BERICHT. ONZE EILANDEN van 8 AUGUSTUS 1908. 3 het naastbijzijnde politieposthuis transpor teerde. Begeleid dooreen hoopje nieuwgieri- gen bereikte men het politieposthuis, waar een verhoor werd afgenomen en proces verbaal werd opgemaakt. Eerst nadat op telephonische aanvrage van den Commissaris verlof was bekomen de dame „los te laten" kon zij zich weder naar het station begeven. Laat in dien avond arriveerde de 68-jarige dame bij haar veront ruste familie in Bussum. Be raadzitting te Kouderkerk. Uit Koudekerk aan den Rijn schrijft men aan „De Nederlander" het volgende In de jongste zitting van den Raad dezer gemeente werd mededeeling gedaan van een ingekomen adres van dr. F. J. Los, pred. bij de Ned. Herv. Gem. alhier, en van een brief van dien predikant. Het adres luidt als volgt „Ondergeteekende, vernomen hebbende, dat een der onderwijzers aan de openbare school alhier ontslag heeft gevraagd, heeft de eer den Raad der gemeente Kouderkerk met aandrang te verzoeken in de aanstaan de vacature een onderwijzer te benoemen, die een rechtzinnig deel is, een Gerefor meerd lid is der Ned. Herv. Kerk, en aan wien door den Raad worde voorgeschreven gebed en dankzegging voor zijn klassen, onderwijs in de bijbelsche geschiedenis en het aanleeren van christelijke liederen. Het kan dien nieuwen titularis niet over wegend hinderen dat de beide overig onder wijzers in een anderen geest les geven. Ondergeteekende meent, dat inwilliging van zijn verzoek zeer wel mogelijk en hoogst rechtvaardig is. Zeer wel mogelijk. Voor eerst waren de gedienstigen der practijk reeds jaren zoo ver strekkend, dat de open bare school op de Veluwe bijna een school met den bijbel, in N.-Brabant en Limburg geheel een Roomsche school is. Ten over vloede heeft onlangs een minister van links iD de Tweede Kamer verklaard, dat de neutraliteit der openbare school niet een volstrekte, maar een betrekkelijke is. Met andere woorden, met den geest der bevolking mag, ja, moet de volksschool rekening hou den. Hoeveel te meer zal de tegenwoordige Minister van Binnenlandsche Zaken, zitting hebbende in een rechts Ministerie, gesteld, dat een schoolopziener van verouderd type over het Bijbelsch onderwijs klaagde, den klager eenvoudig in het ongelijk stellen en onzen Raad en zijn onderwijzer handhaven. Ten andere is het verzoek ook hoogst rechtvaardig. Want dat hier in Koudekerk bijna niemand liberaal is, terwijl alle drie de onderwijzers der openbare school, voor zoover ondergeteekende weet, liberaal zijn, is zeer zonderling en beslist onrechtvaar dig. Niet aan enkelen, maar allen komt de openbare school toe. Gelijk niet zeer weini gen, maar allen de school betalen. De ge loofsrichting van het gemeente-onderwijs behoort overeen te stemmen met de rich ting van de overwegende meerderheid der gemeentenaren. De blief is van den volgenden inhoud: Ondergeteekende heeft de eer, aan den Raad der gemeente Koudekerk mede te deelen, dat in „De Nederlander" door hem een advertentie is geplaatst als volgt: „Onderwijzer gevraagd, Ned.-Hervormd en van Gereformeerde beginselen, om in een openbare dorpsschool in Zuid-Holland christelijk onderwijs te geven. Brieven bureau van dit blad." En dat op deze advertentie door hem een schrijven is ontvangen van een christelijk onderwijzer van dezen inhoud „M.! Gaarne verneem ik, aan welke openbare school een Hervormd onderwijzer van Geref. beginselen begeerd wordt. Tevens zal het mij genoegen doen ingelicht te worden, of er voor gezorgd is, dat de te benoemen on derwijzer, overeenkomstig de door hem be leden beginselen, zijn leerlingen niet alleen Bijbelsche geschiedenissen mag verhalen, maar ook 3ls kinderen van Gods Verbond hun mag opvoeden. De voorwaarden, aan de betrekking verbonden, zult u mij wel willen mededeelen? Met hoogachting, Uw Dw. Dr., (Volgt de handteekening.)" Ondergeteekende is ten volle bereid, om den naam van den onderwijzer te noemen, God neige uw harten, om te doen wat goed is in zijn oogen. (w.g.) Dr. F. J. LOS. Het adres van dr. Los wordt gerenvo- yeerd naar B. en Ws., waar het thuis be hoort, terwijl de brief wordt terzijde gelegd als te zijn gesteld op ongezegeld papier. Bij de gewone rondvraag vraagt de heer Corts of bij benoeming van een onderwijzer rekening zal worden gehouden met het adres van den predikant. De voorzitter merkt op, dat het opmaken van een voordracht geschiedt door B. en Ws. in overleg met den arrondissements school opziener, na ingewonnen bericht van het hoofd der school. Terwijl de raad in deze een afwachtende houding heeft aan te ne men. Zonder de zaak te veel vooruit te loo- pen moet de voorzitter er wel op wijzen, dat het in de bedoeling van B. en Ws. ligt om allereerst te zorgen voor prima onder wijs, en bij de oproeping eiken onderwijzer, van welk godsdienstbeginsel ook, in de ge legenheid te stellen te solliciteeren. De heer Corts zou met verwijzing naar enkele andere gemeenten gaarne zien, dat men de lesuren met gebed opent en eindigt met dankzegging, alsook dat uit den bijbel zou worden voorgelezen, waarna de voor zitter opmerkt, dat het bijbellezen onder godsdienstonderwijs moet worden gerang schikt. Discussie hierover is onnoodigdaar art. 36 der Onderwijswet ten duidelijkste aangeeft, dat het geven van bedoeld onder wijs aan de godsdienstleeraren moet worden De beer Reyneveld vraagt den heer Corts een en ander over zoo'n rechtzinnig onder wijzer, die op de openbare school les geeft, en wijst op den allertreurigsten toestand, die daardoor zou ontstaan. Ter zake heeft nog eenige discussie plaats. Vreemd geval Gisterochtend vroeg is W. A. T. bewuste loos en badende in zijn bloed gevonden voor het café Klumpers in de Alsteedsche straat, te Enschedé. Een hem toebehoorende ladder stond tegen het raam van de slaapkamer der vrouwe lijke huisgenooten van Klumpers, terwijl schoenen en pet van den verwonde op die slaapkamer werden gevonden. Per brancard is hij naar het politiebureau gebracht en aldaar verbonden, waarna hij naar zijn woning werd vervoerd. Arnh. Ct. Naar uit Helder aan het Volk wordt meegedeeld, zal bet pantserschip „Heems kerck" naar West-Indté vertrekken met slechts 40 h 50 bevaren matrozen, en verder 70 80 jongens aan boord, waarbij er zijn van nog geen 17 jaar. Hedenmorgen geraakte de tuinman E. Van Ham by het verrichten van werkzaam heden aan de Mallegatsluis te Gouda te water en zou zeker verdronken zijn, indien niet zijn maat Slaman hem wist te redden. Een dure windvlaag! Toen een zoon van den heer v. V., te Hoogkarspel, zijn aan de markt teBoven- karspel ontvangen geld op veiliger plaats wilde bergen, blies de wind de biljetten uit de schuit. Hoe de man ook zocht, 2 biljet ten van f 100 waren niet meer te vinden. Plaatselijk Nieuws. MIDDELUARNIS- Vrijdagmorgen kwam de alhier thuis behoorende vischsloep C. Lang broek te Vlaardingen binnen met 18 last haring. Woensdagavond had C. van Eek het ongeluk met zijn hit en kar in de sloot aan den Rottenburg te geraken, door toege schoten hulp werd alles spoedig op den weg gebracht en liep het ongeval behalve wat materieele schade zonder ongelukken af. Tegen A. G. uit Dirksland is proces verbaal opgemaakt wegens het drijven van vee over den Westdijk alhier zonder verlof van B. en W. en het geleiden van een stier door de kom der gemeente zonder dat die behoorlijk was geknieband. Doordat het paard van de vuilniskar zich Donderdag bang maakte van de Loco motief begon het achteruit te loopen en zou met kar en al van den hoogen Oudeland- schen dijk naar beneden zyn gestort zoo niet de kar tegen een boom terecht was ge komen, waardoor alles goed afliep alleen aan het tuig was eenige schade. - Vrijdagmiddag werd de kar van den koopman S. P. die in de Nieuwstraat stond dooi' een voorby komende wagen aan ge reden, waardoor de kar en de daar opge- plaatste goederen, belangrijk werd be schadigd. GOEDEREEDE. Alhier doen zich by kinde ren verscheidene gevallen van Mazelen voor. Alhier komen enkele gevallen van vlekziekte voor onder de varkens. Alhier zy'n voor de beste stukken vlas gemiddeld f 180 per gemet besteed. Onze vroegere dorpsgenoot, G. Tanis komt voor onder No. 2 op de voordracht ter benoeming tot onderwijzer aan School No. 44 voor gewoon L. O. te Rotterdam. Donderdag was F. v. d. Wende niet op ty'd van zijn arbeid thuis gekomen. Daar over ongerust gingen ze naar hem zoeken en vonden hem bewusteloos in het land, den kelijk door een beroerte getroffen. OUDDORP- Woendagmorgen had L. Meyer het ongeluk pardoes met zijn fiets in een diepe sloot te rijden doch wist zich zelf op het droge te brengen. De veearts de Graaf uit Dirksland had het ongeluk door het uitwijken voor een hond hals overkop over zyn stoomfiets te slaan, het liep gelukkig goed af. Donderdagmorgen vertrokken van hier een Fransche heer en dame die eenige dagen in het Hotel Akershoek gelogeerd waren om hier de schoone omstreken te bezoeken. Evenals vorige jaren zyn hier weer prachtige velden Indische Kers te zien wat een mooi gezicht oplevert. Woensdag kwam hier een vrachtrijder uit Middelharnis om materialen voor den tram te halen, hy had het ongeluk dat de wagen brak, zoodat eerst gelost moest worden om den wagen te repareeren. Dit jaar tot op heden zijn alhier al 21 huwelijken gesloten tegen verleden jaar 9 in het geheele jaar. OUDE TONGE. De levering van 10 vaten Amerikaansche petroleum is door Burg. en Weth. gegund aan J. A. Oomens, voor de somma van f 11,90 per 100 K.G. Tegen J. v. Dijk, polderjongen alhier, is procesverbaal opgemaakt wegens openbare dronkenschap. Ter algemeene kennis is gebracht dat bij besluit van 29 Juli j.l. de sluiting van Flakkee betreffende de invoering van her kauwende dieren en varkens, is opgeheven, Buitenland. Een akelige vondst. Toen een landbouwer te Darmstad bij Bad Suiza bezig was met het omgraven van een stuk grond vond hy op een diepte van slechts 80 c.M, eerst een gouden armband en na verder zoeken een tamelijk goed gebleven geraamte van een naar schatting ongeveer 16-jarig meisje. Ten slotte vond men ook nog een looden kogel van tamelijke grootte. Of hier een voor jaren gepleegden moord aan het licht ge komen is valt moeilyk te zeggen. De mis daad moet in elk geval al vele jaren geleden gepleegd zijn, want het skelet viel, toen men het naar de universiteitsstad Jena wilde overbrengen, geheel uit elkaar. Op de plaats waar het geraamte gevon den werd, liep vroeger een weg naar Auer- stad, waar dikwijls zigeuners bivakkeerden. Het is daarom niet uitgesloten dat de raad selachtige vondst met dit feit in verband getracht moet worden. Een langdurige slaap. Te Oknü-Monsteraas in Zweden, is een vrouw, Caroline Karls- datter genaamd, ontwaakt na een slaap van 32 jaren. Als meisje van 13 jaren sliep in en als vrouw van 45 jaren ontwaakte zy. Aanvankelijk was zy naar haar ontwa ken zeer zwak, maar gaandeweg keerden haar krachten terug, zoodat zij weldra ge heel normaal was. De vrouw heeft zelfs zooveel levenslust, dat zy lezen en schrijven is gaan leeren en zich tevens voorbereidt om haar belijdenis te doen. Wit is het wachtwoord. Te Parijs en Londen heeft een eigenaar- ge mode zijn intocht gedaan. In de voorname kring, bevelen de gastvrouwen de dames, om in T wit te verschijnen. Ook de heeren zyn al verscheidene keeren aange zocht geworden om een wit costuum aan te trekken en witte bals zullen weldra aan de orde zijn. Zelfs de tafel en de spijzen moeten in 'twit verschijnen en de kok stelt een menu op, dat de gastheer mogelyk maakt, niets dan witte spijzen den gasten aan te bieden. Dat is nu niet zoo heel moeielyk, want de eigenlijke kleur der spijzen wordt eenvoudig weg onder witte sausen verbor gen. De gastvrouwen bieden den dames witte waaiers en den heeren witte ruikertjes ,n. Water als brandstichter. Hoe onwaar schynlijk het ook moge lyken, toch heeft een water brand gesticht aan de Westkust van Ierland. De rotsen langs deze kust, welke door de zware golven van den Atlantischen Oceaan reeds eeuwen langzaam afge brokkeld, om telkens met geweld neer te storten, bevatten een groote hoeveelheid ijzerertsen en alvin. Op een plaats aan de kust drong het water tot deze verzamelplaats door, en een snelle oxydatie had plaats, waardoor een hitte ontstond, die groot ge noeg was, om de heele klip in vlammen te zetten. Weken lang brandde het om de rots als een ware vulkaan, en groote rookwolken stegen hoog in de lucht. Toen ten slotte het vuur was uitgebrand, werden daar overal groote stukken lava en klei gevondeD, die als steen zoo bard waren gebakken. Alpenrestaurant. Het hoogste restaurant van de wereld is geopend by het station Eismeer", van den Jungfrau-spoorweg in Zwitserland. Het is gelegen 10.000 boven den zeespiegel, vlak by den top van den irg. Men kookt er het eten niet door middel van gewone brandstof, maar met electri- citeit, die wordt verkregen door den Lüt- schini-waterval, diep in het dal. Men kookt de spijzen op een eigenaardige daar in verband met ijlheid van de lucht op een dergelijke hoogte het water gauwer kookt, en reeds verdampt zou zijn vóór het eten gaar zou zyn. De gasten bevinden zich in een groote hall, uitgehouwen in de rots, die ook al weer eiectrisch verwarmd wordt. Een nieuw beroep. De Fransche kranten vertellen van een 'n nieuw beroep in Frank rijk. Een Parysch theater-directeur, die met leede oogen zag, hoe onartistiek de meeste dames van zijn gezelschap zich schminkten, riep de hulp in van een jong portestschil- der. Deze is thans verantwoordelijk voor het tooneel-ii-iterlijk der actrices, en by ge volg zeer geliefd en gevreesd. Gewapend met een penseel, verft hy de gezichtjes met 'n bepaalde vloeistof, en beschildert ze daarna zóó, dat ze volkomen in overeen stemming zyn met 't karakter der rol, en dat van het decoratief. Engelsche veelschrijvers. Het inktverbruik van het Engelsche gouvernement kan ons een klein denkbeeld geven van den stapel werk, welke jaarlijks geleverd wordt voor de verschillende regeeringsdepartementen. Er wórden jaarlijks 43,925 fleschjesschryf- en copieerinkt gebruikt; bovendien zyn er noodig 16,500 pakjes inktpoeder, die aan gemaakt elk 1 liter inkt geven. Vervolgens zyn er noodig 56,949 gros pennen, 448,130 penhouders 92,873 dozijnen potlood en 19,361 potten lym. Brand te Chicago. Onmiddelyk na den boschbrand aan de Amerikaansch-Cana- deesche grens en den petroleumbrand bij Tampico (Mexico), valt weer een nieuwe groote Amerikaansche brand te vermelden ditmaal een stadsbrand te Chicago. In een wijk waar veel graanpaknuizen stoDden, werd door onvoorzichtigheid brand gesticht, vermoedelijk door 't weggooien van een brandend eindje sigaret. De vlammen grepen snel om zich heen en spoedig stonden de talryke silo's van zes naburige huizenblok ken in brand. Aan blusschen viel niet te denken. De verliezen aan graan zijn zeer aanzienlijkde Engelsche bladen spreken van 2,000,000 bushels, die hebben toebehoord aan de firma's Armour en de Uunion Ele vator Cy. Tot dusver zijn by den brand 8 personen om het leven gekomen en meer dan 50 gekwetst. Liefdedrama. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Berlijn een vreeselyk drama afgespeeld. De 34 jarige Emil Heim heeft uit jaloezie eerst zyn geliefde, de 24 jarige Linda Muschok geboren Mertens, doodgeschoten en daarna zich zelf een kogel door het hoofd Linda werd met twee kinderen van 3t/2 on 2 jaar door haar man na een huwelijk van 6 jaren verlaten, omdat zij zeer lichtzinnig was. In een danshuis in het Noorden van Berlyn leerde zy Emil Heim kennen. Byna eiken avond zocht hij haar in haar woning op, ofschoon zy ook een verbintenis met eeu koopman onderhield. Toen hy Vrijdagavond De heer mr. R. J. H. PATIJN, lid der Tweede Kamer, zal Woensdag 12 en Donderdag 13 Augustus te Ouddorp en te Sommelsdijk voor belanghebbenden te spreken zijn. Tijd en plaats zullen aanstaanden Woensdag nader in VOORUITvermeld worden. weer bij haar kwam moet hy het plan gehad hebben de ontrouwe vrouw tedooden.Nie mand althans heeft een woordenwisseling gehoord. Plotseling weerklonken, in het door eenige gezinnen bewoonde huis, drie revol verschoten. En toen de bewoners van het huis op het hooren daarvan de kamer binnen drongen, vonden ze beide personen door een tusschen hen in staande tafel gescheiden, op den grond liggen. Zy met een kogel in in het achterhoofd, die dadelijk den dood moest hebben veroorzaakt, hij met een kogel in den rechterslaap. Hy leefde nog en hield de met nog drie patronen geladen revolver in de rechterhand. Voor de overbrenging echter naar het ziekenhuis gaf ook Heim m geest. Het Fransche tijdschrift „Fantasio" doet het volgende vermakelijke verhaal over Clemenceau en Clemenceau's relequieSn: Onze premier zal spoedig zijn kuur in Karlsbad beginnen.Hy treedt in de Boheem- sche badplaats altyd zoo eenvoudig mogelijk op en tracht energisch onopgemerkt te blijven. De beambten van het Kurhaus noemen hem eenvoudig mynheer Georges en gewoonlijk spreext hy tegen de kooplui Engelsch. De menschen zeggen daar van hem, dat hy een rijke Chinees is, die zich op zijn Europeesch aangekleed heeft. Ver leden jaar liep hy langs een winkel waar allerlei herinneringen aan Karlsbad te koop werden aangeboden en zag daar op een kaart staan: „te koop eenige reliquieén van Clemenceau den grooten Franschea staats man." De minister president kwam binnen en vroeg wat voor reiiquieön dat wel waren. Het bleek een tand te zijn, welke God weet bij welken tandarts gevonden was. Mijnheer Georges herinnerde zich werkelijk een zijner kauw werktuigen op Oostenrykschen grond getrokken te laten hebben. Verder waren er vier tandenstokers, welke volgens aanwijzingen in het hotel verzameld waren, een half opgerookte sigaar en eenige by den barbier opgezamelde witte haren. Clemenceau informeerde naar den prijs en voelde zich zeer gevleid, toen men 100 kronen eischte. Eindelijk kreeg hy voor 50 kronen den geheelen buit. Tot zijn verwon dering was den volgenden dag de kaart nog altijd op dezelfde plaats. Weer werden een tand, vier tandenstokers en een halve sigaar aangeboden. Ditmaal voor 200 kro nen. Clemenceau had geen zin uit zuivere pieteitsgevoel voor zyn eigen persoon zich te ruineeren en zeide daarom in het Engelsch met een verachtelijke stem „Die vieze rommel is geen 10 kronen waard." Russische bedriegerijen. Er is weder een bedriegerij op groote schaal aan het licht gekomen, gepleegd door ambtenaren van het Russische departement van marine. Toen nl. het tweede eskader van den Stillen Oceaan Sjanghni had verlaten om naar Tsjoesjima te gaan, raakten alle spaarkas boekjes zoek. De erfgenamen der gesneuvel de matrozen konden later de gespaarde be dragen terugkrijgen op vertoon van brieven, waarin de spaarders melding maakten van het ingelegde bedrag. Van deze omstandig heid maakten een aantal ambtenaren ge bruik om zich door overlegging van ver- valschte brieven een bedrag van meer dan 80.000 roebel te doen uitbetalen. Door een toeval kwam het bedrog aan het licht en 12 schuldige ambtenaren zullen zich nu voor de rechtbank te verantwoorden hebben. Zijn dochter teruggevonden. In het laatste bedryf van de opera „Mignon" komt het uit, gelyk men weet, dat Lothario, de oude zanger, die kort daara in Mignon zijn lang- verloren, dochter herkent, Cipriani heet. En nu heeft de werkelijke Cipriani, de vermaar de Italiaansche revolutionair Amilcare Cipri ani, die eenige jaren geleden op het inter nationaal congres te Amsterdam een merk waardige figuur was, wezenlijk zijn lang- verloren kind teruggevonden. Toen hij in 1869 als balling te Londen was, trad hy daar in 't huwelijk met een lieve, jonge vrouw, die hem een dochtertje schonk. Maar na den val van Napoleon III ging Cipriani naar zijn revolutionaire vrien den in Frankrijk. Hij werd als communist gedeporteerd, en kwam eerst in 1880, na de amnestie, terug. Zijn eerste gang was naar Londen, naar vrouw en kind. Maar hij vernam, dat zyne vrouw overleden was en dat het kind door bloedverwanten was mee genomen; door wie en waarheen, wist men hem niet te zeggen. Al zijn nasporingen bleven te vergeefs, tot hy dezer dagen een brief ontving van den humoristischen teekenaar Jasques Wély, die hem mededeelde dat zyn vrouw ver moedelijk Cipriani's dochter was Door mevr. Wely's geboorteakte werd haar indentiteit overtuigend bewezen, toen Cipriana haar zag, was de laatste twijfel vervlogen, en nu is hij overgelukkig, dat hy een tehuis zal hebben en iemand die hem kan liefhebben om zyn oude, teleurgestelde ziel te ver troosten. Een en ander over Venezuela. Aan een belangwekkend artikel in „De Aarde en haar Volken" over Venezuela ontleenen wij: Als het tot een landing van Europeesche troepen komt, heeft Venezuela veel voor deel van het feit, dat de hoofdstad der Vereenigde Staten van Venezuela (het land is van een federatieve republiek) zoo hoog en daardoor veilig is gelegen, De spoorweg die Caracas met de havenstad La Guayra verbindt stijgt over een lengte van 48 kilo meter niet minder dan 16 kilometer. Hij werd in 1883 onder president Cuzman Blanco aangelegd. Ongenoegen met Vene zuela zal ter zee moeten worden beslecht. Cipriano Castro is sedert 1899 president, toen hij zyn voorganger d'Andrade verjoeg en zyn tegenstander, generaal Hernandez, overwon. Hy heeft zich een willekeurig en inhalig bestuurder betoond en is in het minst niet populair bij zijn onderdanen. Het is een eigenaardige bontej bevolking, die van Vene zuela, allegaartje van Spaansch, Indiaansch en negerbloed, waaruit de zon der tropen, menschen maakte, die in hun grillig wezen een vaster leiding noodig zouden hebben, dan hun van den piesident en zijn satellieten te beurt valt. Van zee uit vertoont Venezuela eenber- genkust, waarvan de hooge toppen in de wolken verdwijnen. Men bemerkt er weinig sporen van menschelyke werkzaamheid. Waar aan het strand een rivier uitmondt, ziet men een paar schamele-hutjes als ver loren te midden der weelderige natuur. Lang behoudt de kust datzelfde voorko men van geslotenheid, waar Macuto en La Guayra eenige afwisseling in brengen. Klei ne, gele, groene en rose huisjes liggen aan bet strand en bedekken twee roodgekleurde heuvels, terwyl in de diepte van het dal de met pannen gedekte daken een aaneenge sloten geheel voimen, waaruit de witte klokketoren der kathedraal statig oprijst. Op de hoogte staat aan het eind der groepen huizen een klein vervallen fort. Langs de steile straten van La Guaria bewegen zich muilezels, zwoegend onder zware lasten en geleid door lange taankleu- rige, stoffige kerels. Ofschoon de tweede stad van Venezuela en haven, waar acht stoomvaartlijnen aankomen, beteekent La Guayra niet veel, maakt ten minste een teleurstellenden indruk. Een enkele straat is draaglijk met groote huizen en enkele goede winkels, en de Spaanscbe wyk is nog al origineel met de kleine huizen van hoogstens één verdieping, die er netjes uit zien en kleurige gevels vertoonen. Op de smalle trottoirs springen de ramen der huizen vooruit endegrootoogigeSpaansche schoonen zien er de voorbijgangers recht in het gezicht. Maar verder zyn de straten erbarmelijk vuil; de huizen zijn van leem opgetrokken en staan op den hellenden grond, die ze vol spleten heeft getrokken. Daar woont de lagere volksklasse van zorgelooze, luie en arme menschen, waar toch misschien meer van zou te maken zijn, als er voor de volksontwikkeling door onderwijs en leiding meer werd gedaan. Het bergachtige land vertoont op de hoogten maar een schralen plantengroei, maar in de dalen en langs de rivieren is de flora van overweldigende weelderigheid. Tot het gebied] van de Orinoco behooren in Venezuela de groote Llano's of gras vlakten. Het klimaat is verbazend heet en een vaak terugkeerende kwelling zyn de zwermen sprinkhanen. Een ander gevaar zyn de veelvuldige aardbevingen, vooral in het bergland in het Noorden. De hoofdstad Caracas hoeft nog in 1812 geleden onder een verwoestende schudding. Als men nu de stad bezoekt, die de al lures van een groote plaats met eere ver toont, moet men erkennen, dat er in de negentiende eeuw veel gedaan is voor de verheffing van Caracas. President Guzman Blanco heeft daar ijverig voor gewerkt. In de stad is het wanhoopig warm, vooral daar de huizen in de breede straten laagzynen dus weinig schaduw geven. De pleinen of paseo's worden gelukkig door lanen van forsche boomen ingesloten. Op het Bolivar- plein prijkt het standbeeld van den bevrijder Simon Bolivar, die het land van onder het Spaansche juk uithielp. Hij is in 1830 te Santa Marta gestorven na een leven, dat een voortdurende strijd is geweest ter wille van de vrijheid der verschillende deelen van Zuid-Amerika. In economisch opzicht gaat het land voor uit. De opbrengst van koffie, suiker en cacao neemt steeds toe: ook de veeteelt in de Llano's. Groote schepen kunnen echter de havens J niet inkomen, vandaar de noodza kelijkheid van overlading in kleinere vaar tuigen, Curasao vooral doet aan die vaart op Venezuela met goederen, die afkomstig uit Europa, zeowel als uit de Vereenigde Staten, daar in de vrachtvaartuigen zijn overgebracht en het zou doodend wezen voor den handel van ons kleine eiland, als de verwikkelingen tot een afbreken der betrekkingen leidden. Een vermakelijke geschiedenis. Een weduw naar met twee dochters van 20 en 22 jaar te Munchen, begon zyn eenzaam leven te verve len en daarom besloot hij, „langs den meer en meer gebruikelyken weg" een levensge zellin te zoeken. Hoe verbluft was hy echter toen hij op zyn advertentie onder meer ook een schrijven en fotografie kreeg van zijn beide dochters, die blijkbaar ook naar den „huwelykschen staat verlangden. De Weduwnaar kreeg er echter pleizier in om de briefwisseling, onder valschen naam en met een schrijfmachine, met zijn beide dochters voort te zetten, tot deze eindelijk allebei een onderhoud met den nog onbeken den geliefde wenschten. Men kan zich de tweevoudige verrassing voorstellen van beide „liefhebbers", toen ze eerst elkaar en daarna papa op de plaats van het rendez-vous ontmoetten.'

Onze Eilanden | 1908 | | pagina 3