vondteekenschool ineum ONA" NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. V Flakkeesche Boekhandel, YGIERISGHE MIDDELEN 11evr. v. DAM, TBOOM irichting voor Heil-1 ymnastiek en massage. oor de WAAROM? ALLE BOEZEMSINGEL 126, ROTTERDAM. che Oliehandel ELAARD DRENT, - Rotterdam. voor de No. 43 Zaterdag 19 September 1908 15E Jaargang Buiteniandseh Overzicht. Uit het leven mijner oude vriendin. Binnenland. ,CEI.1>0 OFLOOE grootste inrichting op dit. gebied kosteloos advies eiken werkdag, ifteiyk. owel door Amerikaansche als aanbevolen, roond met de Gouden Medaille restigd JONKEKFRANSSTR. 19, XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX MAASKADE >V.Z. 10 ROTTERDAM. lehandeüng van lichaamsvergroeiingen, iumatisme, Zenuwaandoeningen enz. RUIM VOORHANDEN kSSERÜOOZEN, TEEKENHAKEN, DRIEHOEKEN, PENSEELEN, VERF in verschillende kleuren, )ST-IND. INKT stukjes en tlacons, TEKENPENNEN, ZWART KRIJT, OUTSKOOL, TEEKENPAPIER en verder alle benoodigdheden die mochten voorkomen. MATIGE PEIJZE1T. estdijk So. 280, Middelharnis. n verkrijgbaar bij Oudst en vertrouwbaarst adres. tegenover de overdekte Veemarkt, eïllustreerde brochure op aanvraag. Inlichtingen per brief. jnder voortdurende controle van het I. WENNEKER te Rotterdam ttig gedeponeerd, verhouding oplosbaar in water, ter ng van Bordeausehepap Onont- voor Boomkweekers, Warmoeziers >ouwers van Kool, Aardappelen, eten, Hyacinthen en Tulpen. si is tegen alle ziekten van Fruit, Sier- hurft geneest. zooals bloedluis, rupsen, de koolwortel- ;mede derzelver eieren, larven maden en ilijker, goedkooper, prachtischer en doel- nog toe ander aangewend preparaat, n buitengewoneoogstresultaten garandeert ,mmen beveiligt tegen beschadiging door idelijk gedierte. woord middel is tegen zooveel schadelijke i en krachtigen groei in den weg staan, gebruiksaanwijzing en prospectus iressen JAC. VAN PAASSCHEN, Café, Nieuwe Tonge. J. BOETS, Timmerman, Acht huizen. W. J. DONKERSLOOT, Schilder Ooltgensplaat. J. BAKKER, Schilder, Den Bommel. J. MALIEPAARD, Timmerman, Stad aan 't Haringvliet. nog niet vertegenwoordigd, worden INïï EILANDEN ZUID-HOLLANDSCHE EN ZEEDWSGHE EILANDEN. Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advertentiën van 1—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. De Marokkaansehe kwestie blijft nog steeds de hoofdschotel van de Europeesche staatkunde, Verleden week vermeldden wij, hoe Duitschland zeer voorbarig een nota lot de mogendheden had gericht om tot de erkenning van Mouley Hafld als sultan van Marokko over te gaan. Dat viel bij geen der onderteekenaars der akte van Algeciras in goede aarde. Immers aan Frankrijk en Spanje werd de regeling der orde en rust in Marokko opgedragen, van hen diende dus de eerste stap uit te gaan. Spanje en Frankrijk hebben dan ook nu een nota tot de mogendheden gericht, welke heel wat gunstiger wordt ontvangen dan de Duitsche, De beide landen stellen voor eerst dan Mouley als sultan te erkennen, als hij zich verbindt stipt de bepalingen van de akte van Algeceiras na te komen, zich verbindt, aan Frankrijk de kosten der langdurige expeditie terug te betalen, waarborgen geeft, dat de vreemdelingen in zijn rijk niet lastig gevallen zullen worden, enz. De buiten- landsche pers ontvangt deze nota zeer gun stig en daarom zullen de regeeringen dit ook wel doen. Alleen de Duitsche pers maakt natuurlijk een uitzondering. Duitschland is razend van jalousie, dat aan Frankrijk den voorrang in Marokko is toegekend. Het hunkert naar de gelegenheid om den ouden vy'and in dien staat den voet dwars te zetten. Op de nota heeft de Duitsche pers daarom alles aan te merken. Hoe, zoo vraagt ze, zal Marokko ooit die millioenen, welke de expeditie kostte, kunnen terug betalen? Het is niet ridderlijk van de Fran- schen dit te vragen! Wat een brave Duit schers toch. In 1870 staken ze netjes van de Franschen 1000 millioen in hun zak. Voor eenige jaren rampasten ze in China wat ze konden, roofden en moordden naar hartelust en legden dat land een zware oorlogsschatting op. Nu Frankrijk van Ma rokko de kosten der expeditie terugvraagt, is dat een schandaal. Of al dat gewurm Duitschland veel zal helpen, gelooven we niet. De groote meerderheid der macht hebbers is geheel op de hand van Frankrijk en Duitschland zal waarschijnlijk weer eens de kous op den kop krijgen. In Engeland heeft een congres verleden week heel wat beroering gebracht. Te Lon den nl. hielden de Katholieken een groot eucharistisch (dit woord beteekenthet H. Avondmaal betreffende) Congres, waarop al, wat de Katholieke kerk in Engeland aan aanzienlijken bezit, zou tegen wool dig zijn. De regeering had veilof gegeven een groote kerkprocessie te houden door de straten. Maar jawel, daar mocht niets van komen. Tal van protestantsche bladen kwa men daar in heftige bewoordingen tegen op. Er werd geschreeuwd van verloochening van het protestantsch karakter der natie, van overlevering aan Rome enz. enz. Het FEVILLETOJV. XXI. Ik dwong my, trotsch en gelukkig te schijnen. „Den volgenden dag reed ik dan naar mijne biuid, en als ik haar dan weer zoo betooverend voor my zag, dan geloofde ik zelf voor 'noogenblik, dat de fortuin mü haar kostbaarste parel had doen ten deel vallen. Onder zulk strijden en wyfelen brak de bruiloftsdag aan. Nu was elke terugkeer afgesneden Den dag te voren Was ik in onze, met alle denkbare weelde ingerichte woningbezichtigde Ruth's in blauwe zy'de gestyleerd boudoir, en dacht daarby hoe ik my dat alles zoo geheel anders had voor gesteld. Ik dacht ook aan u, Gretha, dat g y nooit aanspraak zoudt hebben gemaakt op een zóódanige weelde. Uwe slanke, kuische gedaante, met het door eenvoudige vlechten getooide hoofd, zou my in deze verwijfde omgeving zonderling zyn toege schenen. Neen, hier paste slechts een zoo- slot was dat minister Asquith het niet aan durfde zyn eens gegeven woord gestand te doen en het verlof tot het houden der pro cessie introk. Let wel, lezer, de schreeuwers, die om die intrekken dwongen, waren de steil-orthodoxen, die hier te lande zoo broe derlijk heeten samen te gaan met de Room- schenWy zijn het volkomen eens met het Engelsche blad, dat zegt: dit besluit van minister Asquith heeft de vrijheid in Engeland tot een doode letter verklaard. In streken met een gemengde bevolking kan men zich nog begrijpen, dat zulke processies niet buiten worden toegelaten om aanstoot te voorkomen. Het is in ons land evenzoo. Dat neemt niet weg, dat het per slot van rekening niet anders is dan een beperking der vrijheid tot vrije oefening eener leer en vooral, waar minister Asquith eerst verlof had gegeven, is het meer dan treurig dat hy voor klein zielig geschreeuw uit den weg is gegaan. Licht te begrijpen, dat de Engelsche Katho lieken over het gebeurde weinig gesticht zijn. Naar men meldt is de paus van plan in een volgende Encycliek de regeling der kerkelijke processie's in verschillende lan den te bespreken en aldus deze questie aan de orde te stellen. Het is dus niet ondenk baar, dat te eeniger tyd de zaak ook in onze kamer ter sprake komt, temeer, omdat het hier sinds lang verouderde wetten betreft. Is een cholera-epidemie in aantocht De lezer behoeft zich over het stellen dezer vraag nog niet te verontrusten over zyn eigen land. Niettemin, de berichten uit Rus land luidden ernstig genoeg. Den 8sten Juli werd de ziekte voor 't eerst ontdekt in Zuid- Siberië. Van daar verbreidde ze zich over het Wolgagebied, Kaukasië en Moskou en bereikte eindelyk Sint-Petersburg, waar ze zich zeer snel verbreid heeft. In de laatste vijf dagen werden in die stad meer dan 400 menschen door de ziekte aangetast, waar van er 100 stierven. Als men weet, dat in Rusland reeds op 6800 gevallen 3200 dooden vielen, is het gevaar waarlijk niet te onder schatten, vooral daar de ziekte een zeer kwaadaardig karakter schijnt te hebben. De Gemeenteraad van St.-Petersburg heeft krachtige maatregelen genomen, voorzoover dit in die stad mogelijk is. Doch al spoedig kwam men bedden voor de aangetasten te kort. Het gezondheidsbestuur bleek schandelijk nalatig geweest te zyn, sommige hospitalen hadden zelfs geen ontsmettingsmiddelen, in anderen was een groot tekort aan genees- heeren en bedden. De bevolking, vooral de lagere standen, verwaarloozen de eenvoudig ste voorschriften. Daardoor vermeerdert het aantal gevallen aanzienlijk. Zondag b.v. werden 118 nieuwe gevallen aangegeven, waarvan 34 onmiddellijk een doodelyken afloop haddenOver de onreinheid der stad en de onvoorzichtigheid der bevolking deelt een correspondent der N. R. C. schrikbarende dingen mee. Hy schrijft b.v. „Op een markt die al sinds jaar en dag een treurige danige fee uit de sprookjeswereld, als zy was! Daarby kwam my ons gesprek weêr voor den geest, waarbij ik met geestdrift geschetst had, hoe heerlijk het moest zyn, als mij na mijne tehuiskomst van den dienst, myn lief, bekoorlijk vrouwtje 'n kop koffie bracht. Ik heb my vermoeid op de sofa uitgestrekt, en zij kijkt my dan daarby lief en medelijdend aan met hare zachte, blauwe oogen. Ik lachte schamper. Ik had immers een menigte bedienden in huis Ach neen, Gretha, dat gebeurde nooit, zulk een idyllisch leven viel niet in mevrouws smaak. Ons huishouden was op den groot sten voet ingericht. Wanneer ik des mor gens om vijf uur opstond en naar de exer citie ging, serveerde my een kamerdienaar in onberispelyken rok en witte das een kop koffiewanneer ik moede en bestoven terug keerde, werd ik weêr alleen door den „gerok te" ontvangen. Dan verkleedde ik my, en mocht daarna geheel formeel aan mijne jonge vrouw, die in 't verrukkelijke négligé in een hemel van kanten op een divan lag, een bezoek brengen. Vervolgens maakte mevrouw toilette, en werden het garnizoen en de inwoners van het oude G. in ver bazing gebracht door deze toiletten en de schitterende équipagedan werden de vrouwen mijner kameraden uit de kinder kamer of van haar naaiwerk opgeschrikt, want madame legde bezoeken af. Meestal vermaardheid heeft wegens haar onreinheid, zag ik vandaag nog dezelfde hoopen ver rotte groenten en vruchten, dezelfde plassen geronnen bloed bij de vleeschkramen, als alty'd. Op straat worden pruimen, meloenen en allerlei vruchten in groote hoeveelheden en tot zeer lage prijzen te koop aangeboden en 't is juist het minvermogende, het meest voor de ziekte voorbeschikte volk, dat deze vruchten nu koopt. Zoo zag ik ook dezer dagen nog menschen water uit een smerig riviertje drinken, na hun ontbijt, dat bestond uit brood, rauwe augurken, brandewijn en haring, genuttigd te hebben. Het is natuurlijk niet mogelijk dat de politie dit verhindert, maar het zou toch wel te doen zyn om den verkoop van vruchten zooal niet te verbieden, dan toch te bemoeielijken." Is de toekomst dus uit gezondheidkundig oogpunt beschouwd, voor Rusland niet roos kleurig, evenmin staat het er finantieel gun stig voor. Nadat de ministerraad alle posten, die er eenigszins voor in aanmerking kwa men, van de begrooting voor 1909 heeft geschrapt, blyft er toch nog een tekort van 197 millioen roebel over. Dat tekort wordt voornamelijk veroor zaakt door drie departementen. Allereerst daaronder natuurlijk de groote slokop van alle Europeesche statenhet militaire ge drocht. Daarvoor is 80 milioen noodig. Even hoog is het bedrag voor de vernielingswerk tuigen ter zee en 't verkeerswezen samen. Wordt ei nu nog een massa geschrapt, het slot zal wel zyn, dat de Russische leening moet bijspringen, waarover we de vorige maal schreven en waarvan een groot deel moet dienen om de Russische bevolking in nieuwe gevangenissen te laten wegsterven. Evenmin als Rusland staat zijn Duitsche buurman er goed voor. Ook daar hebben de ministers met een steeds leege schatkist te kampen en worden allerlei wetten be raamd om die schatkist voor 't militarisme te vullen. De uitgaven echter stijgen voort durend en ook de schulden. In 1877 had het Duitsche rijk 16 millioen gulden schuld. In 1900 bedroeg de schuld reeds 2300 millioen en in de laatste acht jaar is ze wederom gestegen met de kleinigheid van 2000 mil lioen. Alles en alles genomen bedraagt de schuldenlast 9500 millioen mark, dat is net anderhalf maal zooveel als de oorlogschat ting, die Frankrijk in 1870 moest betalen. Het leger en de vloot zyn de groote op- vreters van die reuzenkapitalen. Het einde ervan is niet te voorzien. Weinig Duitschers zouden te vinden zijn voor een gedeeltelijke ontwapening, want de overtuiging, al is 't een valsche, staat vast, dat Duitschland valt en staat met zijn miiitairisme. De verhouding tot de andere mogend heden werkt die meening ook in de hand, vooral sinds Duitschland tegenover verschil lende bonden vrijwel alleenstaat. Hoe nu in de tekorten te voorzien? Dat is een zeer moeilijke zaak. De Bondstaten zullen elk hun deel moeten offeren, doch ze hebben, was zij op etenstijd nog lang niet thuis en bleef mij de keuze, öf alleen te dineeren, öf myn dienst weêr hongerig te hervatten. Dikwijls, wanneer ik bleef wachten om ook eens het genoegen te hebben met haar te dineeren, werd mijn honger zóó ondraag lijk, dat ik by de brooduitdeeling, aan de soldaten hun kommiesbrood benijddeen als ik dan in ons rykgemeubeld eetsalon trad, werd my aangebrande soep en ver koold gebraad voorgediend, terwijl madame öf uitgereden öf uitgegaan was, öf zoo zy nog tehuis was, kreeg ik allerlei verwijten wegens mijne ongepaste diensturen, alsof een luitenant, doch genoeg hiervan. „Ons salon was nauwelijks één enkelen avond zonder bezoek, de uitnoodigingen voor soirées werden dagelijks verzonden. De officieren van de hier in garnizoen zijnde regimenten, zoowel alsuitdenaastbyzjjnde garnizoensplaatsen en de adel van de om liggende kast6elen, waren ruim vertegen woordigd. Schitterende diners, soupers en bals wisselden elkander af. Ruth praalde gelijk een koningin te midden van haren hofstoet, en ik trachtte my te bedwingen, en met vriendelijk gelaat de gasten te ont vangen, die het mijne vrouw behaagd had, uit te noodigen. Bergen en Hannah trokken zich weldra geheel van deze fees' en terug, en toen Ruth eens op een casino al in een al te onmogelijk toilette verscheen, kwam elk in 't eigen gebied, al moeite genoeg om het roer recht te houden. Het kleine Denemarken levert thans ook zijn aandeel in de reeks van schandalen, welke zoo talrijk in de verschillende landen aan 't licht zyn gekomen in de laatste ja ren. Alberti was als minister van justitie vrijwel oppermachtig. Wel gingen geruch- van knoeieryen sinds langen tijd, doch Al berti bleef zich voortdurend in de gunst van den koning en den ministerpresident verheugen. Doch de kruik gaat zoolang te water tot ze breekt en eindelyk is aan het licht gekomen, dat Alberti als directeur van een Boerenbank gruwelijke oplichterijen heeft gepleegd. Het bedrag zijner verduis teringen beloopt 10 millioen kronen, zoodat van een nationale ramp gesproken kan worden. De Bank is failliet gegaan, zoodat honderden hun spaarpenningen kwijt zyn. De oudminister heeft zich zelfbij de politie aangemeld en zit reeds in de cel. Voor het ministerie Christensen, welks leider steeds den schuldige de hand boven 't hoofd heeft gehouden, beteekent de ont hulling der knoeierijen zyn val. Het heeft dan ook reeds aan den koning zyn ontslag aangeboden en zal alleen tot de aanstaan de opening van den Deenschen Rijksdag de zaken gaande houden. Te Neurenberg is het congres der Duit sche sociaal-democraten in vollen gang. Meer dan 500 afgevaardigden zyn aanwezig en 15000 menschen woonden de eerste zit tingen by. Over de bekende kwestie over't stemmen der Zuidduitsche socialisten voor de Badensche begrooting zal Bebel het woord voeren, waarna twee Zuidduitschers zullen debatteeren. Het partijbestuur heeft een motie voorgesteld waarbij de houding der Zuidduitschers als in stryd metdecon- gresbesluiten wordt afgekeurd. De laatsten zullen zich daarby zeker niet neerleggen. Een erg kleverige congresmotie zal wel weer gefabriceerd worden om de eenheid vast te plakken Intusschen blijkt dat Bebel lang niet malsch tegen zyn broeders is opgetreden. In Baden, zoo begon hjj, vormen de sociaal democraten een meerderheid tegen het cen trum samen. In Baden hebben Kolb en Frank gezegd, dat zij aan de begrafenis van den Groothertog hebben deelgenomen om te laten zien, dat zij nog zoo kwaad niet waren. Maar dan houden wij op sociaal democraten te zyn riep Bebel uit. Dan wor den wy een hervormingsgezinde. Telkens vielen de Zuidduitschers Bebel in de rede. De Beieren riepen o.a. „Wat hebt gij in Pruisen bereikt? Wij hebben het algemeen kiesrecht. Bebel antwoordde, dat 't Room- sche centrum in Beieren het algemeen kies recht noodig had. De Beiersche sociaaldemocraten hebben de heerschappij van het centrum voor vele jaren bevestigd. Maar met welke moeielijk heden heeft de Partij in Pruisen te kampen Geen enkele partij is daar voor algemeen Hannah den volgenden dag, deed hare zuster ernstige verwijten wegens haar bui tensporige levenswijze en verklaarde haar, dat zij 't voorwerp van den algemeenen achterklap geworden was, en dat het on begrijpelijk was, hoe een gehuwde vrouw, zich zóó tot het brandpunt der kwaadspre kendheid kon makenRuth moet zich daarover schier dood gelachen, en ge antwoord hebben, dat dit alles nog maar 'n „staaltje" was van haar leven te Weenen. Hannah kon onverrichter zake heengaan. „Ongelukkigerwijze geschiedde dit juist op den dag, dat ook ik mij voorgenomen had, eenige ernstige woorden met myne vrouw te spreken; ik wist niet, dat Hannah haar reeds bezocht had. Ik zei Ruth, die ik in slechte luim in haar boudoir aantrof, onverholen hoe ik over onze levenswijze dacht, over de sommen die in ons huis houden verspild werden, over de onhuise- lykheid, die een zoodanige voortdurende drukte met zich bracht, en verzocht haar dringend om, zoo zy niet om my tot een meer ingetogen levenswijze kon besluiten, het dan ter wille van haar eigen persoon te doendie eeuwigdurende onrust moest noodzakelijk nadeelige gevolgen vóórhaar hebben. In 't. eerst nam Ruth myne woorden met ijzige kalmte op doch daarna begon zfj zich te verdedigen. Zij geraakte in de grootste opgewondenheid, verweet my,dat kiesrecht, ook het centrum niet. In Beieren is centrum de zwartste reactie troef en de sociaaldemocraten zyn dan huisvrienden bij minister Podewits geworden. Hij, Bebel, meent, dat de Zuidduitschers het besluit van het Lubecker congres krach teloos willen maken. Wy kunnen, zegt hy, de arbeiders niet op onze hand krijgen door de regeering te helpen voor haar te kruipen, maar wy moeten den grooten hoop verlichten en ver heffen. Met motie's van vertrouwen in de regeering kunnen wij niet de groote massa aan ons binden. Bebel eindigde met de opwekking om het besluit van 't Hoofdbestuur, dat de houding der Zuidduitschers wraakt, aan te nemen. Als het tot die aanneming komt, dan is het te voorzien dat geen pleistermotie de zuchtende broederen bijeen zal houden. Enfin dan maar een nieuwe sociale er bij gesticht. Zou v. d. Zwaag, die in ons land een reciamecommissie voor een nieu wen heilstaat in 't leven riep, zijn Duitsche broederen niet een handje kunnen helpen Hoe meer partyen, hoe meer vreugde im mers Vrecselyk mijnongeluk. Dinsdagmorgen is in de myn „Laura" te Eygelshoven (Limburg) het ketelhuis ge sprongen. Volgens een voorloopige opgaaf zyn er 5 dooden en talrijke gewonden. De volgende nadere bijzonderheden bevat de Limb. Koerier Een ontzettende ramp heeft weder de reeds vroeger zoo zwaar beproefde myn „Laura" getroffen, een ramp, die dezen keer, helaas, zeer zware persoonlijke ongelukken ten gevolge had. Dinsdagmorgen ongeveer halfacht is de groote machinehal met 6 reusachtige ketels door een geweldige ontploffing totaal vernield. Nog twee stukken muur staan als treurige overblijfselen boven de puinen omhoog. Alles een puinhoop van steenen, ijzer en verbogen machinedeelen. Drie ketels zijn weggeslingerd, een ligt op ongeveer 20 M. afstands van de verwoes te hal, een andere is over de mynspoor weg geslingerd, een derde ligt gedeeltelijk naast het slachtgebouw, de andere ketels zijn vernietigd op 2 na, waarmede men nog tracht de pompen in de mijn in werking te houden. Het geheele terrein is met ketelwater, vermengd met stof en gruis overdekt, alsof het er met emmers overheen geschud is. De opzichter der ketels en 3 arbeiders zyn gedoodverschillende personen worden op tiet oogenblik, dat dit bericht geschreven wordt, nog vermist. Verschillende personen 12 in getal zijn zwaar gekwetst onder de puinen vandaan gehaald. ze in dit nest een jammerlijk, ellendig leven leidde, dat het verschrikkelijk was, een man gehuwd te hebben, die zich in den „slavendienst des Konings" begeven had, en die nog niet zóóveel vrijheid genoot, om met zijne vrouw op een behoorlijk uur te dineeren - en nu gunde hy haar niet eens dearmzalige verstrooiing, die zy zich hier kon verschaffenDe hemel weet, wat zij nog meer zeide, tot ik, om de hartstochtelijke opgewondenheid waarin zy geraakt was, en die zich ten slotte in een zenuwachtig snikken lucht gaf, te kalmeeren, my in alles schikte. „Zoo ging dat leven voort; toen volgden enkele stille rustige weken, en sloot ik mijn zoontje in mijne armen. In den beginne dacht ik, dat met zyn geboorte, zich ook het hart der moeder voor betere gewaar wordingen zou openenik had tot nu toe de moederliefde als den zegenryksten in vloed op het vrouwelijk gemoed beschouwd, en bouwde daarop myn schoonste hoop. Met onbeschrijfelijke zaligheid zat ik in mijne thans zoo stille woning, en als 't schreien van 't kindje tot mij doordrong, scheen 't my heerlijker dan alle muziek, die anders door deze zalen weerklonk. Maar ik had mij vergist. De geboorte van ons kind scheen op Ruth slechts in zóó verve indruk gemaakt te hebben, dat zij er een geschikte aanleiding in vond, om een zoo JyI

Onze Eilanden | 1908 | | pagina 1