NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ZUID-HOLLANDSCHE IN ZEEUWSGEE EILANDEN. ONZE EILANDEN VOOR DE e gratis. i -winst van gemiddelde jaar. KjËilo 5 Kilo ,30 ƒ0,70 ,80 0,90 Co. s. lOOIJ Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 34 ZATERDAG 18 JULI 1908 15 E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advertentiën van '15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. De Volksziekte. Van geen krankheden, waaraan ons menschelijk lichaam blootstaat, kan zoo terecht gezegd worden, dat zij een volks ziekte is, als van de tuberculose, onder het volk als de tering bekend. Een epi demisch optredende ziekte, als cholera, typhus kan in korten tijd een aantal slachtoffers maken, als de epidemie uit geraasd is, gaan jaren voorbij, voor ze weer optreedt. Gholera-epidemiën als vijftig jaar geleden voorkwamen, kennen we gelukkig niet meer. Pokken komen, dank zij Jenner's zegenrijke ontdekking, slechts bij uitzondering voor. Hoe gansch anders met de tubercu lose I Zij velt haar slachtoffer niet on middellijk, slechts langzaam ondermijnt zij den kranke. Jaren kunnen verloopen, eer het slachtoffer is geveld. Doch niet temin gaat zij zeker. Onder rijken en armen kiest zij haar prooi en daar, waar armoede en gebrek, slechte woningtoe standen en onzedelijkheid heerschen, slaat zij het liefst haar zetel op. Als wij in het geschiedboek lezen, dat in den bloedigen krijg van 1870 meer dan 40000 menschen vielen, komt bitterheid in ons over de verblindheid der volkeren, die zooveel menschenlevens offert aan den demon van den oorlog. En toch jaarlijks velt de tuberculose driemaal veertigduizend menschen in het Duitsche rijk en vallen over den ganschen aard bodem een millioen menschen als haar offer. Zij velt den jongeling in den bloei zijner jaren, de maagd in de lente des levens, den man in de kracht van zijn dagen, de moeder in den herfst van haar aardsch bestaan. Zij is de onverzoenlijke vijandinne, die geen orgaan van ons lichaam spaart, zich even goed nestelt in onze longen als in de nieren of onze beenderen. Jarenlang heeft men gemeend, dat deze gruwelijke ziekte niet te overwin nen was. In onzen tijd is men van dit denkbeeld vrijwel teruggekomen. Door een verblijf in Sanatoriums en door het navolgen van verschillende leefregels, heeft men bij lijders, die nog in het eerste stadium van tuberculose verkeer den zeer gunstige uitkomsten verkregen. Zeer gunstig bv. mogen de uitkomsten genoemd worden van het Sanatorium van dr. Haentjes te Putten. Velen, die door tuberculose waren aangetast, heb ben die inrichting geheel hersteld ver laten. Dat het inderdaad mogelijk is de tering te bestrijden, bewijst de statistiek afdoende. In Frankrijk wordt tegen de tubercu FEUILLETON". Uit het leven mijner oude vriendin. lose weinig of niets gedaan. In 1887 bedroeg in dat land het aantal sterfge vallen 28 per 10.000 inwoners. In 1897 was dit cijfer gestegen tot 33, wat dus een vermeerdering beteekent van 80 °/0 In Denemarken valt hetzelfde op te merken. Daar steeg het aantal sterfge vallen van 24 per 110.000 in 1880 tot 33 per 10.000 in 1897. In Duitschland en Engeland, daaren tegen, waar de strijd tegen de tubercu lose krachtig wordt gevoerd, daalde het sterftecijfer aan deze ziekte aanmerke lijk. Voor Duitschland bedroeg dat cijfer in 1880 34 per 10.000. In 1897 was 't gedaald tot 23. In Engeland verminderde het van 25 in 1860 tot 13 in 1897. Bewijs te over dat een bestrijding der tuberculose wel degelijk mogelijk is. In ons land dringt dat besef gelukkig meer eu meer door. Verschillende sanatoriums zijn reeds opgericht, lighallen worden in verschillende Centra gevonden. Ver- eenigingen tot bestrijding der tuberculo se strijden rusteloos tegen de „armeluiV' ziekte. Een volgende maal willen we aan den zegenrijken arbeid dier organisatie's een afzonderlijk artikel wijden. phraat en Tigris het aloude Mesopotamië. Hier is het gebied, waar de oudste geschrif ten melding maken van geordende statie. Reusachtige puinhoopen zy'n de overblijf selen van de reuzensteden Ninevé en Baby- Ion, waar eenmaal Sargon en Nebukadnezar heerschten, waar de Joden heen werden gevoerd in ballangschap, waar ze in hun Psalmen hun ongeluk bezongen en het vurig nederlegde naar het land der vaderen. Even vruchtbaar als de streek vroeger was, even doodsch en verlaten is zy thans. Wordt de Bagdadspoorweg er door getrokken dan ia er alle kans, dat het oude Mesopotamië op nieuw tot een lusthof zal worden. Voor katoen schijnt het land uitermate geschikt te zijn. De Engelschen trachten den aanleg der lijn uit alle macht tegen te werken. Zij hebben de stad Kweit aan de Perzische golf, welke een eindpunt zou zijn voor den Spoorweg en een prachtige haven voor den handel in hun bezit weten te krijgen. Dat heeft echter niet kunnen beletten, dat de lijn steeds verder wordt doorgetrok ken. De Turksche regeering begunstigt het spoorwegplan, wat licht te begrijpen is. Een geschikt eindpunt voor de lijn zal dan ook spijt de tegenwerking der Engelschen wel gevonden worden. Buitenlandsch Overzicht. Ieder weet, hoe groot op elk gebied de naijver is tusschen Engelschen en Duitschers. Elke vergrooting van de Duitsche vloot leidt tot een vermeerdering van het aantal En- gelscbe oorlogschepen. Met kwalijk verbor gen spijt zien de „rooineks", dat de Duit schers hun concurrentie aandoen op nage noeg elk gebied ter wereldmarkt. Jaloersch zien de Engelschen het aan, dat de Duit schers overal nieuwe afzetgebieden voor hun producten zoeken. In het Turksche rijk heeft een Duitsche maatschappij de conces sie voor den aanleg weten te verkrijgen van een reusachtigen spoorweg, door Azia tisch Turkije loopend over de stad Bagdad naar de Perzische golf. Dit reusachtige werk. - dat voor de heele wereld van belang is*' kwam dezer dagen weer in de pers ter spra ke naar aanleiding van een nieuwe over eenkomst, die de Duitsche maatschappij heeft weten te sluiten. Volgens die overeen komst zal de spoorweg thans weer met 840 K. M. in de richting van Bagdad verlengd worden. De weg loopt thans reeds tot den grooten pas in het Taurusgebergte in klein Azie. Door den bergpas ter hoogte van 1300 M. zal de weg worden voortgezet. Van honderden jaren her is de weg, waar langs de groote veroveraars der oudheid trokken. Hierlangs trokken de Arabieren en Turken toen zij in hun onverwinlyken ijver voor deleer van Mahomed Zuid Europa aan hun macht onderwierpen. Zuidelijker ligt tusschen de rivieren Eu XII. „Kom mee, Gretha," lachte Hannah. „We zullen die vergeetachtige menschen eens aan hun plicht herinneren „Luister eens, hoe druk zij in discours zijn," zei ze, toen we in het slechts scbaarsch verlichte salon van de gravin stonden. Door de zware, donkerroode portières drong een schemering van licht uit het kleine boudoir en daar klonk ook Ruth's wonderzoet lachje, en ik hoorde hoe zij zeide: „Maar lieve neef, ik vind dit arrangement juist zeer passend. Ik wenschte maar, dat die plechtige stap reeds gedaan waswie weet echter, hoe lang dat nog duren zal Deze dorps-schoone denkt waarschijnlijk, dat het tot den bon ton behoort, de of- ficieele verloving mot haren zal venden aan bidder te vertragen, hoewel zij 't, zooals Lieze mij heeft medegedeeld, volkomen eens zijn. Doch thans wordt het tijd, dat ik je voor 'n poosje ontsla. Wilhelm; men maakt zich gereed voor 't souper. Ik wensch je bon appetit en veel genoegen Bergen zal wel voor leerrijke conversatie zorgen I" „Je moet méégaan Ruth zei Eberhardt. „Nooit 1" riep ze. „Ik kan dat plat-bur- gerlijk gezelschap niet uitstaan. Jufier Greetje zal er wel zijn, met haar eeuwig madonnagezichtde eerwaarde vrijer zal zeker baar, en zy hem met zalig-hemel- sche oogjes zitten aan te kijken Hannah zal terstond na 'teten een ellenlange kous uit haar zak halen, en zich met het voor komen van 'n zedig vrouwtje, op de sofa zetten, neen, ik dank je lieveik kryg reeds kramp, als ik er aan denk „En je wilt dus zoo wreed zijn, om mij daar beneden van verlangen te laten ver smachten „Oui, mon cher, allez vous seul." „Maar wat moet ik daar alleen uit voeren? Oom en tante, Bergen en Hannah, de dominee en en zijne stem klonk plotseling dof en toornig. „Ik bid je, ga meê, of ik blyf óók hier. Moet ik daar beneden iets aanzien, wat mij tegen de borst stuit? Kom!" vervolgde hy lachend, „dan zijn we juist drie paren, en zouden zoodoende een klein raiddeleeuwsch cour d'amour opvoeren, en jij bevoegde beoordeelaarster kunt dan beslissen, welke ridder zyne dame het teederst. bemint Hannah hield met pynlyken druk mijn hand omklemd, terwy'l myne knieën knik- Hoe hoog de spanning tusschen Engeland en Duitschland is, blykt ook uit de artikelen, welke de Duitsche bladen wijden aan het plan om de Duitsche vlootoefeningen te laten houden in den Atlantischen Oceaan. Sommige bladen vinden dit zeer onvoorzich tig, daar volgens hen die internationale toestand zorg baart. De Neue Zeitingkomt daartegen op. Geen verstandig menscb zegt het blad, gelooft aan de mogelijkheid, dat Engeland Duitschland onverhoeds den oor log zal verklaren, zoodat de Engelsche vloot reeds haar slag zou slaan, voor de Duitschers de oorlogsverklaring ofliciëel weten. De Engelsche vloot houdt wol oefening in de Noordzee, waarom zou de Duitsche niet naar den Oceaan gaan Het zou kleinmoedigheid zijn het plan uit te stellen. Twee jaar ge leden heeft niemand aan de Engelsche vloot het recht betwist om in de Oostzee te gaan varen. Everzoo heeft de Duitsche vloot bet 'recht om te gaan waar zij wil. Juist dat zij dit nu gaat doen, bewy'st dat er geen onmiddellijk gevaar voor den vrede is. Dat dergerlyke artikelen verschijnen, be wijst wel, dat deze twee groote Mogols elkaar wantrouwend gadeslaan. Yoor Engeland is het een voortdurende bron van ergernis dat Duitschland zulke ontzaggelijke vorderingen maakt op het gebied der luchtscheepvaart. Men kan gerust zeggen dat de Duitsche graaf Zeppelin dit vraagstuk tot oplossing heeft gebracht. Het is graaf Zeppelin gelukt ballons samen te stellen, die gehoorzamen aan elke wen ding, die de bestuurder verlangt en die ge makkelijk een tocht'van eenige uren door het luchtruim kunnen maken. Reeds zy'n in Duitschland een drietal ten, en ik my nauwelijks staande kon houdenal myne gedachten waren echter in een aan waanzin gelijke spanning, op het tooneel achter deze roode portières „Eh bienl zei Ruth. „Ik wil méégaan, doch onder één bedingdat je je best zult doen, om deze weduwenkap niet over 't hoofd te zien, mijn dierbare NEEF Dit laatste woord sprak ze met bizonderen nadruk uit. Het werd door een vreemdsoortigen, krampachtigen lach van Wilhelm gevolgd, „Mon Dieu, wat zyn die vrouwen toch angstig voor haar goeden naamIk ben vast overtuigd, dat dat zoete, onschuldige kind uit gindscke pastorie, haren teederen geestelijken minnaar iets soortgelijks tot plicht heeft gesteld, opdat zy niet gecom- promiteerd worde 't Is voorwaar een zeer aardige comédiede eene is nog weduwe, en de andere is pasHaHa Zijn akelige lach klonk my nog in de ooren toen ik als voortgejaagd wegsnelde, en schier bewusteloos op een stoel in het kleine salon neerviel. „Wat moet ik doen Wat moet ik begin nen God, myn God, help mij 1" kreunde ik. „Juffrouw Gretha, waar zit je toch riep Bergen. „Ik woü je aan tafel geleiden. Wat is er Zyt ge ziek „O, volstrekt nietriep ik, en nam den maatschappijen gesticht,' die het luchtschip- bedrijf zullen gaan uitoefenen. De Duitsche regeering heeft zich het recht van voorkoop voor elk luchtschip bedongen, doch overi gens zijn de maatschappijen vrij zoowel binnen, als buitenlands te verkoopen. Al- luminium is voor deze vaartuigen het meest gewenschte metaal. De uitvinding dezer vervoermiddelen zal in de moderne oorlogvoering een heele verandering brengen. Engeland bouwde Dreadnoughts en andere zeekasteelen. Het dacht zich met zijn reuzenvloot veilig tegen eiken aanval. Maar wat, als straks een gansche vloot van luchtschepen wordt aangemaakt, die een lawine van bommen en ontplofbare projecteelen uit het luchtruim op de Engel sche steden doen neerdalen? Daartegen helpen geen Dreadnoughts. Geen wonder, dat de Engelschen vol afgunst de schitte rende resultaten van Zeppelin vernemen. De pogingen in hun eigen land met de uit gevonden luchtschepen zijn nog verre van gunstig. Waarlijk geen wonder, dat zy den Duitschen concurent onvriendelijk aanzien! man, die aandachtig de huizen in die straat bezag. Een surveilleerend agent komman deerde hem „Handen omhoog" De vreem deling liep weg, waarop de agent hem dood schoot. De ongelukkige was een Duitscher, die voor zijn zaken de stad bezocht. Precies zoo gaat het in alle Russische ste den. Honderden zuchten in de gevangenisssn. De leerlingen van een landbouwschool zuch ten reeds weken in de gevangenis. De ouders richten een roerend smeekschrift tot de autoriteiten vergeefs! Reeds zyn twee der arme kinderen in de gevangenis gestor ven Als de arme ouders zich vol bitterheid uitlaten over die gruweldaden, gaan ze naar Siberië of worden gestraft met knoet of :alg Toch heet de rust hersteld in 't rijk van Vadertje" Czaar Een rust, die den storm voorafgaat 1 .Voor eenigen tijd ontbond de regeering van „vadertje" Czaar den Finschen Land dag. De samenstelling van dien Raad, waarin de meest vooruitstrevenden verre de meer derheid hadden, beviel de reactionaere bende t9 Sint-Petersburg niet. Men hoopte door nieuwe verkiezingen in het Finsche parle- medt wel een conservatieve meerderheid te krygen. Dit is echter niet meegevallen. De nieuwe Finsche Landdag wijkt slechts weinig van haar voorgangster af. Er zijn n.l. ge kozen 76 sociaaldemocraten, 53 oud-Finnen, 30 Zweden, 29 Jong-Finnen, 8 Agrariërs en vier vertegenwoordigers der Christelijke Arbeidersparty. Ofschoon de sociaaldemo craten vier zetels verloren, beteekent dit geenszins een vooruitgang van de conser vatieve partijen, die de Russische regeering aan het bestuur wenschte te zien komen. De oud-Finnen, de gewenschte partij voor de reactie, verloor vyf zetels. Die zetels zijn met de socialistische gewonnen door voor uitstrevende groepen. Het eenige resultaat der verkiezingen is dat de anti-Russische party in den Finschen Landdag sterker is geworden. De kliek, die „vadertje" Czaar bedot, zal dit wel niet toegevender tegenover Finland stemmen. Voor den Finschen Senaat worden de Senatoren gekozen door de Rus sische regeering. Daar die heeren oud-Finnen zyn, kan men zich voorstellen, wat er terecht zal komen van wetgevenden arbeid Hoe het nog steeds toegaat in den Rus- siscben warwinkel bewijzen de volgende feiten genoegzaam. Te Lodz liepen Maandag eenige jongelieden langs den weg. Zy wek ken om eenige reden den argwaan der po litie op. Zy werden vervolgd, er werd ge schoten en een zevenjarig meisje werd in het ouderlijk huis doodgeschoten en een op straat spelend knaapje ernstig gewond. In een andere straat wandelde een jonge mij aangeboden arm. U behoeft mij zoo angstig niet aan te zienik ben volkomen gezond, er mankeert my niets Men zat reeds aan tafel, Ruth naast haren neef, en Bergen vi s k-vis; Hannah, doods bleek naast dominee Renner. Wankelend nam ik mijn plaats naast Bergen in. Toen ik gezeten was, stond Eberhardt op, keek mij strak in 't gelaat en maakte een diepe buiging. Met een spotlach keek hy toen naar mijn linkertafelbuur Renner, en 'twas my of ik een dolksteek in 't hart ontving, toen ik zag, dat hij daarna een blik van ver standhouding met Ruth wisselde. 'tis mij niet mogelijk te zeggen, hoe de tijd aan tafel verliep; wèl weet ik dat er somwijlen veel en op levendigen toon ge sproken werd, en er een algemeen-strijd lustige geest heerschte. Vooral Eberhardt trachtte door zijn satirische antwoorden op Bergen's verstandige opmerkingen, dezen en alles in een bespottelijk daglicht te stellen. Von Bergen bleef echter kalm, en beantwoordde de smeekende blikken die Hannah hem voortdurend toewierp, met een vriendelijken lach. Dominee Renner sprak byna geen woord, en ik geen enkel; eindelijk stond vrouwe v. Bendeleben op en gaf daardoor het teeken, dat het souper geëindigd was. Hannah nam my ter zijde en fluisterde „Ik smeek je, Gretha, houd wat wy gehoord Binnenland. Veltman ontvlucht I Men meldt ons uit Medemblik, dat de beruchte Veltman, die in 1900 wegeDS po ging tot moord door de Amsterdamsche rechtbank veroordeeld was tot 14 jaar ge vangenisstraf, in den afgeloopen nacht uit het krankzinnigengesticht aldaar is ont- ontvlucht. Gelijk men zich zal herinneren, had Velt man in 1900 met een Yriend op de Brou wersgracht getracht den brigadier Van Stralen van het leven te berooven. Hy werd daarop tot 14 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Doch in de strafgevangenis hield hy zich krankzinnig, zoodat men hem opzond naar bet krankzinnigengesticht te Medem blik. In deze inrichting had Veltman, be halve nu en dan een vlaag, zich vry rustig gehouden. Oogenschynlijk leek hy een suffe in zijn geestvermogens gekrenkte man, die het den bewakers niet lastig maakte en dus weinig toezicht noodig had. Thans blijkt, dat Veltman allen te slim af geweest is. In den nacht van Zondag op Maandag heeft hij weten te ontsnappen. Hy is ontvlucht door een venster en klom verder over het hek. Eerst in den morgen werd zyn ver dwijning bemerkt. Men vermoedt, dat bij naar België de wijk heeft genomen, daartoe geholpen door vrien den, die van zyn plannen op de hoogte waren. Tel. Een 83-jarig inwoner van Arnhem neemt les in 't wielrijden. Een vergeten menschenredder Men schrijft uit Terschelling aan L. en V.: De oude menschenredder Hendrik De Haan, thans gebrekkig en behoeftig gewor den, ontving onlangs een brief niet een post wissel, groot f 12,68, door den heer Boon, uitgever van De Prins, hem toegezonden, hebben, voor elkeen geheim Wat scheelt Eberhardt toch vroeg ze aan haar man, die zich bij ons voegde. „Och kind, by is reeds geruimen tyd zoo onverdraagzaam en opgewonden: ik dacht dat je dat óók wel zoudt hebben opge merkt. Er is niet meer met hem te converseeren; de Hemel mag weten, welk geheim verdriet hy met zich ronddraagt Ik nam zoo spoedig mogelijk afscheid, ik moest alleen zijn met myn smart! „Kyk, dan wenkt den heer Renner im mers een ridderlijke plicht!" lachte Ruth, die gereed stond, zeker omdat Wilhelm zich, na een harer dubbelzinnige gezegden, driftig verwijderd had, naar hare ver trekken te gaan. „Men kan dien donkeren, eenzamen weg immers niet alléén gaan 't Spy't mij zeer, de juffrouw niet te kun nen vergezellen," zeide dominee op koelen toon, „ik moet nog een zieke, in 't andere gedeelte van het dorp bezoeken." „Ik ben niet bevreesd alleen te gaan," antwoordde ik, en ging door Ruth gevolgd door de zaal. Op het portaal stonden we tegenover elkander, en nu was de lach van haar gelaat verdwenen. „Misschien zou een andere begeleiding aangenamer zijn," siste zy my toe. „Ma demoiselle zou haren arm wellicht liever in dien van den mooien luitenant leggen Nog geheel de prinses van vroeger, die zich

Onze Eilanden | 1908 | | pagina 1