NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ZÜID-HOLLANDSCHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN. I fhee s. Boekhandel, EERHUIS." 1. tg- I I |or Hlppenlionilers der V. P. N. kreeg in 12 jonge gekruiste Ita- J dag. In April verwis- 'oeder en nam op aan- jpenhouders Harry's ertel's Lijnkoeken Hinde" te Amstcr- paar dagen kreeg hij dag; daarna gaf liy op >er dag en per kip als id's Eggsmcal en Poultry Meal i 1908 van 12 kippen 18 eieren per dag. H sten door leden der V. nhngraafyan 6 Januari November 1907, waann -t met deze beroemde ülilendroederN werd Vj .s op een leeftijd van H e ei, verder gemiddeld jaar en eene winst van kip of eene gemiddelde kip in 't jaar. 30 25 Kilo 10 Kilo 5 Kilo ƒ2,90 ƒ1,30 ƒ0,70 „4,- „1,80 „0,90 i Broek Co. harnis. Middelharnis. ruime keuze r EN BIJBELS. Meisjesboeken. boeken. spelen. 'boeken. eken behoeften. 3iclit-, Poësie- jesalbums. fanten, Leerboeken ten tien nitenlandsche bladen, K Fantasiekaarten, ekaarten. 1 enz. aan op alle soorten |BI>»WERK. ERDAM. LIJKE PRIJZEN. MULDER. irzien van naam, KOOMEN. C. A. POOTS. H. v.BALLEGOOIJ w. ZAAJJER. ZUIDIJK iEE h f 1.30 de 5 ons ONZE EILANDEN VOOR DE Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,5O Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 31 ZATERDAG 27 JUNI 1908 15E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advertentiën van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,40 Groote letters naar plaatsruimte. Buitenlandsch Overzicht. In de Vereenigde Staten begint de ver- kiezingsdrukte voor de keuze van een presi dent reeds een aanvang te nemen. Zooals men weet, heeft president Roosevelt beslist verklaard, dat hij zich in geen geval zal laten vinden om opnieuw een candidatuur te aanvaarden. Hij zelf zou het liefst als candidaac gesteld zien minister Taft, die als minister de rechterhand was van Roosevelt. De republikeinsche partij, op het oogenblik de machtigste in de Vereenigde Staten heeft dan ook met groote meerderheid besloten aan den wensch van den president te vol doen. Dat Taft zou worden gesteld was te verwachten, want Roosevelt is zeer populair en de geldmannen, de koningen van den dollar, die met Rooseveldt weinig ophadden, schijnen tegen Taft minder bezwaren te hebben. Zelfs loopt een gerucht, dat tusschen hen en Taft een overeenkomst is gesloten. De kansen van Taft staan er niet ongunstig meer. Voorloopig heeft hij reeds zijn ambt als minister van Oorlog neergelegd en daarvoor is reeds een ander aangewezen. Het republikeinsch program voor de ver kiezingen is alreeds bekend gemaakt. Het wil herziening van het toltarief, maar zoo dat de Amerikaansclie arbeider geen last zal hebben van vreemde concurrentie in die mate, dat daardoor zyn loon zou worden gedrukt, hervorming van de finan ciën postspaarbanken, wijziging van de be voegdheid der spoorwegmaatschappijen, onderhoud der bosschen. verbetering van waterwegen, verbetering van de defensie- middelen, uitbreiding van de handel met de Zuidarnerikaansche republieken, het bur gerrecht voor de bewoners van Porto Rico (het eiland, dat Spanje van den laatsten oorlog aan Amerika moest afstaan) enz. Dat is zeker een veelomvattend program. Als het gaat als in onze Tweede Kamer is het einde van al de te houden redevoerin gen niet te voorzien en de candidaat presi dent zal toch wel genoodzaakt zijn er heel wat te houden. Want al staan zijn kansen ongetwijfeld zeer gunstig, men kan niet over het hoofd zien, dat Bryam de candidaat der democraten een niet licht te tellen tegen stander is. Intusschen is de heer Taft ongetwyfeif de „gewichtigste" candidaat. Immers, men meldt van hem, dat hü 135 K.G, weegt. Hij is dus zeer zeker een man, die er wezen mag. Zyn geschiedenis volge hieronder in 't kort. William Taft werd in 1857 geboren en is de zoon van den rechtsgeleerde Alfons Taft uit Cincinnati. Hij studeerde aan de beroem de Yale Universiteit, die hy op 23 jarigen leeftijd verliet. Hij kwam bij de rechtbank te Ohio, waar hij 10 jaar werkzaam was. In 1890 werd hy door Harrison den toen- maligen president der Vereenigde Staten, tot advocaat generaal der Vereenigde Sta- FEUILZjETOJST. Uit het leven mijner oude vriendin. De baron was als versteend blijven staan, doch Eberhardt keerde zich om, en riep my toe: „JuffrouwSiegismundzal nietzingen, als jij 't niet verdragen kunt, lieve Ruth!" en hy wierp mij daarbij een gebiedenden blik toe. 't Was mij, als had ik niet goed geboord. Was dat werkelijk Wilhelm v. Eberhardt, —mijn Wilhelm, die zóó tot mij sprak? Ik wilde hem nog eens in de oogen zien, maar hij had zich reeds weer omgekeerd, en keek naar Ruth, die gelijk 'nkind, dat zijn zin gekregen heeft, luid lachend haar plaats weer had ingenomen. De baron verliet rood van toorn het vertrek.— „Nu cher cousin, waarom zoo pensif?" vroeg de schoone vrouw, en wierp hem een der bloemen toe, waarmede zij gespeeld had. De bloem viel voor zyne voeten, en toen hy een beweging maakte om haar op te nemen, naderde ik hem snel, en legde haar voor hem op de tafel. Toen ging ik, zonder mij rekenschap van deze laatste daad te kunnen geven, naar myn ten benoemd. In het bekende Beringszee, geschil tusschen zijn land met Engeland trad by met veel succes op. In 1900 be noemde Mac-Kinley hem tot president dei- commissie voor de Philippijnen. Van toen af dagteekend zün optreden in de politiek. In 1901 volgde zijn benoeming totgouver- neurgeneraal derFhilippijnen en als zoodanig heeft hij veel bijgedragen om eenrustigen toestand op het eiland te scheppen. In 1904 benoemde Roosevelt hem tot minister van oorlog, waaronder ook de Amerikaansclie koloniën ressorteeren. In Europa werd hy bekend door de reis, dien hij met den Trans-Siberischen spoor weg van de oostkust van Azie naar den Atlantischen Oceaan maakte. Hij wordt ons voorts beschreven als een man, die liefst uit eigen oogen ziet en die zich slechts noode laat vinden om een candidatuur voor het presidentschap te aanvaarden. Ten slotte zij voor onze nieuwsgierige lezeressen vermeld dat hij in 1886 huwde met een dame uit Cincinnatie en thans drie kinderen heeft. De toestand in Marokko wordt met den dag verwarder Pas brengen de berichten overwinningsbulletins van den prisident Mouley Hafid, of ze worden weer tegen gesproken. Zoo wordt uit Tandzjer gemeld, dat de minister van buitenlandeche zaken, door Mouley Hafid aangesteld, aan de ge zanten van de vreemde mogendheden een brief heeft gericht, waarin hij van den uit tocht van Mouley Hafid in de hoofdstad Fes kennis heeft en hen verzocht Hafid als den eenigen waren Sultan te erkennen. De gezanten hebben den inhoud van dezen brief aan hunne regeeringen medegedeeld. Plotseling daarna komt zelfs een bericht, dat de troepen van Hafid door den oorlogs minister van den zittenden sultan Abdoel Azis geheel verslagen zijn. Een nader telegram bevestigd deze neder laag. In Parys kwam Maandag een telegram dat Abdoel Azis vermoord was. Dit is echter niet bevestigd. In den Spaaoschen Senaat is besloten in de sultanskwestie dezelfde houding aan te nemen, die ook Pichon voor Frankrijk de beste vindt nl. zich houden buiten de ge schillen tusschen de beide pre ten den. In tusschen schijnt men niet erg gerust over het lot der Europeanen in de Marrokkaan- sche havenplaatsen want de betrokken mogendheden zullen elk een schip naar Marokko zenden om leven en eigendom der Europeanen te beschermen. Von Bülow heeft het noodig gevonden een verklaring af te leggen, neerkomende op een uiteenzetting van den huidigen po- litieken toestand. Het doel ervan is detal- looze geruchten, die over de spanning in Duitschland de ronde doen, tot zwijgen te brengen en de rust in de politiek te doen terugbeeren. Zooals de lezer zich zal her inneren, zijn sinds maanden de mogend heden aan het overleggen, hoe ze in Mace- kamer. Daar wierp ik mij in radeloozen angst op de sofa; een gevoel van ijverzucht maakte zich van mij meester. Neen, ik had hen niet alleen moeten laten 1 Mij zelve bemoedigend, haalde ik mijn verlovingsring te voorschijn, en stak hem aan mijn vinger. En waarlijk, ik werd rustiger; hij was im mers mijn bruidegom 1 Waarom zou ik twijfelen Morgen zou ik hem vragen, wat ik misdaan, waarmede ik hem beleedigd bad. Maar den volgenden dag was Eberhardt beminnenswaardiger dan ooit, geheel m ij n liefhebbende Wilhelm, zoodat ik er niet toe kwam, hem naar de reden zijner onvrien delijkheid van den vorigen avond te vragen. Ik was over-gelukkig toen hy mij opnieuw verzekerde, hoe vurig hij naar zijne meer derjarig-verklaring verlangde, en in tegen woordigheid der familie gaf ik mijn voor nemen te kennen om, nu Hannah mijne diensten niet meer noodig had, en mijn vader binnen eenige dagen zou terugkeeren, mijn ouderlijk huis weer te betrekken. De baron liet van verbazing de courant vallen. „Och kom, Gretha, dat is je immers geen ernst „'t Is mij volkomen ernst, heer baron,' antwoordde ik lachend. „Hannah is nu ge trouwd, en ik heb het mijn ouden vader beloofd." donie, het deel van het Turksche rijk, dat uitgemoord wordt, zonder dat meneer de sultan er een hand om verdraait, de noodige hervormingen zullen aanbrengen. Turkije, het Balkanschiereiland, is wel eens de vulkaan van Europa genoemd. Het heeft er al den schijn van of uit dien vul kaan het oorlogsvuur zal opflikkeren. In de verklaring van Von Bülow wordt erkend, dat er lastige politieke kwesties bestaan, vooral in verband mot de Macedonische geschiedenis. Indertijd is een plan opgesteld om in die streek geleidelijk hervormingen in te voeren, waarbij zooveel mogelijk des sultans gezag zou gerespecteerd worden! Hm, hm. Dit plan is mislukt door de tegenwerking van den sultan en de afgunst van de elkaar verslindende groote mogols. Koning Eduard heeft nu een gemeenschappe lijk optreden op de Balkan voorgesteld. Daardoor jaagt hy keizer Frans Jozef tegen zich in het harnas. Toch weet men in Engeland en Rusland wel, dat zonder Oostenrijk op het Schiereiland weinig te bereiken is. Aldus ligt een reeks van con flicten in het verschiet. De verklaring van Von Bülow heeft intusschen niet veel uit gewerkt. Het eenige is dat de Duitsche papieren nog wat naar beneden zijn gegaan. Dat zal de kanselier toch wel niet bedoeld hebben! Sedert eenigen tijd is de ja<*ht op vreem delingen, d. w. z. Joden, in Roemenie weer aan den gang. De thans aan het bewind zijnde partij, die zoogenaamd liberaal heet, verdrijft de in dorpen en landstadjes wo nende Joden, meerendeels menschen, wier voorouders reeds in Roemenië hebben ge woond, meedoogenloos uit hun woonplaat sen en geeft hen aan jammer en ellende prijs. En in dat nobele bedryf worden die zoogenaamde liberalen krachtig gesteund door de partij der adellijke jonkers. Een der woordvoerders dier partij heeft zich onlangs op de allergrofste wijze in een der bladen over zijn Joodsche medeburgers uitgelaten. Diezelfde man zal waarschijnlijk te eeniger tijd in Roemenië aan het roer komen en dan kan men er op rekenen, dat de onge lukkige Joden heel wat te verduren zullen krijgen. Hy is dezelfde vent, die in Nov. 1897 de Jodenvervolgingen op touw zette en men kan wel aannemen, dat hij zich niet zal ontzien, die andermaal uit te lokken, als hij denkt daaruit voor zichzelve een politiek voordeeltje te kunnen slaan. En dat heet dan een christelijk land. Onlangs heeft een dame uit Wageningen een adres beweging op touw gezet om de Rumenische koningin, die een bekend schrijfster is, te bewegen de vervolgingen tegen te gaan. 't Zal wel bitter weinig helpen, vreezen we. In Perzië schijnen ernstige gebeurtenissen verwacht te kunnen worden. De nationale vergadering, zoo heet de Perzische volks vertegenwoordiging heeft aan den Sjah een ultimatum gezonden waarin de eisch wordt gesteld het samengetrokken onwettige leger Vrouwe v. Bendeleben hoopte, dat ik eiken dag een uurtje op 't kasteel zou komen. „Maar, Gretha, jij ondankbaar kind'."riep de baron, „wie zal dan 's avonds myn thee schenken, mijn pyp stoppen, en schaak met mij spelen Clothilde," wendde hij zich tot zijne vrouw, „waarom heb je mij dat niet eer gezegd, dan had ik wel raad ge schaft." „Gretha heeft reeds vaker daarvan ge sproken, Bernhardt," antwoordde deze. „Haar vader is niet jong meer, de oude Katrien is óók al wat sufferig, dus vind ik het zeer natuurlijk, dat zij naar huis wenscht te gaan." „Die redenen zyn zeker achtenswaardig," hernam de baron, „maar leed doet het mij tóch 't is, alsof ik weer een dochter moet missen." „Wie weet welke redenen er nog meer in 't spel zyn," lachte Ruth; men heeft ginds uit het oude huis een prachtig uit zicht op Ik gevoelde wel dat ik vuurrood werd, maar was te gelukkig, om op deze toespe ling te antwoorden. Over veertien dagen wilde ik het kasteel verlaten, en schreef aan Katrien, dat zy zich daarnaar zou inrichten. Ik ontving echter geen antwoord. Ruth scheen zich zóó zeer te vervelen, te ontbinden. Een later telegram meldt dat de Sjah het parlement in een moskee, waarin het de wyk had genomen, met al zyn troe pen heeft aangevallen. Hevige straatgevech ten hebben reeds in de hoofdstad plaats gevonden. De Sjah eischt, wil het tot een vrede tusschen hem en de oppositiepartijen komen, dat de leiders der nationale partij verbannen zullen worden, de politieke ver- eenigingen gesloten zullen worden, [de pers onder censuur zal worden gesteld en een paleiswacht van 10.000 man te zijner be schikking zal worden gesteld. Dat wil dus eigenlijk zeggen herstel van den absoluten regeeringsvorm. In Perzië hebben de hervormingsdenkbeelden echter reeds te diep wortel geschoten dan dat het volk die eischen ooit zou bewilligen. Een revolutie zal wei het gevolg ziju, als de Sjah in zyn houding volhardt. In Rus land zou vadertje Czaar zoo iets nog klaar spelen, in Perzië is daarvoor de tyd ver keken. Zou net als in Marokko een der groote mogendheden geen kansje zien om er zich te nestelen? De groote mannen van het Afrikaansche Boerenvolk trachten sinds lang Zuid-Afrika tot een krachtigen Statenbond te maken. Louis Botha is vooral de man, die het daarop aan stuurt. Telkens worden door de bewind mannen weer nieuwe stappen gedaan om met dien Bond een begin te maken. In de kaapkolonie is men daarmee thans begon nen. Op voorstel van den minister-president Merriman nam de volksvertegenwoordiging een motie aan, waarbij besloten werdt mede te werken tot uitvoering van 't besluit van de conferentie te Pretoria, waarbij men zich voor een Statenbond verklaarde. Minister Sauer deelde mede, dat de grondwet, die voor den Statenbond zal worden opgesteld, eerst zal worden onderworpen aan 't oordeel der Zuid Afrikaansche Staten en daarna aan het oordeel van het volk. Een twaaltal personen werd voorgesteld om de kwestie te regelen. Hetzelfde voorstel is ook gedaan in de parlementen van Trans vaal en Oranjerivierkolonie. Het vereenigd Zuid-Afrika zal er dus komen, al is het dan niet als een onafhankelijke Statenbond. Toch zal de vereeniging zeker den bloei der Staten ten goede komen. Binnenland. Ernstig ongeluk (e Gorcum. Op de sui kerfabriek „Hollandia" te Gorinchem heeft een ernstig ongeval plaats gehad. Een op passend werkman, R. v. d. Berg, onge veer 60 jaar oud, was aan 't laden van schuimaarde. Onverwachts kwam een groote massa afschuiven, waaronder v. d. Berg bedolven werd en onder 't vallen met zijn hoofd tegen een kruiwagen kwam. Tenge volge van de bekomen ernstige inwendige kwetsuren is hy spoedig daarna overleden. Hij laat een weduwe en vier volwassen zoons na. dat ze mij genadig verzocht, haar gezel schap te komen houden. Zij lag dan gewoon lijk in bekoorlijk négligé op de sofa, met een roman in de hand, dien zij echter bij mijn komst wegwierp. Zij toonde mij hare kostbare costumes, waarmede ze op hof feesten geschitterd had, liet mij hare dia manten bewonderen, en vertelde my aller hande onbeduidende geschiedenissen; hoe prinses A. haar gecomplimenteerd had, hoevele bouquetten vorst S. haar des win ters zond, enz. Voortdurend dreef zy den spot met Hannah en haar „braven" echt genoot, en besloot dan: „Neen dan is neef Eberhardt een geheel ander man, nietwaar juffrouw Margaretha?" En op haar sofa liggend, snoepte zij bonbons. „Een mooie man, die Wilhelm," vervolgde zij. „Ik weet geen enkel officier, die zóó knap is; maar galant is hij niet, dat is jammer En tbch scheen dit haar juist te bevallen; want toen Eberhardt den volgenden Zater dag avond niet kwam, reed zij Zondag, onder een of ander voorwendsel naar G. Later vertelde ze, dat zy het by den huiselijkeu Bergen verschrikkelijk saai gevonden had, en dat zjj, zoodra ze hare boodschappen, waarbij neef Wilhelm baar geholpen had. verricht had,wéér vertrokken was. 't Was opvallend, dat Eberhardt my daar geen Uit de Beneden-Langstraat: De grasverpaclitingen zijn afgeloopen over het geheel zijn de pachten iets minder dan het voorgaande jaar, terwijl de opbrengst aan hooi grooter zal zijn. Bijzonder voor de irceelen met negotiehooi werd aanmerke lijk minder betaald. De hooioogst vraagt thans alle beschikbare krachten en men wenscht voor den goeden gang van zaken niets dan droog, zonnig weder. Van den handel in hooi merkt men thans weinig. Voor het oude product staat de marktprijs niet hooger dan f 12 k f 13 per 500 K.G. IJmuider reddingstation 1 Voor een tweede wijkgebouw te IJmuiden. dat tevens zal dienst doen als station voor de reddingsbrigade. „Prins Hendrik" tot bulpverleeningaan schipbreukelingen, werd een rijksbijdrage toegezegd, indien de plan nen goedgekeurd zouden worden door de Staatscommissie voor het reddingswezen. Thans heeft het bestuur een schrijven ontvangen, dat de staatscommissie de plan nen heeft goedgekeurd, zoodat men aldaar eerlang het bij schipbreuken zoo onmisbare reddingsstation hoopt te zien verrijzen. Wat een verhouding De politie vond gisternacht in de Bagynen- straat in Den Haag een vrouw erg bebloed en in bewusteloozen toestand met den stoel naast zich op den grond liggen. Het bleek dat de man haar met den stoel had mis handeld en haar de deur bad uitgegooid, omdat zij, naar hij verklaarde, het geld, dat hij haar gaf voor de huishouding, be steedde aan jenever. De vrouw is vervoerd naar het Gemeenteziekenhuis, waar bleek, dat haar wonde niet levensgevaarlijk was. De man, die haar mishandelde, is aange houden, waarna proces-verbaal tegen hem is opgemaakt. Te Oele (bij Hengelo) is een bruiloft ge vierd, waarvoor niet minder dan bijna 1000 (zegge duizend) gasten waren genoo- digd! Te Baarland (Zeeland) had de huwelijks afkondiging plaats van een paartje, waarvan bruid en bruidegom beiden doofstom zyn. Beiden zyn oudleerlingen van het Doof stommen-instituut te Rotterdam. Dakloozen Door de politie te'sGravenhage wordtin de laatste nachten nagegaan, of op de ban ken in het Haagsche Bosch en in de plant soenen zich daklooze personen te slapen hebben gelegd. De bedoeling is, de stad op deze wyze van ongewenschte elemeten te zuiveren, daar bedoelde personen, wanneer blijkt, dat zij geen vaste woonplaats hebben, ter beschikking worden gesteld om naar een Rijkswerkinrichting te worden opgezonden. Het 13-jarig zoontje van S. Lagendijk te Bolnes kwam zoo ongelukkig te vallen op de werf van de firma BoelePot, dat hij met een gebroken arm werd opgenomen. woord van schreefover't algemeen waren zijne brieven zoo uitvoerig niet meer als vroeger. Hij verontschuldigde zich echter met zijn drukken dienst, en ik was dan weèr tevreden elk woord van hem maakte mij immers reeds gelukkig. Op een avond in Februari stond ik met betraande oogen voor vrouwe v Bendeleben, en stamelde snikkend myn dank voor de tallooze weldaden, die ik in haar huis ge noten had. De baron, die gereed stond om mij te begeleiden, zei, om zijn eigen ont roering te verbergen- „Kom, Greetje, niet huilen, kind 1 Je komt toch dagelijks hier wij spelen ons partijtje schaak en je zingt voor je pleegvader, die je lief beeft, zooal3 Hannah je liefhad, een lied 1" Ook de oogen van de barones waren vochtig, toen ze tot my zeide„Gretha, wanneer je ooit raad of hulp noodig hebt, dan weet je, waar je dien kunt. viDden. Gods zegen ruste op je toekomst. Moge een gelukkig levenslot je deel worden zie de hand niet voorbij, die 't geluk je bieden wil, grijp haar spoedig en houdt haar vast; men gaat veiliger door 't leven aan de hand van een braven man je begrijpt mijne bedoeling, denk er rijpelijk over na!" „Wy komen toch óók op de brui-

Onze Eilanden | 1908 | | pagina 1