Plaatselijk Nieuws. Ingezonden Stukkq Buitenland. ONZE EILANDEN van 12 SEPTEMBER 1908. vogel gevlogen. Tot overmaat van ramp scheen „Germanicus" het spoor geheel bijster te zijn. Hij gaf geen bepaalde richting meer aan en moest by herhaling op spoor worden gebracht. Tevergeefs is daarop een stuk van den landweg afgezocht. Een man uit de buurt kwam daarop verklaren, dat Frans waarschijnlijk de breede sloot was overgestoken, welke den landweg van het weiland scheidt. Een der schuiten lag los te drijven. De aanwijzing scheen juist te zijn. Met de vermoeide honden werd naar den overkant gevaren, terwijl de heer Kessler terugkeerde om nu ook „Herta" op te halen. „Germanicus" schijnt weer een spoor te hebben. Recht vooruit trok het beest zyn geleider het weiland door en bleef voor een sloot staan. Deze was geheel met kroos bedekt, maar een geul daarin toonde aan, dat kort geleden er iemand door gegaan moest zijn. Het voor dezen doorgang weg geduwde riet op den kant bevestigde dit vermoeden. Er werd even rust gehouden en de te rugkomst van den heer Kessler met den door hem gedresseerden hond „Herta" af gewacht. „Herta" nam daarop het spoorover van „Germanicus". Zoek! klonk het weer. Zoek den kerel I En met bewonderenswaar dige zekerheid rende „Herta" het stuk wei land af, zóó snel, dat we hem nauwelijks konden bijhouden. „Herta" bleef voor een laag hekje van een koolland staan. Op een nieuw commando van Zoek den kerel! sprong het dier er wel over, maar scheen het spoor kwijt en kwam terug uit het kool land. Ook oefende een afleidende herrie in de buurt, door toeloopend volk veroorzaakt, ongewenschte afleiding. Iemand kwam beweren, dat Frans in een veestal aan den straatweg zou zitten of weer via dezen weg het gestichtsterrein zou zijn omgegaan. Waren de leiders met de honden het koolland ingegaan ze zouden Frans hebben gevangen, want later bleek het spoor goed te zijn geweest. Maar de afleiding bracht ons naar den straatweg terug, waar de stallen en schuren zonder resultaat werden doorzocht. Toen vlogen de honden plotseling den weg en erven over en brachten ons na een grooten omweg naar het gestichtsterrein terug. Ze schenen naar het oude spoor te zoeken, of ook kwam de gedachte op, dat Frans, opgejaagd, op nieuw schuil bij het gesticht zou hebben gezocht. Op grond van dit vermoeden, werd be sloten het gestichtsterrein met de honden af te loopen. Te ongeveer één uur in den nacht was daarmee een begin gemaakt, toen een der gestichtsbeambten met een lantaarn omhoog op de speurende groep kwam toe loopen mèt de juichkreet: Frans is binnen Hij vertelde verder als antwoord op onze ongeloovige gezichten, dat twee lieden uit het naburige plaatsje Opperdoes Rosier ge grepen en binnengebracht hadden. Deze twee mannen waren Pieter Bos Jan zoon, 34 jaar oud, en Jacobus Bos Janzoon, 33 jaar oud. Door den heer burgemeester van Opper does waren ze aangesteld om 's nachts op de loer te liggen. Ze hadden post gevat bij. een grintpad naar den spoordijk, waren ieder met een flink mes, en Pieter boven dien nog met een hooivork gewapend. 'tZal tusschen half een en een uur gister nacht zjjn geweest, toen Piet wat hoorde aankomen en zijn broer tot waakzaamheid aanmaande. En jawel, even later kon hij bij den maneschijn waarnemen, dat iemand over den spoordijk keek of het aan den kant van Opperdoes wel veilig was. De nieuwsgierige Frans Rosier bemerkte het onraad en week terug maar toen spron gen de gebroeders Bos vooruit en „werda" schreeuwde Pieter, zijn hooivork vooruit houdende. „Ik ben een patiënt", zei de aangehoudene. „Dan ben jij Frans Rosierschreeuwde Pieter, en sprong met zijn broer vooruit. „Pas op want ik schiet!" krijschteFrans, en hij maakte een beweging van schieten met een hark die hij bij zich had. Maar Pieter Bos verzekerde Frans, dat hij hem de hersens zou inslaan. Toen deed Rosier nog een zwakke poging tot ontsnapping. Hij liet zich in een sloot vallen, om een ander stuk land te kunnen bereiken, maar tegelijkertijd waren de kranige gebroeders Bos bjj hem. De kans voor Rosier was ver keken. Blijkaar bang voor „wapengeweld" riep hjj„Ik geef me over. 'k Ben moe. Anders zou je zien wie ik was. Maar ik heb in geen vijf dagen te vreten gehad 1" Frans bleek inderdaad door het opjagen vrijwel te zijn uitgeput. Hij liet zich gewil lig uit de sloot trekken en als arrestant tusschen de gebroeders Bos meevoeren naar sierde négligé op de chaise longue lag, en plotseling ontwaakte in mij een vurige hartstocht voor de schoone kokette vrouw. "Wel kromp mijn hart nog pijnlijk ineen, als ze mij van je heimelijke verloving met den nieuwen dominee verhaalde, maar een blik op het verleidelijk schepsel, bracht het weer in rust. Eerlijk gesproken, Gretha ik heb nooit in waarheid aan je trouw getwijfeld, maar ik wenschte van tijd tot tijd, dat het 't wèl 't geval mocht zijn, opdat ik die kwelling niet meer behoefde te ver duren. Ruth trok mij tot zich aan, gelijk het licht den nachtvlinderals ik bij haar was, had ik alles vergeten, ook u Gretha, en dan zag ik later je roodgeweende oogen, je verbleekt gelaat, en kwam dan in een stemming, dat ik mij liefst een kogel door 't hoofd gejaagd zou hebben zoo verach telijk en ellendig kwam ik my voor. „'t Eenvoudigst ware geweest, zoo ik u gevraagd had Gretha, bemint ge mij nog, of is 't waar, wat men verteld Dan ware immers alles goed geworden dat wilde ik echter niet doen, dan zou de breuk met Ruth onvermijdelijk zijn geweest, en ik kon zonder haar niet leven. Ik liet dus alles zooals het was doch hoe 't my te moede was, heeft elk mij wel kunnen aanzien. „Zoo kwam er een zekere avond, waarop ik met onbedwingbaar verlangen naar Ben- deleben gereden was, en Ruth's boudoir het gesticht, ruim twintig minuten gaans. Ze hielden hem stevig vast en Pieter drukte de groote punten der hooivorken tegen Frans borst, ten betooge dat verz6t wel eenigszins gevaarlyk was! „Al had ie dood gemoeten mijnheer", zei Piet, „we hadden 'm niet laten loopen." Bij de overbrenging had Rosier weinig last van publiek. De meeste menschen hiel den zich elders op, maar die hem zagen uiten meestal verwenschingen aan zyn adres. Een der doctoren verklaarde nog, -dat Frans er ellendig slecht uitzag en uitgeput scheen. Hij was eerst naar het badhuis, daarna dadelijk naar de versterkte afdeeling ondergebracht. Hij bekende dadelijk na zyn ontvluchting in het huis van den directeur te zjjn ingeslopen en daar tot den bewusten Zondagnacht te hebben vertoefd. De huis houdster had hem onbewust op zolder op gesloten, Daarna had hij zich op het gestichtster rein weten schuil te houden. Kleeren had hy nu pas in dezen nacht gestolen. Hij was ook werkelijk den weg gevolgd, dien de honden hadden genomen, met de schuit over de sloot door de wei en het koolland. Toen zag hy een schuurtje en daar vond hij een pilo pak om eindelijk zijn négligé te bedekken. Ook een stuk brood at hij daar op, en nam de hark mede, waarmee hij was ge wapend, en even later in den strik liep, dien de gebroeders Bos hem hadden gespan nen. De helden. In ieder geval is dit optreden van twee man in den diepen nacht tegenover een gevreesden en gevaarlijken boef als Rosier kranig en lofwaardig. Te hopen is, dat de gebroeders Bos een behoorlijke premie zul len krijgen voor hun moedige houding, waardoor zij ons land en in het bijzonder Noord-Holland hebben bewaard voor meel angst en onrust, die bedenkelijke verhou dingen gingen aannemen. En de ontsnap ping van Frans des nachts uit Medemblik zou allicht door nieuwe misdaden zijn ge volgd. De gebroeders Bos werden door allen, die in het gesticht in den laten nacht nog by een waren, gelukgewenscht en moesten gistermorgen by den directeur terugkomen. Buiten het hek stond nog een talrijke me nigte de helden op te wachten en bracht hun een hoeraatje. Frans Rosier in de cel. Uit Medemblik verneemt de „Tel" nog, dat Frans, direct na zijn aankomst in 't gesticht als een tijger op 't eten is aange vallen, dat hem werd voorgezet. Hij wist van geen uitscheiden. Veel beweging en frissche lucht schijnt de kunstmatige voe ding dus overbodig te maken Ondervraagd waar hij gestoken had na zjjn ontsnapping vertelde hy direct naar het huis van den directeur was gegaan en daar 2 maal 24 uur was gebleven. Over de plaatsen, waar hij verder gezeten had, gaf hy zeer ondui delijke en verwarde verhalen. Hij zag er allerellendigst uit en was dood op. Hy is tans in een cel geplaatst, waaruit men hem niet meer loslaat. Zijn moord lust neemt, volgens de doktoren, daardoor toe en hij wordt dus des te gevaarlijker. Gistermorgen weigerde Frans alweer het eten en het spelletje der kunstmatige voe ding kan dus weer beginnen. Hy lijdt aan hoogheidswaanzin en zelfoverschatting, zoo als alle krankzinnige misdadigers. Hij vormt telkens fantastische plannen, zooals dat van het luchtschip, waarmede hij al jaren bezig is. Hy geeft op geen enkele vraag antwoord en kykt alleen den dokter aan. Hij is thans kalm. Hij had bij zich een stuk blauw van het vlaggedoek, dat hy uit de directeurswoning meenam. Hij moest steeds tusschen de directeurwoning en het gesticht heen en weer gezworven hebben. Zijn hemd was pikzwart van vuil en modder. Het stuk linnen, waar hij gister nacht op lag in den tuin, heeft hij vermoe delijk uit een schuit gestolen. Door een stoomfitts aangereden. In de na bijheid der kerk te Laren, Geld., werd gis termorgen door den heer v. d. B. v. V. met zijn stoomftets aangereden de 15-jarige Venneke R. wonende in Verwolde, onder voornoemde gemeente. Ten gevolge daarvan kreeg het kind een hersenschudding. Het werd bij een der dorpsbewoners ter voor- loopige verpleging binnengedragen. De eerste geneeskundige hulp werd ver leend door den geneesheer Bokkel Huining, uit Lochem. De toestand van het kind is hoogst ernstig. Past op kinderen 1 Ten huize van den heer W. M. te Oude- weêr binnentrad. Eenige dagen vroeger had ik een brief voor u aan de tuiniersvrouw afgegeven, die in een opwelling van berouw geschreven wasik had er geen antwoord op ontvangen. Ruth lag niet evenals altyd op de sofa, doch liep opgewonden, met vlammende oogen en brandende wangen, in 't vertrek op en neêr. Toen ik binnen kwam, verborg ze snel een papier in haar zak; ik keek haar in verrukking aan, schooner als bij hare opgewondens bewe gingen in het witte nachtgewaad, was ze my nog nooit voorgekomen. „Zy scheen verheugd my te zien, en Gretha, waartoe je dit tooneel te beschrij ven 1 ik zeide haar, dat ik haar beminde. Als belooning daarvoor vertelde ze my, dat het nu bepaald zeker was, dat je, hoewel nog in 't geheim, met den dominee ver loofd waart. Ik beken, dat is voor een oogenblik mijne bezinning terugkreeg, en haar ongeloovig aanstaarde. Doch weldra vervulde mij een diepe verachting voor uw persoon, ik was woedend wegens je trouwe loosheid en vergat daarby geheel en al, dat ook i k trouweloos handelde. Een hatelijke, onbestendige aan vertwijfeling grenzende stemming maakte zich van my meester; ik was niet in staat tot de schoone, straks nog zoo vurig begeerde vrouw nog een woord van liefde te spreken, en in bittere bewoordingen stortte lk myn toorn over water, bevond zich een familie met een l'/2-jarig kindje; terwijl men bezig was met het vullen der petroleumlampen, wist de kleine een glaasje met dat vocht te bemach tigen, dronk er uit, waarna het kind het hevig benauwd kreeg. Door spoedig ver leende geneeskunpige hulp van dr. Van Praag Jr. werd de kleine tot braken ge bracht. Men hoopt dat zich verder geen nadeelige gevolgen zullen voordoen. De Minister van Staat, dr. A. Kuyper, is van zjjn buitenlandsche reis in Den Haag teruggekeerd. Mishandeling met doodelijken afloop Vóór ruim 14 dagen overleed te Roermond het 10-jarig kind Valentijn, en werd begraven. Sedert een paar dagen geleden deed het ge rucht de ronde, dat het kind geen natuur lijken dood zou zijn gestorven, doch tenge volge van een slag op het hoofd, zoodat de justitie zich de zaak aantrok en Maandag namiddag het lyk liet opgraven en gerech telijk schouwen. Het resultaat van het onderzoek is onbe kend. Eene vrouw, die verdacht werd den knaap te hebben geslagen, kon na verhoor weder huiswaarts keeren. Ongewenscht bezoek. Terwijl de veehouder W, aan den uitweg onder Sloten, by Amster dam, in den vroegen morgen met zjjn knecht naar het land was gegaan om te melken, drong een onbekende de ongesloten woning binnen tot in het slaapvertrek. De vrouw ontwaakte en maakte gerucht, waarop de onbekende het hazenpad koos, met achter lating van een dikken stok, maar daaren tegen een ry wiel en eenig geld medenemend. Onder een wagen. Te Mi-dwolde geraakte de 72-tarige G. Keizer onder een beladen korenwagen. Een uur later overleed hy. Rosier jacht. Een der conducteurs van de H. IJ. S. M. op het baanvlak Helder Alk maar—Haarlem—Amsterdam heefthet twij felachtige voorrecht een gelijken familie naam te dragen als de veelgezochte. Nu speelde zich dezer dagen op het bovenge noemde baanvak de volgende scène af. Een paar kooplui die uit den aard dei- zaak de conducteurs goed kennen zoeken te A. hun wagen op. „Gaat Rosier ook met dezen trein mee", vraagt de een den ander. „Ja", is 't antwoord, „ik zag hem nog juist daareven. Hij zit achter in den trein." De stationschef die net voorbijloopt hoort dit gesprek. De trein zet zich in beweging met Rosier er in. Opgepast, denkt de chef. Dat wordt een mooie vangst. En hij geeft onmiddellijk aan het station Haarlem ken nis, dat Rosier in den trein zit. De politie wordt gewaarschuwd en als de trein in Haarlem komt staat een heele politiemacht op 't perron klaar om haar slag te slaan. Met arendsoogen worden zij die de wagens verlaten, gemonsterd en daarna de inzittenden nog eens terdege opgenomen. De beruchte wordt echter niet gevonden. Waar is Rosier vraagt men. En achter uit den trein kwam hij werkelijk te voor schijn. Maar 't was Frans Rosier niet. En dien wilden ze juist hebben. Politie af. Zware mishandeling bij Woubrugge 1 Te Hoogmade, gemeente Woubrugge, had in den nacht van Zondag op Maandag een zware mishandeling plaats. Zekere Pouw, een boerenzoon uit Roelof- arendsveen, reed des avonds omstreeks halftien per fiets dan nieuwen weg af huiswaarts; nabij Rijpwetering gekomen, werd hij door P. G. Hillebrand, te Hoogmade, van de fiets getrokken. Door dezen werd Pouw onder de worsteling, die nu volgde, met een zakmes naby het hart en ook aan den pols gevaarlijk gewond, waarop Hillebrand, met zyn beide vrienden, daarby tegenwoordig, huiswaarts keerde, Hillebrand zeide: „Bloed nu maar dood; hot is aan den rechte besteed". De zoo zwaar mishandelde is door dokter Willinck, van Rijpwetering, verbonden en gedurende den nacht met de meeste zorg behandeld. De burgemeester dezer gemeente en de politie, zoowel uit deze gemeente als uit Alkemade en de rijksveldwachter Op den Brouw, uit Oudshoorn, waren vrij spoedig ter plaatse voor onderzoek. Hillebrand toon de zich vrij onverschilligook toen hij voor confrontatie bij den mishandelde werd ge bracht, heette hij alles liegen, maar zakte eindelijk door de mand, waarna proces verbaal werd opgemaakt en Hillebrand voorloopig in arrest werd gesteld. De beide andere jongelieden, die de mis handeling van nabij zagen zijn J. G. Verbij en C. Borst, van Hoogmade. haar, over u, en over elk die mij toesprak,uit, „Later zag ik je aan tafel naast den vermeenden bruidegom, en hoorde je het lied zingen, dat je eens op dien bewusten avond, toen ik je voor 't eerst ontmoette, gezongen hebt. Ik snélde heen, ik wilde niets meer hooren, en liep als waanzinnig in het donkere park rond ik verwenschte alle vrouwen, ik haatte Ruth, ik haatte u nog meer; toen ontmoetten wy elkander. Ik hoor nög je bevende, smeekende stem, waarmeêje mijn naam nitriept;ik bedwong mij met schier bovenmenschelyke inspan ning, jij zoudt niet weten, hoe ik leed,— en liep je eerst zwijgend voorbijik wou je toonen, hoe grenzenloos ik je verachtte. Na een heftige scène met Bergen en oom, reed ik daarna nog in den nacht naar G. Bergen snelde mij na; zyne vragen, zyn toespraak maakten mij nóg woedender. Gelukkig was er voor eenige maanden een commando te Postdam over te nemen. Bergen bewerkte, dat ik er voorin aanmer king kwam, en bleef tot mijn vertrek bij mij. Vóór dien tijd, kwam je laatste brief ik wierp hem ongeopend in 't vuur. Bergen vermoedde wel, wat er gaande was; hy vroeg mij ook naar u, ik bleef hem echter- 't antwoord schuldig, en verliet G. met wan hoop in het hart. „Nauwelijks was ik te Potsdam aange komen, of ik ontving reeds een brief van Toen de politie Hillebrand zocht lag hy rus tig by zijn ouders te bed. De mishandeling was een gevolg hiervan dat Hillebrand niet kon gedoogen, dat Pouw verkeering had met een meisje uit Hoog made. l.D. Door een val verradenl Een Groningsche werkvouw had als „huizen" een zaak in gebreide en tricot ondergoederen en het bovenhuis. Toen zy nu onlangs ziek was en te harer vervanging haar dochter bij de bovenburen werkte, kwam deze te vallen op de binnen plaats. Ze liep daarby een paar schrammen aan hoofd en beenen op. Bij het verbinden bleek, dat het meisje ondergoed uit den winkel aan had van het fijnste soort. Dit wekte argwaan. By de moeder werd huiszoeking gedaan en toen bleek, dat de vrouw in vier weken tijds voor ongeveer f 150 aan ondergoed gesto len had. Te 's Gravenzande viel een werkman J. v. d. Meer vanmorgen van een wagen. Zwaar gewond werd hij er van onder uitge haald. Ook een paar ribben waren gekneusd. Dr. v. Arkel verleende de eerste hulp Onmiddelijk werd hy naar zijn woning ver voerd, waar hij onder behandeling van dr. Ten Cate werd gesteld. Oplichters zijn vindingrijk. De „Zutf. Ct." schrijft: Telkens verzinnen ze wat nieuws. Zoo werd onze stad onlangs bezocht door een man, die voorgaf in verbinding te staan mst „De Prins", het bekende geïllustreerde weekbladhij bood aan winkeliers gelegen heid voor hun zaak reclame te maken door den voorgevel van hun huis te fotografeeren de foto in „De Prins" te doen opnemen en dan kon de winkelier zijn naam en adres daarby laten zetten. Die foto was gratis maar voor dat bijschrift moest betaald wordeneen gulden maar. Verscheidene winkeliers vlogen er in, betaalden hun gulden maar ze zagen nog :eds geen fotograaf opdagen, diejl. Dins- g of Woensdag al verwacht w erd. Een der bedrogenen wendde zich tot den uitgever van „De Prins" die echter verklaart dat hem van deze practijken niets bekend is; op zijn verzoek zal de politie beproeven den oplichter te vatten. Wij denken anders dat hij hier wel geen slachtoffers meer zal makenonze stadge- nooten zijn nu ten minste gewaarschuwd. Het Vaderland schrijft: „Met diep leedwezen vernemen wij, dat de bly'de verwachting, waarin H. M. de Ko ningin sinds eenigen tijd verkeerde, dezer dagen is teleurgesteld. H. M. moet zeer kalm zijn. Behalve de hoogleeraar, vertoefde jl. Dins dag ook de Hofarts Pot geruimen tijd ten Paleize. Het U. D. verneemt, dat van de negen aangehoudenen in verband met het gebeurde in het park Nieuweroord te Utrecht, één buiten vervolging is gesteld en mitsdien uit de preventieve hechtenis is ontslagen. De 8 anderen zyn thans naar de openbare terechtzitting verwezen; hun zaak zal op Maandag 28 dezer voor de rechtbank dienen. De brievenbesteller Leunsen te 's-Heeren berg, wien te Emmerik beide beenen zyn afgereden, is dienzelfden dag aan de gevol gen overleden. Hy laat een vrouw met nog 2 jeugdige kinderen achter, N. R. Ct. In den afgeloopen nacht is blijkbaar door middel van opensluiting met een valschen sleutel ingebroken in perceel 32 Leidsche- vaart te Haarlem, bewoond door een stof feerder C. J. van Ommeren, Ontvreemd werden eenige zilveren en gouden voorwerpen, o.a. twee dames- en een heerenhorloge. Van daders geen spoor. (O. H. Ct.) In de R. K. kerk (Heike) te Tilburg bleef de organist de heer M. Bogaerts plotseling, na het spelen der eerste tonen, tengevolge van een hartverlamming dood. Te Maastricht is gisteren de opperman B. van een 13 meter hoogen steiger gevallen en met een gebroken ruggestreng naar het gesticht Calverienberg overgebracht. Op den Rijksweg nabij Susteren werd Dinsdag tegen den avond de 60-jarige byna doove en daarby slecht ziende commissio nair Gulikers door een automobiel overre den. De chauffeur hield terstond halt en reed terug naar Sittard om een geneesheer te halen, doch by zijn komst te Susteren (op drie kwartier afstand van Sittard) kon deze slechts den dood constateeren. mijne nicht, daarna een tweeden enderden; eindelijk vond ik behagen in die élégante, geestige briefjes. Eerst antwoordde ik slechs kort, toen langer en geregelder, en ten laatste had de schrijfster my door haar geestig gekeuvel op 't papier evenzeer betooverd, als zy dat door hare persoon gedaan had. Deze epistels waren eindelijk minnebrieven in optima f o r m a geworden, en toen ik met Kerstmis van myn détachement terugkeerde, wist ik reeds, dat ik door 'n teeder minnende bruid verwacht werd. Oom en tante waren hoogst verheugd Bergen echter beschouwde mij met wantrouwen, terwijl Hannah zooveel mogelijk mijn ge zelschap vermeed. „Om je de waarheid te zeggen, was de gedachte, u te kunnen ontmoeten, zeer pijnlijk. Ik had vernomen, dat je in geen geval de bruid van den geestelijke gewor den waarthet vermoeden begon reeds bij mij op te komen, dat "mijn schoone bruid een oneerlijk spel met mij gedreven had. Maar een blik op die sierlijke gedaante en dat stralend gelaat, deed mij allen twijfel vergeten. Op zekeren dag vertelde mij haar bekoorlijke mond onder alle causerieën, ook het een en ander van u, dat je geestelijke vrijer je plotseling de „bons" gegeven had 1 Deze uitdrukking bracht mij tot nadenken. Eerst dacht ik dat de jonge man wellicht van onze vroegere verhouding vernomen.— Dinsdagavond is aan de Torenlaan te Blaricum door de laatste tram uit Huizen mejuffrouw S., uit Amsterdam, die aldaar op bezoek was, overreden. Zy struikelde bij het oversteken der rails, waarop de machine haar belde beenen even boven den voet afreed. Haar toestand is zeer ernstig. Frans Rosier. Uit Medemblik schrijft men aan het Hdbl.: Frans maakt het thans weer tamelijk goed. Met voldoening spreekt hy over de geschiedenis der laatste dagen en beroemt er zich op, dat hy zoovelen verontrust heeft. En waarom? Zyn doel is, zegt hjj, niet om te moorden, doch om uit 't gesticht te Me demblik te komen Hy wil liever naar de gevangenis te Leeuwarden. Dan schiet zijn tijd van „zitten op. Maar bovenal, hij wil „vry" zynl Frans weigert weer, als voorheen, alle voedsel; de voeding geschiedt thans weer kunstmatig. Aan de Tel. wordt bericht: Huibert Visser, een verpleegde, moorde naar van een verpleger te Veenhuizen, en veroordeeld tot 6 jaar, die Frans Rosier hielp by zyn vlucht, is vanmorgen zwaar geboeid naar Leeuwarden gebracht. Te Kessel (L.) werd het 21/2-jarig zoontje van den landbouwer H. door een paard in den stal zoodanig getrapt, dat de dood on middellijk volgde. Uit het Westerdok te Amsterdam is Dins dagnamiddag opgehaald het lyk van een 17 jarigen knaap, scheepsjongen aan boord van een stoomschip, liggende in genoemd dok. De jongen was 's morgens per vlet naar den wal gegaan, en keerde niet terug. Hoe het ongeluk gebeurd is, ligt in het duister. Aan de Houtmankade is gisteren namiddag een voetbalspelende jongen even eens te water geraakt en verdronken. Men heeft tevergeefs getracht de levensgeesten op te wekken. Door het omvallen van een lampje brak een hevige uitslaande brand uit in een pand gelegen in de Slijkstraat, te Weesp, eigen dom van mevr. Walenkamp, beneden be woond door den kapper K. v. Noort en boven door twee gezinnen de familie Schoen maker bestaande uit 11 personen en de wed. Veenstra met haar zoon. De brand nam dadelijk zoo in hevigheid toe, dat de laatste personen dwars door de vlammen werden gered. Verzekering dekt de schade. en ook anderen zullen zeker gaaE een blijvende herinnering aan '1 moo in hun huiskamer zien pryken. Dal zyn als steeds zeer billyk. Men pr dus bytyds. MIDDELHARNIS. Tegen J. de B. uit Breda en M. J. uit Rotterdam is proces-verbaal opgemaakt wegens openbare dronkenschap. De huisvrouw van D. H. die Donderdag middag een bezoeker uit haar locaal liet verwijderen, werd op de Kaai met een pak slaag bjdreigd, hierdoor (ontstond daar een volksoploop. Algemeen werd de houding der vrouw afgekeurd. Naar men verneemt zette in de nacht van Donderdag op Vrijdag een inwoner dezer gemeente zyn vrouw buiten de deur. Men zegt dat ze niet goed oppaste. Het bigge van P. v. D. dat hy Woens dag j.l. miste, is gevonden in het hok van B. de Korte, waarin het zeker gezelschap gezocht had. HET FEEST TE SOMMELSDIJK. Wij hebben nog een paar verzuimen goed te maken. Allereerst vergaten wy te ver melden, dat namens burgemeesters en secre tarissen van het eiland een fraai gesneden bank werd aangeboden. Tweedens werd verzuimd te vermelden hoe keurig de motorboot van den heer Joppe was versierd, die de haven werkelyk tot sieraad strekte, terwyl ook de versieringen door de H.H. van Gent, Timmer, Kastelein en Hanson niet onvermeld hadden mogen blijven. Derdens zy vermeld, dat de zoo mooie co- sluums, wapens, .harnachementen enz. gele verd zijn door den heer J. Jordanus, Costu mier Weenasstraat 18 te Rotterdam. De feestwijzer noemde als zoodanig abusievelijk de heer Van Keulen, doch deze verleende zyn goede diensten als kapper. De korte tyd, die ons restte voor het opmaken van het verslag, was de onwille keurige oorzaak van deze weglatingen, die wy by dezen herstellen. Pliotografieën van het feest. Bfl' den heer S. v. d. Plaat, zagen wy ver schillende keurige opnamen van verschil lende momenten van den feestdag. Ze zyn uitstekend geslaagd en vele Sommelsdijkers en zich daarom teruggetrokken had. Toen echter kwam als een verblindende licht straal het denkbeeld in my opzy heeft hèm afgewezen 1 Ach, Gretha, hoe raadsel achtig is toch 't menschelijk hartIk was trouweloos, beminde met jeugdig vuur eene andere, en töch vervulde mij deidèe, dat ge my nog lief hadt, dat ge den andere misschien om m y hadt afgewezen, met een onbeschrijfelijk weldadig gevoel. „En deze idéé verliet mij niet meer: ik luisterde begeerig naar elk woord, dat op u betrekking had, en intusschen naderde de tyd al meer en meer, die mij met Ruth zou vereenigen. Ik verkeerde vaak in de grootste opgewondenheid. Dagen-lang zat ik met onbeschreven vellen papier voor my, aan myn schrijftafel, en wilde je schrijven hoe alles gekomen was, wilde je om op heldering vragen en dan scheen my dat we6r onmogelijk. Ik wierp de pen ter zyde, en begaf my onder myne kameraden. Ter plaatse waar men my als den bruidegom der schoonste vrouw benijdde, waar ik de vragen naar het welzijn der gravin beant woorden, de complimenten der oudere officieren wegens myn geluk, de levendige gesprekken over Ruth's zeldzame schoon heid aanhooren moest, noemde ik mij in stilte een domoor, en begroef de pijnigende gedachten en twyfelingen in den duistersten hoek myns harten. (Wordt vervolgd.) (Buiten verantwoordelijkheid der Jtedfl STENOGRAPHIE, (Zie advert Wat is stenograpie Stenographii kunst om door middel van zekere stelde teekens veel sneller te schrijve met gewoon Latijnsch schrift moge Het gewone schrift voldoet niet geh al aan de|eischen|destyds. Het wacht van den tyd is: „vlug." Vergeleken! Latynsche schrift munt het stenograf uit door eenvoudigheid. De teekens B veel eenvoudiger vormen, dan de ge letters en laten zich dus in veel kort neerschrijven. Er zyn tal van systa Men zou dus de vraag kunnen stellen stelsel men moet kiezen. Deze keus j moeilijk als men weet dat de heer I Balt laatst het twintigduizendste vaj leerboek heeft verkocht en dat daarf de achtste druk is verschenen. Als men voor elke gewone letti stenografisch teeken gebruikt, kan reeds 3 maal zoo vlug schryven het gewone schrift. Dit is echter nid genoeg om redevoeringen en dicia volgen. Daarom behoort by het sieis prachtig verkortingssysteem: „het isB invoering van eenig nieuw of geth teeken logisch afgeleid uit het onva schrift, dus gemakkelijk aan te leer J stelt den leerling in staat de uiterste ge dende snelheid te bereiken. Men kan mee een snelheid bereiken, minstens f zoo groot als met het gewone schri^^H lingen van Kweek-, Normaal- en Ho Burgerscholen en Gymnasia kunnen gemak hebben van stenographie I houden van aanteekeningen en het ven van dictaten. Daarom ia het vcEfe die later dergelijke inrichtingen wi^H zoeken, aan te raden, stenographie teleer Wanneer tegenwoordig per adverteltie kantoorklerk gevraagd word staa^B van de 100 keeren bij„Stenographic^ tot aanbeveling." Maar waarom n(T voorbeelden aangehaald om de beid heid der stenographie aan te tooneql die eenigzins op de hoogte is van 1 weet dat stenographie hoe langer h^^^ in gebruik komt en vereischt wordt,'"! Sommelsdijk, J. VAN DER VELDE. Een nieuw moordtuig 1 Volgens eenjj uit Stockholm heeft de wapenfah Kjellman een machinegeweer uitgev dat 500 schoten in de minuut kan i Naar 'theet, is het wapen vanwe^^_ Zweedsche leger onderzocht en voortref! lyk bevonden. Een nieuwe luchtvaart. De Duitse® stuu ballon „Parseval" is voorzien van een nie wen koeler, gisteren weer opgestegen, b reikte een hoogte van 500 meter, waar ee windsnelheid van 8 meter per seconde wer geregistreerd, bleef 40 minuten in de lucti en keerde, na een voortreffelijk ges'aagde tocht, naar de ballonloods terug; binner kort zal de groote tocht worden aangevan gen criterium voor de overname door he ministerie van Oorlog. De gekke Mollah. Volgens een bericht ui Aden is in SomalilaDd de zoogenaamd gekke Mollah weer aan het stroopen. Hy heeft, heet 't van inboorlingen 150 kameelen weggevoerd en eenige menschen gedood. Ook zouden er twee man van de bereden troepen van het Engelsche protectior«58l gedood. Het voertuig der toekomst. Te Weehen is een maatschappij gevestigd, met he^^H luchtschepen te koopen, te bouwen en te exploiteeren, Zeppelin en Friedrichshafen. Graafl lin heeft, uit dankbaarheid voor de moetkoming, die de gemeente Frieürichs hafen hem betoont heeft, 6000 gulden uit zyn eigen beurs aan het stadsziekenhuis gegeven. Zondagavond heeft de burgerij een fakkel optocht te zyner eere gehouden. Hemniig drichtshafen was op de been. De^^^| verscheen, omringd door zyne bloedverwan ten, op het balkon en de schout voerde het woord tegen hem. Hij zeide dat de menschen te Friedrichshafen, wanneer er over het luchtschip gesproken werd konden zeggen, dat zij er bij geweest waren en dat ook in de toekomst by zouden zjjn.B Hel schot op Roosevelt. De gewaande of heusche aanslag op president Roose^^H gepleegd nabij Oysterbay terwyl hy een rij toer te paard maakte op het landgoed van zyn neef, den heer Emlen Roosevelt. DdIMfc was met boschbezoomd en eensklaps klonk een schot, zoo dichtby, dat het^^B van den president er schuw van werd. Roosevelt zelf keek in het gebladerte $rw iemand zag en toen dat niet het gevtil was besloot hij af te stappen en den aanvMDtt op te zoeken. Zyn metgezel, majoor'^^HI worth, haalde hem over zijn kostbaar niet verder te wagen en naar huis te Ofschoon verschillende gissingen gemÉM worden over een jager, die zich in de^^B heid vermaakte of een zich oefenend si^H schieter wekt een en ander wel dcg^P den indruk, dat er een aanslag is gepl Een rough rider als Roosevelt vergistH niet over de bedoeling van een schol f nabybeid gelost, anders had hjj zeer z niet de geheime politie in den arm geno zooals hy gedaan heeft. Bulgaarsche verkiezingsmoorden. Inl Bulgaarsche dorp Skirschewo zyn drief garen, leden der binnenlandsche orga tie, op bevel van Panitza, den befaarfl

Onze Eilanden | 1908 | | pagina 2