2 ONZE EILANDEN van 13 JUNI 1908. draak wel overwinnen. In Rusland viert de reactionaire bende hoogtij, alsof het volk slechts geschapen is voor uitbuitery en af persing. De dageraad der volksbevryding ligt daar nog in een verre toekomst! Binnenland. Woensdagmorgen zou de lift uit het hotel Adriaan te Amsterdam, dat thans gesloopt wordt, door den liftenmaker in overleg met den aannemer en slooper, uit het gebouw worden verwijderd. De 20 meters hoog, staande en 2 a 300 K.G wegende lift wilde niet naar beneden, waarop de slooper ge vraagd werd eenige mannen beschikbaar te stellen. Een 7-tal, onder wie zich de zoon van den slooper bevond, ging er in. Op dat oogenblik sloeg de lift met zulk een kracht naar beneden, dat het dak van de lift af vloog en de werklieden door den schok eenige meters boven het dak uitvlogen. Wonder boven wonder werden slechts 2 man ernstig gewond. Een van hen brak zijn been. Beiden werden naar het Binnengast huis vervoerd. (Hdbl.) Woensdagmiddag werd in een sloot te Franeker het lijk gevonden van een onge veer 20-jarig meisje, dat sinds Dinsdagavond werd vermist. De 14 jarige A. Besters is bij het zwemmen in de Linge, bij SteenbergeD, verdronken. Iets nieuws. Men meldt uit Weesp: Een papagaai op een fiets is zeker wel het meest up to date, wat men hier zoeken zou. Eer gisteren maakte een dame uit deze gemeente mej. N. B., een fietstochtje in de richting Weesper-Carspel-Abcoude meteen papagaai rustig los op haar schouder gezeten. Van je familie"... enz. Zekere B. was met de Pinksterdagen uit Duitschland gekomen om deze bij een broeder te Arnhem gezellig door te brengen. Na een nacht slapen onder het broederlijke dak miste B. 's morgens volgens zijn zeggen, 400 Mark. Vreeselijke dood! Woensdagmorgen had te Doesburg een vreeselijk ongeluk plaats. Toen de motorboot van do stoomboot onderneming Meijer Co aldaar arriveerde, wilde een der opvarenden aan wal stappen eer nog de boot aangelegd was. Hierbij had hij het ongeluk te struikelen; in zijn val zich aan der losbalken vasthoudende werd hij tusschen den wal en de boot gedrukt, zoodat de ongelukkige door het vaartuig verpletterd werd, De overledene laat een vrouw met 5 kinderen achter. Een nieuw middel van bestaan. De werk lieden der eens zoo tlinke timmerfabriek van de firma Van Wijngaarden, te Weesp, werden in het vorig jaar door slapte ont slagen en de fabriek werd stop gezet. In den bloeitijd dier fabriek hadden die werk lieden een muziekkorps opgericht, menig genotvol uur werd doorgebracht. Opeens stonden die muzikale arbeiders, die door ijverige studién niet onverdienstelijke uit voeringen hadden gegeven, zonder werk, dus zonder verdiensten zij kwamen op het Goede denkbeeld in het Gooi straatconcerten te geven, en zoo worden zij nu door de bewoners van Weesp, Muiden, Muiderberg, Naarden, Bussum en omstreken gesteund. Den 2en Pinksterdag gaven zij eene matinée op het prachtig aan zee gelegen terrein van den heer Tjabring, te Muiderberg. De rupsenplaag. Een inzender in „Onze Tuinen" schrijft over rupsenbestrijding: Niettegenstaande de rupsenplaag van 1907 heb ik ze totaal uit mijn tuin geweerd, tusschenbeide vond ik er wel eens één over den grond, die van mijn buurmans boomen er in vielen. Ook de luizen van de rozen en andere planten hield ik op een afstand. „In mijn tuin heb ik allerhande bloem- heesters, die ik verleden jaar, om de drie of vier dagen bestoof met Amerikaansche rupsenpoeder. Het poeder moet droog en fijn gewreven worden, en dan gebruikte ik een klein insectenspuitje, om onder de bladeren te kunnen komen, en om de planten geheel te bestuiven, gebruikte ik de bekende blaas balg. De beste tijd daarvoor is, na den regen als de bladeren nog vochtig zijn of des mor gens wanneer de dauw nog niet is opge droogd. De koolrups zal men er ook best mee op een afstand kunnen houden. De onkosten zjjn weinig, en de moeite is niet omslachtig, om er eens een proef mede te nemen." „heeren" kwamen, om de besneeuwde rui ters te ontdooien. Dan werd er gezongen en gelachen, en 't zou nóg prettigei geweest zijn, indien de ernstige, zwarte figuur van den jongen dominee, zich niet zoo vaak in onzen kring bevonden had. Er verliep bijna geen week, zonder dat hij eenige avonden op 't kasteel doorbracht, want de barones was hem zichtbaar zeer genegen. Nu eens hadden zij langdurige besprekin gen betreffende de Kerstbedeeling aan arme kinderen, dan weder waren er verbeteringen aan school of kerk noodig, kortomhij had altijd de een of andere reden, om het kasteel te bezoeken. Ik lette niet veel op hem, en wanneer hij naar den welstand my'ns vaders vroeg, antwoordde ik hem met de noodige beleefdheid. Des te onaangena mer trof het mij, wanneer de barones er op zinspeelde, dat de jonge dominee een goed oogje op mij had. Ik vermeed hem en zijne moeder dan ook zooveel mogelijk. Op Kerstavond vonden Eberhardt en ik gelegenheid, om, by het rondbrengen van de geschenken aan de armen van het dorp, elkaar ongestoord te spreken. Toen wij het kleine kerkhof voorbijgingen, wees ik hem op den achtergrond de witte zerk op het graf mijner moeder. „Kom, mijn lieve," zeide hij, „laat ons het bezoeken." Weldra stonden wij voor de stille groeve. Rooveryen op zee. Men meldt uit IJmuiden Reeds vele malen vernamen we klachten van Hollandsche visschers, dat ze op de Noordzee door bemanningen van Engelsche stoomtrawlers van netten en ander visch- tuig werden beroofd, doch zulke klachten moesten tot de kantoren der reeders beperkt blijven, omdat de daders onbekend gebleven waren. Thans heeft zich echter een zeer brutaal 'stukje zeeroovery voorgedaan en is gelukkig de dader bekend. Ziehier de klacht, die ons door schipper E. Meyboom van den Pernisser sloep n°. 46 zwart op wit gegeven werd; „Terwijl ik (schipper Meyboom) 5 Juni op ongeveer 570 N.B. visschende was, kwam tegen 3,30 's morgens een Engelsche stoom trawler, gemerkt H. (Huil) 851 op mijn boei aanstoomen, die door mij voorde visch vangst was uitgezet. Ofschoon 't meermalen ge beurt, dat Engelsche stoomtrawlers van onze Hollandsche beugers vischtuig stelen, ver moedde ik toch niet, dat dit nu weder zou plaats hebben, omdat hy zoo dicht bij mijn schip was. Al meer en meer naderde de trawler mijn boei, zoo dicht, dat men eindelijk de haken uitstak, de boei 'linnen boord haalde, de lijn om het donkey leidde, ging hiewen en aanving den den boel binnen boord te halen. Daar ik den roover op plus minus 200 meter genaderd was, zag ik natuurlijk wat er geschiedde. Ik stuurde op hem af, en hij dat merkende, sneed de beuglyn af en ging met het gestolen vischtuig er van door. Hem volgen kon ik niet, daar hy stoom had en wy moesten zeilen, en ik ook myn overig vischtuig moest zien te bergen. Ik had voor ongeveer f 600 vischwant in zee staan, waarvan my - gelukkig - slecht voor f 36 ongeveer werd afgekaapt. Hadden wij de daad niet onmiddellijk bemerkt, de schade zou veel grooter geweest zyn. Dit is niet voor de eerste maal, dat zulks gebeurt, het komt meermalen voor, zelfs zoo veelvuldig dat de Engelsche kapers het ons haast on doenlijk maken te visschen." Van dezen diefstal werd kennis gegeven aan de politie. (N. R. C.) De liefde vergeeft alles! De 20-jarige dienst bode J. E. te Arnhem had liefde opgevat voor den 24 jarigen kruideniersknecht W. Reeds een jaar lang hadden zy kennis aan elkander en altijd hadden zy het goed met elkander kunnen vinden. Woensdag kregen zij evenwel over een kleinigheid twist. Van beide kanten vielen woorden, het gevolg was, dat den een den ander ts verstaan gaf, dat het met hunne wederzydsche liefde was ge daan. Hij was hierover gebelgd en zon op wraak. Vrijdagavond ontmoette hij haar voor de deur van de woning, alwaar zy dienstbode is. Met een bij zich hebbende lantaarn, gaf hy haar eenige slagen op het hoofd en armen, trapte en sloeg haar, totdat zy uitgeput neerviel. Burgers droegen haar naar binnen, waar z(j spoedig weer by kwam. Hy ging aan den haal, want inmiddels was een agent ver schenen. Zij spoede zich naar het bureau van politie, maar op het bureau zynde bezon zy zich, zeggende: „Ik wenschgeen vervolging, ik houd toch nog te veel van hem." Een kleine waarschuwing in haar byzyn daar mede was zy tevreden. Wat de liefde niet doet! De vorige week overleed te Dordrecht het 6-jarige zoontje van P. P. D. aan de Jacob C'atsstraat No. 58. Nadat het lijkje was begraven, schijnen er vermoedens te zijn gerezen, dat die dood geen natuurlijke oorzaak had en heeft de justitie het noodig geoordeeld het te laten opgraven en ter gerechtelijke schouwing naar hetZiekenhuis te laten overbrengen. Volgens gerucht zou daarbij werkelijk gebleken zijn, dat eraan vergiftiging moet worden gedacht. Het lykje is sedert opnieuw begraven. In verband daarmee is een nader onder zoek ingesteld, waarby zou zyn gebleken, dat buiten medeweten der ouders op het leven van het knaapje een verzekering was gesloten, zoodat er geldelijke redenen kun nen hebben bestaan om het op de een of andere wijze uit de wereld te helpen. De persoon, die bedoelde verzekering moet hebben gesloten, zekere A. V., een man van 41 jaar en zelf vader van een talrijk gezin, werd door de justitie opgespoord en gisteren ten huize van een bloedverwant aan de Voorstraat gearresteerd om vervolgens in voorloopig arrest naar het Huis van Be waring te worden overgebracht, onder ver denking van vervalsching der geneeskundige verklaring van overlijden, ten einde het ver zekerde bedrag te kunnen innen. Ook moet bewuste persoon op het leven van nog drie kinderen van het gezin D., eveneens buiten Snikkend zeide ik: „Mijne moeder dood, en myn vader zoo verre Toen vatte hij myn hand„Zie Gretha, hier is 't de juiste plaats, om je myn Kerst geschenk te geven," en hy schoof een schit terenden ring aan myn vinger. „Die zal je vader èn moeder vergoeden," fluisterde hy. En voor den grafsteen myner moeder reikten we elkander de handen tot een ver bond, dat ik als eeuwig beschouwde. Uit de kerk ruischte het jubelend Kerstlied ik drukte den ring aan myne lippen, en begaf mij met Wilhelm ter kerke, waar Hannah en Bergen reed-s in de familie-bank gezeten waren. Welk leed kon my nu nog wedervaren De edele man, die my de zijne noemde, stond immers achter my, om my tegen alle stormen des levens te beschermen Op 't kasteel straalde alles in feestelijk licht. Ik had nauwelijks tyd om Eberhardt het kleine pakje met mijn portret in de hand te drukken, toen de vleugeldeuren geopend werden, en de schitterend verlichte Kerst boom zich aan ons oog vertoonde. Hannah sloeg vol blijdschap de handen ineen, bij 't zien der vele kostbaarheden, waarmede zy zich op haar huwelijksdag zou tooienop mijn plaats lag, naast een zwart zijden kleed, een prachtige prentbijbel. „Ik denk," fluisterde vrouwe v. Bende- leben mij toe, „dat een Bijbel een sieraad medeweten der ouders, een verzekering hebben gesloten, zoodat ook hun leven ern stig gevaar zou hebben geloopen. Het onderzoek duurt voort. (D. Ct.) De Zuid-Limburger Koerier, een te Heerlen verschijnend blad, deelt mede, dat zijn uit gever, de heer W. D. Wehrens, by de justitie een klacht heeft ingediend over het feit, dat hy na een twist met den veldwachter De Faber door dezen meegesleept is naar het politiebureau, dat hem daar bevolen is in een hoek te gaan liggen en dat hij daarna met een gummistok afgeranseld is, waarvan de verwondingen door twee artsen gecon stateerd zyn en die van dien aard waren, dat hij terstond naar bed moest. De redactie verklaart, dat haar reeds her haaldelijk klachten over mishandelingen op het politiebureau te Heerlen bereikten en dat haar uitgever er nu zelf ondervin ding van heeft opgedaan. Voorts plaats de redactie het volgende bericht „Van dit blad hebben wij een exemplaar gezonden aan de verschillende ministers en Kamerleden, o. a. II. H. Troelstra, Van der Zwaag, Van Kol, Bolsius, Nolens enz. Aan den gouverneur onzer provincie, de H. H. officier van justitie, kantonrechters en an dere autoriteiten." Te Katwijk aan Zee is door een wagen, beladen met netten, een elfjarig meisje over reden. Het kind was terstond dood. Te Scheemda (Oldambt) trad begin Mei een jonge landbouwer in het huwelijk en tracteerde, zooals de treurige gewoonte in deze streken meebrengt, zyn dienstpersoneel zoodanig op sterken drank, dat de 30-jarige arbeider Meerman het met den dood moest bekoopen. Eenstreng gerechtelijk onderzoek, indertijd ingesteld, heeft thans geleid tot het instellen van een strafvervolging tegen den betrokken landbouwer. Slaap/ziekte. Door de politie werd Dins dagmorgen omstreeks 0 uur in het Slinger bosch bij Zutphen slapende op een bank aangetroffen het 18 jarig meisje H. wonende te Eefde. Zij was niet wakker te krijgen en werd alzoo slapende naar den naastby- zijnden politiepost vervoerd. De ouders wer den direct met den toestand van hun doch ter in kennis gesteld en hebben haar afge haald. Vermoedelijk lijdt ze aan nona. Zoek dat maar uit. In de Egelantierstraat te Amsterdam staat een perceel, dat na eerst onbewoonbaar te zyn verklaard, thans weer bewoonbaar geacht wordt. Dus was het eerst een onverklaarbaar bewoonbare woning. Daarop werd het een onbewoonbaar ver klaarde woning. Door nu, na de verbouwing, de onbewoon baarverklaring niet op te heften, zou het een onverklaarbaar onbewoonbaar ver klaarde bewoonbare woning geworden zijn doch nu: een bewoonbaar verklaarde onbe woonbaar verklaarde woning. (Handelsbl.) Hollandsch in den eetwagen van Am sterdam naar Vlissingen. „Het bezoeken der restauratiewagen staat eiken reiziger vrij die in bezit is van eene treingeldige reiskaart, het verblijven in deze is aljeenlyk tegen gebruiken van spijzen en dranken geoorloofd. Voor het deelnemen aan de gemeenzame maaltijden moeten de plaatsen voorbehouden worden. Alleenlijk kleine stukken handgepak, durven mede genomen worden die in de gepaknetten ruimte vinden." Een zwerfster. Te Loosduinen werdt dooi de politie des nachts een meisje vanjruim 20 jaar slapende aangetroffen aan den kant van den weg even buiten het dorp. De poli tieman nam haar mee naar zijn eigen woning, waar hij de uitgehongerde van brood en drinken voorzag. Toen vertelde zy, dat zij uit Hoogvliet naar Loosduinen geloopen was, waar zy vroeger eenige tijd verpleegde geweest was in het gesticht „Oud-Rosenburg", en als niet hersteld ontslagen. By Informatie bleek alles juist te zyn. Thans is het meisje, na zoolang als gast verpleegd te zyn op „Oud Rosenburg," door de politie van haar dorp weer naar hare moeder gebracht. Gedeserteerd. De Marechaussee L. van der Mussele, te Willenstad, was de vorige week met 5 dagen verlof gegaan, welke Zaterdag j.l, geöindig waren. Hij keerde evenwel niet terug en heeft nu uit Antwerpen bericht gezonden, dat hy gedeserteerd is, omdat de minister hem verlof tot trouwen geweigerd heeft. is voor elke woning, en in't bijzonder voor een pastorie!" Ik dacht lang over de bedoeling dezer woorden na, doch plotseling herinnerde ik my den ring, dien ik sedert een uur aan een koord op mijn boezem droeg, en ter stond waren my'ne beangstigende gedachten geweken. De avond ging in feestelijke stemming voorbij, alleen de barones was ontstemd, omdat zy uit Weenen taal noch teeken had ontvangenzou haar lieveling Ruth, hare ouders op het Kerstfeest vergeten hebben Den volgenden dag moestalles in gereed heid worden gebracht voor de groote party, die ter eere van Hannah's herstel, op den tweeden feestdag gegeven zou worden. Daardoor vond ik geen gelegenheid om Ka- trien te gaan bezoeken, en den volgenden morgen verscheen de oude trouweziel zelve op liet kasteel, 't Liep reeds tegen den avond de danszaal was met oranje-boomen ver sierd, de eetzaal schitterde van zilver en kristal, en toen ik naar myn kamer wilde gaan om my te kleeden, stond Eberhardt in een der vensternissen, alsof hy op my gewacht had. „Ik verzoek je van avond om den eersten dans," fluisterde hy, terwyi hy me eenige prachtige rozen aanbood. „Vergeet het niet, mijn liefste" toen verwijderde hy zich snel, en wierp my een kushand toe. Gestoorde vreugde. By een café te Reêuwijk waren Maandag eenige meisjes bezig met schommelen» toen plotseling een der haken, waaraan de schommel hing, brak, en vier meisjes er uit vielen. Een er van werd bewus teloos opgenomen en haar toestand maakte het noodzakelijk geneeskundige hulp in te roepen. Een krankzinnige. Te Raalte zouden twee politiebeambten een uit Deventer ontvluch ten krankzinnige terugbrengen. Onderweg wist de ongelukkige uit het rijtuig te komen. Hy sprong terstond in het kanaal en is daarin verdronken. Een ivelkom buitenkansje. De {gelukkige winner van de automobiel op de Sportten, toonstelling in den Dierentuin te 's-Giaven- hage is een draaier bij de firma Spoor en Wynvoord, aldaar. In dit gezin kan de f 4000 welke de man er voor krijgt, heel wat goeds doen, daar de man langen tyd werkloos is geweest. Aardbeien. Algemeen wordt dezen zomer, naar uit Beverwijk wordt geschreven, een ruime oogst van aardbeien verwacht. De bloeityd is geheel vorstvry voorbijgegaan en het koelere weer van de laatste dagen maakt, dat de vrucht zich behoorlijk kan zetten. Wanneer er geen bijzondere stoor nissen komen, denkt men meer te zullen kunnen afleveren dan andere jaren. Boven dien worden voor de partijen in vóórkoop goede prijzen besteed. Verscheidene tuinders sluiten echter geen contracten af, omdat zij verwachten tijdens den oogst nog hoogere prijzen te zullen maken. Een enkel mandje wordt reeds nu aangevoerd, doch'waarschijn lijk zal de oogst eenst over een dag of tien beginnen. Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS- In de op 11 Juni ge houden raadsvergadering werd met 6 stem men tegen 4 op mej. Versteeg, (die hier reeds geruimen tyd als zoodanig werkzaam is) tot verloskundige benoemd mej. N. Vis van 's-Gravenzande. De voordracht was no. 1 mej. Vis; no. 2 mej. C. W. v. d. Weele no. 3 mej. Joh. Versteeg. By de gehouden stemming in den gemeenteraad over het sluiten der herbergen op Zondag waren uitgebracht 5 voor en 5 tegen. Daar alle leden aanwezig waren en één vacature werd het voorstel geacht te zyn verworpen. Het voorstel van het raadslid J. v. d. Slik om de vergaderingen van den Raad voortaan met gebed te openen en te slui ten werd na verschillende scherpe discus sies door den voorsteller ingetrokken nadat één der leden had verklaard, zich van stem ming te onthouden. De vorige week had in een scheepje in de kaai een begin van brand plaats ver moedelijk ontstaan door het onachtzaam wegwerpen van een brandende lucifer na het aansteken van sigaar of pijp. Gelukkig werd het in tijds opgemerkt en door toe geschoten hulp gebluscht. Daar het niet tegen brandschade was verzekerd had het een schadepost voor het schippertje kunnen worden. SOMMELSDIJK- In den op 11 dezer ge houden raadsvergaderirig werd als eenige sollicitant tot onderwijzer aan de openbare school benoemd den heer J. v. d. Velde alhier. Maandagnacht ontstond alnier tusschen zwagers en een ander een verwoed gevecht allen werden aan hun aangezicht vreeselyk gewond. De Collecte voor den gewapenden dienst zal in deze gemeente worden gehou den op Donderdag den 18 Juni a.s. De verordening op de Volkshuisves ting in deze gemeente is zoodanig gewijzigd dat in plaats van regenbakken, de woningen ook mogen voorzien worden van duinwater leiding. Op Donderdag 25 Juni a.s. des namid dags ten 2 ure, zal gelegenheid bestaan tot kostelooze inenting en Herinenting. By de gehouden inspectie van verlof gangers uit deze gemeente, welke te Dirks- land plaats had, mankeerden twee Militie- plichtigen. Deze zullen naar een andere plaats ter inspectie worden opgeroepen, of worden gestraft. Voor den cursus in den wapenhandel hebben zich alhieróöjongelingenaangemeld. Plotseling greep mij iemand bij den arm. „Dat heb ik Wel gedacht, Greetje!" Ik keerde mij om, en staarde in ICatrien's ontsteld gelaat. ,,'tls te laat," vervolgde zij, „er is niets meer aan te doenik kan wel weêr heen gaan!" Zy liep naar de deur. „Luister, Katrien," riep ik, „je zult alles weten „Ik behoef niets meer te weten," zeide zij. „Eergisterenavond met je aan 't wande len nu de rozen en de kus dien hy je toewierp, of dat niet duidelijk genoeg is Ach, myn vermoeden en myn angst! Waarom heb je my niet geloofd - Arm, onschuldig kind hoorde ik nog op de trap. Ik bleef huiverend staan in myne ooren gilde het„Arm, arm kindZóó vond mij Eberhardt terug, op de plaats waar hy mij de rozen had aangeboden. Haastig vertelde ik hem myne ontmoeting met Katrien en dat ha re laatste woorden mij zoo angstig maakten. „Je bent dus bygeloovig, Gretha lachte hij. „Je ziet er uit als 'n fee, die alle men- schen gelukkig maakt 1 De oude Katrien heeft je onnoemelijk lief; schenk haar je vertrouwenen deel haar gerust alles mede. En nu, wees weêr vroolyk, en bedenk datje de schoonste zijt van allen Het „heden" behoort ons, en mijne liefde verbiedt je, treurig te zijn. Neem een voor beeld aan Hannah." IIERKINGEN- Op den 3 Juni j.l. legde de heer A. Munters Jr. te 'sGravenhage met goed gevolg het examen af voor candidaat Gemeen te-secretaris. Hy genoot zijne opleiding van den heer J. Rooij, gemeente-secretaris te Dirksland. HET ONRECHT BEKRACHTIGD. De meerderheid van den raad der gemeente Middelharnis heelt zich Don derdag niet geschaamd de partijdaad van Sommelsdijk eveneens te bedrijven. Het. was te verwachten. Wat tellen voor die mannen getuigschriften en adressen en een praclijk van 7 maanden, waarin mej. Versteeg zoo uitstekend voldeed'? Men kon wel op duim en vingers natellen, dat de schoonzuster van 't hoofd dei- bijzondere school de uitverkorene zou zijn. Dat bewees reeds de voordracht, waarop de wethouders mej. Vis n° 1 hadden gebracht. De heer Korvink deed nog een poging om zijn partijdigheid te bemantelen en zijn daad schoon te was- schen. „Mej. Vis komt verre hoven de anderen uit met de gunstigste stukken." Aldus de heer Korvink. Gelooft de man nu inderdaad, dat iemand in de gemeente dit gelooft? Meent hij inderdaad, dat dit smoesje bij de kiezers, hij de inwo ners onzer gemeente ingang zal vinden? Zeven maanden heelt mej. Versteeg hier gewerkt. Zij heeft voldaan bij al hare patiënten. Gunstige getuigschriften dei- doktoren legde zij over. Alle patiënten roemen haar als bekwaam, hulpvaardig en uitstekend zorgzaam. Dat weet het gansche dorp. Zoudt gij dan meenen, wethouder Korvink, dat iemand uw voor gewende redenen zal gelooven'? Het stond vast van tevoren, het was bespro ken in Uw voorvergadering, dat gij de schoonzuster van den partijgenoot zoudt kiezen. Ronduit gezegd, enkel om uw partijgenoot te plezieren. Dat praat ge niemand uit 't hoofd. Daaraan moest desnoods de toekomst van een jong meisje opgeofferd worden. En nu zoudt gij komen en in een raadsvergadering komen zeggen „Alle praatjes over partijdigheid in deze zaak, waaraan 't weekblad „Vooruit" tegenwoordig dapper mee doet, kunnen achterwege blijven," Een benauwde kat doet benauwde sprongen en de partijdige wethouder, al heet hij ook christelijk, schaamt zich niet lasterlijke verdachtmakingen te bezigen. \tfant wat is het anders dan laster, als de H.H. Korvink en Born, vertellen in een openbare raadsvergadering, dat „Vooruit" (de heeren bedoelen blijkbaar „Onze Eilanden") dapper meedoet aan partijdigheid. In ons gansche artikel „Een schreeuwend onrecht" is geen spoor van politiek te ontdekken. Het geeft niets dan de naakte feiten uit de treurige zaak. Dat die voor de antire volutionaire raadsleden zeer onaange naam zijn, is niet onze schuld, dat heb ben zij aan zich zelf te wijten. Doch dat de heeren ons hun vunze streken in de schoenen zouden schuiven daar passen wij voor. Wij kwamen op voor slechts één zaak het geschonden recht. Dat de wethouders van Middelharnis dit niet hebben ge voeld, bewijst hoezeer bekrompen par tijdigheid hen heeft bevangen. De heeren moeten leeren begrijpen, dat zij als wethouders in een andere positie staan dan wanneer ze spreken in een kiesvereeniging of ergens anders. Debiteeren zij hun verdachtmaking daar, dan kunnen we er onze schouders min achtend over ophalen. Doch komen ze met hun ongeoorloofde verdachtmaking in een publiek college, dan zijn wij het aan ons zelf verplicht de heeren danig op de vingers te tikken. Buitenland. Een herinnering aan de Transvualoorlog Dezer dagen werd door generaal Botha, thans eerste minister van Transvaal, een monument onthuld, niet ver van Modder- Ik lachte hem dankbaar toe„Ik zal 't beproeven De schitterende zalen waren met gasten gevuld. Daar Hannah het veel te druk had met haren Von Bergen, was ik de barones by haar taak als gastvrouw behulpzaam. Bij 't souper had ik gelukkig mijn plaats naast Eberhardt gekregenwel zat aan de andere zyde dominee Renner, doch deze nam geen deel aan de opgewekte gesprekken, en zijn ernstige mond plooide zich slechts zelden tot een lach. Er werd zeer lang getafeldde stemming werd al meer geanimeerd, er werd getoost, en de vroolykheid werd algemeen, tot ten laatste het orchest de eerste „polonaise" aankondigde. Welk meisje van achttien jaren dar.st niet gaarne? De ernstige oogen van den geestelijke keken mij aan, toen ik zoo luid myn blijdschap te kennen gaf; wat bekom merde ik my daarom, ik zou toch met h m dansen! Juist wilde ik mij aan zyn arm naar de danszaal begeven, toen ik mij her innerde, dat ik mijn waaier boven had laten liggen. Ik liep naaf mijn kamer en vond hem gelukkig in 't donker, waarna ik vroolyk een liedje neuriënde de trappen afsprong. Mijne wangen gloeiden van blijde opgewon denheid, reeds wilde ik het portaal over- loopen, toen ik een rijtuig voor 't bordes hoorde stilhouden. Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1908 | | pagina 2