ONZ E EILANDEN van 27 JUNI 1908.' Te Renkum is een 2i/2jarig knaapje van de wed. J. in een onbewaakt oogenblik in een waschketel met water gevallen en daarin gestikt. Te Hendrik IdoAmbacht heeft zich een geval van rotkreupel onder de schapen voorgedaan. Een kermis gevecht. De Dordtsche kermis, die, door mooi weer begunstigd, zeer druk was, heeft Maandagavond tot een zeer ern stige vechtpartij tusschen drie kameraden, die eerst met elkander uit rijden waren geweest, aanleiding gegeven. Al heel spoedig in de Torenstraat kwamen na een twist de messen voor den dag. Een stoker werd ernstig gewond. De politie maakte aan de vechtpartij een einde. Zelfs de nacht bleek de wrok niet gekoeld te hebben, 's Morgens kwamen twee der vechtersbazen weder aan de woning van den stoker, om verder met hem af te rekenen. Het huis werd echter door de politie bewaakt, zoodat zij onver- richterzake moesten aftrekken. Woensdag waren in het Balkengat der firma Boogaerdt te Krimpen a, d.Lek eenige jongens aan het zwemmen, toen plotseling de 11 jarige Teunis Mak in de diepte ver dween. Op het hulpgeroep der andere jon gens kwamen W. Roest, P. H. Van Wijnen en A. Klip aangesneld, die, zoo spoedig als 't kon, den jongen met haken op den wal wisten te krijgen. Men dacht niets anders of mon had een lijk opgehaald, wat echter niet belette dat met den meesten spoed de hulp van dr. Mars werd ingeroepen. Met veel zorg werden toen de gewone drenke llngsmiddelen toegepast en uu mocht het toch nog gelukken de levensgeesten weder op te wekken. Een ballon gevonden. Schipper Klaas de Vries, van Urk, heeft op de Zuiderzee een niet alledaagsche vondst gedaanop de watervlakte ontdekte hij,een ballon, waaraan een mandje was bevestigd. Hij vaarde er heen en toen bleek, dat de ballon zelfvan papier was en in geheel beschadigden toe stand verkeerde. Hij liet dus den ballon in droeve eenzaamheid achter en nam het mandje mee, dat hij deponeerde bij den inspecteur der havenpolitie op den Schreiers toren te Amsterdam. Daar bleek, dat men hoogstwaarschijnlijk te doen had met een proefneming. De ballon was, blykens een brief, die bij het mandje was gevoegd, en die, omdat hij gedrukt was, vermoeden doet, dat dergelijke proefnemingen meer worden genomen, opgelaten door het „Observatoire de Météorologie Dynamique", Seine et Oise, Frankrijk. In het mandje, waaraan een leege zandzak was bevestigd, zaten, verschillende instrumenten o.a. een barometer en een batterij, waarop de afzenders dus zullen kunnen waarnemen wat ze weten willen omtrent atmosfeer, hoogte van opstijging enz. Het kistje zal natuurlijk naar het ge noemde instituut worden opgezonden, ter wijl reeds telegrafisch van de vondst aan de belaghebbenden mededeeling is gedaan. Kermis-Nederlandsch óók nieuwe spelling I De Zutph. Ct. kreeg een briefkaart te zien, waarin aan den heer markmeester gijf van spolitie" (leest: „chef van politie"), 't volgend verzoek werd gedaan „Wees zoo beleed voor oede nplaatsje voor Kraan 6 meter gantiel en ook voor een Gslagmachin zonder Konokerzie". Hetwelk overgezet beteekent. „Wees zoo beleefd te zorgen voor het oude plaatsje voor een 6 meter breede kraam van galanterieön en ook voor een slagma chine („Hoofd van Jut") zonder concur rentie". De afzender gaf by een vermelding van zijn woonplaats op„Posterstad", wat zeker beteekenen moet: „poste restante". Verdelging van rallen op zeebootenl De minister van Binnenlandsche Zaken zegt dat het toestel ter verdelging van ratten aan boord van schepen zal geplaatst en ge bruikt worden op een schuit, welke schuit, tenzij het toestel elders gebruikt wordt, ge- stationneerd zal zijn aan de quarantaine- inrichting aan den Nieuwen Waterweg. Indien het toestel gebruikt moet worden voor schepen, bestemd voor andere havens dan die welke aan den Nieuwen Waterweg zijn gelegen, dan zal de schuit met 't toestel, met behulp van een sleepboot naar die andere havens overgebracht kunnen worden. Poging tot moord! Een vreeselyk voorval heeft Dinsdagnacht in de Govert Flinckstraat te Amsterdam plaats gehad Zekere Van H. heeft getracht een 28-ja- rige vrouw, tot wie hij eenige jaren gele den in betrekking stond, den hals af te sny- loft, nietwaar, mamaatje lachte Ruth. De baron stiet ongeduldig met zyn stok op den vloer. „Laat haar toch met rust zij is verstandig genoeg, om te weten wat haar te doen staat. Prijst haar den nieuwen dominee niet h\ te zeer aan, dat bewerkt meestal juist het tegendeel. Als 't zoo wor den moet, zullen zij dat wel tezamen vinden „De dominee wil my in 'tgeheel niet hebben," zeide ik boos wordend. „Veeleer bespot hy my, en daarom mag ik hem niet lyden." Om aan deze woordenwisselig een einde te maken, want vrouwe v. Bendeleben keek mij toornig aan. zei de baron „Kom nu, Gretha, later heb ik geen tyd,enikzou je graag persoonlijk naar de woning brengen, waaruit we je ontvangen hebben." Ik kustte nog eenmaal de ijskoude hand der barones, maakte een buiging voor gravin Satewski, die zoo genadig was my verlof te geven, haar van tijd tot tijd eens te komen bezoeken. Snikkend liep ik naast den baron door de laan. Ja, „scheiden thut web!" Hoe snel was myn kindertijd vervlogen! Thans trok ik weör heen uit het huis, dat mij, als moederloos weosje zoo liefderijk had opgenomen, mijn verlaten kindsheid in een gelukkige had doen verkeeren, my den schat der beschaving en alles wat het leven den. Dit lukte hem echter niet, waarna hij zijn slachtoffer den pols doorsneed. De vrouw is in zeer zorgwekkenden toe stand naar het Binnengasthuis vervoerd. De dader is gearresteerd. Het slachtoffer, juffrouw Trems, woonde sedert eenigen tijd bij juffrouw Van der Groenen in. Juffrouw Trem is naaister van beroep. Gisteravond kreeg zy twist met Van H. Deze twist liep zoo hoog, dat Van H., in woede ontstoken, een scheermes trok, het meisje bij de keel greep en met dat mes trachtte haar den hals af te snijden. In haar angst weerde juffrouw Trems het mes met de rechterhand af, met het gevolg, dat haar een diepe snede in den rechterpols werd toegebracht, zoodat haar rechterduim er bijkans geheel bijhing. Op het geschreeuw van „moord" werden de buren, die zich reeds gedeeltelijke ter ruste hadden begeven, gewekt; het voorval had n. 1. tusschen 11 en 12 uur plaats. Zekere G. van één hoog achter drong de kamer binnen, bond den polsader van het meisje direct af en voerde haar naar een apotheker in de Van der Helststraat. Deze legde het eerste verband, waarna het meisje per tram naar het Binnengasthuis werd vervoerd. Haar toestand maakte onmiddelyk opne ming noodzakelijk. Inmiddels was aan het bureau van poli tie Ferdinand Bolstraat aangifte gedaan. De rechercheur Brouwer, vergezeld van 6 agenten, ging naar de woning van Van H., die zich, alsof er niets gebeurd was, ter ruste had begeven. Om drie uur in den nacht werd de dader, die niet het minste berouw over zijn daad aan den dag legde van zyn bed gelicht en gearresteerd. Woensdagmorgen is hy naar het Huis van Bewaring overgebracht. Juffrouw Van der Groen heeft reeds he denmorgen haar verklaringen afgelegd. Twee menschen verbrand. Omtrent het droeve ongeluk op Texel, waar twee men schen by een brand zyn omgekomen, wordt nog het volgende gemeld Een der buren werd te ongeveer half 4 uit den slaap opgeschrikt door een hevig geknetter, haastig opstaande, zag hy, dat het huis aan de overzyde van het erf, be woond door den veehouder D. Kramer en zijne zuster N. Kramer, in lichtelaaie stond. Door het omhalen van een gedeelte muur, mocht het eindelijk gelukken, de plaats te bereiken, waar zich één der bedsteden be vond. Hier vond men het gedeeltelijk ver koolde en onherkenbare lyk van den man. Het lyk der zuster, eveneens vreeselijk ver minkt, lag in de andere bedstede, en kon met een brandhaak uit de gloeiende puin- hoopen gered worden. In brandzeilen ge wikkeld, werden de lyken voorloopig naar het lijkenhuisje op het kerkhof gebracht. Het waren beiden reeds bejaarde lieden, ongeveer 60 jaar, die vry armoedig leefden, doch er warmpjes in zaten. Naar men zegt, had Kramer juist den vorigen dag een groote som gelds ontvangen van een veehandelaar. Met vry groote zekerheid vermoedt men dan ook, dat behalve veel antiek porselein, ook een belangrijk bedrag aan geldswaardig papier door den brand verloren is gegaan. Op last van een der erfgenamen zyn eenige mannen aan het werk gesteld, die de puin- hoopen zorgvuldig moeten doorzoeken en opruimen, in de verwachting, nog geld en kostbaarheden, waaronder antiek zilverwerk te zullen vinden. De vromo blijft met 10 kinderen achter 1 De beurtschipper van Ameland op Am sterdam is gisternacht op de Zuiderzee over boord geslagen. De man G. De Bruin geheeten, laat een vrouw met 10 kinderen achter. Te Didam is het 5-jarig kind van B. Vierwindt in een pot met soep gevallen en aan de bekomen brandwonden overleden. Vergiftigde benzinedampen In den kelder eener schoenfabriek te Waalwijk, was een vat benzine leeggeloo- pen. Eenige werklieden togen beurtelings en kele seconden in den kelder om den inhoud op te scheppen, in een ander vat over te gieten en dan haastig, schier half bedwelmd de besloten ruimte te verlaten. Plotseling echter werd een der helpers zoo bevangen door de benzinedampen, dat zes personen noodig bleken hem in bedwang te houden. De in allerijl ontboden geneesheer, dr. Sweens, was spoedig ter plaatse. Na een langdurige behandeling, die uiterste krachts inspanning vorderde, slaagde hij er in den vergiftigde by te brengen. Thans is de toe stand van den patient zeer goed. siert had leeren kennen, en waar ik ein delijk hem, den geliefden bruidegom gevon den had. Ik keek nog eenmaal om naar den toren, waar de vensters van onze kin derkamers my toewenkten, en 't was of een zwart floers myne oogen bedekte, en een droeve stem my toefluisterde„Dat was uw schoonste tyd, hij keert nooit weder!" „Kom, Greetje, ween nu niet meer, myn kind," klonk de liefkoozende stem van den edelen baron, „'t Is wèl het slot van een tijdperk in je leven, maar 'tzal by na niet merkbaar zijn; hoe meer je bij ons komt, des te meer vreugde zul je je pleegvader bereiden! Kom, droog je tranen en kijk eens, misschien bevalt je 't oude huis, dat zich opnieuw getooid heeft, om de jonge meesteres te ontvangen." Ik keek op, en kon mijne oogen bijna niet vertrouwengeheel nieuw beschilderd, was het tot nu toe zoo verveloos huis nau welijks te herkennenhelder blonken de spiegelruiten in de vernieuwde ramen, en boven de openstaande, met schitterend ko perwerk beslagen huisdeur, hing een guir lande van dennegroen. De baron duwde my zacht in de geopende woonkamer maar wat is dat? Daar stonden al die lieve meu bels uit het kasteel't was mij als stond ik nog in mijn kamer op het portaal, en door de openstaande deur van de slaapkamer, zag ik mijn ledikant met den gebeeldhouw- Nieuwe aardappelen, vry goed van smaak, worden te Goes reeds verkocht voor 40 cent de vyfkop. Gisterochtend is een 6-jarig jongetje van D., aan den Verversdyk te Delft uit het raam gevallen. De jongen is er betrekkelijk goed afgekomen, daar hy eerst op een keu kendak terecht kwam en van daar op de plaats viel met zijn hoofd op den rand van een teil. Aan het gezicht en aan een been werd hij ernstig gewond. Hij is door een politieagent in een sportwagentje naar het gasthuis gebracht, waar zijn wonden ver bonden werden. Inbraak te Amsterdam! Maandag is by den heer A. L. DeGreeuw, rentenier, Ter Haarstraat 4, Amsterdam, ongeveer f 900 aan diamanten, gouden en zilveren voorwerpen gestolen. Tegen halfelf hadden de bewoners het huis verlaten en werden, ten huize van een familielid vertoevend, tegen 5 uur door een agent van politie gewaarschuwd, dat er vermoedelijk inbraak te hunnen huize zou zijn gepleegd. Een openstaande deur had een der boven bewoners op het denkbeeld van onraad gebracht, waarop deze de politie was gaan waarschuwen op het bureau Lauriergracht. Sporen van geweld werden niet aange- troflen, zoodat de ongenoode gast of gasten zich vermoedelijk bediend hebben van val- sche sleutels. De brandkast was den dief of dieven blijkbaar te machtig geweest. Hun buit bestaat uit eenige kostbaarheden van de vrouw des huizes. Vermist worden een broche, een paar oorbellen,een gouden en een zilveren horloge, zilveren lepels en taartenschepper, een gouden halsketting, gouden manchetknoopen en eenige ringen. Eenige kistjes, inhoudende goudgeld, zijn niet aangeroerd, zoodat de dief of dieven vermoedelijk haastig op de vlucht zijn ge slagen. De Koekoek. „Nederl. Jager" ontleend aan „St. Hubertus" een artikel van Schenkling over den koekoek. Waarom broedt de koekoek niet zelf? Zooveel is zeker, dat aan de enkele mede- deelingen, dat soms een broedend koekoeks- wijfje gevonden is, geen geloof gehecht moet worden. De koekoek broedt nooit Waarom doet hy dat niet? Tot nu toe meende men, dat hy zijn eieren mettusschen ruimten van 8 dagen legt, omdat zyn groote maag een snellere ontwikkeling verhindert. Nu weten wij, dat de ontwikkeling der eieren dezelfde is als by alle andere vogels. Hy legt per jaar een kleine 20 eieren, om den anderen dag een ei. Er moet dus een andere oorzaak zijn, die hem verhindert zelf te broeden. De eenvoudige verklaring voor het broedparasitisme is wel de vol gende de koekoek is een verdelger der be haarde rupsen van de processiespinner, de dennenspinner, de non, enz, dus van rupsen, welke andere vogels versmaden. De uit deze rupsen zich ontwikkelde vlinders treden in verschillende jaren pleksgewyze in groo- ten getale op en er is dan ook gebleken, dat in de door de rupsen aangetaste bos- schen de koekoeken in scharen aankomen, den verdelgingsoorlog tegen de schadelijke rupsen aanvaarden en er zoolang bleven tot het gevaar geweken was. De rupsen maanden vallen echter samen met de broed- maanden van den koekoek. Wilde de vogel zelf broeden, dan kon hy de hem in de huis houding der natuur toegewezen taak niet ver vullen. Maar van het bouwen van een nest verschoond, omdat hy de eieren by vreemde vogels inlegt, kan hy zijn beroep uitoefenen. Zoo geeft dus de taak van den vogel in de buishouding der natuur, de volle verklaring van zijn parasiteerend leven. De nikkelen stuiver en de muntgasmeters. In Het Gas, orgaan van de Vereeniging van Gasfabrikanten in Nederland, vinden wij vermeld, dat er besprekingen zijn ge voerd tusschen den heer Neurdenberg, directeur der gasfabriek te Utrecht, en den controleur generaal van 'sRyks Munt, dr. Hoitsema, over het gebruik van den nieuwen nikkelen stuiver in muntgasmeters. „Daarby kwam ter sprake" aldus schrijft de heer Neurdenburg in bovenge noemd blad de ongeschiktheid van het bronzen muntstuk in gebruik voor de muntmeters, omdat dit stuk te zwak ge bouwd is en daardoor allicht vervormingen ondergaat, die zoowel by het machinaal tellen en verpakken storend werken. De meening was dan ook, dat het nikkelen stuiverstuk door zyn sterkeren bouw beter voor het doel geschikt zou zyn. De voor- deelen der toepassing zijn belangrijk: le. geen verbuiging der muntstukken meer, dus minder storing in de mechaniek van de muntmeters, 2e. kan de muntbak meer den hemel en het groenzijden behang. „O, goede edele man, dat heb ik u te dan ken riep ik en mijne tranen begonnen opnieuw te vloeien, maar thans van vreugde, en dankbaar greep ik de hand van den baron. „Hoe zal ik u ooit al deze vaderlijke liefde vergelden „Als jij maar tevreden bent, Greetje; je hebt ons óók zoo veel vreugde verschaft.- Kom dikwyls bij ons, en zing mij een lied I" En zijne ontroering niet langer meester, liep hij de deur uit. Daar stond ik alleen in myn eigen „Tehuis" en een trotsch ge voel steeg in my op. Hoe net en gezellig was het nuZelfs mijne bloemen waren niet vergeten I Maar wat zou Katrien wel van dit alles zeggen? Zou ze nog boos zijn? „Katrien!" riep ik in den gang. Daar kwam zy met een gramstorig gelaat van boven. „Ik ben met myn spinnewiel naar boven verhuisd," gromde zy, „ik pas niet meer by al die nieuw modische zaken hier bene den je zult je ook een nieuwe meid moeten nemen, want Katrien heeft er geen begrip van, met zulk fijn gerei om te gaan." „Luister eens, Katrien," zei ik op vasten toon, en drukte haar op 'n stoel naast de kachel, „wij moeten nu met elkander leven, en 'tzou zeer verstandig zyn, indien je je wrevel liet varen en je best deed om vrien delijk jegens my te zijn, zooals ik het ook muntstukken bevatten, omdat de munt kleiner is, 3e. minder gewicht by het ver voer der munt van de verbruikers naar de gasfabriek, 4e. gemakkelijker te tellen en verpakken in patronen. Overreden Te Heemstede is de stations besteller van Vogelenzang door de automo biel van den burgemeester van Bennebroek overreden en gedood. Hy laat een weduwe en eenige kinderen achter. Beliurtigenswaard Onlangs heeft Dr. F. Basenau aan de universiteit te Leiden zyn lessen geopend als privaat-docent in de gezondheidsleer met een rede over „Kindersterfte, alcoholisme en tuberculose". In deze rede zeide spreker o.a. dat de nadeelige gevolgen van den alcohol volstrekt niet te wijten zyn aan de slechtte bestand- deelen van de alcoh. dranken, doch aan den alcohol zelf. Elk menschelyk orgaan kan er door worden aangetasthet geheele indivi du wordt er minderwaardig door, het weer standsvermogen neemt af, de vatbaarheid voor infectie neemt toe. Ten opzichte van de tuberculose heeft de alcohol een noodlot- tigen invloed, zoodat het Internationale Tuberculose Congres te Parijs in 1905 de conclusie heeft aangenomen. Met 'toog op den nauwen samenhang tusschen alcoholis me en tuberculose is het van beteekenis, dat men tegen beide gelijktijdig den strijd aanbindt. De sterftekans der kinderen van drinkers is zeergroot. Ook de invloed van den alcohol op de misdadigheid is niet te ontkennen; krankzinnigheid en zelfmoord gaan hiermee gepaard. By de vraag, wat tegen het alcoho lisme te doen, wyst spreker op den strijd der gemeenschap niet straffen, noch hooge belastingen kunnen helpen, wel o.a. 't stelsel der plaatselijke keuze, in verschillende lan den reeds toegepast. De vereenigingen voor drankbestrijding verdienen een krachtigen steun, de kinderen moeten reeds vroeg op de gevaren van den alcohol gewezen worden en het alcoholvraagstuk moet in het leerpro gram worden opgenomen. Zeer zeker heeft Dr. Basenau behartigens waardige woorden gesproken, want de ver schrikking van het alcoholisme verdient niet anders dan een radicale bestrijding! Hoe beroemde mannen dachten over wyn en bier. Wie het eerst bier gebrouwen heeft, die was een vloek voor Duitschland Ik heb God gebeden dat hy de gansche bierbrou werij verdelgen mocht. Lüthee. Schiller heeft nooitveel gedronken, hij was zeer matig aldus schrijft Goethe maar in oogenblikken van lichamelijke zwakheid zocht hij zijn krachten te herstel len door 't gebruik van likeuren en dergelijke spiritualiën. Dat knaagde echter aan zijn gezondheid en was ook nadeelig voor zijn geesteswerkzaamheid. Ik drink bijna geen wijn meer, en bijna dagelijks win ik aan oog en kracht voor het werkzame leven. Goethe in 1779. 'tis my aangenaam te vernemen, dat ook gij u in acht neemt voor dezen te zeer ingang vindenden drank, die meer dan men denkt een bezonnen, vroolyk en werkzaam leven in den weg staat. Goethe in 1808. Bier maakt dom, lui en krachteloos. Bismarck. Plaatselijk Nieuws. MIDDELIIARNIS. Woensdag ontstond ten huize van A. B. door dat de vlam in een pan met vet sloeg een begin van'brand, wat door toegeschoten hulp nog intijds werd gebluscht. In plaats van den heer Hartesveld zijn benoemd tot Ambtenaar ter secretarie, de Heeren P. Knüps en W. Korvink beiden volontair alhier. Bij inschrijving verkocht- a. De oude straatlantaarns aan den heer A. A. C. Buth voor de som van 90 gulden. b. de straatmest van het laatste half jaar aan den heer L. Gouswaart voor 110 gulden. Vrijdagmorgen had L. d. L. huisvrouw van J. Looy het ongeluk van den dorpel harer woning te vallen, met het noodlottig gevolg dat zij haar arm brak en haar ge zicht bloedend verwondde. SOMMELSDIJK- Door de gemeentepolitie alhier is procesverbaal opgemaakt tegen een koopman wegens het venten zonder vergunning. voor jou ben. Door je grimmigheid verander je niets aan myne inzichten, en je hebt in 't geheel geen recht, je in mijne aangele genheden te mengen. Zoodra mijn bruide gom meerderjarig is, en dat is in den aanstaanden zomer, - zal hij myn vader om myn hand vragen. Tot zoolang zwijg je tegen elk omtrent deze aangelegenheid; spreek er echter vooral niet van tegen onze buren, de Renner's;en nu laat ons vrede sluiten." Met deze woorden reikte ik haar de hand. Toen ik haar daarby meer van naby be schouwde, viel het my op, hoe vreeselijk het oude gelaat veranderd was. Haar bijna gele huid-kleur en blauwe lippen, evenals een geweldig beven bewezen, dat het oude mensch ziek was. „Wat scheelt je, Katrien?" vroeg ik verschrikt, en vatte hare hand. Ze was ijskoud. „Katrien, je bent ziek, je moet naar bed, eer 't erger wordt!" „Ik ben straks pas weêr opgestaan, en aan de beter-hand," zeide zij tandenklap perend. „Ik was erg ziek, maar 'tgaat al beter „'tls onverantwoordelijk, dat ge zyt op gestaan, Katrien," klonk het achter my. Ik keerde my om en stond tegenover me vrouw Renner, de moeder van den dominee, die een kop bouillon in de hand hield. „Ja ze was zeer ziek, juffrouw Gretha," ver volgde zy, „en ik heb haar vanmorgen nog Donderdagmiddag moesten vele vrou wen met hunne kinderen, welke, laatsten ingeënt moesten worden wegens ongesteld heid van onzen dokter teleurgesteld huis waarts keeren. Door den Deurwaarder der Plaatselijke Belasting alhier, zijn aan een tiental inge zetenen dwangbevelen beteekend wegens wanbetaling der Hoofdelyken omslag over 1906. By niet betaling binnen enkele dagen zal beslag op hunne goederen gelegd worden. Woensdag liep de locomotief van de alhier in aanleg zy'nde tramlijn door het springen van het peilglas met volle kracht op eene in lossing zijnde zandtrein. Twee zandwagens werden grootendeels verbrijzeld terwijl aan de locomotief veel schade be rokkend werd. De machinist, welke door de ontsnapping van den massa stoom niet kon, of wist te remmen, sprong vóór de botsing met zyn stoker van den locomotief waardoor zij zich van ongelukken vrij waarden. OllDE TONGE- Tot tijdelijk Secretaris van den Magdalenapolder is benoemd de heer M. Wittekoek. Op Dinsdag 7 Juli as. zal de verkie zing plaats hebben van één lid van den Gemeenteraad ter vervulling van de vaca ture ontstaan door het overlijden van den E. A. heer J. van Schouwen. De collecte voor het fonds van den gewapenden dienst heeft in deze gemeente opgebracht de som van f 10,35. Volgens verklaring van den Genees kundige is de besmettelijke ziekte febris typhoidea, uit het huis wijk A 193 geweken. Ter kennis van belanghebbenden is gebracht dat het gras langs de wateringen in de polders loopende door het Oudeland van Oude Tonge vóór 1 Juli a.s. moet zyn afgesneden en weggeruimd. Donderdag j 1. is door stemgerechtig den van den Heerenpolder tot Dijkgraaf en Secretaris gekozen de Heer P. van Schouwen. Woensdag j.l. raakte by het maaien van klavers de machine van den heer D. van Es in de kant vast, waardoor het paard achterover in de kreek terecht kwam. De bestuurder kon zich nog intyds verwijderen, Na veel moeite mocht het gelukken het paard uit zijn benarde positie te helpen. Ingezonden Stuklten. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur! Mag ik voor onderstaande een plaatsje onder de rubriek „ingezonden stukken" in uw veel gelezen blad? bij voorbaat mijn dank. Ofschoon het myn gewoonte niet is om in couranten te schrijven ben ik daar thans toe genoodzaakt. Het doel van myn schrijven is het bedrog te ontsluieren van H. Noteboom te Nieuwe Tonge. Die heeft de aardigheid om jonge kippen te verkoopen met de bewering dat die van mij zijn, (dan kan hy er zeker ge makkelijker af,) en belooft dan de menschen dat, als er dood gaan, die door my zullen worden vergoed. Nu kreeg ik van de week een schrijven van M. van Eek te Dirksland dat er 4 van de 20 waren dood gegaan, en daar andere voor wenschte te ontvangen. Het is ligt te begrijpen dat zoo iets spaak loopt, en wil daarom het publiek er op wijzen dat, als zy kippen koopen van Note boom, ook de gevolgen zijn voor N. of hun zei ven, want ik heb met genoemde persoon niets uitstaande. U Mijnheer de Redacteur nogmaals myn dank voor de verleende plaatsruimte teeken ik Hoogachtend Uw dw. dienaar L. NELISSE Az. Nieuwe Tonge 25 Juni 1908. Buitenland. De luchtvaart van graaf Zeppelin in Duitschland met zooveel belangstelling tege moet gezien, heeft Zaterdag plaats gehad. Ruim 5 uur begonnen de schroeven te werken en verhief het luchtschip zich onge veer honderd meter boven het meer. Het stevende in de richting van Konstans, haalde spelenderwijs, de snelle motorbooten, die 12 tot 14 M. in de seconde liepen, in en beschreef daarna velschillende circels van zóó op 't gemoed gedrukt, dat ze moest blijven liggen..." Katrien ziek En ik had er niets van geweten „Maar waarom heeft men mij daar niets van gezegd riep ik. „Ik zou haar verpleegd hebben. Dat is niet goed van je, Katrien en ook van u niet, mevrouw." „Och, ik wou 't niet hebben. en nu is 't genoeg; ik wil niet langer ziek zijn!" „Gij moet terstond weër in bed," zei de kleine, handige mevrouw Renner. „Ge zoudt u den dood op den hals kunnen halen hier, dnnk uw bouillon, en dan onder de veeren Er is niets aan te doen en als de jongejuffrouw zich niet alleen kan redden, dan moet ze maar weer naar 't kasteei gaan Dit verbloemd verwijt trof ray geweldig. „Stel u gerust, mevrouw," zei ik op koelen toon, „ik moet niet naar 'tkasteel, en ik zal niet alleen my zelve redden, maar tevens Katrien verplegen, en opdat gij zien moogt, dat my dit volle ernst is, zou ik u wel verzoeken, mij voor een oogenblik uw dienst meisje te willen zenden om mij behulpzaam te zyn, Katrien's ledikant in mijn slaap kamer te plaatsen." Mevrouw Renner keek mij met verwon dering aan. „In die mooie slaapkamer?"

Onze Eilanden | 1908 | | pagina 2