö- vel verzameld. In laatsgenoemde plaats was op het kerkhof een gemeenschappelyk graf gedolven. De begrafenisstoet maakte een zeer plechtigen indruk. Aan de spits van den stoet liep een muziekkapel en daar achter een 70 vereenigingen met banieren en kransen mynwerkersvereenigingen ver eenigingen van oudstrijders, gymnasten, Polen, de sociaaldemokratische mynwer- kersvereeniging met den afgevaardigde Sachse aan het hoofd, de christelijke vak- vereenigingen. De sociaaldemokraten droe gen drie groote kransen met roode linten, vele vrouwen liepen naast hun mannen en zonen in den stoet mee. Op 17 kisten ontbrak een naam, daar de lijken niet te herkennen waren. Zondag nog had een vrouw haren man, van wien men meende dat hy in de myn achtergeble ven was, aan zyne laarzen herkend. Achter elke lijkkoets liepen weduwen en weezen en bloedverwanten van de dooden. Aan het graf spraken de geestelijken woorden van troost en klonk de treurmuziek weer. Van de begraafplaats gingen veler ge dachten op dat oogenblik naar de schacht onder den grond, waar nog 300 dooden Er is hier ook gelegenheid om te dan sen" begon de zeventigjarige tot Mariene, terwyl zy op een biljet wees, dat aan den wand was bevestigd. „ZONDAG 12 JULI REÜNIE IN DE KURZAAL. Gezelschapstoilet gewenscht" Maar wie zal dansen, daar hier toch geen jongelui zyn vroeg mevrouw Werner. Wel, de geheele omtrek zal komen, antwoordde freule Klokholm. Het garnizoen en de ambtenaren van de naburige residen tie, de hoogere employé's van de ijzergieterij, enz. Wy gaan er heen, nietwaar Molly? Dat zal ons herinneren aan onze jeugd. Molly, dat was het zestigjarig zusje, knikte droefgeestig van ja. Tante Bertha had spoedig vriendschap gesloten met de goedige oudevrijsters en weldra werd het plan gevormd van een wandeling, waaraan ook mevrouw Werner zou deelnemen. Haar echtvriend zou de dames aan de uitspanning „De Molen" afhalen voor den terugtocht. Op het bepaalde uur gingen de dames op stap. Mariene liep zwijgend in het achterste gelid. Eenmaal hoorde zy hoe tante het betreurde, dat hier geen jong meisje was. Neen, bevestigde freule Molly, alleen juffrouw Brandt, de gezelschapsjuffrouw van mevrouw Dannz. Maar dat is zoo'n raar meisje I wachten op het oogenblik, dat men ook hun aan de zijde van hun kameraden een laatste rustplaats zal verschaffen. Na de geestelijken sprak Sachse, als voor zitter van bet Sociaal-demokratische myn werkersverbond. In dit ernstige uur, zeide hy, willen wy niet over het hoe en waarop van de ramp twisten. Hier vereenigt ons de gedachte, dat een vreeseiijk ongeluk over de myn Radbod is gekomen. Wij willen echter ook niet wanhopen, kameraden. Moge uw gemeenschappelyk graf een mene tekel voor al degenen zyn, wien het aangaat en moge het een aansporing zijn voor uit breiding van de bescherming van den ar beider. Volgens de jongste mededeelingen van het mijnbestuur zyn er in den nacht van Dinsdag op Woensdag der vorige week 380 arbeiders en 6 amtenaren in de myn afge daald. Er zijn 40 menschen dood bovengebracht of aan hun wonden bezweken. Het aantal geredden, dat ongedeerd was, bedroeg 17. In de ziekenhuizen worden nog 26 gekwet sten verpleegd, en in de myn liggen nog 303 lijken. Het bestuur van de Radbod-mijn verdedigt zich in een lane st.nk t.nn»n fJJnuf5a?^0!1'JPJl!&^Wi,®aiantrerge)?5 verzuind en de mijn heeft verwaarloosd. Het heeft ook 1000 mark uitgeloofd voor het vinden van den mijnwerker Karl Meyer, opdat hy voor 't gerecht kan herhalen wat hy tegenover een verslaggever verteld heeft van verkeerdheden in de myn. Het gerech telijk onderzoek naar de oorzaak van de ramp zou heden aanvangen. Haagsche brieven. in. Het was myn vaste plan geweest dit maal een begin te maken met een beschrij ving van verschillende onzer op den voor grond tredende Kamerleden. Dat ik van dit plan afwijk, vindt zyn oorzaak hierin, dat andere zaken, die bij uitstel hun aantrekke lijkheid verliezen, dienen voor te gaan. Wat is, zoo zou ik willen vragen, op 't oogenblik van meer belang dan de vraag, of er een opvolger voor den koninklyken troon zal komen Hare Majesteit heeft verleden week haar intrede in de residentie gedaan. Den ganschen zomer heeft Zy op 't Vorstelijk Loo met heerlijke bosschen en parken ver blijf gehouden en eerst Vrijdag heeft zij de reis naar 't Haagje ondernomen. Als altyd waren velen by aankomst van den Koninklyken trein aanwezig. Daarwin heeft heel wat moeten hooren over zijn theorie betreffende de afstamming van de mensch en aap. De Hagenaars schijnen er dikwijls op gesteld te zyn het bewijs te leveren, dat zy van apen niet veel verschillen. Neemt een gezant in een hotel zyn intrek, is er ergens een luisterrijk diner, houdt een fraaie In welk opzicht vroeg tante nieuws gierig. Mariene kon het fluisterend gegeven ant woord niet verstaan. In den tuin van „De Molen" werd halt gehouden en het bivak opgeslagen. Koffie en koekjes werden in respectabele hoeveel heden verorberd en het gesprek werd weldra algemeen. Alleen Mariene nam er geen deel aan. Zy dacht terug aan al de bittere ervaringen van de laatste dagen, zoodat zy verschrikt opsprong, toen een welluidende mannenstem haar in de ooren drong: Ik moet u waarschuwen, dames, dat het hier vreeselyk vochtig is. Denk om uw rheumatiek, mevrouw Werner. Als uw geneesheer moet ik u onmiddellijk rechts omkeer commandeeren. Aan den anderen kant van het huis is 't zonnig, daAr is uw plaats! Luid gelach van dedames antwoordde hem. Aan den ingang van den tuin stond een slanke man van middelbare grootte, met den hoed in de hand tegenover tante Bertha, die hem nu juist werd voorgesteld. Die jongedame naast u heb ik nog niet de eer te kennen. Mejuffrouw Mariene Eisenhut Dokter Dannz Onze tyran, die my voortdurend onder contrële houdt, vulde freule von Klokholm aan. equipage wacht voor een restaurant, tien tegen één, dat ge een aantal gapers aan wezig ziet om te wachten op de dingen, die komen zullen. Op een vreemdeling of een nieuweling in de stedelijke samenleving maakt 't een gekken indruk, dat de men schen tyd te over hebben om voor zulke flauwiteiten uren op wacht te staan. Al spoedig merkt men echter, dat 't geslacht der Meedoeners in de residentie buitenge woon sterk vertegenwoordigd is en derge lijke dingen voor de theepraatjes in hoogere kringen van groot belang zyn. Licht te be grijpen, dat de komst van Hare Majesteit heel wat kyklustigen 'op de been bracht. Tot ieders verwondering legde de Koningin den weg naar haar paleis te voet af. Wy dorpsmenschen vinden dat heel gewoon en noemen 'tin de Koninklyke positie een ver standige voorzichtigheidsmaatregel. Voor stedelingen schijnt zoo'n feit zeer wonderlijk. Het wordt iemand wee om 't hart als hy acht geeft op de bochten, waarin Handelsblad en andere organen zich wrin gen ons toch maar te kunnen getuigen van geestdrift by 't publiek bij de aankomst van H. M. Laat ons nu eens eerlijk zyn Zou nu eigenlijk wel iemand er opgesteld bnnnon ctijt», tollrono "rcxn nijn miraofco htxn- courant" té "vinden I1 Neem de Rotterdam mêr ter hand. De minste bijzonderheid over H. M. en het hof vindt ge vermeld. Bah, zegt ge, wat een flauwiteit. Kijk, er zullen er weinigen zyn, of zy zouden het zeker de gelukkigste oplossing vinden, als de ooievaar ging nestelen, in 't mooie paleis der residentie. Van de Duitsche erfgenamen van den troon moeten we niets hebben. Duitsche familieleden, die zooveel voor ons land gevoelen, dat zij hun Nederlandsche bezittingen voor grof geld verkoopen en anderen, die de „lagelanden bi der see" nooit aanschouwden, kunnen we missen als kiespijn. Een kinderloos huwelijk van H. M. zou dan ook noodwendig vroeg of laat een weiziging in de troonopvolging noodzakelijk maken en dan zou een repu bliek wel de beste uitkomst zyn. Hoe gansch anders, als 't geslacht der Oranje's bleef voortleven in een rechtstreek- schen afstammeling van H. M. Dan waren alle kwestie's van de baan en onze con stitutioneele monarchie zou blijven voort bestaan onder dezelfde waarborgen, die haar thans tot heil van 't land doen strek ken. Maar men hoede zich toch voor over drijving met allerlei berichten die meer schaadt dan ze ten goede werkt. Het is te hopen, dat de Hagenaars nu eens in 't belang van H. M. hun vervelende kyklust zullen intoomen. De residentie heeft prachtige en gezonde wandelwegen. In haar positie heeft H. M. daaraan bovenal behoefte en 't moet haar juist aangenaam zyn, als zy dan ongestoord de buitenlucht kan genieten. De Hagenaars zouden blyk geven van gepaste kieschheid, als zy dit toonden in te zien. Veel nieuws valt er overigens niet te Wilt u niet plaats nemeD, dokter? Zeer gaarne. Maar slechts voor één oogenblikje, ik moet dadelijk naardeyzer- gielérij. Mariene sloeg hem verholen gade. Zy was weinig met jonge mannen in aanraking geweest. Eigenlijk alleen met neef Robert en den jongen predikant van Notwyl, waar zy drie jaar by „tante" Caroline gewoond had. De geestelijke had haar by het afscheid heel bedeesd gevraagd, of hy haar eens mocht schrijven, waarin zy argeloos had toegestemd. Nu zy echter het besluit had genomen, nooit meer naar het ouderlijk huis terug te keeren. dacht zy terug aan de bescheiden pastorie en het kleine kerkje. Wie weet Misschien wachtte haar daar een schuilplaats. Daar dacht zy aan, terwyl zy den jongen dokter aanstaarde, die zich nu tot haar wendde Als ik mij niet vergis, mejuffrouw, heb ik u gisteren met uw tante in het ry'tuig zien aankomen. Zy knikte bevestigend. De koetsier lichtte ons bereids in, wie u waart, mengde tante zich in het gesprek. Zoo onder de andere bezienswaardig heden van dit nest, plaagde freule Sibylle, waarop allen in een schaterlach uitbarstten. Hoe gaat 't met uw mama? vroeg Molly belangstellend. 13 iden. edra- oers- 4roe- r op elke a de De de am den rbij len 'an het ren ige 36 st. ier 3el en ps er en 3r- en og ig- m t- c- n n- >t. 'en en >d- jn n n te et i- ■h i- k ie

Onze Eilanden | 1908 | | pagina 1