ONZE EILANDEN van 4 JULI 1908. heeft kunnen verwijderen, zonder opge merkt of achterhaald te worden. Waarschynlyk is hij nu over de grenzen gevlucht. Een mislukte ontsnapping. De Utrechtsche rijksveldwachter K. van der Velde bracht Dinsdag een vreemdeling, die over de gren zen moest worden gezet, naar Zevenaar waar hij den man aan den grenscommis- saris overleverde. Op het station wachten de op den trein, die hem weder naar Utrecht terug zou brengen, werd daar een trans port Duitsche gevangenen aangebracht, die per spoor naar Emmerik moesten worden vervoerd. Bü het instappen zag een dier gevangenen kans te ontsnappende man holde de lijn op en het land in. Goede raad was duur, geen der Duitsche politiebeamb ten durfde den vluchteling nagaan, uit vrees dat dan de overrige gevangenen eveneens zouden trachten er van door te gaan. Van der Velde bemerkte deze verlegenheid; aan den ontvanger, die juist met z'n rijwiel op het perron aanwezig was, vroeg hij diens fiets ter leen en als een pijl uit den boog ging de Utrechtsche rijksveldwachter den Duitschen gevangene na. Na een wedren van ongeveer een uur, door korenvelden en weilanden, werd de vluchteling achter haald, gegrepen en door Van der Velde geboeid naar Zevenaar teruggebracht, waar men zeer dankbaar was voor den grooten dienst door den beambte uit Utrecht aan de Duitsche justitie bewezen. Urn gevonden. Tijdens de oudheidkundige opgravingen te Uddel is gisteren op de Hunenschans een fraaie urn gevonden op geringe diepte. Overreden en gedood 1 Woendagmorgen ongeveer 5 uur is door een losse machine met bagagewagen op de spoorbaan tusschen Schiedam en Rot terdam, op de lijn, waarop het zand voor het aanleggen van een nieuwe spoorbaan wordt aangevoerd, overreden en gedood de 22 jarige A. Maas, grondwerker, die langs die lijn naar zijn werk aan die baan ging met zekeren G. Donk en D. Verbiest. Donk kreeg ook een duw maar viel op- zijde van de ljjn, zoodat hij er met den schrik afkwam. Het lyk is naar het lijkenhuis op de al- gemeene begraafplaats gebracht. De overledene is ongehuwd en hoort te Wouw (Noord-Brabant) thuis. C. L. A., een omstreeks 60-jarigen oud varensgezel, tapper aan den Riedijk te Dor drecht, heeft waarschijklijk bü ongeluk uit een flesch met loog gedronken, waardoor hij zich inwendig zoodanig verbrandde, dat hy naar het ziekenhuis moest worden over gebracht. Na een vreeselijk lijden is hy daar aan de gevolgen overleden. In de provincie Groningen is vraag naar zwarte paarden, zonder eenig wit en met lange staarten, voor den uitvoer naar Zuid- Amerika. Een grappenmaker. Het dorp Nieuw-Ven- nep in den Haarlemmermeer is Dinsdagoch- ten in rep en roer gebracht door een ouder- loozen jongen, die pas uit een Rijksopvoe dingsgesticht was ontslagen en wiens zuster hem niet in haar huis wilde hebben. Uit wraak hierover had hy 's nachts zyn klee- ren in den vorm van een mensch bij elkan der gebonden en met een paar groote steenen er aan in den welput laten zakken, zoodanig, dat er een klein gedeelte nog boven water uitkwam. By het waterscheppen dacht men niet anders dan dat hij zich had verdronken, vandaar dat de geheele buurtschap in rep en roer was. Met haken en touwen voor zichtig er uitgehaald, bleek, onder groote hilariteit van de omstanders, spoedig het tegendeel. De jongen is spoorloos verdwenen. Alle hulp is loelkom. Om zooveel mogelyk te profiteeren van het prachtige weer, zag men in Friesland een schoenmaker, een winkelier, een barbier en een klerk, ter secretarie in 't land, om de boeren in het hooien by te staan, wegens gebrek aan arbeiders door vertrek naar Duitscbland. Een. holbewoner. De bekende „holbewoner" van NJjkerk, op de Veluwe, dezer dagen des morgens ontslagen uit het Huis van Bewa ring te Harderwyk, waar hy eenigen tyd vertoefde tengevolge van overtreding der •TVoningwet, had dienzelfden avond zijn hut van heideplaggen op Nykerk's grondgebied weder opgetrokken. Marius Brouwers ontvlucht. Uit het krank zinnigengesticht Oud-Rozenburg, onder Loos duinen, waarheen hy sinds ongeveer 3 maan den van uit Medemblik was overgebracht, uitgedrukt... vreemd, 't Overige zal ik maar denken." Er heerschte een eenigszins toornige, ontstemde geest in dit schryven. Welk verschil tusschen den eersten en dezen laatsten briefWat zou er met hem gebeurd zyn Doch neen hy wist immers, hoe on uitsprekelijk lief ik hem hadIk zette my terstond aan 't schryven, en stortte geheel myn hart voor hem uit, troostte en bemoedigde hein, bezwoer hem opnieuw myn reine, eeuwigdurende liefde, en ver zekerde hem schertsend, dat ik hem even trouw zou blyven beminnen, al mocht hy ook geen model-echtgenoot worden. Nadat ik eenige bloempjes geplukt en in den brief gesloten had, verborg ik bemin mijn nacht tafel, en begaf my daarop te bed, om voor de eerste maal na zoo vele jaren, myne oogen onder 't ouderly'k dak te sluiten. Lieze, 't kamermeisje, had by't afscheid- nemen tot mij gezegd„Ik hoop dat u van nacht een gelukkigen droom zult hebben, want de eerste droom in een nieuwe woning, komt alty'd uit." En zie, Wilhelm verscheen mij in dep droom. Ik ging by den vyver in 't park, om naar een voorwerp te zoeken, doch kon het niet vinden. Aan de overzyde zag ik plotseling Wilhelm staan ik wenkte hem, doch hy schudde ontkennend met het hoofd, en wees met bedroefd gelaat achter is thans ontvlucht Marius Brouwers, in 1905 door het Haagsche gerechtshof ter zake van den bekenden moord in de Scheviningsche boscbjes ontslagen van rechtsvervolging, met last tot plaatsing in een krankzinnigen gesticht. Maandagavond 6 uur werd de verpleegde voor het eerst by den avondmaaltyd ge mist. Men vermoedt, dat hij ongeveer 5 uur te voren is ontsnapt. Ijverige nasporingen worden gedaan. In de jenever geslikt. Te Velp by Arnhem is eene by'na 60 jarige gehuwde vrouw die veel misbruik van sterken drank maakte, in de jenever gestikt. Droevig ongeval Bü de nieuwe karton fabriek te Coevorden viel Maandagavond de timmerman Van Dü'k van 's-Gravenhage van een hoogen steiger. Hy'is inhet zieken huis opgenomen. Men vreest voor zyn leven. Een auto ongeluk. Men seint uit Maaseyk aan de 's H. b. Ct.: Een ontzettend automobiel ongeluk heeft tusschen hier en Hasselt plaatsgehad.Een drie-tal studenten van de Leuvensche uni versiteit waren in een auto aan het toeren, toen op een kromming van den weg de auto niet te besturen was. Zij draaide eenige malen rond en slingerde de studenten op den grond. De heeren Pirmez, zoon van het Kamerlid, en de Villers werden op slag ge dood, de chauffeur werd zwaar gewond en stervende weggedragen. De derde student bleef ongedeerd. Een gezond beroep. De Figaro betoogt op grond van statistieken, dat het schryvers- beroep een gezond beroep is. Roman schry ven, dichten en tooneelstukken maken ver lengt het leven. Het Parijsche „Société de gens de lettres" telt toch onder zün leden een zeer eerbied waardige rii van oude heeren, wier litteraire roem al haast weer vergeten is. Vooreerst münheer Francois Fertinault, 95 jaar oud. De heer Felx Nauac werd in 1820 geboren, Jules Breynat en Ernest Faroudier in 1821, Armand Lafrointe in 1821. Op grond van deze gegevens is werkelijk iets voor het conserveerend vermogen van de pen te zeggen. Plaatselijk Nieuws. HIDDELlIAItiWS- Vry'dag kwam Joh. Boo ne, toen hy' in zyn schuur, kwam, tot de minder aangename ontdekking dat zyn honden zoodanig met elkander aan het vechten waren geweest, dat de een den ander had dood gebeten. In het tweede kwartaal 1908 zy'n door de schutsluizen alhier geschut 546 vaar tuigen met een tonneninhoud 40445 tonnen. Doordat het ophalen van haardasch en straatvuil in andere handen is overge gaan moest J. Auperlee Woensdag dat werk wat door nem 17 jaar is verricht neerleggen. Hü zal zich nu weer moeten getroosten dan hier dan daar zyn brood te verdienen. SOMMELSDIJK. Wederom zyn een aantal konynen, thans van den landbouwer Polder onder Sommelsdy'k, door een hond afge maakt. De schade wordt berekend op on geveer f 10 Thans is den eigenaar van den hond bekend en zal, indien hü' niet in de schade te goed komt, zich voor de justitie te verantwoorden hebben. G0EDEI1EEDE- 1 Juli. Met ingang van heden is benoemd tot lichtwachter bij 's RÜks kustverlichting alhier, J. Termijn. (Stct. OUDE TONGE- Tot Secretaris van den Magdalenapolder is met algemeene stemmen benoemd de heer M. Wittekoek alhier. Door de commissie voor de Rijksdrie hoeksmeting zyn de werkzaamheden op den toren alhier gestaakt. Donderdag 2 Juli kwam een tentwa gen met eenige jonge dames speelryden van Ooltgensplaat. By het verlaten van O. T. naar N. T. viel nabij de Gemeenteschool de hit tegen den grond waardoor de wagen beschadigd werd en eerst na hersteld te zü'n de reis kon worden voortgezet. Verslag van het verhandelde in\deopen bare vergadering van den Raad der gemeente Oude Tonge op 27 Juni 1908 des voormiddags 10 uur. De vergadering was voltallig; één vaca ture, voorzitter de heer H. de Haas van Dorsser. zich. Ik zoek naar een brug, doch er is er geen. Toen nam ik den tak van een boom en legde dien over 't waterbevend van angst wilde ik daarover gaan, doch in 't midden ervan gekomen, stortte ik in den vyver. Ik riep om hulpEberhardt ver roerde zich niet, en ik vernam slechts een zacht gekreun. Ik deed wanhopige pogingen om aan den oever te komen, doch kwam niet van de plaats, terwül het kreunen al angstiger en luider werd. Ik ontwaakte, en 't koude zweet parelde op my'n voor hoofd. Daar klonk mÜ 't kreunen opnieuw in de ooren, en nu eerst wist ik waar ik my bevond. „Katrien, ben je ziek Een akelig kreu nen antwoordde my. In een oogenblikhad ik licht gemaakt en my gekleed - en ja, daar lag de arme Katrien met donkerrood gelaat, haar ademhaling ging fluitend alsof ze op 't punt .was om te stikken, een be nauwd, kreunend geluid kwam over hare witte lippen, en hare oogen staarden wijd geopend naar de zoldering. Mijn schrik was niet te beschrijvenik was geheel alleen met de zieke, en had niet de minste onder vinding; wat moest ik beginnen Radeloos snelde ik naar buiten, en klopte op de deur van de pastorie aan de overzyde. Eerst nadat ik dit eenige malen al luider en luider herhaald had, werd boven een venster geopend, en riep de dominee: „Wie is Na opening der vergadering door den voor zitter worden de notulen der vorige verga dering gelezen en onveranderd goedgekeurd en geteekend. Ie. Worden gelezen de volgende ingeko men stukken: a. Een verzoekschrift van Mej. M. Post onderwy'zeres in de bewaarschool alhier d3ar bij verhooging van hare jaarwedde verzoe kende. Na eenige bespreking wordt op voor stel van den heer Oomens met algemeene stemmen besloten bare jaarwedde met f25 te verhoogen, en die te brengen van f525 op f 550 per jaar. b. Eene missive van beeren Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, inhoudende de mededeeling dat de goedkeuring der veror deningen op de| heffing van weegloon en haven baken en kaaigeld met 1 Januari a.s. afloopt. Wenscht de Raad genoemde heffingen na genoemde datum te bestendigen dan wordt hy verzocht de nieuwe verordeningen voor 1 Sept. a.s. aan hun college in te zenden. c. Een schrijven van het bestuur der afd. Oostelijk Flakkee van de Hollandsche Maat schappü van Landbouw inhoudende het verzoek om financieelen steun der gemeente tot bestrijding der kosten die het gevolg zullen zyn 'van het uitloven van premièn op een in Sept. a.s. te houden keuring van vaarzen geboren in 1907 en van stier en vaarskalveren geboren in 1908. Op voorstel van den voorzitter wordt met algemeenen stemmen besloten even als in het vorig jaar een subsidie uit de gemeente kas toe te kennen van f 15. d. Een verzoek van den Gemeenteveld wachter P. Baart om zijn salaris te willen verhoogen. Alle leden zün heter over eens dat de belooning te gering is naar de dien sten die van den titularis gevorderd worden. Met algemeene stemmen wordt nu ook besloten zyn salaris van f 525 op f550 en dus te verhoogen met f 25 per jaar. e Een schrijven van den Heer D. van Es daarbij ontslag verzoekende als ambte naar van den burgely'ken stand dezer ge meente. Overeenkomstig het verzoek wordt be schikt en het ontslag wordt met algemeene stommen 6ervol verleend. 2e Leest de Secretaris voor het verslag vaD de commissie tot wering van school verzuim betreffende hare werkzaamdeden in 1907dit rapport wordt voor kennisge ving aangenomen. 3e. Wordt het door Burgemeester en Wet houders opgemaakte kohier van houders van honden aan den raad voorgelezen en daarna met algemeene stemmen vastgesteld op een bedrag van f 149.50. 4e. Verschy'nt ter vergadering de beer H. Simonse administrateur van den Algemee nen Armen alhier, ten einde rekening te doen van zy'n gehouden beheer over 1907. De kwitanties worden in handen gesteld van en nagezien door eene commissie be staande uit de Heeren Slis en Vreeswy'k. Ze binken overeen te steramen met de voorgelezen kosten van uitgaaf. De commis sie adviseert daarom tot goedkeuring te be sluiten, In overeenstemming met dat advies wordt de rekening goedgekeurd. 5e. Doet de administrateur van het Bur gerweeshuis, H Simonse, rekening van zijn gehouden beheer over 1907. De kwitanties worden nagezien door de zelfde commissie. Nadat deze tot goedkeu ring heeft geadviseerd wordt de rekening met algemeene stemmen goedgekeurd. 6e. Stelt de voorzitter namens Burge meester en Wethouders voor ten koste der gemeente een steen te koopen op het graf van wylen den Heer J. van Schouwen Bur gemeester dezer gemeente. De heer Vreeswy'k verklaart zich tegen dit voorstel op grond dat z. i. de publieke kas niet mag worden bezwaard met een doel als boven gemeld. 't Voorstel wordt in stemmen gebracht en met 5 tegen 1 stem aangenomen, tegen de Heer Vreeswük. Niets meer aan de orde zynde wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. Buitenland. Moorden te Parijs zy'n tegenwoordig niet meer van de lucht. Terwyl men nog zoekt naar de moordenaars van den schilder Steinheil en zyn schoonmoeder, mevr. Japy en van den oud bankiorRemy, worden weer 2 moorden gemeld, waarby' geen spoor nog van de daders is gevonden. In de rue de l'Union werd een gehuwde vrouw van 43 jaar, mevr. Darrisourcq in haar woning vermoord. Haar echtgenoot en haar dochter, die beiden werkzaam zün op de bureaux van een spoorwegmaatschappij, vonden toen daar Word ik by' een zieke geroepen „Neen, ik ben het," zeide ik bevend. „Katrien is zoo ziekik weet geen raad, en nu wilde ik uwe moeder verzoeken. „Ik zal haar terstond wekken, juffrouw. Ga gerust by de zieke, u zult onmiddellijk hulp ontvangen. Ga eer gy' verkouden wordt." Ik ging. Katrien lag nog in denzelfden toestand. Zij herkende mij niet. Na verloop van eenige minuten trad mevrouw Renner met hare dienstbode binnen. „Och, arm kind, wat zult ge angstig ge weest zy'n." zeide zy' op hartelyken toon. Toen naderde zy het bed en legde haar hand op het hoofd der kreunende vrouw: „We moeten koude compressen maken, tot de dokter morgen ochtend op't dorp komt. Ik blijf van nacht bij u, en misschien is 't niet zoo ernstig als wy denken." Ik volgde gehoorzaam hare aanwy'zigin- gen, het gaf de arme {Katrien echter geen verlichting. „De ademhaling is te benauwd," zei me vrouw Renner na een poos. „'tzal wel een longontsteking zyn, my'n kind.' Ik acht den toestand zeer ernstig-" „Zy zal toch niet sterven vroeg ik hevig ontsteld. „Laat ons het beste hopen, maar ze is niet jong meer." Ik bad in stilte, want ik bedacht dat ik de oude, trouwe ziel nog zoo noodig had. zü thuiskwamen om te dejeuneeren de vrouw dood op den grond liggen. Zij moet overvallen geworden zy'n terwyl zü stond te strijken en men had haar met haar eigen stry'kyzer de hersens ingeslagen. De buren hadden niets gehoord en konden alleen verklaren, dat mevr. Damsourcq een uur te voren bezoek had gehad van een vrouw, maar niemand heeft daarop gelet, zoodat men geen signalement van die vrouw heeft kunnen opgeven. De dry'fveer tot deze mis daad ligt eveneens in het duister, want er is niets gestolen. De tweede moord is gepleegd op de be jaarde juwelierster mevrouw Souvezou, die op een vierde verdieping aan de rue de Bondy woont. Men vond haar verworgd en met by'eengebonden voeten, in haar kamer bij de brandkast, die de misdadigers niet open hadden kunnen krygen. De vermoorde woonde geheel alleen en hield ook geen dienstbode. Het schrijfbureau, dat in de kamer staat, waar het lyk is gevonden, was geopend en doorzocht, maar het is niet be kend of er wat gestolen is. Later wordt gemeld, dat een spoor gevon den moet zün. Men vermoedt, dat de misdaad door 2 mannen is gepleegd en deze zouden tweede-hands-kooplieden zijn, die diamanten en paarlen opkoopen. Waarschijnlijk zijn zij na den moord eerst naar Brussel en daarop naar Londen gegaan. In verband met den moord op den oud bankier Remy in de reu de la Pépinièreis een belangrijke arrestatie gedaan, n.l. van den bediende Pierre Renard, die den moord ontdekte. Reeds was vastgesteld, dat de moord moest gepleegd zyn door iemand, die goed in huis en met de gewoonten van den heer Remy bekend was en thans is de ver denking op Renard gevallen. Deze is een man van 48 jaar, gehuwd en vader van een jongen van 12 en een meisje van 8 jaar. Hy' was zeer gezien by mevr. Remy en bü haar neef Raingo, die met zün zuster door het echtpaar Remy als kind was aangenomen. Dientengevolge had Re nard een overwegenden invloed in huis; hij heerschte over de andere bedienden, nam hen aan en ontsloeg hen. By' den heer Remy echter was Renard niet zoo gezien en den dag voor den moord moet deze hem op oneerlyke handelingen hebben betrapt en hem daarom op staanden voet hebben willen wegzenden. Mevr. Remy verzette zich hiertegen en daaruit was oneenigheid tusschen man en vrouw ontstaan, met hot gevolg, dat zij den dag voor den moord met haar nicht naar het kasteel Annel ver trok. De eerste verdenking tegen Renard ont stond op de volgende wijze: Zooals men weet, werd door hem de moord ontdekt, toen hy den heer Remy kwam wekken. HÜ heeft daarop onmiddely'k aan mevr. Remy getelegrafeerd, maar hy' heeft niet de jus titie en den dokter gewaarschuwd. Dit ge schiedde eerst door den inwonenden zoon van den heer Remy. Aan de justitie vertel de Renard, dat de moordenaar uit 3 glazen had gedronken, maar toen men die glazen voor het onderzoek door dr. Bertallon in beslag wilde nemen, bleek, dat Renard ze bad afgewasschen. Ook had hy alle bloed sporen in de kamer der misdaad doen ver dwijnen, omdat naar hij zeide hij den dokter en de ambtenaren der justitie niet in een vuile kamer wilde ontvangen. Dit vestigde de eerste vermoedens op Renard en toen men later nog vernam, wat er den dag te voren was gebeurd, kwam men tot de stellige verdenking, dat Renard zijn mees ter had vermoord, teneinde het) ontslag, dat hem dreigde, af te wenden. Daarop volgde zijn aanhouding. De overige bedien den in huis durfden, uit vrees voor Renard, weinig verklaringen afleggen, maar men hoopt, dat thans, nu Renard in hechtenis is, zij wel meedeelzamer zullen zyn. De rechter van instructie heeft Zondag den ge heölen dag het onderzoek voortgezet en verscheidene bedienden en vroegere bedien den gehoord. De portier van het hotel Re my geloofde niet, dat Renard zelf den moord gepleegd had, maar wel, dat hy den moor denaar kent en deze heeft binnengelaten. De rechter van instructie moet echter, na zijn onderzoek van Zondag, vast overtuigd zijn, dat Renard de eenige schuldige is. Een onmensch. Te Breslau heeft een han delsbediende, na een twist met züne ver loofde, deze Zaterdag met spiritus begoten en in brand gestoken. Het meisje is kort daarna bezweken. De man trachte de vlam men .te blusschen, toen hü inzag wat hy gedaan had, en liep daar zware brandwon den by op. Spoorwegramp in Engelsch Indië. By' een treinenbotsing te Baroda, in Engelsch Indiö, zy'n 15 reizigers gedood en 270 gewond. in myne eenzaamheid. De benauwdheid nam al meer en meer toe, en toen eindelyk de dokter kwam, achtte hij den toestand hoogst ernstig. In duizend vreezen waakte ik dag en nacht aan het ziekbed. Thans eerst moest ik erkennen, hoezeer ik verwend geworden was. Van 't kasteel zond men my Lieze tot hulp, en hoewel ik geen honger gevoelde, zorgde de barones ook voor myn middag maal, Mevrouw Renner en Lieze stonden mij trouw ter zyde, en waakten beurtelings met mij bij de zieke. Maar mijn brief'. Ik had hem in den laten avond naar Marie gebracht en was, eer ik gemist werd, weer in de ziekekamer terug. Op 't kasteel kwam ik natuurlyk niet. En zoo verliep er ge- ruimen tyd, dat de oude tusschen leven en dood zweefde. My'n vader had intusschen zyn terugkomst weer vier weken uitgesteld. Eindelyk, na lang hopen en vreezen, viel onze zieke in een rustigen slaap. Lieze zat aan my'n ledikant, en wij spraken zeer zacht met elkaar, „Gister was ook luitenant v. Eberhardt er weer," fluisterde zy'. Ik kromp ineen. „Was hy reeds vaker hier, sedert ik weg ben?" „Tweemaal, juffrouw Gretba; den eersten keer, toen Katrien op 't ergst was, en gis teren kwam hy' zeer vroeg, eir reed eerst laat in den nacht weer heen. Hy heeft met Een vrouw van 110 jaar. In het werk huis van Nottingham (Engeland) is Zaterdag Sarah Ann Bramley, een vrouw van 110 jaar, overleden. Zü is haar leven lang on getrouwd gebleven en werd al op 46-jarigen leeftyd armlastig. Men heeft berekend, dat zij de bela3tingbetateis 12.000 gulden aan onderhoud heeft gekost. Een drama op een locomotief. Dicht bü Berlyn heeft zich Zaterdag op een locomotief een vreeselijk voorval afgespeeld. De stoker Reinhold Schmalz had van zünestandplaast op de locomotief het hoofd naar buiten ge stoken, om een blik op den spoorweg te werpen. Op hetzelfde oogenblik reed op het andere spoor een trein voorby'. De stoker kon zün hoofd niet meer terugtrekken en zakte met verpletterden schedel op de loco motief ineen. De machinist kreeg tengevolge van het vreeselijk schouwspel een zenuw schok. Hy kon den trein nog tot staan brengen, maar viel 'daarna in zwy'ni. Had hy' niet meer de geestkracht gehad, om te remmen, dan zou er met den trein met de onbeheer de locomotief stellig een groot ongeluk ge beurd zün. Russische terroristen. De krijgsraad te Riga heeft Zaterdag vonnis gewezen in het proces tegen het Lettische sociaal demokra- tische verbond, dat in by'na alle steden van de Lettische districten afdeelingen had en aan hetwelk een aantal moorden en rooftochten ten laste gelegd worden. Twee beklaagden kregen tien jaar, twee vier jaar dwangarbeid vüf zy'Q tot gedwongen vestiging op een aangewezen plaats veroordeeld en dertien werden vry gespro ken. Schandelijke knoeierijen. Vrywat opzien baart in Servië de ontdekking van knoeie- rüen op groote schaal by' leverantiën aan het ministerie van oorlog. Toen dezer dagen een groote zending tarwe ten behoeve van de soldaten aankwam, bevond men dat, slechts 35 proc. van de scheepsladingen tarwe bevat ten, de rest was niets anders danzand. Zulke knoeierijen zijn ook bij andere leve ranties voor het leger voorgevallen. Het vleesch bijv., dat de soldaten te eten kregen, was geregeld bedorven, dikwüls zelfs kregen zy' gedurende twee of drie dagen ook dit nog niet. De leveranties werden voor- namelyk gedaan doorde „BalskankaBanka", een onlangs meerendeels door gepension- neerde samenzweerders opgerichte bank. En de arme soldaten durfden, uit vrees voor hunne superieuren, geen klachten in te dienen. Volgens een bericht uit Belgrado zy'n er een aantal inhechtenisnemingen te verwachten en ziet men nog andere opzien barende onthullingen tegemoet. Onder den invloed van Sherlock Holmes. De vorige week berichtten we, dat het ver moorde knaapje, wiens ly'k in een bosch bij Keulen gevonden werd, het slachtoffer was van een vyftienjarigen moordenaar. De jeugdige misdadiger, die eerst hardnek kig bleef weigeren op de tot hem gerichte vragen te antwoorden, heeft thans een vol ledige bekentenis afgelegd. De jongen ver klaarde, de daad uit zucht naar avonturen en onder den indruk der Sherlock Holmes- verhalen bedreven te hebben. Hy was oor- spronkely'k van plan er met 'n vriendje van door te gaan. Tegen tien uur in den avond ontmoette hy' zy'n slachtoffer en toen eensklaps zag hij tastbaar duidely'k een titelblad van een Sherlock Holmesroman voor zich, waarop iemand een ander een strik om den nek gooit. Hij vroeg den jongen om met hem mee te gaan naar den vüver, om daar te visschen. Toen ze er stonden, gooide hy' den knaap een touw over bet hoofd, trok hem achterwaarts naar beneden en sleepte hem zoo een pas of tien mee. Toen zette hij het ly'k tegen een den en hing het touw om den boom teneinde het te laten voor komen, alsof de jongen zelfmoord gepleegd had. Later sneed hy echter het touw weer door, zonder zich verder om zy'n slachtoffer te bekommeren. Vreeselijk ongeluk bij Krupp. In destaal- gieterü van Krupp te Essen zyn bü het omvallen van acht smeltkroezen met vloei baar staal 21 werklieden, van wie 17 ernstig, gewond. Vier jiersonen ter dood veroordeeld, Vier gevaarlyke roovers, die sedertjaren het noorden van Frankrijk onveilig hebben gemaakt, zijn door het Hof van Assises te St. Omer ter dood veroordeeld. Het requisitoir vermeldde voor den hoofdman Abel Pollet 122 diefstallen, hetzy „gewone" of met geweldpleging, 5 moorden en 3 moordaanslagen. Voor August Pollet 18 diefstallen met mis handeling gepaard gaande, een poging tot de gravin geluncht, en daarna hebben ze een wandelrit gemaakt." Ddarom ontving ik dus geen brieven! Hy' had zeker gedacht, my' daar te ont moeten. „Op 't kasteel zegt men algemeen dat geeft nog eens een bruidspaar," vervolgde Lieze. „De gravin laat den luitenant geen oogenblik met rust. Zelfs toen hy'een wan deling in 't park maakte, volgde zy' hem terstond, en Johann hoorde haar zeggen: „Maar neef, nu laatje my" boven aan myn iot over, als men zoo blij is, dat er eens iemand hier is, met wien men een verstan dig woord kan sprekenWil jy' 'n luchtje scheppen, geef my' danjejxm, ik ga mee!" En ofschoon hy' er zeer verstoord uitzag, is zy' toch meegegaan. Ze zijn ook by het tuinhuis geweest, en later vertelde Marie, dat de luitenant voor de broeikassen gezegd' had, dat ze even op hem zou wachten, want hy wilde wat viooltjes voor haar by' Marie gaan halen zij had hem echter niet willen loslaten en gezegd, dat ze een hekel aan die vrome, zedelyke viooltjes had, dat zij van niets anders dan van roode rozen of granaatbloesem hield, en dat hy' die by Marie niet zou vinden. Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1908 | | pagina 2