NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ZUID-HOLLANDSCHE EN ZEEUWSCHE 1111111 ONZE EILANBÜ voor de Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 40 Zaterdag 29 Augustus 1908 15E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advertentiën van 1—5 regels 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Buitenlaiidsch Overzicht. De Marokkaansche kwestie, die reeds zoo vaak een botsing heeft dreigen te weeg te brengen tussschen de groote mogend heden, die als buldoggen tegenover elkaar staan, is onverwachts in een ander licht gekomen. De lezer weet, hoe sultan Abdel- Azis zijn troon bedreigd zag door zyn broeder Mouley Hafid. De Marokkanen zyn op hun wettigen heerscher zeer ver toornd over zijn houding tegen de vreem delingen. Men beschouwd Abdel in zijn land vrijwel als een gewillig werktuig in handen der vreemdelingen, voornamelijk van de Franschen. De haat der Marokkanen tegen de Europeanen is niet verwonderlijk. De laatsten komen in deze landen uitsluitend om zaken te doen, het is hun slechts te doen om de dubbeltjes. In de middelen om die te verkrijgen zyn ze gewoonlijk niet kieskeurig. De Marokkanen snapten ook vry- spoedig dat het de groote Mogols om niets dan de heerschappij in het land te doen was. De priesters deden waarschijnlijk het hunne om de geloovige Mahomedanen op te zetten tegen te Christenen. De bodem was dus goed toebereid om het verzet tegen Abdel-Azis welig te doen tieren zoodra Mouley Hafid de vaan des opstands hief en de leuze liet klinkenWeg met de vreemdelingen, schaarden zich vele woeste bergstammen aan zijn zijde. Met den steun der Fransche wapenen scheen het echter of de wettige sultan zich zou kunnen handhaven. De laatste berichten deden dit ook verwachten. Zijn beste troe pen, de Sjeribiaansche geheeten, behaalden de eene overwinning na de andere en reeds waren ze tot op korten afstand van Marok- ko's zuidelyke hoofdstad genaderd. Maar Brederode zong reeds: 'tKan ver- keeren. Abdel Azis heeft ondervonden, dat het alle niet steeds bestendig van duur is. In den nacht van 19 op 20 Augustus werd zijn legerplaats plotseling door de troepen van Mouley Hafid overvallen. Gevochten werd er byna niet, de troepen van Abdel lieten hem in den steek en Hepen nagenoeg alle over tot den weerbarstigen broeder. De sultan slaagde er met groote moeite in met enkele getrouwen een Fransche militaire post te hereiken vandaar schijnt hij van plan te zyn naar de havenplaats Casa- Blanca te trekken om zich daar onder de Fransche vanen in veiligheid te stellen, Na deze nederlaag is de zaak voor Mouley Hafid gewonnen. Hij heeft reeds een procla matie laten bekend maken waarin hij zijn victorie vermeld. In nagenoeg alle plaatsen kiezen de ambtenaren reeds zijn zijde. Yoor Abdel-Azis is de eenige uitweg het land te verlaten en zijn verdere levensdagen als gebannen koning rustig te gaan slijten. Zeer onaangenaam is deze loop der zaken voor de Fransche regeering. Frankrijk heeft zich al is het dan niet officieel, dan toch door zyn daden, steeds aan de zijde van FEUILLETON. Uit liet leven mijner oude vriendin. XVIII. Wat heb ik sedert dien avond veel ver loren Doch wat was dat Daar stond een slanke gedaante in de geopende deur, ik kon niet meer onderscheiden wie het was, doch ik gevoelde het, myn hart begon hoorbaar te kloppen, en ik had de kracht niet om my op te richten. „Margaretha." klonk het zacht, „mag ik binnen komen Zult ge my niet van uwen drempel verjagen, nu ik smeekend tot u kom „Wilhelm 1" antwoordde ik,kom binnen 1" Wy stonden tegenover elkander. 'tWas donker in de kamer, en ik kon zijn gelaat niet zienik voelde echter heete droppels op mijne handen die hy aan zyne lippen bracht, terwijl hy snikte: „Vergeef mij, Gretha „Alles, Wilhelm, alles 1 Ach, had ik je gelukkiger mogen we&rzien 1" „Gretha, ik wil je heden niet de geheele den ontroonden sultan geschaard. Het is voor dat land een bittere pil nu den op roerling als wettigen sultan te zullen moe ten erkennen, Toch zal het daartoe wel moeten komen. In de Fransche pers is deze wending reeds duidelijk melkbaar. De Fransche bladen leggen er den nadruk op dat die erkenning kan geschieden als Mou ley de akte van Algeciras belooft na te leven. Dat die belofte zeer noodig is, behoeft zeker wel geen betoog. Reeds zyn nieuwe vijandelijkheden tegen Europeanen voorge komen en Mouley zal zeker moeite genoeg hebben orn dit te voorkomen. Een lichtpunt voor de Fransche regeering is, dat de En- gelsche pers, Frankryk's trouwe bondge noot, eenstemmig by voorbaat alle te nemen maatregelen der Fransche betreffende Ma rokko goedkeurd. De Belgische kamer heeft, voor zy met vacantie ging, in eerste lezing het ontwerp tot overname van den kongostaat. overge nomen. In het heele land is over dit wets ontwerp heel wat te doen geweest. Oorspron kelijk wou koning Leopold zyn dierbaar vaderland met de kolonie opschepen op totaal onaannemelijke voorwaarden. Nood gedwongen zyn daarin wijzigingen aange bracht, doch lang niet allen zyn daarmede tevreden. Velen meenen dat Belgis zich onverantwoordelijk zware lasten op den hals haalt met de overname op de gestelde voorwaarden. Zoo schrijft onder anderede Vlaamsche Gazet: „Wy staan nu tegenover- die kolonie beladen met de zwaarste ver plichtingen, die een beschaafd land ooit heeft durven op zich nemen. De tijd der hooge duizenden, het aardsch paradijs van niets ontziende beheerders en aandeelhou ders moet tot het verleden behooren. De „openbare macht" kan in Congo niet langer dienen om de belangen van maat schappijen te vrijwaren. Congo mag en kan aan Belgis niet buitensporig opbrengen. Zooniet is een kolonie slechts een lustoord van woeker, uitbuiting en onmenschelyk- heid". Dat is nu juist geen rooskleurig oordeel. Een open vraag is het nog of de mogend heden, die het verdrag van Berlijn onder teekenden waarin bepaald wordt, hoe over het lot van de kolonie eenmaal zal beslist worden, met de overname door Belgie op de voorwaarden door Leopold gesteld, ge noegen zullen nemen. In Amerika nam een machtige vereeniging, de Amerikaansehe Congo Reform Association reeds een pro testmotie aan tegen d6 overneming op zulke voorwaarden en onder zoo weinig waarborg voor een goed en menschelyk bestuur. Men meldt dat de Britsche xegeering evenmin van plan is zoo maar voetstoots haar toe stemming te geven tot de overdracht. Zy zou van plan zijn waarborgen te eischen van de Belgische regeering, dat de kolonie op geheel andere wyze dan tot dusverre zal bestuurd worden. Zy meent dat het bestuur tot nu toe ge geschiedenis van myn misdaad verhalen, sprak hij, nog altijd myn hand in de zyne houdend. „Ik ben ellendiger geweest, dan gy wellicht vermoed hebten ik wil alles aan uwe voeten bekennen doch later, thans kan ik het nog niet, de tyd daartoe is nog niet gekomen; nu kom ik alleen om je te smeekenGretha, neem je 't lot van mijn kindje aan!" „Je kindriep ik. „O, breng het mij Wilhelm, ik bid je er om." 'tls buiten in myn rijtuig," zeide hy, en ging de deur uit. Met bevende handen stak ik licht aan daar trad hij weêr binnen, een bekoorlijk kindergezichtje loerde slaapdronken uit een chaos van doeken en mantels, en zie, daar lachte het rooskleurig mondje, en twee armpjes strekten zich naar mij uit met een kreet van verrukking nam ik het kind in myne armenhalf schreiend, half lachend kuste ik de donkere oogen, en het knaapje kraaide en lachte me&, en greep met zijn haDdjes in myne haren. „Nu weet ik dat het liefderijk verzorgd zal worden," zei Eberhardt met vochtige oogen. „Ik moet voor eenigen tijd op com mando, en z y is vertrokken, zonder zich om het kind te bekommeren; ze denkt mis schien, dat ik het evenals alty'd zou kun nen verplegen, en dat zou ik ook gedaan hebben, als ik niet te velde had gemoeten. voerd is in strijd met alle nationale vriend schapsbetrekkingen en met schending van alle verdragen. Wie de onverkwikkelijke letcuur over den Kongo heeft nagegaan, weet dat zy daarin gelijk heeft. Het gaat in Kongo nog een graadjej erger toe dan by de Atjehsche bloedbaden of in de Engelsche vrouwen- en kinderkampen in Transvaal. Trouwens, koning Leopold zou baronesse de Vaughan geen Kongosche millioenen hebben kunnen schenken als alles in eer en deugd was toegegaan. Maar och, Izaak van den Dam zei reeds dat het kwartje dat hij aan zijn oor hield niets zei en de brave uitbuiters der Kongo- negers voelden alleen bezwaar als de caout chouc minder in prijs was of de produc tie tegenviel. Of Belgie tegen die uitbuiting waarborgen op zal kunnen leveren, gelooft wel niemand. De Indische legers op Sumatra werden ge volgd door groote petroleumconcessie's, de oorlog van Transvaal ontstond door den Engelschen gouddorst, de kolonisatiezucht van België zal wel geen edeler beweegreden hebben. De Vlaamsche Gazet zegt een waar woord: „De toekomst zal uitwijzen of Bel gië voor een eerlijke zending is bestemd." Zegt u dat wel, juffrouw Pieterse Duitschland is het land der protectie by uitnemendheid. Op nagenoeg alle producten zyn verbazend hooge rechten gesteld. Het aantal tegenstanders dier belasting op magere beurzen neemt in Duitschland nood wendig toe. Noodwendig, want het is van de protectie een kenmerkende eigenschap dat zy een kort tydperk van ongekenden bloei te voorschijn roepen doch tevens tot een overproductie leidt, die een crisis doet intreden. In een verslag van een Duitsche kamer van koophandel wordt de invloed der protectie zeer juist geteekend. Daarin toch wordt gezegd: „Twee omstandigheden hebben er vooral toe bijgedragen dat de invloed der beschermende politiek in het geheele economische leven tot uiting kwam. Ten eerste zijn de voorraden uitgeput, die voor de invoering der protectionistische tarieven waren opgelegd, Dit is vooral in den graanhandel merkbaar. Zoolang nog graan beschikbaar was waaraan de voor- deelen van het oude tarief ten goede waren gekomen, waren de uitwerkselen van de Agrarische beschermende rechten bijna niet te merken, maar nu de voorraden uitgeput zyn toonen zy zich in al hare scherpte. Daarbij komt nog, dat de graaninvoeren naar Duitschland merkbaar afnamen tenge volge van slechten oogstin het buitenland, zoodat de graanprijzen in het land een on gekende hoogte bereikten. De uitvoerhandel wordt ontzettend bemoeilijkt. Voornamelijk de machine-nyverheid lydt ernstig onder de hooge rechten. De rechten versterkten de industrie in het buitenland en maakten haar in staat te concureeren, zoodat de bin- nenlandsche iudustrie groote verliezen leed by den exporthandel en in menig land een verlies van afzetgebied moet betreuren." In Turkije schijnt de hervorming werke lijk op een solide basis te staan. Het Turk- sche comité dat de omwenteling wist te bewerkstellen heeft thans zyn regeerings- program opgesteld. Daarin wordt verlangd, dat een grondwet zal worden tot stand ge bracht, waarin de vrijheid der politieke vereenigingen op ondubbelzinnige wijze zal worden vastgelegd. Alle Turksche onderda nen van het mannelijk geslacht, die den leeftyd van 21 jaar hebben bereikt, zullen kiesgerechtigd zyn, hoe ook hun sociale positie, hun rijkdom of hun grondbezit moge zijn. Slechts zy, die de burgerrechten mis sen zullen ervan uitgesloten zyn. Alle Otto- manen, de algemeene naam voor de onder danen van het Turksche rijk, zullen dezelfde rechten hebben. Zy zullen voor de wet gelyk zijn en kunnen al naar hun bekwaamheden tot alle staatsambten worden benoemd. De strijdkrachten te land en te water zullen worden hervormd naar de behoeften en de financiëele draagkracht van het land. Men ziet dat dit comité de zaken met kracht aanvat en volkomen doordrongen is van de meening dat Turkije moet hervormd worden naar het model van een We3terschen staat. Zelden zal wel een revolutie zoo bloede loos tot stand zijn gekomen als in dit rijk. Wellicht zullen de Turken het algemeen kiesrecht nog eer hebben dan deNederlan dersHet zou waarlijk fraai zyn Het kindermeisje is weggeloopen, terwijl zy verklaarde, dat zy in een buis, waar de moeder nooit naar haar kind omkeek, niet wilde blijven. Gretha, ik weet, dat gij Hy reikte mij de hand. Wees onbezorgd riep ik. ,,'t Zal myn heiligste plicht zyn over 'tkind te waken 1" „Leef welHij boog zich over het kind en kuste de kleiDe handjes, toen snelde hy luid snikkend de deur uit. Ik was alleen neen, niet alleen, ik hield immers zyn kind in mijne armen. Myn hart sprong op van vreugde en geluk ik liep Daar het licht, en keek in de lieve oogjes en kuste den kleinen mond. „O, gij lief, aanvallig wichtje, gij zult uwe moeder niet missen fluisterde ik het toe, en toen wiegde ik het weer in mijne armen, liep de kamer op en neer, en begon schier onbewust te zingen: „Slaap kindjelief, slaap!" Plotseling riep Katrien angstig uit de zijkamer; „Maar, Greetje, kind, wat scheelt je toch ?"De oude had my in zoo'n eeuwigen tijd niet hooren zingen. „O, Katrien, kyk toch eens!" riep ik en hield het kindje voor haar gelaat, dat lachend op myn arm zat. „Zie eens wat ik hier heb Hij bracht mij zyn kind, 'tliefste wat hij op aarde bezit! O, Katrien, nu wil ik weer Wat deze 'Kanier van Koophandel hier vermeld, valt trouwens in alle protectio nistische landen te constateereD en wel in veel grooter mate dan in vryhandellanden. Geen land wordt door de gevolgen der over productie zoozeer geteisterd als Amerika. Ook daar groeit de strooming tot verlaging der onzinnig opgedreven invoerrechten voortdurend. Vooral onder de arbeidende bevolking wordt het besef levendiger dat zy de wrange vruchten der gehate protectie plukt. Binnenland. Limburgsche gruwelen Zaterdagavond 7 uur werd zekere N. Leenderts op de Maasbrug te Maastricht onverhoeds door een persoon aangevallen, die hem een diepen messteek in de rechter zijde onder de borst toebracht. Leenders meldde zichzelf op het politiebureau, waar hij voorgaf niet den man te kennen, die hem had verwond. Hij werd vervolgens naar Calvariënberg overgebracht, waar ge constateerd werd dat hij levensgevaarlijk was verwond: de steek moet tot aan de lever zyn doorgedrongen. Later heeft L. bekend, wie hem den mes steek heeft toegebracht, uit vrees voor zijn aanrander heeft hij diens naam eerst niet durven noemen. De dader, M. genaamd, een berucht individu, is nog niet aangehouden. Zyn signalement is verspreid. vroolyk en prettig zyn, en zingen I" Marie, die óók binnen gekomen was, moest de lamp brengen, opdat Katrien het lieve schepsel goed zou kunnen zien. De lippen der oude trilden toen de groote, donkere kinderoogen verwonderd op haar neerkeken, en Marie riep voortdurend„O, wat 'n lief, mooi kereltje Al mijn droefheid was verdwenen; in onheuglyken tijd had mijn hart niet zoo blij geklopt als heden. Ik danste door de kamer, de wieg moest van de vliering ge haald worden, er werd melk gekookt, en daarna zat ik aan de wieg, waarin reeds mijne moeder en ook ik gelegen hadden, en zong met zachte stem oude wiege-liede- ren, die Katrien my als kind geleerd had. En toen de lange wimpers van '1 knaapje de oogleden bedekten, zonk ik op mijne knieën, en er steeg een innig dankgebed uit myn hart ten hemel. Een gelukkig tydperk brak nu voor mij aanik bekommerde mij om niemand, alleen het kind - zyn kind was mijn eenige zorg. Ik dacht er zelfs niet aan, dat ik het niet a 11 y d bij mij zou knnnen houden ik droeg het in den tuin rond als de zon scheen, ik leerde het loopen,en was buiten mij zelve van vreugde, toen ik na eindeloos Zyn meisje had met andere jongens ge praat De huzaar J., die Zondagavond omstreeks 11 uur zyn meisje C. A. aantrof, pratende met eenige burgerjongens, geraakte daar door zoo in drift, dat hij de sabel trok en daarmee zyn meisje ergerlijk mishandelde. Zij bekwam twee wonden aan 't hoofd en moest in het ziekenhuis verbonden worden De dader werd door de politie gearres teerd en aan de militaire autoriteiten over gegeven. Zw. Ct. Ook een vreemde gewaarwording! Groningers, die Zondagmiddag met de Zuidlaarder tram van 5 uur naar huis kwa men, hebben een minder prettig avontuur gehad. Plotseling werd een gekraak gehoord en even later stonden de trampassagiers in het zand tusschen de rails. De trambodem had den last niet kunnen dragen 1 Gelukkig bleven persoonlijke ongelukken achterwege. Te Eist, bij Rhenen, kwam gisteravond de landbouwer De Greef, uit Prattenburg, met zijn dogcart de Oosterstoomtram tegen, welke uit de richting Driebergen kwam. Door het schrikken van het. naard kwam het voertuig in aanraking met de machine, waardoor de G. viel en er onder geraakte. De ongelukkige werd deerlijk gewond op genomen en gaf weldra deri geest. Hij laat een vrouw na met drie jonge kinderen. Maandagavond had te Brandwijk een allerdroevigst ongeval plaats. Twee kinderen van den heer P, Conjongh te Rotterdam waren bij hun grootoudera en tante gelogeerd. Al spelende schijnen zij in den diepen Graafstroom geraakt en verdron ken te zyn. Men vond beider klompjes drij vende. Door dr. Planten werden nog pogingen aangewend om de levensgeesten op te wek ken, doch 't was vruchteloos. De deelneming is zeer groot. (N. Ct.) Hedenmiddag omstreeks 12 uur ging het 10-jarige zoontje van den heer P. S., wo nende aan deD Nieuwen Haagdyk te Breda met twee makkertjes zwemmen aan 't Ver laat. Het jongetje verdween, vermoedelijk door kramp bevangen, in de diepte en kwam niet meer boven. (Dgbl. v. Nbr.) Een angstig oogenblik. Tijdens een hevig onweder, dat dezer dagen vlak boven Am sterdam woedde, was een der abonnés van „De Tel." die zich op het kantoor bevond van de cacaofabriek „Deli", aan de Sloter- Btvaatweg, ooggetuige van de machtige wer king van het hemelvuur. Juist op het oogenblik, dat hij zich voor de telefoon plaatste, werd deze plotseling door den bliksem getroffen, zoodat een verblindend licht daaruit te voorschijn kwam. Een gloeiend blauwe vlam verlichtte een oogen blik het gansche vertrek en spatte daarop voorzeggen, uit het onverstaanbaar stame len, het eerste duidelijke „Papa" vernam dat zou immers EbeTharót's welkomstgroet zijn, als hy zijn kind kwam bezoeken. Zoo verliepen dagen en weken. Van 't kasteel vernam ik alleen,dat dedamesnog altijd in Zwitserland vertoefden. Eberhardt was niet weêr hier geweest, maar zijn op passer was van tyd tot tijd naar 'tkind komen informeeren, en zijne groeten over brengen. Eindelijk op een zwoelen zomerdag, toen ik met den kleine in 't schaduwrijke zomer huisje van onzen tuin zat, en gekleurde steentjes op de tafel gelegd had, die hij er voortdurend met zyne vlugge handjes weêr afwierp, vertelde mij mevrouw Renner, die mij met haar breiwerk gezelschap was komen houden, dat de beide dames gister avond ook weer terug waren gekomen, en dat vrouwe Von Eberhardt heden morgen reeds vroeg naar stad gereden was waar schijnlijk om wegens de echtscheiding voor het gerecht te verschijnen. „Een trotsche, plichtvergeten vrouw," voegde zij er met verontwaardiging by, terwijl ze op het spe lend kindje wees. „'tls zonde en schande; zoo iets kan God niet gedoogen!" „Ik ben nieuwsgierig," vervolgde zij na een poos, „aan wie het kind zal worden toegewezen, aan hem of haar?" „Aan hadr?" herhaalde ik, „Is dat dan Ük stel om leid

Onze Eilanden | 1908 | | pagina 1