ZUID-HOLLANDSCHE EN ZEEUWSGME EILANDEN. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lands! BOER, ;erhuis; fifl? Imelsdijk. mdel No. 32 ZATERDAG 4 JULI 1908 15E Jaargang Steenhouwerij uisstraat 111, RDAM. TELEFOON 1946 IDAM. PRIJZEN. 1ULDER. |ole van het irdan, ïeerd. in water, ter a pap Onont- W armoeziers Aardappelen, Tulpen. Ivan Fruit, Sier de koolwortel- irven maden en itischer en dool- nd preparaat. .taten garandeert ischadiging door veel schadelijke don weg staan, en prospectus DELHARNIS. ■SCREN, Café, merman, Acht- [OOT, Schilder. ■childer, Den Timmerman, ringvliet. ordigd, worden ONZE EILANDEN VOOR DE Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentièn worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advertentièn van '1—5 regels f 0.50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Buitenlandsch Overzicht- De socialisten in de Fransche Kamer hebben twee stokpaardjes, waarop ze nage noeg elke week een ritje maken en een groot gedeelte van den tijd, voor wetgeven- den arbeid bestemd, vermorsen. Het eerste beestje waarop de heeren geregeld rijden, is de Marokkaansche kwestie. Daarin zien zij een nationaal gevaar. Het doel hunner voort durende interpellaties is geen ander dan het ministerie in discrediet te brengen, doch dit is bun nog telkens mislukt. De Marokkaan scbe kwestie is nog onlangs by de interpol- latie-Saurès aan de orde geweest. Dezer dagen moest het bondgenootschap met Rus land bet ontgelden. President Fallierres zal nu koning Eduard een bezoek aan vadertje „Czaar" heeft gebracht, op zyn beurt het Petersburgsche hof een visite brengen. Zyn reis zal echter wat uitgebreider zyn. Hy zal nl. ook Denemarken, Zweden en Noorwegen bezoeken, doch het hoofddoel is natuurlijk Rusland. De regeering vroeg nu voor deze reis een crediet aan 400000 francs. Bij de bespreking daarvan vond de socialistische afgevaardig de Vaillant gelegenheid fel voor den dag te komen en zijn hait te luchten over 't ver bond tusBchen het radicale Frankryk en het reactionaire Rusland. Hij stelde voor het aangevraagde crediet te verminderen met 50000 francs. De bedoeling ervan was na tuurlijk afkeuring uit te spreken over de vriendschap met Rusland. Zijn verdediging van het amendement liep uit op een scherpe critiek op den binnenlandschen toestand van het Czarenryk. De Kamervoorzitter kwam daartegen op en verklaarde dat het nu eenmaal geen gewoonte is, dat een volksvertegenwoordi ging zich mengt in de binnenlandsche zaken van een andere mogendheid. Vaillant stoorde zich daaraan echter nieten beweerde zelfs, dat de president tegen zyn zin gedwongen was de Russische reis te maken. In de Kamer ontlokte die bewering luide teekenen van afkeuring. Natuurlijk vond de minister van buitenlandsche zaken in Vaillant's rede een mooie aanleiding om te verklaren dat 't bondgenootschap met Rusland de grondslag vormt van Frankryk's buitenlandsche poli tiek, dat het een vreedzaam karakter draagt en niemand bedreigt en dat de Fransche regeering er niet aan denkt zich in de Rus sische zaken te mengen. Na dit knaleffect werd het voorstel van Vaillant met 479 tegen 65 stemmen verworpen. De president krijgt dus zijn reisgeld van 400.000 francs Gisteren! is in Duitschland het proces Eulenburg begonnen. De lezer weet, hoe voor eenigen tijd de journalist Harden ver schillende hooggeplaatste personen van vieze praktijken op zedelijk gebied beschuldigde. In het eerste proces, dat daarover ontstond, werd Harden vrijgesproken. Bij hethooger beroep werd hij veroordeeld. By een ander proces dat te München voorkwam en ver- FETJIIJZJETOJST. Uit het leven mijner oude vriendin. 2. „Nooit!" riep Katrien. „Mijn oud ledikant zal niet hierheenik wil boven op myn zolderkamertje blijven!" „Ik heb hier te bevelen!" zei ik beslist. „Ik heb twee redenen om je hier by my te nemen; ten eerste kan ik dan dag en nacht by je zyn, wat ik op zolder, waar niet ge stookt kan worden, niet zou kunnen, en ten tweede. „Ja, daar hebt u gelyk in, lieve juffrouw," viel mevrouw Renner my in derede. „Boven wordt zy nooit weêr gezond, dat heb ik haar terstond gezegd maar toen de baron hier alles zoo mooi liet maken, bracht zij haar bed en spinnewiel naar boven." Mevr. Renner zond my haar dienstbode, en weldra stond het eenvoudige ledikant op de warmste plaats in mijn slaapkamer, en het spinnewiel by de kachel in de woon kamer. Met behulp van mevr. Renner lag de bibberende Katrien weldra in bed en dronk brommend een kop warme thee, band hield met de zaak Harden, kwam aan den dag, dat prins Eulenburg hoogst waar schijnlijk meineed had gepleegd. Hij werd daarop vervolgd en zyn zaak dient thans. Zeer terecht heeft het gerechtshof besloten deze zaak met gesloten deuren te behande len. Bij de eerste processen toch vulden de bladen hun kolommen op met zulke reek sen van walgelijke bijzonderheden, dat het publiek, hoe ook op schandalen belust, er over verontwaardigd was. Twee stenografen zullen in de geheime zittingen alles optee- kenen, wat verklaard wordt. Niet alleen staat Eulenburg terecht wegens meineed maar ook wegens verleiding tot meineed. Een der betrokkenen bij het vieze zaakje is een visscber, Ernst. Aan dezen schreef Eulenburg na het Münschensche proces: „Ik heb vandaag gezworen dat ik my gee nerlei verkeerdheden heb te verwijten, gij zult natuurlijk, als het er toekomt wel an ders kunnen getuigen. Eindigt het nieuwe proces met de ver oordeeling van Eulenburg, dan brengt het tevens de herziening van het proces Har den en een volkomen eerherstel van dezen. Omtrent de terechtzittingen lekt natuurlijk niets uit. Alleen wordt vermeld, hoe Eu lenburg in een ziekenstoel de gerechts zaal werd binnengedragen en zoo werd geplaatst dat het publiek hem niet zien kon. Ook in de rechtszaal worden tegen over dezen meneer de beleefdheden niet uit het oog verlorenIemand uit de volksklas se zou heel anders behandeld worden, daar mee maakt men zooveel omslag niet. De aanklager van den Prins is de Duitsche opper-staatsprocureur dr. Isenbiehl. Deze deed in het vorige proces alles om de on schuld van Eulenburg in het licht, te stel len. Thans groette hy' den beschuldigde niet eenl Wel wonderlijk zoo'n veranderde houding. Getuigen zijn in de eerste zittingen nog niet gehooord. 't Proces zal dan ook wel eenige weken in beslag Demen, want Eu lenburg zal natuurlijk alle moeite doen om den dans te ontspringen. In Teheran, de Perzische hoofdstad blyft de Sjah blijkbaar de baas. Dit gaat echter op alles behalve vreedzame manier De sol daten, die niet best betaald worden, begaan de grootste gruweldaden. Zy staan onder aanvoering van een Russisch generaal, die zulke werkjes wel goed zal verstaan. Die baas is volkomen hier meester in de hoofd stad. Het paleis b.v. van een vorstelyken bloedverwant Silles Sultan, dien de Sjah verdacht naar den Perzischen troon te staan, is geheel verwoest. De bevolking, zoo meldt men, is wanhopig, de stad biedt een aan blik, alsof de Tataren (een zeer woest volk) er een inval hebben gedaan. Vele verdach ten zij gevlucht in de gezantschapsgebou wen der vreemde mogendheden. Want wel heeft de Sjah een amnestiebesluit uitge vaardigd, waarin aan allen vergiffenis wordt geschonken, behalve aan drie der hoofdlei ders, doch niemand vertrouwt dit besluit. hoewel de uitdrukking harer oogen reeds veel vriendelijker was. „Hier moet het je immers wel bevallen, Katrien," zei ik vroolijk. „Wor' je al wat warmer? Ja, eigenlijk moest ik je 'n standje maken, maar dat zal ik bewaren tot je wéér gezond bent voegde ik er lachend bij, terwijl ik nog een deken over haar uitspreidde. Och kind, ik heb geen rust in bed;laat me liever opstaan. Wie zal je dan hout voor de kachel halen en voor je avond-eten zorgen Och hemel, dat kan toch zoo niet 1" „Bemoei je met niets, Katrienik weet nog zeer goed, waar onze houtloods is, en de provisiekamer ken ik óók nog als er maar wat in is." „Hoe zou daar niets in kunnen zyn?" vroeg de oude beleedigd. „Ik wist immers dat je thuis wildet komen, en heb dusvoor worst, brood en eieren gezorgd maar thee en chocolade en al zulke dingsigheden zooals jy op 't kasteel gewoon zyn, die kon ik niet aanschaffen." „Och kom, wat is er dan lekkerder dan worst en brood, Katrien Je zult eens zien, hoe ik smullen zal. Ziezoo, nu heb ik een boezelaar voor, en kijk jy nu eens toe, wat knappe huishoudster ik ben Zoo ging ik naar de loods, haalde een arm vol houtblokken, en weldra knapperde het vuur lustig in de kachelde lamp werd opge- In de Perzische provinciën houdt intnsschen de beweging tegen den Sjah aan. Men meldt, dat talrijke benden tegen de hoofdstad op rukken en tegen den Sjah gekant zijn. Licht te begrypen dat overal verwarring heerscht. De Sjah zal zich niet zoo gemak kelijk tot alleenheerscher kunnen maken, als hy dat wel denkt. Die tyd is in Perzié voorbij. In Johannesburg, de bekende Afrikaan- sche diamantstad, is een Nederlandsche kamer van Koophandel gevestigd. Die pu bliceert geregeld verslagen omtrent hetgeen de verschillende landen naar Zuid-Afrika uitvoeren, en wijst er steeds op, hoe on gunstig Nederland daarbij afsteekt. Nemen we b.v. de artikelen spek en ham. In 1907 voerde Engeland daarvan uit voor een waar de van 260.000 pond. Canada voor 10.000 Denemarken voor 4640, de Vereenigde Staten voor 994, doch Nederland voor 58 pond. Toch voert Nederland jaarlijks naar Enge land 50 millioen Engelsche ponden versch varkensvleesch uit, waarvan ongetwijfeld een deel in den vorm van speken ham naar Zuid-Afrika gaat. Wat vleesch in blik of in een soortelijke verpakking betreft, voeren de Vereenigde Staten voor 47000 pond naar Z. Afrika, Nederland voor nog geen 1500 pond I En toch staat het Nederlandsche artikel in kwaliteit by geen ander achter. Alleen voor gecondenseerde melk is de uitvoer van ons land van 2400 pond in 1906 tot 24000 pond in 1907 toegenomen. Een tweede produkt, waar we de baas in zijn, doch dat is minder mooi, is de jenever. We voeren er jaarlijks voor 10.000 pond van in Op alle andere gebied staat ons land achier. Voorzeker staat hier voor onze kooplieden Dog heel wat te doen. Onmoge lijk kan het niet zyn zich in Zuid-Afrika een afzet gebied te verzekeren. Koningin Victoria van SpaDje heeft ver leden week haar man verrast met de ge boorte van een flinken zoon. Dat is de tweede. De Koningin, van geboorte een Engelsche prinses mag zich zeker beroemen op een sterk gestel en niet minder sterke zenuwen. Tot den laatsten dag voor haar bevalling ging zij uit, reed in haar rijtuig rond, wandelde alsof de groote gebeurtenis nog maanden, in plaats van dagen verwij derd was. Nog twee dagen voor de bevalling ging het jeugdige koningspaar naar het stadje Segover om daar een stierengevecht bij te wonen. De koning is op dat dwaze volksvermaak der Spanjaarden verzot. De Koningin schept er gansch geen behagen in, doch als gehoorzame echtgenoote ging zy mee. Vier en twintig uur na de terug komst in het koninklijk paleis bleek dat de bevalling zeer aanstaande was. Eer aan alle ceremoniën, die by de geboorte van een Spaansch koningskind te pas komen, vol daan was, had de jonge prins Jaime Mejan- dro zijn intrede in de wereld gedaan. De Spaansche koningin brengt het er stoken, de luiken gesloten, de provisie-kast onderzocht, en toen zette ik mij met een flinke boterham in den hoek van de sofa en atnooit heeft het mij beter gesmaakt,— ik soupeerde immers in mijn Tehuis! En als Katrien weer geheel beter, en myn vader weer by ons zal zyn, o, wat zuilen we hier dan gezellig en vreedzaam leven Na mijn „souper" ging ik met Katrien babbelend aan 't uitpakken mijner garderobe, en hing mijne kleedingstukken in de groote kleérkast. „Wat moet je toch met al dat moois beginnen?" vroeg de oude. „Je kunt hier toch onmogelijk zoó gekleed gaan „Je moet denken Katrien, dat ik toch nog dikwijls naar 't kasteel zal gaan, en dat ik niet zoo lang meer bij je blijf. Wacht maar, jij ondeugdjij wilt maar niet ont houden, dat ik in 't geheim de bruid ben, en spoedig trouwen zal." Een diepe zucht volgde op deze woorden, terwijl ik, hare grillen kennend, bedaard met myn werk voortging. Na verloop van een uur was al mijn goed ordelijk opgeborgenKatrien was ingesla pen, en nu zette ik my bij de kachel, en begon Eberhardt's brieven te herlezeD. Zyn eerste brief! Met hoeveel ontroering had ik hem geopend 't was zichtbaar, dat ik hem dagen achtereen by my had gedragen. Ach, zoo'n eerste minnebrief is toch een belangrijke gebeurtenis in een meisjes leven telkens heel voorspoedig af, het geslacht van Alfonso loopt geen gevaar uit tester ven Binnenland, Overal malaise In de grootindustrie te Maastricht speciaal de aardewerk- en glasfabricage heerscht in den laatsten tyd een ongekende slapte. Van geregeld werken van Maandag morgen tot Zaterdagavond is in enkele fa brieken geen sprake meer. Zoo zyn er b.v. ploegen werklieden, die deze week maar een dag hebben gewerkt. Een ander gedeelte werkt weer niet op Maandag en Zaterdag. Speciaal is dit het geval op „De Spins, de grootste fabriek der stad, die aan duizenden arbeiders brood verschaft. Dat de geringe verdiensten der arbeidende klasse van Limburg's hoofdstad welke klasse circa 3/4 der bevolking vertegenwoordigt een nadeeligen invloed uitoefenen op de nering doenden, behoeft geen betoog. Dat huisva ders, die voorheen een flink loon verdienden, tegenwoordig met 5 £L 6 gulden thuiskomen, is schering en inslag. Watersnood. Zondagmiddag ongeveer half twee be merkte de heer A. Rapmund, fiiliaalhouder van de broodfabriek „Hofdijk", winkel hou dend aan den Nieuwen Binnenweg 255, Rot terdam. dat in den kelder onder zijn win kel het water naar binnen gulste, waarop hij naar het bureau der Waterleiding tele foneerde, daar er een lek moest zyn in een buis, liggende Yoor zijn woning. Weldra verschenen eenige werklieden, die op verschillende plaatsen de straat open braken en nu bleek, dat de leiding was gesprongen voor pand 259. Intusschen stroomde het water over de straat en ver nielde de bestrating langs de gevels van de panden 255 tot 259. Inmiddels werd den kraansluiter der 4e afdeeling telefonisch verzocht, om de hoofd leiding te komen afsluiten,daar er een groot gat gegraven moest worden, om het euvel te verhelpen, maar toen de kraansluiter met zijn sleutel zes afsluiters had dichtge draaid, bleek het, dat van den zevenden de sleutel niet paste en om tyd te sparen het was inmiddels halfzes geworden werd hy dichtgedraaid met den kraansleutel van brandspuit 31. Nu toog men aan het graven en kon het lek voorloopig worden dichtgemaakt- Het ongeval had op den drukken Nieu. wen Binnenweg heel wat bekijks en menig een, die vroeg „Hoe het kwam", kreeg ten antwoord: „Wel van de strenge vorst na tuurlijk". Twee jeugdige „boefjes". Het gelukte den veldwachter Kievit te Naarden twee jon gens te arresteeren, die bij de Wed. P. Vos aldaar een kistje met circa f 20 hadden ontvreemd. Een van de belhamels had n.l. de Al heeft de geliefde ook nög zoo dikwijls sprekend zijn eeuwige trouw bezworen, zijn schriftelijke eeden maken toch een nög dieperen indruk! En ook my n ziel juichte en jubelde, nu ik mij aan 't lezen en herlezen zijner eerste eeden van onwankelbare trouw en alles trotseerende liefde verzadigde 1 En zoo doorlas ik al zijne brieven, tot ik eindelyk den laatsten, dien ik eerst gisteren ontvangen had, in mijn hand hield. Hij luidde „Lieve Gretha „Dank voor je laatste schrijven, 't Ont brak mij aan tijd, om het vroeger te be antwoorden. Jy kunt niet begrijpen wat bet beteekent, bij die vervl. dienst in zulk hondenweer, en diestommerecruten, zijn geduld niet te verliezenik ben het meer dan zatGister-avond was ik by de Bergen's; 't was erentre nous zoo vervelend mogelijk. Hannah was wel een tamelyke gastvrouw, doch ze had voor niemand oogen, dan voor haar man, en die zit thuis als 'n dominee, dio over zyn schaapjes waakt. Dat wil ik wèl zeggen, Gretha, zoo'n model-echtgenoot zou je aan my niet hebbenIk kon het in die huiselijkheid dan ook niet lang uithouden, en ging door regenen sneeuw naar de soos. Ik gaf, toen ik op mijn sleutel van de tafel genomen door 'traam dat op een kier geopend was, had met dien sleutel de deur geopend en zich zoo meester gemaakt van 't kistje. De jongen, pas 10jaren oud, had op school zyn medescholieren kwistig getracteerd op chocolade, worst enz. zoodat dit de aandacht trok van het hoofd der school. De rijksveldwachter Kievit werd gewaarschuwd, deze nam den jongen scherp in 't verhoor, en het mocht hem gelukken den jongen tot een bekentenis te brengen. In den zak had hy nog f 6 76. Tegen het hoofd der school had de jeug dige boosdoener gezegd, dat hij voor een dame een fiets had vastgehouden, voor wel ken dienst hij zou beloond zijn. Voor den rijksveldwachter zwichtte hy echter, en na veel moeite en bedreigingen mocht het dezen gelukken ook 't andere geld te ontdek ken, dat door den medeplichtige in een papieren zak in de Haven was geworpen, tot een bedrag van ƒ7.80. Ook by de Wed. Altena te Naarden had den zij 40 eten een paar koeken ontvreemd, terwijl in den afgeloopbn winter de Wed. De Vries voor f 3 door dezelfde jongens werd benadeeld. Een grappige vergissing. Keu velaar vertelt in het Volksblad van Oost-Goorecht: De heer N. moest wegens zaken voor een dag of wat op reis en dus zijn lieve weder helft zoolang alleen laten wat in de vyf maanden van hun huwelijk nog niet was gebeurd. Plicht gebood, dus de man ging en het jonge vrouwtje bleef eenzaam achter? Wat kon zy beter doen, dan haar lieven vent een langen, innig hartelijken brief schrijven. Den tweeden dag had zy tien vel letjes vol en na tweemaal liet, adres gespeld, twaalf kussen er op gedrukt en drie post zegels van vyf cent er op geplakt te hebben, ging zy zelf deu brief posten. Toen zy by de bus kwam had juist de lichting plaats gehad. Een oogenblik was zij radeloos, maar zij had tegenwoordigheid van geest; fluks bedacht zy, dat ze gebruik makende van de tram, nog juist den tijd zou hebben den brief naar deu trein van zessen te brengen, Op het laatste oogenblik kwam zij aan. Haastig nam zy een perron kaartje en vloog het perron op, juist toen de hoofdconducteur voor vertrek lloot. Zij snelde den langen trein langs om den postwagen te bereiken. De conducteurs zagen bet; een hunner rukte een coupé le klasse open, die zich voorin den trein bevond en, voordat mevrouwtje op adem kon komen, was zij door krachtige armen opgetild en zat zy ïd den trein, die onmiddellijk daarop wegstoorade. Een gevangene ontvlucht. Uit een der ar restantenlokalen te Venloo heeft iemand, die des namiddags 5 uur wegens rijwiel diefstal aldaar was binnengebracht, reeds om halfacht des avonds de vlucht kunnen Demen. Hy was door een niet van tralies of spij len voorzien venster geklommen en had zich alzoo toegang verschaft tot den tuin van het belenende huis, van waar uit hij zich kamer kwam, mijn oppasser een paar flinke oorvegen, omdat hy geen vuur had aangelegd. Later had ik er spijt van, maar gedane zaken nemen geen keer! By dit afschuwelijk weer, kan ik niet bepaleD, wanneer ik wéér op 't kasteel kom. Ik denk, dat je 'tin je vaders oude pastorie, tamelijk saai zult vinden. 'tZal nu wel lastig voor ons worden, el kaar te zien Door die oude draak, Ka trien, kan ik niet by jou komen 't ware misschien beter geweest, dat ik vandaag nog niet geschreven had want ik ben erg slecht gebuid maar, dat zal wel weêr beter worden Hoe gaat het met gravin Satewski Hier te G. dweept het geheele garnizoen met het jonge weeuw- tje; maar ze is ook een onvergelijkelijke schoonheid, en 'tis niet te verwonderen, dat myn kameraden als 't ware dol zyn, als zij in de stad is. Ze waren voor 'n poosje geleden wat jaloersch, omdat ik haar gids mocht zyn, toen ze hier de winkels kwam bezoeken, maar En nu, leef wel, en schrijf spoedig aan je Wilhel m." „P. S. Zooals Rath mij vertelt, is de zalvende lieveling mijner tante, dominee Renner, eiken dag in je gezelschap bij 't souper; ik vind het op zyn zachtst

Onze Eilanden | 1908 | | pagina 1