NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. voor de No. 49 Zaterdag 31 October 1908 15E Jaargang Drankbestrijding. Dokter Dannz en zijn vrouw. Buitenlandscli Overzicht. ONZE EILANDEN ZUID-HOLLANDSCHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advertentiën van 4—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Geheel onthouding. IV. In de derde plaats noemen we Ge heelonthouding goed, omdat drankge bruik nadelig is voor onze iichamelike gezondheid, O ja, ik weet wel, dat som migen dadelik met een tegenwerping voor de dag zullen komen, zullen zeggen, dat ze mensen kennen, die geregeld drank gebruikten en die toch een hoge ouderdom bereikt hebben. Ik ken ze ook. Maar, zou ik U willen vragen, als ze nu r's geen drank gebruikt hadden, zouden ze dan mogelik nog niet veel ouder geworden zijn? En al was dit niet zo, al heeft het drankgebruik van die mensehen hun leven zelfs met geen mi nuut verkort, wat bewijst dan Uw tegen werping alleen nog maar? Niets anders dan dit, dat hun lichaam wel tegen de schadelike invloed van de alkohol be stand was. Maar zal uw lichaam even sterk zijn? Wat niet schaadt voor de één, is dikwels nadelig voor de ander. En een niet te weerspreken feit is het, dat de alkohol bijna alle organen van het menselik lichaam aantast en ongelukkig genoeg, de edelste, die welke voor het leven van de mens van het meeste belang zijn, het spoedigst en in de ergste mate. Alkohol-misbruik be rooft ons tijdelik (bij dronkenschap) van het gebruik van onze spieren, belet ons het denken, heeft dus op dat ogenblik beslist een nadelige invloed op ons or ganisme. Maar als dit zo is, dan kan toch een kind begrijpen, dat herhaald misbruik van sterke drank blijvende stoornis moet veroorzaken. Zo moet het ook duidelik zijn, dat voortdurend matig gebruik van alkoholiese dranken op de duur verkeerd moet werken. Eén enkel glaasje, één enkele maal gedronken, heeft misschien geen blijvende nadelige invloed, maar wanneer dit enkele glaasje geregeld door iedere dag of zelfs maar iedere week gedronken wordt, dan moet de nadelige invloed zijn te bemerken. Wat zijn dan die nadelige gevolgen van het alkoholge- of misbruik In de eerste plaats zijn die gevolgen direkt. De alkohol tast onze hersenen en ons zenuwstelsel aan, beneemt ons het ver mogen goed te kunnen denken, maakt ons zenuwachtig, veroorzaakt een slechte spijsvertering, tast eindelik onze bloed vaten aan en veroorzaakt daardoor niet zelden een soort beroerte. FEUILLETON. i. Witten ligt aan de spoorlijn Berlijn Hamburg, bij de Luneburger heide, aan de „wilde Witte,". Waarom dat kleine, dood kalme riviertje „wild" wordt genoemd, ja, daarvoor weet niemand een verklaring te geven. Het is niet breeder dan twee, hoog stens drie meter en vloeit zoo traag naar zijn groote collega, de Elbe, als wilde het zoo lang mogelijk van zijn onafhankelijk heid genieten. Soms schijnt het wel stilte staan, zooals op het punt, waar het met een bocht in de stad komt, tusschen de tuinen van de families Eisenhut en Zehmen. Aan den eenen oever, aan de kant van de Eisenhut's staan beekwilgen van een halve manshoogte en aan den anderen kant ontwaart men het kreupelhout van den „burchttuin," tot waar de eeuwenoude toren van den burcht achter hooge olmen en beuken zijn tinnen verheft. Misschien heeft die toren de Witte inderdaad nog als wild gekend. De oude kronieken weten te ver- In de tweede plaats zijn die gevolgen indirekt: de alkohol vermindert n. 1. in niet geringe mate het weerstandsver mogen van ons lichaam. Neen, het is niet waar, dat alkohol ons beter ge schikt maakt om te werken. Voor een ogenblik zijn we misschien, dank zij de prikkel van de borrel, tot een grotere krachtsinspanning in staat, dit duurt niet langer dan enkele ogenblikken. Ons lichaam, waarvan we meer krachtsin spanning vereischt hebben dan we er van vragen konden, is nu overspannen en we voelen de vermoeidheid dubbel. Alko hol heeft geen versterkende kracht. Hoe zou het die kunnen hebben, daar de voedingswaarde er van gelijk nul is te stellen. Alkohol versterkt niet, maar maakt ons lichaam meer vatbaar voor allerlei ziekten. Ge hebt zeker wel eens van bacillen gehoord, van die heel kleine wezentjes, zó klein, dat ze alleen te zien zijn, onder een mikroskoop, dat honderde malen vergroot. Die bacillen worden door de doctoren beschouwd als de overbrengers van allerlei ziekten. Zo heeft men b. v. de cholera-bacil, die de cholora, de typhus-bacil, die de typhus veroorzaakt, enz. „Maar zulke kleine diertjes kunnen toch nooit zo gevaarlik zijn,'1 meent mischien deze of gene. Zacht wat, lezer. Weet dan. dat zo'n bacil zich in tweeën deelt. De helften, die dadelik weer aan groeien, delen zich weer in tweeën, deze vier weer enz. Zo vlug gaat dit, dat er, wanneer andere omstandigheden dit niet tegenwerkten, in 8 uur van één bacil 46 millioen andere, in 3 dagen 47 tril- lioen, een getal, dat ge met achttien nullen moet schrijven. En die -47 trilli- oen bacillen hebben een gezamen lik ge wicht van 7 millioen K. G, dat is even veel als 1000 volwassen olifanten wegen. Ge begrijpt wel, dat dit klinkklare theorie is, dat de bacillen zich nooit zo ongestoord kunnen vermenigvuldigen. Er zijn andere oorzaken, die dit tegen werken, ook In ons lichaam. Ons lichaam is te beschouwen als een slagveld, waar voortdurend strijd wordt gevoerd tussen twee elkaar vijandelike partijende bacillen, die ons lichaam willen verwoesten en de witte bloed lichaampjes (ook kleine wezentjes, die in ons bloed zitten), die de bacillen doden en dus als verdedigers van ons lichaam optreden. Hoe groter het aantal bacillen is, dat ons aanvalt, hoe grooter bij de gezonde mens het aantal witte bloed lichaampjes, dat gevormd wordt om ons lichaam te verdedigen. Nu is de invloed tellen, dat de burcht ten tijde van Karei den Groote gesticht werd door den grim- migen vazal Busso van Krusige, en dat de „veste" eerst in 1664 in particulier bezit is overgegaan. Het statige, hooge gebouw is sedert 1750 in het bezit van de familie Zehmen, die het met inbegrip van de onderhoorige bos- schen, velden en tuinen een der belang rijkste landgoederen van Brandenburg heeft verworven. Tegenwoordig wordt „Burgwitten" be woond door de weduwe van het raadslid Zehmen, mevrouw Bertha, geboren Monori, en haar eenigen zoon Robert, die kort ge leden, op vierentwintigjarigen leeftijd, is teruggekeerd van Barben, waar hij bij bur gemeester Kreeze den landbouw heeft be studeerd. Een sympatieke vrouw, die weduwe. Haar innemend lachje verlicht als een zonnestraal het eeuwenoude huis. Het dienstpersoneel, met den ouden Jochem Tutebusch aan het hoofd, verafgoodt haar, en haar zoon draagt haar formeel op de handen. Zij houdt veel van muziek en speelt zelf zeer goed piano, zij leest graag een goed onder houdend boek en wanneer te Berlijn een nieuw tooneelstuk van een beroemd auteur wordt qpgevoerd of een bezienswaardige schilderijen tentoonstelling wordt gehouden, neemt zij 'n retourkaartje naar de hoofdstad. van de alkohol deze, dat hij het vormen van witte bloedlichaampjes tegengaat. Hoe groter het alkohol-gebruik is, hoe kleiner het getal witte blo dlichaampjes dus hoe meer we weerloos aan onze vij anden, de bacillen, zijn overgeleverd. Zo is 't te begrijpen, dat een Neder lands professor deze zomer bij de aan vaarding van zijn ambt kon zeggen, dat het alkoholgehruik in ons land éénder oorzaken is van het voortwoekeren van de vreselikste van onze volksziektende tering. Nog verderfeliker is de invloed van de alkohol op het lichaam van onze kin deren. Hun organen zijn nog zo zwak, dat zelfs het toedienen van de kleinste hoeveelheid alkohol nadelig moet wer ken. En toch ziet men heel vaak, dat kinderen het onderste uit de glaasjes krijgen, of uit vaders glas mee mogen drinken. Arme onwetende ouders. Wan neer toch zult ge begrijpen, dat alkohol voor een kind beslist vergif is Maar niet alleen is het kind onder worpen aan de nadelige invloed van de alkohol, die het zelf drinkt, ook de al kohol, door de ouders voor de geboorte van het kind gebruikt, werkt hoogst na delig op zijn ontwikkeling. Hoogst leer zaam is in dit verband een artikeltje, dat ik dezer dagen las. Daarin stond dan, dat een Duits professor had nagegaan, wat er geworden was van de nakomelingen van een aan de drank verslaafde vrouw. Dit getal nakomelingen (kinderen, klein kinderen en achter kleinkinderen) was vrij groot, n. 1. 843. De professor had de levensloop van 7Ü9 van die nakomelin gen kunnen nagaan. Daarvan waren er 406 buiten echt geboren, 442 bedelaars, 164 verpleegden in een bedelaargesticht, 81 aan de ontucht overgeleverden en 76 misdadigers, waaronder 7 moorde naars. Zo worden de misdaden der vaderen bezocht tot in het derde en vierde ge slacht H, D. De crisis in het Oosten. Thans weer allerlei minder gunstige be richten. De stemming in Rusland wordt steeds meer anti-Oostenrijk. De Russische pers en leidende staatslieden, als Chornja- koff, de voorzitter van de Doema, zyn alles behalve tevreden, de laatste verklaarde o.a., dat Rusland niet als lijdzaam toeschouwer een politieken diefstal als de inlijving van Bosnië en Herzegowina, die tegen het Zoodra je trouwen gaat, Robert, zegt zij altijd, ga ik naar Dresden wonen. Maar haar zoon antwoordt dan geregeld Dat kunt u nooit uithouden, maatje I Te Witten geboren en getogen En wat zouden mijn vrouw en ik zonder u moeten beginnen Maar mevrouw bleef er bij. Overigens, zoo besloot zij, er is nog geen haast by. Ja, zij was een gelukkige vrouw. Slechts één wolkje verduisterde haar kalm leven. Mariene Eisenhut, de eenige dochter van haar overleden zuster. Haar overbuurman, Leopold Eisenhut, de tegenwoordige eigenaar van de wjjnkooperij „Traugott Eisenhut zonen" is haar zwa ger Marlene's vader. Reeds honderdvijftig jaar zijn de Eisen hut's en de Zehmen's buren. Ze hadden elkaar nooit mogen lijden, sinds een Eisen hut een Zehmen had aangeklaagd, dat diens ganzen en eenden zijn tuin beschadigden. Daaruit was een veete ontstaan, die zelfs in den Gemeenteraad, waarvan steeds beide familiehoofden lid waren, merkbaar was, want zij stemden altijd tegen elkaar in. De ouderen negeerden elkaar en de jongens leverden formeele vechtpartijen. Alleen bij een sterfgeval verscheen een vertegenwoordiger van de vijandelijke fa milie aan den overkant. Van de dooden Slavisme is gericht, kan aanzien. Verschil lende leiders van de politieke partijen zullen bijeenkomen ten einde over den toestand te beraadslagen, en reeds vooraf kan met vrij groote zekerheid bepaald worden, dat Iswolsky er niet al te gemakkelijk zal af komen. De aangekondigde komst van den Kroonprins van Servië heeft de gemoederen zeker niet bedaard en de metropoliet Dmitry verklaarde, dat voor Servië niets anders overblijft dan een wanhoopsoorlog te voeren. Te Sofia heerscht in politieke kringen zekeie spanning, die verband houdt met de spoedig te verwachten opening van de Parlementszitting. De premier Malinoff houdt langdurige besprekingen met den Souverein, over de troonrede, die deze bjj die gewichtige gelegenheid zal uitspreken. De Vreme merkt op, dat het moeilijk te voorzien is, wat de regeering doen zal nu de Turksch Bulgaarsche onderhandelingen afgebroken zjjn, en aannemende, dat hier mede uiting wordt gegeven aan de meening van een belangrijk deel der Bulgaarsche natie, mag men besluiten, dat er altijd nog heel wat Bulgaren zijn, die een op eigen initiatief en met eigen middelen bereikte oplossing verkiezen boven een beslissing der Mogendheden. De Matin heeft een mededeeling die eenig licht geeft over de bewering dat Engeland Turkije financieelen steun zou hebben aan geboden, en die door ons reeds als waar schijnlijk werd aanvaard. De Engelsche ambassadeur te Constantinopel heeft inder daad, zegt het blad. een aanbod tot finan cieelen steun gedaan. Maar dit geld zou niet alleen van Engeland, maar van alle Mogend heden, die het verdrag van Berlein onder teekenen, komen, voor zoover zij mee wenschten te doen. De oppositie der vrijzinnigen tegen de financieele hervormingsplannen derDuitsche regeering wordt met den dag scherper en feller. Met name de aangekondigde gas- en electrieiteitsbelasting heeft een storm van verontwaardiging en protesten doen opgaan. Er schijnt dan ook weinig kans te zijn, dat de regeering bij haar financieele plannen op den geheelen steun van het „blok" zal kunnen rekenen althans niet op het vooruitstrevend deel in de conservatief- liberale 'combinatie. Dat blijkt b.v. zeer duidelijk uit hetgeen de vrijzinnige Rijks dag-afgevaardigde Gotbein in het Berl. Tageblatt schrijft. Nadat hij eerst de regee ring een steek onder water heeft gegeven, dat zy over haar financieele plannen eerst met het Centrum en daarna met het vrijzinnige deel van het blok heeft onder handeld en er den nadruk op heeft gelegd, dat de vryzinnigen niet de minste schuld hebben aan den tegenwoordigen ellendigen toestand van 's Rijks financien, schry'fthü, duideiyk genoeg: „de slechtste politiek is die wanneer men een gelegenheid gekomen acht, wanneer dit nog niet het geval is, Men moet den moed en de koelbloedig- niets dan goed, zoo wil het de traditie. Tweeëntwintig jaar geleden gebeurde het ongehoorde. Mevrouw Bertha Zehmer had haar ver weesde zuster Louise by zich in huis, een snoeperig kind van achttien jaar, pas van de kostschool. Waar Leopold, die juist als eenige zoon de nalatenschap zijner ouders had aanvaard, haar leerde kennen, was Bertha een raadsel, want gezelschappen en bals bezochten de Eisenhut's nooit, maar een feit was 't, op 'n mooien dag kwam buurman, deftig in 't zwart, by hun op visite om aanzoek te doen om Louise's hand. Hy was toen zesendertig jaar oud, dus dubbel zoo oud als het meisje, om wie hy kwam, en streng, pedant en ongenaakbaar in houding en uiterlijk. Al was er op hem en op zyn familie niets aan te merken, was hy in de oogen van het echtpaar Zehmen geen passend echtgenoot voor hun veraf good en altyd vroolyk zusje Zy raadden het haar dan ook af. Louise zou, meenden zy, bevriezen in de ijskoude omgeving der Eisenhut's. Maar het baatte niet. Louise had op Leopold nu eenmaal haar zinnen gezet en na een half jaar, op een schoonen Meidag, betrok zy als vrouw heid hebben „neen" te zeggen, wanneei men uitgenoodigd wordt een domheid mede te helpen begaan." Volgens Gothein ware het taak der vry- zinnigen een voorstel in den Ryksdag te doen om met alle groote mogendheden van Europa te onderhandelen over een gemeenschappelyke procentsgewyze beper king van de uitgaven voor krygs do el- einden. En afgescheiden daarvan moesten de vryzinnigen in den Ryksdag aandringen ook voor Duitschland alleen op verminde ring der reusachtige oorlogsuitgaven. Verder moeten de vrijzinnigen werken voor een vermindering van invoerrechten op de allereerste levensbehoeften, verhooging der successierechten, op een ryksinkomsten- belasting Maar met voorstellen tot financieele her vorming als waarmede v. Sydow nu aan komt, daar kunnen de vryzinnigen zich niet mede vereenigen. En volgens Gothein zou het de grootste fout zyn, die de vrij zinnigen konden maken, wanneer zy, alleen omdat zij een deel van het regeeriugsblok zyn, in deze met de regeering mede gingen. Eergisteren zyn in het Lagerhuis de maat regelen besproken die de regeering, als tydelyke hulp in de werkloosheidcrisis heeft voorgesteld. In tegenstelling met wat de eerste be richten deden vermoeden bleek de arbeiders- party geenszins voldaan met die voorstellen, werden deze veeleer door haar absoluut onvoldoende geacht. Keir Hardie, namens deze party het woord voerend, noemde de regeeringsplannen lapwerkvolgens hem waren er in het Vereenigd Koninkryk op 't oogenblik 2,250,000 werkloozen, wat ge rekend, dat ieder werklooze voor twee per sonen had te zorgen een totaal van 6,750,000 nooddruftigen maakte. Tegenover dit reus achtig getal noemde Hardie de regeerings- maatregelen een bespotting Merkwaardig in deze rede van Hardie zoowel als van Crooks, die na hem sprak, was, dat beiden den Minister Burns, den vroegeren arbeider, die zelf eenige jaren geleden nog met de roode vlag op Trafalgar Square had betoogd, buitenge meen heftig aanvielen. Men verweet hem, dat hy het gevoel voor hen, die vroeger zyn medearbeiders waren, had verloren, sedert hy Minister was geworden, en dat hy nu zoo goed als niets voor hen wilde doen Minister Burns liet dit natuurlijk niet op zich zitten. Allereerst verweet hij den ar beiders, dat zy zelf voor een groot deel de schuld zyn \an hun nooddruft laten zy liever niet zooveel geld aan drank ver doen I En dan laten zy niet alles van den Staat verwachten, doch ook zelf de handen uit de mouw steken en trachten wat meer op eigen beenen te staan. Men had hem, Burns, verweten dat hy niets had gedaan voor de werkloozen De minister wees het zyn aanvallers met de cijfeis in de hand anders uitTerwyl Hardie des huizes de woning van Leopold Eisenhut. Hy had een vlonder over het riviertje doen siaan en in den beginne ging Louise dan ook eiken dag, wanneer Leopold op zyn zaken was, naar haar zuster. Aanvan- kelyk lachte haar het geluk uit de bekoor lijke oogen. Eenigen tyd later werd zy bleek en stil, wat echter, zooals haar zuster meende, zeer verklaarbaar was. - Kom niet te dikwijls, Louise, ver maande Bertha. Je man ziet het misschien niet graag. Och, hij merkt het niet eons, luidde aanvankelijk Louise's antwoord, maar later, kort voordat Mariene geboren werd, klaagde zy Laat mij nog een beetje hier blyven. Het' komt my thuis zoo somber voor. Wacht maar, troostte Bertha. Als het kindje er eenmaal is, zal het er niet meer somber zyn. Ik ben zoo bang I Als het eens 'n meisje isLeopold rekent vast en stellig op 'n jongen. H i spreekt nu al van den erfgenaam zyner firma. Bertha zuchtte. Zy had haar zwager genoeg leeren kennen om de zenuwachtig heid harer zuster niet te begrypen. Arm zusje I Leopold had haar onder den duim als een onervaren kind, schreef haar eiken morgen voor hoe zij den dag moest doorbrengen en berispte haar des avond's,

Onze Eilanden | 1908 | | pagina 1