nieuws- ei advertentieblad. ZUID-lOLLANOSOIl li ZIEÜWSCIE EILANDEN. IË1D' handel pagme Boekhandel, ÏERHUIS." I EED AM. Middelharuïs. lirne keuze ISN BIJBELS. j— ïisjesboekeu. jeken. jelen. beken. lenbehoeffcen. ;ht-, Poësie- salbums. aten, Leerboeken eiitien 'enlandsche bladen, onze mam voor de antasiekaarten, aarten. ciz. pn op alle soorten INDWERK. ;n vangers, ilijm ;enpapier. loekhandel, Hlltldclharnls. Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen, Prijs per kwartaalf 0,5U Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 38 Zaterdag 15 Augustus 1908 15E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. .Prijs per advertentiën van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. l, No. 34). Kosmos) aterc. 1526. 291. 1. intorc. 5084. op handels- als aten, Notarissen, Onderhandsch© Verdediging in op aanvrage gratis. RDAM. IJKE PRIJZEN. MULDER. ,ES. 5LS EN. 1TALING. IËN. 'OEGEZONDEN. 75 en 3,40. ;e en prijzen. iompagnie. Buitenlandscli Overzicht. De sociaaldemocratische party is wat de tucht onder de partijgenoten betreft, een voorbeeld voor de andere partyen. Met ijze ren hand wordt het gezag van het party- bestuur gehandhaafd en zelfs wordt den arbeid der kamerleden steeds den maatstaf aangelegd of die wel van zuiver socialisme getuigt. Zoo is het niet alleen in ons land, doch nog veel sterker in Duitschland. Op een der sociaal-democratische congressen te Lubeck is indertijd aangenomen dat de sociaaldemocraten de verschillende land dagen, (dat zyn de parlementsvergaderingen der verschillende Staten) evenmin als in den Rijksdag voor een begrooting mogen stemmen. In den Rijksdag gehoorzamen de socialistische afgevaardigden trouw aan het bevel van het congres en stemmen steeds tegen de begrooting, uitgenomen een zeer bijzonder geval. In de landdagen, met name di9 van Wurtemberg schijnt het, dat de tucht onder de roode broederen niet zoo scherp is. In dien landdag hebben de sociaal democraten verleden jaar voor het eerst de begrooting goedgekeurd. Te Stutgart is daar op dit jaar met Pinksteren door de sociaal democraten uit de Zuidduitsche Staten een geheime vergadering gehouden. Zoo geheim was de vergadering intusschen niet of er is uitgelekt, dat de Zuidduitschen besloten hadden te doen wat zij konden om de congresbesluiten nietig te doen varklaren, Dit gerucht wordt te waarschijnlijker, om dat is uitgelekt, dat de sociaaldemocratische kamergroep in den Landdag van het groot hertogdom Baden besloten heeft, al is het dan ook met een kleine meerderheid, voor de begrooting te stemmen in de aanstaande vergadering van het Badensche parlement. Het partijbestuur te Berlijn was natuurlijk over dit besluit allesbehalve gesticht en zon d een brief naar de Badensche sociaaldemo craten om te melden, wat er van het ge rucht waar was. Het antwoord luidde, dat de gehouden vergadering geheim was en er ons niets van het besluit kon worden mee gedeeld, Het partijbestuur vond dit antwoord minstens ongepast en zond onmiddelyk een telegram aan de Badensche vrienden om cfe geheimzinnigheid te laten varen en een uitvoerig verslag van de gehouden ver gadering te zenden. De Badensche sociaal democraten antwoorden op deze dringende boodschap niets. Het Duitsche partijblad de „Vorwarts„ is over dit bewijs van gebrek aan tucht zeer ontsticht en leest de Badensche vrinden geducht de les. Het blad noemt het gebeurde een voorval zonder weerga in de geschie denis der sociaaldemocratische party en eischt dat het Lubecker besluit zal gehand haafd worden zoolang een nieuw congres het niet herroepen heeft. Lang niet malsch treedt dit hoofdorgaan op. Een aanneming van de begrooting aldus de Voiwarts moet, juist op dit FEUILLETON. Uit het leven mijner oude vriendin. XVI. De zaligheid heeft in 't geheel niet lang geduurd, maar ik mocht je er niets van zeggen, omdat ik reeds tevoren wist, dat je goed bart en je oude liefde terstond weer in lichte laaie zouden staan. De jonge vrouw moet terstond na de bruiloft, toen de witte broodsweken nog niet om waren, allerlei dwaze eischen aan haren man gesteld heb ben. Zy kon zich in de kleine vesting niet schikken, en toen beeft ze van haar man verlangd, dat hy de uniform aan den kap stok zou hangen, en methaar naar Weenen zou verhuizen. Lieze vertelde my, wat 'n spectakel dat op 't kasteel gegeven heeft. De luitenant had verklaard, dat hy met hart en ziel soldaat was en dat zy, toen ze hem nam, geweten had wat hy was; hij zou in elk geval officier blijven. De jonge vrouw heeft eerst geraasd en getierd, en daarna heeft ze 't met zachte woorden geprobeerd, hy bleef echter op zyn stuk oogenblik met het oog op de hervorming van 's Rijks financiën en den strijd om het kiesrecht, waarin ook de vertegenwoordi gers van de Zuid Duitsche Staten in den Bondsraad de Pruisische reactie zonder ge wetensbezwaren steunen de grootste ver ontwaardiging gaande maken. Met allen na druk willen wij verzet aanteekenen tegen een stelsel van geheimzinnigheid en gekon kel op eigen houtje, dat geheel het demo cratisch karakter en de eenheid van de party te niet doet en wy zyn overtuigd, dat de meerderheid van onze Zuidduitsche party genoten zei ven zulk een stelsel ten zeerste zullen wraken." Aldus de „Vorwarts" Het is de vraag of de Zuidduitschers zich zulleD schikken naar den wensch van het party- bestuur. Zy zullen waarschijnlijk meenen, dat bet spreekwoord: men vangt meer vliegen met honig dan met azijn" in de politiek beteekent, dat de dienst aan de re geering bewezen door voor een begrooting te 3temmen, een kabinet inschikkelijker maakt als eischen gesteld worden om den toestand der arbeidende klasse te verbeteren. De steile Marxisten, die nog steeds vast houden aan het principe van een tot het eerste einde doorgevoerden klassenstrijd zyn natuurlijk van zoo'n taktiek weinig gediend. Hetzelfde verschijnsel, dat zich thans voor doet in de Duitsche partij, is niet aDders dan een der vele bewijzen van den strijd die tusschen de zoogenaamde revisionisten en de Marxisten in de roode party bestaat. Al beplakt men op elk congres dit ver schil met motieven al vertoont men op zoo'n vergadering het roerendst tooneel van zich verzoenende broederen tegenover de gehate „bourgeoisie", het conflict wordt daarmede niet bezworen en komt by elke gelegenheid opnieuw voor den dag. De lezer weet, dat de Oostenryksche mo narchie samengesteld is uit de meest ver schillende bestanddeelen. De bittere rassen haat, die tusschen de verschillende volks stammen bestaat heeft jaren lang het Oosten ryksche parlement tot werkeloosheid ge doemd. Het schijnt dat de Oostenryksche regeering nog bijtijds moeilijkheden van anderen aard heeft weten te vermijden. Toen alle groote mogendheden voor een aantal jaren probeerden een deel van het ryk van den zieken Turkschen Sultan op te slokken, heeft Oostedryk twee Turksche provinciën, Bosnië en Herzegowina weten in te palmen. De Oostenryksche regeering moet dezer dagen een complot op het spoor zyn geko men om die provinciën en nog een paar provinciën in het zuiden van het ryk los te scheuren en tot één groot rijk te vormen, dat groot Servië genoemd zou worden. Daar om wordt ook de samenzwering een al- Servisch complot genoemd. De autoriteiten uit de stad Wagram heeten alle draden in handen te hebben van een wijdvertakte samenzwering tegen de Oosten ryksche Hongaarsche Monarchie. By een aantal huiszoekingen zyn een groote hoeveelheid bezwarende brieven tegen staan en zeide, dat de vrouw zich in den stand waartoe haar man behoort, moet schikken. De barones heeft zich eerst het lot harer dochter zeer tor harte genomen en den baron voorgesteld, stil te gaan leven en het landgoed aan Eberhardt over te doen. Dit werd echter zoowel door den baron als door den luitenant van de hand gewezende eerste omdat hij nog te jong was, om niets meer te doen te hebben, en de ander omdat hy soldaat wou blijven. Ten slotte dacht vrouwe v. Bendeleben dat de opgewondenheid der jonge vrouw aan haar toestand was toe te schrijven, en dat alles wel in orde zou komen, als ze eerst een kindje op den arm zou dragen. Nu heeft ze 'n pracht van een jongen, zooals Lieze zegt, en toch is 't altijd nog dezelfde comédiede drommel mag weten, wat daar van komen moet5 Ik zeg wat ik denk:de straf blijft niet uit, er is een rechtvaardig God boven ons!" Ik had de handen gevouwen. „Arme, arme Eberhardt dacht ik en stelde my voor, welke huiselijke tooneelen hij reeds met die schoone, wilde, excentrieke vrouw doorstaan moest hebben. „De ouders hebben 't natuurlijk gaarne gezien, dat ze zich met den knappen neef verloofde," hernam Katrien. „In haar eerste huwelijk moet heel wat zyn voorgevallen, zooals de menschen elkander in stilte ver- het Servische hof voor den dag gekomen. Het complot moet vele vertakkingen hebben in de hoofdstad van Servië, Belgrado, ter wijl koning Peter, de Kroonprins en het. radicale Servische kabinet de kuiperijen hebben ondersteund. De zoogenaamde Ser vische „Sokol" vereenigingen werden mili tair georganiseerd, terwijl de voor hen be stemde Mausergeweren in verschillende ge heime depots waren opgeborgen. In Bosnië hebben by het verschijnen van ons blad reeds vele inhechtenisnemingen plaatsgehad De Bosnische regeering heeft de bewijzen in de handen dat de gevolmachtigde van het Servische hof op IS Augustus, den ver jaardag van Keizer Frans Jozef, de spoor wegbrug by Vischegrad, een plaatsje aan de Bosnisch-Turksche grensch in de lucht wilde laten vliegen, ook een groot aantal Servische officieren schijnen hunne mede werking toegezegd te hebben. Het doel was Oostenrijks positie in het Zuidoosten te on dermijnen. De Oostenryksche pers schrijft over dit complot gaDsche kolommen vol. Voor het Servische hof, dat reeds zooveel mislukte pogingen deed om na deD gruwelyken moord op het vorig vorstenhuis, door de Europee- sche mogendheden te worden erkend, is de ontdekking van dit complot zeker wel het meest onaangenaam. In Turkije schijnt men zich in den nieuwen toestand waarlijk te zullen schikken. Men vreest blijkbaar zoo weinig meer voor een reactie, dat er niet hervormingen begonnen kan worden. De Sultan heeft zich blijkbaar al is het dan misschien niet goedschiks met het jong-Turksche comité verzoend en confereert zelfs voortdurend met de lei ders. Een bericht uit Konstantinopel meldt, dat den Sultan het eere voorzitterschap van dit comité is aangeboden en dat hy het aan vaard heeft. Waarschijnlijk als tegenbeleefd- heid heeft de Sultan aan het comité het park by den zoogenaamden witten Toren aangeboden tot oprichting van een clubge bouw I Wat de hervormingen betreft, die bestaan voorloopig in het opruimen van al lerlei misstanden. De paleiskliek is reeds onschadelijk gemaakt. De subsidies van ver schillende Europeesche bladen, die de lof trompet moesten steken van den afgeschaf- ten knoeiboel zyn ingetrokken evenals het geheime fonds over de gezantschappen. De minister van financiën heeft bovendien ver scheidene onverdiende pensioenen ingetrok ken, waar onder er V6le waren, die uitbe taald werden aan personen, die zelf lang overleden waren Ook voor het leger wordt een ingrijpende verandering voorbereid. De belangrijkste verandering, die zal wor den ingevoerd, is dat voortaan ook Joden en Christenen by het leger ingedeeld zullen worden. Zelfs meldt een blad, dat algemeene dienstplicht zal worden ingevoerd. Het jong- Turksche comité, dat blijkbaar nog steeds de lakens uitdeelt, heeft bekend gemaakt, dat alleen een vervolging tegen den minister van marine zal worden ingesteld. De ande tellen. De koetsier, die haar destijds, toen de graaf Satewski gestorven was, hals over kop uit Weenen heeft moeten overbrengen, moet vreemde praatjes hebben rondge strooid, en daarbij erg met de oogen geknipt hebben. De baron heeft hem ook den vol gende morgen dadelijk weer teruggezonden, maar in 'n paar uren kan iemand veel zaaien, dat later opkomt. Ik wil er verder niets van zeggende menschen zyn over 't algemeen slecht en spreken veel, wat ze later niet kunnen verantwoorden maar uit de lucht valt zoo iets óók niet altijd." Dezen keer kon ik nauwelijks den tijd afwachten, om naar 't kasteel te gaanik moest weten, of Ruth werkelijk naar Wee nen vertrokken was. En ja, ze was weg, en vrouwe v. Bendeleben had reeds een maal de stad bezocht, om te zien hoe 't haar kleinkind maakte. „'t.Is treffend om Eberhardt te zien," zeide zy, „als hy geen dienst heeft, zit hy den ganschen dag tehuis, Ik wenschte dat Ruth iets van zyne huiselijkheid bezat; maar het wilde leven te Weenen heeft haar geheel on handelbaar gemaakt. Als gravin Satewski, was zy door een kleine hofhouding om geven, en 't moet haar wel zwaar vallen, zich in de positie van een luitenantsvrouw te schikken. Ik hoop dat Eberhardt zich nog eens zal laten overreden, om den dienst vaarwel te zeggen, wy zyn van plan het ren worden vrijgelaten. Die marineman moet het dan zeker wel erg bont gemaakt hebben. De andere ministers trachten nu door te ruggave van gestolen geld weer in de gunst tej komen I Men behoeft dus niet te vragen of hervorming in het ryk van dien Turk schen sinjeur ook noodig was! Zoo he6ftde vroegere oorlogsminister al 100000 pond ceruggegeven en een zwendelaar, die hoofd was van de Turksche artillerie heeft aange boden alles terug te geven, als men zijne familie 130C 00 gulden wilde laten Wat voor dieven in dien Turksche war boel leefden, bewijst het feit dat de vroegere secretaris van den Sultan veilig en het bui tenland zit met 3 millioen Turksche ponden gestolen geld. Het fraaiste is dat al die hooge heeren verklaren, dat zij hun knoeieryen hebben uitgevoerd met goedkeuren en voor kennis van den Sultan. En dan kermt een zekere pers ïn ons land nog over de revolutie en schuift op het volk de schuld De krasse 80jarige graat Tolstoi van wiens aangrijpend manifest wij kortelings mel ding maakten, zit niet stil, Hij heeft geen rust by de dagelijks terugkeerende onrecht vaardigheden in het ryk van „vadertje" Czaar. waar moord en brand schering en inslag is. Thans komt bericht dat hy aan de Engelsche bladen een artikel heeft ge zonden, waarin hy opnieuw den Russischen machthebbers uitnoodigd hem zelf te gaan vervolgen en niet hen te doen lijden, die slechts zyn volgelingen of vereerders zyn. Hy critiseert in dat artikel het vonnis dat is uitgesproken over een jongen man, die in het bezit werd gevonden van verschil lende werken van Tolstoi en voor deze mis daad tot een jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Tolstoi zegt, dat wanneer een eenvoudige lezer van zijn boeken als een misdadiger wordt vervolgd en gestraft, het toch zeker in de allereerste plaats noodig zou zyn hem zelf te vervolgen en te beletten verder nog te krygen. Maar blijkbaar durft de brave Russische regeering, Tolstoi niet aan. Wat een gewel dige reusachtig protest, dat weerklank zou vinden in de geheele beschaafde wereld, zou het gevolg zijn van een gerechtelijke vervolging van dezen kranigen man. Zeer terecht zegt dat ook de Engelsche „Daily News". „De Tsaar en zyn ministers zyn bevreesd voor Tolstoi's overheerschenden zedelijken invloed. Zy weten dat het volgens hun stelsel logisch zou zijn den grooten leeraar den arbeid onmogelijk te maken en hem te vervol gen maar zij weten ook dat deze daad, een logisch vervolg van hun staatkunde een van die misdaden zou zyn welke de historie nimmer vergeeft." Om historie bekommert vadertje zich echter blijkbaar niet veel, anders zou hij allang begrepen hebben, dat de fundamen ten van zyn troon niet moeten zyn geeseling knoet en verbanning landgoed aan hem af te staaneen zoon hebben we niet, Ruth is onze oudste, en Eberhardt onze neef. Als zy zich tot zoo lang maar in toom wist te houden." „Zijn er al berichten uit Weenen geko men vroeg ik. „Ja, een brief aan Eber hardt, doch zeer kort. Ze schrijft enkelover de erfeniskwestie, die niet gunstig voor haar schijnt beslist te zijnde universeele erfgenaam der groote rijkdommen is een neef van de oude gravin Satewski, de eenige zoon van haar broeder, van wien zy altyd zeer veel gehouden heeft: een jonge (vorst Bodresky. Nu, ik beschouw 't niet als een zoo groot ongeluk; Ruth is door het vermogen van haar overleden echtgenoot, toch reeds 'n zeer rijke vrouw geworden. Ik begrijp niet, hoe ze denken kon, dat hare schoonmoeder haar schatten zou kun nen vermaken, die zij toch eerst aan de Satewski's aanbracht. Die bezaten eigenlijk niets dan hun ouden naamzelfs 't hötel te Weenen, waar de Satewsky's gewoond hebben, stamt van de Bodresky's af, terwyl hunne familiebezittingen zeer zwaar belast waien. Toen de vorstin Bodresky den graaf Satewski huwde, heeft zy ze door haar ver mogen, voorgerechtelijken verkoop behoed. Ruth ontving reeds na den dood van haren man een aanzienlijk kapitaalik begrijp dus niet, hoe ze nu nog meer verwachten kan. Ik denk dat zij wel tevreden had mogen Binnenland, Vleesch of vergift. Men schrijft uit Haarlemmermeer het volgende: Over zieke varkens en nog wal! Voor korten tyd vertoonden zich alhier gevallen van vlekziekte, onder de varkens. Deze ziekte breidde zich snel uit en thans heerscht zy overal in bet Zuidelijk deel der gemeente vrij algemeen. Ter bestrijding dezer ziekte door inenting wordt nog niet veel gedaan. Al laten sommige veehouders en boeren zulks doen, de kleine man, de arbeider, die één of twee varkens teelt, wil hier in den regel nog niet aan. Trouwens, over* het resultaat dier inentingen hoort men ook zeer verschillend oordeelen. De ziekte openbaart zich in den regel het eerst, doordat het zieke dier alle voedsel weigert. Het is voor den leek dan niet direct uit te maken, dat men met vlekziekte te doen heeft. Doch spoedig blykt dit, doch dan is het meestal te laat en het beest sterft. Dat is vooral voor een arbeider een harde slagéén of meer varkens te moeten verliezen, die al zoo'n flink gewicht kregen en een aardige waarde vertegenwoordigden Niet alleen waren zij voor consumptie be stemd, doch de opbrengst in contanten by verkoop moest dienen om reeds gedane of noodzakelijke nog te doene uitgaven te dek ken. Daarom wordt getracht er nog van te maken, wat er van te maken is: de aan getaste dieren worden voor „een prijsje" aan opkoopers of zoo men ze wel noemt „knorsen", verkocht. Deze koopen ze heusch niet om ze in den grond te stoppen. Ze worden geslacht (als het nog noodig is!) in stukken gesneden en vervoerd naar een der dichtsbyzijnde steden Amsterdam, Haar lem of Leiden. In die steden zyn dan weer zooveel als „hoofd-importeurs", die het zieke vleesch in ontvangst nemen en wel verder weten te transporteeren naar hun „afnemers" Zoo maken de knorsen en opkoopers goede zaken en verdienen vaak grof geld, terwyl de arme man, die zyn varken verloor, treurt om zijn groote schade, welke hij leed. Hoe ze dat bedorven of liever zieke vleesch in de stad weten te krygen Allerlei manieren worden hierop bedacht; melk bussen, voertjes hooi, stroo, klaver, groente, allemaal heerlijk verstopmateriaal; och, een mensch is zoo slimEn vaak slechtDe verkoopers, zoowel als de afnemers, wagen er de gezondheid aan van de steedsche burgerij. Ondanks de ijverigste ambtenaren, de meest scherpe controle, weten zy hun waar wel binnen te brengen. Wie buiten woont en met de toestanden wat op de hoogte is, weet dat wel en meD beklaagt de lui uit de stad, die dat te eten krygen. Is daar dan niets aan te doen Is aan dergelijk iets, hetwelk de gezondheid van zoovelen in gevaar brengt, geen paal en zijnze heeft van huis uit vermogen, en ze heeft Eberhardt gehuwd, die evenzeer over ry'ke middelen te beschikken heeft Vrouwe v, Bendeleben zweeg plotseling, alsof zij reeds te veel gezegd had. Inder daad, zóó vertrouwelijk was zij nog nooit jegens nty geweest; 't was alsof zy behoefte had, haar hart voor iemand uit te storten. Zy kwam my ongerust en pijnlijk aange daan voor, alsof zij door heimelijken angst gekweld werd. Ik bracht het gesprek op Hannah, er werden een paar woorden van haar laatsten brief gerept, en toen kwam Ruth weer op den voorgrond. „Je kunt niet gelooven, Gretha," begon ze opnieuw, „hoeveel verdriet het mij ver oorzaakt, te weten dat Wilhelm en Ruth niet zóó met elkander leven, als men dit van een jong echtpaar mag verwachten. Ik kan gerust verklaren, dat ik Ruth gewaar schuwd heb, toen Eberhardt mij zoo on verwacht om haar hand vroegik heb haar gezegd, dat zij zich in de positie van offi ciersvrouw nooit tehuis zou gevoelen. Zij lachte mij echter uit en beweerde, dat zij hem nu eenmaal beminde, en ik my er niet in moest mengen, In waarheid verheugde 'tons, dat ze juist Eberhardt gekozen had, en we hoopten het beste. Het duurde ech ter geen jaar, of zy vond haar toestand reeds ondraaglijk en Eberhardt geen pas- L

Onze Eilanden | 1908 | | pagina 1