ZUID-HOLLAIDSCHi II ZEEUWSCHE EILANDEN. NIEUWS- II ADVERTENTIEBLAD. ONZE EILANDEN voor de Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 46 Zaterdag 10 October 1908 15E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advertentiën van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Drankbestrij ding. Geheel onthouding. Ge hebt zeker wel eens over Geheel onthouding horen spreken, nietwaar? In gunstige of ongunstige zin? Tien tegen één, dat men geringschattend over het werk van de Geheelonthouders sprak, hen dwazen noemde, of hen misschien nog met andere, minder liefelike namen betitelde. En toch moet het U bekend zijn, dat de Geheel-onthouding van dag tot dag aan invloed toeneemt, dat steeds meer Gemeentebesturen het werk van de Geheel-onthouders geldelik steunen, dal in streken, waar de Drankbestrijding veel vorderingen gemaakt heeft, lang zamerhand veel betere toestanden ont staan zijn. Dat alles moet u wel tot de gedachte brengen, dat er toch zeker wel wat goeds schuilt in de Geheel-onthouding, in ieder geval wel zooveel goeds, dat het voor ons de moeite loont, de zaak van de Geheel-onthouding ex-nstig onder ogen te zien. Ik zou dan de drie volgende punten met U willen bespreken 1 Onthouding is mogelik. 2 Onthouding is goed. 3 Onthouding is nodig. Onthouding is mogelik. De Geheel-onthoudersvereeniging stelt aan z'n leden de eis: „Niet drinken en niet schenken." Dus niet alleen wordt de leden de plicht opgelegd zelf de drank te laten staan, ook moeten ze zich verbinden anderen geen alkohol aan te bieden. Valt het nu zo gemakkelik deze verplichting na te komen? Ik geloof het niet. En 't is vooral het „niet-schenken" dat de meeste moeilikheid oplevert. Met het „niet-drinken" raakt men in hoofd zaak alleen zich zelf, met het „niet- schenken" raakt men de begeerte van anderen. O, ik weet wel, dat doorniet-Geheel onthouders over 't algemeen heel luchtig over het „niet drinaen en niet schen ken" geoordeeld wordt. Heel vaak hoort men hen de bewering uiten, dat het volstrekt geen moeite, geen zelfstrijd, geen zelf-overwinning heeft te kosten, om de drank te laten staan. „Als een mens niet meer drinken wil, dan is hij toch zeker sterk genoeg om bij zijn besluit te blijven volharden,"zegt men. Ja, er zijn zelfs lieden, die zo vergaan te beweren, dat het eigenlik veel moei- FEUILLETON. Uit het leven mijner oude vriendin. XX [V. O, hoe zoet is het toch, gelukkig te zijn! Hoe geheel anders ziet de wereld er uit, wanneer het hart zoo vol is van reine, zalige vreugde. Een zachte gloed verheldert heden de toekomst: wat kan er nu nog voor droefenis komen? Geleden verdriet is immers nauwelijks nog verdriet te noe men, het dient immers slechts, om het heden nóg zaliger en schooner te makenToen ik daar zoo zat, met het slapende kind op mijn schoot, het hoofd tegen de borst van den geliefden man geleund en door zijn arm omstrengeld,— toen had mijn heerlijkst uur geslagen, en nog heden zij God mijn innigste dank gewijd, dat ik het zoo in al zijn volheid en onvermengd heb mogen beleven Ach, hoe ras, hoe spoedig kwam het onheil wederDe maand November was gekomen. Op een stormachtigen dag, 't was de twintigste, die, zoo vaak hy ook likei" is matig gebruiker te blijven dan geheelonthouder te zijn. Wij antwoorden daaropDat het moeilik is matig te blij ven, weten we. We weten ook, dat het voor velen te moeilik is. Maar dat neemt niet weg, dat ook het geheelonthouder zijn dikwels zeer moeilik is na te komen. Is het gemakkeliker dan de matigheid te betrachten? Zoveel te meer reden voor de duizenden zwakken, onder ons het r's met de Geheelonthouding te pro beren. Geheelonthoudei'-zijn vereist dus vol gens onze meening wel degelik zelf strijd en overwinning. Onze hedendaagse maatschappij is in alle opzichten zó van de alkohol doortrokken, dat men er vaak haast niet aan ontkomen kan een borrel te nemen of er een aan te bieden. Als op de markt een koop gesloten is, moet deze „bedronken" worden. Als iemand U met het een of ander een handje helpt, biedt ge hem al gauw een borrel aan. Als de knecht van de schipper U iets thuis brengt, waarvoor ge hem geen betaling lcuixt geven, komt ge maar met de Hes op de proppen. Komt een vriend of kennis U bezoeken, wat kunt ge beter doen dan hem een glaasje te presentee ren? Als ge, als ai-beider, in de zomer op het land duchtig zweet, laat de boei de flesch rondgaan, om U te doen op- frisschen. Zijt ge 's winters verkleumd, een enkel glaasje zal U weer verwarmen Bij geboorte en bij begrafenis, bij ver jaarpartijen en bij trouwplechtigheden, overal en altijd moet er gedronken worden. Moed wordt er vereist, te durven vei-klaren „Nee, ik doe aan drinkpartijen niet mee." Men wordt in zo'n geval uit gelachen, bespot, voor 'n droogstoppel versleten, op alle mogelike manieren tot drinken aangezet, ,,'t Is voor de varkens niet gemaakt", voegt men U toe. Om van die plagerijen verlost te zijn, is het einde dan ook heel vaak, dat men maar met de anderen mee gaat drinken. Heus, hel is in vele gevallen niet gemakkelik Geheel-onthouder te zijn. Of het dan onmogelik is? Natuurlik niet. Het beste bewijs hiervoor levert het ieder jaar groeiend aantal Geheel onthouders. Van jaar tot jaar neemt hun aantal toe, zodat bij de aanvang van 1908 het aantal Drankbestrijders reeds tot verscheidene duizenden geklommen was. Duizenden mannen en vx-ouwen dus, die de belofte hebben afgelegd „niet te drin- ken en niet te schenken." Dat Geheel-onthouding mogelik is, kan ook bet buitenland ons leren, b.v. Amerika. Daar wordt betrekkelik veel minder gedronken dan in ons land; in tot nu toe wederkeerde, niets van zy nebitter- heid in mijne herinnering verloren heeft, was ik aan de overzijde by mevrouw Renner, by myn tweede moeder, zooals ik haar somwijlen liefkozend-noemde, geweest. Op het bleek en rustig gelaat van den jongen dominee riep deze laatste benaming altijd een zacht, droevig lachje te voorschijn. De goede vi-ouw verdiende hem echter ten volle; met raad en daad stond ze de vader èn moederlooze bruid ter zijde, en een werkelijke moeder had nauwelijks oplet tender en bezorgder voor hare dochter kun nen zijn, dan zij. Toen ik haar aarzelend en verheugd meedeelde, dat ik nu tóch nog Wilhelm's bruid gewoi'den was, vloog wel is waar voor 'n oogenblik een schaduw over haar oud gelaat, en richtte zich een bezorgde, medelijdende blik op de deur van de stu deerkamer van haren zoon, waar deze juist zijn preek op schrift bracht; doch toen greep zy met warmte mijn hand, en wenschte my met hartelijke woordeu veel geluk. Ook dë jonge dominee richtt6 den volgenden dag eenige vriendelijke woorden tot mij't scheen mij echter toetl alsof zyn hand beefde, toen ze de myne vatte, en alsof de diepe stem bijna onhoorbaar trilde en toen ik hem dankbaar in 't gelaat wilde zien, wendde hij zich af en ging verder, Welnu, heden was ik dus, zooals ik zeide. een uurtje aan de overzijde geweest; dé sommige staten is zelfs de verkoop van alkoholiese dranken geheel verboden. Een bekend Nederlander schrijft van zijn reis in Amerika o.m. het volgende „Een volle maand van 31 dagen heb ik „doorgebracht in een groot rijk, mis schien het grootste der wex-eld. Ik heb „er niet stilgezeten, maar gereisd, vaq „stad tot stad, van hotel tot hotel, in „boot en trein, soms een heele dag of „een lange nacht. Ik heb grote feesten „meegemaakt,aangezeten aanmaaltijden, „eens zelfs aan een diner, dat f7.50 de „persoon kostte. En al die tijd heb ik „wijn, noch bier, noch sterke drank „gebruikt, meent ge? Neen, niet gezien. „En dat land heet niet „Verbeelding". „Neen, het is maar negen dagen hier „vandaan, het heet de Yereenigde Staten „van Noord-Amerika. Toch heb ik „zelden opgewekter gezelschap gezien." H. D. Wordt vervolgd.) Buitenlandsch Overzicht. Niemand zal voor acht dagen iu't minst wel vermoed hebben, dat de algemeene, staatkundige toestand in Europa zich plot seling zoodanig zou wijzigen, als inderdaad is geschied. Terwijl de aandacht van alle diplomaten in beslag werd genomen door de Marokkaansche kwestie, is door Oosten rijk en Bulgarye de Oostersche kwestie plotseling tot een brandend vraagstuk ge maakt. Twee oorzaken zyn voor den nieu wen Balkancrisis te melden de onafhan kelijkheidsverklaring van Bulgarye en de annexatie van Bosnië en Herzegowina door Oostenrijk Hongarije. Het eerste schijnt, het antwoord te zijn op 't ongunstig advies, dat Turkije gaf op Bulgary's nota over de spoorwegkwestie. Het Bulgaarsche volk heeft daarop vorst Ferdinand als 't ware gedwongen zich onafhankelijk te verklaren. Na lang aarzelen heeft deze eindelijk zyn toestemming gegeven. Met onbeschryflyken jubel is hij daarop iniTirnovo, Bulgarije's oude hoofdstad, tot Tsaar aller Bulgaren uitgeroepen. Daarmede heeft Bulgarije den laatsten band met zijn vroegeren opperheer ver broken. Erg hecht was die bond zeker niet. Het is ruim vyf eeuwen geleden, sinds de Turken Bulgarye veroverden. Het land ver loor toen niet alleen de vrijheid, doch de veroveraars trachtten alle nationaal gevoel te dooven. Eerst in 't begin der 19de 6euw ontwaakte 't nationale gevoel der Bulgaren en reeds in 1872 moest de Sultan den priester Antoin als onafhankelijk Bulgaarsch Kerkelijk hoofd, zoogenaamd Exarch, er kennen. Toen daarop de oorlog tusschen Rusland en Turkye uitbrak, wisten de Bul- storm had my, toen ik de straat overstak duchtig gepakt, zoodat ik huiverend thuis kwam. Willy kraaide het uit van blijdschap toen hij mij zagik nam hem op myn arm, en zoo stond ik midden in de kamer. Ka- trien knikte mij dommelig toe. Toen was 't. my plotseling, alsof er een nevel voor myne oogen kwam, alsof de lamp slechts een bleek, vaal licht verspreidde.IJlings zette ik het kind op den grond, en greep met myn hand naar myn voorhoofd; op 't zelfde oogenblik sloeg het op den kleinen kerktoren zes uur. Had ik het knaapje door het snel neêrzetten doen schrikken, of had het zich daarbij zeer gedaan Ik wist het niet; hij bleef een oogenblik onbeweeglijk op den vloer zitten, en begon toen luid en angstig te gillen. Snel tilde ik hem weêr op, en toen was hij weêr stil. Hy overviel echter een beangstigend gevoel, myn hart klopte bijna hoorbaarik liep haastig eenige keeren de kamer op en neör, en luisterde nu eens naar den storm, die het huis deed schudden, en keek dan weër naar Katrien, die ingesluimerd was. Ook het hoofdje van het kind was op mijn schouder gezonken zachtkens legde ik den kleinen slaper op de sofa eu draaide de lamp zoodanig, dat de schaduw op zyn gezichtje viel, toen drukte ik de handen op myn hart, en trachtte my tegen dien akeliger .ngst, die my zoo plotseling overvallen was, te ver garen daarvan duchtig te profiteeren. By den vrede van Stevano In 1878 werd Bulgarye van een provincie vazalstaat van Turkije, terwijl Alexander I van Battenberg tot vorst werd gekozen. Oost-Rumelie werd er bijgevoegd. In 1886 moest Alexander aftreden, door een omwenteling daartoe gedwongen. In 1887 volgde vorst Ferdinand hem op, die echter eerst in 1896 als zoodanig door alle mogendheden werd erkend. In 1908 heeft hy zijn vazalstaat eindelijk tot een onafhankelijk rijk geproclameerd. Blijk baar steunt hem daarbij bet geheele volk. Het is nu maar de vraag, hoe Turkije zich zal houden. Zal op de onafhankelijkheids verklaring de oorlogsverklaring volgen Allerlei Oorlogsgeruchten doen de ronde en berichten van troepenmobilisatie's komen zoowel uit Sofia als uit Konstantinopel. Toch is 't nog niet zeker, dat het tot Oor log zal komen. De groote mogendheden schijnen alles iD het werk te stellen om tot een vreedzamen afloop te komen. In Turkije zelf ,s de stem ming zeer oorlogszuchtig. Het feit, dat Turkye op 't oogenblik niet op den oorlog met het uitnemend georganiseerde en toe geruste Bulgarije gereed is, zal die stemming wel wat kalmeeren. Het Bulgaarsche leger telt in vredestijd 56000 man, thans is reeds 130000 man op de been. Binnen eenige dagen kan een eerste lichting van 380000 man opgeroepen zyn en een tweede van 210000 man. Dit groote leger is goed ge oefend en uitgerust. De Turken kunnen pas binnen eenige weken gereed zyn. Bij een oorlogsverklaring trekken zy dus waar schijnlijk aan 't kortste eind en alleen de pertineate weigering om de onafhankelijk heid van Bulgarije te erkennen zou tot een oorlog kunnen leiden. We gelooven niet, dat het gevaar dan ook zoo dreigend is. In de geheele pers wordt Bulgarije's han delwyze lang zoo sterk niet veroordeeld als de streek door Oostenrijk uitgehaald. De blijvende bezetting van Bosnië wordt vrij eenstemmig als veel gevaarlijker be schouwd dan de stap van Bulgarije. In 1878 bezette Oostenryk-Hongarye de genoemde provinciën krachtens hel tractaat van Ber lijn met de opdracht er orde en regel te scheppen. Natuurlijk dacht dit land er niet aan ooit de bezette streken weer te ver laten. Nu dient erkend te worden, dat Oos tenrijk zeer veel ten koste heeft gelegd om door doelmatige maatregelen voorspoed en welvaart te brengen. Meer dan 400 millioen kronen heeft het daarvoor uitgegeven. In naam Turksch waren de provinciën mder- daad geheel Oostenryksch gebied. In den feitelijken toestand is dus geen verandering gekomen. Doch Oostenrijks daad betee- kent een op-zyde-stelling van 't tractaat van Berlijn en zelfs spreken Engelsche bladen van een complot. Italië, Duitschland en Rusland zouden van het plan geweten hebben en Frankrijk en Engeland er buiten gehouden hebben. De annexatie zou dan op dit oogenblik zijn uitgesproken, omdat na de ontwikkeling van zetten. Ik haalde Eberhardt's brief dien Frits mij des morgens gebracht had, uit myn zak, en las hem woord voor woord nog eens over. Buiten huilde de wind in doordringende klaagtoonen, en myne onge- gerust-heid nam al meer en meer toe. Ik ben niet bijgeloovig, maar in dat uur heb ik vermoed, dat een vreeselyk noodlot over mij was losgebroken. Ik weet ray niet meer te herinneren, wat ik dien avond voor middelen aanwendde, om my tegen die knellende angst en onrust te verzetten. Later, na het avondeten, toen Katrien en het knaapje sliepen, trachtte ik te lezen, om mijne gedachten te boeien; tevergeefs, zy zweefden altijd weêr elders heen. 't Was doodstil in het kleine vertrek, en toch luis terde ik met alle mogelijke inspanning, naar het een of ander geluid uit de verte. Ik dacht aan hèm, en of zyne gedachten zich ook wel angstig tot m ij zouden be palen. Buiten had het noodweer zich verdubbeldtoen lag ik in myn bed, en luisterde weêr slapeloos en angstig naar bet huilen en gieren van den wind, en regelmatige ademhaling van den kleine naast my. Eindelijk tegen den morgen sluimerde ik even in ach, later heb ik vaak geweDScht, dat ik toen nooit weêr ontwaakt mocht zijn. Ik werd door een aanhoudend luid kloppen opgeschrikt; ik richtte my in mijn Turkye tot een krachtigen staat het plan lang zoo gemakkelijk volvoerd had kunnen worden. Is deze veronderstelling over de houding der groote mogendheden juist, dan zou daar zeker het oorlogsgevaar dreigender door worden. Intusschen, algemeen wordt aangedrongen op een nieuwe conferentie der groote mogendheden en dat de kanon nen nog niet gebulderd hebben, is voor het behoud van den vrede een gunstig teeken. Het slot zal wel zijn, dat Turkye ook in het verlies der twee provinciê, die het fei telijk reeds kwyt is sinds 1878, zal moeten berusten. Heel erg ly'kt ons dat nu juist niet. Het kon nog best zijn, dat de vonk in het kruit werd geworpen door Servië Dit koninkrijk ziet met angst deu voortgang van Oostenrijk. De vrees, dat het geheel zal worden in gesloten door den grooten concurrent, waar door Servie's handel zeer kan lijden en zyn onafhankelijkheid in de knel kan komen, hebben het annexatiebericht met groote op winding doen vernemen. In de hoofdstad Belgrado had een vergadering van niet minder dan 25000 menschen plaats en de opgewondenheid was zoo groot, dat men mobilisatie der troepen eischte. Al zal de regeering zich nog wel eens tweemaal beden ken eer ze 't tegen Oostenrijk opneemt, een geweldige volksopwinding kan toch veel kwaad veroorzaken. Wel mag gezegd worden, dat de Oostersche kwestie een brandende is I In geen land wordt de verkiezingsstrijd zoo heftig gestreden als in Amerika om den presidentszetel. De twee candidaten, Taft en Bryan, rijzen het geheele land af en beiden hebben hoop op de overwinning. Taft heeft de Staten Wisconsin, Iowa, Minnesota en Dacota bezocht en reist thans in Nebraska. In de bezochte districten is hij zeker van de meerderheid, ook in Nebras- ka, dat op de hand yan Bryan heette te zijn. Overal is hij zeer hartelijk ontvangen en toegejuicht. Bryan meent echter dat er een sterke strooming ten gunste der demo cratie is en dat zyn partij de meerderheid in het coDgres zal verkrijgen. Er is uit dergelijke berichten niets af te leiden om trent den vermoedelyken uitslag van den strijd, doch president Roosevelt zelve moet over de kansen der republikeinen toch niet zeer tevreden zyn. Hij heeft reeds een onderzoek laten instellen naar de manier, waarop de republikeinsche leiders den veld tocht leiden en waarom de bijdragen voor de verkiezingsfondsen minder rijkelijk vloeien dan anders. Een maatstaf voor den uitslag mag men misschien zien in den stand der wedden schappen. De Amerikanen wedden op [zoo- wat alles en wat is nu mooier gelegenheid daarvoor dan een presidentskeuzeVoor eenige weken stonden die weddenschappen voor op 5 tegen 1. Nu staan ze reeds 21/2 tegen 1 en zelfs 2 tegen 1. Daaruit blijkt wel, dat Taft's kansen minder staan dan voor eenige weken. bed overeind en luisterde met kloppend hart, of het misschien niet een di'oora was ge weest doch neendaar klonk het reeds weêr, luider en duidelijker viel de klopper van de straatdeur op de metalen plaat tegelijkertijd klonk het geroep van Marie Mariein mijn oor. In een oogwenk was ik in myn ochtendgewaad, snelde met een licht in myn hand de kamer uit, en opende de deur. Een koude luchtstroom drong naar binnen, en woei het licht uitik zag alleen nog een gedaante naar binnen komen. Wie het was, kon ik in de duisternis niet on derscheiden. De vraag bestierf my op de lippen, want juist kwam Marie met haar lamp de trap af, en het licht viel flikkerend en bleek op het verwrongen gelaat van Frits. Eén enkele blik op hem zeide my, dat er iets vreeselyks gebeurd moest zyn. Hy was blootshoofds, de haren hingen ver ward over zyn gelaat, en zijne oogen dwaal den angstig van my op het dienstmeisje, en dan weêr van Marie op my. Hij wilde spreken, doch kon geen geluid geven, en ook ik staarde hem aan, zonder van doods angst een woord te kunnen uitbrengen. „Genadige hemel!" gilde het meisje, „'tis FritsI - Wat is er gebeurd?" „De luitenant I" stamelde hij eindelijk na een poos, waarin ik het kloppen van myn hart kon hooren. rDe luitenant" gilde hij toen nogmaals,

Onze Eilanden | 1908 | | pagina 1