ONZE EILANDEN van 24 OCTOBE R 1908. 3 iter J. M. Elenbaas gear- verzette zich L. v. d.G. 'tH. 25 jaar beiden veld- t eerste had den arrestand hem den veldwachter te de tweede den veldwach- één maand gevangenis- W. 35 jaar korenmolenaar uitmakende vandeopge- bevond zich in den avond voor een herberg aldaar, •d door den veldwachter n de veldwachter eenige herberg weder binnen te ;de hem moedwillig in de en. subs. 5 dageu hechtenis. lit goede bron verneemt, volgende zijn voorgeval- I(boekhouder van het alge- C. de Bruin ging Dins- ezoek brengen aan het Vrouwenhuis. In de zaal de vrouw en zegt: „wel ,t het". „Nou de Bruine, onrechtvaardig toe." Nog e Armmeester gaat naar lar de oude Jaantje ligt. Eitje en of haar eitje haar taakt. De arme oude had had. ader geroepen. De Vader fcn niet, want hij was aan rd. Toen kwam de Moeder, Katje met de oude San netje, het woord, die blijkbaar n bril zag dan Sannetje. litgepraat zei Sannetje, nu :je dan dat wijf gelooft, ga Irinken en ze ging de deur does in de Gooi. De Bruin erg in hebbende, dat dit was, had haar laten gaan, Kaar nakeek en haar dien vam hij haastig aangeloo- het midden, en wilde niet 'och wist de Armmeester anderen haar te redden, heel wat in zoo'n oud ;egaan om tot zoo iets te Jitslag der j.l. gehouden Ml, C. Warnaer 2, J. D. v. >rn 4, A. v. Oudenaarden, 5, J. Viascher 7, C.A. Trom mel 9, S. Robijü 10, J.Neels C. v. d. Bosch 13, M. Goe- Keizer 15, W. v. d. Werf II p. de Jong (brd.) 18, W. ftoth 20. Hkvaarom Goeree vrijgesteld Ind 1 4 eeuwen geleden, dat de ■oedereede, toenmaals een en aanval ran don laatsten an Jonker Frans van Brede- n. Toen de aanvoerder de werd kortaf de overgave ■n verbitterde stormaanval ijde begon. De burgers had- builen de stadsmuren staan- ■ijnbanen en taanderijen in omdat de vijand daarvan Bi kunnen maken en üeslui- nliggende gronden onderge- ■fiet, datdeze voorzorgsmaat- ijöen batenmaar toen kwa- i in het getouw, zij snelden en stortten kokende pek, hoepels en pekkransen op aanvallers. Zeven uur lang Pfcjk muren en de Hoekschen ot den aftochl. .ijge daad der vrouweD van l'beloond door Vrouwe Mar- Korne-, de stad kreeg 1800 3 voor herstel van mureu en "fvendien gaf zij, daarbij Oeu Graaf van Holland, aan neente „ten eeuwigen dage" tienden, die daar nog steeds ischt. ige ontvluchting. Te Londen gekomen, die ontvlucht zyn ■nis te Paviak, welke voor Ete geldt. De gevangenen geweest in een politieke t- en daarna in Maart, van eenige weinige woorden, en kon, dat ze met sidde- ^■hreven waren. Zij meldden goede vriendin dit onvol- met bet eeuwig zalige ver- zij had mijner nog liefderijk i schrijver opgedragen, my oeten over te brengen, be- tik voor menig aangenaam or mij op haren stillen le- ten had. Zij rustte op den Weltzendorf zoo besloot tast hare ouders en Katrien. ,ng luidde: „Friedrich Ren- s predikant te Weltzendorf, 6 Maart 1876. •vielen op het papier, en myn iprechtik had haar immers arte liefgehad, die eenzame zooveel droevigs op aarde ste in vrede! zaak te Warschau en te Paviak opgesloten. Op zekeren dag ontving de directeur dei- gevangenis een telefonisch bericht, naar hij meende van den militairen gouverneur, waarmee men hem liet weten, dat de 10 gevangenen moesten overgebracht worden naar de citadel en dat een officier hen met een escorte zou komen afhalen. Een uur later kwamen de officier en zijn escorte aan de gevangenis. Hij vertoonde de papieren, die hem het recht gaven de gevangenen mee te nemen, teekendein het register van den directeur voor ontvangst en de directeur keek zelf toe, hoe de gevangenen in den celwagen stapten. Den volgenden morgen vond men in een bosch nabij Paviak den ledigen celwagen en de uniformen van den officier en zijn soldaten terug. De gevange nen en hun bevrijders waren verdwenen. Te veel regen.' Overvloedige regens zijn op Saragossa gevallen en hebben een waren stortvloed veroorzaakt. Op sommige plaat sen staat bet water 2 meter hoog. De koffie huizen, winkels en de Fransch-Spaansche tentoonstelling zijn on dergeloop en. Alle verkeerswegen zijn gestremd. Een giftmengster. Te Flinsberg, in Silizié, is de weduwe GUiser gearresteerd, ouder verdenking haar verleden jaar overleden man vergiftigd te hebben, benevens 2 kna pen van 7 en 4 jaar, haar kleinzoons. De drijfveer tot die misdaden moet zijn zich van verzekerde sommen op het leven der slachtoffers meester te maken. Zomerwarmte te New-York schijnt terug gekeerd te zijn. Zondag nam men in de straten een temperatuur van 90 graden waar. Op Coney-eilandec baadden duizenden in zee. De plotselinge dood van den burge meester van Antwerpen. Omtrent het plotseling sterven van bur gemeester Hertogs van Antwerpen schrijft de „Volkstribuun" Zondagnamiddag op het 40ste verjarings feest van den "Gymnastische Volkaknng van Antwerpen", in tegenwoordigheid van de duizenden, die in het winterlokaal van de koninklijke Harmonie, het zoo fraai aan gevangen turnfeest bijwoonden, is het boofd onzer gemeente, burgemeester Hertogs, door een plotselingon dood verrast. Juist was het programma aangevangen, de meisjes onder de leiding van mevrouw Delaive, hadden stokoefeningen uitgevoerd, toen de heer Hertogs die tusschen generaal Willaert en mevrouw Cupérus gezeten was, plotseling buiten kennis in zijn zetel ineen zakte. Het hoofd viel op zy'de en eendoodache bleekheid overtoog zijn gelaat. Generaal Willaert riep hem ontsteld toe, doch bekwam geen antwoord. Zonder dat de meerderheid van het publiek bemerkte wat er gaande was, werd de beer Hertogs, die men slechts bewusteloos waan de, naar een der kleine zaaltjes gedragen. Do gonocaheeren dra Dhaenena en De Backer bestuurder van het Koode Kruis stelden alles in het werk om hem tot bewustzijn te bren gen. Helaas, de dood was reeds ingetreden. De heer Hertogs was niet meer. Dr. Dhaenens sloot de oogen van den over leden burgervader. De heer Hertogs was sinds lang aan suiker ziekte ljjdend, werd daarenboven in den laatsten tijd door een hartziekte gefolterd, welk laatste lijden 3ls de vermoedelijke oor zaak van zijn plotselingen dood moet worden beschouwd. Schepen van Kuyck deed de familie van den overledene verwittigen; onderwijl ont bood dokter Dhaenens den dienst van het St. Blisabethgasthuis, waarheen het lijk werd overgebracht. De gouverneur der provincie, de heer Baillet Latour, die in den „Kunstkring", de uitreiking der prijzen der Dierenbescher ming bijwoonde werd eveneens verwittigd en kwam het lijk. groeten, voor het naar de woning op de Charlottalei werd overge bracht. In het sterfhuis was toevalligerwijze geen der familieleden aanwezig. Generaal Willaert en schepen van Kuyck legden den overledene op een bed. Men had mevrouw Rita Hertogs en haar dochter gewaarschuwd. Toen die dames daar aankwamen had er een hartverscheurend tooneel plaats. Hotel met luchtschepen-station. De directie van een groot hotel te Briarcliff Manor, een badplaats in den Amerikaanscben staat New Yersy laat op het dak van haar huis een groot luchtschepenstation bouwen. De plannen worden uitgewerkt door een archi tect uit Philadelphia. Het station, dat in liet voorjaar van 1909 gereed moet zijn, zal het geheele dak in beslag nemen en verscheidene voeten hoog zfju. Het krijgt een hellend vlak voor uitvlucht, groote hal len om de luchtschepen te bewaren en een volledig ingerichte reparatie-werkplaats. De grootste moeilijkheden i3 de verlichting voor luchtschepen, die des nachts binnenkomen Een vrouw vermoord pevonden. Te Londen is weder een geheimzinnige moord gepleegd. Een vrouw van slechte zeden, die in een huis van Bernardstreet, Russellsqnare, kwam, met een welgekleed man, die er ka mers huurde en vooruit betaalde, is dood in haar slaapkamer gevonden blijkbaar ge worgd. Haar metgezel was verdwenen en tot dus verre werd vruchteloos naar hem ge zocht. Ernstige trambotsing in België. Op de tram lijn Sint Truien Thienen had Zaterdag een vreeseli'k ongeluk plaats. Twee trams roet eenige reizigers zijn n. 1. teDormael tegen elkaar ingereden. Het ongeluk werd ver oorzaakt door het doorrijden van een der trams, die aan het kruispunt Halle Boyen hoven had moeten wachten. De schok was verschrikkelijk. De twee locomotieven dron gen ineen met ongehoord geweld en wer den totaal verbrijzeld. Al de rijtuigen zijn vernield. Aan alle kanten hoorde men hartver scheurende kreten. Eenige der onsnapte reizigers namen verschrikt de vlucht zon der te durven omzien. De hulp kwam spoe dig aan en de reddingswerken werden in gericht. Een lijk werd onder de puinen vandaan gehaald, alsook verscheidene per sonen die erg gekwetst waren. Een vrouw was onmiddelijk dood, een paar andere passagiers verkoeren nog in levensgevaar, terwijl een groot aantal men schen meer of minder zwaar gekwets zijn. Herleving van de Dreijfus zaak. Het ie bijna niet te gelooven, maar het is toch de waarheid, dat de Fransche Kamer gisteren in heftige beroering is geweest over... de Dreyfuszaak. Het Kamerlid Biétry had over de Dreyfus zaak een interpellatie aangevraagd. Biétry zegt, dat het plichtsverzuim van het Hof van Cassatie vaststaat en vraagt vervolging van de beschuldigers der magistraten, ter wijl hij zelf aanbiedt de parlementaire on schendbaarheid te laten varen. Briand, minister van justitie, verdedigt met warmte de magistraten, die boven de aanvallen der waanzinnigen verheven zy'D. Het misdadig nationalisme, zegt Briand, bewijst door deze campagne zijn machte loosheid. De magistraten legden de wet uit zooals in vele andere gevallenandere rechters zijn z.i. niet noodig. De heftigheid van de campagne zal de populariteit van het Hof van Cassatie verhoogen. Biétry noemt Dreyfus een verrader. Een hevig tumult ontstaat daarop.Aide leden der linkerpartyen overladen den spre ker, op wien de censuur wordt toegepast, met scheldwoorden. Biétry noemt de magi straten salarissen en plichtverzakers. De Kamer besluit tot tijdelijke verwijderiug van Biétry. Bietry weigert de tribune te verlatende zitting wordt geschorst. Men verwacht de gewapende macht. De president Brisson verlaat de zaal; de tribunes worden ontruimd. Wanneer de vergadering weer geopend wordt is de rust hersteld. Met 436 tegeu 47 stemmen wordt een motie aangenomen, waarin de verfoeilijke campagne en het be- leedigen van de magistraten gelaakt worden en de verklaringen der regeering worden goedgekeurd. Een gevecht met inlanders. In Franach West Afrika, waar zeer roofzuchtige stam men inlanders wonen, is een handelskara vaan door een troep inlanders van 120 man De Franschen behielden de overhand. Db aanvallers hadden 13 dooden. Aan Fransche zijde waren 4 dooden en 4 gewonden. Een ramp aan de Ghineesche kust. Volgens een telegram uit Amoy, in China, werden door een tyhoon op Donderdag 1.1. drie dorpen met 3600 huizen verwoest en kwa men tengevolge daarvan 2700 menschen om het leven. Een terechtstelling. In Polen treedt de Russchische regeering nog altijd buitenge woon wreed op. Dezer dagen werd Joseph Mirecki, het hoofd der socialistische party, in de citadel te Warschau onthoofd. Men beschuldigde hem, deelgenomen te hebben aan het plun deren van een militairen trein, en hoewel drie getuigen zyn alibi bewezen en de eenige, die hem by de plundering gezien zou hebben, niet aanwezig was, is toch het vonnis 24 uur, nadat het uitgesproken was, voltrokken. De ballon voor het leger. De Italiaansche minister van Oorlog heeft een uitstekend geslaagden proeftocht van den bestuurbaren ballon voor het leger meegemaakt. De boschbranden in Amerika. De toestand in de door boschbranden geteisterde distric ten van Michigan en Wisconsin schijnt te verbeteren, maar de vluchtelingen uit de getroffen streken verkeeren in een diepen staat van ellende. De gouverneur van Mi chigan heeft een opwekking tot de bevolking van dien staat gericht om gelden ten bate van de slachtoffers bijéén te brengen. Alweder een incident in het Lagerhuis. Maandag was er weer eenige opschudding in het Engelsche Lagerhuis, nu niet ver oorzaakt door een der leden, maar door iemand van de openbare gaanderij. Het was een oud man, met name Cohen, die met luider stemme naar beneden riep: „Myne heeren. Ik heb een verzoekschrift aan den eersten minister gericht: ik zou graag heb ben dat u 'tlas". En hy wierp een bundel papieren omlaag. De serjeant-of-arms kreeg ze op 't lyf. Drie boden haalden den man weg. Het verzoekschrift bleek een middel tot opheffing van de werkloosheid aan te geven. De Amerikaaiische vloot in Japan. Maan dag arriveerde de nog altijd reizende Ame- rikaanache oorlogsvloot te Yokohama. De 16 aanwezige Japansche schepen losten 336 saluutschotenia groote menigte was het volk naar de kaden gestroomd om de Amerikanen te ontvangen. De straten met eerebogen versierd, de huizen met Araerikaansche en Japansche vlaggen getooid gaven aan de stad een feestelijk aanzien, zooala zij bij de grootste volksfeesten niet heeft. In lange artikelen, in het Engelsch ge schreven, bespreken de groote Japansche bladen de vriendschap, die Japan tegenover de Vereenigde Staten bezielt. De Turksehe boijcot tegen Oostenrijk. De bevolking Yan Konstantinopel is druk iu de weer om met alle middelen, welke haar ten dienste staan, den boycot van Oosten ryksche waren krachtig door te zetten. Voor de Oostenrijksche winkels verdringen zich volksmenigten en beletten de klanten den winkel in en uit te gaan. Wanneer een kooper naar buiten komt een Europeaan natuurlijk, want een Turk zou men gelyncht hebben dan wordt hij uitgescholden en nageroepen. De Oostenrijksche winkeliers zinnen op allerlei middelen om hun natio naliteit te verloochenensommigen hyschen de Fransche vlag en een wapenmagazijn laat kaartjes ondei het volk ronddeelen, waarop gedrukt staat: Ik ben geen Oosten rijker, ik ben een Magyaar. Dit laatste mid del heeft succes. De dagbladen bevelen steeds nog den boycot aan. Een der voor naamste handelsartikelen der Oostenrijkers is de roode fez. Men ziet in de laatste dagen verscheiden jongelieden roodloopen met fez van wit of grijs vilt, welke strijd-fez veel opgang maken. Duitsche concurrenten ver heugen zich zeer in den rampspoed hunner sta mgenooten en doen alles om de klanten tot zien te trekken. In Oostenrijk is men zeer ontevreden en woedend over de groote nadeelen voor den handel, welke voortgekomen zijn uit het twyfelachtig-politieke voordeel, dat de an nexatie van Bosnië-Herzegowina geven zal. Schrikbewind in Zuid-Rusland. Uit Odessa komt het bericht, dat 6 Duitsche inwoners van de kolouie Mariöndorf wegens lichte verwonding van een politieagent door den krijgsraad te Odessa ter dood zijn veroor deeld. Het „Jenaer Volkablat" ontvangt hieromtrent de volgende mededeeling: In het voorjaar kwam de politieinspocteur met zijn schrijver naar het dorp Maninskajaom een paardendief te arresteeren. De politie man was smoordronken en raakte in dien toestand in twist met een doodonschuldig menschhy trok zyn sabel en verwonde daarmede verschillende personen. Inmiddels hadden zich voor het dorpshuis een aantal menschen verzameld, die over het voorval spraken. De politie-inspecteur dien oploop ziende, werd woedend hij be gon te schimpen op de Duitsche bewoners, die zich „openlijk verzetten tegen de be staande staatsorde" en schoot eindelijk uit het raam op de menigte. Hoewel de menschen buiten daarover zeer verstoord waren waagde niemand zich tegen den razenden politieman te verzetten. Tot een jonge man, die zich vreeselyk opwond een steen nam en die naar het hoofd van den inspecteur wierp zoodat hy viel. Hij werd nu ontwapend en in bet arrestlokaal gesloten, wat zeker op zachtaardige wijze geschied zal zyn. De Duitsche dorpsschout stelde den gearresteerden inspecteur weder in vrijheid. Naar aanleiding van deze gebeurtenis werden 21 kolonisten gearresteerd en in de gevangenis te Odessa opgesloten. Drie hun uer werden na eenige weken in vrijheid gesteld 18 stonden terecht voor den krijgs raad en deze sprak 12 der beklaagden vry, doch veroordeelde 6 hunner ter dood. De geheele gemeente Marilnskaja heeft een verzoek aan den keizer om gratie voor de veroordeelden onderteekend. De plannen van den nieuwen sultan. Een Parijsch journalist, deMaiziére, die door een der bladen naar Marokko is gezonden, is door Moeley Hafid ontvangen, en vertelt nu op zoo bijzondere wijze van deze ontvangst, dat zelfs in dezen tijd der Balkan vreezen en nooden, van zijn woorden notitie moet wor den genomen. De sultan, die op den Franschen correspon dent een zeer intelligenten indruk maakt, is volgens Maiziére's oordeel een tamelijk onge zellig heer. Hy heeft bovendien een heel an deren kijk op de dingen, dan men in Parijs vermoedt. Als Maiziére van het „misver stand" tusschen Frankrijk en den sultan spreekt, begint Hafid luid te lachen en zegt „Hoe moet ik dat opvatten Ik ken slechts de stem van uw kaüonnen. Gfi' zyt my steeds vyandig gezind geweest. Ik wilde destreek van Sjawia tot rust brengen en de schul digen straffen. Gy hebt dat niet gewild, ik wilde veiligheid der Europeanen verzekeren. En wat biedt gij my in ruil? D'Amades vriendschap I En weer barst de sultan in lachen uit Dan voegt hij er aan toe: „Neen" ik heb geen vertrouwen in Frankrijk, en ik wacht af, tot ik daden zie komen in de plaats van wooiden. Een merkwaardige redding. De New-York Times" geeft een relaas van de reddiDg van de bemanning van het Noorweegsche schip „Yumuri", dat op de kust van Castle-eiland, een der Bahama-eilanden, was gestrand. De ..Yumuri", een schip van 473 ton, was den 10en September 1.1. met een lading vruchten van Port Antonio naar Baltimore vertrokken. Een storm wierp het schip twee dagen later op de rotsen aan de kust van Castle-eiland. Den ganschen nacht bleef de equipage het aan boord van het schip uithou den, maar in den morgen van den ^Septem ber bleek de toestaud onhoudbaar en gaf de gezagvoerder Engebretsen zyn mannen den raad over boord te springen en te trachten het strand te bereiken. Castle eiland is behalve door den lichtwachter en zyne familie onbewoond. De lichtwachter bracht de schipbreukelingen zoo goed mogelijk onder dek in den vuurtoren die echter van boven hun geen bescherming tegen den regen verleende. Den 15 September kwam het stoomschip „Prins Willem I" van den West-Indischen Mail in zicht en werd het sein gegeven „Schip in nood, zend boot om bemanning af halen." Het weder was toen mooi, maar er stond een zware branding op de kust. De eerste officier van de „Prins Willem I", Wagema- ker, bood zich aan om met een boot naar land te gaan en de uitgezochte ploeg werd te zijner beschikking gesteld. De eerste maal trachtte hij zyn boot dooi de branding naar land te brengen. De golfslag nam het ranke vaartuig op en wierp't op lt strand, waarbij 'teen gat in den bodem bekwam. Het gat werd met zeildoek gedicht en de boot keerde met zes man van de „Yumuri", naar de „Prins Willem I", terug. De tweede maal liet Wagemaker op 30 voet afstands van de brekers het anker vallen en werden de schip breukelingen door middel van een touw door de branding naar de sloep getrokken. Toen bleven nog de gezagvoerder Engebretsen en een man over- Voordat de derde poging tot redding kon worden ondernomen werd de boot door een golf opgenomen en tegen de rotsen geslingerder kwam een nieuw gat in den bodem, zoodat het reddingswerk slechts kon worden voortgezet als een man het gat met zijn hand dichthield terwijl zijn makkers roeiden. Wagemaker was niet in staat dicht genoeg bij de kust te komen, zoodat de lijn moest worden vastgemaakt aan een reddingsboei. De overgebleven man weigerde echter het eiland te verlaten. Kapitein Engebretsen bond de lijn omzijn middel en bevestigde de kist met de scheeps papieren op zyn hoofd. Zoo kwam hy aan boord van de boot, doch onderweg verloor hy de kist met papieren. Bus sprong over boord om de kist nog te redden, doch zonder succes. Het reddingswerk had drie uren geduurd, en Wagemaker had driemaal de reis moeten doen, om allen te redden. De bemanning van de „Prins Willem I", toonde buitenge wonen moed. Bij aankomst van de „Prins Willem I", te New-York werden de geredden, die op het eiland veel gebrek hadden geleden, in het Marine-hospitaal op Staten Island opge nomen. De sjah en zijn volk. Het schynt er met den sjah slecht uit te zien. Aan de „Times" wordt uit Teheran ge meld, dat de sjah er van afziet, de vijande lijkheden tegen Tebris gedurende den win ter voort te zetten. Slechts weinige troepen zijn nog op grooten afstand van de stad gekampeerd; ook de kozakken hebben be vel gekregen hun tocht niet verder door te zetten. Zoowel Engeland als Rusland zijn van meening dat de toestand van de provincie Azerbeidjan hopeloos verloren is zonder vreemde tusschenkomst. De correspondent van de „Times" vreest zelfs voor nieuwe onlusten in Teheran zelf. Te oordeelen, zegt hij, naar den alge- meenen stand van zaken, is een „débücle" nabij. Dezer dagen riep de sjah de hoofd officieren van zijn leger bijeen en sprak hen toe, in zyn rede hen aanmanend, den troon en de dynastie zonder voorbehoud te ver dedigen; op deze wyze alleen zullen dui zenden nationale rampen afgeweerd kunnen worden. De St. Petersburgsche bladen bevatten een telegram uit Tabriz waarbij een vol komen nederlaag der regeeringstroepen wordt gemeld. Volgens bericht aan de „New York Herald" schynt de toestand in Noord Perzie aan 't Russisch gouvernement zoo ernstig, dat gisteren een ministerraad belegd werd om te bespreken, hoe Rusland in Azarbeidan den Russischen onderdanen bescherming zal verleenen. Er zal echter in overleg met Engeland gehandeld worden. De tijger menscheneter. Het gevaar der tij gers is inEugelsch Indie buitengewoon groot. Van 1900 tot 1904 zyn er volgens de te Calcutta verschijnende Modern revieuw niet minder dan 4000 menschen door tygers verslonden. Vooral in tijden van hongers nood, waarin de tijgers naar de vlakte komen om water te zoeken, zijn zij des te gevaailyker. Het aantal door hen gedoode menschen bedraagt 37 pCt. van 't aantal door wilde dieren in 't algemeen gedoode menschen. Dit in aanmerking genomen, is de vervolging waaraan de tygers blootstaan, wel te wettigen. Naar men gelooft, zijn niet alle tygers menscbeneters, maar hebben zy eens 't men schenvleesch geproefd, dan schijnen ze er bijzonder verzot op te worden. Daar waar 't vee overvloedig is, wordt de mensch slechts zelden 't slachtoffer van den tijger. Maar is de tijger eenmaal menscheneter geworden, dan is hy zeer sluw en weet aan de beste jagers te ontkomen. Men beweert, dat een tijger uit 'tZuidelijk gedeelte van Britsch- Indie 200 menschen heeft gedood en dat een andere uit de Himalaya er meer dan 300 heeft verslonden. Zoo onwaarschijnlijk als 'took lijkt, heeft men toch't feit geconsta teerd, dat een tijger met een jongen os in den bek over een doornenhaag van 6 voet breed wist te komen. In 't Zuidelijk gedeelte van Britsch-Indiö treft men soms tijgers van 14 voet lang aan, zoodat 't niet te ver wonderen is dat die dieren buitengewoon gevreesd zijn. Goud ontdekt. Te Oeganda bij het meer Albert op Engelsch grondgebied, Centraal- Afrika, zyn volgens een officieel rapport aanzienlijke hoeveelheden goud gevonden. Koning Alfonso weer thuis. De koningen koningin van Spanje zijn gisteren weder om van Parijs naar Madrid teruggekeerd, waar zy aan het station door de ministers ontvangen werden. Troonrede van keizer Wilhelm. Gisteren heeft keizer Wilhelm by de opening van den Pruisischen Landdag een rede gehou den, waarin bij o. a. zegt: „Het is mijn wil, dat het kiesrecht voor het Huis van Afgevaardigden organisch verder ontwik keld zal worden. Ik zie daar een van de voornaamste aangelegenheden van groote beteekenis ook voor het staatsleven in. De voorbereidende werkzaamheden, die noodig zyn, zyn veel omvattend en worden met bekwamen spoed voortgezet. De troonrede kondigt de onverwijlde in diening aan van wetsontwerpen betreffende verhooging van de bezoldiging van staats ambtenaren, geestelijken en onderwyzers van de lagere school. Die wetsontwerpen brengen elk jaar een geregelde meerdere uitgave van ongeveer 200 millioen ink. mee. Het is daarom onvermijdelijk, dat een aan merkelijk deel van de benoodigde middelen gevonden zal werden op een boogere be lasting van vermogens en inkomsten in de hoogere klassen. Griezelige hutnor. Tom Powel is met eeni ge vrienden op de tygerjacht gegaan in Indiê. De arme jongen valt op een avond onder de klauw van een dier verscheuren de dieren. Zijn vrienden seinen onmiddellijk aan de familie de treurige tijding. „Zendt het stoffelijk overschot" antwoordt men. De vrienden doen wat gevraagd wordt en seinen: Kist afgezonden, kan verwacht worden dien en dien dag." Op den bepaalden dag ontvangt de fa milie in een kooi een prachtigen levendigeu tijger. Men seint: „Hebben levenden tijger ont vangen ma3r geen Ifik van Tom". De vrienden antwoorden „Tom in tijger". Een goede raad van den Keizer aan zijn volk. De Japansche Mikado heefteen mani fest aan zyn volk uitgevaardigd, waarvan de strekking is de Japanners tot werklust en zuinigheid aan te manen. De Mikado begint met te zeggen, dat de heele wereld voortdurend ontzaglijk snel vooruitgaat in beschaving en dat het daar door niet gemakkelijk is voor Japan, dat nog zoo kort geleden een bloedigon oorlog beeft moeten doormaken, om even snel vooruit te gaan als andere staten in Oost en West. Daarom raadt de Keizer zijn ge trouwen onderdanen aan, ijverig te streven naar het onderhouden van goede betrek kingen met de inwoners van vreemde lan den en daarnaast hard te werken aan deu vooruitgang des rijks, zich toe te leggen op zuinigheid en eenvoud en zich te ont houden van ijdel vertoon. Daar aldus luidt de aanmaning zal het voorbeeld der voorouders het tegenwoordige geslacht kracht geven. Nog iets over den Servischen kroonprins. Over den Servischen troon-opvolger, die in den laatsten tijd zooveel van zich heeft doen spreken, worden nog de volgende bijzonder heden gemeld: Prins George, die thans 22 jaar is, ziet er zeer knap uit. Hy is slank en groot met een paar zachte mooie oogen, die weinig passen bij zyn ontembaren aard. Zijn blik heeft iets treurigs, iets wat op angst voor de toekomst lijkt, iets raadselachtigs, zoodat wie hem heeft gadegeslagen den indruk krijgt dat hy misschien bestemd is de ry der verongelukte Servische prinsen te ver meerdereu. Hy verloor vroeg zijn moeder en viel toen in handen van menschen, die hem niet goed hebben weten te behandelen. Later kwam hy te St- Peteraburg by zijn tante, grootvorstin Militza Nikolajewna. Op de school van het pagencorps werd hij door zijn meeste kameraden in vlyt en intellect overvleugeld. Hij voelde zich daardoor ge krenkt. en plagerijen maakten hem erg driftig Hy kreeg daardoor het land aan onderwijzers en boeken, maar voelde zich daarentegen met geweer en pistool zeer op zijn gemak. Hij werd een goed schutteren ruiter. Geen kozak kon het hem nadoen. Zoo werd hij 16 jaar en kroonprins. Zijn vader had hy tot dusver weinig gezien en zyn verdere opvoeding in Belgrado werd een partyzaak. Hy werd aan de momenteel aan het roer zijnde partyen uitgeleverd, tot groot nadeel van zijn verdere ontwikkeling. Het is de radicale party, die in hoofdzaak de opvoeding van het Kind van Staat in handen heeft genomen en deze party had slechts twee doeleindenvooreerst om de onderwijzers uit hare rijen te kiezen en vervolgens den prins tot een man harer party en tot een chauvinist te maken. Het zyn Pawle Drasjkovits, de hoofdredacteur der Samoeprava en de voorzitter der Skoeptsjina, en prof. Ljoeba Iwanovits, die dit op hun geweten hebben. Ook de adju danten, met wien de prins dagelijks ver keert, hebben hem in de Groot-Servische beweging gedreven, waarbij nog komt dat voor de keuze dier personen uitsluitend politieke beweegredenen hebben gegolden er. heel weinig op karakter en goede eigen schappen gelet is. Zoo is de prins in de gewichtigste over gangsjaren vrij wel zonder gevoel voor discipline en plicht als erfgenaam van den troon opgegroeid. En uit deze omstandig heden heeft zich de droevige verhoudiDg tusschen vader en zoon ontwikkeld. Zy zyn van elkaar vervreemd. De vader heeft geen invloed op zyn zoon en heeft niet kunnen beletten, dat deze door zijne onverstandige en Oostenrijk uittartende woorden de veilig heid der dynastie en die van zyn laüd in gevaar brengt. De Servische minister Mila- novits heeft dan ook niet. geaarzeld te ver- verklaren, dat slechts vijanden van het koninklijk huis het gedrag van den Kroon prins kunnen toejuchen, en dat deze op weg is om zich tegenover de buitenlandsche hoven te compromitteeten. De onvriendelijke verhouding tot zyn vader wordt in deze tijden van spanning veel besproken en bezadigde menschen be treuren het, dal de prins het slachtoffer geworden is van een verkeerde opvoedings methode. Zoo moet aartshertog Frans Fer dinand, op het vernemen van dit Servische oorlogsrumoer, al dadelijk gezegd hebben, dat men hieruit zien kan hoezeer zy gelijk hebben gehad, die de autoriteiten op de gevaren der groot-Servische beweging heb ben attent gemaakt en op krachtige maat regelen hebben aangedrongen. Amerikaaiische zandeters. Maagstoornissen vormen, zooals bekend, de voornaamste ziek te der Amerikanen, en natuurlijk zyn ook de daartegen aangeprezen middelen legio. Nu echter heeft, naar uit New-York wordt ge meld, een smid in Long Island, zekere Clayton King, een onfeilbaar geneesmiddel tegen alle stoornissen van maag en spys- verteering gevonden. De panacee, die hy aanbiedt, is zand, zand en nog eens zand. Sedert het bekend worden van dit medicijn in wyder kring is doorgedrongen, trekt den geheelen dag in onafzienbare reeks de me lancholische processie der maaglijders op naar Kings huis. De smid verkondigt hen de blyde boodschap, „hoe men zand moet eten, driemaal per dag, om gezond te wor den". Geel zand is het beste, en men mag opeens niet te veel eten. Neemt men eerst slechts een punt van een mes vol, zegt King, en men troost hen, wien het nieuwe middel niet al te best smaaktals je er maar eerst aan gewent, dan kun je lepels vol naar bin nen slaan. Deze zandprofeet heeft een groote con current gekregen in John "Williams, die een gras-kuur predikt en gezondheid en een lang leven alleen aan hen voorspelt, die slechts nog als de schapen het groene gras der wei den kauwen. Williams wil echter nieuwe weiden in het zuiden zoeken-. De schat der Inka's. Een Engelsche maat schappij is met moderne middelen gaan zoeken naar den schat der Inka's. Sedert de eerste Spaansche veroveraars onder Pizarro den ouden Atapualita, den laatsten grooten

Onze Eilanden | 1908 | | pagina 3