ONZE EILANDEN van 25 JULI 1908. 3 woording van de door het lid der Tweede Kamer, den heer Hugenholtz, in verband met het aanhangige onderzoek naar mis handelingen, welke zouden zijn gepleegd door politie te Papendrecht, gestelde vragen het volgende ter kennis der Kamer te bren gen. Zooals uit zijn antwoord in de zitting van de Tweede Kamer van 20 Maart 1. 1. naar aanleiding van de toenmaals gestelde vra gen blijkt, heeft ondergeteekende een ge streng en onpartijdig onderzoek gelast. Te dien einde zijn door den officier van jus titie te Dordrecht de klachten omtrent mis handeling door de veldwachters te Papen drecht ter kennis gebracht van den rech- ter-commissaris, belast met tie instructe van strafzaken bij de arrondissementsrechtbank te Dordrecht, met verzoek een zoo uitge breid mogelijk getuigenverhoor te doen plaats hebben in verband met de mishan delingen, waarover door verschillende door ondergeteekende met name aangeduide per- Nadat ondergeteekende mededeeling had ontvangen van de uitkomsten van het ge houden onderzoek, onder overlegging van de desbetreffende processen-verbaal van verboor en van andere op de zaak betrek king hebbende bescheiden, bleek hem, dat in de groote meerderheid der gevallen, waarin over mishandeling door de Papen- drechtsche politie was geklaagd, het bewijs daarvoor ten eenenmale ontbrak. Allereerst trok het de aandacht van den ondergeteekende, dat ten aanzien van vele dezer klachten de ruwe behandeling of zou zijn geschied tijdens een volksrumoer, of tijdens het opbrengen van den klager naar het arrestantenlokaal gedurende diens dron kenschap. Wilde aan deze klachten dus eenig ge volg worden gegeven, zoo moest niet al leen voldoende waarschijnlijk worden ge maakt, dat hardhandig door de politie was opgetreden, doch bovendien dat door zulk optreden de grenzen van het in de gegeven omstandigheden geoorloofd geweld waren overschreden; dat dat optreden derhalve niet geboden scheen door een drang tot zelfverweer of om verzet tegen een aan houding te breken. Hierbij worde niet over het hoofd ge zien, dat te Papendrecht blijkbaar, vooral eenige jaren geleden, een deel der bevol king uiterst lastig was, zoodat de open bare orde vaak niet dan door eenigszins krachtig aangrijpen kon worden gehand haafd. In de hier bedoelde gevallen nu konden degenen, die beweerden mishandeld te zyn, niet één getuige bijbrengen, terwijl de be trokken veldwachters ten stelligste elke schuld ontkenden. Waar bovendien de meeste dezer klach ten betrekking hadden op gebeurtenissen van vier en méér jaren geleden, bleek het geheel ondoenlijk ook maar eenigszins uit te maken öf inderdaad hardhandig was op getreden, en zoo ja, of dit optreden de grenzen van het in de gegevenomstandig heden wellicht geoorloofd geweld had over schreden. In tegenstelling met de hierboven be- spokene, betroffen andere klachten mis handelingen ten laste gelegd onder omstan- standigheden, die stellig elk krachtgebruik van de zijde der politie overbodig schenen te maken. Doch de vraag, of in die gevallen hard handig was opgetreden, en zoo ja, of dit optreden als mishandeling kon worden beschouwd, zoodat een strafvervolging mogelijk zou zijn, kon evenmin worden beantwoord, waar ook hier eenerzijds de plager, anderzijds de veldwachter met hun beweringen lijnrecht tegenover elkander stonden en geen van beide getuigen kon den bijbrengen. In al deze gevallen meende de onderge teekende zich in overeenstemming met het gevoelen der justitieele autoriteiten bij het negatieve resultaat van het gehouden on derzoek te moet»n neerleggen. Bovendien volgt uit het bovenstaande, waar immers eenig hardhandig optreden buiten nood zaak niet kon bewezen worden, dat ook voor een diciplinaire bestraffing van den een of anderen beambte geen aanleiding bestond. Niettegenstaande dezen loop van zaken heeft de ondergeteekende zonder dat daarin eenig verwijt naar aanleiding van het verledene mag worden gelezen niet geaarzeld de politie te Papendrecht met nadruk te doen waarschuwen tegen een ongegrond, gewelddadig optreden harerzijds. Zijn aandacht blijft derhalve gevestigd op de gedragingen der politie aldaar. In twee zaken onderscheiden van de thans besproken groote meerderheid der gevallen, waar de mogelijkheid van bewijs geheel ontbrak heeft de ondergeteekende echter gemeend, dat termen aanwezig waren tot nader ingrijpen. Die zaken betroffen de klachten van C. Wiggers en H. Garsthagen. Deze personen toen konden getuigen bijbrengen, wier ver klaringen aanvankelijk naar de meening van ondergeteekende ten aanzien van hun klachten het uitlokken van een rechterlijke uitspraak mogelijk en wenschelijk maken. Immers mocht juist worden bevonden hetgeen door voornoemde klagers werd be weerd, dan mochten de veldwachters, hoe verdienstelijk wellicht hun overig optreden ter betere bevestiging der openbare orde te Papendrecht ook moge geweest zijn, niet ontkomen aan de straf voor hun buiten noodzaak zich vergrijpen aan gearresteer den. En zyn de betrokken velwaehters aan het ten laste gelegde onschuldig, dan brengt ook hun belang mede, dat zij door een rechterlijke beslissing in hun goeden naam worden hersteld. Naar de meening van den ondergeteeken de was het derhalve wenschelijk, dat in deze zaken het voile licht zou opgaan, waar toe alléén de mogelijkheid bestaat by een openbare behandeling met een zoo uitvoe rig mogelijk onderzoek. Met deze bedoeling gaf ondergeteekende derhalve den procureur-generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage den lOen Juni 11. opdracht den officier van Justitie te Dordrecht te gelasten bij de Rechtbank al daar het verleenen van rechtsingang met verwyziging der zaak uaar de terechtzitting te vorderen: a. tegen de veldwachters. D. van den Berg en C. Van Loon, verdacht van mis handeling van C. Wiggers in April 1904; b. tegen de veldwachters D. van den Berg en G. De Meij, verdacht van mishandeling van H. Garsthagen in September 1907. In beide zaken weigei de de Rechtbank te Dordrecht den 30en Juni 11. den rechtsin gang, op grond dat geen voldoende aanwij zing bestond, dat de ten laste gelegde fei ten waren gepleegd. Tegen deze beschikking teekende de offi cier van Justitie te Dordrecht op last van den ondergeteekende, onmiddellijk verzet aan. Na het desbetreffend requisitoir van den procureur-generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage verleende het Hofindeeene zaak met geheele en in de andere zaak met gedeeltelijke vernietiging der door de Rechtbank gegeven beschikking op 8 Juli 1.1. rechtsingang; deze rechtsinganggeschie de namelijk inzake Wiggers alleen tegen den rijksveldwachter D. van den Berg. Het Hof achtte echter nog een nader on derzoek op eenige punten noodig en ver bond derhalve aan den verleenden rechts ingang den last tot instructie. Totdat de beslissing door het Gerechts hof genomen was, meende ondergeteekende met zyn antwoord op de door het Kamer lid den heer Hugenholtz gestelde vragen te moeten wachten. Naar aanleiding van die vragen mogen derhalve thans ter kennis van de Kamer worden gebracht, dat het onderzoek om trent de beweerde mishandelingen nog niet is afgeloopen. Plaatselijk Nieuws. MIDDELÜARMS- Tot baasfitter aan de op te richten gemeente gasfabriek te Groenlo is benoemd W. Reinierse, le fitter aan de gasfabriek alhier. Voor zijn taak was hij volkomen bere kend, alzoo zien wy hem ongaarne heen gaan. SOMMELSDIJK- Donderdag waren eenige kinderen in de schuur van de heeren gebroe ders van Schouwen binnen geloopen, tenein de daar wat te spelen. Het vierjarig dochtertje van J. Lodder kwam met haar hand aan eene snijmachine terwijl een ander kind de messen daarvan in beweging bracht. Hierdoor kwam de hand van het meisje met de messen in aanraking en wer den twee vingers vreeselyk verminkt zoodat geneeskundige hnlp noodzakelijk was. OUDDORP. Dinsdagmorgen is het lijk ge vonden van den visscher P. Heerschap, die verleden week voor den Waterweg was ver dronken. Mej. N. H. van O. B. zou hier ook eens fietsen leeren, en had het ongeluk in een diepe sloot terecht te komen. Volgende week zal de Zangvereeniging onder leiding van den heer Kemp een uit stapje naar Zeeland maken. OUDE TONGE- Op de hofstede van dhr. M. A. Jacobs alhier komt een geval valn roodvonk voor. De loting voor de Nationale Militie zal a. s. najaar in deze gemeente plaats hebben voor de gemeenten Ooltgensplaat, den Bommel en Oude Tonge. Buitenland. op de Amoer. Een wervel storm, "die op de livier de Amoer woedde tusschen de steden Nikolajewsk en Chaba- rowsk heeft een groote ramp veroorzaakt. Een bark met Chineesche gevangenen werd door den storm overvallen en verging, waarbij 84 geboeide gevangenen, 6 soldaten en de stuurman door den stroom werdeD verzwolgen. Trein en auto. Op een overweg nabij Warschau, in den Amerikaanschen staat Indiana, werd een automobiel, waarin 6 menschen zaten, door een sneltrein te plet ter gereden. Allen die er in zaten, zyn op de plaats gedood. Een voordeeltje voor het vegetarisme is de weduwe Giannone, geboren Gentilasie Na talia, die in December 1803 te Scillato op Sicilië werd geboren en nu dan by na 105 jaar oud is. Zy heeft haar dorp nooit ver laten, nooit vleesch gegeten, nooit wyn of alcohol geproefd en zich steeds gevoed met groenten en vruchten. Zy is tweemaal ge huwd geweest en heeft 6 kinderen, allen in leven. De oudste is 78 en de jongste 59 jaar, De oude dame is gezond en krachtig en zy hoopt nog verscheidene jaren televen, Greta Beier. De koning van Saksen heeft het verzoek om gratie ingediend door Greta Beier, de burgemeestersdochter, die naar men zich zal herinneren haar aans-taande vermoorde en daarvoor ter dood is veroor deeld, van de hand gewezen. De terechtstelling was bepaald op Woens dagmorgen 6 uur te Freiberg. Het sneuvelen van sergeant Siegers Den len Mei, zoo wordt aan hetSoerab, Handelsblad uit Makkassargeschreven, ver schenen in het bivak te Kanangar, Oost Soemba, de hoofden Loedji Damanamoe van kampong Kadjangi (landschap Karera) en Oemboe Marahoong van kampong Mehang Mata (Massoe.) Dezen waren door den bivak commandant, sergeant Siegers, opgeroepen en werden aangehouden tot het verstrekken van inlichtingen. Zy beweerden, dat Oemboe Nai Laki hoofdleider van den aanval op de potrouille Breijman op den 2en April jl. en de an dere hoofden van Massoe en Karera zich wenschten te onderwerpen, doch omdat zy bevreesd waren voor de militairen in het bivak, den sergeant Siegers verzochten, met een kleine patrouille op ongeveer 1/4 uur afstand buiten het bivak te komen. Siegers liet zich verleiden en begaf zich zelf ongewapend, in den middag van den 5den Mei, slechts door 5 inlandsche fuse liers vergezeld, naar Kedjoe, circa uur van Kenangar gelegen. Daar waren de hoofden met ongeveer 150 volgelingen, allen met lans en Klewang gewapend, vereenigd. Oemboe Mai Laki leverde twee personen uit, die den nachtelyken aanval op de pa trouille Breyman zouden hebben onderno menéén hunner was nog een knaap. Sie gers wees Oemboe Nai Laki op het onwaar schijnlijke van zyn verhaal 3n stelde hem voor, naar Kanangar te gaan, om daar de zaak verder te onderzoeken, welk voorstel werd aangenomen. Op een modderig, hellend, glibberig ge deelte van het pad gekomen, weigerde Oemboe Nai Laki verder te gaan. Siegers drong er op aan den tocht voort te zetten en stak daarby zyn hand naar Oemboe Nai Laki uit waarschynlyk om zijn aandrin gen tot medegaan te verduidelijken. Deze gaf hem dadelyk daarop met zyn lang een steek, het sein tot een algemeenen aanval. De overmachtige bende drong tusschen de fuseliers in, in een oogenblik waren allen neergelegd en onthoofd. Slechts een der aanvallers kon worden neergelegd. De wapens met toebehooren der gesneuvelden werden door de bende mee- genomon. Een uit het bivak op het schieten te hulp gesnelde patrouille werd met vuur ontvan gen het gelukte haar echter spoedig den vijand te verdry vende vervolging werd echter niet ver genoeg doorgezet. De patrouille keerde met de lijken der gesneuvelde makkers naar Kanangar terug. De vijand had de hoofden ditmaal niet mee genomen, Verder werd op den vyand, die zich op de heuvels naby het bivak had op gesteld, vuur afgegeven tot 2 hunner sneu velden de bende verdween daarop. Siegers en de zijnen werden weder het slachtoffer van te veel vertrouwen op eigen kracht en het onderschatten van den vijand. De patrouille, die uitrukte, was veel te zwak waardoor de noodzakelijke veiligheids maatregelen om den vyand bij den marsch naar het bivak op een behoorlijken afstand te houden, niet konden worden genomen. Typhoon. Een pleziervaartuig dat zich met 75 passagiers aan boord van Manilla naar het eiland Corregidor begaf, is door een ty phoon verrast en verongelukt. Men ver moedt, dat er 22 personen zyn verdronken. De anderen werden door een voorbijvarend Engelsch schip opgenomen, Dynamietbom. Te San-Francisco werd in een café een dynamietbom geworpen. Een huis werd vernield, vier personen werden gedood en vier gewond- Een vondst. Dezer dagen is bij Opcina in het OostenrijkscheKarst-gebergte, de nieuw ontdekte druipsteengrot voor het publiek opengesteld. De aanwezige stalaktieten moe ten die van de grot te Han e. a verre over treffen in afmeting en grilligheid van ge daante. De rechtspleging der Parijsche straatroo- roovers. De apachen van Parijs hebben een eigen rechtspleging, zooals men weet. On langs heeft nu op de Paryache vestingwer ken bij den Boulevard Ney zulk een veem plaats gehad. Een lid van de bende werd beschuldigd, twee medeplichtigen verraden te hebben. De beklaagde was met touwen aan een boom .gebonden, doch ontkende. Een apachen vrouw trad als getuige a char ge op en vertelde hoe ze gehoord had, dat de bekaalgde twee politiedienaren op het spoor van dejapachen had gebracht. Het vonnis luidde: de dood door den ko gel. Men maakte den man van den boom los, blinddoekte them en bracht hem ach ter de Jvestinggracht, waar het vonnis di reet zou uitgevoerd worden. Op het laatste oogenblik verschenen evenwel een aantal politieagenten, die na een hevig gevecht de apachen op de vlucht dreven en den verooldeelde bevrijden. Uit het Duitsche leger. Op 11 April 1907 moesten eenige soldaten in de kazerne te Ingolstadt in Beieren hout hakken. Het werkje geschiedde in een vrij donkeren gang en by den arbeid had een der soldaten, een man die links was, het ongeluk zich den wijsvinger van de rechterhand af te hakken. Nu komt het een enkele maal wel voor, dat Duitsche dienstplichtigen, om zich van den dienst vrij te maken, zich zelf vermin ken, en de militaire autoriteiten meenden, dat hier zich ook een dergelijk geval had voorgedaan en de soldaat dus opzettelijk zich de verminking had toegebracht. De man voor den krijgsraad, betuigde by hoog en laag zijn onschuld, maar werd niettemin tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Buiten zichzelven nam de man daarop de vlucht, hy werd echter weer ge arresteerd en kreeg nu nog achtmaanden extra wegens desertie. Thans echter is in hooger beroep door het Oberkriegsgericht de soldaat vrijgespro ken van de zelfverminking, terwijl de straf voor de desertie tot zes maanden is ver minderd. Cadeautjes en politiek. Op zyn Noordsche reis heeft president Faliéres drie wagon ladingen „cadeautjes" medegenomen, mees tal gobelins en Sevres-serviezenmaar waar schijnlijk ook 'n el of wat „lint" voor. lintjesregens. Waaraan sterven de meeste menschen Men weet, dat in Zwitserland de genees- heeren verplicht zijn om bij het overlijden op te geven of drankgebruik middellijk of onmiddellijk de oorzaak van 't sterven is. Die opgaven spreken van droevige werke lijkheid. In de stad Bazel bijv. stierven in 1904 in 't geheel 553 mannen boven de 20 jaar, en by dezen waren er 60, wier dood het gevolg was van drankmisbruik, dat is dus 11.2 o/0. In het jaar 1905 stierven in die stad boven 20 jaar 523 mannen, en 59 was drankge bruik oorzaak van den dood, dat is dus 11.3 0/0. Nemen wij de cyfers over de 10 jaren 1896—1905 dan blijkt, dat 10.2 °/o van de mannen boven de 20 jaar hun dood aan drankgebruik hebben te wijten. In Bazel sterft 1 van de 10 mannen aan den dranktoch wordt de moordenaar door diezelfde menschen als vriend beschouwd wonderlijke logica, verbijsterende blind heid! Wanneer zullen de oogen opengaan en de moordenaar achter slot en grendel worden gezet? Een aanval op een luchtballon. Een land bouwer te Brathleborough Vermont (Ver. Staten) heeft terecht gestaan wegens het schieten op een luchtballon, die over zyn érf zweefde. De luchtschippers ontsprongen ternau wernood den dans. De schutter verdedigde zich met te beweren, dat hy dacht dat er niemand in den ballon zat en dat hy zich deze had willen toeeigenen. De man kreeg 6 maanden. „De ontwikkeling der luchtscheep vaart, zoo luidde het wijze vonnis, is nog in haar beginstadium en derhalve moet het schieten op luchtballons in de kiem onder drukt worden." Of het later gepermitteerd zal worden Rooseveld socialist. President Roosevelt heeft by de onthulling van een monument een toespraak gehouden, waarin hy ook het socialisme vermeldde. In wat hij daarover zeide, vinden een aantal bladen aanleiding tot kritiek. Hy zeide, dat ieder een gelijke gelegenheid tot arbeid gegeven moet wor den, doch dat de belooning ongelijk is. Deze laatste omstandigheid noemde hij een voor beeld van oneerlijke bevoordeeling. Men late de gelegenheid voor allen gelijk zijn en als de dienst aan de samenleving bewezen ook gelyk is, dan moet ook de belooning daarvoor gelyk zyn. De belooning moet gelijk zijn aan de dienstprestatie. „Doordat we de dientprestatie voor allen gelijk maken," zeide de president woorde lijk, „moeten we ons evenwel niet door doctrinaire advocaten laten leiden die een wetteloos en een vernietigend individu alisme prediken. Doch ook mogen we geen gehoor geven aan de doctrinaire pleiters Yoor een alles gelijkmakend socialisme." Schandalen in Rusland. De volgende ge schiedenis geeft een blik op de verregaande knoeierijen, die in Rusland plaats vinden. Er waren bij den Moskou-Kansas-spoor weg goederen verdwenen en er werd een onderzoek ingesteld. De verantwoordelijke personen, bang om invloedrijke ambtenaren te compromitteeren, vertelden slechts aarze lend een en ander aan den rechter, die een onderzoek opende. Ten slotte kwam een vertegenwoordiger van de Maatschappij bij den rechter en vertelde na veel om de zaak heendraaien en lang aarzelen, dat niet alleen de goederen, maar liefst de geheele trein, wagens en locomotief, voor goed ver dwenen waren. Waggons en een locomotief te verstoppen, is waarschijnlijk nooit gepro beerd, en zou wel niet zoo gemakkelijk slagen ook, en ten slotte kwam de rechter tot het volgende resultaat. De nummers van de locomotief en de waggons waren bekend, zelfs wist men welke goederen meegenomen waren. Op een avond was de tr6in nu, zooals hij in de registers vermeld stond, van Moskou weggestoomd, daarna op een zijlijn gebracht en kalm leeggeroofd. Vervolgens stoomde men weer even gemoe dereerd naar Moskou terug, verfde waggons en locomotief keurig op en gaf andere num mers, zelfs kregen sommige waggons andere bestemmingen. Het zou de moeite waard zyn, na te gaan, hoeveel ambtenaren bij deze gauwdievenaffaire betrokken zyn. De prins van Montenegro heeft de twee mannen, die wegens een aanslag, in Novem ber op zijn leven beraamd, ter dood waren veroordeeld, begenadigd. Ofschoon Thomas en de andere kerk dieven gevangen zitten, weet de Matin weer van twee gevallen te vertellen, waarin in Frankrijk een R. K. kerk van kostbaar heden is beroofd. In Bort, een stadje in Corrèze, hebben de dieven zich in de kerk laten opsluiten en zijn er 's nachts weer uitgebroken, medenemende vier kelken, een monstrans van groote waarde enz. Te Auba zine, ook in Corrèze, hebben dieven een oude relekwiekast, die men een 30,000 francs waard acht, benevens andere kostbaarheden gestolen. Een bende Parijsche Apachen heeft een bezoek aan de Brusselsche kermis gebracht en daar Dinsdagavond laat hun revolvers laten spelen. Na een hevig gevecht ra et politieagenten, die ook revolvers hadden, werden er zeven Apachen gepakt. Het bleek dat de Parysche politie ze om verschillende redenen zoekt. Miss Anna Morgan, dochter van den Ame rikaanschen miliardair Pierpont J. Morgan was dezer dagen te Berlijn gekomen om de inrichtingen op sociaal gebied in de Duitsche hoofdstad te bestudeeren. Maar den tweeden dag zag ze zich al genoodzaakt in alleryl Berlyn te verlaten, daar ze bestormd werd door allerlei verzoeken om geldelijke hulp zoowel van particulieren als van allerhande soorten van vereenigingen. Van 15 tot 23 Augustus zal te Dresden het 4e internationale Esperanto-con- gres plaats hebben, eD door dr, Samenhof, den uitvinder van deze kunsttaal, geopend worden. De meeste verspreiding heeft het Esperanto tot nu toe in Frankrijk gevonden. In een Fransche stad, Boulogne-aan-Zee is dan ook in 1905 het eerte Esperanto-congres gehouden; het tweede in 1906 te Genève_ het derde te Cambridge in 1907. Men rekent op 2000 deelnemers aan het aanstaande congres. Een voornaam punt op het pro gramma is de opvoering van de Iphegenie auf Tauris in de Esperanto-vertaling van dr. Samenhof, in het operagebouw. Emanuel Reicher zal de rol van Thoas, HedwigRei- cher de titelrol vervullen. Tijdens het con gres zal er in de technische hoogeschool, waar het congres in de aula bijeenkomt, eon Esperanto-tentoonstelling plaats hebben die een overzicht zal geven van de geheele Esperanto-literatuur. Er zijn reeds een aan tal werken, als van Homerus, Virgilius, Schakespeare, Goethe, Schiller in het Espe ranto vertaald. Ook verschijnen er reeds meer dan 30 Esperanto-tydschriften, ten deele van wetenschappelyken inhoud. Luchtschepen voor het leger. De „Daily Telegraph" verneemt uit New-York, dat de Minister van Oorlog aan het Parlement 1.000000 dollars zal aanvragen, die onmid dellijk beschikbaar moeten worden gesteld tot het bouwen van bestuurbare luchtsche pen tot militaire doeleinden. De Minister is van plan te Boston, Mobile en San Diego luchtvaartstations te vestigen. Tn 1906 wei gerde het Congres 250.000 dollars voor het zelfde doel, maar men vermoedt, dat het succes van Zeppelin de Amerikaansche volksvertegenwoordiging vrijgeviger zal maken. De straalrooverij te Londen. Zooals Parijs haar apachen heeft, zoo heeft Londen haar „hooligans." Dat zijn: de straatroovers,die inderdaad de wereldstad onveilig maken, De Londensche correspondent van de „Tel." schrijft een waarschuwend woord voor degenen, die Londen bezoeken. Zaterdagavond, omstreeks elf uur, bracht ik in Oxfordstreet, hoek Tottenham Court- road, enkele landgenooten naar een omni bus. Bij het opstappen, voelde een der hee ren een hand aan zijn achterzak. Gelukkig wist hij zijn portemonnaie met eenige goud stukken, die reeds een eindje uit den zak stak, nog net intijds te redden. Op dat punt van Oxfordstreet is het altijd zeer druk. Daar vreemdelingen zich er veel ophouden is het een gunstig operatieveld voor gauwdieven, ondanks de aanwezigheid van eenige politieagenten. Een Londensch scbryver, W. S. Gilbert, vertelde dienaangaande gisteren in de .Times" een fiappante ervaring. Hy kwam Vrijdagavond kwart na elven uit de Covent Garden-opera en wandelde een ruime zij straat in om een hansom. Juist wilde hy daarin stappen, toen hij een slag tegen den mond ontving van een ongeveer 20 jarigen jongen kerel, die tegelijkertijd naar zijn gouden horlogeketting greep. De ketting brak, zoodat de schavuit het horloge niet te pakken kreeg. Daarentegen ontving hij wel een hevige muilpeer van sir Gilbert, die hem trachte te vervolgen, maar daarin werd verhinderd door vier of vijf personen, die hem telkens in den weg liepen en tot het complot behoorden. Dit alles gebeurde in de onmiddellijke nabijheid van bet Bow-street politiebureau 1 Muiterij. Te Hamburg zyn aan boord van het stoomschip „Redenfeld", uit Bremen, 20 Indische leden der bemanning aan 't muiten geslagen. Een machinist werd doo- delijk door hen] gewond. De havenpolitie heeft allen in hechtenis genomen. Volgens een bericht uit Berlijn aan „Daly Telegr.,, zou koning Edward met keizer Wilhelm op 11 Augustus een ontmoeting hebben te Cronberg. Koning Edward stelt zich voor om den llen Augustus voormiddag Dover op het Koninklijke jacht „Alexander" te verlaten. Het is echter niet onmogelijk, dat de koning reeds 's avonds 10 Augustus van Londen afreist. In de eerste 14 dagen kan dit nog niet officieel geregeld worden. Het is zeer waarschijnlijk, dat Zijne Majesteit op zijn doorreis een kort bezoek brengt aan vorst Friedrich Karei von Hessen in Friedrichsüof. In dit geval heeft de ontmoeting den llen Augustus plaats, 's Avonds van denzelfden dag zal koning Edward dan nog naar Ischl doorreizen. Een niemoe diamantmijnUit Lissabon wordt aan de Engelsche ochtendbladen medegedeeld dat in Mozambique een buiten gewoon rijke diamantmijn ontdekt zou zijn. Mr. John. Wite zou reeds met den Portu- geeschen minister van Buitenlandsche zaken een onderhoud gehad hebben. Men maakt hieruit op, dat de directie van de Kimberly diamantmijnen ook daze mijn zouden wil len koopen uit vrees, dat de prijs van dia mant gedrukt zou worden. De eerste werk zaamheden zyn pas eenige weken geleden genomen en men zou een groot aantal prachtige steenen gevonden hebben. Des kundigen verklaren zelfs, dat de steenen schooner en van beter kwaliteit zijn dan de Zuid-Afrikaansche. Een moord op een meisje. In een boschje bij München is het lijk gevonden van een vrouwspersoon met een diepe steekwond. Bij het lyk lag een groot keukenmes. Het bleek een 23-jarigdienstmeisje tezijn,datden vorigen avond met haar beminde, een ser geant van de luchtscheepvaartafdeeling, uit wandelen was gegaan. Deze had het meisje reeds vaak bedreigd met den dood. Na den moord heeft hij zich door een spoortrein laten overrijden. Zijn lijk is gevonden. Een sexueele moord. Te Berly'n is de koop man Engel in zijn woning doodgevonden. Hij lag in bed met een gordijnkoord, van een der gordijnen afgerukt, om den hals. De politie houdt rekening met de mogelijk heid van een moord uit sexueele motieven. Engel staat bij de politie reeds langen tyd als homosexueel bekend. Vaak kwamen ook des nachts jonge lieden in zijn woning. Voor aanwijzingen omtrent den dader wordt 10C0 mark uitgeloofd. Revolutionairen in het Russische leger. On der de troepen te Moskou in garnizoen heeft men een gevaarlijke revolutionaire propaganda ontdekt. Er werden 0. a. ge schriften verspreid van zuiver revolutionai ren aard, waarboven gedrukt stond „Goed gekeurd door den generalen staf en den commandant van het Siberische regiment." Een krankzinnige. Een wever te Chem nitz, eerst kort ontslagen uit een krankzin nigengesticht, had een wond, die door een dokter verbonden zou worden. Terwijl deze daarmee bezig was, greep de waanzinnige een revolver en wilde den geneesheer daar mee treffen Zyn 70-jarige vader wierp zich op hem en de kogel trof den grijsaard, die dadelijk dood neerviel. De wever rende de stad in drong door in de studeerkamer van een geestelijke, dien hy ook neerschoot.

Onze Eilanden | 1908 | | pagina 3