ONZE EILANDEN van 10 OCTOBER 1908. 13 .Lomperd", sissen de militaire lippen. S. „Om u te dienen, aangenaam kennis te maken", zegt de ander. Daverend gelach der omstanders! Officiertje zegt niets, kijkt heel niet „kriegsfahigl" Plaatselijk Nieuws. illDDELIIAKNIS. Woeosdag kwam de alhier thuisbehoorende vischsloep Anna sch. C. Langbroek te Vlaardingen binnen met 27 last haring. Ook deze sloep zal niet meer ter haringvisschery uitvaren maar zal voor de schellevischvangst in gereedheid worden gebracht. Door den raad der gemeente is benoemd tot eerste onderwijzer aan de openbare school alhier, in plaats van den heer de Jong, den heer Hoogenboom thans onder wijzer te Oud-Beierland. Verbeterd bericht! De portemonaie inhoudende 1 rijksd. die door het dochtertje van den Engelsman is verloren werd verleden week Donderdag even buiten Middelharnis terug gevonden door een dame die per fiets naar Den Bom mel reed en dus niet door een vrouw uit Stad aan 't H. zooals in 't vorig nummer gemeld werd. SOIIIMGLSDIJK- De landbouwer J. Kransse werd Donderdagmorgen omstreeks 5 ure, terwijl het mistig was door een met paar den bespannen wagen op den Westelijken achterweg zoodanig omver gereden, dat hij bewusteloos met een wond aan het achter hoofd werd opgenomen en in die buurt werd binnengedragen. Geneeskundige hulp moest voor hem worden ingeroepen. Door het omvallen van een voer tarwe waarop de arbeiders Laurens Kievit en Da niel v/d Sluis gezeten waren, viel eerstge noemde zoodanig tegen het ijzeren hek van het kolenerf van den Bond, dat hy met verschillende wonden en builen aan 't hoofd werd opgenomen en naar zijne woning ver voerd, alwaar geneeskundige hulp voor hem werd ingeroepen. Laatstgenoemde, die van de wagen sprong, verstuikte daarbij den voet. Donderdagmorgen terwijl het zwaar mistig was, werd de vrouw van A. v. der Sluijs, die met een melkwagentje op den Oostdijk tegen de muur stond door een met paarden bespannen wagen aangereden, fiet wagentje werd grootendeels verbrijzeld en de vrouw liep nog eenige schrammen aan haar been en armen op. Naar men zegt zal met 1 November as. de bestelling der brieven voor deze Gemeente uitgaan van het postkantoor van Middelhar- harnis en is als zoodanig de postbode C. Vol- werk eene verhooging van f 1,50 benoemt tot brievenbesteller te Middelharnis. NIEUWE TONGE. Tot le onderwijzer aan de openbare lagere school alhier is benoemd den heer G. van der Kooi van Oudvosmeer. De landbouwvereeniging hield Woens dag 7 October jl. eene aanbesteding van SO a 90000 KG. zachte lijnkoeken bevattende 11 ve,>. 31 pCt. 9^ pCt zuiverheid en 14 pCt vocht. Ingeschreven werd door: P. Huiser Rotterdam a f 10,67, I. J. v. d. Have Rotterdam a f 11,15, Schippers Vlaar dingen a f 11,741/2) Schep en Zoon Rotter dam cl f 10,49 per 100 KG. en onder controle van het Rijksproefstation te Goes. De levering werd gegund aan den laagsten inschrijver zijnde de firma Schep en Zoon Rotterdam. Op Vrijdag den 16 October a.s. zal ieder verplicht zijn om voor, achter en ter zijde van zijne woningen pakhuizen, schu ren en stallingen, tuinen en erven de open bare straten te doen wieden, zullende op dien dag des nm. ten 4 uur daarover schou wing worden gehouden. B. en W. brengen ter algemeene kennis dat op Woensdag den 14 October a.s. des vm. ten 10 ure op het gemeentehuis zal worden overgegaan tot de regeling van het personeel der brandspuit. OUDE TONGE- Verslag van het verhandelde in de openbare vergadering van de Raad der gemeente Oude Tonge. Op Donderdag 8 October 1908 des vm. 10 ure. Tegenwoordig al de leden. Voorzitter, de Heer J. D. Mijs, Burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering met het uitspreken van de volgende rede. Mijne heeren! Het is met gemengde ge voelens dat ik voor het oogenblik in dezen voorzitterstoel heb plaats genomen. Een gevoel van weemoed doordringt my als ik bedenk hoe kort geleden dezen zetel nog werd ingenomen door mijn helaas zoo vroeg gestorven voorganger en kameraad Van Schouwen en een gevoel van dank baarheid treft mij als ik bedenk dat Hare Majesteit onze Geeerbiedigde Koningin juist mij als zijn opvolger heeft willen benoemen en als ik naga met hoeveel vertrouwen mij de Gemeente in het algemeen heeft ont vangen. Ik spreek dan ook gaarne den wensch uit dat de Goede God geve dat wij nog vele jaren in goede harmonie in het belang der gemeente mogen werkzaam zijn. Hiermede verklaar ik deze vergadering voor geopend. Daarna worden notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd en geteekend. 2e. Wordt bij loting uitgemaakt in welke volgorde in deze vergadering de stemmen worden uitgebracht. 3e. Worden gelezen de volgende inge komen stukken. a. Een schrijven van de muziek vereeni- glng „Vooruit", alhier, daarby op grond van financieele onmacht vrijstelling verzoekende van huur voor het gebruik van de bewaar school. Alle leden zijn het er over eens dat, waar de bewaarschool wordt ingebruik gegeven voor andere doeleinden zonder eenige ver goeding een vereeniging als deze die Oude Tonge nu en dan nog een gezellig uurtje kan verschaffen, niet met. schoolhuur mag worden belast. Met algemeene stemmen wordt dan ock besloten aan het fanfarecorps de gevraagde vrijstelling te verleenen. b. Het proces verbaal van kasopneming van de Gemeenteontvanger waaruit blijkt, dat bij de laatste opname de ontvangsten bedroegen f 41831,81s, de uitgaven bedroegen f 35510,855, zoodat er een kassaldo was van f 6320,96. c. Een schrijven van den Heer J. van der Gevel te Rotterdam, houdende verzoek om vrijstelling van Haven en Bakengeld voor zijn sleepboot die volgens contract met de schippers uit deze Gemeente gedurende de bietencampagne in de haven alhier zal ver blijven tot het in en uitbrengen der schepen. De Voorzitter stelt voor het verzoek af te wijzen, van de sleepboot dus belasting te doen betalen doch in het belang der scheep vaart en tot verbetering van den slechten naam die onze haven bij vreemde schippers heeft, den Heer van der Gevel een subsidie uit de gemeentekas te verleenen van f 50. De heeren zijn het met den Voorzitter eens en na discussie wordt met algemeene stemmen het voorstel van den Voorzitter bekrachtigd. 4e Worden door Burgemeester en Wet houders de begrootingen aangeboden voor den Algemeenen Armen en voor het Burger- Weeshuis voor het dienstjaar 1909. Na voorlezing wordt die voor het Alge meen Armbestuur goedgekeurd en vastge steld, in ontvangst op f 8840,06, in uitgaaf op f 3202,00. Sluitende met een goed slot van f 5638,06. Die voor het Burger Weeshuis wordt goedgekeurd en vastgesteld in ont vangst op f 351,78, in uitgaaf op f 267,00. Sluitend alzoo met een goed slot van 84,78. 5e. Bieden Burgemeester en Wethouders den Raad aan de Gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1909. Ze bedraagt in ont vangst f28429,02 in uitgaaf f27685,61'. Het batig saldo bedraagt dus f 743,40s, 6e. Wordt overgegaan tot de benoeming van Ambtenaren van den Burgerlijken Stand ter vervulling der vacatures ontstaan door het overlijden van den E. A. Heer J. van Schouwen en het bedanken van den heer D. van Es. De aanbeveling voor de vacature Van Schouwen bestaat uit de heeren J. D. Mijs Burgemeester en A. Slis Gemeente Ontvan ger. Voor de vacature Van Es bestaat zjj uit A. Slis Gemeenteontvanger en L. Kosten raadslid. Na gehouden stemmingen blijkt dat zijn benoemd tot le Ambtenaar belast met het voltrekken der huwelijken de E. Achtb. Heer J. D. Mijs Burgemeester en tot 4e Ambtenaar plaatsvervanger de heer A. Slis Gemeenteontvanger. 7e. Worden eenige door Burgemeester en Wethouders voorgestelde wijzigingen in de Gemeentebegrooting dienstjaar 1908 goed gekeurd. Niets meer te verhandelen zijnde dankt de Voorzitter de heeren voor hunne tegen woordigheid en sluit deze eenstemmige en gezellige vergadering. Buitenland. Een vermakelijk gevecht. In de electrische tram Posilippo naar Napels betituleerde eer gisteren een der reizigers, een priester, den conducteur, die hem een brutaal antwoord had gegeven, als „stommeling" en „ezel" en gaf hem daarop een draai om de ooren. De woedende conducteur greep daarop een wisselstang en probeerde daarmee den pries ter te doorpriemen. Deze echter, ook niet van gisteren, trok bliksemsnel de sabel van een naast hem zittend oficier uit de schee- de en pareerde daarmee de felle uitvallen van den conducteur zoo afdoende, dat de ze wegrende en om den wagon begon te hollen, achtervolgd door den beleedigden priester. Talrijke omstanders vielen van 't lachen flauw, eindelijk kwam er politie, die de twee hoofdpersonen naar t bureau bracht. Een zeldzaam geval van idiotisme. Te Cove, in het Engelsche graafschap Devon- schire, is een meisje van 22 jaar wier lichamelijke en geestelijke ontwikkeling gedurende 18 jaren hebben stilgestaan. Mil dred Hart is niet grooter dan een kind van 4 jaren, zij speelt met een pop, huilt, wan neer zy in 't donker is, moet worden aan- en uitgekleed en geeft, als men haar wat vraagt, slechts wezenlooze en onsamenhan gende antwoorden. Een groot aantal dok ters bezoeken dit „kind" van 22 jaar. De ouders verklaren, dat hun overgrootouders ook 2 dochters hebben gehad, waarbij zich dergelijke gevallen van idiotisme voordeden. De mond van den Negus. Nasibo, het hoofd der Abessinische justitie, door het volk de „Mond van den Negus genoemd, is over leden. De gestorvene was de schrik van het land. Veel schuldenaars heeft hij geketend aan hun schuldeischers overgeleverd, veel ontvluchte slaven naar hun meesters terug gevoerd, veel handen en voeten laten afhak ken en in veel voorhoofden van vaak on schuldig aangeklaagden op de meest vage bewijzen het schandmerk laten branden. Wien van godslastering was beschuldigd, werd de tong uitgesneden. Velen werden gesteenigd of opgehangen, omdat hun fami lie het bloedgeld niet betalen wilde, waar mee de terechtstelling kon voorkomen. Steeds volvqerde Nasibo zijn ambt met de plechtigheid van een priester, die een ge wijde handeling verricht. Had hij een vonnis geveld, dan zeide hij tot den veroordeelde: „Niet Nasibo was het, die aldus sprak maar de leeuw van Aethiopie. Hij was geen mensch, maar een levend stuk gezag. Jaar uit jaar in had hij de justitie gevoerd met het instinct van een Aethiopischen vrijbui ter. Wie recht verlangde, moest hem eerst een geschenk geven. Hij nam de geschen ken aan en sprak dan met de plechtigheid van een onomkoopbaren rechter zijn oordeel uit. Dikwijls genoeg gebeurde het, dat de in het ongelijk gestelde partij ontdaan uitriep „Maar ik heb u toch dit of dat gegeven", waarop Nasibo dan met onverstoorbare waardigheid zeide: „Gij hebt de Aethiopi sche justitie de erkentelijkheid bewezen, die gy haar schuldig zijl. Dat was u een be hoefte en het was uw vrije wil te doen, wat gij gedaan hebt, maar recht moet recht blijven." De ramp te Berlijn. Een der gewonden bij het ongeluk op den electrischen spoorweg te Berlijn, de conducteur van den wagen die van het viaduct viel, is aan de gevolgen overleden, waardoor het aantal dooden bij de ramp op 18 is gebracht. Een aardbisschop vermoord. Mgr. San Paolo Caneza, aartsbisschop van Genua, werd, toen hij zijn paleis verliet, door professor Rizo, een fanatieken anti clericaal, met een dolk doodgestoken. Moordenaar en slacht offer kenden elkaar niet eens. Ernstige onvoorzichtigheid. Een wijnhande laar in de Fransche gemeente Saint-Pol wilde bij avond met zijn automobiel uitrijden toen hij bemerkte, dat het benzinereservoir ledig was. Hij vulde dit in de garage en liet zich daarby door zijn moeder met een lamp bijlichten. Het gevolg was, dat de benzine ontplofte en de man, de oude vrouw en een dienstmeisje, dat zich ook in de garage be vond, in brand geraakten. De moeder, die 65 jaar oud is, kwam in de vlammen om, de man en het dienstmeisje wisten de garage te verlaten en de straat te bereiken, waar voorbijgangers de vlammen doofden. Beiden hebben echter zware brandwonden beko men. Onthullingen over Koning PeterEen Ser visch journalist doet in een Oostenryksch tijd schrift nog eenige onthullingen over koning Peter van Servië. De moord op Alexander en Draga worden nog eens in herinnering gebracht. In 1903 is al het plan opgevat om vorst Ferdinand van Bulgarije en vorst Nikolaas van Montenegro op zij te zetten. Koning Pe ter zou van alle gebeurtenissen op de hoogte geweest zijn, ook van het plan om Alexander en Draga te vermoorden, ja, hij heeft dien moord zelfs verlangd. Reeds in 1901 wera het plan gesmeed, om Alexander uit den weg te ruimen en Peter Karageorgewits tot Ko ning uit te roepen. Maar pas in Januari 1903 was de moordenaarsbende voltallig. De leden ervan zwoeren den volgenden eed: „Ikzweer bij al, wat mij lief en heilig is, dat ik koning Alexander en Koningin Draga vermoorden en Peter Karageorgewits op den Servischen troon zal brengen." De oud-minister Gentsjits is herhaaldelijk naar Geneve gegaan, om Peter om de belofte te vragen, dat hij de samenzweerders niet ter verantwoording zou roepen. Centsjits kreeg die belofte. Maar de samenzweerders namen er oog geen genoegen mee en Gentsjits moest weer naar Geneve, om prinsKarageorgewits de volgende beöedigende verklaring te laten neerschryven „Ik, prins Peter Karageor- giewits, zweer by mijn eer, dat ik, zoolang ik en mijne nakomelingen op den Servischen troon zitten, de samenzweerders en hun na komelingen niet gerechtelijk zal vervolgen, maar hen tot de hoogste posten in den lande benoemen zal. Geen prettige herinneringen w ir Koning Peter Een oude veete tusscher 2 schaapherders in het gebergte van Calabria heeft tot een bloedig drama geleid. Een hunner liep met zyn 4 kinderen langs den weg, toen zyn vijand zich eensklaps op den top van een rots vertoonde en met zijn geweer de 4 kin deren een voor een doodschoot, zonder dat de vader, die ongewapend was, er iets tegen doen kon. De moordenaar ontkwam. Verdronken. Een kotter, behoorende aan de douanen van Sombra op het Siameesche schiereiland Dosow, is in zee door een wer velwind beloopen en omgeslagen, waarbij 2 Europeanen en 17 inlanders verdronken Een brandende trein. Terwijl een trein van den ondergrondschen spoorweg te Londen aan het „Swi3s Cottage Station" stond, ge raakte de motorwagen in brand. Het perso neel slaagde er niet in de vlammen te blus- schen en deze tastten ook den eersten bijwagen en het platform van het station aan. Door het krachtig optreden van de brandweer was men het vuur weldra meester doch de 2 wagens zijn geheel uitgebrand. De Zwarte Hand. Te New-York is Maan dagavond een groot huurhuis, dat door verscheidene Italiaansche gezinnen werd bewoond, tot den grond toe afgebrand, waar bij 9 menschen omgekomen en 20 gewond zijn. Men heeft hier te doen met een afschu welijke misdaad van het geheime vennoot schap „De Zwarte Hand", dat het huis in brand gestoken heeft niet alleen, maar dat te voren de nooddeuren' waardoor de bewo ners der bovenverdiepingen moesten vluch ten, had versperd. Een geleerde verongelulkt Dr. Th. WQrth, botanisch assistent aan het Algemeen Proefstation te Salantiga, beklom, vergezeld van den heer C. Voüte, administrateur van „Banaran" (Ambarawa), in den nacht van 29 Augustus den Maripi. Zondagochtend (30 Augustus) omslreeks halfacht vonden zy op den Noord-Oostelij ken kraterrand van den vulkaan een lang- weipige blikken doos, een verniste houten doos en een kist, inhoudende allerlei voor werpen en stoffen voor wetenschappelijk onderzoek, chemicaliën, reageerbuizen, in strumenten, etc. De meeste der flesschen met chemicaliën bleken, volgens de etiquet- ten, afkomstig te zyn uit de PharmacieA. Brun, Genève, Rue de Coulance 5. Een stel glazen buizen droeg den firmanaam Griek Koellner te Jena. Waarschijnlijk, zoo meldt de Loc. heb ben deze voorwerpen toebehoord aan een vreemdengeleerde, die eenige dagen te vo ren de dessa Pialangan (tusschen de pasang- grahan te Solo en den top van den Merapi) is doorgetrokken en omstreeks den 22en Augustus gelogeerd moet hebben by zekeren heer Johannes of Johan te Djrakah op meer- genoemden berg. De heer Würth heeft deze voorwerpen op zijn terugtocht meegenomen en afgedragen aan den assistent-resident van Salatiga, den heer Sigal, die zijn ambt. genooten in den omtrek in kennis heeft gesteld van deze zonderlinge vondst en hun verzocht heeft mee te werken tot de op sporing van den persoon, aan wien de voor werpen hebben toebehoord. Natuurlijk zouden ook bij den genoemden Johannes informaties worden ingewonnen, als die kan worden gevonden. Nog altijd grooter tekortHet tekort in de geldmiddelen van de Deensche Boeren- spaarbank, waarin Alberti gegrasduind heeft wordt steeds grooter. Het bedraagt, volgens het laatste onderzoek, IIV2 millioenen kronen. Een fabriek ingestort. Te Boedapest is een in aanbouw zijnde fabriek ingestort waarbij 28 arbeiders onder het puin bedol ven werden. Men vond er 6 als lijken te rug en alle andoren zyn zwaar gewond. Gebrek aan arbeidskrachten in Nieuw- Zeeland. Uit een rapport, door hetarbeids- departement van Nieuw-Zeeland uitgegeven, blijkt een tekort aan loonarbeiders en dat de arbeid steeds „duurder" wordt. Oorzaak is het dalende cufer der geboorten en het ge mis van een arbeidsreserve, groot genoeg om de door ziekte, ouderdom of huwelijk (ar beidsters) gedunde gelederen aan te vullen. In de jaren 1876—1S80 bedroeg het geboor tecijfer nog 41.32 per 1000 en in 1906 nog maar 27,08. De regeering van Nieuw-Zeeland maakt zich ernstig ongerust over deze weinig be moedigende resultaten van een 20-jarig groei- tijdperk. Tweeërlei zal het gevolg moeten zyn, zegt zy: of de industrie zal moeten verkwijnen en verdwijnen, of de noodige arbeidskrachten zullen op de een of andere wyze gevonden moeten worden. Immers ook het getal kinderen als arbeidsreserve is dalend en al was dat niet het geval, dan nog zouden er vele jaren van achteruitgang moeten worden doorgemaakt vóór van het opgroeiende geslacht als arbeidsreserve ge bruik gemaakt zou kunnen worden. Geen werkloosheid in Nieuw-Zeeland gelukkig land. De porzia van Parijs. De Parysche balie kon dezer dagen voor de eerste keer een vrouwelijke verdediger voor de jury zien pleiten. Het was mejuffrouw Miropolsky, een van de vrouwelijke advocaten, die voor de mannelijke Parijsche rechtsgeleerden tegenwoordig zulke invloedrijke concurren ten zyn. Ze verscheen in de roode toga met de baret op hare eenvoudige coiffure in de^ gerechtszaal, waar ze een jonge ongehuwde moeder verdedigde, die zonder middelen met haar kind door iedereen verlaten werd en daarom getracht had zich met haar kind om 't leven te brengen. Het kind stierf, terwyl ze zelf van haar zware brandwonden genas. "Wegens poging tot moord stond ze terecht. Mejuffrouw Miropolsky, die met haar prach tig donker haar en uitdrukkingsvol gezicht aller opmerkzaamheid trok hield een prach tige verdedigingsrede. Haar pleidooi rustte daarop, dat ze de zwakheid van de vrouwe lijke sexe stelde tegenover de brutaliteit van het sterkere geslacht. De groote schaar van toehoorders luisterde in ademlooze stilte naar hare ontroerende woorden. En toen ze ging zitten volgde een luid applaus. De mo derne Porzia had groot succes de b klaag de werd vrijgesproken. Den volgent- a dag had ze evenwel nog meer succes. Toen ze in een nieuw geval moest pleiten werd ze door hare mannelijke collega's, die tot nu toe zonder nijd de werkzaamheden der vrouwelijke advocaten hadden gadegeslagen met vele betuigingen van eerbied ontvangen en hartelijk gelukwenscht. Moorden te Berlijn. In den nacht van Za terdag op Zondag hebben te Berlijn twee vreeselijke moorden plaats gevonden. In bei de gevallen was een vrouw het slachtoffer. De vierenveertigjarïge sigarenmaker Otto Planner heeft zijn derde vrouw met een jachtmes doodgestoken na haar plotseling van achteren te hebben aangevallende tweede moord vond plaats in een automo biel. Gedurende een tocht door den Tier- garten schoot de boekdrukker Otto Böhle zijne verloofde dood en trachtte zich daar na zelf van het leven te berooven. Pfanner gaf zich zelf aan bij de politie en werd gearresteerd. Böhle die zwaar gewond is, werd naar het Charitié gebracht. Een eigenaardig zeeofficier. Deze werd te Berly'n in een hotel gearresteerd. Een jong mensch had daar een kamer genomen, hij gaf voor te zijn zeeofficier, te heeten Die trich Böhm, en hy vertelde, dat hij met verlof naar Berlijn was gekomen. Hy nam een prachtige kamer, tafelde als een vorst en besloot het maal met een flesch cham pagne. Het viel den eigenaar van het hotel evenwel op, dat zijne wijze van eten veel afweek, van die der meeste zeeofficieren. Hy liet hem daarom de rekening voorleg gen en was niet al te zeer verbaasd, dat de officier niet kon betalen. Mijnheer Böhm had echter, zooals hij bepaald verzekerde, slechts voor het oogenblik geen geld. Zyn bediende was met zijn bagage naar Kiel op weg en zijn geld was in een der koffers. De voorgewende officier deed zeer ongerust en dreigde met een klacht, wanneer de hotelier hem naar de politiewacht liet bren gen. Hij bleef er bij zeeofficier te zijn. Maar spoedig kwam er een eind aan de grap. De politie ontmaskerde hem als de verloopen zoon van een Berlynsch beambte. De ge arresteerde was lichtmatroos. Landbouw. Kaliproefvelden op Flakkee. Van deze proefvelden vermelden wy thans No Hl. PROEF OP MANGELS. Proefnemer: de heer E. MASTENBROEK te Ouddorp. Grondsoort: goede, lichte zavel in den polder West Nieuwland. Voorvrucht: uien. Bemestingstoestandgoed. Het proefveld bestond uit 3 perceelen. Het geheel werd bemest met 150 K.G. superphosphaat en 100 K.G. chilisalpeter per Gemet. Bovendien bleef perc. I zonder kali- mest, perc. II ontving 450 K.G. kaïniet en perc. III 450 K.G. kaïniet -f 750 K.G. Kalk per Gemet. De mangels zoogenaamde Jaapjes, van eigengewonnen zaad werden 5 Mei ge zaaid en 1 Nov. geoogst. Van begin af groeiden de mangels goed. Op perc. II vertoonde zich meer en op perceel III minder blad dan op het kali- vrije perc. De opbrengst was per Gemet (0,4592 H.A.) Perc. I zonder kalimest 46200 K.G. II 450 K.G. kaïniet 60150 Hl 450 -j- 750 kalk 52050 Evenals op het vorige proefveld heeft ook hier de kalk de werking van het kaïniet verminderd. No. IV. PROEF OP CICHOREI. Proefnemer de heer P. WITTE Mz. te Ouddorp. Grondsoort: duingrond, matig hoog. Voorvrucht: mangels. Bemestingstoestandvroeger nooit be mest. Alleen hebben de mangels, die het vorige jaar op eene vierjarige natuurweide geteeld zijn wat chilisalpeter gekregen. Het proefveld bestond uit 5 perceelen, die alle bemest zyn geworden tegen 300 K.G. superphosphaat en 100 K.G. chilisalpeter per Gemet. Bovendien ontving perc. I geen kalimest, perc. II 375 K.G. kainiet, perc. IH 540 K.G. kaïniet, perc. IV 187,5 K.G. patentkali en perc. V 270 K.G. patentkali per Gemet. De cichorei werd in het begin van Mei gezaaid en in het laatst van Nov. geoogst. Van begin af had het kali vrije perceel veel te lijden van insektenschade, wat op de met kaïniet bemeste perceelen in het geheel niet voor kwam en op die met patentkali in veel mindere mate. Daar de bodem in geaardheid overal gelijk was en vorige teelten of bemestingen geen invloed kunnen uitgeoefend hebben, heeft klaarblijkelijk de kaïniet zeer gunstig ge werkt, wat trouwens op de streep af was te zien. De opbrengst was per Gemet (0,4592 H.A.) Perc I zonder kalimest 6337,5 K.G. II 375 K.G. kaïniet 14850, III 540 15547,5 IV 187,5 patentk. 13087,5 V 270 13320, De cichorei is gewogen op het land, nadat de bladereD waren verwijderd. No. V. PROEF OP TUIN WORTELEN. (Korte deuvik.) Proefnemer: de heer FOORTMAN te Ouddorp. Grondsoortzandgrond, droog, sinds een paar jaar voor tuinbouw in gebruik. Voorvrucht: vroege aardappelen. Bemestingstoestandschraal. Het proefveld bestond uit 2 perceelen, elk groot 32'/» roeden die beide behalve verteerde "varkensmest nog ontvingen 50 K.G. superphosphaat en 20 K.G. chilisalpeter in twee keeren uitgezaaid. Bovendien ont ving perc. II nog 20 K.G. patentkali. De opbrengst is op beide perceelen niet best geweest. Doer het ongunstig weder was er weinig groei. Bij den eersten oogst (half Juni) werd getrokken van perc. I 45 marktbos per roede en van perc. II 47 marktbos. By den tweeden oogst (laatst van Juni) werd getrokken van perc. I 50 bos en van perc. II 55 bos. In beide perceelen kwam de „worm" in de peen. No. VI. PROEF OP LUCERNE. Proefnemerde heer E. MASTEMBROEK te Ouddorp. Grondsoortlichte zavel in den Springert- polder. Voor vrucht: haver. Bemestingstoestandtamelijk. De lucerne was in 1905 in haver gezaaid en kreeg in 1906 Thomasslakkenmeel tegen 200 K.G. per Gemet (0,4592 H.A.) Het proefveld bestond uit 2 perceelen, die in 1907 geen ander mest dan kaïniet ontvingen en wel perc. I tegen 375 K.G. en perc. II tegen 540 K.G. per Gemet. De lucerne groeide goed. Er werden twee sneden gewonnen op 10 Juni en 15 Augustus. De opbrengst was per Gemet (0,4592 H.A.) Perc. I. Perc. II. 375 K.G. kaïniet. 540 K.G. kaïniet. le snede 4225 K.G. 8926 K.G. 2e snede 3500 3850 Totaal 7725 K.G. Totaal 7775 K.G. Waarschijnlijk heeft de groote dosis op perc. II aanvankelijk minder gunstig ge werkt door te late aanwending (half Maart). Na de tweede snede groeide de lucerne nog best door. Er had nog wel een derde snede geoogst kunnen worden, maar daal de proefnemer de lucerne nog een paar jaar wil laten liggen, vond hy dit minder ge- wenscht. De lucerne ging met een lengte van 50 cM. den winter in. Wintertarwe Gij wilt ook wintertarwe zaaien? Als ge op kleigrond woont spreekt dat van zelf, want tarwe is en blijft op de klei een zeer voornaam gewas. Vooral, als de prijzen stijgende zyn, zooals dat in den laatsten tijd het geval is, wordt er heel wat land met tarwe bezaaid. Denk echter niet, dat, als ge niet op de klei boert, ge geen tarwe moogt verbouwen. Ook op lichtere gronden, op veengronden, welke op een goede ma nier ontgonnen zyn, zelfs op zandgronden kan men met eenig succes tarwe verbou wen. Taaie en natte gronden zijn voor tar we niet te verkiezen. De beste zaaitijd is voor tarwe einde September of begin Octo ber, maar men zaait ook later, zelfs nog in November. Sommige variëteiten zijn be ter tegen de winterkoude dan de andere. ProoCaomor hooft do in hot Wastland cobrullcelijko Bljnlandacho Roode voor maat gonomon. Dozo ia groüt 11,19 Ml.

Onze Eilanden | 1908 | | pagina 3