ONZE EILANDEN van 1 AUGUSTUS 1908. 3 DIllKSLAXD- De vorige week slaagde voor hoofdakte de heer H. C. van der Sluysthans onderwijzer te Rotterdam. Een vreeselyk ongeluk had hierin den vroegen morgen van den 30 Juli plaats. Toen de schipper C. Doornheim bezig was zyn scheepje geladen met hooi buiten de buiten haven te boomen en hy zich met zyn knecht op de voorplecht bevonden, terwijl zijn echt- genoote M. Doornheim Vellekoop aan het roer stond, kwam een half geladen tjalk ook op de Dirkslandsche haven koers zetten. Terwyl nu het eerste schip half buiten was, liep het vooischip door de sterke eb een weinig om en de tjak liep op het achter schip, zoodat het scheepje van achter werd aangevaren en het roer met kracht tegen de keien sloeg, waardoor de roerpen natuurlijk met kracht werd omgeslagen en de arme vrouw tegen het hoofd kwam, zoodat deze overboord sloeg. Een schreeuw was het eenige wat men hoorde. De schipper die aanvoer waarschuwde wel dadelijk Doorn heim, maar de man kon zyn vrouw niet meer zien. De knecht, een broer van de vrouw, zag haar nog even wegzinken zy verdween onder de palen van het hoofd. Hoeveel moeite men ook deed, alles was vruchteloos. Toen eindelijk de vloed weer opkwam, moest men ophouden. 's Avonds om 8 uur zagen een paar kin deren, die daar in den omtrek (hofstede C. de Rooi) woonden het lijk liggen op de slikken maar zy durfden niet heen gaan en liepen daarom naar het Sas, waar twee arbeiders Koppenhol en Van Prooyen met de kinderen mee gingen en het lijk op haalden. Een vrachtrijder die juist de bewuste tjalk naar buiten had getrokken, bracht de dren kelinge in het dorp, omdat hier haar oude moeder woonde. Naar men verneemt moet volgens het oordeel van een deskundige de vrouw gestorven zyn tengevolge van de klap. Voor zoo'n schipper moet het toch ook iets zijn om weg te varen, met de gedachte, door mijn toedoen ging een menschenleven verloren. Had hy een oogenblik gewacht met binnenvaren, wat volgens de regelen der schipperij moet, dan was dit ongeval niet gebeurd. Yoor einde examen H. B. S. slaagde onze dorpsgenoot. P. Koenraad. OUDDORP. P. Bezuijen had Donderdag het ongeluk met de roeiboot over boord te slaan doch wist zich spoedig zelf te redden. Donderdagmorgen vertrok de Motor van de beurtschipper alhier met de Zang- vereeniging naar Zierikzee doch wegens defect aan de Moter kon de reis avonds terug niet volbracht worden. De Docter alhier zou Donderdagmorgen met zijn zoontje eensin een roeibootje gaan varen doch ging met de stroom aan drijven en werd 's avonds eerst verlost door een paar schippersjongens. NIEUWE: TONGE- Woensdagmorgen ge raakten de twee jongste dochtertjes van L. W v. A. bezijden zijn woning al spelende in een diepen moddersloot. Op het hulpge roep snelde de smid W. Tieleman toe en gelukte het hem beide kinderen spoedig op het drooge te brengen, zoodat zy er met den schrik, en een flink bemoddert pak af kwamen, en hun moeder dadelijk wist wat zy te doen had. Het muziekgezelschap Apollo alhier is uitgenoodigd om a. s. Maandagavond te Middelharnis consert te geven, aan welke uitnoodiging zij bij gunstig weer hoopt te voldoen. Woensdagavond ontspoorde aan de Langeweg voor de stee van de Haas van Dorsen alhier de locomotief, tot vervoer van grint enz. voor de tramlijn. Naar men zegt hadden de kinderen het wissel half omgeworpen, doch is alles zonder persoon lijke ongelukken en materiale schade afge- loopen en na ruim één uur werkens stond hij weder in de rails en kon hy zyn weg vervolgen. Buitenland. De misdaad te Monte-Carlo. Violetta Gould, die te zamen met haar man Vere verleden jaar, te Monte Carlo een moord had ge pleegd op Emma Levin, wier lyk zij aan stukken sneden en in een koffer verborgen en die daarvoor ter dood werd veroordeeld welk vonnis later is gewijzigd in levens lange gevangenisstraf, is in de gevangenis te Monaco typhus aan overleden. De keizer der Sahara. Jacques Lebaudy, genaamd of juister zich noemende de „Kei zer der Sahara" is weer eens voor den dag gekomen te New-York, waar onmiddelijk de journalisten op hem aanvlogen als wes pen op een zoetigheidje. Lebaudy was hen evenwel te slim af. Wel huurde hy voor zich en zijn vier volgelingen onder aange nomen naam een reeks schitterende appar tementen in het Belmont-hotel, een echten keizer niet onwaardig, maar hy nam er zijn intrek niet. 'sHeeren Lebaudy's correspon dentie komt er aan onder den titiel „Kei zer der Sahara." Verhuring van veroordeelden. Een dagblad correspondent te New-York seint afschuwe lijke bijzonderheden over het stelsel van verhuring van veroordeelden uit de gevan genissen van sommige zuidelijke staten der Unie aan werkgevers. In tal van zuidelijke staten is dat stelsel nog in zwang; en zoo als licht te begrypen valt, leidt het tot de verwerpelykste misbruiken. Op het oogen blik houdt een commissie van onderzoek naar deze gevangenisschandalen zitting in Atlanta. Door getuigen, voor deze commissie verschenen, werd o.m. het volgende ver klaard. In een met name genoemde staatsgevan genis werden tal van veroordeelden op een ry geschaard en in den letterlijken zin aan den meestbiedende toegewezen, als waren het zoovele stuks vee geweest. Een veroor deelde, die lezen en schrijven kan, staat daar voor zyn huurder in waarde gelijk metzeven negers gevangenen, die geen van allen kunnen lezen of schrijven. Een blanke knaap een veroordeelde natuur lijk was verhuurd aan een boer. De jongen morste koffie, en het vocht kwam te recht op een varken. De boer gaf hem toen met de zweep69 slagen. Een week daarna stierf de jongen aan de gevolgen. De toestand in Perzië. Te Tabriz moet het nog steeds warm toegaan. De revolutionairen hebben vyf, de reactionairen drie kanonnen en met deze schieten beide partijen er maar lustig op los. Daar de kanonniers slecht richten, komen de projectielen meermalen dicht bij den grooten bazaar, de bureaux der keizerlijke bank en Europeesche han delshuizen terecht. Het spreekt wol vanzelf, dat de bewoners dier bedreigde stadsgedeelten in grooten angst verkeeren. Een duur proces. Het proces Eulenburg moet den Staat niet minder dan 18,500 gul den gekost hebben. En waar is het einde nogl De moord op Rémy. De rechter van in structie in de moordzaak-Rémy te Parijs heeft ontdekt dat naar alle waarschijnlijk heid, de moordenaar met de linkerhand den bankier trof, terwyl Courtois, de jonge bediende, die beweert alleen het slachtoffer te hebben vastgehouden, links is. Men begint thans te twijfelen aan de schuld van Rénard. Parijsche straatroovers. Niet alleen de buiten-boulevards van Parijs worden onveilig gemaakt door de beruchten Apachen; ook de provincie schijnen die heeren met hun tegenwoordigheid te vereeren. Op klaarlichten dag is een tram tusschen Toulon en Olliguies door een bende aange vallen. Met keisteenen werd door een ge deelte een geregeld bombardement begon nen, terwyl een paar anderen trachtten den wagen te doen stoppen. De bestuurder ech ter, die gewapend was, schoot er dapper op los, met het gevolg, dat de aanvallers, van wie vele bloedige sporen achterlieten als zoovele bewijzen van 's mans bedreven heid, spoedig het hazenpad kozen en in de bosschen verdwenen. Onzedelijke vertooningen. De negende kamer der Parijsche strafrechtbank heeft uitspraak gedaan in zake de naaktvertoo- ningen op het tooneel. De vertooning in het Little Palace in de overwegingen van het vonnis tot in bijzonderheden beschreven werd in de hoogste mate „zinneprikkelend, gevaarlijk en afkeurenswaardig geacht en door haar brutaal realisme in strijd met elk artistiek gevoel." Dienovereenkomstig is de directeur van het Little Palace veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en 200 frs. boete wegens schending der openbare eerbaarheid. De beide tentoongestelde juffers kregen niet minder dan 14 dagen gevangenisstraf (met opschorting) en 50 frs. boete. De Sultan van Turkije heeft zich. na de bekendmaking dat het volk een Grondwet krijgen zou, aan het volk vertoond. Dat is in jaren tyds niet geschied. Tegen 12 uur in den middag, toen het volk zich voor het paleis had verzameld, deed de Sultan zelf het venster open, ver maande het publiek tot kalmte en voegde eraan toe, dat hy sedert zijn troonbestijging arbeidt aan de welvaart en het geluk van het vaderland. „Uw toekomst", zeidehy,is van nu af verzekerd. Leeft als broeders onder elkander en verheugt u over uwe vrijheid." De menigte juichte den Sultan langen tyd toe. Door electriciteit gedood. Te Manilla is een wonderlijk ongeluk gebeurd. Daar is een Amerikaansch officier in zijn badkuip door electriciteit gedood. Een vriend, die in elec triciteit liefhehbert, wou het water electri- seeren en deed iets verkeerd. De ramp in de» tunnel. Nog steeds zyn honderden werklieden bezig, om de lyken op te graven van de Italiaansche werklie den, die by de instorting in den tunnel te Kandersteg (Zwitserland) zyn bedolven. Yan de 28 werklieden die aan het front werkten worden er nog 24 vermist en men heeft alle hoop verloren ze nog levend terug te vinden. Vier hunner zyn gehuwd, Door het instroomen van water werd de lucht- drukking zoo hevig, dat van de twee paar den die zich in de galerij bevonden, nog slechts eenige vormlooze overblijfselen zijn teruggevonden. Men denkt dat de slacht offers oogenblikkelijk moeten gestikt zyn en hoopt spoedig de lijken te bereiken. De reddingswerken zijn aanstonds begonnen, maar men moet met de grootste voorzich tigheid te werk gaan. Het zal weken duren eer de arbeid in de galerij weer kan worden opgevat. De arme millionaire. Niet alleen uit de beursberichten van New-York blijkt, dat in de Vereenigde Staten financieel alles nog lang niet in orde is. Ook de berichten van algemeenen aard, die uit de Unie de Euro peesche bladen bereiken doen zien, dat de economische depressie zwaar op den staten bond drukt. Onder dezen toestand lydt niet de arbeider niet de burger of de kleine zakenman 't meeste, maar de millionair. Dat klink onge looflijk, maar de Amerikaansche correspon denten verzekeren nadrukkelijk, dat er in de Vereenigde Staten geen ongelukkiger wezen bestaat, dan de arme millionair. Een arbeider, wiens loon door den slech ten economischen toestand 20 30 dollars in de maand kleiner geworden is, weet eerder de tering naar de nering te zetten dan een millionair, die eerst 250.000 dollars in 't jaar verdiende, en zich nu „maar" met 50.000 dollars moet tevreden stellen. Tot zulke inkomsten behoort nog een kapitaal van een millioen dollars; maar de daling van den interest maakt den ver wenden Yankee tot jager naar crediet. Sedert meer dan zes maanden leven de Amerikaansche millionairs inderdaad van crediet. Overal blijven schuldposten staan paleishuur en dienstbodenloon, automobiel benoodigheden, „levensbehoeften" alles wordt op de „pof" gekocht. Wanneer de schuldeischer ongeduldig worden en met het gerecht dreigen, wordt betaald met z.g. „post dated cheques" d.w.z. met wissels, dio eerst over drie, zes of negen, ja zelfs twaalf maanden vervallen. Andere millionairs hebben onder het voor wendsel een lange reis in het buitenland te willen ondernemen, hunne paleizen in New York, Chicago en Boston gesloten en hun personeel ontslagen. Zy verzilveren alles, wat verzilverd worden kan, verkoopen paar den, jachten en automobielen en verdwijnen dan met hunne gezinnen. De schuldeischers zoeken tevergeefs in Europa, controleeren tevergeefs de lijsten van passagiers en hotelbezoekers, die naar Amerika worden geseind. De millionairs zyn namelijk naar „Wild West" gevlucht, waar zij in de een of andere stad van Oklahoma of Dakota, misschien zelfs in de eenzaamheid van een spoedig opgebouwde farm, voor eenvoudige men- schen spelen, tot de fortuin, of liever de speculatie hen weer millioenen in den schoot werpt. Een saltomortale voor de rechtbank. Een der Parijsche rechtbanken had een geschil te beslechten tusschen een circus-directeur en een acrobaat, dien hy geéngageerd had, doch weigerde zyn salaris uit te betalen omdat de acrobaat een zeer bjjzonderen sprong, dien hy gezegd had te zullen doen, niet maken kan. De acrobaat beweerde daarentegen, dat hy wel degelijk gespron gen had en om den rechter te bewijzen dat hij dit kon, wipte hij eensklaps met eenige buitelingen over de groene tafel en de rechters heen en kwam voor de voeten van den directeur neer. De rechters waren nu overtuigd en zy stelden den hekken springer glansvol in het gelijk. Ongelukken in het gebergte. Uit de Tyroler bergen worden weder verscheide ongelukken bericht. Op den Bettelwurf is een toerist uit Dres den in een afgrond gestort en gedood. Op den Tuxerjoch is een jonkman by het zoe ken naar edelweiss in een kloof gevallen en levensgevaarlijk gewond, en een 19 jarig jonkman uit Landeck, die per rijwiel naar Strengen reed, is in de Rosannaschlucht gestort en om het leven gekomen. Nog 3 ongelukken worden gemeldeen glasfabrikant viel in een afgrond op Joher- alm, een schilder deed een doodelyken val in het Ziedal en een toerist uit Munchen vond den dood in het Venna-dal. Denemarken's verdediging. Gisteren heeft eeue commissie uit den Deenschen Rijksdag verslag uitgebracht over de plannen om Denemarken beter in staat van verdediging te brengen. Twee voorstellen zijn er, die willen een grootere uitbreiding van de weerplicht en een daaraan geëvenredige verhooging van 't budget van Marine en Oorlog, zoomede invoering van een landweer-belasting. Er is ook een voorstel van socialistische zijde. Dit voorstel acht een verdediging van Denemarken tegenover een groote mogend heid onmogelijk. Daarin wordt de meening uitgesproken, dat het internationaal karak ter en de sterke aanwas der sociaal-demo cratie de zekerste waarborg zijn voor het behoud van den vrede. Derhalve stellen deze leden voor, leger en vloot af te schaffen en de vestingen te sloopen. Terechtstellingen in Rusland. Te Odessa heeft de terechtstelling plaats gehad van acht terroristen. Met zijn eigen dochter getrouwd. Daar zekere Thomas Wolland te Bromberg in Duitschland (onder verdenking stond, bigamie te hebben gepleegd, werd hij gearres teerd. Dertig jaar geleden was Wolland daar gehuwd, doch had al spoedig zyn jonge vrouw en zijn kind verlaten en was naar Amerika getrokken. Eenige jaren geleden wilde het meisje, dat 21 jaar geworden was, haar vader in het verre land opzoeken. In Michigan leerde zy een zekeren Wolland kennen, die zich uitgaf voor een halfbroeder van haar vader. Eenigen tyd later huwden zij en uit het hu welijk werden drie kinderen geboren. De jonge vrouw kreeg echter heimwee naar haar geboortegrond en keerde met man en kinderen terug. Toen bleek dat de vader met zyn eigen dochter was gehuwd. Een hoogverraadproces. Te Parijs is de behandeling aangevangen van het straf proces tegen het echtpaar Berton. Berton en zijn vrouw worden van niets minder verdacht dan van hoogverraad. Het echtpaar is indertijd echter verdrongen door (Jllmo, die de aandacht van het groote pu bliek ten volle tot zich trok. Er kunnen tegelijkertijd geen twee hoogverraderszaken de aandacht trekken van het publiek. Aan Ullmo, het moet toegegeven, viel meer te beleven dan aan de Berton's De Berton's zijn betrapt in October. Een Parijsch advocaat, mr. Chapuis, logeerde 12 October in het hotel „Terminus" te Straatsburg. Hy luisterde op zyn kamer in het hotel een gesprek af, dat gevoerd werd tusschen een man, met wien hy gereisd was van Parys naar Straatsburg, en een vreemde. Het gesprek liep over bommen en andere onderwerpen van krijgskunst. Chapuis kreeg den indruk, dat hier een verrader bezig was te onderhandelen over de levering van geheimen aan een vreemde mogendheid. Chapuis stond den volgenden morgen zeer vroeg op en bespiedde zyn hotelkamerbuur. De kamerhuur bleek naar het station te gaan en naar Frankrijk terug te keeren. Toen hij daar zekeiheid over had verkregen seinde Chapuis naar den prefect van politie te Parys, dat er een gevaarlijk anarchist op weg was naar Parys, met omschrijving van 's mans uiterlijk. Zoo werd de door Chapuis verdachte reiziger bij zijn aankomst te Pa rijs gevat. Mr. Chapuis gaf inlichtingen, er werd een instructie geopend en de uit komst van het gerechtelijk onderzoek is, dat Berton zoo bleek de verdachte te heeten en zyn vrouw naar het gezwore nenhof zyn verwezen. Snelle reis\ Van de Duitsche Amerikaan sche booten heeft nu de „Kronprinzessin Cecilie" van de Norddeutsche Lloyd de snel ste reis gemaakt van Cherbourg naar New- York in 5 dagen 15 uur 23 minuten. Het schip liep over de geheele reis gemiddeld 28.21 zeemijl in het uur. De beste tijd van de „Deutschland" was 23.15. Een zonderlinge zaak. Te Livorno was eenige jaren geleden een bedelaar door ver gif om het leven gebracht. Er werd toen een onderzoek ingesteld, maar dat leidde tot niets. Thans is zich by de politie een andere bedelaar komen aanmelden, zeggen de dat zyn geweten hem geen rust liet. Hy had den man met wien hy samenwoonde vergiftigd. Na deze bekentenis werd hij opgesloten en het onderzoek begon. Het lyk werd op gegraven, maar men vond geen sporen meer van vergif. Het was trouwens niet zeker of men wel het bedoelde lyk had onderzocht. Daar er buiten de bekentenis van den bedelaar geen nader bewijs van zijn schuld was aan te wijzen werd hij weer op vrye voeten gesteld. Grete Beier. Een aantal arbeiders heeft een krans gelegd op het graf van Greta Beier, een krans met het opschrift: Van de menschelyk denkende arbeiders. De overheid heeft het lint met het op schrift van den krans verwijderd. Heinrich Apel, een Dresdensch schrijver, heeft een drama geschreven, waarin het geval Greta Beier wordt behandeld. De ad vocaat van Greta doet moeite een verbod uit te lokken tegen de publicatie en tegen de mogelijke opvoering van het stuk. Een afschuwelijke misdaad. In Rivadella Sanita, Italië, Jheeft een oud-officier, Toedran von Toedransberg, een moord gepleegd op een variété-zangeres, Lucie Tabry. Hy ver moordde haar in haar kamer. Het hoofd der vermoorde werd later aan het strand gevonden. Aanvankelijk beweerde Toedran, dat de vrouw door een onbekende was vermoord. De zangeres was -30 jaar, niet mooi, maar ze bezat kostbare sieraden. De wanden van de kamer, waar de moord heeft plaatsge had, waren zorgvuldig van alle bloedsporen gereinigd. Bezuiniging op oorlogs uitgaven.De Fran- sche begrootingscommissie heeft ter bezui niging op de uitgaven besloten de oorlogs haven Rochefort en Lorient op te heffen. In laatstgenoemde haven zal de marinewerf worden gehandhaafd, te Rochefort zal ook de werf geleidelijk worden opgeheven. Voorts heeft de commissie verschillende posten geschrapt tot een gezamelyk bedrag van 700,000 frs. Arbeiders en oorlog. In een bestuursver gadering van de Engelsche Arbeidersparty, die een millioen leden vertegenwoordigt, werd een motie aangenomen, waarin de lichtzinnige en boosaardige pogingen, die tegenwoordig in Duitschland en Engeland ondernomen worden om beide landen te overtuigen, dat een oorlog onvermijdelijk is, werden afgekeurd. Ook de politiek van vlootuitbreiding werd veroordeeld. Tenslotte werd de oorlog een „onheilvolle misdaad" genoemd. Complot te Lissabon. Een groote berg plaats voor bommen en wapens is door de politie in een der voorsteden van Lissabon ontdekt. Vele verdachten zyn aangehouden, waaronder ook officieren van de vloot. Senhor Magro, het hoofd der Portugeesche geheime politie, beweert dat de politie een groote revolutionaire beweging, begunstigd door de republikeinsche party, op het spoor is. Zoo meldt ten minste een telegram uit Lissabon aan de „United Press". Bevesti ging is wel noodig, want de bron is vry troebel. Zich opgeofferd. Bij de ramp van het stoomschip „Baikkelaget", aan de Noorsche kust, had een oude heer zich meester ge maakt van een reddingsboei. Hy dreef daar op vrij kampjes op de golven. Plotseling klampte echter een jonge dame zich er ook aan vast, zoodat beiden dreigden te zinken. De oude heer had, naar getuigen beweren, gelegenheid, de volgende woordeD te spre ken Ik ben oud, u bent jong. Als een van ons beiden moet sterven, lakt ik het dan maar zyn." De jonge dame werd spoedig daarop opgepikt. De heer verdronk. Geen praters I De gemeenteraad vanSoerabajaheefteen vergadering gehouden waarin geen van de leden het woord heeft gevoerd. Wie doet ze dat na? Een vreeselijke geschiedenis. Dinsdagmor gen haalde een schipper te Triest, die met zijn schip voor de Riva della Sanita lag, van den bodem der zee een pak op, dat een bloederig voorwerp scheen te bevatten. Hy begaf er zich terstond mee aan wal en bracht zyn vondst by de politie. Deze open de het pak en ontdekte, dat het een vrou wenhoofd en een steen inhield, gewikkeld in muziekpapier en een handdoek en met ijzerdraad omwoeld. Het hoofd wasoogen- schynlyk van een 20-jarig meisje en met één slag van het lichaam gescheiden, ver moedelijk nadat het meisje al gedood was. Spoedig had de politie een spoor voor haar onderzoek, want de handdoek was gemerkt J. F,en op het muziekpapier stond de naam Julius, ridder Von Födransperg. Ras kreeg men de zekerheid, dat deze man, een voor malig officier, te Triest woonde. Zijn huis werd omsingeld en toen hij thuiskwam, nam men hem gevangen: Een huiszoeking die onmiddelijk plaats had, leidde tot ont dekking der overige deelen van het lijk, dat in 4 stukken was gesneden en elk stuk was afzonderlijk verpakt. Een fotografie werd van het hoofd gemaakt en in de stad verspreid, met het gevolg, dat men nog denzelfden dag de identiteit van het lyk kon vaststellen. De vermoorde heet Lucie Fabry en trad als chansonnettenzangeres op in het variété-theater „Gambrinus" te Triest. Sedert Zaterdag werd zij vermist. Of zy kennis had aan Födransperg die ondanks alles ontkent ^de moordenaar te zyn en zelfs voorgeeft niet te weten hoe het aan stukken gesneden lyk in zyn woning is gekomen, noch hoe het hoofd in zijn handdoek en muziekpapier gewikkeld kon zijn - wist men de politie niet te zeggen. Wel hadden haar collega's haar meermalen in gezelschap van een heer gezien, dien zij bij zijn voornaam Carlotto noemde, maar zy hadden niet op hem gelet en konden daarom ook niet zeggen, of Födransperg deze „Carlotto" was. Behalve de deelen van het lyk heeft men in de woning van den verdachte ook vrouwenkleederen gevonden, welke door artisten van het theater „Gam brinus" als het eigendom van mej. Fabry zyn herkend, maar niettemin houdt de ver dachte zyn onschuld vol en doet hy zelfs geen moeite om eenige opheldering te geven. Von Frödansperg is officier geweest in het Oostenrijksche leger, en heeft lang ge leden, als kapitein den dienst verlaten. Daarna was hy handelsreiziger voor ver schillende lirma's, het laatst voor een hout handel te Triest. Hij was getrouwd met een Griekin, die hij te Constantinopel had leeren kennen en die daar nu nog woont met 2 kinderen, uit hun huwelijk geboren. Te Weenen heeft hij een broeder, die aan het hof is en die hem meermalen met geld ondersteund 6n aan betrekkingen geholpen heeft, doch met wien hij sedert eenigen tyd in onmin leefde., Födransperg wordt door hen die hem kennen beschreven als een zonderling, schijnbaar niet geheel normaal mensch. By deze gelegenheid wordt van Födrans perg nog een geheimzinnige geschiedenis verhaald, die 6 jaren geleden te Weenen is afgespeeld. Daar woonde destijds, op de Wieden, een hooggeplaatst ambtenaar aan een der minis teries met zijn zuster. Den 20 December 1902 was deze ambte naar voor dienstzaken op reis gegaan en 's avonds om halftien kwamen 2 bestellers die een groote kist brachten, welke zij met veel moeite naar de 3e verdieping sjouw den. Zy moesten deze kist bij den ambte naar bezorgen, maar zyn zuster weigerde ze in ontvangst te nemen, omdat haar broe der niet thuis was en deze er niets tegen haar van gezegd had. De bestellers gingen heen, maar, omdat zij weinig lust hadden de loodzware kist weer naar beneden te dragen lieten zy deze in het portaal van het huis staan. Den volgenden morgen vond de zuster van den ambtenaar de kist daar en tot haar verwondering bemerkte zy, dat die kist zeer licht was, blijkbaar ledig, zoo dat de inhoud gedurende den nacht ver dwenen moest zijn. Later kwamen de 2 bestellers terug, die bevestigden dat de kist den vorigen avond loodzwaar was geweest en zich het raadsel niet konden verklaren. De dame stelde de politie met het gebeurde in kennis, die de kist in beslag nam en liet openbreken. Nu ontdekte men, dat deze kist, waarvan het deksel van buiten gesloten was geweest, nog een opening had in den zy'wand, die van binnen geopend en geslo ten kon worden. De bestellers verklaarden dat zij den vorigen dag op deNaschmarkt waren aangesproken door een heer, die vroeg of zy een koffer wilden wegbrengen. Zy moesten dien koffer 's avonds afhalen in Mariahilf, waar zij hem voor de deur van een huis zouden vinden en bezorgen op de Wieden, aan het huis van den amb tenaar. De heer betaalde hun het loon, dat zij vroegen en 's avonds vonden zij inderdaad den koffer in Mariahilf voor het huis staan. Zy wezen dit huis de politie aan en toen men daar verder navraag deed, herkende een bewoonster van het huis den koffer als het eigendom van een heer, die by haar op gestoffeerde kamers woonde Julius Von Födransperg, destijds ambtenaar aan de spoorwegen. Deze was een kennis van den ambtenaar, die op de Wieden woonde en wist, dat hy op reis was. Hij moet dus de bedoeling hebben gehad om zich door mid del van dien koffer toegang tot het huis van den ambtenaar te verschaffen,hetgeen door de voorzichtigheid van diens zuster werd verijdeld, waarop hy zich 's nachts uit de voeten had gemaakt. Hy keerde niet in Weenen terug en de ambtenaar noch zijn zuster hebben ooit meer iets van hem ge hoord. Later vernam men wel, dat hy te Triest woonde, maar de Weener politie schijnt geen aanleiding gevonden te hebben, om hem wegens die koffergeschiedenis ter verantwoording te roepen. New-Zeeland gaat zyn bijdrage tot de En" gelsche begrooting van marine van 40,000 tot £100,000 'sjaars verhoogen. Japan rijst van ver. Den oen Augustus zal, volgens een bericht uit Berlijn, Zeppelin weer met zyn luchtschip opvaren. In den handel is overal geld meefever dienen. Uit Zuid-Mexio voert men naar Engeland doode vliegen uit. Tonnen vol gaan er heen om se dienen tot voedseljvan vogels in kooien en van visschen. In de Daily Mirror waarschuwt nu een dokter, dat die doode vliegen wel eens besmettelijke ziekten kunnen overbrengen. Argentinië, dat eenige jaren geleden twee oorlogsschepen, die het in Engeland had laten bouwen, aan Japan verkocht, gaat nu weer andere en grootere bouwen. Het voorstel is bij de Argentynsche Kamer in gekomen om 25 millioen gulden te beste den aan twee linieschepen van 20,000 ton (het stuk Verder zou er een heel smal deel torpedobooten en torpedojagers komen, enz. Alles bij elkaar zou er een 87.5 mil lioen gulden mee gemoeid zyn. Naar't heet, zou Argentiniö tot die wapening besloten zyn omdat Brazilië in Engeland drie Dread noughts op stapel heeft. Men zegt intus- schen met stelligheid, dat Brazilië ze ver koopen zal, en wel aan Japan. Zou dat ver koopen van nieuwe oorlogsschepen mis schien een voordeelig zaakje wezen, en Ar gentinië ook op speculatie gaan bouwen?

Onze Eilanden | 1908 | | pagina 3