ONZE EILANDEN van 13 JUNI 1908. rivier-statie, in het zuidelijk gedeelte van den Vrijstaat, ter nagedachtenis aan de leden van 't Skandinavios Korps, die daar in den beroemden slag van Magerfontein op 11 Dec. 1399,zulk 'n heldendood vonden, in de verdediging van hun tweede vaderland De „Volksstem" geeft van dat roemrijk* gevecht de volgende herinning (in het Zuid- Afrikaansch dialeet. Generaal Cronjé's vechtlinie strekte zich uit over ongeveer anderhalf uur te paard, doch evenals een paar dagen later Duller te Colenso, konsentreerde generaal Methuen zijn aanval op het midden-gedeelte bij de [spoorweg, de verdediging waarvan toever trouwd was aan onderscheiden één heden Vrystaatse zowel als Transvaalsche burgers, onder welke laatstgenoemde de Skandina- vies Korps, ongeveer zeventig man sterk, en onder bevel staande van veldkornet Johs. Flygarè. Vóór de Magerfontein-randjes, op 'n ge lijkte, lagen de klaargemaakte stellingen der onzen, die 's nachts van de 10 December bezet werden, na onafgebroken bombarde ment der kopjes daarachter, uit het zwaar vijandig geschut. Met het aanbreken van de 11e, kwart vóór 4, zegt generaal Cronjé kwam hij en zijn staf onverwacht op de voorhoede van het aanrukkend Engels leger af, terwijl men de posisies afreed. En van dat moment uf ving het gevecht aan, dat met onge ëvenaarde woede voortduurde tot laat in den namiddag, en eindigde in 'n verpletterende nederlaag voor generaal Lord Methuen's leger-afdeling. Generaal Wauchope, aanvoer der van de Schotsche brigade, verloor er het leven, terwijl de voorheen „onoverwin nelike Black Watch" er uitmekaar geslagen werd. De vijand trok tegen het vallen van den avond af, het slagveld in ons bezit latende met 'n rijke buit en vele krijgsge vangenen. Aan weerskanten was de slachting aanzienlik, en gevoelig. Pijnlik voor de onzen was vooral de bijna totale uitroeiing van het heldhaftig Skandina- vies Korps, en door geheel het Afrikanerdom ging 'n gevoel van diepe rouw over het. lot dezer „uitlanders," die in het vuur van nasio- naal gevaar het hoogste offer dat de mens brengen kan: hun leven voor hel nieuwe Vaderland hadden gegevsn. En daaraan paarde zich bij ieder weldenkend mens, bij vriend en vijand, 'n gevoel van trots, toen vernomen werd hoe Flygarè en zijn Vikinger-dapperen als leeuwen vechtende, 'n heldendood gestorven waren. De Skandinaviérs maakten deel uit van 'n ingenomen stelling en drongen, onder eigen dappere aanvoerders in de hitte des stryds reeds vroeg in den morgen naar een 1500 pas vooruitgeschoven, ruig met kreu- pelhout begroeid kopje. Hier werden zij in 1 de loop van den dag door de vijand inge sloten, afgesneden, uitgemoord. Uren-lang verweerde het handje-vol Noren, Sweden, Denen en Finnen zich echter met ongekende t moed tegen 'n duizend-maal sterker vijand. De beide officieren werden vroeg in de slag doodgeschoten, anderen stapten in hun plaats en zetten de ongelijke strijd onverpoosd voort. Wd. Veldkornet Claudelin, van dit korps, schreef later aan de heer Uggla, voorz. van de Skandinaviese Organisasie „De Veldkornet had onze mensen 109 tree van de Engelsen opgesteld. De vijand ver borg zich achter 'n opgeworpen klipmuur, terwijl de onzen slechts door enkele strui ken beschermd waren. De vijand schijnt hen omsingeld te hebben..doch de voor naamste aanval werd op hun linkervleugel gedaan, waar zij gevochten hebben totdat de geweren aan stukken vlogenCarl Albers Ohlsson's geweer lag naast hem aan splinters, hijzelve had vele bajonetsteken en kogel wonden." Slechts zeven man van het korps kwam er ongedeerd af. Twee-en twintig werden gedood, de andere gewond. De nagedachtenis dezer helden is het monument, dat er op datzelfde kopje tot hun blijvende eer onthuld werd, alleszins waard I Zonderling graf. Een vreeselyk ongeluk is voorgevallen op het fort Kaiser Wilhelm, bij Straatsburg, waar men een put in de rots aan 't graven was. Op een diepte van 5G meters is de „kroon" in staal, dienende om den put te boren, gebroken en men kon onmogelijk de stukken ophalen. Men besloot toen ze te verbrijzelen bij middel van een ontploffing. Omtrent twee uren na die bewerking naderde de overste er werkplaats, Günther, de opening van den put, maar verdoofd door verstik kende gassen, viel hy met het hoofd omlaag er in en geraakte er zoo verward, dat men hem niet kon ophalen. In afwachting van de komst der hulpcolonne pompte men versche lucht in den put, om den ongeluk kige te redden, maar toch stikte hij. Men kon onmogelijk het lijk ophalen zonder het te verscheuren. Men besloot toeu den put te vullen, die aldus tot graf voor Günther zal diene'n. Dit graf zal f40.000 gekost hebben! Onder de schoolkinderen van de Berlyn- sche voorstad Schoneberg heerscht een haarziekte, microporie, die zich zoo snel van het eene kind op het andere kind over- plante, dat de overheid zeer doortastende maatregelen heeft genomen. De dokters onderzoeken alle schoolkinderen en wie met de kwaal behept is of een verdachte hoofdhuid heeft, wordt in een ziekenhuis afgezonderd en mag niet op school komen. De schoollokalen, waarin zulke kinderen ontdekt worden, hun huizen en al hun heb ben en houden wordt ontsmet. Het spoorw eg ongeluk op Sardinië. Hecspoor- wegongeluk by Roccapietra had plaats met een trein vol pelgrims, op de lyn Varallo Sesia Novare. Door een defect aan de machine moest de machinist stoppen. De trein werd op Korten afstand gevolgd door een goederentrein en de machinist van den trein kon niet zien, dat de personentrein was blijven staan, omdat dit juist gebeurd was bij de kromming van den weg, waar hoornen het uitzicht be lemmerden. Zoo reed de goederentrein in volle vaart op den stilstaanden tx-ein, waar van hij de beide achterste wegens verplet terde. Volgens officieele opgaven zyn er 4 dooden en 82 gewonden, maar gisteren werd reeds gemeld, dat van de gewonden nog 5 zijn overleden. Clijcloon en regen. Een cycloon heeft ern- ige verwoestingen aangericht in de Ameri- kaansche Staten Nebraska en Kansas, waar een 12 tal kleine steden veel geleden heb ben en aan den landbouw aanmerkelijke schade is toegebracht terwijl (5 menschen zijn omgekomen. Aanhoudende regens hebben deGanadee- sche rivieren Bellij en Oldman buiten haar oevers doen treden. De overstrooming heeft tal van bruggen weggeslagen, huizen doen instorten en op verschillende plaatsen het verkeer geheel gestremd. Onlangs werd gemeld, dat de klepel van de groote Keizerklok, die in den dom van Keulen hangt, met groote moeite hersteld was. Bij het luiden van de Pinksterklokken is die klepel, een stuk metaal van een paar honderd pond, weer by het oog afgebroken en naar beneden geploft. Gelukkig is hij neergekomen zonder iemand te raken. De vreeselijke brand le Weenen. Over de vreeselijke ramp in een celluloïfabriek te Weenen, waarbij een 17-tal menschen den dood vonden, worden nog de volgende bij zonderheden gemeld. Te ongeveer half elf in den morgen sloeg plotseling een zware vlam uit de kelder verdieping. Daar bevond zich het stofzuig- apparaat, dat het celluloïdstof bijeen gaart. Er bevonden zich vijftig zakken met dat stof in den kelder. In een oogenblik stond al het stof in vlam. Het vuur kroop letter lijk door de openstaande vensters naar boven; onmiddellijk daaiop brandde de eer ste verdieping dan ook reeds. Eerst tegen 12 uur was, dank zy de po gingen van de brandweer het gevaar be dwongen. Toen eerst kon men de geheel uitgebrande fabriek aan een nader onderzoek onder werpen. De aanblik was vreeselyk. In een van de lokalen op de tweede verdieping, vond men 9 lijken. Ze waren totaal ver koold, naaktgebrand. Van sommige ontdekte men niets dan een hoop rookende ingewanden en knoken Het was niet mogelijk één van de lijken te herkennen. Men vond hoofden, waarvan het schedeldek door een ontploffing totaal was weggeslagen; lichamen, die uit elkan der schenen gebarsten te zijn. Nergens een menschelijke bouw, overal vormlooze,zwar te massa's. Vier personen werden zwaar gewond daaronder de 70jarige kantoorbediende Popp, die uit de eerste verdieping sprong en beide beenen brak, zoodat ze geamputeerd moesten worden. Een van de Weensche bladen schrijft: Medeplichtig is de overheid, die, ondanks de talrijke celluloidbranden, geen maatrege len nam om dit gevaarlijk bedrijf aan zekere grenzen te binden. Met drie kinderen in den dood. Sedert eenige jaren woont in Kamerunersrrasse te Berlijn, op een tweede verdieping de fa milie Raukewitz. Man en vrouw hadden dikwijls ruzie, daar de man zijn vrouw bedroog. Donderdagavond had er weer een woor denwisseling plaats, waarop de man heen ging en zich ook Vrijdag niet liet zien. Eerst Zaterdagmiddag om half vijf onge veer, kwam hy weer thuis. Daar hij de deur gesloten vond, haalde hij een smid en liet de deur opensteken. Een vreeselijke aanblik wachtte hem. Aan den haak, waaraan gewoonlijk de spiegel bevestigd was, hing de moeder. In het bed lag het oudste dochtertje van 12 jaar geworgd. Het touw, dat haar om den hals was getrokken, was aan een spijl van het ledikant vastgemaakt. De beide andere kinde ren een meisje en een knaapje van vier lagen eveneens geworgd, in een ander bed. Onverklaarbaar leek het, dat de gezichten der vier lyken zwart waren gemaakt. Op de tafel stond een flesch met een restje bran dewijn. De lyken werden ter schouwing naar het ziekenhuis overgebracht. De man werd in hechtenis genomen. 80 menschen verdronken. Het Britsche stoomschip Pow An, op weg naar Canton, leed Dinsdagnacht bij Kaap Suimon schip breuk. Volgens de telegrammen verdronken daarby 80 Chineesche passagiers. Alle Euro- pianen en de bemanning werden gered. Het schip is verloren. Een voorspelling. De „Figaro" verzekert, dat mad. Dreyfes aan den rechter van instruc tie heeft verteld, dat omstreeks 15 Mei een man van circa 60 jaar op een avond aan haar woning aanschelde en aan dé meid drie prachtige rozen „voer mevrouw Dryfes" gaf, en erbij voegend, dat deze weldra bebloed zouden zyn. Het nieuwe luchtschip van Graaf Zeppe lin is zoover klaar, dat hij in de week voor St. Jan zyne proeftochten ermee kan ginnen. Een gedenkstuk. Koningin Amalia van Portugal bood luitenant Figuera, oud-ordon nance officier van wijlen Don Carlos, den met bloed bespatten degen aan, dien de koning bij den moordaanslag droeg. Van het Portugeesche hofleven. Naar men uit Lissabon verneemt, heeft de commissie, die de rekeningen van het koninklijke huis nagaat, ontdekt dat koning Carlos niet de eenige was, die onwettige voorschotten kreeg. De koningin-moeder Maria Pia heeft een f 2.500.000 genoten. Al werd haar heele toelage, die een f 150.000 bedraagt, inge houden, dan zou het een zestien jaar duren voor het bedrag aangezuiverd was. Maar Pia zegt, dat zij te weinig kreeg om haar koninklijken staat op te houden. Een staking van kadetten. In Frankrijk beleeft men allerlei zonderlinge soorten van werkstaking. Aan de groote kadettenschool te Versailles hebben de leerlingen van een der klassen, bestemd tot opleiding van aanstaande offi cieren, een betooging gehouden tegen oen leeraar, die, naar de opvatting der leei- lingen, hen belerdigd had De heele klas is opgestaan en heeft het lokaal verlaten. Sommige bladen schrijven het toe aan den geest van het anti-militarisme. Veroordeeling van opstandelingen. In de eerste dagen van Mei j.l. hadden onge regeldheden plaats in den Soedan, waarbij een Engelsche inspecteur en een Egyptische onder-gouverneur werden vermoord. De eerste soldaten, naar de plaats afgezonden waar de moord heeft plaats gehad, moesten een aanval van de opstandelingen afslaan, waai bij eenige Engelsche en Egyptische dooden en gewonden vielen. Van 19 tot en met 23 Mei hebben 23 gevangenen, die in middels door nieuwe troepen gemaakt wa ren, voor den rechter moeten komen, in het dorp waar de ongeregeldheden plaats hadden. Het gerechtshof sprak 3 beschuldigden vrij, 12 werden ter dood veroordeeld, 8 tot levenslange gevangenisstraf en verbeurd verklaring hunner goederen. Aan de beweging, door Abdel Kader op touw gezet en waardoor de inspecteur Scott Moncrieff en de Joesbasji Mahomed efi'endi Sjerif het leven moesten verliezen, is dus op snelle en afdoende wijze een einde gemaakt. De Soendaneezen ondervinden op deze wijze, dat het niet zoo gemakkelijk valt als vi'oeger, op groote schaal te moorden en te plunderen. Ongeluk in een mijn. Door een ontploffing geraakte een gang van een der mijnen na bij Silverton, in den Amerikaanschen staat Colorado in brand, terwijl daar 3 arbeiders werkzaam waren. Het vuur sneed hun den terugtocht af en 20 mijnwerkers daalden af om hen op te sporen. Vier uren verliepen, maar noch redders noch geredden keerden weer. Een tweede ploeg ging de my'n in, maar kwam terug nog voor men den bodem had bereikt. De mannen waren half verstikt, want de lucht in de mijn was ondraaglijk en het is zoo goed als zeker dat de 23 menschen zyn omge komen. Grootheid en val De oud-president der spoorwegen van Chicago en het Noord Westen, Meyer genaamd, die vroeger ver scheidene malen millionnair was, is thans in de diepste ellende in het armhuis te Milwaukee opgenomen. Een jeugdige redster. Een 13-jarig meisje Margaret Euler genaamd, heeft vaal den burgemeester van New-York een gouden medaille ontvangen wegens haar moedig gedrag bij den brand, waar zy een vrouw en een zuigeling van de 3e verdieping uit het brandende huis redde met gevaar voor haar eigen leven. Het geheim der diamanten. Lemoine zou Dinsdag aan een rechter van instructie, mr. Poittevin te Parijs, een diamant hebben moe ten leveren, door hem gemaakt, teneinde te bewijzen dat Dij inderdaad het geheim had ontdekt om diamanten te vervaardigen maar hy is er niet in geslaagd. Zyn verdediger heeft nog 8 dagen uitstel voor hem gevraagd om de proef te hernieuwen, maar de rechter van instructie weigerde. Thans zal Jules Werner, op wiens aanklacht Lemoine dezen winter wegens oplichting werd gearresteerd, voor den rechter van instructie worden ge dagvaard en in zyn tegenwoordigheid zal het couvert worden geopend, dat het geheim der uitvinding moet bevatten en dat dan door een commissie van deskundigen zal worden onderzocht. Inbrekers zyn binnengedrongen in het kasteel Lululaund te Bushey in het Engel sche graafschap Hertford, toebehoorende aan den beroemden portretschilder Her- komer. Zy hebben zich verscheidene kunst voorwerpen toegeëigend, maar een vrouwen portret, dat reeds uit de lyst was gesneden, is door hen achtergelaten, waardoor men vermoedt, dat zij gestoord geworden zjjn. Een rijtuig omgeslagen. Een groot rijtuig, waarmee 28 menschen naar de wedrennen in Hurst Park nabij Londen reden, is in Chiswick door het breken van een wiel om geslagen, met het gevolg, dat 25 menschen zyn verwond, waarvan 13 zoo ernstig, dat zy naar het hospitaal vervoerd moesten worden. Een dreigende staking van politieagenten. De Fransche stad Lyon schynt bedreigt te zullen worden door eene nieuwe staking van haar politieagenten, een ongewenschte herhaling leverde van een dergelijke arbeid- schorsing, nu vier jaar geleden. Sedert eenigen tijd wenschten de Lyon sche dienaren der heilige Hermandad een vereeniging van onderling hulpbetoon op te richten en trachten zy tot dit doel ver gaderingen te beleggen. De met de politiezaken belaste secretaris generaal echter, die van de pogingen had gehoord, verbood den agenten dergelijke vergaderingen en een hunner, die het initia tief tot het plan had genomen, werd ont slagen. Deze maatregel nu heeft onder de politie agenten groote opwinding teweeggebracht en zij schy'nen vast besloten te zyn, hun goed recht te blyven verdedigen, desnoods door het universeele heilmiddel, de staking. liet schrikbewind van Ilusland eischt eiken dag nog nieuwe offers. De bekende Deen- sche letterkundige George Brandes, die zich zeer voor de Russische toestanden interes seert, maakt in het groote Kopenhaagsche blad „Politiken" bekend, dat hy Zaterdag het volgende telegram heeft ontvangen. „In Warschau is de krijgsraad heftig aan het werk, ofschoon het land al lang vol komen kalm is. Van 30 Mei tot 11 Juni zullen er in 't geheel 24 politieke gedingen voor den krijgsraad komen met 38 beschul digden tegen 36 van wie de doodstraf is geëischt; 16 zijn al ter dood veroordeeld, o.a, een onwetend boerenmeisje van 18 jaar. „Het grootste deel van de zaken betreffen oude aanslagen, die niet tot uitvoering zyn gekomen, of onbeteekenende ongeregeld heden. De verdediging is lam geslagen. Dé advokaten zijn verplicht in enkele uren geweldige pakken stukken door te werken en daaruit hun slotsommen te trekken. Men weigert hun, getuigen ten gunste van be klaagden te roepen. De gouverneur-generaal laat de vonnissen, die een vernieuwd onder zoek van de zaak. verlangen, in Petersburg rechtskracht krijgen. Eiken dag worden verscheiden menschen terecht gesteld. De bevolking is in hooge mate opgewonden. Protesteer zonder verwijl in de Fransche, Engelsche en Skandinaaf- sche pers! Help eenige menschenlevens redden! Het is de uiterste tyd!" Brandes heeft geen tyd zich met Engel sche en Fransche bladen in verbinding te stellen, maar hoopt, dat zijn mededeeling door de telegraaf in Engeland en Frankrijk bekend zal worden gemaakt. Het einde van een Pinksterfeest. De echte lieden Almendingen uit de Schulzendorfer- strasse te Berlijn hadden Zondag den lsten Pinksterdag in de vrye natuur doorgebracht. Toen zij terugkomende, 's nachts om een uur of een door Boyenstrasse kwamen, werd de vrouw, zonder dat zy er eenige aanleiding toe gaf, door een 2I-jarigen jongen, zekeren Hermann Schrecke, lastig gevallen. Toen de man dit den jongen verbood, trok deze een mes en bracht er de vrouw een hevige snede mede toe in den hals. De slagader werd doorgesneden en eer geneeskundige hulp ter plaatse was, over leed de vrouw reeds. De moordenaar werd door de politie ge arresteerd. De menschheid gual achteruit. De zucht naar sensatie heeft eenige jaren geleden den directeur van een Parijschen schouwburg ,Le Grand Guignol" er toe gebracht, zyn publiek te vergasten op drama's en erger nog, die de hevigste emoties moesten op wekken. In Berlijn heeft men nu dit voorbeeld gevolgd en wordt tegenwoordig een drama in twee bedrijven opgevoerd, genaamd: „In de onderzeesehe boot" Men ziet de boot zinken en den doodstrijd van de bemanning Het stuk heeft succes Treurig. Een maatregel tegen slechte betalers. Pre sident Roosevelt viudt telkens weer een nieuw middel om de wereld te verbazen. Hy heeft door zijn secretaris, Loeb een brief laten schryveD aan de Amerikaansche Na tionale Vereeniging van grossiers in krui denierswaren, waarin hy meedeelt, dat in het vervolg ambtenaren en beambten, die het boekje van hun kruidenier niet betalen, uit den dienst zullen worden gezet. De ver eeniging had bij de regeering geklaagd over het slechte betalen van vele ambtenaartjes. Het ergst zondigen in dit opzicht de post beambten. Hoe de Gzaar bewaakt wordt. Het verblijf van den Czaar te Re val, waar hij gisteren koning Eduard zou ontmoeten, gaat met enorm politievertoon gepaard. Tweeduizend agenten zyn reeds te Reval aangekomen en met den keizerlijken trein kwam nog een politielegertje mede, By iedere stap wordt men met wantrou wend oog begluurd, op iedere hoek ontmoet men agenten, men loopt er als het ware over. Een conflict tusschen Frankrijk en China. Gisteren meldden we, dat in de Fransche bezittingen in China, in de provincie Tonkin, eenige dorpen door Chineesche benden overvallen waren. De Fransche ministerraad heeft daarover gisteren onmiddelyk een zitting gehouden en besloten, aan de Chineesche regeering voldoening te eischen, zoowel in materieelen als moreelen zin, benevens de terugroeping van den onderkoning van Yunnan. Het departement van Koloniën heeft be richt ontvangen, dat het Tonkinsche dorp Chi-Ma geplunderd werd door een troep ge regelde soldaten. Chi ma ligt aan de grens van Guilang-se. Ook in verband met deze feiten zal voldoening worden verlangd. De misdaad in de reu de la Pepinière te Parijs. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is te Parijs opnieuw een moord gepleegd. Het slachtoffer is de 77 jarige rentenier Auguste Remy, die een hotel bewoonde aan de rue de la Pepinière, dat uitkwam op den boulevard Haussmann. Hij woonde met zyn vrouw, zijn zoon George, 37 jaar, een neef van 16 en een nicht van 11 jaar, weezen: die hy als kinderen had aangenomen. Het dienstpersoneel bestaat uit 10 personen, waarvan 7, 3 mannelijke en 4 vrouwelijke, inwoonden. Mevrouw Remy was Zaterdag met haar neef en nicht en haar kamenier naar het kasteel Annel te Longueil in het departement der Oise vertrokken, waar zy de Pinksterdagen zou doorbrengen. Zater dagavond had de heer Remy verscheidene nog Diet constateeren wat er gestolen was, dit geschiedde eerst door mevrouw Remy, telegrafisch van liet gebeurde in kennis ge steld, met do eerstvolgende gelegenheid naar Parys terugkeerde. Volgens haar wor den uit de kasten 1000 a 1500 francs ver mist, het juiste bedrag moet worden mee- gedeeld door het Crédit Lyonnais, waarde leer Remy Zaterdag geld gehaald had. Bovendien is er voor 23.000 francs aan juweelen verdwenen. Men heeft nog niet kunnen ontdekken, hoe de misdadiger(s) is (zyn) binnengekomen, want nergens zijn sporen van braak gevonden en niemand der bewoners van het hotel heeft iets be merkt. Zooveel is zeker, dat de moordenaar met de ligging van het huis en de gewoon ten der bewoners volkomen op de hoogte moet zyn geweest. Alle bedienden zyn streng verhoor genomen, maar op niemand hunner rust eenige verdenking. Moeder en kind. In Frankenland werd een 44-jarige vrouw door den bliksem gedood. Een kind dat zij op den arm droeg bleef ongedeerd. Een „Original"." Te München is een be kende figuur overleden, „professor" Her mann genaamd. Hy was een goed klavier die den meesten tyd in de cafè's doorbracht. Zijn composities bracht hy meeat by studenten aan den man. In de café's betaalde hy voor zijn biertje nooit meer dan 9 pfennig, op de tram be taalde hy heelemaal niet. Herrmann is 80 jaar oud geworden. Het „meest nuttelooze" ter wereld. Een bekende aardige tegenhanger tot de bekende historie der vroolijke vrouwtjes van Wind sor, die hunne mannen als het dierbaarste wat zij ter wereld bezaten, uit de belegerde stad droegen, wordt uit een kleine stad in Pennsylvania bericht. Een vrouwen vereeni ging, die den Siameesch aandoenden naam „De witte Olifant" draagt, organiseerde dezer dagen een tuinfeestje. De leden waren verplicht, datgene mee te brengen wat voor haar het meest nuttelooze ter wereld was. En het resultaat Elf van de vijftien vrou wen brachten hare mannen mee! „Mag ik uw telefoon gebruiken in een Engelsch vakblad voor het telefoonwezen komt een aardig voorbeeld voor, hoe zelfs een zoo zenuwenverwoestend instrument als de itelefoon door humor omringd kan worden. In Canada schynt het gebruik om de te lefoon van zyn buurman te gebruiken een buitengewoon grooten omvang te hebben aangenomen. Een Canadeesch zakenman heeft aan zyn telefoon de volgende „voor schriften" ter in achtneming voor zyn „gra- tisabonné's aangeslagen „Deze telefoon is de uwe. Wij betalen er alleen de huur voor. Geven is zaliger dan nemen. „Bekras s. v. p. den muur, daar ze de decoratie dringend noodig hebben. „Lange gesprekken zijn onze spicialiteit. „Vergeet u s. v. p. niet u hier blijvend te vestigen. Onze firma is van hel gebruik van de telefoon uitgesloten met uitzonde ring de uren van 6 tot 7 des Zaterdagna middags." Landbouw. Een praatje over melk. (Vervolg.) De minerale stoffen of aschbestanddeelen zijn de stoffen, die als aach zouden over blijven als men de melk ging verbranden. Zij bestaan voor een groot deel uit phosphor- zure kalk. Verder vindt men nog in de asch gewoon keukenzout en kaliumzouten. Ge middeld vindt men in de melk 0.7 o/o asch bestanddeelen. Groot is het verschil echter in de ver houding, waar in bo vengenoemdestoflen zich in de melk kunnen bevinden. De volgende samenstelling van melk ge nomen van van vier verschillende koeien toont ons zulks heel duidelijk. Inhoud per 100 1 2 3 4 Vet 1.4 2 8 8 Eiwit 1.9 2.5 5 6 Melksuiker 3.8 3 7 6 Minerale stof 0.6 0.5 0.8 0.9 Water 92.3 92 79.1 Wat zijn de oorzaken van dit groot ver schil in de samenstelling der melk? Er zijn rassen van koeien, die doorgaans melk geven met een rijk vetgehalte; andere daarentegen die doorgaans melk geven met een laag vetgehalte. In den regel zijn het de rassen uit de bergstreken, het hooglands vee, die tot de eerste behooren en die uit de lagere streken, het laaglandsvee, die welis waar gewoonlijk meer, maar daarby melk met minder droge stof geven. Voor wat rijkdom in vet betreft munten vrienden te dineeren gehad, die tothalfelf vooral de veerassen uit de Kanaaleilanden: gebleven waren. Daarop begaven hy en zijn zoon zich naar hun slaapvertrekken. Ge orge bewoont de benedenverdieping aan de zyde van den boulevard Haussmann, de slaapkamers van den heer en mevrouw Re my bevinden zich op de 2e verdieping, naast elkaar. Zondagmorgen om halfnegen kwam een der bedienden den heer Remy wekken en door dezen bediende werd de misdaad ontdekt. De oude man lag, in zyn nachtge waad, midden op den vloer, door een bloed plas omgeven. Het eerste wat men deed, nadat de bediende alarm had gemaakt, was een dokter roepen, maar deze kon slechts den dood constateeren waarop de politie ontboden werd. De heer Remy had 4 mes steken en het mes, waarmee hem die wa ren toegebracht, lag naast het lyk, maar dit kon geen spoor aanwijzen, want'twas in huis weggenomen. Blijkbaar was de grijs aard in zyn slaap overvallen en had de moordenaar hem den eersten steek toege bracht, terwijl de heer Remy te bed lag, want ook de lakens waren bebloed. Waar schijnlijk is de getroffene toen uit hel bed gesprongen en op den grond verder afge maakt. Een kast in de slaapkamer was open gebroken evenals een in de slaapkamer van mevrouw Remy, waar men eenige ledige étui's van kostbaarheden vond. Men kon het Jerseijvee uit; in de melk daarvan heeft men niet zelden 9 tot 10 pCt. vet gevonden. Toch zou het verkeerd zijn ons vee met dit ras te kruisen om daardoor vee te krygen dat vetrijke melk geeft; hierdoor zou niet alleen den typischen vorm van ons vee ver loren gaan, maar het zou ook de vraag wezen of men het beoogde doel zou bereiken. In den tegenovergestelden groep staat de Hollandsche koe; zij geeft veel melk maar deze is arm aan vet. Onder alle veerassen vindt men enkele dieren die in hoedanigheid afwijken van het andere vee. Dit noemt men individueele eigenschappen. Heeft een dier de eigenschap veel vet in de melk te geven, dan zal deze goede eigenschap in de meeste gevallen ook op hare nakomelingen overgaan. Door dus zulke dieren uitsluitend voor de fokkerij te bestemmen kan men op den duur vee krij gen met vetrijke melk. De uiterlijke vormen moet men zeker niet verwaarloozen, maai de deugdelijkheid eener melkkoe hangt toch ontegenzeggelijk af van het vermogen om melk voort te brengen van een goed ge halte, samen gaande met een ruime hoe veelheid. Ook de ouderdom der koe geeft invloed op de samenstelling der melk. 'tls met het vijfde of zesde kalf dat de

Onze Eilanden | 1908 | | pagina 3