um ZUID-EOLLANDSOHE li ZIEÜWSGIE EILANDEN. NIEUWS- II ADVERTENTIEBLAD. AS VI kandel VEERHUIS." Iterdamï. baarst adres TERDAM. >r Ktppcnhondcrs der V. P. N. kreeg in 2 jonge gekruiste Ita- dag. In April verwis- >eder en nam op aan penhouders Harry's •rtcl's Lijnkoeken Hinde" te Amstcr- paar dagen kreeg hij Bag; daarna gaf hij op Per dag en per kip als d's Eggsnieal en Poultry Heal i 1908 van 12 kippen 13 eieren per dag. Eten door leden der V. limgraaf van 6 Januari November 1907, waarin t met deze beroemde ditendvoeders word op een leeftijd van ei, verder gemiddeld jaar en eene winst van iip of eene gemiddelde kip in jaar. '25 Kilo 10 Kilo 5 Kilo ƒ2,9 ƒ1,30 ƒ0,70 1,80 0,90 l Broek Co. ilAUMS. ckeesche [delsdrukkerij ilhamis, [(WERKEN tegen prijzen. f* ntrole van hot itterdan, meerd, iar in water, ler ihepap Orient 's, Wurmoeziers j, Aardappelen, n Tulpen. en van Fruit, Sier- jen, de koolwortel- larven maden en achtischer on doel- wend preparaat. sultaten garandeert beschadiging door ïooveel schadelijke in den weg staan, g en prospectus tSSCHEN, Café, timerman, Acht- SLOOT, Schilder Schilder, Den RD, Timmerman, Haringvliet. Ivoordigd, worden ILMJKE PK'IJZEN. f. MULDER. am-eiolie. ONZE 1ILAHEN VOOR DE Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,5U Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 47 Zaterdag 17 October 1908 15E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advertentiën van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Drankbestrij ding. Geheel onthouding. II. Geheelonthouding moet dus heel goed mogelik zijn. Alleen: het is moeilik, zolang men als eenling staat tegenover de verderfelike drinkgewoonten van onze tijd. Niet langer te doen wat anderen doen, niet langer te luisteren naar wat anderen zeggen, zich met een „ik wil niet" vierkant te plaatsen tegenover wat men verkeerd acht, is meer dan wat de meesten kunnen. Het is veel gemak- keliker goed te keuren wat anderen goed keuren en af te keuren wat anderen afkeuren, te doen wat anderen doen en te laten wat anderen laten, te juichen waar anderen juichen en te verketteren, waar anderen verketteren. Veel gemak- keliker is het, het leven te leiden dat de massa leidt, dan om zelf zijn weg door het leven te kiezen, zelfbewust, zich aan de mensen geen rekenschap ver schuldigd achten van zijn doen en laten, als men voelt, dat men voor zijn gewe ten verantwoord is. Maar we weten, dat de groote massa dit leven nog niet leeft. Dat die zich nog niet opgewerkt heeft tot de hoogte van zelf-denken, van zelf-bepalen, wat nuttig is en goed. Hierdoor alleen kan verklaard worden het feit, dat zoveel misstanden jarenlang bestaan blijven, zonder dat er door de belanghebbenden een enkele poging gedaan wordt deze uit de weg te luimen. Want het wil er bij mij niet in,'dat bij vele mensen niet r's een enkel keertje de gedachte opgekomen zou zijn, dat de drank niets goeds, daarentegen veel kwaads doet. Dat het toch eigenlik een groot geluk wezen zou, als er geen alko- hol meer verkocht werd. Me dunkt deze gedachte moet bijna ieder mens wel eens gehad hebben. Maar dadelik daarop be rust men in de bestaande toestand, daar men deze als onveranderlik acht, of voor het minst eigen kracht te zwak, om er ook maar enige verandering in te kunnen bergen. Maar verandering is mogelikZie naar Amerika. In verscheidene Staten is men de laatste jaren overgegaan tot algeheel verbod van de verkoop van alkoholiese dranken. En verschillende kranten heb ben hierover geweeklaagd! Zo konden we indertijd lezen, dat op verscheidene plaatsen de tappers gedwongen geworden waren, de drank die ze, toen de slui- EEU1LLETOJV. Uit het leven mijner oude vriendin. XXV. tingsdag was gekomen, nog in voorraad hadden, weg te gieten. Dat toen het volk zich in de goten geworpen had en zich als heesten had zat gedronken. „Dat waren nu de gevolgen van het ver bod!" zeiden die kranten. We zouden zo zeggen Als de toestand werkelik zó is, dat mensen op de knieën bij de riolen gaan liggen, om daaruit de weggeworpen jenever te drinken en niet eerder op staan dan wanneer ze stomdronken zijn, dan vooral wordt het hoog tijd, dat de alkohol voor goed verbannen wordt. Ondertussen, uit een ingesteld onder zoek is gebleken, dat het bedoelde ver haal van 't begin tot 't eind gelogen was. Nergens was zo iets gebeurd. Wilt ge weten, hoe het in die Staten in werke- likheid toegegaan is 'k Geloof, in de maand April van ieder jaar wordt er in Amerika een nationaal feest gevierd. Ieder jaar werd er op die nationale feest dag gedronken en gevochten en werd een groot aantal personen door de politie ingerekend. 'En dit jaar? Gedronken werd er in de verbodsstaten niet, ge vochten bijna niet. Waar andere jaren het aantal arrestaties meer dan honderd bedroeg, was dit getal nu nauweliks tien. Dit is de eenvoudige waarheid, die heel wat verschilt van de ijselike produkten der fantasie van wijn-of cognacminnen- de dagbladredacteuren. Zou het volk niet huiten de alkohol kunnen lleeft de alkohol wel ooit ander gevolg gehad dan de verwoesting der volkren? Zie naar het Romeinse Rijk, eens zo machtig, het machtigste der we reld. De drankzucht en de daaruit onver- tnijdelik voortvloeiende verdorvenheid is een der voornaamste oorzaken van zijn val geweest. Zie naar de oorspronkelike bewoners van Amerika, de Roodhuiden Strijdbaar waren ze en geduchte vijanden van de Europeanen. Wat is er van vele eertijds zo volkrijke stammen overge bleven 9 Nog slechts enkele geraamten van mensen. De kogels van de Euro peanen. hebben er vele gedood, maar het vuurwater (jenever), dat deze ze te drinken gaven, doodde en nog veel meer. Zou de drank niet gemist kunnen worden I Zie dan ook naar de wedstrijden, waar de meeste eerste prijzen behandeld werden óf door geheelonthouders, of door lieden, die maanden van te voren zich het gebruik van alkohol hebben ontzegd Meer en meer wint onder sportlui de mening veld, dat het gebruik van alkohol voor alle inspannende arbeid beslist nadelig is. Moet ik U er ten slotte ook nog op wijzen, dat er Levensverzeke ringsmaatschappijen zijn, die Geheel onthouders verzekeren tegen een lagere premiebetaling dan die, welke door niet- Geheelonthouders verschuldigd is. Waar om Wel, natuurlik, omdat de ervaring geleerd heeft, dat hij de eersten de sterfte kans geringer is dan bij de laatsten. Zoudt ge nu nog aarzelen te erkennen dat een volk buiten alkohol kan?'k Wil hopen dat ge van de mogelikheid over tuigd zijt. Moeilik is 't vooral in 't begin, maar „alle begin is moeilik," nietwaar. Als de ernstige wil voorzit de drank te laten staan, als men overtuigd is, dat wat men doet in 't belang is van eigen en anderer gezondheid, in 't belang van de gehele mensheid, zowel van de tegenwoordige als van de na ons komende geslachten, dan zal men zich toch niet laten weer houden door een spottende aanmerking van iemand, die blijkbaar nog niet hoog genoeg staat, om Uw nobele bedoeling te kunnen waarderen, Uw eerlik stand punt te eerbiedigen. Hebt schroom om iets verkeerds te doen, zo groote schroom zelfs, dat ge het verkeerde laat, maar schroomt nooit iets goeds te doen. Want zulke schroom is lafheid. II. D. Wordt vervolgd. Toen streek ik nog eenmaal met de hand over zjjn bruinen krullebol en keerde mij om, om heen te gaan ik kon my by na niet op de been houdenwat mijn hart in dit oogönblik gevoelde, was het zwaarste, wat een mensch ooit lijden kan Toen ik de deur achter mij sloot, hoorde ik mijn naam roepen, en terstond daarop het luide schreien van het kind. 't Was, of dat geluid mij weer naar binnen trókik voerde een oogenblik 'n hevigen strijd met mijn hart, toen wierp ik mij als het ware naar de overzijde van den corridor, en trad in de kamer van den baron. Hij had een brief in de hand, en zijn gelaat in een zak doek verborgentoen hij mij zag, kwam hy tol mij, en een blik op myn zwart kleed en verwrongen gelaat werpend, sprak hy zacht „Ik weet het reeds, myn kind heb je me iets te verzoeken „Ik wil hem slechts nog éénmaal zien," smeekte ik, „voor de laatste maal „Dan stond gij dus toch in nauwe be trekking tot hem I" vroeg hij. „Hy was mijn bruidegom fluisterde ik. De baron kromp ineen, toen zoide hij „Gij kunt meerijden, ik heb reeds laten inspannen wacht evenik wil eerst aan mijne vrouw de treurmare meedeelen." „Zij weet het reeds," stamelde ik. „Door wien." „Door my; ik bracht haar zyn kindl" Het laatste klonk als een noodkreet, en hijgend greep ik naar myn hart. De baron streek liefkozend over mijn hoofd, en terwijl de tranen langs zyne wangen stroomden, snikte hij: „Arm, arm kind!" Eenige minuten later reden wy in vlie gende vaart over den weg naar G. Men had een mantel en reisdeken voor my in het rijtuig gelegd, doch niettegenstaande de snijdende vorst, was ik niet koudde smart maakte my totaal ongevoelig voor alles. Wy hielden stil voor hetstatig gebouw, waar Wilhelm en Ruth gewoond hadden, en waar hy daarna gebleven was. Frits opende met roodgeweende oogen de huisdeur, en zoodra hij mij aanschouwde, rolden de tranen op nieuw uit zyne oogen. Hij geleidde ons de trap op, en bracht ons in Wilhelm's kamer. De baron vroeg, waar zich het lijk bevond; Frits wees naar een deur, en fluisterde: Buitenlandsch Overzicht Het scheen wel, of in Servië de vonk in 't kruit geworpen zou worden, schreven we de vorige maal. Het oorlogsgevaar wordt ook daar gelukkig minder. Zondag is in de volksvertegenwoordiging in Servië een mo tie aangenomen, die daartoe veel zal bij dragen. Er is in Servië en ook in de Kamer Skoepsjitina geheeten, een sterke, party, die den oorlog wil. Bovendien laat de kroon prins geen gelegenheid voorbijgaan om zijn oor-logszuchtige bedoelingen te toonen. In de Kamer nu is besloten aan het ministerie zijn volledigen steun te schenken in de verwachting, dat de regeering de belangen des lands krachtig zal weten te beschermen. Dit beteekent een motie van vertrouwen, want het kabinet, dat vredelievend is, ziet daardoor zyn positie versterkt. Dit is een gunstig teeken voor het behoud van den vrede, en juist het aamengaan der kamer en 't kabinet geeft hoop, dat men het ka non niet zal laten spreken. In Oostenrijk heeft men de plagerijen der Serviërs, die o. a. stelselmatig in Bosnië oproer trachten te verwekken en in hun bladen op zeer onaan- genamen toon over Oostenrijk spraken, kalm opgenomen. Wel heeft Oostenryk's minis terpresident, baron von Aehrenthal, de Ser vische regeering in besliste termen doen weten, dat ze moest zorgen, dat het volk in bedwang werd gehouden. Dat heeft blijk- „Daar,— hiernaast." „Blijf hier, Gretha," zei de baron, „ik zal eerst zien, hoe het daar gesteld is," en dooi den bediende vergezeld, verliet hij het ver trek. Ik keek de kamer in 't rond daar lag nog alles, zooals hy het gister gezond en opgewekt verlaten had om eralslyk terug te keeren. Onder den spiegel tikte de groote pendule, op de tafel lagen handschoenen, boeken en couranten de stoel voor de schrijftafel was ter zijde geschoven, alsof hy zoo pas was opgestaan, om Frits een brief voor my te overhandigen. Ik nam de pen van den inktkoker, die zyn hand nog gisteren had vastgehouden. Ach, was het dan toch waar Had hij my voor altijd verlaten Een woeste smart bestormde myn gefolterd hart. Wat had ik misdreven, dat God my zóó vreeselijk strafte Waarom moest ik leven met dat ondraaglijk leed Waarom lag ik óók niet koud en roerloos naast hem Plotseling opende zich de deur en Frits trad binnen. „Nu kunt u komen, juffrouw Margaretha," zeide hy zacht, en schoof de portière terug. Wankelend volgde ik hem. In een geheel ontruimde zaal, had men hem op de baar gelegdhet was eertijds het ontvang-salon van het huis geweest, maai de scheidende vrouw had het weelderig ameublement met zich medegenomen alleen de prachtige rood zijden gordijnen baar geholpen. Toch is in de Skoepsjitina nog een krediet toegestaan van 16 millioen francs om daarvoor het leger gereed te ma ken voor alle gebeurtelykheden I Alsof voor 16 millioen zoo maar eventjes een modern leger uit den grond gestampt kan worden en dan nog wel tegen een krachtige mili taire mogendheid als Oosterijk. Een andere kleine blaffer, Montenegro, heeft zich ook heel verontwaardigd betoond tegen Oostenryk. Wapenschilden van 't Oostenrijksche Consulaat werden afgedrukt en betoogingen gehouden. Ook hier heeft baron von Aehrenthal heel kalmpjes den vorst laten waarschuwen, dat zijn volkje zich koest moest houden. De vijandelijke houding van Montenegro vindt zyn oorzaak in het volgende. Volgens het tractaat van Berly'n oefent Oostenryk over het minatuur- staatje nog altijd een zeker voogdij uit, waaraan de Montenegrynen zeer het land hebben. Nu is er kans op, dat hieraan een einde zal komen, althans von Aehrenthal moet zich uitgelaten hebben, dat Oostenrijk niet onbereid is zijn voogdijschap te laten varen, als de verschillende mogendheden, die by de traktaten betrokken zyn, er geen bezwaar tegen hebben. In troebel water, is 't goed visschen heb ben de bewoners van het eiland Kreta ze ker gedacht. Zij hebben jaren gezucht onder Turksche verdrukking en de toestand werd op het laatst zoo erg, dat de mogendheden het eiland een eigen bestuur gaven onder opperheerschappij van Turkye. Nu dit laatste rijk zooveel moeilijkheden heeft met Bulgarije en Oostenryk hebben de Kretenzers het oogenblik gunstig geacht om zich aan de Turksche voogdij te ont trekken. Het parlement op het eiland heeft de aansluiting by Griekenland geprocla meerd en de zitting der kamer geopend in naam van koning George van Griekenland. De Grieksche regeering zit met het zaakje wel wat verlegen. Ze zou dolgjaag Kreta bij haar rijk voegen, doch ze wil liefst Turkye te vriend houden. Daarom heeft ze aan de groote mogendheden gevraagd haar ter wille te zijn en de zaak der Kretenzers ter sprake te brengen op de aanstaande conferentie der groote Mogols, die de verschillende Bal kanzaakjes zullen hebben op te knappen. Gemakkelijk zal dat zeker niet gaan, want nu Oostenryk zijn deel van den buital vast heeft opgeslokt, zal ieder het zijne willen hebben. In de eerste plaats zal Rusland trachten den vrijen doorgang te krijgen naar de Zwarte Zee. Die doorgang leidt langs de Turksche hoofdstad Konstantinopel en wordt door Turksche forten sterk bewaakt. Volgens de tractaten is de doorvaart met oorlogschepen verboden en dit verbod geldt natuurlijk Rusland in de eerste plaats. In den Russisch-Japanschen oorlog, toen er sprake van was de Zwarte-zeevloot uit te zenden, ervoer het nog, hoe belemmerend dit verbod werkt. Het zal dus alle moge lijke moeite doen by een nieuw verdrag het opgeheven te krijgen. Turkije, Ruslands eeuwenoude vijand, dat in de Dardanellen- forten een prachtig wapen tegen Rusland bezit, wil natuurlijk van opheffing niet hooren. Engeland, dat in de nabijheid het eiland Cyprus bezit en vrijwel baas is bij het Suezkanaal, wil uit eigenbelang van effing evenmin hooren, want nu is Rusland vrijwel machteloos in de Middel- landsche zee, waar Engeland groote belan gen heeft. Voor Frankrijk is dit een moeilijke zaak, want het wil aan den eenen kant de vriendschap levendig houden met Enge land en aan den anderen kant Rusland niet graag voor het hoofd stooten. Geen wonder, dat de Fransche pers reeds druk naar de oplossing der moeilijkheden zoekt. De Fransche Temps meent, dat de Dardanellen opengesteld moeten worden, zoowel voor de marine van Rusland als van Rumenië en Turkye. Er zouden dan dezelfde bepalingen getroffen moeten worden als voor het Suezkanaal nl, dat geen oor logsdaden er ooit bedreven mogen worden. Rusland zou verder als vergoeding aan Turkye de oorlogsschatting kunnen kwijt schelden, die dat rijk aan vadertje „Czaar" nog altijd schuldig is. En Engeland, zoo zegt de Temps, moet begrijpen dat het nu toch ook bondgenoot is van Rusland en juist daarom geen bezwaar kan hebben tegen openstelling der doorvaart. En zoo vraagt de Temps zeer geestig, als Engeland be weert, dat het den toestand niet wil wij zigen, omdat het zoo'n groote vriend van Turkye is, waarom geeit het dan Cyprus in Egypte niet aan dat rijk terug? Daarop zal Engeland wel wijselijk niet antwoorden. De Duitsche Keizer heeft wel gemerkt, dat de zaken in Turkye voor zyn land niet naar wensch gaan. De geruchten, datDuitsch- land heeft afgeweten van het Oostenrijksche overweldigingsplan hebben in Turkye groote antipathie tegen Duitschland gewekt en in Konstantinopel een vijandige stemming tegen dat rijk veroorzaakt. Daarom heeft Wilhelm door zyn gezant te Konstantinopel uitdrukkelijk aan den Sultan laten ver klaren, dat hy en zijn ministers volkomen onkundig waren van de plannen van Oosten rijk Hongarije en de geruchten, alsof er een afspraak tusschen Duitschland en Oostenryk zou hebben bestaan, volkomen leugenachtig waren. De meening van Duitschland was door Oostenryk nooit ge vraagd. Men merkt ook hieraan alweer, hoe alle mogendheden de grootst mogelijke moeite doen om met Turkye op een goeden voet te blijven. Blijkbaar zyn allen van meening dat er in de toekomst in het Turksche ryk nog aardig wat op allerlei gebied te verdienen zal vallen, vooral als de Jong Turken de noodzakelijke hervor mingen weten door te zetten. Uit Turkye en Bulgarije komen zeer tegen strijdige berichten. In Albanië, een deel van het Turksche ryk, zouden de Albaneezen van plan zyn zich onafhankelijk te verkla ren. In Macedonië is het verre van rustig. Het jong Turksche Comité, dat zoo kranig voor de vensters waren gebleven, en door deze viel een rossig licht op het wit en vreedzaam gelaat voor my in de lijkkist, het als met een gloed des levens beschijnend. Sprakeloos stond ik voor de kist, en staarde op myn gestorven geluk. God moge mij de gedachten die toen mijn geest bestormden, vergevenootmoedig waren zij niet! Het was een toornig verzet tegen het onver biddelijk, wreede noodlot, en toch, hoe machteloos streed myn hart er tegen De trouwe Frits weende nog altyd. „Ach, juffrouw," sprak hij ten laatste, „ik wou dat er een traan in uwe oogen kwamU is zoo akelig bleek; ween toch, och, ik bid u, - laat een traan in de kist vallen hy heeft immers geen rust in 't graf, als zy die hem hebben lief gehad, hem niet beweenen. Hy was toch zoo'n goede, lieve meester, juffrouw Gretha, en hy had u en de man begon weer hartverscheurend te schreien „Fritsl" kreet ik, „zoo ik maar weenen kon!" maar ik kon immers niet: „Wil helm 1 Blijf by my, wat doe ik zonder u op de wereld 1" - Toen boog ik my over de kist, legde myn gezicht tegen zijn kille wang, en kuste zyn mond. Zóó bleef ik lang, zeer lang met mijn schat alleen, want ook Frits had zich stil verwijderd. Ik sprak fluisterend tot myn lieveling, en keek in zyn schoon gelaat, toen sneed ik een zijner 'bruine lokken afMen had de kamer met oranje-bloesems versierd, en tal van kransen en witte rozen bedekten mijn doode; gisteren bloeiden ze allen nog in volle pracht, ja, gisteren nog „Zelfs geen kranshebik voor je, myn eenige lieveling!" fluisterde ik. „Wat kan ik je nu meêgeven in 'tstille graf?" Plotseling herinnerde ik mij, dat Katrien mijne moeder nog in de kist een klein medaillon van de borst genomen had, waarin een haarlok geborgen was, die de overledene my eens had afgesneden op mijn vraag had Katrien toen geantwoord, dat: wanneer men aan een doode, haren van een levende meé in de aarde geeft, de afgestorvene hem of haar, wie dat haar toebehoorde, spoedig tot zich trekt. Zonder dralen nam ik een schaartje, bond myn haar byeen, en sneed ijlings een myner lange bruine vlechten af, waarmede hij altyd zoo zeer gedweept had. „Ziedaar mijn Wilhelm, dat is nog beter dan bloe men." fluisterde ik, en legde den vlecht onder het lijkkleed op zyn hart. „En nu, vaarwel, heb dank voor al je liefde I Slaap zacht, en haal my spoedig!" Ik wilde mij nogmaals nederbuigen om hem vaarwel te kussen, toen juist de deur geopend werd en verscheidene officieren, door den baron gevolgd, binnentraden. Met gebogen hoofd, en eenige rozen van zyn kist en zijn haarlok in de hand, schreed ik

Onze Eilanden | 1908 | | pagina 1