I ONZE EILANDEN van 7 NOVEMBER 1908. 3 Nieuws. cember a. s. zal de Voor hare leden een dochter vari schip- een ketel kokende 9 krygen waardoor bekwam. br dit jaar ongeveer peeen op de fair- kmt heeft de heer n getrokken op zyn ferloting tergelegen- jsche paarden markt. van Ouddorp had een paal op het pm zelf eenige bood- De hit het wachten aal af en sloeg op kantelde de wagen na werd gegrepen. JWrlijk het gevolg. akte H. D. door het ener heining in de Gelukkig was er ven anders had zij .an. Nukwamzeer heer S. worden voor L koudon grond, in geplukt. postbeambte alhier 'esteller benoemd te ging de hit van N. t geraakte het dier et veel moeite werd .ad hei ongeluk van .rdoor zij bloedend werd. Geneeskun- :ei ;er is het op deze verscheidene men- •ater om een kopje Tonge is als tyde- le openbare school prys der Sommels- 'een prachtig rijtuig ard is gevallen op an den heer Jacob ravdig buitenkansje er viel de arbeider l. ip de .Sompels- bij een 2-jarig bruin y bepaald door al jarte is gegund. gebrek aan drink- Hroudens waren die ;ten behelpen is van Vnbeid opengesteld uit den regenbak ^■Verwey is wederom derwyzeres aan de ;e Melissant. and. •on wordt uit Tan- n der Franscbe po- Duitschen bescher- H.wallen an geëischt B kosteloos werd ge- eigerd waarop de is mishandeld. aus. Tegen 8 Nov. wone gezanten van H Spanje en Neder- «Si gelukwenscben en gen ter gelegenheid iark aan juweelen werd een Deensch mark aan juweelen il van deze schatten verdeD dejuweelen, de safe, die de ju- Dili. aeft, zoodat zij geen ven heeft gekregen, i beide dames voort, Toniweerklonk, m en zagen Leopold skamer staan. Hij flflmaar Marlena was tje genaderd. ;el afscheid en ijlde x a jodra zij haar had alsof je een ongeluk liet. ging de weduwe :jk had door weder om te zien. taan en keek haar ar oogen fonkelden irt verwrongen ge lid kwam haar over len armharer tante zij de huisdeur had ,ien stormde zij de sloot zich in haar haar met moeite, ijgende uiting van ir ongerust. Waar Wordt vervolgd.) De uitsluiting in Lancashire. Spinners en kaarders in Lancashire trokken totnogtoe niet èène lijn. De spinners hadden zich neergelegd by de regeling van de patroons nl. 5 pCt loonsafslag op J Jan. Nu hebben zy echter tegenover de kaarders toegegeven zy verwerpen die regeling nu ook. Te Buruley zijn duizenden wevers zonder werk, tengevolge van de uitsluiting in Oldham. De omstandigheden van de werk loosheid zijn nu zoo. dat de vakvereeniging hun geen wachtgeld uitkeert. Daarover vertoornd, hebben de werkloozen het bestuur yan hun vereeniging een heelen avond en een stuk van den nacht in het vergaderlo kaal opgesloten gehouden. Politie ontzette hen ten slotte. Een Jong-Turksch complot. Er loopen we derom geruchten over een Jong Turkach complot ten doel hebbende de afzeteing van Sultan Abdoel Hamid te bewerken en diens broeder Soeleiman tot Sultan te prolamee- ren. Brand te Bloemfontein. Reeds heeft een telegram gemeld dat de regeeringsgebouwen te Bloemfontein door brand verwoest zijn. Deze gebouwen waren de schoonste van de geheele OranjeRivierkolonie. Zij besloegen een groote oppervlakte en waren omringd door prachtige tuinen en tennisbanen. Men had daar by elkaar de departementen van onderwijs, mynwezen, landbouw, openbare werken en financiën, tevens de handels rechtbank en den eerst kortgeleden inge richte raadzaal. Bij den brand ging ook verloren de openbare bibliotheek, die vele duizenden boekdeelen bevatte en alle verdere documenten, die betrekking hadden op de geschiedenis des lands gedurende 60 jaren. Alle zaken der regeering zjjn in wanorde door het verloren gaan van papieren en be scheiden. In den voortuin der gebouwen staan prachtige boomen, die de namen dragen van bekende personen, die ze hebben geplant, als hertog en hertogin Van Connaugt, lord Milner, Paul Kruger, mr. en mrs. Chamberlain en andere. Voor de gebou wen staat het standbeeld van president Brand, met op het voetstuk als opschrift zijn lijfspreuk: „Alles zal rech kom."' Dat de brand zulk een' omvang heeft gekre gen, moet voornamelijk aan de onvoldoende bluschmiddelen worden toegeschreven. De stad bezit slecht één brandspuit en dan was er nog gebrek aan water. Op het brandende regeeringsgebouw woei de Engelsche vlag. Verscheidene documenten van waarde konden nog gered worden. By den brand werd slechts een spuitgast verwond, die onder een uitstortend gewelf raakte. Brand weer, spoorwegpersoneel en militairen werkten samen om het vuur tebtstryden. Het heet, dat men in Amerika vliegtoestel len gaat vervaardigen, die niet meer dan f62.50 het stuk zullen kosten. De verantwoordelijkheid van den minister. Koning Alfonsus heeft dezer dagen een lontvi" O"-- moh vljn miniofor-nrotjidprih die naar bekend is, wat al te angstvallig al 's konings daden en bewegingen leidt en richt. Op de tentoonstelling te Saragossa bood een exposant den koning chocolade aan Lachende wendde Alfonsus zich tot den heer Maura met de woorden Aanvaart de regeering de verantwoordelijkheid, dat ik de chocolade aanneem?" Maura antwoordde: „Ik aanvaard alle verantwoordelykheid be halve die voor de indigestie welke Uwe Majesteit zich daardoor op den hals zou halen." Een roodc bende. Sedert Sen jaar of vier werd een doel van Frankrijk, de streek langs de Dröme en de Isère, bijrivieren van de Rböne, onveilig gemaakt door een bende moordenaars. Men sprak daar steeds van de „roode bende", de politie was op haar openst, de bevolking zelf nam allerlei veiligheids maatregelen, en toch hoorde men telkens weer van een nieuwen moord. Nu eindelyk is het aan de bereden politie uit Lyon gelukt, de bende, 14 man sterk, in hechtenis te nemen. De bende „werkte" naar een bepaald stel sel. Ze vermoordde enkel oude menschen, die in alleenstaande huizen op het platteland woonden. Als het donker was geworden, werd het huis van het uitgezochte slacht offer omsingeld. Er werd op de deur geklopt en om eten en drinken gevraagd. Zoodra de deur werd open gedaan, stormde de geheele bende naar binnen de oude man werd vastgebonden en moest dan zeggen, waar zyn geld en kostbaarheden geborgen waren. Als hy dit meedegedeeld had, werd hy doodgeslagen. De moordenaars roofden dan geld en siera den, lieten zich eten en drinken goed smaken en gingen vervolgens huns weegs. Naar by het onderzoek gebleken is, heb ben zy op deze wyze veertig grijsaards en een oude vrouw van 72 jaar vermoord. In 't algemeen is de „oogst" aan geld niet groot geweest. Maar in één geval werd de bende toch 75,000 francs machtig. Aanvankelijk was ze nog één man ster ker. Deze vijftiende man is wegens onge hoorzaamheid door de bende uil den weg geruimd. Hij moest op een avond twee grijsaards vermoorden, en toen hij daartegen bezwaar maakte, werd hy door zyn spits broeders overhoop gestoken. Zyn lyk werd, in de uniform van een soldaat, in een sloot geworpen, en men heeft indertijd de identi- tyd van den jongen man niet kunnen vast stellen. Een Iersche eilandkoning. Het overlijden, dezer dagen van den „koning" van Innish- murray, heeft de opmerkzaamheid weei eens gevestigd op een merkwaardig, oeroud Iersch vorstendom, dat aan de kust vanSligo ligt en ongeveer 80 inwoners heeft, die voor het meerendeel nooit van hun eilandje naar het vasteland zyn overgestoken. De „koning" woonde in het zoogenaamde slot aan den stadsmuur, die zoo breed is, dat men er met paard en "wagen overheen kan rijden. Eigenaardige, celvormige huizen altaren, Keltische kruisen en andere belang wekkende antiquiteiten, benevens verschei dene kerken, bewijzen den ouderdom der koningstad op dit kleine eilandje, dat hoogst waarschijnlijk vroeger deel uitmaakte van bet vasteland. De bevolking knoopt aan bijna iedere steen van het plaatsje een overlevering vast. Zy leeft vrij armoedig van de vischvangst. Ondanks de drie kerken heeft het eiland geen geestelijken en geen politie. De „koning" waarschijnlijk de werkelijke afstammeling van een der vele, oude Iersche koningsgeslachten, beslist ieder geschil. De vreemdeling vindt in hetinterressante, aan het wereldjagen ontkomen, kleine konink rijkje een vriendelijke ontvangst, en kan zelfs de hooge eer genieten, dat een Iersche koning met hoogst deszelfs eigen hand hem den volksdrank, de beroemde Iersche whisky toereikt. De wraak van „De Zwarte Hand. „De Zwarte Hand", de beruchte Italiaansche inbrekersbende, die de Siciliaansche Oamorra naar de Vereenigde Staten heeft overge bracht, heeft weer eens een nieuw gruwel stuk begaan. Ditmaal was niet een ryk Italiaan of een vermogend Yankee het offer, maar een vroeger lid van „De Zwarte Hand". Verscheiden onbekend gebleven mannen, sneden Villardo di Pitti, omdat hy met deze misdadigers niet meer te maken wilde hebben, beide armen af, en zelfs in dien afschuwelyken toestand werd hij nog voort durend achtervolgd en in het oog gehouden, zoodat hy ten slotte zyn toevlucht nam tot de New-Yorksche politie en deze om hulp smeekte. Wat Pitti de politie meededeelde, ver sterkte deze in de meening, dat deze Italiaansche misdadigersbent zijn vertakkin gen in alle staten van Noord-Amerika heeft. In West-Virginié, waar hy in de mijnen werkte, werd Pitti lid van „De Zwarte Hand". Maar de misdaden, waartoe men hem dwingen wilde waren zoo vreeselijk, dat hy niet langer lid wenschte te blijven. Verscheidene leden, die hem voor ver rader hielden volgden hem naar St. Michaels in Pennsylvanié, waar vier gemaskerde mannen hem overvielen en beide armen afhakten. Met de bedreiging, hem ook nog beide beenen af te zetten, als hij hen zou durven verraden, Jieten zy hun offer liggen in de hut, waarin zy de misdaad hadden Eerst uren later werd Pitti, badende in zyn bloed en bewusteloos, door voorbijgan gers gevonde'n. Nu heeft hy, voor zijn leven lang ver minkt, niet meer in staat om te werken en in duizend vreezen voor „De Zwarte Hand", het ziekenhuis verlaten. De politie heeft zich over hem erbarmd en hoopt door hem velschillende leden der vreeselyke beDde in handen te krygen. De ratlenplaag. De rattenplaag, die in de laatste jaren in bijna alle beschaafde lan den der aarde opvallend is toegenomen, maakt zich ook in Engeland duidelijk merk baar. Door een deputatie der „Vereeniging tot uitroeiing van ongedierte," die Donder- ilitg oy 101U Eaiilngtoo ro.ird oot»on|;in werd bevestigd, dat de jaarlyksche schade, die de ratten in Engeland aanrichten, op 15 millioen pond sterling [180 mill, gld.] ge schat kon worden. Het bedrag der schade in Amerika, kon op 250 millioen gulden worden aangegeven, terwyl het verlies van Duitscbland door de rattenplaag 120 mil lioen gulden bedraagt. Ook voor de groote uitbreiding der jongste overstroomingen in Indiö wordt het onder- aardsche werk der ratten verantwoordelijk Een beioogen levensloop. Een zeer bewogen leven heeft een man, zekere Albert Martin achter zich, die Donderdag j. 1. door een Londensche rechtbank wegens bedriegeryen werd veroordeeld. Hy is te Eton en Harrou groot gebracht en bezocht toen achtereen volgens de universiteiten van Oxford, Cam bridge, Bonn, Heidelberg, Koningsbergen, Berlijn, Genua, Bologna en Rome. Als par ticulier secretaris en adjudant diende hy in den Fransch-Duitschen oorlog de maarschal ken Mac Mahon en Bazaine, vervolgens, streed hy voor Boelgarye tegen Turkije en later noemde hy een elegant hotel te Lu- zern het zijne. Martin sprak twaalf talen en hij verloor ten slotte zyn geheele ver mogen ten bedrage van f400,000. Brutale diefstal te Bremen. Een brutale tot nog toe onopgehelderde diefstal is Za terdag op het goedereöstation te Bremen gepleegd. De dieven drongen het goederbu reau binnen, maakten met een valschen sleutel de brandkast open, namen er een bedrag van 24,000 mark uit en sloten de brandkast weer. De suggestie der advertentie. In een Amerikaansch maandblad vertelt iemand van een bezoek aan een jong huis houdentje. De jonge mevrouw wijst hem met trots haar huis en ook haar keuken. De bezoeker vraagt verlof eens naar de fabrieksmerken te kyken en nu treft het hem, dat hij op de batterie de cuisine en op de verpakkingen der levensmiddelen de namen der fabrikanten, die jaar in jaar uit geadverteerd hebben in de couranten en de tijdschriften, welke in de familie van de jonge vrouw werden gelezen. - Waarom vroeg hy, hebt u juist deze merken gekozen - 0, zei ze, die hebben we niet uitge zocht. We wilden het beste hebben en heb ben toen natuurlijk deze genomen. De schrijver wijst hierop als een aardig voorbeeld van de suggestie der advertentie. Het jonge vrouwtje wenschte haar keuken te vullen met het beste en kocht in zaken, die in haar omgeving het meest geadver teerd waren en wel geheel onbewust. De namen van haar zout, haar beschuit, haar chocolade, haar havermout had zy zoo dikwyls onder de oogen gehad, dat voor haar die producten en die namen bij elkaar behoorden. Zy zou niet tegen de dienstboden zeggen bestel havermout, maar bestel Quakeroats. Zij onderging onbewust de suggestie der annonce. Gelyk het gaat met deze vrouw, gaat het op zyn beurt met ieder onzer. Indien wij dikwyls den naam hebben gelezen of ge hoord, meenen wij het artikel te kennen en geven wij er de voorkeur aan, boveu een artikel van onbekenden naam. Hieruit volgt echter, dat het adverteeren alleen doeltreft indien het stelselmatig wordt voortgezet, omdat het eerst helpt op langen duur. Men koopt Diet een artikel, omdat het wordt geadverteerd, men koopt het als men het noodig heeft en dan laat men zich gewoonlijk bij de keuze leiden door den naam, die zich in h6t geheugen heeft weten vast te zetten of die het gemakkelijkst op een oogenblik is te vinden. Deze laatste overweging is oorzaak, dat in de landen, waar van adverteeren een studie wordt gemaakt - Amerika en Enge land door zoovelen het tijdschrift wordt gekozen als publiciteitsorgaan. Daar toch is het adres dat men zoekt als men een artikel noodig heeft steeds by de haud. Adverteeren is een kunst als een ander. De tijd, besteed aan het opstellen der adver tentie, aan het kiezen van het orgaan, waarin geadverteerd moet worden, is wel besteed. Toch wordt er nog veel geld vermorst door slordigheid en sleur. Er zyn er die aan het publiek raadseltjes opgeven; die alles adverteeren behalve hun adres, die 's zomers vertellen, dat zy schaat sen maken of hun hotel centraal verwarmen, die in een lokaal blad van het stadje A. gaan adverteeren en hun reiziger Daar B. zenden, die letterteekens gebruiken, welke niet met één oogopslag te lezen zyn, die nooit den tekst der annonce veranderen, die met adverteeren uitscheiden, juist als het door hea uitgestrooide zaad begiut op te schieten en een concurrent laten profl teeren van de door hen opgewekte belang stelling. Waarlyk, er is aanleiding, hierover eens na te denken. Menige groote zaak heefteen specialiteit voor den dienst harer publiciteit. Zy zou dit niet doen, als zy Diet wist, dat deze man de vraag schept, waarvoor de fabriek werkt. Zendt den omroeper vooruit in dorp en stad en als de wagen met uw artikel binnen komt, gaan de handen vanzelf naar het begeerde waarvoor de nieuwsgierigheid is gewekt. Rassenhaat. In de buurt van het station Fouerbach, Zuid-Duitschland, had Maandag, nadat tusschen de Italianen en Duitsche arbeiders een gesel'il was gerezen, een geregelde veldslag plaats; de Italianen hieuwen met messen en bylen op de Duit- schers in; dezen waren echter in de meerder heid en dreven na een heet gevecht de Italianen terug; een Italiann is zoo goed als dood, twee anderen werden doodelyk gewond; ook verscheidene Duitschers zjjn zwaar gekwetst. Een onmensch. Te Mannheim is Maandag de I5jarige slotenmakersleerling Peter Mohrwleser, uit Burstedt, wegens het ver wurging van een driejarig knaapje, gevolgd oon oog afschuwelijker misdaad, J:ot 13 jaren gevangenisstraf veroordeeld. De Servische kroonprins bij den Gzaar. Naar uit St. Petersburg wordt gemeld, heeft Gzaar Nikolaas den kroonprins van Serviö voor diens vertrek uit St. Petersburg de orde van Alexander Newgki geschonken. Zonder hoed. De heer Harold Smith, een bankier in Londen, heet in de- wandeling altijd: Hatless Smith (Smith zonder hoed.) Sedert zyn jongensjaren heeft hy nooit een hoofddeksel gedragen, hij is altijd bloots hoofds. ook als hij op reis is. En hy heeft gereisd in heel Engeland, in Egypte, in Engelsch Indis en in Zuid Amerika, 't Mooist is nog, dat de heer Smith zonder Hoed nooit verkouden geweest moet zyn. In de Rozstein-tunnel by Caub, aan den Rijn, zijn drie werklieden, die eenige her stellingen aan de spoorlyn hadden te ver richten, door een sneltrein gegrepen en gedood. Na het passeeren vao een goede rentrein schijnen zy weer aan den arbeid te zyn gegaan, en niet aan denkende dat de goederentrein gevolgd werd door een sneltrein. Een vierdewerkman was buiten de tunnel bezig met koffie te koken. Ter hoogte van Portsmouth, in den staat New Hampshire, is Donderdag bij een bot sing het barkschip Dessoug gezonken. Aan dit schip is een herinnering verbonden. Het is n.l. de Dessoug geweest, welke de be roemde Obelisk in het Centrale Park te New York. „de naald van Cleopatra", van Egypte heeft overgebracht naar de Ver eenigde Staten. Bij de schipbreuk van de Dessoug is geen der opvarenden om het leven gekomen. De belasting op erfenissen werpt in Enge land nog al iets af voor de schatkist. Een Londensch koopman, met name Schilizzi, onlangs overleden, heeft ruim 25 millioen gulden nagelaten. Dat geeft waar schijnlijk een kleine drie millioen in de schatkist. Mooie bate, in een tijd, dat er voor de werkloozen zooveel moet worden gedaan. Spionnen. Duitschland schynl in den laatsten tijd erg door spionnen bezocht te worden. Op de hoofdwacht aan de brug over de Moezel te Diedenhofen is, hoewel er een schildwacht op post stond, een infan- terie-geweer van bet nieuwste model ge stolen. Er is een streng onderzoek inge steld. Te Enfurt is een onderofficier in hechte nis genomen, die voor verscheidene duizen den marken onderdeelen van geweren aan buitenlandsche agenten verkocht had. Ernstig auto'ongeluk. Tusschen Wiesbaden en Frankfort heeft een ernstig automobiel ongeluk plaats gehad. De fabrikant Rein- hart uit Worms, zou met twee dames en een heer een ritje maken. In de buurt van Erbenheim weigerde het stuur, de auto reed tegen een boom, vervolgens tegen een muur, die omgeworpen werd, en daarna nog eens tegen een boom. De beide dames raakten onder de auto en waren dadelijk dood. Den heer Reinhart werd de borstkas ingedrukt de vierde passagier, de heer Trumplur, en de chauffeur werden eveneens ernstig ver wond. Een pleziertocht die hun heugen zal maak ten eenige menschen uit Antwerpen. Met een gezelschap van 3 heeren, S dames en 2 kinderen voeren zy Zondagmorgen in een motorboot de Schelde op en waren voor nemens tot Hansweert te gaan. Het mistte wel een weinig maar men hoopte dat de mist zoo optrekken. In plaats daarvan even wel werd de mist al dikker naarmate zy verder van de stad kwamen. Daarom be sloten zy niet verder dan Walsoorden te gaan, waar zy dineerden. In den namiddag klaarde het weer wat op en zij waagden den terugtocht, maar het duurde niet lang of de mist werd zoo dik als by nog niet geweest was, men kon letterlijk geen hand voor oogen zien. Elk schip zou in zulke omstandigheden geankerd hebben, maar men zag er bezwaar in den nacht door te brengen in een open boot, zonder verwar ming of eten. Dus voer men verder, op goed geluk, totdat de boot vastraakte op een zandbank. Nu moest men Jangen tyd wachten op den vloed en toen deze de boot weer vlot gemaakt had, was het al nacht geworden. De mist was nog even dik en in de duisternis moest men trachten tusschen de vele zandbanken, die de Schelde op deze hoogte heeft, door te komen. Het duurde niet lang of de boot strandde weer. Hec was inmiddels Maandagmorgen gewor den. In den namiddag waren de ongeluk- kigen nog in danzelfden toestand, reeds hadden zy 24 uren doorgebracht zonder eten, behalve eenige peren. De dames en kinderen lagen reeds byna bewusteloos en verkleumd van koude in de boot. Er was geen hoop, dat zij door een of ander stoom schip zouden worden opgemerkt, want we gens dan mist was de scheepvaart geheel gestremd. In den namiddag, toen de mist weer eenigzins optrok besloot men een uiter ste poging te wagen. Een der heeren zou bij eb trachten over de zandbanken den oever te bereiken om hulp te gaan vragen, onverschillig waar. Het was een levensge vaarlijke onderneming, maar een was er, die het aandurfde: Meermalen moest hy zwemmen van de eene zandbank naar de andere en op de banken zakte hy soms tot aan de knieön in de slijk. Eindelijk kwam hy toch aan land en liep nu voort tot hy huizen bereikte. Bij wist zelfs by benadering niet waar hy was. Het eerste huis waar hij aankwam, was het sanatorium „De Doel". De verschijning van een doornatten, met slyk bedekten man maakte daar groote opschudding. Eerst kon hij, afgemat als hy was, niets dan onsamenhangende klanken uitbren gen, maar toen men hem wat had opge- kwikt, vertelde bij wat er op de rivier gaande was. Ongelukkigerwijze viel juist weer de avond en nu was het onmogelijk om de boot te gaan zoeken. De 12 meDschen moesten dus nog den nacht van Maandag op Dinsdag in hun vreeseljjken toestand blyvBQ. zy geloofden vast dat hun tocht genoot verdronken was en, geheel uitge put, bereidden ook zij zich op den dood voor. Dinsdag bij het aanbreken van den morgen vertrok een boot van het sanatori um om hen op te zoeken en deze bracht hen naar „De Doel", waar zy liefderijk werden opgenomen. In den namiddag, toen het weer helder was geworden, bracht een sleepboot hen en hun boot naar Antwerpen terug. Woningprijzen in het oude RomeEen ge woon burgertiuis in Rome kostte gewoonlijk in de beide laatste eeuwen der republiek 60.000 sestertiën, omstreeks f 80,00. Voor prachtige weelderige woningen werden echter zeer hooge sommen gevraagd. Het schoone en fraai gedecoreerde huis van Cicero bijv. kostte volgens ons geld 180.000 gulden, de wegens de oude boomen van zijn tuin veelbewonderde familiewoning van Crassus werd op een milioen golden geta xeerd en het wegens zyn kunstvolle en weelderig meubileering bewonderde woon huis van Claudius werd zelfs met 1.500.000 gulden betaald. De huurprijzen waren ta melijk hoog. Voor middelsoort huizen be taalde men 800 gulden en hooger voor kleinere eenvoudige burgerwoningen 350— 480 gulden. De huurhuizen in het oude Rome bestouden gewoonlijk uit drie, vier verdiepingen en hadden een hoogte van 21 meter. Een stukje van den buit Naar uit Constan- tinopel wordt gemeld hebben Oostenrijksche troepen het eilandje Adakaleh bezet. Dat eilandje is gelegen in de Donau tegenover Orsowa, waar de grenzen van Oostenrijk, Servié en Roemenie bij elkaar komen. Het congres van Berlijn had verzuimd dit eiland je toe te wyzen en de Turken namen het daarom in bezit. Het eilandje is var. geen beteekenis. Toen heeft Turkije te Weenen inlichtingen gevraagd. Te Weenen is het bericht verspreid, dat Rusland zal weigeren de inly ving van Bos nië by Oostenrijk te erkennen. Een kwaadaardige kellner. In een res taurant te Florence wa3 een kellnei, over wiens bediening klachten waren, naar een andere afdeeling geplaatst. Hy schreef dit toe aan een heer en dame, die dagelijks in het restaurant aten en terwyl deze weer aan tafel zaten, wierp hy hun 2 glazeD naar het hoofd, waardoor de heer zoo ern stig werd gekwetst, dat hy vermoedelijk een oog zal moeten missen. De kellner is Een vreeselijk ongeluk is te Warschau, in de voorstad Bruduo gebeurd. Daar moet een fabriek gebouwd worden, waarvoor men bezig is met heien. Dinsdagmiddag om halfzes viel de heistelling om en het blok kwam neer op een omnibus, die juist voorbijreed, waarvan de koetsier en een jongedame terstond gedood en 5 vrouwen levensgevaarlijk verwond werden. Tevens ontplofte de ketel der heimachine waardoor de machinist zwaar, doch niet levensge vaarlijk gewond werd. Wolkbreuken in Spanje. Gedurende eenige dagen vallen zware regenbuien in het Zui den en Oosten van Spanje. Te Valencia staat bet water in de straten een meter hoog. Men luidde de noodklok en de brand weer was onafgebroken bezig met het red dingswerk. Ook vele omliggende dorpen zyn overstroomd. Malaga staat gedeeltelijk onder water en tevens is boven die stad een onweer losgebroken, waarbij de blik sem op 2 plaatsen is ingeslagen. De spoor lijnen staan gedeeltelijk onder waterende telegraaflijnen zyn afgebroken. Men vreest, dat er ook menschen zijn omgekomen. Een vrouw met 24 messteken vermoord. Zondagavond kwam een man in hetsta'i- onskoffiehuis te Merlemont, nabij Dinant en wilde daar logeeren, maar men had geen plaats voor hem, dus overnachtte hij in een naburig hotel. Maandagmiddag om 2 uur kwam hy weer in het Stationskoffiehuis en vroeg een glas bier. De kastelein ging in den kelder om het voor hem te halen en inmid dels was zyn vrouw, 65 jaar oud, bezig in de eetzaal die aan de gelagkamer grensde. Eensklaps viel de bezoeker op de vrouw aan en bracht haar een aantal messteken toe, waarna hy vluchtte. Toen de kastelein terugkwam vond hy zyn vrouw in een bloedplas liggen op den drempel der eetzaal. De man is doof, zoodat hij niets van de worsteling had gehoord. De vrouw leefde nog, maar zy verkeerde in een vreeselyken toestand. Aan gelaat, hals en borst had zy niet minder dan 24 messteken. De buren, die op het hulpgeroep van den man toe snelden, haalden den dokter, maar inmiddels was de vrouw al overleden. Uit het onder zoek, door de gendarmes ingesteld, bleek dat de moordenaar een meubelmaker uit Charleroi moest zijn, 30jaar oud en broeder van een dienstbode, die eenigen tyd geleden in net Stationskoffiehuis gediend had. In den zak van het slachtoffer vond men 3000 francs, zoodat diefstal niet de dry fweer van den moord kan geweest zijn. De moordenaar verliet het huis aan de achterzijde, door de keuken en den tuin, die uitkomt op een bosch, waar hjj verdwenen is. Zyn signale ment werd overal heengezonden en Dins dagmiddag vond men hem te Fagnolles. Hy werd gevangen genomen en is ter be schikking van het parket te Dinant gesteld, waar hij zyn misdaad reeds heeft bekend. H\j verklaarde dat hij den moord gepleegd had om zijn zuster te wreken, die als dienst bode door het slachtoffer was ontslagen. Van chauffeur tot millionair. Een jonge dame te Yorkshire, miss Brist.behoorende tot de hoogere kringen en die van haar grootvader 100.000 pd. st. (1.200.000) geérfd had, is met den chauffeur van haar oom, president van de handelskamer, naar Lon den gevlucht en heeft zich daar met hem laten trouwen. De familie is niet by machte het huwelijk ongeldig te doen verklaren, want de dameisjuistmeerderjariggeworden. Noodlottige brand. Door kortsluiting ont stond brand in een groote weverij teZain- villers, naby Remiremont (Frankrijk). Het groote fabrieksgebouw en alle voorradige goederen en grondstoffen zyn verbrand, zoo dat er een schade van omstreeks 2 millioen francs is aangericht. Bij den brand zijn 7 arbeiders, omgekomen, meerendeels huis vaders, die te zamen 12 kinderen Dalaten. Bovendien zyn door den brand 650 arbei ders werkloos. Moorden en rooueri/en in Zuid-Rusland. Naby de Bessarabische stad Cbotin werd de post door 8 roovers overvallen, waarbij voor een waarde vaD 80.000 roebels iD han den der roovers viel. De postillon en een geleider van het transpoit werden gedood, 3 andere geleiders verwond. In het gouvernement Tschernigow komen herhaaldelijk aanvallen op boerderijen voor. Men bezigt daarbij een politiebeambte, die, onder doodsbedreiging, gedwongen wordt zich toegang tot de boerderij te verschaffen, onder voorwendsel, dat hij huiszoeking moet doen. De roovers komen dan gelyk met hem binnen, plunderen de boerderij en als alles afgeloopen is, jagen zy den po litieman een kogel door het hoofd. Op die wijze zijn in dit gouvernement reeds 15 politieagenten om het leven gebracht. Landbouw. Mangelwortels in de Vrucht wisseling. Naast ongedierte is onkruid een plaag voor den landbouwer. Wat een genot zou het zyn, als er op het land eens niets an ders groeide, dan wat men er zaaide; wat een moeite en zorgen zou de landbouwer zich kunnen sparen, als er niet te wieden viel. Voorkomen kan hy het onkruid niet geheel, maar toch kan bij het een en ander doen, om het vuil tegen te gaan. Eèn van die middelen is het opnemen in de vrucht wisseling van wortelgewassen, waarby het onkruid toch zeer laat in het jaargetijde kan opgezocht en uitgetrokken worden. Dat is een probaat middel om het land zui ver te krijgen en te houden. Dat is één reden, waarom ik mangels in de vrucht- wisseliDg een voorname plaats wensch te laten innemen. Er is nog een tweede. Mangels wortelen betrekkelijk diep. Zij vereischen ook een diepe grondbewerking. De bodem wordt dus by mangelwortelteelt eens goed omgeschud en er komt heel wat voedsel uit den ondergrond. Doch de voor naamste reden is de derde. Geen enkel gewas levert bi) een doelma tige bewerking en bemesting van den bodem zulk een ryken oogst, als de mangelwortel en er is geen veevoeder, dat in zulk een groote hoeveelheid en met zulk een goed succes kan gevoerd worden. Maar, zooals ik zeg, de bewerking en be mesting moet uitstekend zyn Wilt gij in bet voorjaar mangelwortels telen, dan moet gy in het najaar reeds uw grond diep om werken. Wat de bemesting aangaat, moet gij in de eerste plaats er aan denken dat de mangelwortel een kaliplant is. Zonder

Onze Eilanden | 1908 | | pagina 3