ONZE E IL A ND EN van 22 AUGUSTUS 4908. 3 Vrijdagmorgen maakten eenige Marine matrozen, begeleid door hun muziekkorps een marsch door ons dorp, vertrokken daar na naar Dirksland, vanwaar zy des middags weer door deze gemeente naar het Sas terugkeerden. S0N9IELSDIJK- Onder het spelen verlooi de jongeheer Idemburg, logeerende bij Dr. Knops, aan den Nieuwendyk alhier zyn portemonnai inhoudende f5,27. Dezer dagen verscheen een officier van de Grenadiers en Jagers tot het nemen van voorbereidende maatregelen aangaande het voorbereidend Militair onderricht. Van een ploeg van C. Edewaard, lig gende in het land in den Oudelandschen polder alhier, zijn eenige onderdeelen gestolen. OUDDORP. Bedankt voor Ouddorp (Flak- kee) ds. J. S. Gunning, te Hijsen. Buitenland. Reclame. De Cunard-maatschappy heeft een aardigen inval gehad om het den Ame rikanen, die met haar schepen de reis naar Europa doen, naar den zin te maken. Bij de aankomst te Liverpool staan er tuffen klaar, waarmede men den tocht naar Lon den kan voortzetten, in plaats van met den spoorweg, en zoo het Engelsche landschap zien. Verscheiden reizigers hebben er al gebruik van gemaakt. Leven zonder hersenen. Naar de Petit Bleu verneemt, is te New-York onverwacht de meening weerlegd, dat leven zonder herse nen omogelyk zou zijn. In het hospitaal Bellevue werd een pasge- geboren kind, de kleine Marie; Giacomo, by de doctoren gebracht om onderzocht te worden. Het kind had een hoofden gezicht, op die van een kikker gelijkend; het hoofd was op den kruin byna geheel plat, en de oogen puilden uit de kassen. Het oordeel van de de doctoren was, dat het kind niet levensvatbaar was, hoewel de ademhaling normaal was, en hoewel het schreeuwde net als alle andere kleine kinderen, en zelfs groote hoeveelheden voed sel tot zich nam. Precies veertig uur na de geboorte stierf het kind; de terstond gevolgde schouwing toonde aan, dat de kleine hersenen rudimen tair, en dat de groote hersenen in 't geheel niet aanwezig waren. Dit geval van een menschelyk wezen, dat leefde zonder her senen, is, zegt de Petit Bleu, eenig in de analen der wetenschap. Een gezellige gemeenteraad. De gemeente raad nam kennis vaD de storting in de gemeentekas door het raadslid Röber, tevens uit naam van de erven van het raadslid Schönbach van een bedrag van 5000 M. om daaruit een Schönbach-Köber stichting op te richten, van welker rente jaarlijks door de raadsleden een geineenschappelyken maaltyd zal worden gehouden I Aan de erf genamen van den heer Schönbach werd schriftelijk dank betuigd; den aanwezigen heer Röber word door den voorzitter in een betreffende rede de dank der leden gebracht, die hiermede door zich van hun zetels te verheffen (1) van hun instemming deden blijken. De voorzitter en de burgemeester werden gemachtigd nadere bepalingen te maken over het beheer van het kapitaal der stichting eD de aanwending van het kapitaal der stichting en de aanwending der renten, aldus het Gemeenteblad (ver slag der vergadering van 5 Mei 1908) van Löbau, een gemeente van 6600 inwoners in Saksen. Typhus in een kazerne. Onder de soldaten van het garnizoen Luneville (Frankryk) is opnieuw typhus uitgebroken. In het militaire hospitaal zyn van de 140 zieken 106 typhuslijders. Met het oog op deze epidemie zullen, naar het gevoelen van de officieren van gezondheid, dit jaar geen manschappen van het garnizoen Luneville aan de groote manoeuvres kunnen deelne men. De doodstraf in Frankrijk. President Fallières heeft nog nimmer een doodvonnis bekrachtigd en zal dat ook wel nooit doen. Ook nu heeft hij weder een doodvonnis in levenslange dwangarbeid veranderd. De betrokken veroordeelde is zekere Jules Cibois, een karrevoerder uit Beaulandois, die een vrouw had omgebracht. Hy was den 3en April veroordeeld. Nog twee ande re terdoodveroordeelden, Colson en Stefter, wachten nu reeds vier maanden op de wy- ziging van het vonnis. Een bedelares van 108 jaar. Te Boedapest is een bedelares gearresteerd die zich van ouderdomszwakte nauwelijks meer staande kon houden, en die by het doorzien van haar papieren in het jaar 1800 te Kamoesa heet geboren te zyn en dus 108 jaar oud moet zyn; de stumper, Rosa Singer, die van een zeer mager pensioentje leefde was een maand geleden naar Boedapest gekomen om haar zieke dochter te bezoeken, vond haar echter reeds overleden, en moest nu van alle middelen ontbloot, haar kost door bedelen ophalen; de politiecommissaris heeft haar thans weer naar haar dorpje laten terugbrengen. Cholera op de Filippijnen. Op de Filippij nen woedt een tamelijk hevige cholera- epidemie. In twee dagen tyds zyn op de Filippijnen 379 gevallen geconstateerd, waar van 254 met doodelijken ofloop. Manilla is tot dusver vrygebleven van de ziekte. De mijnramp ie Wigan. De mijnramp te Wigan by Londen, is weer oen van die ontzettende gebeurtenissen, die over de ge- heele wereld ontsteltenis teweeg brengen om het groot aantal slachtoffers, dat er den dood by vond. Toen de ontploffing van het myngasplaats had, waren er 73 mijnwerkers in de schach ten en vijf en een half uur later, om half twaalf 's nachts waren er slechts 4 van gered. De overige arbeiders waren reddeloos verloren, gestikt door het giftig gas of ver pletterd onder de instortende mijngangen. De kracht der ontploffing was zoo gewel dig, dat de ventilator, op 40 voet afstand van den schachtingang geplaatst, totaal werd vernield, evenals het gebouw waar de machine is opgesteld. Tot nu toe zyn er 18 lijken uit de myn naar boven gebracht. De ontzettende tooneelen, die zich bij den ingang afspelen, tarten elke beschrijving. Brand te Brussel. Te Brussel heeft een hevige brand gewoed in een winkel, waar hoofdzakelijk voorwerpen van celluloid wer den gekochtde vader van de winkelierster, een grijsaard van 75 jaren, die door het rooken van (een pijpje in deze gevaarlijke omgeving, oorzaak was van de brand, is inde vlammen omgekomen en letterlijk verkoold. Het is niet te verwonderen. Volgens een bericht uit Petersburg gaat het de Tzaritsa slecht. Zy lijdt hevige zenuwpijnen. Zeppelin. Zeppelin zal 100 morgen land koopen voor de uitbreiding van zijn arbeids terrein. Dit nieuwe terrein wordt door bergen tegen sterke winden beschermd. Dé Koning van Italië naar Engeland. De Daily News" meldt, dat de koning van Italië waarschijnlijk in den aanstaanden winter een bezoek aan Engeland zal brengen. De Emir van Afghanistan zou ook verlangen Engeland te bezoeken, maar die zou niet voor den aanstaanden zomer kunnen komen. Gevecht tusschen een tijger en een stier. Uit Marseille schrijft men aan de „Matin"Een impresario had een gevecht tusschen een tijger en een stier op touw gezet: op het laatste oogenbiik verboden de autoriteiten de vertooning echter. Om moeilijkheden te voorkomen, huurde de ondernemer daarop een ofgesloten terrein bij de zee, en stelde het bloedige tooneel, waarbij operateurs van cinematograaf-ondernemingen tegenwoordig zouden zyn, op Dinsdagmiddag vast. Circa honderd belangstellen waren ver schenen. Maar toen het op vechten zou aan komen, bleken de beestjes zelf geen ergen trek te hebben, terwijl ze elkaar maar voort durend aanstaarden. Na lang gewacht te hebben, stelde men het gevecht, maar uit tot den volgendeD dag. Grieken en Bulgaren. Onlangs hebben de Bulgaren in het district Jennitse een inval gedaan in eenige Grieksche kerken en een priestermishandeld.OoktrachtendeBulgaren de inwoners der Grieksche doipen door dreigementen over te halen om zich bij het exarchaat aan te sluiten. De Grieksche minister van buitenlandsche zaken, Baltazzi, heeft zich nu in krachtige termen over de euveldaden der Bulgaren beklaagd en de mogendheden verzocht hun invloed op de Bulgaren te doen gelden. Wraakneming aan het vee. Te Bitti, een doip in de Italiaansche stad Sassari, hebben 8 met buksen en dolken gewapende bandie ten een herder overvallen. Zjj knevelden hem en schoten daarop zijn geheele kudde van 500 schapen neer. Het betrof een wraak neming tegen den eigenaar der kudde. Sedert Januari werden in de gemeente Bittimeer dan 1500 schapen en 400 runderen door roo vers op deze wyze omgebracht, zonder dat het gelukt is de daders in handen te kry- gen. Een bloedbruiloft. Te Vulkan in Hongarije, een gemeente, die hoofdzakelijk door mijnwerkers wordt bewoond, werd bruiloft gevierd. Een der bruiloftsgasten, de jonge mijnwerker Nicolei Szursz was daarby zeer rumoerig. De rechter der gemeente, Alexan der Norga, maande hem tot kalmte aan, waarop de jongeman zich op hem wierp en hem een mes in de borst stiet, zoodat hy dood neerviel. Daarna greep Szursz, die zich als waanzinnig aanstelde, een zoon van den vermoorde aan en sneed hem den hals af. De moordenaar werd gegrepen. Zes millioen gebruikte postzegels weer ver kocht. Daartoe heeft een bende misdadigers te Moskou kans gezien. De geheime politie te Moskou is haar nu echter op het spoor Er zyn ook postbeambten by betrokken. Pest in Rusland. Naar uit Astrakan wordt gemeld, zijn in de laatste dagen in het Kir- giezengebied nieuwe gevallen van pest vast gesteld. Van 6 tot 15 Augustus zyn 6 men- schen aan de ziekte gestorven. De omkooperijen te Schaerbeek. Het Jour nal de Bruxelles meldt, dat van den Putte, die betrokken is in de omkooperyen by de uitvoering van openbare gemeentewerken, gisteren zyn ontslag als raadslid en schepen van Schaerbeek heeft aangevraagd. Volgens hetzelfde blad, heeft van den Putte, nadat hy door de mand was geval len. gezegd„Ja, het is waar. Ik heb mij in die ellendige zaak laten verwikkelen. Ik had, ter wille van het algemeen, myne eigen zaken moeten verwaarloozen. Myn betrekking als schepen, die my van den ochtend tot, deu avond in beslag nam, bracht<ny 3000 frs. 'sjaars op. Ik zat in de penurie, in groote geldelijke moeilijkheden. Toen kwam de verzoeking, en ik ben er voor bezweken." Brand in een pianofabriek. Te Londen is er brand geweest in de pianofabriek van Monington en Weston, in Cambden Town. Vierhonderd piano's,die onder handen waren ginnen teloor. Een huioelijksvoorstel van voor 3500jaar. Een aardige en zeer oude minnebrief is in het BritschMuseum op een steen gegraveerd. Het is een huwelyksvoorstel aan een Egyp tische prinses, en is omstreeks 3500 jaar oud. Zcljmoord-epidemi. In het Fransclie arron dissement Montpellier schynt een zelf moord-epidemie te heerschenin een dag tyds kwamen aldaar niet minder dan vier zelfmoorden voor. De mijnramp in Lancashire. Een telegram uit Londen bracht gisteren reeds bericht van een ontzettinde ramp, die heeft plaats gehad in het kolendistrict van Lancashire en uit de Engelsche bladen vernemen wij de volgunde bijzonderheden omtrent het on heil, dat gerangschikt kan worden onder- de ernstigste in dit aan gevaren zoo talrijke bedryf. Er waren toch, op het oogenbiik van de ramp, 76 menschen in de mijn, 3 daarvan zyn levend teruggekeerd, 21 lyken zyn ge vonden en 52 worden nog vermist, maar alle hoop op hun redding is reeds moeten worden prijsgegeven, zoodat het te vreezen is, dat dit onheil 73 inenschenlevens heeft gevorderd. Dinsdagavond om halfzes hoor den de menschen, die bovengronds werk zaam waren in den omtrek van put no. 1 der Maypoiekolemijnen nabij "Wigan een he vige ontploffing. Kort daarop stegen dikke rookwolken uit de schacht, die boven de myn bleven hangen en het, daglicht ver duisterden. Toen de rook was afgedreven en men van den eersten schrik bekomen was, zag men dat de kabel gebroken en de machines voor het aflaten en ophalen dei- kooien beschadigd was, terwijl de ventilatie- inrichting niet meer werkte, zoodat er zelfs geen mogelijkheid was om terstond hulp te bieden. De menschen in de myn waren bedolven en men kon hen niet bereiken langs den gewonen weg. Zoodra het bericht van de ramp bekend was snelden van alle zijden een duizendtal onverschrokken man nen naar de plaats des onheils en met den grootsten spoed werden de reddingsploegen samengesteld. Men moest zich een weg tot de mijn,, waarin de ontploffing had plaats gehad, banen door de schacht van de Wi gan- Junetionmyn, tot dezelfde maatschappij behoorend, maar die omstreeks een kilo meter verder ligt. Door deze schacht kan men put no. 2 van de Maypole-rnyn berei ken, die met put no. 1 gemeenschap houdt. Om 10 uur keerde de eerste ploeg terug en bracht 3 geredden mee, die nog ongedeerd waren. Groote vreugde heerschte er onder de menigte, die zich voor het terrein ver drong en door de politie met veel moeite op een afstand gehouden werd. Men hoopte reeds dat het ongeluk niet zoo ernstig zou zijn, als het zich in den beginne deed aan zien, maar die hoop vervloog bij het rap port dat de reddingmanschappsn van het bevinding uitbrachten. Zy hadden ongeveer 800 meter onder den grond kunnen doorloopen, maar verder konden zy niet komen, omdat de lucht door gasdampen was vergiftigd. Zy zagen daar verscheidene doode paarden liggen, hetgeen als een slecht teeken moet worden be schouwd, want waar een paard stikt is het niet mogelijk dat een mensch in leven blijft. De mannen die het onheil hadden over leefd, waren aan het werk geweest in de verbindingsgalerij met put no. 2 en in de nabijheid van den ventilator dezer schacht. De 2e ploeg die afdaalde, bracht 3 lyken mee. Een lyk waren de kleederen geheel van het lijf gerukt, het andere was onher kenbaar verminkt en het derde daarentegen volkomen gaaf. Men had het gevonden in zittende houding, het hoofd op de handen steunend. Den geheelen nacht werkten de reddingsploegen in de myn voort en om 4 uur Woensdagmorgen hadden zij nog 18 lyken gevonden, maar deze werden voor- loopig in de myn gelaten. De reddingsploe gen berichtten dat de myn in brand staat en dat het vuur nog steeds voortwoedt, terwijl de galerijen zijn ingestort en put no. 1 niet te bereiken is. De menschen die zich in de mijn bevonden op het oogenbiik der ontploffing zyn dus, op de 3 geredden na, als hopeloos verloren te beschouwen. Instorting. Zondagmorgen stortte tijdens den dienst in de kerk Saint-Cirquesen-Mon- tagne, te Anbenas (Frankryk) een galerij in, waardoor een 60-tal kerkbezoekers in het schip der kerk vielen. Onder de overige kerkgangers ontstond een paniek en in groote haast ontvluchtte men het gebouw. Er zyn gelukkig slechts lichtgekwetsten. Zijn moeder vermoord, De reeks van misdaden te Parijs is er weer met een vermeerderd en een die vreeselyker is dan al de vorige: een zoon heeft zyn moeder vermoord om haar te bestelen. Op den boulevard Ménilmontant woont het gezin Lalouette, dat al 15 jaren lang als huishoudster in dienst had de 54-jarige weduwe Rose Duchemin, die moeder is van 2 dochters en een zoon. De familie Lalouette was op een zomerreisje en de huishoudster alleen thuis. Zaterdagavond om 6 uur had de jongste dochter moeder willen bezoeken, maar op haar bellen geen gehoor gekregen, waarop zy zich zonder kwaad vermoeden had verwijderd en Maandagmorgen was teruggekomen. Toen ook nu haar bellen zonder gevolg bleef, waarschuwde zij den portier, die op de binnenplaats op een afdak klom en zoo in de woning der familie Lalouette, kon zien, welke woning op de eerste verdieping is. Hij zag de huis houdster in een der vertrekken op den grond liggen en ging nu de politie waarschuwen, die met een smid ter plaatse verschoenen de deur deed opensteken, Men vond de weduwe Duchemin op den grond liggen met afgesneden hals, te mid den van een plas bloed. Overigens was alles in de woning volkomen ordelijk, geen kast was opengebroken. De portier verklaar de, dat hij de weduwe Duchemin Zaterdag voor het laatst gezien had. Zy was 's mor gens naar de markt geweest, had haar dejeuner gebruikt,en was daarna uitgegaan, maar om spoedig terug te keeren, in gezelschap van een jongen man, haar zoon. Om halféen waren zj naar binnen gegaan, orn kwart over tweeën had de portier juf frouw Duchemin nog voor het venster gezien en omstreeks 3 uur was haar zoon alleen heengegaan. Hij scheen volmaakt rustig. De weduwe Duchemin kwam niet meer te voor schijn, ofschoon zy om 5 uur haar dochter Jeanne van het Ooster station had moeten afhalen, die by kennissen te Montfermeil te logeeron was geweest. Toen het meisje haar moeder niet aan het station gezien had ging zy naar huis, doch belde daar tevergeefs aan. Eerst toen zij Maandagmorgen terug keerde, werd de misdaad ontdekt. Al dadelijk viel de verdenking op den zoon. George, 26 jaar oud, die knecht was by een speksla ger in de rue de l'Espérance. De beide dochters der weduwe zyn meisjes van onbe sproken gedrag, maar de zoon heeft zich steeds misdragen en veel geld verteerd. Telkens vroeg hy zya moeder om gelden toen zy nu 6 maanden geleden, weigerde hem nog meer geld te geven, had hij haar 100 francs ontstolen. Uit een onderzoek, door de politie ingesteld, bleek, dat George Duchemin Zaterdag groote verteeringen had gemaakt, o.a. hy heeft in een automobiel gereden en aan een kastelein in de rue de Turbigo had hy verteld, 5000 francs geérfd te hebben. In den loop van den dag werd hy aangehouden, terwyl hy een rijtoer maakte. Op het hoofdbureau van politie gebracht trachtte hij aanvankelijk nog te ontkennen, maar weldra legde hij een volle dige bekentenis af, zonder eenig berouw te toonen. Hy had iuderdaad zijn moeder vermoord. Hij bezat niet meer dan 20 francs en was daarom besloten, opnieuw aan zijn moeder om geld te vragen Zaterdagmiddag ontmoette hy haar op straat en ging met haar mee naar huis. Eerst was het gesprek tusschen moeder en zoon zeer vriendschap pelijk, maar toen hy, omstreeks 3 uur met zijn verzoek om geld voor den dag kwam, had de vrouw formeel geweigerd, waarop hij besloot haar te dooden. Zy was bezig zich te kleeden om haar dochter van het station te gaan halen. Eensklaps had hy haar aangevallen en getracht haar te worgen maar zij bood krachtig weerstand, waarop hy zyn slagersmes te voorschijn haalde en haar den hals afsneed. Vervolgens had hij zijn handen gewassen in de keuken, zich meester gemaakt van 300 francs en was bedaard de straat opgegaan. In de rue de Tolbiac had hij een gestoffeerde kamer en daarheen begaf hij zich het eerst. Er waren bloedvlekken aan zyn overhemd, dat hij uittrok en verbrandde en, na een schoon overhemd aangetrokken te hebben, ging hy uit om het door den moord verkregen geld te verteren. Brand, Dinsdagmorgen om 4 uur ontstond brand in de pianofabriek der firma Moning ton Weston, aan het Bayham plein te Lon den, die geheel door het vuur verwoest is, zoodat slecht de 4 muren zyn blijven staan. Met de fabriek gingen ook omstreeks 400 piano's verloren. De brandweer kon zich slechts bepalen tot het beschermen der be lendende woonhuizen, waarin zy ook vol komen slaagde. Door den brand zijn onge veer 50 arbeiders werkeloos. Verdronken toen hij zijn hond wilde red den. Ben 24-jarig jongmensch teBurynaby Blacknool (Engeland) zag zyn hond in de rivier de Wyre liggen, waar de sterke stroom het dier meesleepte. Hy sprong in een kano die aan den kant lag en roeide naar den hond, dien hy trachtte te grijpen, met het noodlottig gevolg dat het ranke bootje om sloeg en de jonge man met den hond ver dronk. Vergiftigitig. Door het eten van vergif tigde paddestoelen is het uit 6 personen bestaande gezin van den smid Eberling te Meiszen ernstig ziek geworden en 3 zijn reeds overleden, terwijl ook de anderen in levensgevaar verkeeren. Een eeuwen-durend proces. Een proces dat 340 jaren geduurd heeft eer het alle instan- tién doorloopen had, Is thans tot een einde gekomen. Het betrof een grensgeschil tus schen de Mexicaansche gemeenten Yodoco- mo en Nouno. Meermalen had het geschil ook aanleiding gegeven tot bloedige botsin gen tusschen de bewoners van beide ge meenten, maar nu is eindelijk de grensre geling definitief vastgesteld. Men heefteen gedenkteeken opgericht, dat latere geslach ten aan dit eeuwen-durende proces zal her inneren en by de onthulling daarvan heb ben (de burgers van beide steden zich met elkaar verbroederd. Politiehonden. De politie to Liverpool spaDt haar uiterste krachten in om den dader te ontdekken van den moord op het meisje Margaret Krisby, dat reeds in Januari van dit jaar werd vermist en welks ontbonden lijk zooals wy reeds gemeld hebben op straat gevonden was nabij een onbewoond huis, waarin de kleeren van het kind lagen die tot de herkenning van het lyk hebben geleid. De politie heeft thans honden in dat huis gebracht, ten einde door hen een spoor te vinden van den man, die de kleederen en het lyk hier gebracht heeft. Het schynt evenwel, dat die man, uit vrees dat men op deze wyze zijn spoor zou zoeken, ver scheidene omwegen heeft gemaakt en tel kens is teruggekeerd, want de honden heb ben verscheidene kilometers geloopen, waar- by zij steeds in dezelfde buurt bleven en op het uitgangspunt terugkeerden. Ten slot te vond één hond een spoor, dat rechtstreeks naar het spoorwegstation voerde en eindigde op het perron, waar men moet instappen voor Birmingham. Een offer van zijn heldenmoed. De man, die by de ontploffing van Lovelace's lucht ballon op de Fransch-Engelsche tentoonstel ling te Londen, zich met zyn heldhaftige pogingen om de levend verbrande Mis Hill uit de vlammen te redden zich zoo deerlijk brandde, is bezweken. Plotseling verlamd. Op een trein van Not tingham naar Mansfield, zoo melden Engel sche bladen, deed een machinist dierist, die pas hersteld was van een zware ziekte. Het schynt, dat de man opeens door een aanval van lamheid geslagen is, want de trein, die te Bradford moest stoppen, rende voort in wilde vaart. By Bradford moest de trein uit Londen over hetzelfde spoor passeeren en een ongeluk was onver mijdelijk als de onbestuurde trein niet stopte. Seinen baatten natuurlijk niets, maar ein delyk slaagde men er in, door middel van een wissel den trein op een zyspoor te lei den waar hij geen kwaad kon. Nog een heelen tijd rende hy voort, totdat men hem eindelyk tot staan kon breDgen. Men vond den machinist bewusteloos op de machine. Een dergelijk geval is al eens meer voor gekomen in Engeland; in Mei 1907 is een machinist op de locomotief doodgebleven. Sinds dien worden de machinisten, op be vel van minister Lloyd George, periodiek door geneeskundigen onderzocht. De bosclibranden in Canada. De regen heeft de boschbranden in Britsch Columbie gebluscht. In het geheel zyn 30 menschen omgekomen. De burgerij van Fernie is met frisscheu moed aan den wederopbouw van de stad getogen. Een expeditie omgekomen. Eenigen tijd geleden weröt gemeld het verongelukken van drie leden van de Noord-Oost-Groenland expeditie, onder leiding van Mylius Erichsen. Mylius Erichsen en twee anderen verlie ten in Mei 1907 de overige leden der expe ditie om naar het Peary-Kanaal te gaan. In November van dat jaar zyn zij by een po ging om over het land-ijs terug te keeren van honger en koude omgekomen. Het is een vreeselyk sterven geweest daar in de eenzaamheid van den Poolnacht. Gelukkig zyn de kostbare resultaten van hun ont dekkingstochten voor de wetenschap be waard gebleven. Een der drie, de Groenlan- der Jorgen Brönlund, heelt het nog kunnen brengen tot dicht by een der depots van de expeditie. Daar is zyn lijk in een yspleet gevonden. In de omhooggeheven, verstyfde hand van den doode vond men de kaarten, waarop de volbrachte sledetochten van de drie man nen stonden aangeteekend. Daardoor zyn deze kostbare, met onnoemelijk lijden en het verlies van drie menschenlevens betaal de resultaten behouden gebleven. Op Brön lund vond men nog zijn dagboek. De laatste mededeeling daarin luidde „Ik ben omgekomen op 790 N.B.; ik be zweek onder de ontberingen op den terug tocht over het inland-ijs in November. Ik bereikte deze plek onder de afnemende maan. Myn bevroren voeten en de duisternis beletten mij verder te gaan. De lijken der anderen zijn in het midden van de fjord. Hagen stierf 15 November Mylius Erichsen een dag of tien later. (w. g.) Jorgen Brönlund". De lijken van Erichsen en Hagen zyn niet teruggevonden; zij waren reeds diep onder de sneeuw bedolven. Ter eere hunner nagedachtenis is aan Over-Haven, waar het expeditieschip overwinterde, door hun mak kers een gedenkteeken geplaatst. Het lyk van Brönlund is begraven nabij de plek waar zyn makkers het hebben gevonden. Van een dame en een reddingsgordel. Een dame die nog nooit een zeereis had gemaakt reisde dezer dagen van Leith naar Londen. Toen zij daar aankwam, was zij op van vermoeidheid. Mensch, wat zie jij er moe uit," zeide haar gastvrouw. Ja, dat ben ik ook, antwoordde de dame en ik geloof niet, dat ik ooit weer een zeereis maken zal. In myn hut hing een aanwijzing hoe je een reddingsgordel om moet doen en ik deed het, zooaïs het aangegeven stond. Maar ik heb het zeker niet goed begrepen want gedurende de geheele reis heb ik geen oog dicht gedaan. Een drama. Zaterdagavond heeft kapitein Peter Cooper Iiains, zoon van generaal Hains deD schrijver William Annis te Flushing, by New-York, op de pier doodgeschoten. Annis had, in gezelschap van zijn vrouw en kinderen, en een vriend, Harway ge- heeten, een uitstapje per zeilboot gemaakt, en beklom den particulieren aanlegsteiger van de Yacht Club, toen hy zich van aan gezicht tot aangezicht bevond met Hains, die, zonder een woord te zeggen, een revol ver uit zijn zak haalde en op hem mikte. Annis verborg zich achter zyn vriend, maar Hains stak zyn revolver onder Har- way's arm door en loste zoo zes schoten op Annis. Doodelyk gewond stortte deze in het wa ter, waaruit hij dadelyk werd opgevischt, om dan onmiddellijk naar het ziekenhuis te worden overgebracht; maar hier stierf hy reeds eenige uren later. De leden der zeilvereeniging en andera getuigen van dit drama wilden zich op den moordenaar werpen, maar werden hierin verhinderd door diens broeder Thorton Hains, die eveneons een revolver te voor schijn haalde en iedereen dreigde neer te schieten, die tusschenbeide zou durven komen. „Het is een familiezaak zeide Thorton Hains by wijze van verklaring. Een politieagent echter was op het knallen der schoten komen toesnellen, en aan hem reikten beide broeders uit eigen beweging hun wapens over, waarop zy zich zonder tegenweer lieten arresteeren. Beiden legden de grootste koelbloedigheid aan den dag. De oorzaak van dit drama schynt te moe ten worden gezocht in het gedrag van mevr. Cooper Hains, In 1900 had de moordenaar haar geschaakt uif het huis van haar vader, Libbey, waar hy op kamers woonde, en haar gehuwd. Drie jaar geleden ontving hy orders om naar de Philippijnen te ver trekken, waarom hij z(jn vrouw en drie kinderen in de Vereenigde Staten achterliet. Gedurende den tyd van zyn afwezigheid moet mevr. Hans ongeoorloofde betrekkin gen hebben aangeknoopt met Annis, een van Hainis beste vrienden. Bijna onmid dellijk na het vernemen van de ontrouw zijner echtgenoote, stelde Hains een eisch tot echtscheiding in. De vrouw van den moordenaar verklaart echter, dat Hains naijverig was op het suc ces van Annis, als schrijver, en dat daarom Thorton, di6 ook schrijver is, en hy het plan tot den moord hadden beraamd. Intusschen beweren alle regiments kame raden van Hains, dat zyn vrouw zich tijdens zijn afwezigheid schandelijk gedroeg, en keuren zy de daad van hun makker vol maakt goed. Thorton Hains, die met zjjn revolver de menigte terughield, terwyl zyn broeder den moord bedreef, heeft ook Veeds vroeger eeu dergelijk zaakje bij de hand gehad: In 1891 schoot hy een zyner beste vrienden tijdens een roeitochtje dood om een liefdesge schiedenis, doch werd bij gebrek aan bewijs vrijgesproken.

Onze Eilanden | 1908 | | pagina 3