ONZE EILANDEN van 48 JULI 4908. zijnde de opbrengst van een collecte, ge houden onder eenige Hollanders, door den heer N. R. Mooi, postbus 813 te Johannes burg in Transvaal. De brief bevatte onder meer de inteekenlijst, waarboven het por tret van den ouden zeerob, zooal3 dit des tijds geplaatst was in De Prins. Van de N. en Z. HollReddingmaatschap pij werd hem bovendien 10 gulden per maand toegekend. Het was blijdschap voor den oude. Hij redde, meest met zijn eigen zoon Berend, ongeveer HO schipbreukelingen, waarvan menig bewijs hem als erkenning is verstrekt, maar nu is de man oud en arm en een flnancieele tegemoetkoming is den ouden man lang niet onwelkom. Dinsdag was de bijna 15-jarige Willem v. d. Stel aan 't baden in de haven van 's Gravendeel kort bij 's Rijks veer. Bijna tot aan de borst toe in 't water zijnde struikelde hij over een daar liggenden blikken emmer, met het treurig gevolgd, dat hij zijn tegen woordigheid van geest verloor en zichzelven niet meer naar boven wist te werken. Het mocht Bastiaan Brand Azn. nog ge- lukken, den knaap bij den mouw te grijpen en hem uit het water te beuren. In een boot werd hij naar de woning van dr. J. Bossers vervoerd, wien het gelukte bij den reeds bewusteloozen knaap, na een behandeling van drie kwartier, de levensgeesten op te wekken, waarna hij naar de ouderlijke WO' ning kon gebracht worden. Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat de heer B. Roozen te Bloemendaal, toen hij aan den kant van een sloot zijn handen wiesch, opeens door een snoek bij een zij ner vingers werd gegrepen, tengevolge waar van hij een verwonding opliep, en genood zaakt was een verband te laten leggen. Dinsdagnamiddag is te Leiden een onge veer 6-jarig jongetje van een schuit, die aan den wal op het Galgen water lag, spelend in het water gevallen en verdronken. Dr. v. d. Sluis, die dadelijk, nadat de kleine werd opgehaald, aanwezig was, trachtte tevergeefs de levensgeesten op te wekken. Het jongetje schijnt van huis te zijn afge dwaald. Niemand in de buurt wist waar het thuis behoorde, zoodat het lijkje naar het lijkenhuis is vervoerd. Blijkens een later bericht is het lijkje herkend als van den 6-jarigen Hekker, die by het vischjesscheppen onopgemerkt te water geraakte. Woensdagmiddag werd te Harlingen door een windhoos van de tjalk Antilope" van schipper J. Zuidema uit Wildervank de mast zoodanig over zij gebogen, dat het niet meer zeilen kon en ook niet meer naar het roer luisterde. Het schip bevond zich niet ver van de kust ongeveer een kwartier ten Noorden van de stad. De schipper heesch de noodvlag, na het anker te hebben uitge worpen, waarna de sleepboot „JohanDa" er op uitging met een sloep bemand met de equipage der reddingsboot. Het schip werd behouden binnengebracht. Een half uur later, het was inmiddels vliegend weer geworden, sloeg de tjalk „Zorg met Vlijt", van schipper J. Post, uit Kampen op het Noorderhoofd. Nadat de schipper en de knecht de vrouw en 4 kinderen in de boot hadden geholpen, bleef de schipper nog aan boord om de tros vast te houden, waaraan de boot was be vestigd. De knecht wierp een lyn uit, die door eenige der aanwezigen op het Noorder hoofd gegrepen werd, waardoor de boot haar inhoud veilig aan wal zette. De knecht keerde daarna onmiddellijk weer met de boot naar het schip, dat reeds veel water maakte. De schipper moest zich nu haasten, daar het schip schier onder hem wegzonk. Hy geraakte nog tot het middel nat; gelukkig kwam hij in de boot, waar door allen gered waren. Alleen de hond vond zijn graf in de golven. Het schip zit ongeveer 8 M. uit den wal. Slechts de mast steekt boven water uit. Een schipper, in de haven liggend, nam het gezin liefderijk op. De laatste zwarte bessen zijn uit Wil lemstad verzonden, totaal 12.000 K.G. De opbrengst valt zeer tegen, daar het vorige jaar 25.000 K.G. uitgevoerd zijn en dit jaar nog veel aanplanting plaats had. Voor roode bessen werdt aanvankelijk 10 ets. thans 7 cents de K.G. besteed. Grafschennis! Herhaaldelijk kwam het in den laatsten tijd voor, dat op de algemeene begraaf plaats te Maastricht bloemen van de graven werden gestolen. De marechaussee die een wakend oog hield, betrapte dezer dagen een man op heeterdaad, die bezig was op de graven groeiende geraniums uit te trek ken en op te bergen. inbeeldde, zich met ons te kunnen gelijk stellen. Toen waren het „Schoonheid en een bewonderd stemge luid, gravin Satewski, en thans is 't het levensgeluk van een mensch. Stel u echter gerust, nog bezit ik de middelen om m ij n eigendom te verdedigen, zon der met de wapenen der koketterie en der logen te strijden I" Met bliksemende oogen greep ze mij bij den pols. „Waar spreek je toch eigenlijk van, mijn kind Ik heb geen tend re voor je dominee. Ik bedoelde slechts, dat men met hèm tevre den moest zijn, en geen minnebrieven door Marie aan anderen moest laten bezorgen. Je behoeft niet te schrikkenik weet im mers niet, wie die gelukkige is maar wat zou mijne moeder en Hannah, en zoo deugdzame Von Bergen wel zeggen, zoo zij dat wisten „Die andere gravin," zei ik kalm en luid, terwijl ik mij hoog oprichtte en haar strak in de oogen keek, „die andere is reeds sedert bijna een half jaar mijn bruidegom, 'tls treurig genoeg voor mij, dat de omstandigheden my noodzaken, in 't geheim met hem te correspondeeren dat is echter nöch mijne verkiezing, nbch mijn schuld. Dat echter andere, onbevoegde personen, die niet het minst belang bij de zaak hebben, mij bespieden en zich in mijne Tegen den grafschenner werd proces ver baal opgemaakt. Inktvisch! In 't Aquarium van „Artis" te Amster dam is sedert Vrijdag een levende achtarm- inktvisch of zgn. polyp te zien, gevangen op onze kust, waar deze dieren, hoewel zelden, wel eens voorkomen. Dit exemplaar werd uit Nieuwediep overgestuurd. Professoraal paard! De paarden der Haarlemsche paarden tram krijgen zoo nu en dan een uur rust en weten zich dan handig achterstevoor te dringen in de daarvoor bestemde remise in de Rozenstraat. Gisteren was een paard een beetje dwars. In plaats van in zijn „rustcel" in de remise drong het met zijn derrière naar achteren de gang in by een bewoonster van de Rozenstraat en tot grooten schrik van de vrouw des huizes de achterkamer binnen, waar het beest een kast vernielde, de vazen tot gruis wierp en een paar stoelen onbruik baar maakte. Men had heel wat moeite om bruintje duidelijk te maken, dat hy aan den anderen kant der straat thuis behoorde. De musschen en de kat. Een aardig tooneel- tje woonden wij deze week te Boschkapelle by, aldus lezen wy in het Hulsterblad. Een oorverdoovend geschetter van een zwerm musschen trok van verre onze aandacht. Nieuwsgierig wat er gaande was, slopen wy naderbij en ontwaarden een troep van wel honderd musschen, op eerbiedigen afstand in een kring rondom een kat geschaard. Ver bijsterd keek poes in het rond en zoodra ze eenige beweging maakte, bereikte het lawaai het toppunt. Blijkbaar begon onze poes deze muziek te vervelen, tenminste zy deed een sprong naar de kortstbyzittende vogels, doch nog rapper was de troep omhoog, om een eindje verder hetzelfde spelletje te herhalen. Nog vijf-, zes maal werd deze krijgslist want dit bleek het in werkelijkheid te zijn - toege past, totdat poes een heel eind van de eerste plaats was afgelokt en likbaardend afdroop. Thans vloog ook de musschenbende op, onder zegevierend gekrysch verspreidde zy zich op naburige daken en boomen, waar het geval nog werd beletterd. Slechts één paar vloog terug naar de plek waar het eerste bedrijf was afgespeeld. Ook ik onderzocht deze plaats en ontdekte al spoedig een nest met bijna vlugge jongen. Blijkbaar was poes op haar wandeling hier beland zonder het nest te bemerken en had het musschenpaar de makkers uit de buurt gerequireerd om poes te verschalken. Of deze straatjongens onder de vogels ook een vriendenhart onder het eenvoudig boezeroentje dragen I Van een dienstmeisje., een burgemeester en een gemeenteraad. De gemeente-ontvanger van Krabbendyke (Zuid-Beveland) had den laatsten tyd een aantal zijner dorpsgenoo- ten aanstoot gegeven door zyn particulier leven. O. m. nam men hem kwalijk den vriendschappelyken omgang met zyn dienst bode, met wie hy soms wandel- en fiets tochtjes maakte. Hem was daarom de vorige week door het gemeentebestuur een schrijven gezonden waarin hij met ontslag werd bedreigd. In dien hij in het vervolg niet een drietal nauwkeurig in dit schrijven omschreven voorwaarden bevatte den eisch, zijn dienst bode te ontslaan. De gemeente ontvanger verklaarde zich bereid, twee der voorwaar den na te komen, doch hij weigerde, zyn dienstbode, die naar hij schreef, hem trouw en eerlijk dient, weg te zenden. Door den burgemeester werd daarom Zaterdag in een voltallige raadsvergadering het voorstel gedaan, den gemeente-ontvan ger ontslag te verleenen. Na langdurige, in het openbaar gehouden discussie, waarbij door den burgemeester minder vleiende dingen over het dienstmeis je werden gezegd, werd het voorstel van den voorzitter van den Raad met algemeene stemmen verworpen, zoodat èn gemeente ontvanger èn dienstmeisje in hun respectieve betrekkingen blijven. Marteling van renpaarden. Een dame geeft in het „Nieuws van den Dag" als volgt haar indrukken weer van het „Concours- Hippique", (wedstrijd van bereden paarden met hindernissen). Het „mooiste" van zoo'n feest, zegt zij, is het een of ander springconcours, zwaar of minder zwaar van eischen, dat eiken dag op het program voorkomt en meestal een der laatste nummers is. Is dat nummer aan de beurt, dan staat, de parade stil, de tribunes vullen zich onder gespannen be langstelling, de jury neemt haar plaatsen aangelegenheden mengen, dat Marie geen trouwe bewaardster van myn geheim is, dat is treurig voor my, die zonder bescher ming op de wereld bendoch ook düt zal ik weten te overwinnen. Mocht men echter zóó boosaardig, zóó laaghartig en lichtzinnig zyn, om my by myn verloofde in verdenking te brengen, hem aanwijzingen te geven, alsof ik hem ontrouw zou zyn,— dan zal ik geen perken meer ontzien, gravin Satewski, dan zal ik de waarheid zeggen, en „En dan vroeg ze lachend. „Dan zal ik het Hannah en Bergen, dan zal ik het uw ouders vercellen, dan zal de geheele wereld weten wat onbe grensde ge gemeenheid zich ach ter uw zilverwit voorhoofd verbergt I" Zy lachte luid. „Zottinnetje! Wat beuzel je daar toch Welnu, we zullen zien. Ik aanvaard den strijdVergeet echter niet, dat jy Greetje Siegismund bent, en dat je adellijk slot ginds beneden in't dorpje staat!" Met deze woorden liet ze mij staan, en ik trad in den stortregen naar buiten. In de tuinmanswoning brandde nog licht. Ik klopte op 't venster, dat terstond door Marie geopend werd. „Marie," zeide ik bevend, „wat heb je met met myn brief gedaan? Je hebt myn ver trouwen slecht beloond I" in bij de hindernissen, de bel gaat, 't num mer van den deelnemer wordt geheschen, en 't fiere ros doet met zyn bedwinger zijn entrée in den ring. Arme dieren! Men moet ze na afloop zien, die arme stumperds, slaven van den mensch, met blauwe dikke tong, kapotte lagen van het rukken met den ijzeren stang in den mond. En 't leekenpubliek juicht en lacht, en vindt 't juist mooi en kranig, wanneer het zoo'n fleren, moedigen onverschilligen rui ter gelukt, na vreeselyke mishandeling, de baas te zyn gebleven over het' arme levende schepsel onder hem, dat uit wanhoop ver blind van pyn, den somtijds vreeselyken sprong doet. Voor het meerendeel zyn het buitenlan ders, die springersbazen, en 'tdeed goed, achter mij te hooren zeggen by het concours- hoogtesprong, nadat men zich eerst ver wonderd had over het niet meedoen der Hollandsche officieren, toen by een sprong van 2 meter paard en ruiter vielen en zich bezeerden„Onze officieren hebben toch gelijk, dat ze noch zichzelf, noch hun paar den daaraan wagen". Maar 't publiek juicht en lacht en stampt vol opwinding over het schoone schouwspel. f 4000 Aan diamanten vermist! Gisternamiddag nam de heer v. d. R,, commissionair in diamanten, in de Ruysch- straat te Amsterdam een kaartje aan het plaatskaartenbureau van het station Wees perpoort. Op het oogenblik, dat hy naar zyn portefeuille tastte, ontdekte de heer v. d. R, dat zyn taschje, inhoudende f4000 aan geslepen diamant, op onverklaarbare wyze verdwenen was. De heer v. d. R. kan niet opgeven of de portefeuille hem ontrold is, dan wel of hij haar verloren heeft. De politie doet onderzoek. Te Wildervank is de 53-jarige timmer mansknecht J. Bisschop bij het herstellen van een dak, door het breken van een lat, op den leemen vloer gevallen en na ander half uur bezweken, een vrouw met vier kinderen achterlatende. Wonderei. Bij den kastelein A. Mulder te Finster- wolde is een kippenei te zien, waarvan de schaal duidelijk de afbeelding van een wij zerplaat vertoont. De verschillende Romein- sche cijfers zijn vrijgoed zichtbaar, alsmede de uur- en minutenwjjzer, welke een hoek van 180 graden met elkander maken. De wijzerplaat heeft eenigzins een ovalen vorm. Het plan bestaat om het ei aan meer des kundigen op dit gebied op te zenden, die misschien een verklaring van het buitenge woon verschijnsel kunnen geven. Ernstige mishandeling. Te St. Willebrord. bij Rozendaal, is Maandagavond zekere De K. zóó met een dolkmes in de bost gestoken, dat onmiddelyk geestelijke en geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. De vermoedelijke dadeis zyn bekend. Offer van den drank, Gistermorgen is aan den Broekhovenschen Weg, te Tilburg, het lijk gevonden van den 74-jarigen K., die door overmatig gebruik van sterken drank den dood heeft gevonden. Onverantwoordelijk Te Maastricht heeft een 4-jarig kind, dat in de wieg met lucifers speelde, zoodanige brandwonden bekomen, dat het aan de ge volgen overleden is. De politie te Delft vond den dag na de jongste Maskerade, een 13-jarigen jongen die rondzwierf. Hij behoorde in een woonwagen thuis, die met de Lustrumfeesten gekomen, sedert was afgereisd. Alle pogingen om te ontdekken waarde stiefouders, een stoelenmatters echtpaar, heen (waren getrokken faalden. De jongen genoot sedert onderdak en verpleging op het bureau, thans echter heeft de gemeen te hem doen verzorgen door het Burgerlijk armbestuur, dat hem plaatste in de werk inrichting. De jongen verlangt heelemaal niet, zijn „ouders" weer te zien. Een schip gezonken. Gister is ter hoogte van het fort Loevestein op de Waal door een windhoos het ijzerschip van den schip per Troost, van Zalt Bommel, omgeslagen en gezonken, waarbij een kindje van 3 maanden is verdronken. Het scheepje van 36 last was geladen met cokes. Verdronken. Een tweejarig dochtertje van schipper van Os viel gistermiddag in de Zuidwillemsvaart te Maastricht overboord en verdronk. Het lykje werd opgevischt. Een ongehoord schandaal! Onder dit opschrift ontviDg de Tel. het volgende vlammende protest: „Ik? Hoe kunt u dat zeggen, juffrouw Gretha?" Karei was juist zoo ziek, en toen heb ik den kleinen Max verleden week Maandag met den brief gestuurd. Hy zei, dat hij hem goed bezorgd bad!" „Ik verzeker je, dat i k hem niet ont vangen heb." „Ach hemel! Wat moet ik ddarvan den ken Hy zei, dat de juffrouw hem zelf had aangenomen, bij de brug in 't park." „Dat ben ik niet geweest, Mariede brief is in verkeerde handen gekomen 1" „Ach God ilkkan 't niet helpen, juffrouw 'tlsmyn schuld niet!" „Neen Marie; nu begry'p ik alles je kind heeft een van de freules voor mij In koortsachtige haast verwijderde ik my nu wist ik, hoe de schoone weduwe achter mijn geheim gekomen wasHy had misschien verlangend naar 'n antwoord uitgezien, terwy'l ik by na stierf van angst en verdriet wegens zijn stilzwijgen. Wie weet wat deze intrigante hem vertelde, om mij bii hem in verdenking te brengen Wie weet welke duivelsche middelen zy gebezigd had, om den mooien neef aan zich te boeien Plotseling trad my by de brug die ik juist wilde overgaan, een statige, donkere gedaante te gemoet, „Eberhardt! Wilhelm!" kreet ik in den In den winkel der Visch-compagnie, Vij zelstraat, hoek Reguliersdwarsstraat (Am sterdam) kan men by een schaaltje met groote letters lezen: „Levend gebakken paling." De moten zien er ook geheel anders uit en men rilt, als men een oogenblik aan de bewerking denkt. Schande voor hem, die ze te koop aan biedt. Driewerf schande voor hem of haar die ze koopt! En er by den lunch of aan het diner lachende en pratend de tanden inzet en er aan smult. Als ik het niet met eigen oogen gelezen en gezien had, zou ik dengeen, die het mij vertelde, voor een leugenaar uitkrijten! Dit is, eilacie! nu twintigste-eeuwsche beschaving! Een eigenaardige vondst. Een bagger machine, waarmede men bezig is de „Boorn" tusschen Oldeboorn en Akkrum uit te die pen, heeft van den bodem opgehaald een gouden horloge, met een gedeelte van een gouden ketting. Gebleken is, dat dit het horloge was, het welk de heer C. J. v. d. Veen, vroeger bur gemeester van Uttngeradeel, thans als zoo danig te Bolsward 15 jaar geleden, toen hy met zyne boot lang de Boom zeilde, by ongeluk had verloren. Van het vinden is aan den heer van der Veen kennis gegeven. Op de Friesche meren met name op de Sneeker- en Tjeukemeren heeft Maan dagmiddag een hoos gewoed. Booten werden achter de schepen weggeslagen, van een beurtschip sloeg mast en zeil buiten boord. Een stoomboot bracht het gehavende schip aan wal. Tot nog toe is niet bekend dat persoonlijke ongevallen voorkwamen. Te Waddingsveen is weder in een der sloo- ten een slang gevangen. Hoe die dieren daar verzeild raken is een raadsel. Een proces om een bijenzwerm. Op het oogenblik wordt tusschen twee bijenhouders uit Corle (gem. Winterswijk) een eigenaar dig proces gevoerd. Het betreft nl. het eigen domsrecht op een zwerm bijen. De eene beweert, dat de nieuwe zwerm, die bijzijn buurman is komen aanvliegen van zijn stal afkomstig is. Do rechter zou by dozo oen Salomo'3 uit spraak kunnen toepassen. Immers, in de ymkerwereld heet het, wanneer men de koningin van eenen zwerm dood maakt, dat die zwerm dan naar den ouden korf terug keert. Op die manier zou de rechter zich ook kunnen overtuigen van de juistheid der beweringen. Van belang is hierbij zeker het proefschrift, waarop de heer Hildebrand uit Apeldoorn de vorige week gepromoveerd is, nl. over- het eigendomsrecht op bijenzwermen. Een goede vangst! De Amslerdamsche politie heeft een goede vangst gedaan, en de hand gelegd op den vermoedelijken dader van de beide inbraken der laatste weken in den „Grand Bazar de la Bourse" aan den Nieuwendijk, aldaar. De jongens van den koperslager Hesse- ling, Nieuwe Nieuwstraat 13, hoorden even 12 uur een man op het dak loopen en waar schuwden aanstonds hun vader: „Deinbre kers van den Bazar." Dadelijk werd de politie gewaarschuwd, die met veel mannetjes de uitgangen van het blok Nieuwstraat St. Nicolaasstiaat afzette, terwijl rechercheurs op de daken aan den zoek gingen. Heel gauw had men den inbreker bespeurd en toen begon een jacht over de daken, die de man echter spoedig opgaf. Onder goed geleide, en een welgemeend hoera van de saamgestroomde buurtbewo ners aan het adres van de politie werd hij naar het politiebureau aan de Hal geleid. Het moet een oude bekende van de jus titie zijn. ^spoorwegongeluk voorkomen. Door de ac tiviteit van den machinist Van Volderen, gestationneerd te Rotterdam, is naby Slie- drecht aan de halte Gasfabriek Dinsdag een ernstig ongeluk voorkomen. De baanwachter had nl. verzuimd deaf- sluitboomen van den overweg neer te laten voor trein 138, die te 3 uur 39 min. van Gorinchem richting Rotterdam vertrekt. Een boerenwagen, bespannen met twee paarden, bevond zich dientengevolge mid den op de rails, toen de trein nog op en kele meters aistand daarvan door den op lettenden machinist tot stilstand werd ge bracht. Naar verluidt, is 5 dagen schorsing van dienst, zonder behoud van loon, de gewone straf voor wachters, schuldig aan deze over- angst myns harten, en wilde hem omhelzen. „Wilhelm, ik kan 'tniet meer verduren; ik sterf, als je nog langer zoo wreed tegen me bent!" Hy trad haastig ter zijde, en terwijl hy het militaire saluut maakte, liet hij buigend den weg voor mij vrij, er lag zóóveel ver achting in deze handelwijze, dat ik my buiten my zelve, met gevouwen handen voor hem plaatste, en smeekte „Eberhardt, om Godswil, wees niet zoo vraeselijk, wees barmhartig, ik k a n 't niet langer verdragen, hoor my aan Hij maakte nogmaals een diepe buiging sloeg zyn mantel dicht, en verdween in de duisternis. „Wilhelm!" wilde ik roepen, doch het woord bestierf op myne lippen, ik viel op den doorweekten grond en sloeg met mijn voorhoofd tegen de leuning van de brug; de regen viel bij stroomen neder, en de pijn deed my myn bewustzijn behouden. Met moeite kroop 'ik overeind, en leunde ver over de lage leuning om den vijver, en de demon der wanhoop fluisterde in mijn ziel „Spring omlaag, dan is alles uit! Daar zult ge rust vinden, arme, onschuldige Gretha Ik strekte smeekend de handen naar 't kabbelende water uit Daar stond hy plotseling weer voor mij. „Wilhelm!" gilde ik, en trachtte tever geefs myne handen, die hij gegrepen had, treding. De machinist, die nog juist bijtijds wist te stoppen ontvangt gewoonlijk een premie van f10. Ernstige verwaarloozing van een kind. Op bevel van den officier van justitie te Utrecht, wordt door de politie te Barneveld streng onderzocht of het in brand geraken van het 13 jarig dochtertje van den ploeg baas v. d. B. aldaar, ook aan nalatigheid der ouders moet worden toegeschreven. Het arme kind, inmiddels reeds overleden, werd namelijk door haar moeder gedwongen, 's vonds te half twaalf, toen de ouders reeds te bed waren, nog kousen te stoppen, bij welk werkje de brandende petroleumlamp over haar lichaam gevallen is. Maatregelen bij onweder. Het is een feit dat het aantal der ongelukken door bliksem is vermeerderd, en wel naar een sta tistiek uitwijst, sedert een vijftigtal jaren vier vyfmaal. Waaraan dit is toe te schrijven zal moei lijk zijn uit te maken. Eenigen willen het in verband brengen met de uitbreiding van het telefoon- en telegraafnet. Kortom met het tijdperk van stoom en electriciteit. Anderen gelooven, dat invloeden en gebeurtenissen in het heelal daarvan schuld zijn. Een bewijs hiervoor te vinden zal moeilijk vallen, daar het aan wetenschappelijk materiaal ont breekt. Hieronder volgen eenige raadgevingen hoe zich te gedragen bij onweer. Bevindt men zich gedurende een onweer op een open veld, zoo vermyde men het al te haastig loopen, want tocht en huidver damping trekken den bliksem aan. Boomen trekken den bliksem bijzonder, maar de 9traal is dikwijls genoodzaakt om onder den boomstam uit te komen." Hoogst onvoorzichtig is het dus om on der een boom bescherming te zoeken. Tal- looze ongelukken zyn op deze wijze ont staan. Men verwijdere zich dus omstreeks 15 M. van een alleen staanden boom, dan zal de boom hoogstwaarschijnlijk den blik sem van ons aftrekken. Vluchten wy echter nog meer, zoo ver liest hy met den aangroeienden afstand zjjn beschermende kracht. Zoo weinig het dus aan te raden is by een alleen staanden boom te vluchten, evenzoo gevaarlijk is het zich ver uit zijn kring te verwijderen. Dus is het regel zich van alles op behoor lijken afstand te houden wat boven de aarde uitsteekt, onverschillig of het een boom, een mast, een muur of een heg is. IJzerdraad of ijzeren hekken zyn natuur lijk heel gevaarlijk, niet alleen om'dat zy van metaal zyn, maar omdat de bliksem er langs heengaat en de mogelijkheid om getroffen te worden zich op 5 10 M. naar de grootte van den boog vermeerdert. Nu vormt echter de mensch zelf op het veld een uitstekend punt en daarvoor als van zelf een aantrekkelijke plek. Dientengevolge zou het logisch zijn zich op den grond te werpen en deze raad is dikwijls gegeven. Maar de zaak heeft een bezwaar. De bliksem slaat dikwijls daar in den grond, waar het grondwater hem aantrekt, en dat kan juist op de plaats zyn, waar men zich heeft uitgestrekt. Ook zyn hooibergen, korenschoven, enz. te vermijden. Evenzoo is een uitgespannen door regen doorweekte parapluis zeer ge vaarlijk. Zoo is het dus met de beschutting op het openveld zeer slecht gesteld en het verbetert volstrekt niet wanneer een onweer op het water ïnplaats van op het veld ons verrast. Water trekt den bliksem aan en is eene voortreffelijke geleider, dus biedt het land nog meer zekerheid. Nu echter over de handelingen in huis. Yerrast een onweder gedurende ons op onthoud in lokalen, waar een groote menigte menschen verzameld is, dan moet men zich zoo spoedig mogelijk op voldoenden afstand daaruit verwijderen. Ook zorge men uit den weg te bly ven van gaskronen, waterleiding, schoorsteen, enz. Het venster mag geopend blijven, om deze rede alleen, dat wanneer de bliksem iemand heeft verdoofd, bij gesloten vensters de ge troffene zou stikken. Maar aan het open venster mag men niet zitten. De bliksem volgt op den regenstorm. Dit is de kracht die hem naar de aarde aftrekt. Hoe nader de regendroppels, hoe nader de verzengen de stralen en daarmede het gevaar. Daaiom is het beter niet aan het open venster te gaan zitten. Nog op een omstandigheid moet gewezen worden. Slechts in de minste gevallen zyn de getroffenen verbrand. Meestal veroorzaakt de ramp een verlam- en als met ijzeren vuist omklemd hield, los te wringen. „Wilhelm, ik ben onschuldig; zoo waar God leeft, men heeft mij belas terd „NatuurlijkDaar ben ik van overtuigd zeide hij op spottendentoon. „Doch waarom zou men uit verveling en bij gebrek aan iets beters, niet een kleine roman op touw zetten 'tls jammer, dat die geestelijke heer zoo weinig routine in soortgelijke zaken heeft!" „Er bestaan menscheD, die geboren las teraars zijnriep ik woedend, terwyl ik met een heftige beweging myn handen losrukte. „En ik beklaag je van harte, dat jij je op zoo jammerlijke wyze laat dupeeren. Ik weet wie ik het te danken heb, dat je hart zich van mij afwendt. Die gravin Satewski, die mijn kinderjaren ver- galdt heeft, ontroofd mij thans 't geluk mijner jeugd èn mijn goeden naam Hij wilde my omhelzen. „Zoo je my niet meer bemint, beleedig mij dan ten minste niet 1" riep ik, en stiet hem met kracht terug. „Ik heb nooit iets ge daan, wat je 't recht geeft tot deze, aan een man van eer onwaardige handelwijze Hy liet mij los, en ik zonk weder op het natte gras. (Wordt vervolgd.) ming van het zenuwstelsel, het vele getroffenen redding men dadelijk doeltreffende kra regelen in het werk stelde ou herleven. Deze pogingen moet omstandigheden ondernomen v zullen dikwijls ook succes het meestal van een stoornis in he sel sprake is. Waarin bestaan zy dan? De geneeswijze van een door den troffene bestaat tot de aankor geneesheer daarin, dat men c lukte zoo spoedig mogelijk op plaats brengt. Hier bevrydt men hem van kleeren, besproeid het gezictï water en geeft aan het heele afwasscbing, waarbij menechi of spons gebruikt, maar met den het lichaam afwrijft. Dat zal by verdooving ofbez doende zijn. Is echter reeds schijndood in; beproeve men het in de aller en met groote volharding, doe kunstmatige ademhaling, de ij hart weer tot werkzaamheid o hiertoe borsteld men de han voetzolen. Ook een krachtige, ving van het geheele licbaaf van groot nut. De herleving i hevige stuiptrekkingen en hei gen aan hoofd en hals. Het hierop volgend zweet mag niet gestoord worden. Plaatselijk Nie HIDDBLIlAItNlS. -Woensdag op de Veemarkt te Rotterdan keuring plaats van paarden u provincie Zuid-HollaDd. Op behaalden o.a. de volgende pat f 76 door Emma, 3 jaar ge burgsch ras eigenaar de Heer te Middelharnis. f 50 door Cato, 2 jaar Oldei eigenaar de Heer G. L. Wa Dirksland. f 30 door Juffer, 1 jaar ge; burgs ras, eigenaar de Heer G. I te Dirksland. MELISSANT- By Kon. Beslu is benoemd tot dijkgraaf van' napolder L, v. Beek. GOEDEREEDE- Met ingang a. s. is aan den lichtwacht kustverlichting R. Bakker eij uit 's rijks dienst verleend. Woensdag is de bliksej in de Telefoon by den opzie alhier, wat nog al schade vei OUDDORP- Donderdagmorgt scher Paulus Heerschap Jz. ui: alhier, in den Waterweg ovei len en verdronken. Hy laate' 3 kinderen na. Onweer. Woensdagmorgen sloeg de Woning van den schipper ter belangrijke schade. Perse lukken kwamen niet voor. In de zoogenaamde Middeld; nog eenige telefoonpalen doo: beschadigd. Op het vuurba strand werd de telefoon ook OUDE TONGE. Aan de Rooi is vergunning verleend om h! thans door handkracht in be we voortaan door stoom te doen Zij die met 1 Augustu Landweer overgaan, zijn uitj zich vóór 31 Augustus ter S; zakboekjes in te leveren. Voo publicatie. Buiten lan< Nog een petroleumbrand wo nen te Ozuluama, in de provincie Veracruz. De vlami 200 meter hoog op en de bi die op de Geronimo-rivier ara de aan de oevers dier rivier g- welke reeds door de bewox ruimd. Automobielongeluk. Zondag ren per automobiel van Potsc drichshafen aan het Bodenm aldaar de opstijging van c luchtacbipper Zeppelin by t waren de regeeringsraad Seri dr. Oechelh&user en de eigen mobiel Heymann, benevens Dr. Oechelh&user, een beken stuurde. Naby Beelitz ontm< mobiel een boer, die te paard werd schichtig en de ruiter het aan de hand te geleiden, voorby zou zijn, maar eenski dier los en sprong voor hei bestuurder wilde het ontwykj daarbij in volle vaart tegen geeringsraad Serlo werd uit gerd en bleef 10 pas verder m1 hoofd liggen. Dr. Oecbelh&use schedelbreuk, zoodat zijn le\ is. De heer Heymann en dec men er met lichtere verwoncj Noodweer. Terwijl te Berl grootst gedeelte van het vla Noord-Duitschland een buiteng te heerscht, meldt men uit E daar in den nacht vanZonda heeft gevroren, waardoor de den veel geleden hebben. Ov ging Zondagavond een wer groote schade heeft aangeri boomen ontworteld. In Han Zondagmiddag een onweer van hevigen regen, waardo- wegen overstroomd werden. Beneden-Ryn hebben hevige woed, voornamelijk in den DusBeldorf. Te Dortmund we: van 5 jaar door den blikse:

Onze Eilanden | 1908 | | pagina 2