ONZE EILANDEN van 26 SEPTEMBER 4908. 3 Eenige bezoekers werden zoo angstig voor den losgebroken woesteling, dat zij in den alligator-vijver sprongen. Gelukkig konden zij daaruit nog heelhuids gered worden. De olifant werd met veel moeite weer opgevan gen en nu wat steviger opgesloten. Een tand ingeslikt. Een dame te Blanken- berghe had het ongeluk een harer kunsttan den in te slikken. Z'u begaf zich terstond naar het ziekenhuis' te Brugge, maar het bleek onmogelijk den tand mt de keel te verwijderen. Den dag na aankomst overleed de dame. De brand in het telefoonbureau te Parijs zon naar men vermoedt, een gevolg zijn van den brand in ljet magazijn „La Ville de Saint- Denis". De telefoondraden bij den brand afgeknapt, zouden in contact gekomen zijn met die van de electrische verlichting, waarop een veel sterker stroom staat. Men hoopte heden met de herstelling van het intercommunale verkeer gereed te zijn. De uitvinder der briefkaarten is te Ass- manshausen in de Rijnprovincie overleden. Hij heette Schwartz en was drukker. Hoewel zijn uitvinding zich in den meest letterlijken zin van het woord over den ge- heelen aardbodem verspreid had, was de naam van den uitvinder vrijwel onbekend gebleven. Mark Twain op inbrekersjacht. In de villa van den bekenden Amerik. humorist Mark Twain, die te Reddeng (Connecticut), verblijf hield, werd ingebroken, hoewel de auteur een bord aan zijn deur bevestigd had, met het verzoek, hem niet in zijn slaap te storen, daar er toch niets te halen viel. Niettegen staande deze mededeeling, wisten de dieven aardig wat zilver buit te maken. Ze werden echter door Mark Twain en zijn buren met revolvers achterna gezeten, en ten slotte, na een woest gevecht, gevangengenomen. Lugubre bagage. Aan boord van den Bra- ziliaanschen stoomer „Cordillère", trachtte de 25 jarige Michael Tardos, uit Santos in de buurt van Rio de Janeiro een koffer in zee te gooien. Men wist zulks te beletten. By nader onderzoek bleek de kist het ver minkte lijk van een man van middelbaren leeftijd te 'bevatten. Tardes bekende zijn werkgever, op last van diens echtge- noote, met wie hij naar het buitenland wilde, vermoord te hebben De man werd te Rio in handen der politie gesteld. Een stad verwoest door een orkaan. De Lo- kal Anzeiger verneemt, dat het stoomschip „Liberea", varende langs het eiland Groot- Inagua (een der Bahama-eilanden), gezien heeft hoe een orkaan bezig was de stad Mathewtown geheel te verwoesten De hui zen werden in hun geheel opgenomen door den wervelstorm, zoodat de kapitein van het schip gelooft, dat alle inwoners - onge veer 700 omgekomen zijn. Cholera in Rusland. De politiek is, voor het oogenblik, teruggedrongen door den demon Cholera. Een feit is het, dat die vreeselüke ziekte zich op schrikwekkende wijze in Rus land en in 't bijzonder in de hoofdstad St. Pe tersburg aankondigt. Door de uitvoerige dage- lyk8che berichten betreffende het woeden van de cholera in het Moscovitischerijk, weten de lezers dat reeds weken geleden de ziekte uitbrak Sporadisch waren toen de gevallen, maar wie achter de coulissen kü kt, kon weten dat het al erger was dan men vermoedde en dat aan doctoren en journalisten het zwij gen geboden werd. Nu is daartoe geen enkele reden meer, want sedert een paar weken ongeveer weet heel de wereld, dat de cholera St: Petersburg teistert, en dat de regeering er nu ook geen doekjes meer om windt en het woeden van dien geesel der mensch- heid officieel erkend heeft. Het is wel belangwekkend te vernemen, wat een bekend Russisch geneesheer, die ook op zijn tijd filosoof is, vertelt in ver band met het weer uitbreken van de cho lera. Het is zijn meening, dat die ziekte steeds groote, politieke gebeurtenissen vergezelt, voorafgaat of volgt. De cholera-epidemie, die van 1830—1S82 Europa teisterde en duizenden en duizenden slachtoffers maakte, was voorafgegaan door de Fransche Juli- revolutie en viel samen met den Poolschen oorlog, den opstand in België en relletjes te Parijs. Daarna was het van 1848—1854 dat zij ons bezocht, na den schok, die Europa weer op haar grondvesten bad doen trillen: Februari revolutie te Pariis, oorlogen in Italië, Hongarije en de Krim. Het derde bezoek werd in 1806 gebracht, in hetjaar, dat Pruisen de overwinning bevocht op Oostenrijk. Eigenaardig is het wel, dat de epidemieën van 1884 en 1892, die woedden in vredes tijd, zich beperkten de eerste tot de havens aan de Middellandsche Zee, de tweede tot de havens aan de Baltische Zee. Een andere opmerking van den" Rus: De cholera, die te bestrijden is, moet toch meer gevreesd worden dan de „tehouma", de pest, die de reputatie heeft dat zij ongeneeslijk is. Ziehier waaromDe pest schrijdt lang zaam voort en besmet eerst na lang durige aanraking; daarom is het gemakke lijk die ziekte te beperken en den weg af te snijden. "Wilt gy' hiervan een voorbeeld, dan zal ik u vertellen, wat bij ons (in Rus land gebeurd is in 1878. Tijdens den oorlog met Turkije had ons Europeesch leger, onder bevel van groot vorst Nikolaas Nikolaivitch, den overgang van de Donau geforceerd, waarna het beleg voor Konstantinopel geslagen werd. Ons Aziatisch leger, onder bevel van LorisNiéli- cow, had Kars en Erzeroem genomen en was doorgedrongen tot in het hart van Anatolie. Men weet nu hoe het met de zin delijkheid in Turksche huizen gesteld is, in het bijzonder in die van Klein-Azië. Onze tirailleurs van den Kaukasus waren de wo ningen in Anatolie binnengedrongen en hadden daaruit meegenomen, wat van hun gading was. En het gevolg van dien veld tocht? Drie of vier maanden later, naden terugkeer van de troepen, brak een pest epidemie uit in 't gebied van de beneden- Wolga, in het dorp Vethienka. Groot was de paniek, veroorzaakt door de verschijning van de gevreesde ziekte, die hier in de aangetaste streek al een treu rige vermaardheid had. Doch Alexander II nam een energiek besluit. Hij liet den overwinnaar van Erzercem bij zich komen en droeg hem op de pest te beperken tot de aangetaste streek, hem volkomen vrij heid latend hoe te handelen inzake de wijze waarop paal en perk aan de ziekte zou ge steld worden. De generaal nam geen halve maatregelen. Hij vertrok spoedig met een aanzienlijke troepenmacht en de noodige doctoren. Reeds zes dorpen waren aangetast door de pest Niélicow deed die dorpen met een troepenlaag omsingelen, zoodat er niemand in of uit kon. Toen begaf de generaal zich met de doctoren, het noodige personeel en soldaten naar elk der dorpen, deed de be woners uit hun huizen halen en stak alle have en goed in brand. Den dorpelingen werden daarna al hun lyfkleederen ontnomen, die ook aan de vuurzee werden prijsgegeven, terwijl de menschen gedompeld werden in desinfec- teerende bladen. Toen kregen de berooide menschen nieuwe kleederen en geld, om zich nieuwe huizen te bouwen en zich te voorzien van nieuwe meubelen. De pestepidemie was hiermede gestuit en Rusland niet alleen, maar heel Europa waarschijnlijk werd behoed voor een ver schrikkelijk gevaar. Dergelijke middelen zijn niet toe te passen op de cholera, die met reuzensprongen voorwaarts schrijdt en zich plotseling voor doet op 5 k 600 kilometers van de plaats, waar men de ziekte beperkt, dacht. Het bewijs hiervan is, dat nu de cholera, na zich te Astrakan, Rostow en Saratow genesteld te hebben, plotseling verscheen te Krement- choug, aan de Dnieper, in het zuiden van de Ukraine en daarna te Lodz, op de grens van Pruisisch Silezie. Op dezelfde wijze schijnt de cholera St. Petersburg bereikt te hebben, vóór zelfs te Moskou zich te hebben vertoond. De cholera, die haar oorsprong vindt in de moerasachtige boorden van de Ganges (waar het niet mogelijk is baar uit te roei en) neemt voor de verspreiding gewoonlijk een van de drie volgende wegenlangs de Brahma-Poetra naar China, Korea en Ja pan; 2o in zuidwestelijke richting naar Madras of Bombay, om zich daar in te schepen naar de kusten van de RoodeZee en groote verwoestingen aan te richten in Mekka, Aden en andere havens en soms ook haar weg te nemen naar de Middel landsche Zeehavens, als Alexandriö. Smyr na, Napels, Toulon, Marseille; 3o in noord westelijke richting, de Ganges op, waar zij het Russische rijk bereikt door Turkestan en den Kaukasus. Men kan er dan op re kenen by dezen laatsten weg dat de vree- selijke ziekte van Astrakan gaat naar Sa ratow, Moskou en Petersburg en zich dan verder in zuidelijke en westelijke richtin gen veispreidt. Het is die weg, laatste route, dien de cholera nu van de Ganges-delta uit geno men heeft. Men kan dus veronderstellen, naar onze doctoren zeggen, dat de demon zijn weg zal nemen naar Zweden men ver zekert, dat de cholera in Finland versche nen is), öf naar de Duitsche havens bf naar de Engelsche kusten. Van waar hy vermoe delijk wel andere landen van Europa haar weg zal banen. De toestand van het oogenblik baart ern stige zorg, daar de cholera in omvang toe neemt, naarmate zij in Europa voortschrijdt. Het aantal aangetasten in Ruslands hoofd stad is dezer dagen gemiddeld 100 a 130 gevallen, van wiegemiddeld50sterfgevallen. Maar elk etmaal is vermeerdering merkbaar, terwijl het meerendeel der lijders als dooi den bliksem door den demon getroffen wordt; zoo gezond en zoo ernstig, hevig ziek. Verscheidene gevallen zijn er die niet eens in de hospitalen konden behandeld worden. Vóórdat getroffenen er waren, was de dood al ingetreden. Meermalen is het pleit ook na een paar uur beslist. Zooals meestentijds, heeft de ziekte zich te St. Petersburg het eerst in de armenwij ken geopenbaard. Echter op verschillende ver van elkander verwijderde punten. Se dert eenige dagen schijnt de cholera zich bij voorkeur weer het centrum van de stad tot zetel te hebben uitgekozen De doktoren dringen er mpt alle macht op aan, dat de aangetasten niet alleen, maar ook zij, die in aanraking met de zieken zijn geweest, ge ïsoleerd worden, tenminste niet in aanra king komen met anderen. In den aanvang van het optreden der ziekte, had de politie de bewoners van een huis, waar zich een geval had voorgedaan, in een soort con centratie-kamp buiten de stad onderge bracht, maar dit is niet vol te houden, daar dan weldra nagenoeg heel Petersburg het kamp in zou moeten. Ook is men op dolzinnige wijze aan het desinfecteeren gegaan en sprak men er zelfs van alle rijtuigen en andere vervoermiddelen in beslag te nemen, waarin den laatsten tijd aangetasten werden getransporteerd. Overbodige maatregel, daar de cholera zich zelfs daar vertoont, waar men de meest hygiënische maatregelen heeft genomen. De plaatsen, waar men ingeënt of ingespo ten kan worden, plaatsen, die vroeger angst vallig door de groote massa vermeden wer den, worden nu als 'tware belegerd. Velen verlaten de stad, nu het nog niet te laat is, anderen daarentegen geven zeldzame bewij zen van heldenmoed, door juist het gevaar tegemoet te loopen. Zij offeren hun laatste vacantiedagen, buiten doorgebracht op, om hulp te komen bieden aan hun ongelukkige medeburgers. Dames uit de groote wereld vechten met elkaar om de eer ziekenver pleegster te worden, terwijl tal van doctoren en studenten zich laten inschrijven voor den hospitaaldienst. Schrille tegenstelling met het leed, dat geleden wordthet is mode geworden aller lei grappen op de cholera te verkoopen, want de Rus. van nature dapper, houdt er van lachend te sterven... St. Petersburg is de laatste dagen over stroomd door voertuigen van allerlei aard. Een deel vervoert de aangetasten naar de ziekenhuizen, terwijl het andere deel de huizen der behoeftigen langs gaat om gratis gekookt water, suiker en theeuittedeelen, tot niet geringe vreugde der moujiks. In de provincie breidt de cholera zich van dag tot dag uit, maar zij schijnt daar niet in omvang toe te nemen, wat het aantal gevallen locaal betreft. Eenerzijds richt zij zich naar Siberië waar Tomsk aangetast is anderzijds, doch in erger mate, verbreid zij zich naar 't zuiden, naar de Ukraine vooral. Het is nog niet bevestigd, dat Odessa bereikt is, van waar uit Konstantinop^ en de havens aan de Middellandsche Z. zouden bereikt worden Enkele gevallen zijn voor gekomen in Polen, met name te Lublin en Warschau. Lods is ernstig aangetast, even zoo de omgeving van Jitomir, van waar uit Oostenryksch Galicië ernstig wordt bedreigd. Te Rostow 30 {gevallen per dag met 20 sterf gevallen, te Poltawa 20 gevallen, Astrakan 30, te Bakoe 25 enz. St. Petersburg echter is voor het oogenblik de grootste besmettingshaard... Van daar dreigt het gevaar voor geheel Europa... Russisch! Er gebeuren in Rusland toch maar zonderlinge dingen. Te Libau werd ter gelegenheid, dat minister-president Sto- lypin met het oorlogschip „Alrnaz" de stad zou passeeren, de gouverneur-generaal baron Möller Sakomelskie verwacht. Ten einde nu aan zyn chef den indruk te geven, dat te Libau volkomen orde heerscht, beval het hoofd der politie uit eigen machtsvolkomen heid, dat op de hoofdstraten van de stad het verkeer zoo goed als gestaakt moest worden en dat slechts „respectabel(een buitenge woon rekbaar begrip) uitziende personen zich door die straten mochten bewegen, terwijl aan menschen uit de lagere volks klassen de toegang tot de straten ontzegd werd. Joden werden in de hoofdstraten in het geheel niet toegelaten een merkwaar dige maatregel, wanneer men bedenkt, dat Libau onder hare 100.000 inwoners een groot aantal aanzienlijke Joodsche burgers telt. Ook in ander opzicht trad men zeereigen- aardig op. Daar de gouverneur-generaal had aangezegd, dat hij in het Kurhaus te Libau het middagmaal wenschte te gebruiken, werden lang voor den aanvang van het diner de families die daar tafelden, eenvoudig de deur uitgezet en werd hun zelfs de galegen- heid niet gelaten om in een andere zaal, dan die waar de officieele personen zouden aan zitten, hun maal te beëindigen. Rassenhaat. In Oostenrijk komt het in den laatsten tyd weder herhaaldelijk tot botsingen tusschen Duitschers en slovenen. Zondag hadden er in Laibach anti Duitsche opstootjes plaat3 gehad. Tegen 7 uur rukte het garnizoen uit en omringde het Duitsche casino, wat de menigte echter niet belette om steenen naar het gebouw te werpen. Toen het volk evenwel steenen naar de soldaten wierp en de gelederen trachtte te doorbreken, commandeerde de officier een salvo, waardoor 2 personen sneuvelden. 2 zwaar en 3 licht gewond werden. Van de zwaar gewonden is er nog één, een vrouw, in het hospitaal overleden. Men verwacht, dat de stad in staat van beleg zal gesteld worden. Ook in Marburg (Karinthië) en Cilli (Stier marken) hadden bloedige botsingen plaats tusschen Slovenen en Duitschers. Een schunnig heerschap. Van den hertog Gaudiosi Massimini, die dezer dagen wegens schaking van een jonge Florentynsche te Rome is gearresteerd, weten de Italiaansche bladen de zonderlingste verhalen op te dis- schen. De hertog die over al zijn liefdes avonturen nauwgezet boek pleegt te houden koestert voor alles wat wet heet, slechts hoon en verachting. Eens zoo verteld de „Giornale d'Italia" moest hij wegens een vergrijp een hooge boete betalen, daar er geen geld was los te krijgen, veranderde de overheid de geld boete in hechtenis. Een onderofficier der gendarmerie begaf zich des morgens naar de hertogelijke woning om de arrestatie te volvoeren. De hertog begroette hem op een beminnelijke manier en verzocht hem een oogenblik plaats te nemen, daar hy nog vlug eenige papieren wilde opbergen. Ter wijl de onderofficier in den salon wachtte, ging de hertog die luitenant der reserve is, in zijn slaapkamer, kleedde zich vlug in groot tenue en liet, toen hy weer te voor schijn kwam, als superieur, den onderoffi cier in de houding staan, marcheeren, rechttomkeert maken enz.toen verklaarde hij onder een echt vloekengebulder, dat hy als luitenant alleen door een majoor of in elk geval nog door een kapitein gearres teerd kon worden. De arme onderofficier was blij, toen hy weer buiten was. Toen de hertog te Teramo zyn staats examen moest doen, verscheen hij verge zeld van vier met boeken bepakte muil ezels en vier livreibediendendie heele karevaan wilde hy meenemen in de zaal, waarin de examens werden afgenomen. Toen hy te Napels eens gebrek aan geld had, zond hy oDder den naam van een vriend aan zyn moeder een telegram, dat aldus luidde: „Zoon plotseling gestorven, begrafenis volgens stand niet onder de 6000 lire te verkrijgen." De oude, zieke moeder zond direct het verlangde bedrag en ging met de geheele famillie in den rouw en den in den bloei zijner jaren overleden zoon, die veertien dagen later frisch en monter terugkeerde, om mama voor bet „grapje" excuus te vragen. Eenige maanden later zat dé hertog op een klein station tusschen Castellammare en Ancone weer eens op zwart zaad. Hy stelde zich direct onder het noemen van zyn naam en met al zijn titels aan den stationchef voor, beweerde, dat hij in den trein bestolen was en verzocht hem dertig lire te leen. De man gaf hem zondermeer het geld. Er verliepen echter maanden en zijn doorluchtigheid liet niets van zich hoo- ren. Toen nu op zekeren dag een spoorbe ambte voor dienst naar Castellammarre Adriatico moest, verzocht de stationchef, (een arm man met een groot gezin, voor wie dertig lire een vermogen beteekenen) hem, zich naar den hertog te begeven om hem op een beleefde manier aan de kleine schuld te herrinneren. De beambte trof in de villa Gaudiosi zijn doorluchtigheid aan het ontbeit en toen hy bescheiden om be taling verzocht, verklaarde de hertog schok schouderend, dat hij geen sou in huis had, plotseling echter scheen hy een idee te krijgenhy nam het zilveren servies van de tafel, gaf het aan den lastigen man en zei: „Geld heb ik niet, maar omdat ik eer- bly k en en betalen wil, geef ik je dit servies verkoop het en zeg den stationchef, dal hy zich maar met de opbrengst moet be talen." De beambte was over deze onge wone manier van schulden-betalen niet weinig verbaasd; hij dacht echter: „Beter dit, dan heelemaal niets." en ging met het servies heen. Nauwelijks was hy echter op straat, of op de eerste etage der villa ver schijnt de hertog op een balcon en roept als een razende: „Houdt den dief! Houdt den dief!" De beambte werd gearresteerd en moest, daar het bij hem gevonden ser vies de beweringen van den hertog scheen te bevestigen, voor vier dagen de doos in, alvorens de juiste stand yan zaken werd opgehelderd. Mark Twain is altijd dezelfde. De tegen woordige bisschop van Albany, dr. Doane, had een preek gehouden, waarbij Mark Twain tegenwoordig was geweest. „Hoe vond j'r?" vroeg de predikant. „Nou, eerlijk gezegd, heb ik er al een oude bekende begroet...." „Als 'n oude bekende?" vroeg de predi kant boos. „Ja zeker dat. Ik heb een boek waarde preek woord voor woord in staat." „Onmogelijk," riep dr. Doane bits uit. „Een feit," antwoordde de ander. „Zend me het boek dan, 'k wet om 12 flesch Bouzy Exquis..." „Aangenomen Twain zond den predikant in den loop van den middag een volledig Engelsch woordenboek. De wyn volgde 's anderen daags. De hedendaagsche walvischvangst. Met het zeldzamer worden van de walvisschenen gevolge van de daarop steeds meer gemaakte jacht, is het voorkomen van deze dieren in de Noordelijke streken hoofdzakelijk tot de Hudsonsbaai en de naburige, bijna ontoe gankelijke, yszeeën beperkt. Vroeger was New-Bedford in Massachu setts een van de belangrijkste plaatsen voor de walvischvangst, tegenwoordig houdt zich echter nog slechts een klein aantal stoombooten daarmede bezig. Deze zijn als schoeners opgetuigd en hebben versterkte spanten, om den druk van ijsmassa's beter te kunnen weerstaan. In Augustus moeten zij in de Hudsonsbaai binnenvallen, daar deze baai slechts in die maand ijsvrij is. Is de walvischvangst geëindigd, dan over winteren de walvischvaarders in de Hud sonsbaai en keeren eerst een jaar later naar huis terug. Zij moeten dus om twee maanden te kunnen jagen, twee jaren onder weg zijn. Maar de walvischvangst is zóó loonend, dat moeite en groote uitrustingskosten niet vergeefs daaraan worden opgeofferd. De bruto-opbrengst van een walvisch bedraagt ongeveer 2500 gulden, maar menig exem plaar levert wel voor 8500 gulden aan traan, balein en andere stoffen. Het kostbaarst is het balein, dat soms, naar men beweert, alleen al genoeg Ib, om de kosten van de reis goed te maken. Gewoonlijk vangen de walvischvaarders op iederen tocht drie of vier walvisschen en ieder schip ontvangt dan, na dekking van alle onkosten minstens 5000 tot 6000 gulden. De voornaamste baleinmarkt is San Franciscode meest beteekenende invoer havens zyn Hamburg en Bremen. Tegenwoordig wordt de handharpoen by de walvischvangst byna niet meer gebruikt De schepen van de walvischvaarders heb ben gewoonlijk voor op het schip een in richting om den harpoen weg te schieten deze is aan een lange lyn bevestigd en blijft in de wond zitten. Hij eindigtin een onplof- baar projectiel, dat in het lichaam van den walvisch springt. Ook wordt de harpoen wel van uit kleinere bootjes weggeschoten. Hoewel de wond, die hij veroorzaakt, bijna altijd doodelyk is, heeft de walvisch, voor hij sterft, toch nog zooveel kracht, dat hij by het vluchten de boet met zich meesleept. Droevige dood van een geleerde. In een greppel bij Lowestoft ;s het lijk gevonden van J. Churton Collins, hoogleeraarte Bir mingham, een uitnemend letterkundige en geleerde, die sedert vier dagen verdwenen was. Hij was overwerkt en nam rust op het land. Op zyn lyk vond men een zenuw drank, waarvan hy wellicht te veel geno men heeft. Eet beroepsgeheim van den journalist. Het Noorsche sociaal-demociatisch orgaan „soc Democraten", bevatte onlangs een hegtigen aanval op een ritmeester. De verantwoor delijke redacteur werd in verhoor genomen, maar weigerde beslist den schrijver van het artikel te noemen, hoewel hy eerst tot een boete van 100, later zelfs tot een van duizend kronen werd veroordeeld. Toen daarop gedreigd werd met een veroordee ling tot een hechtenis van drie maanden, kwam het departement van justitie tusschen beide en gaf den wensch te kennen, dat geen verdere dwang op den redacteur zou worden uitgeoefend. Het „Berl. Tageblatt" haalt dit geval aan als een bewys, dat in Noorwegen een steeds sterker wordende strooming bestaat om den journalisten het recht toe te kennen zich voor den rechter te beroepen op hun be roepsgeheim en vermeldt daarbij een gerucht dat reeds een wetsontwerp wordt voorbe reid waarbij de getuigenisdwang voor de pers wordt opgeheven. Onder ernstige verdenkiyig van moord is te Berlijn de 43-jarige schilder Albert Senger uit de Andreastrasse gearresteerd. De misdaad die hem ten laste wordt gelegd, herinnert aan den moord op den kellner Giernoth, door den ter dood gebrachten Rudolf Hen- ning, wiens vlucht over de daken destijds zooveel sensatie heeft gemaakt. Senger wordt verdacht den 25-jarigen August Fran ke uit de Fehrkellinerstrasse door een val- sche voorspiegeling naar buiten de stad gelokt en in een bosch vermoord en beroofd te hebben. Den 27 Augustus vond een sprok kelaar in het bosch nabij Forst het lijk van een man met een wond aan het hoofd. De doode werd herkeDd als August Franke, incasseerder van de Victoria verzekerings maatschappij te Berly'n. By de lijkschouwing werd vastgesteld, dat een schot, dat van achteren tot voren het hoofd doorboorde, den dood veroorzaakt had. Men stelde een onderzoek in en vernam van de menschen te Berly'n, waar Franke gestoffeerd was geweest, dat hij den 25 Augustus was ver trokken naar Saksen, zooals hij zeide, waar hem een goede betrekking aangeboden was. Hetzelfde verklaarde ook een broeder van den verslagens, die er bij voegde, dat hy 500 mark had meegenomen, welke hy voor borgstorting noodig had. Dat geld was ver dwenen. By een huiszoeking op de kamer van den vermoorde vond de politie een briefkaart gedateerd van 21 Augustus en door zekeren Senger aan Franke geschreven waarin deze hem verzocht den volgenden dag by hem te willen komen, omdat hij hem een mooie betrekking kon verschaffen 150 mark per maand, vrye woning en aan spraak op pensioen. Nu wees het onderzoek verder uit, dat een schilder, AtbertSengers, uit Forst, te Berlijn woont en een te Forst woonachtige zuster had bezocht. Deze schil der, die in de Andreastrasse woonde, was meermalen veroordeeld, het laatst te Kiel tot tuchthuisstraf. Hij werd op het politie bureau ontboden, de commissaris liet hem zonder te zeggen waar het voor was, iets schrijven en nu ontdekte men dat zyn handschrift nauwkeurig overeenstemde met de op de kamer van Franke gevonden brief kaart. Deze briefkaart werd hem vertoond, maar hy ontkende ze geschreven te hebben evenals hy den moord ontkende. Niettemin werd hij gearresteerd en reeds is hy door de hospita van Franke herkend als de man die dezen eenige malen heeft bezocht. Een zonderlinge gebeurtenis. Een jong meisje dat bij Treptow (by Berly'n) een eind aan haar leven wilde maken, door van den aan legsteiger der stoombootjes in de Spree te springen, werd daarin verhinderd door een paar heeren, worstelende om los te komen, duwde zy bij ongeluk een der heeren in 't water, kreeg berouw, sprong hem na, vischte hem op, bracht hem op het droge, en wandelde weg, zonder dat men haar naam te weten kwam. Ongeluk met een Amerikaanschen kruiser. Een telegram uit "Washington meldt:De kruiser „Yankee", een oefenschip, is by Mar thas "Vinyard (een eiland aan de zuidkust van den Amerikaanschen staat Massachu setts) op de rotsen geloopen, en bevindt zich in een gevaarlijke positie. Een der voorste schotten is vol water geloopen. Een succesvolle luchtreis. De Amerikaan- sche luchtschipper Wilbur Wright, de broe der van Arville Wright, wiens schip pas in Amerika is verongelukt, heeft te Le Mans, bij Parys, een prachtige luchtvaart gemaakt. De opstijging ging lang niet gemakkelijk driemaal deed Wright een vergeefsche po ging om de lucht in te gaan. Den vierden keer lukte het eindelijk. Toen bleef hy' langer in de lucht dan iemand het verwachtte niet minder dan een uur en 31 minuten werd met de vliegmachine gemanoeuvreerd. Met bewondering keek de menigte naar de sierlijke bochten, die de vliegende man in het luchtruim beschreef. „Zou by nu nog niet naar beneden komen zoo vroeg menmaar Wright bleef boven, meer daD anderhalf uur, totdat het zóó donker boven was, dat zijn vliegmachine] een silhouet gelijk werd. Men vroeg zich af of hij soms den geheelen nacht boven zou blijven! Eindelijk daalde Wright langzaam en statig op den begaDen grond. De menigte stormde op hem af, de Ameri- kaansche gezant vooraan, en drukte hem ge roerd de hand. Een aanval van werkloozen. Gisteren heb ben 3000 werkloozen te Manchester een ver gadering gehounen. Zy namen daar het be sluit een aanval te doen op het werkhuis. In groepjes begaven zy zich naar het gebouw, maar de politie was gewaarschuwd en had een sterke macht in de nabijheid bijeenge trokken. Zoo konden een tweetal aanvallen op het werkhuis worden afgeslagen. Ten slotte besloten de autoriteiten een deputatie te ontvangen uit de werkloozen, aan welke werd meegedeeld, dat elke aanvrage om steun afzonderlijk zou worden overwogen. Qodsdieyistwaansin. Te Schwarzenouw bij Bromberg (Posen) heeft een afgrijselijke zelfmoord plaats gehad. Een meisje van groote schoonheid kocht petroleum, ging den weg naar Yarkshomkowo op, knielde voor een crucifix, begoot haar kleeren met petro leum en stak ze in brand. Men vond de ongelukkige geheel verkoold met uitgestrek te armen voor het kruis liggen. Koningin Margaretha van Italië naar Nederland. De Italiaansche Koningin-Moeder zal dit jaar een langdurigen automobieltocht maken in het buitenland en Frankrijk, Belgie en Nederland bezoeken. Tegen gekleurde overhemden. De heeren maken steeds meer gebruik van de gekleur de overhemden. Een bekend Engelsch geneeskundig tijd schrift komt echter met een waarschuwing. Men beweert namelijk, dat de gekleurde overhemden grooter bacillen-overbrengers zyn dan de witte. En de oorzaak van deze bewering is juist en eenvoudig. Wit linnen goed wordt meer keeren verwisseld, omdat men gauwer vuil er op ziet en de daaraan hangende bacillen worden door het wasscben gedood. Op gekleurd linnengoed ziet men vuil niet zoo direct en daarom neemt men ook niet zoo dikwyls schoon. Zoodoende bly'ven de microben langer in leven, en zijn ze beter in de gelegenheid hun verder- felyken invloed te laten gelden. Wanneer dus de huisvrouwen er maar zorg voor dragen, dat bovengenoemde hee- renkleedingstukken om denzelfden tijd ge- wasschen werden als de witte is het be zwaar opgeheven.

Onze Eilanden | 1908 | | pagina 3