ZUID-HOLLANDSCHE EN ZE1ÜWSCM1 EILANDEN. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. OUWEN. Wilde. m i looien lit gebied iverkdag, sche als Medaille 8STR. 19, idiplomeerd Ver- Ich te spreken tot Kond. op verzoek, k. voor antwoord, kelen. {otterdam. Hl ppenhouders ir V. P. N. kreeg in .ongo gekruiste Ita- ig. In April verwis- Ier en nam op aan- nhouders llarry's id's Lijnkoeken linde" te Amsfcr- Itr dagen kreeg hij »g; daarna gaf hij op dag en per kip als Is Eggsmenl en nultry Meal 1908 van 12 kippen eieren per «lag. m door leden der V. 'ingraaf-v an 6 Januari Vember 1907, waarin i met de2e beroemde (endvoeders werd op een leeftijd van ei. verder gemiddeld ir en eene winst van of eene gemiddelde lp In 't jaar. böKilo 10 Kilo 5 Kilo ƒ2,90 ƒ1,30 0,70 1,80 0,90 Broek Co. Lrnis. UNDIGE. Westkruiskade. D A M. 1. van 2—9 uur. .ndstoffen en Zieken- ïourant op aanvrage. Ir in water, ter lepap Onont- Warmoeziers I Aardappelen, Tulpen. van Fruit, Sier- n, de koolwortel- larven inaden en ihtischer en doel end preparaat, iltaten garandeert jeschadiging door oveel schadelijke n den weg staan, en prospectus SC HEN, Café, bierman, Achl- ILOOT, Schilder Schilder, Den Id, Timmerman, iringvliet. jordigd, worden tindel ONZE EILANDEN voor de Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,5U Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 44 Zaterdag 26 September 1908 15E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advertentiën van 1—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Buitenlandsch Overzicht. De Duitschers vernemen zoo langzamer hand, wat hun regeering van plan is om in de reuzentekorten te voorzien, waarmede de Duitsche schatkist te kampen heeft. In 1877 bedroeg het tekort nog geen 80 mil- lioen. In 30 jaar tyds heeft de vloek dei- volkeren het verschrikkelijke militairisme kans gezien dit tekort op te voeren tot niet minder dan 4000 millioen. Licht te begrijpen dat afdoende maatre gelen noodig zijn om in zoo'n toestand verandering te brengen. Alle maatregelen van zuinigheid kunnen echter niet verhoe den, dat er in de eerstvolgende jaren toch nog 2000 millioen noodig zijn om den war boel wat in orde te brengen. Verhooging van ambtenaars-salarissen, kosten van sociale wetgeving heet het, aflossingen van aangegane leeningen, zegt men, hadden dit bedrag noodig. Maar men zegt er niet bij dat al die gelden heel gemakkelijk gevonden konden worden als niet honderdtallen mil- lioenen werden ingeslokt door den militairen demon. Kon men er toe komen dien afgod niet langer te aanbidden, dan zou het tekort gauw genoeg zijn verdwenen. Daar is na tuurlijk geen denken aan, want de conser vatieven zijn in Duitschland verre en verre de baas. De Duitsche regeering kan om geld te maken, geen inkomstenbelasting heffen, daar dit alleen de Bondsstaten in hun eigen gebied mogen doen. Daarom wil zij thans een verbruiksbelasting invoeren. Een andere reden waarom zoo'n inkom stenbelasting voor het heele rijk niet zou gaan, is, dal er thans reeds meer dan '200 Pruisische gemeenten zijn die 200 tot 400 opcenten op de staatsbelasting moeten be talen. De verbruiksbelasting zal geheven worden van brandewijn, tabak en bier, ter wijl ook wijn getroffen zal worden. Behalve deze verbruiksbelasting zal nog een succes siebelasting worden geheven, waarbij echter de vermogens beneden 20000 mark vrijge steld zullen worden. Voorts zal elke Bonds staat een hoogere bijdrage aan de algemeene kas moeten opbrengen, dan tot nu. De minister van financien zal deze ont wei pen binnenkort in den Rijksdag verde digen. Hij hoopt, zoo schrijft hijzelf ineen artikel in een Duitsch blad, dat de Rijksdag ze spoedig zal aannemen. Natuurlijk, want Excellentie heeft geld noodig. En zoo'n schitterende financiöele toestand bestaat nu in een land, waar de protectie oppermachtig is. Wat een geld moest daar niet over zijn, in stede van een tekort van 4*/2 duizend millioen! Vooruit maar, een nieuwe rooftocht be gonnen, dan kan 't militaire monster weer opslokken! Het beruchte proces Euienburg kon voor eenigen tyd geen voortgang hebben, door dat de prins zeer ongesteld was. Hij werd nog steeds in voorloopige hechtenis gehou den. Thans is zijn toesfand zoodanig ver ergerd dat hem toegestaan is zich op zijn kasteel Liebenburg te laten verplegen. Hij moet zoo zwak zijn dat hij niet daarheen vervoerd kan worden waarom hij naar een Sanatorium zal worden overgebracht nabij de gevangenis. Als de berichten waar zijn, zal Euienburg niet eens den afloop van zijn proces meer beleven. Voor hemzelf en vele hooggeplaatsten is dat wellicht het geluk kigste, daar dan de heele schandaalzaak wel in den doofpot zal gaan. Dat is volstrekt niet erg als onder de hooge schuldigen dan toch de zoo noodzakelijke schoonmaak wordt gehouden. Als dat gebeurt kan de openbare zedelijkheid er slechts bij winnen als over al die viezigheden een sluier wordt geworpen. In Engeland heeft deze week de uitslui ting van 150000 arbeiders in de katoennij verheid ellende in tal van gezinnen ge bracht. 500 Spinnerijen zijn door de fabrikanten gesloten. Rekent men voorts, dat tal van winkelbedienden en beambten bij deze nij verheid zijdelings betrokken zijn, dan komt men tot een getal van 3 millioen menschen welke te lijden zullen hebben van het ge rezen conflict, dat onstaan is doordat de fabrikanten zich niet wenschten neer te leggen bij de eischen der arbeiders. Het is de vraag maar hoe lang de strijd zal duien. De 38000 leden van den Bond van katoenaibeiders kunnen vooreerst re kenen op een uitkeering van 5 gulden per week. Wanneer hun kas uitgeput is, zullen zij steun krijgen van de Trade Unions en dan kunnen zij het een heelen tijd uithou den. De vrouwen der arbeiders toonen bij deze staking zich het meest geestdriftig en sporen haar mannen tot volhouden aan Groot opzien baart in Engeland een tele gram dat koning Eduard gezonden heeft aan den Sultan van Turkije. Hy vertelt daarin den Sultan dat hem de vereering van het nageslacht" verze kerd is. Gladstone heeft dezen zelfden Sultan eens den grootmoordenaar op den troon van Konstantinopel genoemd. Lord Salisbury heeft eens de wraak des hemels over den Turkschen heerscher ingeroepen. Waar twee minister-presidenten zich in het openbaar op zoo smadelijke wijze over Abdoel-Hamid uitlieten, is het geen wonder, dat de be trekkingen tusschen beide landen steeds zeer koel waren Daartoe werkte ook mee da! de Duitsche keizer den Sultan steeds zeer de hand boven het hoofd hield. Het wekt daarom bevreemding dat Eduard zoo'n vleiend telegram zond. Het Engelsche blad, de Daily News noemt dit telegram een geschiedvervalsching. Diezelfde Abdoel Ha- mid zegt het blad vernietigde eenmaal de hervormingsplannen die Midhat-pasza voor Turkije voorstelde. Zijn regeering zal de vlek blijven dragen, dat hij het bloed van duizenden onschuldigen heeft vergoten. Hij heeft zich eenvoudig voor de jongste her vormingsbeweging gebogen, nadat hij tever- FEUILLETOJST. Uit het leven mijner oude vriendin. xxii. Onophoudelijk herhaalde lk mij zelve den laatsten volzin uit een van je vroegere brieven„Wilhelm, zoo men je ooit iets kwaads van mij mocht zeggen, dan m o o g t gij het niet geloovenwant gij weetimmers, dat niemand ter wereld u zoo trouw bemint als uwe Gretha; ik zou het rampzaligst schepsel zijn dat ooit bestaan heeft, zoo gij me eens minder lief zoudt kunnen hebben dan thans maar dat is immers onmogelijk 1" Deze eenvoudige woorden stonden mij onophoudelijk voor den geest, .en dan weer zag ik je bleek gelaat met de treurige oogen, die mij zoo vragend, zoo verwijtend aankeken, 't Was zeer gelukkig dat zij, die mij in het dierbaarste wat ik op aarde bezat bedrogen had, niet in mijne nabijheid was! „Gretha, hoe heeft zij het toch aangelegd, om dezen brief in handen te krijgen O, hoeveel ellende zou het u en mjj bespaard hebben, indien hij goed besteld ware ge worden En toch kon ik haar alleen niet beschuldigen. Waarom was ik zoo zwak, waarom liet ik mij door kokette schoonheid verblinden Ach, ik schaam mij nog. Gretha, vergeef mij alles; ik heb Inderdaad zwaar Laat mij echter vervolgen. Ruth keerde terug, onhandelbaarder dan ooit, nalatiger jegens het kind en mij, dan vroeger. De geheele reis was intusschen niets anders geweest, dan een voorwendsel. Ik zag aan haar geheele gedrag, hoezeer zij er naar verlangde, de lastige boeien te verbreken; hare schoone oogen zochten onophoudelijk naar een geschikt voorwendsel daartoe; zij kwam mij voor, gelijk een roofdier, dat elk o ogenblik gereed is voor den beslissen- den sprong. „Op zekeren dag deed zich de gewenschte gelegenheid voor, Ruth had de uitnoodiging voor een diner op een buitenplaats aange nomen, hoewel i k ,er voor bedankt had. Ik walgde van dit comediespel, ik kon mij niet als de gelukkige echtgenoot voordoen, die ik zoo geheel en al niet was. Ik zat aan mijn werktafel, en schreef over dienst zaken aan Bergen plotseling vlogen mijne gedachten weer daarheen, waar zy thans zoo vaak vertoefden tot u. Ik nam uw portret uit myn portefeuille, baalde je brieven uit de geheime lade van de schrijf- geefs een beroep op zijn troepen had gedaan. Die toegevendheid was verstandig, maar voor vereering van het nageslacht is zeker heel wat anders noodig. Met deze meening van de Daily News kan men 't gerust vol komen eens zyn. De noordelijke landen zijn in Europa veel democratischer gezind dan de zuidelijke. Dat bewijst vooral het laatste parlementaire jaar Jin Noorwegen. Oudtijds werden daar de koningin gekroond en gezalfd, de Volks vertegenwoordiging heeft dit afgeschaft en alleen den eed op de grondwet gehandhaafd De koninklijke toestemming voor een zitting van meer dan twee maanden is niet meer noodig. De Koning mag zonder toe stemming van het Storthing (de Noorsche Kamer) niet langer dan zes maanden achter een buitenslands verblijven, hetzelfde geldt voor de prinsen van het Koninklijke Huis. Houden zy zich niet aan die bepaling dan ver liezen zij het recht op den troon. Bedeelden krygen hun stemrecht terug, als zy de ge kregen sommen terug betalen of gebruiken voor de opvoeding hunner kinderen. Een der laatste hervormingen betreft de invoering van een normalen arbeidsdag. De sociaal democraten hebben op een 8 urendag aan gestuurd en nu bleek blijkens een rapport van het zoogenaamde sociale Storthing- comité, dat daarmede voor de staatsbedrijven merkwaardige uitkomsten zyn verkregen. De directie van de staatsspoorwegen, waai de achturendag in sommige afdeelingen is ingevoerd, deelt mede, dat nbch de loonen lager zyn geworden, nöch de productie min der is geworden. Bij den aanleg van een spoorlijn bv. werd bij wijze van proef de achturendag voor een half jaar ingevoerd. Na afloop werd besloten den nieuwen werk tijd te handhaven, omdat precies evenveel werk werd geleverd als vroeger met den tienurendag. In afdeelingen van de staats spoorwegen, waar men hot aantal wekelyk- sche werkuren van 60 tot 55 had terugge bracht, was de productie niet alleen ver meerderd, maar denkt men er hard over, voortaan 48 uur wekelijks te laten arbeiden. Op grond daarvan wordt nu voorgesteld een normalen arbeidsdag van 8 of 9 uur in te roepen. De conservatieve minderheid- in de commissie wil dit alleen doen voor de drijven waarby bizonder gevaar voor het leven der arbeiders bestaat. De conservatieven zijn echter over deze kwestie verdeeld, zoodat er alle kans is dat het shorting in zijn volgende zitting het voorstel wel tot wet zal verheffen. In Amerika zal de strijd om den presi dentszetel weldra beginnen Eigenlijk zijn de partijen, de republikeinen en de demo cratie elkaar reeds fel aan het bestoken. Geen middel wordt ontzien. De bekende krantenman Hearst maakt een briefwisse ling openbaar die tusschen de „Standaard Oil Company" en den republikeinschen Senator van Ohio, Jeseph Foraker gewis seld is. Hearst beschuldigd een leider Has kell, die de gelden administreert welke den tafel, en verdiepte my met geheel myn ziel in den heerlijken tyd, toen ze geschreven werden. Ik had alles om my heen vergeten, tot mij het luid en angstig schreien van den kleine, uit myn gepeins opschrikte. Ik snelde naar de kinderkamer.— 't was slechts een loos alarm geweest; myn knaapje zat reeds weer lachend op den schoot der minne. Aan je brieven denkend, liep ik haastig terug, en bemerkte toen ik in mijn kamer trad, den sleep van Ruth's lichtgeel zijden kleed, die juist achter de donkere portiêre verdween. Terstond snelde ik haar na en vroeg, of ze mij soms wenschte te spreken? Zy stond in de aangrenzende kamer in 't volledigst grande toilette; zij had de kleine vuistjes gebald, en de donkere oogen waren met onbeschrijfelijke woede en ver achting op my gericht. Thans beg< zy hare rol te spelen, en voorwaar, zij was een zóó geroutineerde tooneelspeelster, dat ik mij in 't eerste oogenblik liet misleiden. „Raak my niet aanriep ze mij tegemoet. „Wat wilt ge van mij Ik verlang je nabijheid niet." En niet ruischenden sleep verliet zij het salon, waar ik, niet wetend wat dit te beteekenen had, in verbazing achterbleef. Kort daarop hoorde ik haar uitrijden, en eerstden volgenden dag zag ik haar in de kin derkamer weder. Ik had den geheelen morgen dienst gehad en verlangde er naar, mijn lief onschuldig zoontje te zien. Myn democraten voor den verkiezings Campagne worden toegezonden, dat hij in dienst der Standard Oil Company is. Uit de briefwis seling die Hearst publiceert blykt dat Fo raker van die Oliemaatschappij bedragen van 15, 14 en 50 duizend dollar zou heb ben ontvangen. Daarvoor zou by zich dan verbonden hebben om als Senator steeds in de bres te springen voor een wetgeving naar de wenschen der Company. Foraker geeft toe die sommen ontvangen te hebben, doch beweert dat die hem toekwamen voor bewezen diensten. De 50 duizend dollar b.v, waren bestemd, voor een Couranten onder neming. Toen bleek dat daar van niets kon komen, heeft hy het geld terugbetaald. Hy beweert verder met de olietrust niets uit staande te hebben. Geen wonder dat de onthullingen van Hearst een pijnlijken indruk maken. De kansen van Taft, den gunsteling van Roo sevelt, zegt men, rijzen door het gebeurde niet. Roosevelt heeft het dan ook noodig gevonden een brief te publiceeren om Taft schoon te wasschen door te vermelden dat hy vroeger reeds heeft vermeld niets met Foraker uitstaande te hebben. Men zegt dat BryaDd's kansen door deze onverkwikkelijke geschiedenis rijzen. We zouden voorloopig nog maar het liefst wedden op de ver kiezingen van Taft! Amerika blijft overigens geheel het land der moderne vindingen. De lezer weet, dat overal de vrouwenbeweging tracht voor de vrouw dezelfde rechten te verkrijgen als voor den man. Als democraten gevoelen we daarvoor veel en het vrouwenkiesrecht b.v. vindt in ons geen principieele tegen standers. We zijn ook van meening dat de wetgever de vrouw vaak onrechtvaardig heeft achtergesteld bij den man en vele artikelen van het Burgerlijk Wetboek drin gend wijziging eischen in verband met de positie der vrouw. Doch Amerika schijnt leelijk te over drijven. De vooruitgang van het feminisme heeft in een huishouding te Chisago geleid tot od- verwachtte resultaten. Getrouwd zijnde met een vrouwelijke arts, zag een ingenieur zich tot zyn leedwezen verplicht om by absentie van de dokteresse zelf de zorgen van zyn zoontje vaneenige maanden oud, op zich te nemen. De inge- nieuse vader vond toen een toestel uit, dat in contact gebracht wordt aan een electrische geleiding. Dat apparaat brengt een wieg in beweging en laat terzelfder tijd een fono graaf afloopen, welke het geliefde wiegelied je van den kleinen erfgenaam zingt. Niet tevreden aldus door de electriciteit zyn rol van droge min vervuld te hebben, heeft deze vindingrijke vader met het oog op zyn toekomstige kinderen een electrisch toestel geconstrueerd, welke op geregelde tijden melk laat vloeien uit een zuigflesch en verder bij tusschenpoozen een zeker iets by het kind verricht, dat moeilijk te omschrij ven en gemakkelijk te raden is. Deze laatste vinding echter, zoo ingenieus ze in principe ook is, stuit in de praktijk ech ter nog op allerlei bewaren. We zijn daar niet ver meer af, dal we een electrische moe der kunnen koopen Dat is toch een beetje te kras. Gelukkig komt het bericht uit Amerika. Dat wil zeg gen, dat men het met de waarheid ervan maar niet zoo nauw moet nemen I groet bleef onbeantwoord; na een poos vroeg ze, of ik even bij haar wilde komen, ze had mij iets te zeggen. Na verloop van een uur ging ik naar 't boudoir. Zy stond aan 't venster, en verscheurde het borduursel van haar zakdoek. „Ik ben het leven aan jouw zy'de nu zat," zoo leidde zy, zonder eenige voorbereiding ons gesprek in. „Ik kan het niet langer verdragen, mis leid en bedrogen te worden. Tot nu toe heb ik altijd nog geloofd, dat ik mij misschien vergiste; doch sedert korten tyd weet ik zeker, dat men mij bedriegtik wil naar myne ouders ryden en verzoek je, my te vergezellenik moet een beslissing heb ben, nog heden terstond, of ik word krank zinnig „Zeer gaarne," zeide ik, „hoewel ik voor loopig nog niet vermoeden kan, wat je met deze toespraak bedoelt. Ik geloof echter zelve, dat het goed is, als we de beslissing bespoedigenik zal laten inspannen." Peinzend, wat ze met dat misleid en be drogen worden" bedoeld mocht hebben, ging ik heen. Daarna zaten we zwijgend'naast elkander in het rijtuighoe zou ik hebben kunnen vermoeden, welke plannen en in triges er in dat schoone hoofd, dat met de uitdrukking van gekrenkte onschuld in de kussens van het rijtuig lag, gesmeed werden Op welke wijze zij de breuk trachtte tot stand te brengen, hebt gij zelve Binnenland. Op de Internationale Tentoonstelling voor het Koffiehuis en Restauratiebedryf werd de inzending der firma. Alex Meijer Co, Koffiebranderij te Amsterdam, bekroond met de hoogste onderscheidingeerediplo ma met gouden medaille. Nederlandschen Bond voor vrouwenkies recht. Men meldt ons d.d. 18 September uit den Haag. Dezer dagen sprak de Voorzitter van den Bond achtereenvolgens in Geldermalsem, waar de heer Doy'er, in Utrecht, waar mr. E. Fokker en in Oude Pekela waar Dr. Brou wer pretideerde. Na afloop werden in leden vergaderingen der afdeelingen opgericht, zoodat de Bond na een bestaan van ltyg jaar thans 20 afdeelingen telt. Ten slotte werd eene openbare vergade ring te IJbergen gehouden onder presidium van Mej. Rooyaard uit Hengelo (O.) waar door aan die afdeeling een dozijn nieuwe leden werd toegevoegd. In laatstgenoemde vergadering vond uit voerig en principieel debat plaats, dat zich voornamelijk richtte tegen een eventueel toekennen van kiesrecht aan de gehuwde vrouw. Door den trein verpletterd. Aan het Cen traalstation te Amsterdam had een treurig ongeluk plaats. De voorman-treinpoetser A. de Kort geraakte te 6.20 uur onder den trien 72 van de staatsspoor, die uit Rotterdam Gouda via het Weesperspoorstation het Centraalstation binnenliep. De ongelukkige werd zoo zwaar aan het hoofd verwond, dat de dood onmiddelyk intrad. De voorman poetser De Kort was by de staatsspoor in dienst. Hij stond als zeer op passend werkman bekend, was gehuwd en in de Vrolikstraat te Amsterdam woon achtig. De oorzaak van het ongeluk, dat aan het derde parron plaats greep en nogal conster natie veroorzaakte, is niet met zekerheid bekend. Droevige dood. Op het gehucht het Jagertje onder Hontenisse, had in 't laatst der vorige week een ernstig ongeluk plaats. Zekere S., een 17-jarige jongeling, knecht by Willems te Schuddebeurs, zat op een wagen, bespan nen met twee paarden. Een daarvan werd schichtig, waardoor de jongen van den wa gen viel en met het hoofd onder een der voorwielen terecht kwam. Zyn hoofd werd verbrijzeld. Geneeskundige hulp kon niet meer batenspoedig overleed de ongelukkige. gezien en gehoord, Gretha. Deze geniale gedachte was in haar brein opgekomen, toen zij daags te voren, terwyl ik een oogenblik by het kind was gegaan, je brieven op myn schrijftafel zag liggen. Zy gebruikte ze by de verschrikte ouders als bewysmiddel voor myne ontrouw, en dat middel deed zijn uitwerking, zooals gy helaas zelve mee moest aanzien. „Hoe innig gaarne had ik je destyds, toen ge zoo doodsbleek in de kamer stondt en met ontsteld gelaat en verschrikte oogen de personen aankoekt die zich, als van een misdadigster, van u afkeerden, o, hoe innig gaarne had ik je destyds beschermend in myn arm genomen, en gezegd: „Vrees niet, ik ben by je!" Maar dat mocht ik immers niet doen, ik was nog de echtgenoot van een andere vrouw. Toen gy het vertrek verlaten hadt, nam ik dien bewusten brief van my, dien ik in Ruth's juweelenkist gevonden had, uit myn porte feuille, en zeide op kalmen, koelen toon „Hier is nog een brief, die er by behoort en dien je zeker zeer gemist hebt, om de collectie volledig te maken Zy verbleekte even, en wist niet wat ze zou antwoorden. Dit oogenblik van stilte maakte ik my ten nutte, en wendde my tot vrouwe v. Bendeleben, die de zaak nog altyd niet scheen te begrijpen. In korte woorden zeide ik haar, dat Ruth reeds vóór

Onze Eilanden | 1908 | | pagina 1