V selijk Nieuws. Ingezonden Stukken. Buitenland. ind is aan de Torenlaan te de laatste tram uit Huizen uit Amsterdam, die aldaar ras, overreden. Zjj struikelde iteken der rails, waarop de belde beenen even boven den Jaar toestand is zeer ernstig. Hosier. )lik schrijft men aan het Hdbl.: kt het thans weer tamelyk oldoening spreekt hy over de der laatste dagen en beroemt ,t hy zoovelen verontrust heeft. Zyn doel is, zegt hy, niet om doch om uit 't gesticht te Me- romen Hy wil liever naar de Leeuwarden. Dan schiet zyn ten op. Maar bovenal, hy wil ;ert weer, als voorheen, alle voeding geschiedt thans weer wordt bericht: sser, een verpleegde, moorde- verpleger te Veenhuizen, en tot .6 jaar, die Frans Rosier vlucht, is vanmorgen zwaar Leeuwarden gebracht. L.) werd het 2t/2-jarig zoontje bouwer H. door een paard in anig getrapt, dat de doodon- lgde. isterdok te Amsterdam is Dins- opgehaald het lyk van een aap, scheepsjongen aan boord mschip, liggende in genoemd »en was 's morgens per vlet l gegaan, en keerde niet terug. ;eluk gebeurd is, ligt in het de Houtmankade is gisteren- voetbalspelende jongen even geraakt en verdronken. Men efs getracht de levensgeesten mvallen van een lampje brak itslaande brand uit in een pand Slijkstraat, te Weesp, eigen- svr. Walenkamp, beneden be den kapper K. v. Noort en ■ee gezinnen de familie Schoen inde uit 11 personen en de ra met haar zoon. De brand zoo in hevigheid toe, dat de |nen dwars door de vlammen Verzekering dekt de schade. Ï\'1S- Tegen J. de B. uit Breda Rotterdam is proces-verbaal Jegens openbare dronkenschap. rouw van D. H. die Donderdag- bezoeker uit haar locaal liet verd op de Kaai met een pak ld, hierdoor [ontstond daar een Algemeen werd de houding der purd. en verneemt zette in de nacht lag op Vrijdag een inwoner |te zijn vrouw buiten de deur. ze niet goed oppaste. ^e van P. v. D. dat hjj Woens- is gevonden in het bok van waarin het zeker gezelschap IEST TE SOMMELSDIJK. nog een paar verzuimen goed Allereerst vergaten wij te ver- lamens burgemeesters en secre- het eiland een fraai gesneden aangeboden. Tweedens werd vermelden hoe keurig de |n den heer Joppe was versierd, werkelijk tot sieraad strekte, de versieringen door de H.H. timmer, Kastelein en Hanson leid hadden mogen blijven, vermeld, dat de zoo mooie co- bns,.hamachementen enz. gele- [r den heer J. Jordanus, Costu- sstraat 18 te Rotterdam. De femde als zoodanig abusievelijk Keulen, doch deze verleende ënsten als kapper. [tijd, die ons restte voor het het verslag, was de onwille- |iak van deze weglatingen, die herstellen. afieën van het feest. Jer S. v. d. Plaat, zagen wy ver- lurige opnamen van verschil den van den feestdag. Ze zjj n •slaagd en vele Sommelsdijkers hm teruggetrokken had. Toen a als een verblindende licht- enkbeeld in my opzij heeft ;enAch, Gretha, hoe raadsel- fch 'tmenschelijk hart! - Ik los, beminde met jeugdig vuur en tbch vervulde mij deidèe, og lief hadt, dat ge den andere ji m ij hadt afgewezen, met ijfelyk weldadig gevoel. Idéé verliet mij niet meer: ik -jeerig naar elk woord, dat op had, en intusschen naderde ier en meer, die mij met Ruth en. Ik verkeerde vaak in de ewondenheid. Dagen-lang zat ihreven vellen papier voor my, irüftafel, en wilde je schrijven .komen was, wilde je om op- igen en dan scheen mij dat Ilyk. Ik wierp de pen ter zijde, onder rayne kameraden. Ter men my als den bruidegom e vrouw benijdde, waar ik de het welzijn der gravin beant- complimenten der oudere <ens mijn geluk, de levendige over Ruth's zeldzame schoon- ren moest, noemde ik mij in moor, en begroef de pijnigende [twijfelingen in den duistersten iarten. Wordt vervolgd.) ONZE EILANDEN van 12 SEPTEMBER 1908. en ook anderen zullen zeker gaarne zulk een blijvende herinnering aan't mooie feest in hun huiskamer zien prijken. De prijzen zyn als steeds zeer billijk. Men proflteere dus bijtijds. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie,) STENOGRAPHIE, (Zie advertentie) Wat is stenograpie? Stenographie is de kunst om door middel van zekere vastge stelde teekens veel sneller te schrijven, dan met gewoon Latynsch schrift mogelijk is. Het gewone schrift voldoet niet geheel en al aan dejeischen|destyds. Het wachtwoord van den tijd is: „vlug." Vergeleken by het Latijnsche schrift munt het stenograflische uit door eenvoudigheid. De teekens hebben veel eenvoudiger vormen, dan de gewone letters en laten zich dus in veel korter tijd neerschrijven. Er zyn tal van systeemen. Men zou dus de vraag kunnen stellen, welk stelsel men moet kiezen. Deze keus is niet moeilijk als men weet dat de heer Riënts Balt laatst het twintigduizendste van zyn leerboek heeft verkocht en dat daarvan nu de achtste druk is verschenen. Als men voor elke gewone letter een stenografisch teeken gebruikt, kan men reeds 3 maal zoo vlug schrijven als met het gewone schrift. Dit is echter niet vlug genoeg om redevoeringen en dictaten te volgen. Daarom behoort by het stelsel een prachtig verkortingssysteem: „het is zonder invoering van eenig nieuw of gewijzigd teeken logisch afgeleid uit het onverkorte schrift, dus gemakkelijk aan te leeren. Het stelt den leerling in staat de uiterste gevor- dende snelheid te bereiken. Men kan daar mee een snelheid bereiken, minstens 7 maal zoo groot als met het gewone schrift. „Leer lingen van Kweek-, Normaal- en Hoogere Burgerscholen en Gymnasia kunnen veel gemak hebben van stenographie bij het houden van aanteekeningen en het opschrij ven van dictaten. Daarom is het voor hen, die later dergelijke inrichtingen willen be zoeken, aan te raden, stenographie te leeren. Wanneer tegenwoordig per advertentie een kantoorklerk gevraagd word staat er 99 van de 100 keeren bij„Stenographie strekt tot aanbeveling." Maar waarom nog meer voorbeelden aangehaald om de belangrijk heid der stenographie aan te toonen Ieder die eenigzins op de hoogte is van zijn tijd, weet dat stenographie hoe langer hoe meer in gebruik komt en vereischt wordt. Sommelsdyk, J. VAN DER VELDE. Een nieuw moordtuig) Volgens een bericht uit Stockholm heeft de wapenfabrikant Kjellman een machinegeweer uitgevonden dat 500 schoten in de minuut kan doen. Naar 'theet, is het wapen vanwege het Zweedsche leger onderzocht en voortreffe lijk bevonden. Een nieuwe luchtvaart. De Duitsche stuur- ballon „Parseval" is voorzien van een nieu wen koeler, gisteren weer opgestegen, be reikte een hoogte van 500 meter, waar een windsnelheid van 8 meter per seconde werd geregistreerd, bleef 40 minuten in de lucht en keerde, na een voortreffelijk ges'aagden tocht, naar de ballonloods terug; binnen kort zal de groote tocht worden aangevan gen criterium voor de overname door het ministerie van Oorlog. De gekke Mollak. Volgens een bericht uit Aden is in SomalilaDd de zoogenaamde gekke Mollah weer aan het stroopen. Hy heeft, heet 't van inboorlingen 150 kameelen weggevoerd en eenige menschen gedood. Ook zouden er twee man van de bereden troepen van het Engelsche protectioraat zyn gedood. Het voertuig der toekomst. Te Weenen is een maatschappij gevestigd, met het doel, luchtschepen te koopen, te bouwen en te exploiteeren, Zeppelin en Friedrichshafen. Graaf Zeppe lin heeft, uit dankbaarheid voor de tege moetkoming, die de gemeente Friedrichs hafen hem betoont heeft, 6000 gulden uit zyn eigen beurs aan het stadsziekenhuis gegeven. Zondagavond heeft de burgerij een fakkel optocht te zijner eere gehouden. Heel Frie- drichtshafen was op de been. De graaf verscheen, omringd door zyne bloedverwan ten, op het balkon en de schout voerde het woord tegen hem. Hij zeide dat de menschen te Friedrichshafen, wanneer er over het luchtschip gesproken werd konden zeggen, dat zij er by geweest waren en dat zy er ook in de toekomst by zouden zyn. Hel schot op Roosevelt. De gewaande of heusche aanslag op president Roosevelt is gepleegd nabij Oysterbay terwijl hij een rij toer te paard maakte op het landgoed van zijn neef, den heer Emlen Roosevelt. De weg was met bosch bezoomd en eensklaps weer klonk een schot, zoo dichtbij, dat het paard van den president er schuw van werd. Roosevelt zelf keek in het gebladerte of hy iemand zag en toen dat niet het ge val was besloot hij af te stappen en den aanvaller op te zoeken. Zijn metgezel, majoor Hads- worth, haalde hem over zyn kostbaar leven niet verder te wagen en naar huis te gaan. Ofschoon verschillende gissingen gemaakt worden over een jager, die zich in de nabij heid vermaakte of een zich oefenend schijf schieter wekt een en ander wel degelijk den indruk, dat er een aanslag is gepleegd. Een rough-rider als Roosevelt vergist zich niet over de bedoeling van een schol in de nabijheid gelost, anders had hij zeer zeker niet de geheime politie in den arm genomen, zooals hy gedaan heeft. Bulgaarsche verkiezing smoorden. In het Bulgaarsche dorp Skirschewo zijn drie Bul garen, leden der binnenlandsche organisa tie, op bevel van Panitza, den befaamden moordenaar van Sarasoff en Gartwanoff, om 't leven gebracht. Deze misdaad geschiedde, wijl geen gevolg was gegeven aan den wensch van Panitza de drie verkiezingsagenten der organisatie uit de streek, waar zij werkzaam waren, terug te roepen. Hy wendde zich dus met een bezwaarschrift tot het Jong Tursche comité te Salaniki. Daar echter het comité, ondanks Panitza's aandringen, tot de terugroeping der drie agenten weigerde over te gaan, nam deze het afdoende middel te baat, de drie man nen eenvoudig uit den weg te laten ruimen. Onmiddelijk gevolg van deze daad is waar schynliik, dat de vreemde officieren die in Macedonië op de „orde passen, voorloopig nog wat blijven De rassenstrijd in Alaska. De in San Fran cisco aangekomen stoomboot „Columbia" heeft daar het bericht gebracht, dat in de groote fabrieken van zalmconserven te Nus hagak, in Alaska, ernstige gevechten hebben plaats gehad tusschen Japansche arbeiders en werklieden van Portugeesche afkomst, waarbij een groot aantal Japanners zijn gedood. Men vreest, dat nog meerdere bloedige botsingen zullen volgen, om welke reden de Japansche consul te New-York zich ten spoedigste naar het stadje in kwestie heeft begeven om te trachten den twist bij te Geweerschoten met zwak geluid. De proe ven met de geweren met verminderd geluid (geluidloos kan nog niet gezegd worden), die dezer dagen te New-York gehouden zijn hebben een bevredigend resultaat gehad. Op een afstand van 1400 meter werd bijna geen geluid meer onderscheiden. De millioenen voor Zeppelin. De nationale gift voor graaf Zeppelin groeit nog dag aan dag. Bij de algemeeneRente-cassa, te Stutt gart, door den graaf aangewezen als cen- traalkantoor, zijn tot op eergisteren 8,538,451 mark binnen gekomen. Daar de inzamelingen in Duitschland nog niet zjjn gesloten, en nog lang niet alle be dragen der afzonderlijke verzamelkantoren naar de centrale kas, te Stuttgart, zyn ver zonden, kan men gerust aannemen, dat het Zeppelin-fonds binnenkort het reusachtige cijfer van 4 millioen mark zal aanwijzen. Brandstichting. Te New-York heeft Dins dag een hevige brand gewoed. Een-en-dertig winkr's werden vernield en vier personen moettu in de vlammen omgekomen zyn. Volgens den New-Yorkschen berichtgever van de Times schrijft men den brand aan kwaadwilligheid toe. En daarvoor bestaat wel eenige reden, want in de afgeloopen week werden door de politie niet minder dan 25 pogingen tot brandstichting gecon stateerd. Priestermoord. Op zyn kamer te Rome is de 79 jarige priester Constanzo Constantini vermoord gevonden. Op den matras, waarop het bebloede lijk lag, vond men drie rozen kransen. Diefstal is de drijfveer van de misdaad geweest, want 6en spaarbankboekje eenige voorwerpen van waarde en 20.000 lire waren verdwenen. De verdachte, een 26-jarige jongeman, is aangehouden. Een meisje in een zak. Te Hull is een 17- jarig meisje, dochter van een straatmaker, op straat bewusteloos gevonden, het lichaam in een kalkzak gebonden, het hoofd en de voeten er uit stekend. Een man met een blauw pak aan en 'n strooien hoed op had haar aangevallen en toen zij zich verzette ernstig mishandeld, zoo vertelde zy, toen zy bij kennis kwam. Haar oogen waren blauw gestompt en haar neus aan bloed geslagen. In den laatsten tyd werden telkens meisjes in Huil door een man, blijkbaar denzelfden, lastig gevallen maar men heeft hem nog niet te pakken kunnen krijgen. Sioux Indianen op het oorlogspad te Geneve. In het park des Eaux-Nives te Genève gaf in den laatsten tijd een troep Sioux-India- nen voorstellingen, die na afloop van hun engagement thans hunne tenten afbreken en naar Parijs vertrekken zouden. Kort voor het vertrek begaf zich het opperhoofd, ter wijl zyn krijgers in den wigwam gemoede lijk de laatste vredespijp rookten, ter afre kening naar de kas. Hij werd hier door den directeur met bittere verwijten over de slechte leiding van zyn troep, hun onvol doende prestaties en de schulden, die de Indianen voor rekening en op kosten van het parkbestuur hadden gemaakt, ontvan gen. Daarover ontstak het trotsche opper hoofd in gloeiende verontwaardiging, by haalde zijn signaalfluitje uit den zak en riep door schril gefluit zijn krijgers, die op het signaal met dreigende revolvers, zwaaiende tomahawks en verschrikkelijk krijgsgehuil de directiekamers binnenstormden. De onge lukkige directeur voor de van top tot teen gewapende roode bende ontzet op het dak en schreeuwde uit alle macht om hulp, de kassier daarentegen behield ondanks den storm zijn kalmte en wierp de „goud, goud!" brullende bende alle geld, dat hy bij zich had, voor de voeten. Dit kloeke optreden bedaarde dan ook als een tooverslag de woede der roode krijgers, die na een woes- ten vreugdedans hunne hutten in het park weer opzochten, om daar in hun blyde overwinningsroes alles kort en klein te slaan. By dit werkje werden zy door de gendarme rie verrast, die het rumoerige stelletje achter slot en grendel zette. Epsom in last. De N. R. Crt. meldt: Epsom, beroemd omzijn wedrennen en zyn natuur is in nood want welhaast zal het even veel naam hebben om zijn krankzinnigen. Eenige jaren geleden heeft de Londensche graafschapsraad er een groot buiten aange kocht, en daarop zijn sedert vier gestichten, verrezen, nu herbergende bjjna 5400 ver pleegden. Er zyn krankzinnigen by van aller lei aard, ook onschadelijke en bijna her stelde. Deze mogen door oppassers begeleid, buiten het erf van het gesticht uit wande len gaan. Zij komen zelfs in de stad Epsom, doen daar boodschappen, zitten er in een herberg. De plaats gaat er door achteruit. Als bouwgrond is de buurt van het gesticht niets meer waard. Men bedankt er voor daai te wonen. Lord Rosebery heeft eenigen tyd geleden zich tot tolk gemaakt van de Epso- mers en in de Times hun grief gelucht. In den laatsten tyd is er iets ergs bijge komen. Er ontsnappen nog al eens krankzin- gen. Heeft niet nog onlangs een ontvluchte krankzinnige, vrouwelijke wandelaars gedu rig ten doode verschrikt, door plotseling ge heel naakt achter een haag te voorschijn te komen Heel Epson is in opwinding in den laat sten tyd, vooral nu men weet, dat er nog een paar krankzinnigen zoek zyn. En dat geeft aanleiding tot onaangename voorval len. Een arbeider, die kleeren aanhad welke op die van verpleegden uit het gesticht le ken werd door het publiek gegrepen en naar de politie gebracht. Daar bleek, dat hy zeer wel by 't hoofd was, en hy werd vrijgelaten. Maar hy was nog niet veel verder of weer nam een opgewonden menigte hem gevangen. Een ander werkte in het veld, en had bij de warmte niet veel kleeren aan. Men hield hem voor den naaktlooper en wilde hem grijpen. De man zette het op een loopen, en de anderen hem achterna. De jacht heeft een paar uur geduurd. Toen men hem te pakken had, uitgeput en ten doode verschrikt, kwam de vergissing uit. Onze eeuw wordt, en niet zonder reden, de „Eeuw van het Kind" genoemd. Met evenveel recht zou men haar de „Eeuw van het jonge meisje" kunnen noemen. De jonge meisjes bekleeden in het huiselijk en gezel schappelijk leven een teel andere plaats dan vroeger. Het is niets ongewoons haar af spraken te zien maken zonder te vragen of deze in botsing komen met de plannen van haar moeder. De Parysche correspon dent Gentlewoman vertelt zelfs hoe jonge meisjes aan haar vriendinnen soms uitnoodigingen, met haar eigen naam onder teekend zenden voor een lunch in de club of voor een middagfeest in het huis van haar ouders. Een vindingrijke jongedame is op den aardigen inval gekomen eiken gast te ver zoeken het eerste fotografische portret mee te brengen, dat ooit van hem of haar ge maakt werd. Deze portretten worden ge nummerd en in de ontvangzaal geplaatst. Bij het binnenkomen krijgt ieder een kaart met de nummers en nu begint het zoeken en gissen. Men kan zich voorstellen tot welk een gelach en tot welke dubbelzinni ge of ondubbelzinnige complimenten over iemands kinderlijk voorkomen di spelletje aanleiding kan geven. En natuur.. belmo ren er prijzen bij voor hem of haar, die de meeste juiste antwoorden geeft. Een Köpenick op sportgebied. Te Milaan heeft een grappenmaker zich uitgegeven voor Durando Pietri, den Italiaan, die in uitgeputten toestand het eerst de eindstreep passeerde in den Marathon-wetstrijd, doch geen prijs kreeg, omdat men hem de laat ste 100 M. had ondersteund. Een jongmensch kwam te Livorno, na brutaal het uur van zijn komst, als Dorando Pietri, in de bladen te hebben aangekon digd. Alle sportverenigingen van de stad wa ren present en de jonge athleten manifes teerden luidruchtig hun enthusiasms, toen de pseudo Dorando van zijn heldendaad verhaalde. De bewonderaars richtten een diner aan. By zijn vertrek zag het station zwart van de menschen. Uit Carpi wordt thans gemeld, dat de ware Dorando de stad niet heeft verlaten. „Hbl." Brandstichtingen in New-York. In de nach ten van Dinsdag op Woensdag en van Woens- op Donderdag zyn in de wyk Yorkville te New-York branden ontstaan in 17 groote huurhuizen. De branden moeten zijn aange stoken en men vermoedt dat men hier met een krankzinnige te doen heeft. Gelukkig konden nog al die branden in den aanvang gestuit worden, maar er heerscht groote ongerustheid in deze dichtbevolkte buurt. Een minister van Justitie in hechtenis. Dinsdag heeft de Deensche minister v. Justitie Alberti, omtrent wien reeds lang geruchten liepen van minder eerlyke finan cieels verhoudingen, zich vrijwillig ter be schikking van de politie gesteld; hij ver klaarde valschheden en oplichteryen ge pleegd te hebben, waarmede groote sommen gemoeid zijn. Benadeeld moeten zyn: het ministerie van financiën, de Nationalbank en de Privatbank, Echter zegt men, dat er voor de verduisterde sommen volledige dek king aanwezig is. Volgens de berichten in de bladen bedraagt het totale bedrag van de door Alberti ver duisterde sommen 9,000,000 kronen. Alberti heeft bekend, bedrog en vervalsching ge pleegd te hebben voor 9 millioen kronen, waarbij de staat betrokken is. De politieke en oeconomische gevolgen zijn onbereken baar veel. De Zeelandsche boerenspaarbank heeft zijn betalingen gestaakt. De beroering is groot. Het is een satisfactie voor de socialistische pers, die reeds lang beschuldigingen van dezen aard aan het adres van den minister had geuit. Plotseling millionair. De timmerman Frie- drich Schmidt te Spindelhof in de Boven- Palts is plotseling millionair geworden. Een van zyn voorvaderen, die in den Krim- oorlog had gevochten, bracht het in Russi- schen dienst tot generaal en trouwde met een gravin. De generaal en zijne vrouw zijn drie jaar geleden, kort na elkaar, gestorven, een vermogen van 13 millioen roebels in goud en vele bezittingen nalatende, De Beiersche gezant te Petersburg is er, na lang zoeken, achter gekomen, dat Schmidt hun erfgenaam is. De man is een oudgediende uit den oorlog van 1870/71 en draagt het ijzeren kruis. Een spookhuis in Huil. De Engelsche bla den doen zonderlinge verhalen omtrent een spookhuis te Huil. Er was een vrouw in dat huis gestorven, en den nacht na de begrafenis hoorden de achtergebleven bloed verwanten herhaald kloppen, weldra ge volgd door het links en rechts door de ka mer vliegen van potten en pannen. Er werd politie geroepen, en nauwelijks was een der bobbies binnen, of er vloog een braadpan rakelyks langs zijn hoofd. Zelfs een priester werd er bij gehaald, maar deze kon van de zonderlinge voorvallen in huis geen verklaring geven. Theekopjes en gla zen werden van de tafel gelicht met een onzichtbare hand en elders neergesmeten. Borstels en ander gerei maakten excursies door de lucht. Een dappere buurman had zich beschikbaar gesteld om een nacht in het spookhuis door te brengen, maar na een paar uur kwam hij er, doodelyk van streek en wit als een doek, weer uit. Al leen voor een politieagent, die op de Olym pische spelen een prys heeft gehaald voor worstelen, zwaar gewicht, schijnen de gees ten respect gehad te hebben, want zjj hiel den een poosje op met gooien. Heel Huil spreekt over niets anders dan over het spookhuis in de Sykes street. Eigen rechter. Een ontzettend automobiel drama heeft plaats gehad bij het dorp Al- benga in den Omtrek van Genua. Een in genieur, die daar met vacantie gelogeerd was, keerde met zyn zesjarig zoontje van de wandeling terug, toen een automobiel kwam aanrijden. De knaap verkeerde in gevaarde vader riep hem toe, doch te laat; het jongetje werd overreden.Razend van verdriet en woede schoot de vader met een revolver op den automobiel, waarin twee jongedames, dochters van markies De Revedin, gezeten waren. De tweede kogel doorboorde het lichaam van een der dames en trof den chauffeur in het hoofd, zoodat hy terstond een lyk was. Onbestuurd schoot de auto een oogenblik later tegen een rots wand, met het gevolg, dat de nog daarin zittende dame ernstig gewond werd. Haar zuster was uit het rijtuig gevallen en werd dood op den weg gevonden. De politie trof den vader in wanhoop aan bij het verminkte lijk van zyn zoontje. Merkwaardig gevolg met kortsluiting. In het post- en telegraafkantoor te Grenoble is brand ontstaan, waardoor spoedig alle gemeenschap was afgesneden. De midden toren van de telefoon is ingestort, zoodat ook de telefonische gemeenschap voor een paar dagen zal onderbroken zyn. De post kon gered worden. Men schat de schade op ongeveer 100.000 fr. Terzelfdertijd ontstond er brand in het postkantoor van Uriage. Hieruit werd op gemaakt en 't onderzoek heeft het bewezen, dat de brand ontstaan is door aanraking tusschen telegraafdraden en den kabel der beweegkracht van de trammaatschappy, die Uriage bedient. Het reusachtige Ghineesche rijk. Een volks - telling in China de eerste die de regee ring met ernst heeft doorgezet heeft een bevolking van 428,214,000 zielen tot uit komst gehad. Dus bijna een derde van het geheele aantal bewoners der aarde. Toch weer moordenDe oude moordlust schijnt toch in de Turksche provincie Ma cedonië weer te ontwaken. Het jong-Turksche comité te Saloniki heeft den bekenden Enver bei opgedragen naar Seree te gaan, om een onderzoek in te stellen naar aanleiding van den moord op drie Bulgaarsche revolutionairen, die in het Macedonische dorp Skrisjewo door San- danski's lieden vermoord werden. Deze moord heeft groote verontwaardl- gewekt onder de Bulgaarsche bevolking van Macedonië. Ter waarschuwing zij het volgende droe vige voorval gemeld. Zekere mej. Van Hemelryck te Laeken had een pakje rhabar- berpoeder en een pakje insectenpoeder gekocht. Per abuis slikte zy dit laatste in ter bestrijding van haar kwaal, terwijl zij met de groene poeder haar veel geduchtere vijanden te lijf ging. Dezen lachten erom, zij zelf echter niet; ondanks terstond aan gewende hulp is zy aan de gevolgen harer vergissing bezweken. Gevaar bij het gebruik van gaskachels. Te Hamburg is onlangs een persoon in de bad kamer overleden ten gevolge van vergifti ging met kooloxyde-gas, Het vertrek, 42 kub. meter groot, werd verwarmd door middel van een gaskachel, waarvan de af voerpijp een middellijn had van ruim 5 cM. en, met eenige bochten, 20 cM. boven de buitenmuur eindigde, zonder windkap. De wind moet op den dag van het ongeluk op de opening hebben gestaan, waardoor de verbrandingsgassen niet konden worden af gevoerd, zoodat de lucht niet voldoende kon toetreden tot verbranding van het lichtgas met het gevolg, dat by de onvolkomen ver bianding het vergiftige kooloxyde-gas ont stond. Bij badkachels is dus noodig een afvoer pijp van voldoende wijdte, waarvan de uit monding tegen den wind moet worden beschut. Een zondenlast. Een bekend priester te Chicago, die alty'd buitengewoon veel toe hoorders had, wegens zijn vermeende stren ge godsdienstige plichtsbetrachting geduren de vijftien jaar, hield kort geleden een preek waarin hy zyn gehoor aanmaande zich te verbeteren en te bekeeien. In den loop zij ner rede vorderde hij de gemeente op om „voorwaarts te treden en hunnen zonden- last van zich te werpen. Een jonge vrouw, die dit bevel letterlijk opnam, het zich dit geen tweemaal zeggen. Ze trad naar voren en met de woorden Neemt dan thans mijn zondenlast ook op u," legde zy een pak voor den preekstoel. Verward en verschrikt keek de priester neer op den bundel aan zyne voeten, waaruit een zacht gesteun klonk. „Hier hebt ge uw kind, waarvoor u niets doen wilt en waar voor ik nietsdoen kan, ging de vrouw voort en nam uit het pak een zuigeling op wier slabbetje de volgende woorden te lezen waren „De vader van de kleine is de pries ter die als zedepreker zoo beroemd is ge worden. Ik houd van mijn kind meer dan van iets anders ter wereld, en heb al wat in inyn vermogen is gedaan, om het te voeden, maar thans kan 'k niet meer. De vader weigert my iedere ondersteuning, dus moest ik wel doen wat ik thans doe." Terwyl allen zich nieuwsgierig om het kind verdrongen, riep de priester die zich zelf weer meester was geworden. „De vrouw heeft me verleid. Ik beken de grootste zon daar der wereld te zyn, maar God weet hoe oprecht ik myn schuld geboet heb. Doch de gemeente was niet meer te hou den, en de predikant moest maken dat hy wegkwam. Het vermoorden van kinderen uit bijgeloof. In de laatste jaren zyn te Cuba meermalen berichten gekomen over beweerde gevallen van kioder- of menschenmoord, welke zou den in verband staan met tooverpractyken, die nog toepassing vinden onder de achter lijke negers in de binnenlanden van het eiland. Ook op het eiland Haïti vinden der gelijke dingen nog toepassing naar het schijnt. Maar zulke berichten zullen gemeen lijk wel zeer overdreven zyn. Toch heeft een geval uit Cuba, uit den laatsten tyd bewezen, dat althans op Cuba kinder moord in verband met toovery-hocuspocus inderdaad nog voorkomt. De New York Herald verneemt uit Havana dat de ambtenaar van 't O. M. te Maltanzas Zaterdag 11. is gereedgekomen met zyn onderzoek betreffende een moord op een driejarig blank meisje, Luesa Valdes. Dit kind was in Juni 11. gestolen door zekere Irene Rodriguez. Daartoe waren hem een vrouw, Valladerès, en een veertienjarige jongen, Victor Navarro, behulpzaam ge weest. Geruimen tijd hadden deze drie lieden allen negers gezocht naar een blank kind, welks lever zy wilden toebereiden om het aan een zieke vrouw, Leocadia, toe te dienen. Rodriguez vermoordde het kind en na allerlei griezelige tooverkunsten werd de behoorlijk toebereide lever van 't kleine slachtoffer door de zieke vrouw genuttigd. Bü de instructie dezer zaak bleek, dat Rodriguez een toovenaar was van de Brujos- sekte. Deze toovenaars oefenen grooten in vloed op de onwetende enzeerbijgeloovige bevolking der binnenlanden van Cuba en Haïti. De bewijzen tegen Rodriguez en zijn medeplichtigen zjjn zoo overtuigend, dat de ambtenaar hun terdoodveroordeeling zal eischen. In 1906 zijn op Cuba voor een dergelijk misdrijf twee fiegers terdood gebracht. Een 5-jarige martelares. Te Berlijn is een moeder tot anderhalf jaar, een vader tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, wegens mishandeling van hun 5 jarig kind, het oudste van een vijftal, Elfriede geheeten, leed sterk aan Engelsche ziekte en de moeder haatte haar daarom en mishaldelde het op alle mogelijke wijzen, wat de vader goedkeurde. Buren hoorden voortdurend kinderge- schreeuw en eens zag men, dat de moeder de kleine met een mattenklopper sloeg en een anderen keer, dat zy het kind trapte en zoolang tegen het fornuis sloeg, dat het bewusteloos liggen bleef. Dikwijls ook zette de moeder het kind in een kuip met ijskoud water en eenmaal moet zy gezegd hebben, dat het zoolang duurde eer het kind dood ging en zjj nog wel eenigen tyd op het geld van de verzekering zou moeten wachten. Voor de valbijl. Eerlang moet te Béthume, in Belgie, de terechtstelling plaats hebben van de vier bandieten van Hazebrouck, Canut, Deroo, Auguste en Abel Pollet, en van een vijfden booswicht, Van Houtte. Het Hof heeft hun beroep verworpen. Allen heb ben, zou men zeggen de guillotine ruim schoots verdiend. Het vermoorden van grijsaards, het worgen van vrouwen en meisjes, het plunderen van boerenwoningen met of zonder moord, hebben zij schaamte loos bekend en nu wachten zij sedert twee maanden hun straf.Hun eetlustisgoed zij sla pen vredig, van berouw geen spoor. Den dag brengen zij door met zwaarmoedige Vlaam- sche liederen, soms afgewisselt door de Marseillaise. De grootste gerustheid toont Abel Pollet de gevreesde en wreede aan voerder der bende, die de plundertochten ontwierp. Hij speelt althans den onverschil lige, verklaart, dat.het maar beter is, dat men hen doodt, daar men hun toch geen gratie durft schenken. En dan ook 't is gauw over. 't Is licht beter dan op de ellendige wegen 's nachts bij ontij, wanneer zy op de boerenhoeven afgingen „In de gevangenis ongeveer honderd zestig individuen rusten te Béthume van hun arbeid uit gaan de vijf terdood- veroordeelden van de benedenverdieping door voor helden. Men benijdt hen misschien niet, maar bewonderen doet men ze zeker Nog zoo dom niet 1 Te Chicago woont een oude heer, die veel last heeft van jicht en daardoor, als hy over straat loopt, in voort durende vrees leeft, dat een auto hem zal overrijden, Hy beweert dat hij 6000 maal bijna overreden is. Dat heeft hem een groo ten afkeer van het moderne vervoermiddel gegeven en hij heeft daarom een testament gemaakt, waarby hy zyn vermogen nalaat aan den vervaardiger van de beste lucht schepen. Want, zoo denkt hij, als de lucht schepen maar eenmaal in zwang zyn, dan is het met de auto's gedaan, en kan een mensch tenminste weer veilig over den grond loopen. Een behoorlijk inkomen. Na Abdel-Azis zijn troon van Marokko aan zijn broeder ver loren heeft, heeft hy aan Moulai Hafid be kend gemaakt, dat hij bereid is Marokko te verlaten als zijn broeder hem een maand geld van vijftigduizend gulden verschaft. Moulai Hafid vindt dat te veel, en zal hem een bod doen. Een feestmaal verstoord. In Rome werd Maandag een kerkelijk feestmaal op onaan gename wijze verstoord. Terwijl op het kasteel Gandolfo kardinaal Merry del Val aan een feestmaal met een aantal gasten vereenigd was, sloeg de bliksem in het ge bouw. Een aantal voorwerpen op tafel werden vernietigd, doch de aanzittenden kwamen met den schrik vry.

Onze Eilanden | 1908 | | pagina 3