ONZE EILANDEN van 31 OCTOBER 1908. 3 i, tot boven of voor het tralen, aan landzijde, zal d doodvliegen te verhin- n der vogels gedurende een rustplaats vonden licbtwachters weten dit agen zich tegenover de nwoordig gelukkig uit- i der vogels enkele nach- Ir ij pel ijk en het draaiend e van alle zijden op te h te trekken, ïse zoo gelukkig zijn, dat lm voorgelicht, middelen wij dierenvrienden niet 'jeten zijn van de vernie- n hun vlucht even veilig der thans beschermde lilanden. [ik Nieuws. Naar wij uit goede bron commissie van beheer gasfabriek Middelharnis n flink besluit genomen, Yyftig, zich aanmeldende Is, kosteloos aanleg bin- er L. Koster Jr. Woens zijn sloep was, had hij t luik waarop hij stapte, llde, en hij naar beneden been zoodanig bezeerde, hulp moest worden inge- e alhier is bij alle inwo- te, een navraag gedaan erstand aan hunne wo- dat het grootste gedeelte er drinkwater zyn, wat heid is in dit jaargetijde. verband met de plan- leg eener waterleiding /an de gezondheidscom- ning afgevraagd of de an water voorzien zijn hoe lang niet meer. —egt blijft onze brieven- P. van Dorsser, die tegen ntslag had aangevraagd superieuren voorloopig belanghebbenden wordt in deze gemeente een |baar is. het verhandelde in de ergadering van den Raad le Meli&sant op Donder- October 190S v. in, 11 ten. ^iring door den Voorzitter i de notuleD der vorige in goedgekeurd en ge- g van een Hoofd der ooi. t van Burg. en Weth. ooiopziener zijn de vol- aatst: „er te Rotterdam No. 2 Oostburg. No. 3 H. W. M. Verzeijl te Drongelen. imroing blijkt dat met u is benoemd dhr. Bak- erkreeg 3 stemmen. ,1 ingaan 1 Januari a.s. lis de benoemde te Rot- kunnen krijgen. _m eervol ontslag tegen iet tegenwoordige hoofd i 'tHof. mede dat B. en W. er beraadslaagd of ze den stellen dit ontslag eervol in het laatste nummer Idebode een stukje voor B. en W. en van den ;rievend en beleedigend omtrent de schrijver an bet schoolhoofd niet nden B. en W. bewijzen, r van de hand van den .s, ze zouden zeker niet ,g voor te dragen zonder ze eervol ontslag voor in de vaste overtuiging enoemde heer is. Rmstïg wordt door den Hr leidde. Puriteinsche mnatuurlijke deftigheid van teederheid en zorg- net opzet werd het meisje ar tante, die zoo gaarne Hjeder bij haar wilde in- ijaarsbezoek, dat Mariene H haar vader had gebracht, Heisje niet te zien gekre- l.nksteren reeds voorbij i, dat de familie Zehmen Groote Kerk haar plaat- He Eisen hut's gewoonlijk H: bezochten, zoodat ook ■Umoeting nagenoeg on- 'ir de oude dame zelden 3 haar zoon teruggekeerd tj.iwoordigh6id verdween Hoefheid over haar nichtje. \j aan den arbeid, want droeg hy het portret van Hsisje, dat hij eens het Ëffeiden, zoodra zijn moeder Cj'der goederen zou over- wam het er op aan te lekwaam genoeg was om zaken te staan. ("Wordt vervolgd.) a een missive van den Heer Min. van Waterstaat, waarbij wordt meedegedeeld dat wegens bestelloon van telegrammen aan de gemeente zal worden uitgekeerd f 16.60. b. een schrijven alsvoren, inhoudende dat genoegen wordt genomen met de be noeming van den Heer H, Rooij tot tele foonhouder. c. eene missive van Heeren Ged. Staten, waarbij wordt goedgekeurd de toekenning van f 500 subsidie aan het Alg. Armbestuur. d. een schrijven als voren, aangaande de bezoldiging van den veldwachter. Ged. St. achten het door den Raad toe gekende salaris nog niet voldoende. Het zal andermaal met f 50 moeten worden ver hoogd en worden gebracht op f 475 daar genoemd college zich anders genoodzaakt zal zien de begrooting niet goed te keuren. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. zich tot Ged. Staten hebben gewend met de vraag of genoemd college er genoegen mede nam, indien die f 50 als gratificatie werden toegekend, waarop een gunstig antwoord was ontvangen. Dien overeenkomstig wordt dus door B. en W. aan den Raad voorgesteld. De Heer van der Velde stelt de vraag, waarom die f 50 als gratificatie moeten worden toegekent inplaats vanaan het vaste salaris te worden toegevoegd. De Voorz. antwoordt, dat Daar het oordeel van B. en W. die f 50 aldus toegekend, een prikkel zullen zijn voor plichtsbe trachting. Dit gevoelen deelde de Heer vau der Velde niet; hy vreesde dat de veldwachter raads leden zal ontzien uit vrees zijn f 50 te verliezen; er zal van den kant der raads leden pressie worden uitgeoefend op den veldwachter. De Voorz. is het. hiermede eens en roeent dat men dan bij andere gemeenteambte naren ook wel een deel hunner bezoldiging als gratificatie kan toekennen; het gevolg daarvan is dat de zelfstandigheid der ambte naren en de onafhankelijkheid der positie verloven gaat. Na nog eenige discussie wordt het voor stel van B. en W. in stemming gebracht en met 6 tegen 2 stemmen verworpen. Het voorstel van der Velde om het trak tement op f 475 te brengen wordt daarna aangenomen. e. een schrijven alsvoren, aangaande de verordening regelende de jaarwedden der ondervvyzers. Ged. Staten kunnen zich vereenigen met de regeling der jaarwedden, maar zagen gaarne, enkele wijzigingen van redactionee- len aard er in aangebracht. Hieraan zal worden tegemoet gekomen. f. een verzoek van den heer Smits, zijn aanvraag om ontslag niet te willen behan delen. Hij had indertijd onslag aangevraagd, omdat het hoofd der school te Zierikzee hem had medegedeeld dat zyn benoeming aldaar zoo goed als zeker was. Nu dat echter mis ia geioopen komt ny tot oen naad met bovengenoemd verzoek. Beide verzoeken worden voof kennis geving aangenomen. geen schrijven van mej. Rademakers, waarbij zy wegens vertrek ontheffing van Hoofd. Omslag vraagt over 4 maandep. Dit wordt toegestaan. 4. wordt gelezen het proces-verbaal van opneming der boeken en kas van den ge meente ontvanger. 5. stellen B. en W. voor het salaris der tijdelijk door hen te benoemen onderwijzeres in de plaats van den heer van 'tHof te stellen op f 600. Dit wordt goedgekeurd. 6. worden benoemd tot hoofd van het herhalingsonderwijs de heerDohmenen tot onderwijzer de heer Smits. Ten slotte worden behandeld eenige af en overschrijvingen. Voor de vergadering wordt gesloten vraagt de heer Sieling aan den Voorz. of de raads leden van het aannemen der benoeming door den heer Bakker bericht mogen ont vangen, wat wordt toegezegd. De heer van der Velde vraagt verder of er nog niets naders bekend is omtrent de bezoldiging van Burgemeester en Secretaris, waarop de voorzitter ontkennend antwoordt. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorz. de vergadering. GOEDEIIEEDË Door het hoofdbestuur der vereenigiug Schuttevaêr is aan den Heer Minister van Marine een adres gericht met verzoek by uitleg van lichtboeien wel in aanmerking te doen komen het Nieuwe gat (Goereesche zeegat) waar thans de eerste ton H. S. ii Landbouw. Zaterdag 31 October, Maandag 2 No vember en Dinsdag 3 November komt het Groot Nederlands Circus alhier. Men zie verder aanplakbiljetten. Tengevolge der periodieke aftreding van de heeren P. v. d. Wende Tzu. eD J. Klein zal de verkiezing plaats hebben a.s. week voor twee leden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk. OUDDORP. Aan de op Donderdag 29 Octb. gehouden Veemarkt waren 51 stuks vee aan de lijn gebracht 4 melkkoeien 2 kalf- koeien, 5 kalfvaarzen, 35 1 en 2 jarige Os sen en Vaarzen, en 7 Kalveren. Er werden 25 stuks verkocht. Verscheidene landbouwers hebben hun vee naar den Stal gehaald wegens de heer schende hoest er onder. Aan den heer Minister van Marine is door de Schuttevaersvereeniging een ades gericht met verzoek tot uitleg van een Gas boei tegen de rug van de Kabeljauwplaat aan het Noordeinde van het Springersdiep. Hoe maakt men het Hooiland weer geschikt tegen het volgende jaar. Gij hebt dit jaar waarschijnlijk heel wat hooi binnengehaald; uw beurs en uw vee varen daarbij goed en gij wenscht natuur- lyk, dat het volgend jaar niet minder is. Dan moet ge bytyds uw hooiland verzorgen. Als ge het zoo maar laat liggen, zonder er iets bijzonders aan te doen, dan moet gij u niet verwonderen, als het gaat tegenvallen en ge van daag of morgen spijt zult hebben, m\jn raad niet gevolgd te hebben. Luister goed, gij hebt voor drie dingen te zorgen le voor de afwatering, 2e voor de bemes ting en 3e voor de verpleging van de gras zode. le Ik hoop, dat uw land zoó ligt, dat het „te veel aan water" kan wegloopen. Als de zaak in 't groot niet geregeld is, dan kunt gtj alléén er weinig aan doen. Span er dan uw landbouwvereeniging maar voor. Doch is de waterafvoer in 't groot geregeld, dan moet gy voor de drooglegging van uw eigen perceelen zorgen. Zorg, dat het volgende voorjaar uw greppels en slooten in orde zyn, afgestoken. Sommige hooilanden het is echter zeldzaam - hebben wel eens een te kort aan water. Plaats dan hier en daar schutten, die het water kunnen tegenhou den. 2e De tijden zyn voorbij, dat de boer zyn hooiland in 't geheel niet bemest. Overal wordt gras en hooiland bemest. (Uitgezon derd misschien de grasrijke uiterwaarden onzer groote rivieren). En niet te verwon deren. Een Hectare hooiland verliest jaar lijks gemiddeld 125 K.G. siikstof.40 K. G. phosphorzuur, 120 K.G kali en 75 K.G. kalk. Daarvan komt op het hooiland, als het niet opzettelijk bemest wordt, hoege naamd niets terug. Daarvoor moet gy dus zorgen, anders houdt Jde weide op te geven. In het najaar is het de tijd om aan de be mesting met kali, phosphorzuur en kalk te denken. Veengrond en zandbodems heb ben in de eerste plaats kali noodig. Hebt gy tot heden nog geen kali gegeven aan uw hooiland, dan koopt gij voor elke Heet tare 1200 K. G. kanïet. (Denk er. aan, da- als hij slechts 1000 K. G. hooi meer van één Hectare wint, deze reeds gedekt zyn). Gy kunt deze den heelen winter uitstrooien maar er is geen enkele redeD, waarom gij het niet reeds nü zoudt doen. Als uw hooiland reeds vaker kalibemestiDg heeft gehad, en kunt gij met minder volstaan b. v. met 1000 ofSOOK. G., al naar omstan digheden. Maar nogmaals, veenachtige grond en zandbodems hebben grooten kalihonger. Daarna volg zavelgrond. Ook op deze grond soort zal 600 a 800 K. G. kanïet geen over daad zyn. Verder zult gy door vergelijkende proeven moeten uitmaken of ook het hooi- Vrttni up U« ivVcv niot meav opbrengt door een bemesting met kalizouten. Behalve kali heeft de hooiweide phos- phaten noodig, hetzij slakkenroeel, hetzij super. (Dit laatste vooral op betere gronden en in het voorjaar), Hoeveel Wel de cyfers bovengenoemd wijzen het uit. Begin nu ech ter eerst met kalk, terzij ge dat de laatste jaren gegeven hebt. Doch hebt ge bet b. v. in geen vier jaar gegeven, haast u dan met nu b. v. 100 K. G. kalk per Hectare naar uw hooiland te laten rijden zoo gauw ge tydt hebt natuurlijk. En daar na, later kaïniet en slakkenmeel. Hebt gij nog nooit slakkenmeel gebruikt, dan moogt ge ook gerust met 800 1000 K. G. begiu uen. Over de stikstofbemesting spreek ik niet. 3 Door een verstandige bemesting is ook reeds voor de graszode gezorgd. Zoo wordt door kainet het mos verdrevendoor kalk de zuring enz. In het algemeen is het waar, dat men de meeste onkruiden het best be strijdt door den groei der nuttige weide- planten door gepaste middelen zooveel mo gelyk te bevorderen. Men zorge dus in de eerste plaats voor een ruime rationeele be mesting. Heeft het hooiland veel schadelijke bladplanten, late inen ze in de vroege lent.e beweiden. Is de zode mossig, dik en taai eenigzins verwilderd, dan moet men de wei de eggen met de kettingegge. Is de zode vrij zuiver en niet dik, dan gebruike men de rol. Om na den winter de molshoopen te verwijderen, is de weidesleep, in zyn verschillende vormen, nog altyd aan te be velen. tenminste is de meening der politie, die het onderzoek heeft ingesteld. Een man, die beantwoord aan de be schrijving van den persoon, die van de misdaad verdacht wordt, is in verzekerde bewaring genomen. Brand in een diergaarde. Te Southport, in Lancashire, zjjn eenige gebouwen van de diergaarde afgebrand. Een groot aantal dieren, waaronder 2 olifanteu, een dromnie- dans. een kameel, een zebra, een antilope en verscheidene herten zyn in de vlammen omgekomen. Een blinde moordenaar. Zekere Luccioni- blind en 58 jaar oud, had onlangs zyn op" name gevraagd in een gesticht te Albigny- Toch betreurde hij spoedig zijn vrijheid en en vooral de scheiding van zyn vrouw. Za terdag kwam deze hem bezoeken, en hij ging toen met haar wandelen. Op'toogen- blik, dat hy in 't gesticht zou terugkeeren, werd de oude man woedend en verklaarde mee naar huis te willen. Zyn vrouw riep den portier te hulp. Dezen gelukte het, den blinde tot aan de deur te brengen en ver zocht hem nu vaarwel te zeggen aan zyn vrouw. Luccioni reikte haar de hand, maar eensklaps, zonder dat iemand het kon be letten, sprong hy op haar, greep haar by den schouder met zijn tanden, trok een mes uit den zak en bracht haar doodelyke steken toe. Dit alles gebeurde, in eenige seconden. De vrouw is kort daarna over leden. De moordenaar toonde geen berouw Zes weken op een eiland. De Engelsche bark „Fifeshire" vertrok 3 Augustus van New-Castle N. Z. W. naar Astoria. Den 21en Augustus wierp een hevige storm het schip op strand by een klein eilandje van de Gilbert-groep, waar het geheel verloren ging. Door de hevig6 branding hadden de 25 opvarenden groete moeite aan land te ko men, doch slaagden daarin toch, terwijl la ter ook een gedeelte van de proviand werd Buitenland. Moord. Mer. beeft in Bloombury, de vreem- delingenwyk van Londen, zekere Esther Prager, een meisje van 17 jaar, slechts voor eenige maanden uit Russisch Polen geko men, vermoord gevonden. Deze misdaad gelijkt veel op zeven vroegere vrouwen- moorden, in Londen gepleegd sedert 1900, én waarvan de daders nooit gevonden zijn. Thans heeft men in de kamer der mis daad draden gevonden, zooals de eiectri* ciens ze gebruiken en naar uit alles blijkt is het meisje op Oostersche manier geworgd. Een vreeselyke stryd moet hebben plaats gehad tusschen het slachtoffer en den moor denaar, want het bed, waarop de misdaad geschiedde was erg toegetakeld. Volle han den wol waren er uitgetrokken en over den vloer verspreid. De moordenaar moet haar de draden rond don hals hebben ge trokken en aldus gepoogd hebben haar te worgen. In haar doodsangst is het meisje er in geslaagd de draden te breken en daar op heeft de moordenaar ze verder met de handen verworgd. Het is hoogstwaarschijnlijk, dat het meisje gansch alleen is thuisgekomen en uit sommige sporen schynt te blijken, dat de moordenaar in de kamer moet zyn ver borgen geweest. Denkelijk had hy reeds alles voor zijn misdaad gereed gemaakt en de draden aan den bedstyl vastgebonden. Hij heeft gewacht tot het meisje sliep en toen hij de draden rond haar hals wilde leggen, moet zij wakker geworden zyn. Dat Na zes weken op het eiland te hebben doorgebracht, wisten de schipbreukelingen de aandacht van een passeerend schip te trekken en werden gered. Dö „Fifeshire" was een ijzeren baïk van 1308 tons en werd in 1885 op de Clyde ge bouwd. Het schip was beladen met kolen. De eerste „wrakvernieler". Op de werf van de SchipbuildiDg and Drydock Company te Newport News (Vereenigde Staten) is een nieuw soort schip gebouwd, bestemd om a^u de kust van den Atlantischen Oceaan wrakken, welke voor de scheepvaart hin derlijk of gevaarlijk zyn, op te ruimen of te laten zinken. Het vaartuig heet „Seneca" is een enkel schroefstoomscbip" van 1500 ton en voor zien van triple-expansie-machines. Het is voet lang, 34 voet breed en 17 voet diep. Het schip ls voorts uitgerust met krach tige hulpmachines, machtige stoomwinchen, en sterk sleepgerei op bet achterdek. Het wordt voorzien van ontploffingsmiddelen, een installatie voor draadlooze telegrafie, electrisch zoeklicht enz. De bemanning zal bestaan uit 9 officie ren en 70 man onder bevel van kapt. W. E. Reynolds. Het schip wordt gestationneerd te Towb- kinsville. Stateneiland. Een drama in de rechtszaal. In Januari liep de vrouw van een Parjjsch werkman met een vriend vau haar man weg. Na eeni gen tyd zag de echtgenoot het paar samen op straat. Hy stak den man met een mes, en deze stierf. Gisteren stond de moordenaar terecht. Zyn vrouw smeekte den gezworenen haar echtgenoot vrij te spreken hy had haar vergeven, zeide zy, en zy zou weer met hem leven. En de gezworenen spraken hem vrij. Wat de Parijsche dames voor de mode be talen. De Parijsche correspondent van het „Nieuw3 van den Dag" vertelt het een en ander over de dure hoeden van de nieuwste mode, en de hooge prijzen van andere mode artikelen. Een paar honderd francs betaalt men allicht voor het eenvoudigste kunst werkje uit een der ateliers van de Rue de la Paix; f250 is de gewoonste prys der wereld en f500 voor één hoedje geen uitzon dering, wAt trouwens verklaarbaar is uit de duurte van het materiaal, dat er voor ge bruikt wordtzoo zag ik er met vijf of zes groote volle stuisveeren opgemaakt. De duurste hoed, welke prys mij ter oore kwam, is door een modiste in de Rue Royale op be steding van den sultan van Johore gemaakt, die er f2200 voor betaalde; de hoed was samengesteld uit otteibont en kant. Wat door de rijke wereldsche Parisiennes voor andere onderdeelen van haar toilet be taald wordt, is daarmee evenredig 1200 fr. voor corset, 375 fr. voor een kanten voi- lette, 75 fr. voor een zakdoekje, 50 fr. voor een paar kousen zijn prijzen, die mij als heel gewoon" werden meegedeeld, Zy zijn echter nog bescheiden by hetgeen mevr. Mac- kay, de vrouw van den Amerikaanschen milliardair, hier voor een avondtoilet betaal de, te weten 250.000 francs, waaronder alleen voor 12,000 fr. aan kant. Ik zou meerdere voorbeelden kunnen noemen, maar wanneer ik aan dat lijstje van opsommingen heb toe gevoegd den „uitzet" van prinses Buona parte in het voorjaar met den Griekschen prins getrouwd die meer dan anderhalf millioen francs kostte, dan klinkt het vreemd, by zulk een roekelooze verspilling te hooren spreken van slechte tyden voor de rijken, zegt de correspondent Een jengide apache. In de Parijsche wijk La Yilette is een 14-jarige jongen op srtaat met een dolk in den rug gestoken en zoo zwaar gewond, dat men voor zijn leven vreest. Als de dader werd aangehouden een 6-jarigen jongen, Leon Poitevin genaamd, die bekende cn als eenige reden voor zyn daad opgaf, dat bet gelaat van den knaap hem niet beviel. Men zal een onderzoek naar de geestvermogens van den jeugdigen apache instellen. Ontploffing. In een fabriek van chemische producten te Boedapest heeft een ontplof fing plaats gehad, waardoor het gebouw is afgebrand. Men beeft 3 lijken en verschei dene gewonden uit de puinhoopen te voor schijn gehaald. Een juwelier vermoord In Lexington- avenue te New York sloop een dief den win kel van den juwelier Tanneuholz binnen, nam een doos met kostbaarheden weg en wilde zich daarmee verwijderen. Do juwe lier snelde toe, maar de dief keerde zich plotseling om en stak hem een mes in de borst. Daarna liep hij kalm den win kel uit, stapte in een rytuig en verdween. Men heeft nog geen spoor van hem gevon den. De juwelier is eenige uren later over leden. Spoorwegongeluk. In den nacht van Vrij dag op Zaterdag reed nabij Hockzoll, één station voor Augsburg, de sneltrein van München naar Keulen op een goederentrein. Een koopman uit Frankfort a.d.Main en een ingenieur uit München werden gedood. Een conducteur uitFrankfort werden beidé beenen gebroken en verders zijn nog zwaar gewond een ladingmeester uit Frankfort, een remmer uit Müncheu en een chemiker uit Augsburg, terwijl er 7 licht gewonden zijn. Het lijk van den ingenieur was zoo in den ineengedrukten wagen bekneld, dat het moest worden uitgezaagd. Om aan geld te komen. Het is ODgeloofely k welke middelen de Duitsche Regeering al niet aangrypt om door.nieuwebelastingen de schatkist te vullen. De Vorwarts", het orgaan van de sociaal democraten, maakt thans openbaar een nieuw wetsontwerp op de nieuwe belasting op kunstlicht. De voornaamste bepalingen ervan zyn dat de producent van electnscbeu stroom en van gas 5 pCt. van den prijs, dien de ver bruiker betaalt als belastingopbrengst; de belasting zal echter niet hooger zijn dan V2 pf- voor het kilowattuur stroom of den ■iubieken meter gas. Verder wordt voor ge steld, van gloeikousen en gloeilampen 10 pf. belasting (voor sterkere en gloeilampen klimt dit bedrag; het stuk te heffen. Prettig vooruitzicht, vooral de nering doenden. Stommetje spelenDoor de Pruisische Regeering zoo verdrukte Polen hebben eeD middel bedacht, om het taaiartikel van de vereenigingswet, dat hun verbiedtin openba re vergaderingen in het Poolsch te beraad slagen, te ontduiken. Zy spelen stommetje. Wanneer de vergadering begint, scbryttde voorzitter in het Poolsch op een bord, dat de rede, die niet in het Poolsch mag gehouden worden, gedrukt onder de aanwezigen ver deeld zal worden en dat zy haar aandachtig moeten lezen. De moties worden ook op het bordgeschre ven en door gebaren geeft de vergadering daarna te kennen, dat zy ze aanneemt. De ambtenaar van politie zit er machteioos bij toe te kijken. In het nij verheidsgebied in het Westen, te Bruckhausen en te EsseD, zyn al twee van die zwygende bijeenkomsten gehouden en misschien zal het voorbeeld ook in het Oos ten navolging vinden. Erg onderhoudend lijken zulke bijeenkom sten anders niet. Een beschonken vrouw. Een grondwerker te Tours wiens vrouw verslaafd is aan den drank, geraakte, toen hij haar by zijn thuiskomst weer beschonken vond, zoozeer in woede, dat hij een stoel op nam en haar daarmee de hersens insloeg. Hy stelde zich daarna ter beschikking van de justitie. 250 Visschers omgekomen. De visscherij op de kust van New-Foundland waartoe iederen zomer een groot aantal visschers meest Franschen, uitvaren, heeft dit jaar een buitengewoon aantal slachtoffers ge- eischt. Men spreekt van 250 verongelukte visschers, grootendeels afkomstig uit St. Malo en omgeving. De impresario. De Fransche zangers Suzanne Desprez zou een kunstreis maken doorElzas- Lotharingen. Zij werd daarbij ter zijde gestaan door een impresario, die naar hy be weerde, Elzasser was en wiens diensten zij des te meer noodig bad doordat zij geen woord Duitsch verstaat. Te Strassburg had deze impresario met de dame op haar kamer gesoupeerd, toen zy den volgenden morgen ontwaakte was zij nog aan de tafel van het souper gezeten. Blykbaar had de impresario haar een slaapdrank ingegeven en met. welke bedoeling hy dat deed werd zy spoedig gewaar, want haar kostbaarhe den, ter waarde van f 12.000, benevens het voorradige geld waren verdwenen. Uit na; sporingen der politie vernam men, dat de impresario den vorigen avond met den pa- rijschen trien van 10.16 was vertrokken. Verder heeft men zyn spoor nog niet ge vonden. Ter dood veroordeeld. In November 1906 werd er te Bois-le-Roi, niet ver van Parijs, in een huis moordaanslag gepleegd op dr. Hebert, een Eugelsch dokter. De dader, eenzekere Cesbron, ontsnapte en dr. Hobert is lang ziek geweest. De vrouw, die voor mevr. Cesbron doorging, scheen in de zaak betrok ken, maar z(j is al eenigen tyd geleden tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld, niet daarvoor maar voor oplichterij als huwelijk- makelaarster, waarin dr. Hebert zelf, naar het heette, ook was betrokken. Het was een geheimzinnige geschiedenis, waarin een beeldschoon Engelsch meisje als lokvink dienst deed. Gisteren is Cesbron by verstek ter dood veroordeeld. Het Archiv für Post und Telegraphie deelt eenige interessante bijzonderheden mede over gemeeschapsmiddelen in do verte by natuurwolken, waaraan het volgende wordt ontleend. De inboorlingen van Zuid- Afrika hebben door middel van groote, dof klinkende trommels een soort „trommelte- grafie" ingericht, waardoor zy belangrijke gebeurtenissen binnen korten tijd overgroote afstanden bekend maken. Deze trommeltele, grafie is niet alleen in Afrika, doch ook bij de papoeas op de Zuidzee eilanden te vinden, die sterke boomstammen uitbrandenen stuk ken van de aldus ontstane holten afsnyden. Op deze „trommels" zonder vel kunnen de zwarten door aanslaan buitengewoon veel geluiden te voorschijn brengen, die verba zend ver te hooren zyn. De gouverneur van Duitsch Nieuw Guinea vertelt over een geval, dat zulk een trommel dienst deed, het vol gende. Eens kwam het bericht, dat opeen eiland niet ver van Neu Mecklenburg door een stamhoofd onmenschelijke daden be gaan waren. Ik begaf mij dadelijk met het gouvernementsstoomschip daarheen om recht te doen en nam een jeugdige zwarte en een der trommels mede. Hel stamhoofd had ons natuurlijk zien komen en zich in het dichte struikgewas op een heuvel in de nabij heid van den oever verborgen. Wy lagen door de branding ongeveer 4 K.M. van den oever verwijderd, toen zond onze boy een vraag in de trommelspraak over dafelijk kwam het antwoord terug en er ontwikkel de zich een interessant tweegesprek, waar van de uitslag was, de onderwerping van het stamhoofd en betaling van een boete. Nog merkwaardiger is de telefonie der Australische negers doormiddel van hunne rooksignalen. Al is het onderhouden der gemeenschap door vuur, op bergen ontstoken, zoo oud als het menschengeslacht, zoo is de rooktelegralie van de Australische inboorlingen toch van zulk een eigenaardig soort, dat zy in zeker heid der uitwerking, verbreiding en veelzij digheid zonder gelijke is. Iedere mededee- ling, iedere uitnoodiging, iedere gevoelsuiting wordt door haar tot uitdrukking gebracht waarschuwing, verwelkoming, oproep tot een gemeenscbappelijkejacht bekendmaking van smart, vreugde, rouw, mededeeling van de geboorte van een kind of van den dood van de vrouw, het vinden van een water bron, alles wat anders de spraak slechts van mond tot mond mededeelen kan. Het geheim der siguaalgeving wordt butenge woon zorgvuldig bewaard; destamoudsten bewaren, zelfs tegenover de jongere mannen van het eigen ras, zorgvuldig hunne over leveringen en de bijzondere aan hune hoede toevertrouwde geheimen en kunsten. De mid delen voor zulke boodschappen heeft de Australiör overal by de haud in de hem omgevende plantenwereld. Lange ervaring en voortdurende oefening doen hem nooit mistasten. Een lichte, heldere rookkolom wordt door droge eucalyptusbladen, spinifex, dor gras en hout opgewekt, dit signaal wordt op korte afstanden gegeven en beteekent, volgens de herhalingen en de tijd van den dag: „hier ligt iemand zisk,zendt hulp" of „wij brengen een jongen man, om hem in het stamrecht in te wijden" of „komt hier, wij gaan op jacht." Een groote, of heldere rookvlag beteekent: „Een zwarte is gestor ven." De wildetmaaktzich uiteen tezainen- gedraaide hoeveelheid gras en soort zund- snoer, steekt deze met afgewend gezicht aan en verwijdert zich dan snel van de vuurplaats, omdat anders de doode hem zou zien en kunnen straffen. Een niet zware, donkere rookkolom wordt opgewekt door porcupinegras en myalltakken en beteekent: „Komt tor ons, wy willen met u onderhan delen" of „Een bode komt met een klacht." Een groote, dichte en donkere kolom wordt tevoorschijn geroepen door vochtig materi eel en groene acaciatakkenhet is een signaal voor groote afstanden, daar de rook bi] stil weder tot 1000 meter opstijgt. De mededeeling luidt„Een groote stam nadert of „Hier is veel water en wild, wy willen een oorlogsdans doen." De reiziger Powell deed de ontdekking, dat deze boodschappen over een afstand van 90 K.M. gezien en be grepen werden. Spiraalvormige rooksignalen worden of door kringvormige opstapeling van de brandstof öf ook daardoor opgewekt, dat twee zwarten vellen over het vuur kring vormig bewegen en dan opstijgenden rook by iedere omwenteling in hellendvlak snijden. Verder gebruiken de inboorlingen kogel sig nalen, evenwijdige rookkolommen, door bepaalde bijmengsels groen, geel of roodge kleurde signalen enz. Dit geheele hoogontwikkelde gemeen schapsmiddel over verre afstanden is uit de dringende noodzakelijkheid voorgekomen, in de verbazend uitgestrekte woestenijen met elkander in verbinding te blijven en wederkeerig te helpen Ligt een zwarte ziek in het struikgewas of dreigt, hij van dorst om te komen, dan roept een rooksignaal onfeilbaar hulp nabij. Waarheen de inboor ling ook komt, overal neemt hy zyn speer, den boemerang en een brandend stuk hout of in ieder geval de harsspaan mede. De Squatters, farmers of grensryders, die lang in het binnenland, ver van steden en dorpen leven, leeren de belangrijkste signalen ken nen en bedienen zich ook daarvande mede- deelingen komen toch op deze wijze sneller door het land dan de snelste ruiter het zou vermogen te doen. Voor eenige jaren werd een rijke squatter, Lowen, door een spoorwegongeluk gedood noch op denzelf den dag brachten zwarten door rooksignalen het bericht naar Lowen's hoeve. Het perso neel schonk daaraan geen geloofeerst den volgenden middag kwam de bevestiging door een rijdenden bode van het 90KM. verwijderd telegraafstation. Middelerwijl hadden de inboorlingen de mededeeling verder verzon den en reeds na 48 uren was de mare te Brisbane, 750 KM van de plaats des ongeluks verwijderd. De Spaansche koning te Barcelona. Het bezoek van koning Alfons aan Barcelona heeft aanleiding gegeven tot enthusiaste geestdriftbetuigingen, zóé uitbundig, dat zy de verwachtingen der royalisten zelf over treffen. Gisteren echter, bij 't bezoek des konings aan den kruiser „Catalogne", welks beman ning een door de koningin zelf bewerkt vaandel ontving, deed zich een klein incident voor. De stoomsloep, waarin de koningen koningin zich bevonden, kwam in botsing met een ander vaatuig. De schok was hevig, maar door het flinke optreden der beman ning konden alle noodlottige gevolgen voor komen worden. Naar men wil is koningin Victoria van Spanje in blijde verwachting.

Onze Eilanden | 1908 | | pagina 3