T ONZE EILANDEN van 31 OCTOBER 1908. die hem nu zoo heftig aanviel zijn pleizier- reis om de wereld maakte had hy, Burns, gezwoegd en getobd om de door hem voor ziene werkloosheidscrisis zooveel mogelijk te voorkomen. Zoo had hij voor de werk- loozen te~Merthyr Tydvill 21/2 millioen gul den weten te verkrijgen. In de eerste drie weken van October alleen waren er door zijn bemiddeling 291 leeningen van gemeen ten tot stand gekomen, tot een bedrag van ongeveer 8 millioen gulden, welk geld be stemd was voor werkverschaffing. Verder had hij nog in behandeling 77 leeningen tot een bedrag van ongeveer 4 millioen gulden. Het departement van openbare werken zou tot Maart niet minder dan 24 millioen galden aan werkverschaffing besteden. Noemde men dit alles niets? Men diende toch ook niet te vergeten, dat het slechts tijdelijke maatregelen waren die de regeering op 't oogenblik kon voorstellen, en dat een poging tot definitieve oplossing van het werkloos heid-vraagstuk het volgend jaar bij het La gerhuis zou ingediend worden 1 Wat de cijfers door Hardie genoemd betrof die waren schandelijk overdreven. Dat bleek volgens Burns wel 't duidelijkst hieruit dat de bedeelings cijfers voor Lon den zoowel als geheel Engeland, vergeleken met het vorig jaar, slecnts zeer weinig waren gestegen, terwijl er in verschillende deelen zelfs een verlaging was geconstateerd. Bovendien was de basis van Hardie's becij fering absoluut onjuist: blijkbaar had hij duizendevrijwilligen stakers en uitgeslote- nen óók bij zijn berekening inbegrepen even als duizenden die slechts voor een korten tijd werkloos waren. Ten slotte nam het Lagerhuis met 196 tegen 35 stemmen een voorstel aan, waarbij de regeeringsplannen werden goedgekeurd. Vermelden wij ten slotte, merkwaardig- heidshalve nog, dat tegenover de aanvallen der arbeiderspartij Burns door de liberale en radicale bladen met kracht verdedigd wordt, en hem integendeel hulde wordt gebracht voor de wijze, waarop hij met de tot zjjn dienst staande hulpmiddelen ge tracht heeft aan het euvel der werkeloos heid zooveel mogelijk tegemoet te komen. De Westminster Gazette vergelijkt hem zelfs in een hoofdartikel met den Griekschen Aristides die door zijn tijagenooten ver bannen werd, omdat men't niet langer-kon verdragen hem altijd als den wijze en de rechtvaardigen te hooren prijzen I Sydney Buxton, de Er.gelsche minister van posterijen, voerde eergisteren het woord in een Protestantsche afgescheiden kerkte Londen, of lievertrachtte het te doen, want de kiesrechtvrouwen maakten het hem onmogelijk. Nadat tien vrouwen, we gens ordeverstoring, de kerk waren uitgezet en het leven aanhield, moest de minister het opgeven Dat de sympathie der Engefsche minis ters voor de „strijdbare" kiesrechtdames er op die manier niet sterker op wordt, spreekt van zelf. Gisteren is het bekeüde sociaal-democra tisch Kamerlid Vandevelde van zjjn Congo- reis te Antwerpen teruggekeerd. Natuurlijk werd hij België is in dit opzicht vrij wat meer Fransch dan Nederlandsch onmiddellijk door een menigte reporters be stormd, die van hem weten wilden wat nu 't resultaat van zijn reis was geweest. Van de Vlaamsche Gazet was er ook een verslaggever en deze resumeert in zfin blad, wat hij van den Congo-reiziger heeft weten los te krijgen ongeveer aldus: „Vandevelde was zeer tevreden over zijne studiereis. Echter zou de clericale kwestie ook in de kolonie moeten bestreden worden. Katholieke en protestantsche missionnaris- sen toch liggen er overhoop, hitsen de zwarten de eenen tegen de protestanten de anderen tegen de katholieken op en aldus zijn die ophitsingen een gevaar voor de toekomst." Over de zendelingen was de heer v. d. Velde natuurlijk zeer slecht te spreken. Niet temin erkende hij, dat zij een schoon gast huis en werkhuizen hebben gebouwd. Van develde twijfelde er echter aan of de in boorlingen reeds iets goeds van de Euro- peesche beschaving bekomen hebben. In Opper Congo heerschtnogten volle de middeleeuwsche lijfeigenschap. Er worden tienden aan de hoofden betaald. Vandevelde geloofde dat het onmogelijk is blanke soldaten in Congo te laten dienst doen. De inlandsche soldaten worden volgens hem goed behandeld en er is geen vrees voor oproer, daar zij altijd in andere ge westen aangeworven worden om dienst te doen op verren afstand. De verschillende negerstammen haten elkander meer dan zij haat voor den blanke gevoelen. als uit haar antwoorden bleek dat zij zich niet streng naar zijn voorschriften had Hij verwachtte onbedingd van haar, dat zij hem een zoon zou schenken. Alle vrou wen uit de familie hadden als eerstgeborene een zoon gehad en voor Louise was het plicht geen uitzondering op dien regel te maken. Maar op een prachtigen lentedag werd een meisje geboren. Welk een onvergeeflijke daad van Louise Met angstige blikken zag Louise haar echtgenoot de kraamkamer binnentreden. Uit de diepe rimpels op zijn voorhoofd spraken teleurstelling en ergernis. Ach, Leopold, fluisterde zij bevend, het is een meisje! Hij antwoordde niet, boog zich over de wieg, zag even in het roode gezichtje van het wicht en vroeg toen Hoe gaat 't je, Louise? Toen ging hij heen, zonder het antwoord af te wachten, als een diep beleedigde, geknakte man. Een kreet weerklonk van uit het bed. De jonge kraamvrouw werd door een zenuw toeval overvallen, die haar leven in gevaar bracht. Weliswaar behield het jonge lichaam de overhand, maar ziekelijk en zwak bleef z\j altoos En de geheele stad was begaan met Elk zwarte soldaat trekt 21 centimen daags en wordt goed gevoed. Vandevelde zelf werd door die groote kinderen beschouwd als een zendeling van Boela Matar, die gekomen was om het on recht te herstellen. De socialistische afgevaardigde beschikte over een geleide van 10 man en 100 dragers. Hij was vergezeld door dr. Neri en luitenant Olsen, een Deen. Hy beweert alles gezien te hebben wat hij verlangde en dat men niets heeft willen verbergen. De Congostaat heeft volgens hem onder de inboorlingen slechte herinneringen na gelaten. „Om de genegenheid en het vertrouwen der inboorlingen te verwerven zal men volgens v. d. Velde moeten afzien van de huidige methode om caoutchouc te oogsten. Die karwei moet verdwijnen. Dus zullen de inkomsten voor Congo fel verminderen. Het is mogelijk de kolonie te doen opbrengen, doch men moet geduld hebben. Over 25 jaar zullen de caoutchouclianen niets meer opbrengen. De caoutchouc planten zijn in zekere gewesten uitgeput door den Congo staat. De melk is dus ontroomd. Gedurende een groot aantal jaren zal de begrooting der kolonie met een tekortslui ten. Er blijven eenige cacaoplantages in Mayumbé en ook koffievelden, die echter wemig kunnen opbrengen. Wat de kopermijnen betreft, van hooren zeggen heeft Vandevelde vernomen dat de mijnen 3 tot 4 millioen frank 'sjaars zou den opbrengen. Eens Congo ontgind, zal het land, zoo het schynt, eene schoone toekomst hebben. Hy beweert nog dat onze officieren in het algemeen in Congo goede agenten zyn." In het algemeen is, volgens de Vlaamsche Gazet, het oordeel van v. d. Velde gunstig en stemt niet overeen met het schier een parig gevoelen van zijn partij. Zijn reis naar de Congo zou zijn welwillende ge voelens ten aanzien van de kolonie nog versterkt hebben. Zal hy er in slagen zijne partygenooten te bekeeren? That is the question. Zoo niet mag men zich aan een nieuwen veldtocht tegen den uitstekenden leader verwachten. En dat die strijd wel opnieuw zal uit breken is waarschijnlijk. Volgens de VI. Gaz. is het niet onmoge lijk dat de Congo-kwestie de aanleiding wordt tot een nieuwen socialistischen veld tocht tegen v. d. Velde. Binnenland. Goed voor de worst. Te Meppel werd eeni- gen tijd geleden zeer geklaagd over het bin nensmokkelen van ziek vee in de slachte rijen, om te dienen voor de worst fabricage. Gelukkig heeft men daar thans in den keur meester Mast een flinke bewaker van de gezondheid der ingezetenen. Dat zijne waak zaam oog steeds niet overbodig is bleek dezer dagen, toen met de tram uit Balkbrug een zware kist werd aangevoerd, welke by onderzoek een varken van 400 pond bleek te bevatten, dat reeds in zeer vergevor derden staat van ontbinding verkeerde en een ondragelyken stank verspreide. Natuurlijk werd dit vleesch ongeschikt verklaard voor het gebruik en wel als „zeer gevaarlijk". Tegen den koopman uit Balk brug die zelf daarbij tegenwoordig was, werd proces-verbaal opgemaakt. Van onderwijzer totbedelaar. Dinsdag zag men te Sittard een fatsoenlijk geklee- den jongen man, een kerel als een boom, huis aan huis aanbellen, vragend om eeD aalmoes. Wachtmeester Gulikers, die hem spoedig in de gaten kreeg, nam hem mede naar het bureau der kazerne, alwaar de man opgaf genaamd te zyn H. N., oud 31 jaar afkomstig uit Wildervank (Groningen) al waar hij als hulponderwijzer is werkzaam geweest. Hoe welbespraakt en mededeel zaam de man ook was, toch liet hy niet los omtrent de wijze, hoe hij uit zijn be trekking geraakt was. Bedelend had hy dien grooten afstand tot ZuidLimburg te voet afgelegd, twee dagen was hy mijnwerker geweest, doch dat beviel hem ook al niet te erg; bedelen ging veel gemakkelijker en bovendien de verdiensten bedroegen soms nog meer. Hij nam daarom dit baantje weer op met gevolg dat hy thans bekeurd werd wegens bedelarij. Aan de aanmaning dit beroep niet meer voort te zetten, schynt deze ex-onderwyzer zich niet erg te storenalthans, naar men nader verneemt, werd hy andermaal bekeurd wegens bedelarij. De rust der dooden verstoord. Te 's Hertogenbosch is men achter het Leopold Eisenhut, die als een geloovig Christen met berusting zjjn tegenspoed dioeg. Zeventien jaar had Louise noodig om te sterven, ofschoon het haar aan goeden wil niet ontbrak. Alleen de kleine Mariene naar de beide grootmoeders Marie en He- lene genoemd hield haar in leven. Maar juist op Marlene's zeventienden verjaardag stierf Louise aan de gevolgen van een beroerte. Het bleeke meisje, dat vreugdeloos was opgegroeid tusschen een in zichzelf gekeer- den vader en een ziekelijke moeder, knielde in doffe smart voor het sterfbed neder, zonder ten volle te beseffen welk een slag haar had getroffen. Toen mevrouw Zehmen het sterfhuis binnentrad, kwam haar zwager met Mariene aan de hand haar te gemoet in waardige en deftige houding. „Onze lieve afgestorvene..." begon hy, maar Bertha hoorde hem niet aan en y 1de voort naar het sterfbed. Mariene rukte zich los van haar tante en de oude vrouw weende lang en hartverscheurend. Inmiddels deelde Leopold met zachte stem, waaruit echter niet de minste ont roering sprak, zyn orders uit omtrent de Groot-Zieken-Gasthuis bezig met ontgravin gen, ter plaatse waar het nieuwe gasthuis zal verrijzen. Het groot aantal heel en half vergane doodkisten, dat by die ontgravingen te voorschijn komt, wijst er op dat daar in vroeger tyd een kerkhof moet zijn ge weest en het feit dat over een lengte, breed te en diepte van verscheidene meters een opeenstapeling is gevonden van enkel doods- been Ieren en doodshoofden, blijkbaar alleen van volwassen mannen afkomstig, doet vermoeden dat dit een grootte, gemeen schappelijke grafkuil zal zyn van gevalle nen in den stryd. Een steil afgegraven kant is opgebouwd enkel van doodsbeenderen en doodshoofden, een luguber gezicht. Moord in Limburg. De 6e moord in enkele maanden tijds heeft Zaterdagavond in het zuidelyk deel van Nederlandsch Limburg plaats gehad Een onbeduidende twist was oorzaak, dat zekere Quadaekers, mijnwerker, Zaterdag avond te Geleen door den mijnwerker H.B. zoo zwaar mishandeld werd, dat Quadaekers Zondagmorgen reeds aan de gevolgen over leed. De brigadier der Rijksveldwacht Bekkers arresteerde B. nog denzelfdon dag. De dader staat zeer ongunstig bekend. Met de watervoorziening is het in Zeven bergen allertreurigst gesteldvoor geen geld of goede woorden is een emmer regenwater te krijgen, daar zy die nog eenigen voorraad hebben, dezen angstvallig voor eigen gebruik bewaren. Het water uit de haven, dat anders, door dat er de stadsriolen en tallooze privaten inloozen, zelfs voor schuurwater niet goed is, is nu door fabrieksafval zoodanig ver ontreinigd, dat de stank soms ondraag lijk is. Toch werd het havenwater dezen zomer nog gebruikt; het gevolg bleef dan ook niet uit, daar vrij algemeen ingewandsziekte heeft geheerscht. Thans gaan de menschen de polders in en halen daar slootwater om dit te drinken. Aan den gemeenteraad is thans een adres voorzien van meer dan 400 handteekeningen verzonden, houdende verzoek over te gaan tot het aanleggen van een drinkwater leiding. Roe kwartjesvinders te werk gaan. Dezer dagen hebben de beruchte Amsterdamsche kwartjesvinders weer op uiterst handige manier een buitenlander weten te „slacht offeren". Een Duitsche heer kwam eenigen tyd voor zijn pleizier te Amsterdam doorbren gen. Hy nam zijn intrek in een der War- moesstraathotels en ondernam dagelijks verkenningstochten door Amsterdam. Twee ijvere leden van het kwartjesvindersgilde kwamen hem op zekeren dag op het spoor. Zy volgden nauwkeurig de gangen vaD den vreemdeling, zoodat zij met hem de kunst onzer groote meesters in het Rijksmuseum stonden te bewonderen. Voor kennismaking schenen zij de ge legenheid nog niet gekomen te achten, maar toen zij een uurtje later natuurlijk „toe vallig" den Duitscher in het Vondelpark kijkend naar het voederen van zwanen, ontmoetten, was de band spoedig gelegd. „Aardig, wat?" „Zeer aardig!" „Ook vreemdeling? Wy ook". „Ja, men weet zoo niet, waar men des daags naar toe moet gaan." De kwartjesvinders, pseudo-Duitschers, wisten 't heel goed. Zy noodigden hun nieu wen vriend uit naar een aardig buiten-café, en met elkaar wandelde het drietal der waarts. Melk werd besteld en gedronken, over koetjes en kalfjes gepraat, totdat plots een der kwartjesvinders een pakje op den grond zag liggen. Hé, wat zou dat zijn De vreemdeling raapte het pakje op, wik kelde. onder groote belangstelling natuur lyk van zijn metgezellen, het papier eraf, en ziedaareen spiksplinternieuw spel kaarten was gevonden Nu, dat kwam bij de verveling te pas en later kon men het trio gezellig zien zes-en- zestigen. Toen dat een poosje, heel eerlyk had voortgeduurd, kenden de kwartjesvin ders een „kunstje"één, twee drie klaveraas! De Duitscher kreeg de drie kaar ten, voordat ze op tafel werden neergelegd, eerst duidelyk te zien en toch zou hij de vrouw niet kunnen aanwyzenl Dktzouhy wel eens willen zien. 't Handige spelletje nam een aanvang. De vreemdeling, geïnteresseerd, hield onder 't dooreengooien van de drie kaarten zyn vrouw goed in het oog. En warempel hij won. Zoo liet men hem een dertig mark (de lui hadden voor Duitsch geld gezorgd) winnen, 't Spreekt vanzelf, dat daarop de begrafenis, die natuurlijk van de eerste klasse moest wezen! Mariene was met tante Bertha mede naar huis gegaan, maar reeds naar verloop van een uur liet haar vader haar terughalen. Zij moest in het sterfhuis blijven. Toenmaals was Bertha reeds zes jaar weduwe, maar het scheen haar toe, dat de dag, waarop haar man van haar zyde werd weggerukt, een feestdag was in vergelijking met den begrafenisdag van haar ten doode gemartelde zuster. Na een paar dagen kwam Mariene met een pakje, waarop de afgestorvene had geschreven„Na rny'n dood aan my'ne zuster te overhandigen," Tevens deelde het meisje mede, dat haar vader een huishoudster had aangenomen, zekere juffrouw Beate Kreisler, en dat zij, Mariene, naar een pension in Zwitserland zou worden gestuurd. II. Drie jaren waren verloopen, Voor ongeveer vier weken was Mariene uit Zwitserland teruggekeerd. Heel deftig, door juffrouw Kreisler vergezeld, was zy bij tante op visite gekomen, niet over het kleine bruggetje, maar door de tuindeur aan de straat. Mariene was 'n mooi meisje geworden, maar bleek en merkwaardig schuw en stil. kansen keerden, en de kwartjesvinders zet ten den man, die zoo heerlijk in hun fuik was geloopen, meer dan 500 mark af! Jacht op een inbreker. Zondagavond werd de Huidenstraat te Amsterdam door een inbreker in rep en roer gezet. Toen omstreeks 10 uur de winkelierster van de koffie en theezaak „Toko" mej. M., met haar dochter thuiskwam, en zy de W. G. op de binnenplaats wilde openen bemerkte ze lot haar grooten schrik, dat achter de deur daarvan een man stond. De ze trok, volgens haar zeggen, de deur on middellijk weer dicht. Geheel van haar stuk door deze onver wachte ontmoeting, vluchte ze in het huis terug. De inbreker had zoodoende gelegen heid over de schutting te. vluchten. Eenige huizen naast de „Toko" is een bloemenwinkel. De bewoners van dit per ceel zagen hem over hun schutting klim men en daarna weer in aangrenzende tui nen verdwijnen. Ook moet hy in andere huizen zijn geweesteen der bewoners daar van, die hem achtervolgde, zag plotseling in de keuken het licht uitgaan. De politie werd natuurlijk onmiddellijk gewaarschuwd. Veel agenten en recher ch6urs gingen op onderzoek in de tuinen, doch zijn er niet in geslaagd den kerel te vangen. Men vermoedde, dat hy kans heeft gezien door een der huizen op de Keizers gracht te komen en te vluchten. In de achterkamer van mej M. lag on geveer f 50 op de tafel. Noch van dit geld noch van dat wat zich in de toonbank laden in den winkel bevond, wordt iets ver mist. Dat. de dief hieraan niet geraakt heeft is waarschynlyk hieraan te danken dat hij niet binnen durfde komen omdat vóór de deur twee groote honden lagen of anders werd hij door het thuiskomen der beide dames juist gestoord toen hy op het punt stond om binnen te dringen. Een paard verpletterd. Gisteren bad nabij Cuyk, niet ver van Nijmegen een ernstig ongeval plaats, dat de omstandigheden in aanmerking genomen, toth nog betrekke lijk goed is afgeloopen. Toen namelijk ze kere R. uit Vierlingbeek, met zyn kar en paard den overweg van de spoorweghalte passeerde, kwam een personentrein in vol le vaart in de nabijheid aansporen. Voordat de wagen met paard den overweg was ge passeerd, werd de wagen door de locomo tief gegrepen en totaal vermorseld, het paard werden drie pooten stuk gereden, 6D nog een twintigtal meters door den trein meegeslingerd, de voerman, die zich op den wagen bevond, kon nog juist by tyds zich in veiligheid stellen. Het paard moest ter stond worden afgemaakt, Re vogelmoorden door de Brandaris. Men schryft uit Terschelling aan L. en V. Sedert eenige dagen vertoeft hier de heer Tijsse, ornitholoog, ten einde in opdracht van don miuiatoi- van lanUDOUW te Onder zoeken, wat er aan gedaan kan worden dat de „vogelmoord" door de kustveilichting „Brandaris" op Terschelling, een einde neemt. De heer Dekker preparateur van Artis te Amsterdam, vergezeld hem, teneinde vreemde vogels te bemachtigen. Ongelukkig, bemoeilijkt de ingevallen vosrt het beoogde doel gedeeltelijk, daar bij heldere lucht de vogels op hun trek niet worden gehypnotiseerd door de lichtstralen. Alleen by fijnen motregen met geringen Westelijken wind, worden trekkende vogels door de Brandaris aangetrokken, en zoo ze niet testond doodvallen, door den stoot, blijven ze uren lang rondvliegen, met. veel geschreeuw hun gezelschap aanroepende tot dat ze, na herhaaldelijk rustpunten te heb ben gezocht en door anderen verjaagd, dood- af neervallen, dikwijls ten prooi van rond zwervende katten of anders in handen val len van de jeugd en alsdan is hun lot te begrijpen. Ook volwassen personen loopen met lantarens in den omtrek om een grootere prooi te bemachtigen. Vooral spreeu wen, lysteis, leeuweriken moeten het met den dood bekoopen, terwijl kieviten, schol eksters, ganzon wel voorzichtiger zyn, maar zich ook dikwijls doodvliogen. Wanneer na zulke nachten de postboot haar stem in den vroegen laat morgen hooren, ende dag aanbreekt, vliegt, wat nog kan vliegen, naar elders. Na zulke verschrikkelijke nachten vindt men in tuinen, op de daken en in de duinen vogels mot gebroken of afgerukte leden en liggen de veeren overal in het rond. Het aanbrengen van vele rustplaaten en valnetten is bepaald noodig, alsook bescher ming van het licht, door afhagende touwen Kom maar dikwijls terug!zei Bertha bij het afscheid. Het bruggetje is er immers I Mynheer Eisenhut zegt, dat de brug bouwvallig is, verklaarde juffrouw Kreisler, een oudachtig, vreeselijk voornaam doend dametje. „Een ongeluk ligt in een klein hoekje. Dan maar door de voordeur, Mariene, antwoordde Bertha, zonder op de woorden der huishoudster acht te geven. „Je zult mij altijd aangenaam zijn, want al de liefde, die ik voor je moeder koesterde, heb ik op jou overgedragen. Mariene kuste haar verlegen op de beide wangen en volgde toen de huishoudster. Eenige malen kwam zy terug, maar al tyd in gezelschap van juffrouw Kreisler. Tante Bertha vroeg haar eens, terwyl de juffrouw in den tuin rondslenterde, of zij niet eens alleen kon komen, maar verlegen ant woordde het arme kind, dat papa er streng tegen was, dat zy alleen uitging. Ook niet om mij een bezoek te brengen? Mariene bloosde en zweeg. O zoo, dat past zeker niet voor een jongejuffrouw Eisenhut! merkte Bertha bit ter op, maar juist op dat. oogenblik kwam de huishoudster binnen en na eenige mi nuten namen beiden den terugtocht weder tn. Met droefheid in het hart dacht de weduwe aan het vreugdelooze leven, dat het eenig of opgerichte latten, tot boven of voor het cemtrum der lichtstralen, aan landzijde, zal goed zijn om terstond doodvliegen te verhin deren. Het verjagen der vogels gedurende den nacht nadat ze een rustplaats vonden is zeer nadeelig. De lichtwachters weten dit zeer goed en gedragen zich tegenover de vogelenwereld tegenwoordig gelukkig uit stekend. Hoe groot de trek der vogels enkele nach ten kan zyn is onbegrijpelijk en het draaiend torenlicht schynt ze van alle zyden op te zweepen en tot zich te trekken. Moge de heer Tijsse zoo gelukkig zyn, dat de minister, door hem voorgelicht, middelen weet te vinden, dat wy dierenvrienden niet langer getuigen moeten zijn van de vernie ling onzer vogels en hun vlucht even veilig zy, als de broedtijd der thans beschermde „Sterna" op onze eilanden. Plaatselijk Nieuws. MIDUEI.IIARiVIS- Naar wij uit goede bron vernemen, heeft de commissie van beheer der gemeentelijke gasfabriek Middelharnis en Sommelsdyk een flink besluit genomen, door aan de eerste vyftig, zich aanmeldende verbruikers voor gas, kosteloos aanleg bin nenshuis te geven. Terwijl schipper L. Koster Jr. Woens dag aan boord van zijn sloep was, bad hy het ongeluk dal het luik waarop hij stapte, naar omlaag tuimelde, en hij naar beneden viel, waarbij hy zijn been zoodanig bezeerde, dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. -- Door de politie alhier is bij alle inwo ners dezer gemeente, een navraag gedaan naar den drinkwaterstand aan hunne wo ningen. Het bleek dat het grootste gedeelte der inwoners zonder drinkwater zyn, wat zeker een zeldzaamheid is in dit jaargetijde. SUJ1.Ï1ELSDIJK- In verband met de plan nen voor den aanleg eener waterleiding wordt op verzoek van de gezondheidscom missie aan elke woning afgevraagd of de regenbakken nog van water voorzien zyn en zoo niet sedert hoe lang niet meer. Naar men zegt blijft onze brieven gaarder de heer A. P. van Dorsser, die tegen 1 November a. s. ontslag had aangevraagd op verzoek van zijn superieuren voorloopig nog in dienst. UIRKSLAND- Aan belanghebbenden wordt medegedeeld dat er in deze gemeente een vergunning beschikbaar is. Verslag van het verhandelde in de Openbare vergadering van den Raad der gemeente Melissant op Donder dag den 22 October 1908 v. m. 11 uur. Aanwezig alle leden. Nadat de vergadering door den Voorzitter is geopend, worden de notulen der vorige vergadering gelezen goedgekeurd en ge- teekend. Aan de orde is. Ie. de benoeming van een Hoofd der openbare lagere school. Op de voordracht van Burg. en Wetb. en den Districtsschoolopziener zyn de vol gende Heeren geplaatst: No. 1 C. A. Bakker te Rotterdam No. 2 J. van Houte te Oostburg. No. 3 H. W. Odink te Kats No. 4 M. Verzeijl te Drongelen. Na gehouden stemming blykt dat met 4 van de 7 stemmen is benoemd dhr. Bak ker; dhr Verzeil verkreeg 3 stemmen. De benoeming zal ingaan 1 Januari a.s. of zooveel eerder als de benoemde te Rot terdam ontslag zal kunnen krygen. 2e. een verzoek om eervol ontslag tegen 15 Nov. a.s. van het tegenwoordige hoofd der school dhr. van 'tHof. De Voorz. deelt mede dat B. en W. er lang over hebben beraadslaagd of ze den Raad zouden voortstellen dit ontslag eervol geven. Er komt n.l. in het laatste nummer der Maas- en Scheldebode een stukje voor aan het adres van B. en W. en van den B. dat voor hen grievend en beleedigend is. Een onderzoek omtrent de schrijver heeft de schuld van het schoolhoofd niet strikt bewezen. Konden B. en W. bewijzen, dat genoemd stuk van de hand van den Heer van 't Hof was, ze zouden zeker niet aarzelen het ontslag voor te dragen zonder het woord eervol. Nu echter wilden ze eervol ontslag voor stellen, hoewel ze in de vaste overtuiging zijn dat het van genoemde heer is. Dien overeenkomstig wordt door den Raad verleend. 3e. ingekomen stukken kind harer zuster leidde. Puriteinsohe strengheid en onnatuurlijke deftigheid traden in de plaats van teederheid en zorg volle leiding. En met opzet werd het meisje vervreemd van haar tante, die zoo gaarne plaats eener moeder by haar wilde in nemen, Sinds het Nieuwjaarsbezoek, dat Mariene in gezelschap van haar vader had gebracht, had Beitha het meisje niet te zien gekre gen, en nu was Pinksteren reeds voorbij Daaiby kwam nog, dat de familie Zehmen in de zoogenaamde Groote Kerk haar plaat sen had, terwyl de Eisenhut's gewoonlijk de Johannes kerk bezochten, zoodat ook des Zondags een ontmoeting nagenoeg on mogelijk was, daar de oude dame zelden uil ging. Met Paschen was haar zoon teruggekeerd en in zijn tegenwoordigheid verdween meestal Bertha's droefheid over haar nichtje. Met ijver toog hij aan den arbeid, want in zyn portefeuille droeg hy het portret van een bekoorlyk meisje, dat hij eens het huis wilde binnenleiden, zoodra zijn moeder hem het beheer der goederen zou over dragen. En nu kwam het er op aan te bewyzen, dat hij bekwaam genoeg was om aan het hoofd der zaken te staan. (Wordt vervolgd.) a een missive va Waterstaat, waarbij dat wegens bestellooj aan de gemeente z f 16.60. b. een schrijven dat genoegen wordt noeming van den h! foonhouder. c. eene missive vanj waarbij wordt goedge van f 500 subsidie aan! d. een schryven alsj bezoldiging van den Ged. St. achten hei gekende salaris nog n) andermaal met f 50 hoogd en worden ge^ genoemd college zich! zal zien de begrootingj De Voorzitter deelt zich tot Ged. Staten de vraag of genoemd mede nam, indien diq werden toegekend, antwoord was ontvan Dien overeenkomst B. en W. aan den Ra De Heer van der 1 waarom die f 50 al; worden toegekent in vaste salaris te worde De Voorz. antwoordt van B. en W. die f' een prikkel zullen trachting. Dit gevoelen deelde c niet; hy vreesde dat c leden zal ontzien uit verliezen; er zal van leden pressie worden"1 veldwachter. De Voorz. is het hie] dat men dan bij and naren ook wel een de<i als gratificatie kan toe daarvan is dat de zeifst naren en de onafhank verloren gaat. Na nog eenige discui stel van B. en W. in en niet 5 tegen 2 sten Het voorstel van de; tement op f 475 te bre aangenomen. e. een schryven alsv verordening regelende onderwijzers. Ged. Staten kunnen de regeling der jaarw gaarne enkele wijzigini len aard er in aangebr Hieraan zal worden f. een verzoek van d aanvraag om ontslag n delen. Hy had indertyd c omdat het hoofd der hem had medegedeeld aldaar zoo goed als zeke mts is geioopen komt bovengenoemd verzoek. Beide verzoeken wc geving aangenomen. g. een schryven var waarby zy wegens vei Hoofd. Omslag vraagt wordt toegestaan. 4. wordt gelezen het opneming der boeken meente ontvanger. 5. stellen B. en W. tydelyk door hen te beno in de plaats van stellen op f 6U0. Dit wordt goedgekeur 6. worden benoemd herhalingsonderwijs de onderwijzer de heer Sm Ten slotte worden be en overschrijvingen. Voor de vergadering w de heer Sieling aan den leden van het aannen door den heer Bakker vangen, wat wordt toeg der Velde vraagt verd< naders bekend is omtr van Burgemeester en de voorzitter ontkennen Niets meer aan de 0; Voorz. Je vergadering. GOEREREEDE Door h vereeniging Schuttevaêr Minister van Marine een verzoek b(j uitleg van aanmerking te doen k' gat (Goereesche zeegat) w ton H. S. is gelegen. Zaterdag 31 Octobt vember en Dinsdag 3 N< Groot Nederlands Gircw verder aanplakbiljetten. Tengevolge der pe van de heeren P. v. d. Klein zal de verkiezing week voor twee leden v. der Ned. Herv. Kerk. OUDDORP. Aan de opl gehouden Veemarkt wa aan de lyn gebracht 4 n koeien, 5 kalfvaarzen, 35? sen en Vaarzen, en 7 Kt 25 stuks verkocht. - Verscheidene landbo; vee naar den Stal gehaa.' schende hoest er onder. Aan den heer Minis door de Schuttevaersvere gericht met verzoek tot 1 boei tegen de rug van d aan het Noordeinde van

Onze Eilanden | 1908 | | pagina 2